LEIDEN LIONS LAAT OP GANG Voor Beth Heiden staat studie nog centraal Dielis evenaart record Westduits volkslied na zege Sloothaak Opnieuw LDWS-voetbaltoernooi Timman wint van Karpov PIET VET BOEKT DERDE ZEGE Volendam wil weer praten met Jan Mak Willy Kreuz mogelijk naar Atletico Madrid Sportwereld Deelname van Tom Okker in Rotterdam nog onzeker Brand bij VIOS SPORT LEIDSE COURANT PAGINA 9 BELGRADO In de vijfde ronde van het schaaktoernooi in Belgrado heeft Jan Timman voor een daverende verrassing gezorgd door wereldkampioen Karpov in een schitterende par tij te verslaan. Timman, met wit spelend, en Karpov openden met een dame gambiet. Door een pionoffer van Timman werd zijn stelling superieur. Karpov vertraagde het tempo en bracht een kwali teitsoffer om de kansen op re mise te behouden. Door zeer nauwkeurig spel van de Neder lander in de eindfase, een tore neindspel, bracht hij de wereld kampioen voor het eerst sinds lange tijd een nederlaag toe. Timman rukte door zijn zege op naar een gedeelde eerste plaats. Met Tal en Lubojevic bezet hij met drie uit vijf de koppositie. Uitslagen vijfde ronde: Lubojevic (Joe)—Byrne (VSt) 1—0; Tal (Rus>—Portisch (Hon) 1/2—1/2; Gligoric (Joe)—Ivkov (Joe) afgebr.; Hübner (WD1)—Larsen (Den) afgebr.; Spasski (Rus)—Bukic (Joe) afgebr.; Vukic (Joe>—Hort (Tsj) afgebr.; Ba- lasjov (Rus)—Miles (GBr) uitgesteld. Stand aan de kop: 1. Timman, Tal, Lubojevic 3 (uit 5); 4. Karpov, Spass- ky, Ivkov, Miles 2 1/2 (uit 4). Selectie Oranje Henk van Leeuwen door knieblessure op de tocht (Van onze sportredactie) DEN HAAG De kansen van Henk van Leeuwen op uitver kiezing in de selectie van het Nederlandse elftal voor het eind toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1978 in Argentinië, lijken enigszins in gevaar te komen. De centrumspits van FC Den Haag, die onlangs in een oefen duel met Israël zijn debuut in het Oranje-team maakte, heeft nogal wat last van een kniebles sure, die hem al enige tijd hin derde, maar niet zo ernstig was dat hij niet kon spelen. Van Leeuwen ondervindt nu evenwel zoveel belemmering door de knieblessure dat het twijfelach tig is of hij morgen met FC Den Haag kan uitkomen in de wed strijd tegen AZ'67 in Alkmaar. „RUSSINNEN DUIDELIJK FAVORIET VOOR WERELDTITEL" Beth Heiden: „Tegenover de Russische dames heeft de Amerikaanse ploeg een duidelijke achterstand. Wij hebben nauwelijks mogelijkheden tot het rijden van interlands of tot het organiseren van trainingskampen". (Van onze sportredactie) HELSINKI In kamer 622 van hotel Kalastajatorppa in Helsinki zitten drie jongedames grappen te vertellen of wat spelletjes te doen. Uit niets valt op te maken dat het leden zijn van de Ameri kaanse schaatsploeg, die vandaag en morgen in de Finse hoofdstad mee strij den in het toernooi om het wereldkam pioenschap der all-rounders. Een ploeg van vijf rijdsters, waarvan één als reser ve, met mogelijk de komende wereld kampioene in hun midden. Want met de Russinnen gelden de Amerikaanse meis jes duidelijk als favoriet Beth Heiden geniet onmiskenbaar de meeste aandacht van de in Helsinki ver zamelde pers. Het bevalt haar best. In haar voorbereiding naar dit toernooi staat plezier dan ook op de eerste plaats. Werken komt pas bij de training. Maar dan gaat men er ook keihard tegenaan. Beth Heiden: „Het hele seizoen beleven, we anders dan de overige landen. Half november ongeveer kunnen we bijvoor beeld het ijs op, niet eerder. Daarvoor, en dat gebeurt voornamelijk in de zomer maanden, doen we veel aan fietsen, lopen en gewichttraining. De andere uren heb ben we nodig voor de studie". Evenals haar inmiddels wereldberoemde broer Eric studeert de achttienjarige Beth aan een universiteit in Wisconsin. Terwijl Eric sportgeneeskunde prefe- reeert, zoekt Beth het in de natuurkunde. Diezelfde studie maakt het haar, met betrekking tot het schaatsen, wel eens knap moeilijk. Beth: „Door de studie heb ik eigenlijk te weinig tijd om me volledig aan het schaatsen te wijden, maar door het schaatsen heb ik ook te weinig tijd voor de studie. Toch is het wel een goede combinatie. De resultaten zijn tot dusver niet slecht Bovendien vind ik het nog wel leuk op school". Beth Heiden is voor de eerste keer op Finse bodem. De kennismaking met het land van de duizend meren is haar tot nu toe uitstekend bekomen. „Maar het ijs is niet zo geweldig, erg stroef. Het is hier in ieder geval leuk winkelen. Dat reizen naar andere landen, ik mag het wel. Dat doen we niet zo vaak. In Amerika is er geen geld voor. Jammer, maar het is nu eenmaal niet anders." Dit seizoen werd Beth Heiden wereld kampioene bij de junioren door alle vier afstanden te winnen. „Dat was in feite mijn eerste grote wedstrijd. Daarom viel het me zo mee dat ik eerste werd. Ik had er op gehoopt, maar dit niet verwacht In Lake Placid bij de WK sprint ging het getuige mijn tweede plaats ook goed." Grieperig Toch ziet Beth Heiden zichzelf niet zo gauw als een serieuze kanshebster voor één van de ereplaatsen in Helsinki. „Kom toch, de Russinnen maken een veel grotere kans. Ik heb tot nu toe niet zoveel wedstrijden gereden, geen inter lands, geen trainingskampen Daarnaast is de hele Amerikaanse ploeg wat grie perig en dat is ook niet bevorderlijk voor een goed toernooi. Ik hoop het wel eens te worden. Ik denk dat ik nog een paar jaar door zal gaan, dus het kan altijd nog gebeuren. Gewoon even ge duld bewaren". De loting voor het wereldkampioenschap dames heeft gisteravond trouwens een bijzondere verrassing opgeleverd. De 22- jarige kampioene van Rusland, Natalia Saborskitsj, moet het in de selectie van Boris Sterün doen met een reserveplaats. In haar plaats rijdt de Olympische 1000 meter-kampioene Tatjana Averina, die bij de wereldkampioenschappen van 1974, 1975 en 1976 steeds een tweede plaats bezette. DEN BOSCH Het moet op zijn minst een wat vreemde ge waarwording zijn wanneer men als Nederlander het Westduitse. volkslied voor zich hoort spe len. Toch overkwam dit twin tigjarige Franke Sloothaak gis teren tijdens het twaalfde in ternationale concours hippique Indoor Brabant, dat in Den Bosch wordt gehouden. De or ganisatoren bleken meer waar de te hechten aan de Westduitse licentie van Sloothaak, dat aan zijn nationaliteit en huldigden de eerste prijswinnaar met de tonen van de Westduitse hym ne. Sloothaak, een rasechte Fries en bijzonder nuchter van aard, liet het allemaal maar over zich heen komen. Franke Sloothaak zorgde voor het tweede Nederlandse succes tijdens Indoor Brabant. Donder dagavond laat had de bijzonder talentvolle Henk Nooren met Funest de eerste plaats opgeëist in het tweede onderdeel van het concours hippique. Sloothaak liet op de zware piste in de Brabanthallen zien tijdens zijn stage bij de inmiddels met de actieve wedstrijdsport gestopte Olympische kampioen Al win Schockemöhle veel geleerd te hebben. Hij beschikt over een rustige stijl, die ook het rijden van Europees kampioen Johan Heins (hij leerde het vak even eens bij Schockemöhle) zo ken merkt Sloothaak is al sinds april 1976 bij Al win Schocke möhle in de leer. Als vierde van de vijfendertig gestarte deelne-, mers kwam Sloothaak, die in 1976 gedeelde tweede werd in de strijd om het Europese junio renkampioenschap, met Pria- mos foutloos rond in 49,3 secon den. Een verrichting, waarop al le andere combinaties hun tan den stuk beten. Ook Henk Noo ren, die met Cats Whiskers zelfs Bijna moest Franke Sloothaak later op de avond nog een keer het Westduitse volkslied aanho ren. In het tweede internationa le onderdeel was Henk Nooren hem in de barrage toch te snel af. Nooren, die een uitstekende indruk maakte, reed zeer be heerst in de barrage een foutlo ze ronde in 33,2 seconden, waar mee hij drie seconden sneller was dan de Belg Francois Ma- thy. Het laatste onderdeel op de tweede dag van het internatio nale concours hippique Indoor Brabant, een internationaal ge combineerd springconcours,, heeft na barrage een overwin ning opgeleverd voor de Brit Harvey Smith met Graf. Hij ging foutloos rond in de snelle tijd van 27,6 seconden. Gert Wildfang deed er met zijn paard Duell twee seconden langer (Van onze sportredactie) VOLENDAM Het lijkt niet uitgesloten dat Jan Mak alsnog tot overeenstemming zal komen met Volendam. Afgelopen woensdag deelde het bestuur van Volendam mee het contract met de trainer niet te willen verlengen. Er zijn nu echter aanwijzingen, dat het bestuur van Volendam weer wil praten met Mak, die woensdagavond nog verklaarde geen prijs te stellen op een ge sprek over een week of twee wanneer het bestuur van Volen dam hem heeft kunnen observe ren als alleen verantwoordelijke man binnen de technische lei ding. Deze woorden werden gister avond door Jan Man afgezwakt: „Officieel heb ik nog niets ge hoord. De heb opgevangen, dat het bestuur 'wilde gaan praten over een nieuwe overeenkomst. Ondanks de verwikkelingen van afgelopen woensdag zie ik nog best mogelijkheden voor een ge sprek". Met deze woorden hield Jan Mak heel duidelijk de deur op een kier voor het bestuur van Volendam. Voorzitter Jan Guyt verklaarde gisteravond desgevraagd, dat er nog geen harde afspraken zijn. .Maar", zo zei Jan Guyt, „het is niet uitgesloten dat wij mét Jan Mak gaan praten over een nieuwe overeenkomst". EMMELOORD Al een uur voordat hij moest aantreden te gen Dufetelle liep Ludo Dielis nerveus heen en weer door het belendende restaurant Hij leek zijn draai niet te kunnen vin den. Waarschijnlijk voelde hij zich direct aangesproken door de meningen die overal vielen te beluisteren: het niveau van het 39e toernooi om het Euro-' pees kampioenschap 47/2 was niet zo best bleef sterk achter bij dat van voorafgaande jaren. Het was meer de tweede garni tuur die in Emmeloord te be wonderen viel. Geladen betrad de Belg de speelzaal. Dufetelle begon met een serie van 33 caramboles. Dielis kwam naar de tafel om niet meer te gaan zitten voordat hij de vierhonderd had bereikt Binnen één uur was het gelukt Het betekende dat hij de partij in één beurt uitmaakte, een evenaring van het Europese re cord. Vorig jaar in Maubeuge was dit vier spelers gelukt. Lu- do Dielis is in Emmeloord de eerste en bevestigt daarmee nog eens zijn kandidatuur voor de titel, wat zijn eerste internatio nale van dit seizoen zou beteke nen. Piet VetV is in de „winning mood". Na zijn overwinningen in de tweede en derde ronde tegen Arenaza is hij niet meer kapot te krijgen. Tegen Wirtz begon Vet echter zwak. Na zes beurten keek hij tegen een achterstand van 216 om 53 aan. Met een magnifieke serie van 250 bracht hij zichzelf weer op winst. Verbeten, geconcen treerd en geen moment verslap- (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het is zo goed als zeker dat Willy Kreuz aan het eind van dit seizoen naar Atletico Madrid vertrekt De Oostenrijker, wiens verbintenis bij Feyenoord aan het eind van 'het huidige seizoen afloopt heeft een tweejarig contract van de Madrileense club aange boden gekregen. De aanvallende middenvelder die nog enkele details wil be spreken met zijn zakelijke advi seurs, heeft goede hoop dat de zaak nog deze week rond komt. Feyenoord kan voor Kreuz niet meer dan vier ton vragen omdat dit destijds in zijn contract werd vastgelegd. LEON De Spaanse zwaarge wicht Alfredo Evangelista be houdt zijn Europese bokstitel. Gisteravond versloeg hij zijn Britse uitdager Billy Aird in een gevecht over vijftien ronden op punten. pend knokte hij terug. Nadat hij in de volgende twee beurten niet veel verder kwam, onder meer door een ongelukkige klos, maakte hij met een reeks van 90 in de negende beurt de partij uit. Tot twee keer toe loste hij een situatie, waarin de ballen vast lagen, prima op. Wirtz, die evenals Vet kampioen werd bij afwezigheid van de sterkste ka- drist van zijn land (in dit geval Müller), bleef staan op 257. Het begint erop te lijken dat Piet Vet in dit toernooi een sleutelrol gaat spelen. Hij krijgt de twee koplopers Dielis en Connesson nog en is niet bij voorbaat kan sloos. Verlies voor één van bei den kan gelijk het missen van de titel betekenen. Hans Sundquest kwam er ook tegen Dielis en Connesson niet aan te pas. Bij de Papendrech- ter is het vooral zijn mentale instelling die hem steeds de das om doet. Steeds verslapt de con centratie even, wat onmiddellijk tot een misser leidt Overigens zag Connesson zijn moyenne wat teruglopen, omdat hij tegen Sundquest zeven beurten nodig had. De laatste heeft nu de sterkste spelers ontmoet en kan het komende weekeinde pogin gen doen wat puntjes te verga ren, zodat de hatelijke nul ach ter zijn naam verdwijnt Uitslagen derde ronde: Arenaza 111 4 84 27.75 Vet 400 4 198 100.00 Uitslagen vierde ronde: Wirtz 257 9 125 28.55 Vet 400 9 250 44.44 Ludo Dielis is de grote favoriet voor de Europese titel 47/2 in ■Emmeloord. Gisteravond voltooide hij zijn partij tegen titelhouder Dufe- 7. Wirtz 3 in één enkele beurt. Stand na vier n 1. Dielis 2. Connesson 3. Stenzei 4. Vet 5. Dufetelle 6. Sundquest 8 400 114.28 8 198 76.18 8 231 36.36 6 263 53.44 2 120 29.18 0 111 27.21 0 125 23.39 0 111 17.27 Leiden Lions aanvoerder Jiri Anton steekt triomfantelijk de Intermakelcup omhoog. (Van onze sportredactie) LEIDEN Nederlandse IJshockey Bond-voorzit- ter F. Schweers, naar Leiden gekomen om Leiden Lions de Intermaklcup te overhandigen voor het winnen van de Coupe de Lage Landen, kon soms zijn eigen woorden niet verstaan. Zo juichten de jeugdige Leiden-aanhangers hun favorieten toe. Dat beloofde wat voor straks, wanneer de wed strijd echt zou beginnen. De goed bezette Ton Menken IJshal wreef zich vergenoegd in de han den. Het zwakke Houtrust was nu al geslagen. De feestelijke proloog maakte het contrast echter alleen maar schriller. Want wat Leiden Lions in de eerste periode en een flink deel van de tweede periode liet zien, was niet echt slecht maar toch wel heel wat tammer dan wat gebruikelijk door de Leidenaren wordt vertoond. Kansen werden nauwelijks geschapen en Houtrust kwam lang niet in de verwachte moeilijkheden. Natuurlijk, Leiden Lions was sterker. Dat kon ook moeilijk anders, als je net de cup is uitgereikt Maar toch. Alleen routinier Rudy Bakker onderscheidde zich in het positieve. Hij werkte hard en tekende na de eerte goal van Allen Harvey zelf voor de tweede. Ook de tweede periode leverde aanvanke lijk niet het gehoopte spelbeeld. Verdedigend klopte het allemaal niet zo goed bij de Lions. Gert Pauli was een zwakke schakel. Frank Dobbelaar verspeelde de puck waardoor Hagenaar Wim Constant alleen richting doelman Rob de Jong kon schaatsen. Deze redde echter prima. Toch moest hij enkele minuten later wel naar het net, nadat Harry Bronkhorst eenzelfde fout van Jean Martin wel uitbuitte. Voor de over winning leverde dit doelpunt geen gevaar op. Immers, Leiden Lions was sterker en had daar voor al middels Rudy Bakker en John van Sloun (erg mooi) de stand op 4-0 gebracht, maar het tekende de matheid die over het team lag. Speler trainer Jean Martin verklaarde het als volgt: „Het is natuurlijk moeilijk om de jongens te motiveren. Het viel te verwachten dat we zouden winnen en zondag spelen we een zware wedstrijd in Geleen. Geen wonder dat leiden zich spaarde" Bizar genoeg luidde het doelpunt van Ivan Kocanda vlak voor het einde van de tweede periode het keerpunt in. Nadat bij de 5-1 stand de vloer voor de laatste maal was gedweild, liet Leiden Lions in de derde en laatste periode zien waartoe het in staat is. Als een tornado veegden de blauw-witten het arme Houtrust van het ijs. De tot dan toe redelijk keepende Tonny Noordermeer moest zich keer op keer gewonnen geven. Links en rechts vloog de puck met de regelmaat van de klok om zijn oren.. De eerste kwam (alweer) van de stick van Rudy Bakker, Jiri Anton maakte er 7-1 van, idool van de vrouwelijke tieners op de tribune, Frank Dob belaar 8-1, Jiri Anton twee maal kort achtereen (9-1 en 10-1) en tot slot maakte André Jansen het karwei af en bepaalde de eindstand op 11-1. De metamorphose van Leiden Lions had bijzonder verfrissend gewerkt De sfeer keerde terug op de tribunes, de ogen van de Houtrust coach kregen een steeds doöere glans, toen hij bemerkte niet met een eervol resultaat naar Den Haag te zullen, terugkeren. Maar wat belangrijker was, het lichte lijk ontevreden gevoel dat bij de toeschouwers na twee perioden in het achterhoofd kriebelde, ver dween steeds meer bij iedere keer dat Houtrust- doelman de puck uit zijn doel moest peuteren. Leiden Lions had nog juist op tijd aan klantenbin ding gedaan. GIJS ZANDBERGEN (Van onze sportredactie) LEIDEN Zondagtweedeklas ser LDWS organiseert ook dit jaar een voetbaltoernooi, waar aan liefst zestien ploegen deel nemen. Het vorig jaar georgani seerde tournooi was ter gele genheid van het 50-jarig jubi leum van de club. Dat geslaag de evenement werd toen ge wonnen door Roodenburg, dat in de finale het verrassend sterk acterende Sleutels terug wees. Gisteravond vond in de LDWS-kantine op uiterst origi nele (touwtrek)-wijze de loting plaats. LDWS-voorzitter Wil Sanders meldde in zijn openingswoord dat men besloten had dit tour nooi niet LDWS-51, maar Klaas Huner-toumooi te noemen. Dit vanwege de grote verdiensten die deze man voor de vereniging heeft gehad. Het toumooi begint op zaterdag. 20 mei en er wordt gespeeld .yolgens afvalsysteem. De prijs uitreiking is 9 juni te verwach ten. Het evenement zal worden omlijst met verschillende attrac ties zoals parachutespringen en penaltyschieten door Ajacied Ruud Geels op verschillende keepers uit de regio. De loting had het volgende resultaat: Randstad Port—Oranje Groen LFC—VNL Leidef—Docos ASC—Leidse Boys Unitas LeidenZLC LDWS—Lugdunum Roodenburg—VNA VTL—Sleutels WARSCHAU De topscorer van het wereldkampioenschap voetbal 1974 in West Duitsland, de Pool Lato, is door de spor tjournalisten in dat land tot voetballer van het jaar 1977 ge kozen. Lato speelt voor Stal Mielec. KAISERSLAUTERN - In de Westduitse Bundesliga heeft FC Kaïserslautern gisteravond een overwinning behaald op VfL Bochum: 4-1. Klaus Toppmöller BAD KISSINGEN - De strijd om de wereldtitel schaken voor dames zal gaan tussen twee Russinnen, beiden afkomstig uit Georgië. Wereldkampioene No- na Gasprindasjvili ontmoet in de tweekamp haar zeventienja rige streekgenote Maja Tsjiboer- danidze. ROTTERDAM - Tom Okker en Louk Sanders staan op de deelnemerslijst voor het vijfde ABN-wereld tennis toe mooi dat van 3 tot 9 april in sportpaleis Ahoy* te Rotterdam wordt ge houden. Sanders - die gisteren in Caïro met 6-7„ 6-0, 6-1 van Aly Tarek uit Egypte wou heeft al bekend gemaakt van dit recht gebruik te sullen ma ken. Van Tom Okker is voorlo pig nog geen officiële toeseg- ging binnen. De officiële deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Vitas Gerulaiüs, Sandy Mayer, Stan Smith, Bob Lutz, Tom Leonard, Terry Moor, Mike Fishback (alien Amerika); John Alexander, Ken Rosewall, Phil Dent, Kim War wick (allen Australië); Buster Mottram, Mark Cox, John Lloyd (allen Engeland); Jaime Fillol, Hans Gildemeister (beiden Chi li); Björn Borg (Zweden); Raul Ramirez (Mexico); Wojtek Fibak (Polen); Ilie Nastase (Roemenië); Balasz Taroczy (Hongarije); Karl Meiler (West-Duitsland); Victor Pecci (Paraguay); Chris Lewis (Nieuw-Zeeland); Ray Moore (Zuid-Afrika); Vijay Am- ritraj (India); Tomaz Smid (Ts- jechoslowakije); Antonio Zuga- relli (Italië) en Louk Sanders (Nederland). Als extra spelers zijn ingeschre ven: Jell Johansson, Ove Bengtsson (beiden Zweden); Bill Scarüon (Amerika); Patricio Cornejo (Chili) en Tom Okker (Nederland). KNSB zegt contracten met trainers op HELSINKI De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft de contrac ten met de trainers van de di verse kernploegen opgezegd. Het betreft hier de begeleiders van de all-rounders Egbert van t Oever en Tjaart Klooster boer, sprinttrainer Henk Gan ser en damestrainer Ab Krook. Deze zijn voor het merendeel voor één seizoen gecontracteerd, waarbij in de praktijk het con tract stilzwijgend werd ver lengd. De KNSB heeft ditmaal echter gebruik gemaakt van de clausule om twee maanden voor de per 1 mei aflopende dienst verbintenissen deze contracten op te zeggen. „Een formele be slissing", aldus bondsvoorzitter Herman van Laer, die in Helsin ki de strijd om het wereldkam pioenschap voor dames volgt „Wij overwegen namelijk de contracten een andere inhoud te geven." (van onze sportredactie) DEN HAAG Het grootste deel van het interieur van de VIOS-kantine is gisteren door brand verwoest. De bar brand de geheel uit, maar omdat de ramen niet sprongen, bleef de schade nog enigszins beperkt Als gevolg hiervan speelt VIOS morgen zijn inhaalwedstrijd te gen Olympia niet thuis, maar in Gouda. Ook die wedstrijd stond namelijk nog op het inhaalpro gramma. Het tweede elftal van VIOS komt helemaal niet in ac tie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9