Kamerleden op stap in Leidse regio Eerste opgraving in Leiderdorp levert niets op Onafhankelijk Toneel zet Beckett voor schut Optreden Pia Beek volle zaal trok Eindelijk onderkomen voor ,,De Goede Woning - STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1978 LEIDEN Een delegatie van 40 Eerste en Tweede Kamerleden heeft gistermid dag een werkbezoek aan Leiden gebracht De Kamerleden waren door het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland uitgeno digd om zich over een aantal problemen en ontwikkelingen van „hun" provincie te laten informeren. De stad Leiden gold in het vroege middaguur de eer om het gezel schap, na een ontvangst van burgemeester Vis en enkele wethouders, een rondrit per bus door verschillende stadswijken te la ten maken. Tijdens de rit presenteerden de wethouders zich in de kwaliteit van reisleider en gaven in beknopte vorm weer, welke belangrijke stadsontwikkelin gen zich op het moment in Leiden voor doen. Nabij de Blauwpoortsbrug scheep ten de leden van de Staten Generaal en hun gastheren van de provincie zich in en vertrokken per Avifaunaboot richting Residentie. Commissaris der Koningin, mr. M. Vrolijk, ontving zijn gasten van het Haagse Binnen hof gistermorgen in het Provinciehuis. Hij vergeleek het sombere wolkendek, dat zich boven het kolossale pand aan het Malie veld samenpakte met de sombere situatie waarin de provincie Zuid-Holland zich be vindt. De Kamerleden, die allen woonach tig zijn in deze provincie, werden geïnfor meerd over aspecten van de financiële positie, het welzijnsbeleid, de buitenstede- lijke openluchtrecreatie, de werkgelegen heid en het economisch beleid van Zuid- Holland. Bondig werden deze onderwerpen nader toegelicht door leden van Gedepu teerde Staten. Drs. J. H. Boone, afgevaar digde van de PvdA, schetste, dit zijn pro vincie een „chronisch" tekort aan financië le middelen heeft te accepteren. De ver deelsleutel, die tot nu toe door het Rijk op de financiële positie van de provincies wordt toegepast blijkt in onevenredige ma te nadelig uit te vallen voor Nederlands grootste en dichtstbevolkte provincie. „Vergeleken met Zeeland krijgen de bewo ners van Zuid-Holland per persoon slechts 33 gulden toebedeeld, terwijl 's Rijks kas voor ieder Zeeuw 130 gulden uittrekt. Het wetsontwerp 14.166, dat in 1976 ontworpen is en dit de budgettaire verdeling tussen de provincies recht trekt, zou als een eerste aanzet tot een betere financiële verdeling kunnen gelden. Het is jammer dat de kabinetscrisis van maart '77 lange tijd verhinderd heeft, dat de parlementaire be handeling ervan niet kon worden doorge zet". De heer Boone drong er bij de Ka merleden op aan de besprekingen over dit wetsontwerp wederom zo spoedig mogelijk in de Tweede Kamer te hervatten. Ir. N. Buijsert (CDA) spiegelde zich even eens in de weinig enthousiaste bewoordin gen van zijn voorganger. Het Statenlid stelde, dat er voor de provincie nauwelijks moelijkheden zijn om een regionaal beleid te kunnen voeren. Een regionale aanpak houdt in, dat er meer dan één gemeente bij de problemen betrokken is, vooral door de provincie ontworpen streekplannen krijgen het dikwijls te verduren. „Van de gemeenten hangt het af", zo memoreerde Buijsert, „of een door ons ingediend plan wel dan niet uitgevoerd kan worden. Maar al te vaak is de enige benadering die ons rest om een ontwerp naar buiten toe te presenteren die van de overredingskracht. In het uitvoerende vlak hebben we slechts weinig in te brengen. Met name bij nieuwe wetten, zoals de wet op de stadsvernieu wing, bestuurlijke reorganisatie, moet ver sterking van de provinciale bestuursmacht belangstelling krijgen". Verdere aandacht voor provinciale wel en wee ging onder meer uit naar de openluch trecreatie, waarover drs. J. Borgman (Pv dA) het volgende opmerkte: „Het lange-ter- mijn-tekort aan gebieden voor intensieve recreatie in Zuid-Holland wordt geraamd op ongeveer 6000 ha. Het gebied tussen Leidschendam en Voorschoten, de Vliet- landen, hebben wij niet lang geleden ver worven en we hopen nog in de lente van '78 met de bebossing ervan over te gaan. het gebied telt 290 ha. en het kan een bijzondere rol gaan spelen voor met name de recreanten uit Den Haag en Leiden. Het herstel van het oude veerpontje aan de Vliet is bij dit plan opgenomen". Leiden Er werd door de Statenleden slechts ter loops op de positie van Leiden binnen het provinciaal bestel ingaan. De werkgelegen heid in Zuid-Holland vertoont een landelijk beeld. De provincie neemt een eerte plaats in wat de werkloosheid betreft. Vcor de Leidse agglomeratie geldt hetzelfde. „Woningbouw dient", zo meent het provin ciaal bestuur, „zoveel mogelijk aan de rand Mr. M. Vrolijk, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland (links) op de Avifaunaboot, waarmee een tocht over de Vliet werd gemaakt. van Leiden gerealiseerd te worden. Het gaat daarbij om 13000 nieuwe woningen in de periode 1980-1990 èn om 13000 wonin gen in het kader van de stadsvernieuwin gen. In Leiden zelf speelt het probleem van monumentenzorg zeer mee. „Dit in de ogen van de delegatie „geweldige" probleem be hoort alle aandacht van Den Haag te krij gen", stelde men. Wethouder Waal (ruimte lijke ordening) liet de Kamerleden dan ook. kort na de ontvangst in Clubhuis De Ze vensprong en kaart zien, waarop alle Leidse probleemgebieden aangegeven ston den. Niet alleen de monumenten, maar vooral wijken als de Kooi, Maredorp en het Noorderkwartier moeten in het kader van de stadsvernieuwing kunnen rekenen op steun van het Rijk. Na hiervan medede ling te hebben gedaan nodigde het gemeen tebestuur de Haagse bezoekers uit om een 'rondrit door de stad te maken. Koninklijke onderscheiding directrice VOORSCHOTEN Mevrouw A. Pijpers, direktrice van „Hui ze Adegeest" werd gisterén on derscheiden met de ere-medail le in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd verleend bij haar vertrek als direktrice, welke functie zij 14 Jaar heeft uitgeoefend. Huize „Adegeest" was het eerste bejaardentehuis in Voorschoten en werd opgezet door de Her vormde en Gereformeerde ker ken van Voorschoten, thans is het tehuis interkerkelijk. Burge meester J. van der Haar prees de scheidende direktrice, die 40 jaar gewerkt heeft in de bejaar denzorg. Tot haar opvolgster is benoemd mevrouw P. Ruiten- beek-Albers. Tijdens de zeer drukke afscheidsreceptie be stond tevens de gelegenheid om met de nieuwe direktrice kennis te maken. Onder de aanwezigen waren de wethouders, oud-bur gemeester L. de Kool, artsen en zeer velen, die werkzaam zijn in de welzijnssector van het dage lijkse leven. Het graafwerk wordt ver richt met een machine. Leiderdorp De Archeologische Werkgemeen schap Nederland afdeling Leiden heeft gistermid dag bij haar opgravingswerkzaamheden nabij de Mauritssingel, naar het voormalige klooster De Poel, nog niets gevonden. Maandagmiddag wor den de werkzaamheden voortgezet. Het archeologisch graafwerk wordt verricht naar aanleiding van luchtfoto's die gemaakt zijn met behulp van de zogenaamde remote-sensing tech niek. Zo'n foto laat door middel van kleurverschil len eventuele ondergrondse funderingen zien. Deze foto's werden enige maanden geleden in de Leider- dorpse monumentencommissie getoond. De com missie concludeerde toen dat details op deze foto's aanwijzingen konden zijn voor de aanwezigheid van resten van het klooster De Poel. Uit een van 1801 daterend boek van de schrijver R. Bakker blijkt dat er in Leiderdorp naast het bekende voormalige klooster De Engelendael nog een klooster moet zijn geweest Dit zou zich dan moeten bevinden in het gebied tussen de Maurits singel, de Tuinstraat en De Does. Volgens dit boek werd dit Franciscaner nonnenklooster in 1390 gesticht door de Leidse priester Petrus van der Poel, die veel heeft gedaan voor de opbouw van de rooms-katholieke godsdienst in Nederland. Tij dens het Spaanse beleg in 1574 moet dit klooster met de grond gelijk gemaakt zijn. Ook uit oude kaarten van Leiderdorp blijkt dat er een tweede klooster geweest moet zijn. Op de plaats waar het klooster gestaan zou hebben, ontstond in de loop der tijden een bult die bestond uit het afval van de plaatselijke groentehandel. Dit werd een geliefde speelplaats voor Leiderdorpse kinderen. Ook uit de vondsten van de kinderen bleek dat op deze plek vroeger een gebouw ge staan moet hebben. De kinderen kwamen soms met het mooiste aardewerk thuis. Al deze aanwijzingen waren genoeg aanleiding voor de gemeente om de remote-sensing-foto's serieus te nemen. De gemeente zal dan ook haar steun blijven verlenen bij de komende onderzoe kingen van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland. ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee pseudo-schoosteenvegers hebben gisteren in Alphen aan den Rijn een mevrouw voor 83.- opgelicht. De twee man nen die zich bij de woning van de Alphense in de Naerebout- straat als schoorsteenvegers hadden aangediend wilden de schoorsteen wel eens een flinke beurt geven. Ook was het vol Schoorsteenvegers" actief in Alphen gens de mannen dringend nood zakelijk de schoorsteen van een kapje te voorzien. Nadat de mannen enige tijd in hogere sfe ren aan het rommelen waren geweest presenteerde ze de me vrouw de gepeperde rekening van De verbouwereerde mevrouw over het vegen van de schoor- kon nadat ze de rekening had steen. voldaan en de mannen vertrok- Volgens de Alphense politie zul- ken waren, slechts constateren *en de schoorsteenvegers zich dat er van een nieuw kapje geen ^getwijfeld nog vaker presen- sprake was. Twijfels had ze ook teren. Leidse kabeltelevisie nu: Stadskabei Leiden" LEIDEN De Beheerscommis sie Centraal Antenne Instituut die zich bezighoudt met het be stuurlijke aspect van het aan leggen van kabeltelevisie door geheel Leiden heeft als vereen voudigde naam de term „Stads kabei Leiden" gekozen. Deze naam zal voortaan ook bij alle gemeentelijke publicaties over. kabeltelevisie worden gebruikt Op de vergadering van de be heerscommissie gistermiddag werd voorts nog het volgende besloten: Leidenaars die om wat mand die pas in een later sta voor reden dan ook een kabe- dium besluit om een laansluiting van meer dan zes meter nodig hebben gaan 10 aansluiting nemen 75 gulden gulden per overschrijdende me- voor die insluiting; kosten ter betalen (bijvoorbeeld een voor heraansluiting bedragen 40 boerderij die afgelegen ligt); ie- a 45 gulden; LEIDEN Ik heb altijd gedacht dat het het werk van toneelgezelschappen was de bedoeling van toneelstukken zo goed en helder mogelijk bij het publiek over te brengen. Wat betreft Het Onaf hankelijk Toneel Rotterdam schijnt dat een ver keerde veronderstelling te zijn. In hun serie de Favorieten spelen zij klassieken zo onduidelijk en doelloos mogelijk. Ook gisteravond weer in het LAK „Wachten op Godot". Het Onafhankelijk Toneel verklaart de patiënt eerst ziek, snijdt vervolgens alle organen uit het lichaam, laat het slachtoffer sterven en heeft dan een houding van „zie je wel, erg gezond was onze cliënt al niet". Thema's, structuur, relaties, spanningsvelden, emoties, zij alle worden zo veel mogelijk verwaar loosd om het stuk maar zo slecht mogelijk over te laten komen. Voor „Wachten op Godot" heeft dat het gevolg, dat de argeloze toeschouwer niets meer van de zin kan begrijpen. „Godot" is toch al eerj .moeilijk" stuk, met hele tere verbanden, maar nu die verbanden volkomen genegeerd wor den, blijft een ratjetoe aan gekke gesprekken en vreemde handelingen over. De rol die de tijd in „Godot" speelt is weggevaagd. Tijdsaanduidingen hangen in de lucht. Het wach ten komt alleen nog maar in de titel voor. Het contrast tussen Lucky en Pozzo in het eerste bedrijf en Lucky en Pozzo in het tweede bestaat slechts in het hoofd van de Godot-kenner. Vladi mir en Estragon zijn onderling volkomen verwis selbaar geworden. Maar het ergste is, dat de manier waarop Het Onafhankelijke Toneel „Godot" speelde, op geen enkele manier verschilde van hun vorige twee adaptaties. Een uiterst traag tempo, veel flauwitei ten, identieke types in alle drie de stukken (de acteurs zelf dus) en slap uitgesproken teksten verdrinken de vondsten, die af en toe ook nog door het geheel schemerden. Voor de toeschouwer rest te slechts de verveling. Zeker niet het doel van LEIDEN Toen ik mijn piano leraar, een pedagoog van de ou de stempel, eens schuchter voor stelde iets te spelen in de stijl van Pia Beek, mompelde hij excathedra „Gebarsten potke- tel", en liet me verder worstelen met de preludes van Rachmani- nof. Maar gisteravond mocht ik het idool van mijn jeugd einde lijk in levende Üjve aanschou wen: Pia Beck was in de Leidse Stadsgehoorzaal, terug uit Tor- remolinos, opgeruimd en zonnig als altijd. Ze zong liedjes voor twee tientjes, die Mariene Die trich voor twee ton zingt (hope lijk ook tienduizend keer beter), en oogstte daarvoor ovatie na ovatie, en op gezette tijden een lachsalvo. Want behalve zingen en pianospelen geeft ze ook een geroutineerde show weg: de charmante, geestige, op den duur wel wat al te oubollige gastvrouw. Voor de pauze speelde de Dutch Swing College Band onder lei ding van Peter Schilperoort een kleine selectie uit hun omvang rijke, maar o zo vertrouwde re pertoire. Opdat niemand zich zou hoeven vervelen voegden zij af en toe een clownsnummer in. Het eens zo fameuze gezelschap bestaat nu nog maar uit een paar man, energieke knapen, die zich bereidwillig in het zweet blazen en drummen om ons een vrolijke avond te bezor gen. En de zaal doet ook al niets om zijn dankbaarheid te verber gen: steeds als iemand op het toneel iets reusachtigs of grap pigs of onverwachts gedaan heeft is het klappen en roepen. De Stadsgehoorzaal was bijna helemaal vol. En dan te beden ken, dat Pia Beek (naar ze gis teravond beweerde) Leiden niet dan met de grootste moeite heeft kunnen vinden. Toch was het niet de eerste maal, dat ze in deze goede stad musiceerde: in 1960 heeft ze haar charmante medewerking verleend aan een aantal lunchpauzeconcerten in de Stadsgehoorzaal. TON HARMSEN Jubileum J. Rikkert NOORDWIJK Honderden re- ceptiegangers vulden gistermid dag de gangen en hallen van de Chr. Mavo. In schier eindeloze rijen. Zij kwamen de heer J. Rikkert gelukwensen met z'n veertigjarig jubileum bij het on derwijs. Een trio uit de gelederen van de leerlingen, Erik Smit, Nico van Hese en Marie-Louise Talapessy bood hem namens de gehele schoolgemeenschap een prachti ge filmcamera en een gong als herinneringsgeschenk aan. Erik voegde er welgekozen woorden aan toe: „U was een fijne, een goede enstrenge leraar". Ds. Waminck, voorzitter van het schoolbestuur, richtte zich als eerste van een rij sprekers tot de jubilerende heer Rikkert, die met zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen de erezetels in de aula hadden ingenomen. Aan het eind van zijn speech over' handigde hij mevrouw Rikkert een fraai boeket. De jubilaris kreeg een geschenk onder cou vert. Directeur M. Posthumus rele veerde de carrière van zijn jubi lerende collega en diens start als kwekeling met akte, die wel het werk van volledig onderwij zer verrichtte, doch daarvoor geen of soms een kleine vergoe ding ontving. In dit verband sig naleerde de directeur een cyclus van zo'n veertig jaar, waarin zich beurtelings een tekort en een overschot aan onderwijzend personeel voordoet OEGSTGEEST-De fluitist Frans Bruggen en de clavecy- nist Gustav Leonhardt geven zondag 5 maart een concert in het Groene Kerkje in Oegst- geest Het concert begint om twee uur. Na vele jaren steeds vergaderd te hebben in de ruimtes van zusterverenigingen, heeft wo ningbouwvereniging „de goede woning" eindelijk haar eigen vergaderruimte. Dit werd gerea liseerd in de nieuwe, 266 wonin gen tellende flat in de Leidse Merenwijk, aan de Stellingmo len. Ter gelegenheid hiervan or ganiseerde het bestuur van de woningbouwvereniging een zo-, genaamd „open huis" voor haar leden, dat gistermiddag van vier uur tot half vijf plaatsvond in deze nieuwe ruimte. Behalve een vergaderzaal heeft het nieuwe onderkomen ook nog een archief en ontvangstka-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3