Ruim baan voor schipper Modaal Neem uw boot op en rij Sportief Nieuws op het droge Met de boot in de boot Zoals Zwitserland de toeristische voordelen heeft van zijn berglandschap, zo zou Neder land dat kunnen hebben van zijn vele water. Het behoud van ons waterlandkarakter is van even grote cultuurhistorische betekenis als restauratie en conservering van oude gebouwen, Laat ons er daarom naar streven de breuken weer te helen die door demping, dammen en bruggen in ons waterareaal ge slagen zijn. Dit zal bevorderend werken op een meer gespreid gebruik van een gigantisch recreatiegebied dat vol heet te zijn, maar het bij nadere beschouwing nog lang niet is. De Kaag, de Brasem, Loosdrecht, het Veeree Meer, ja. Die vertonen een maximaal toelaat bare bezettingsgraad van twee of meer boten per hectare. Daarnaast echter bestaan er talloze andere wateren die nog een ruime opname-capaciteit hebben, mits men de hin derpalen opruimt en mits de watersporter bereid is zijn wensdroom van de boot voor de deur op te geven. Aldus het pleidooi van de Hiswa-organisato- ren aan de. vooravond van hun vermaarde watersporttentoonstelling. Ze zeggen te spre ken ten bate van een volksbelang. De meer dan 200.000 bezoekers zullen kunnen kiezen uit schepen tussen de 325 gulden (de Aqua- kind 300) en een miljoen (het zeiljacht Jongert 19M). Uit recente gegevens blijkt dat 80 per cent daarbij denkt aan een boot met een aanschafprijs onder de 20.000 gulden. 68 per cent heeft een jaarinkomen dat beneden de 35.000 gulden ligt. Vast staat voorts dat drie kwart van de Nederlandse pleziervaartuigen- vloot gevormd wordt door scheepjes met een lengte van minder dan 6 meter 50. Conclusie: de watersport is allerminst de elitaire aangele genheid waarvoor men hem wel houdt. De ruim 300.000 hectare die momenteel geschikt zijn om de waterrecreatie te beoefenen, ko men ten goede aan schipper Modaal en omdat zijn aantal met tien percent per jaar blijft stijgen, is ruim baan geen overbodige luxe Surfen in opmars Binnen de hier gesignaleerde groei doen zich ondertussen wel verschuivingen voor en de Hiswa weerspiegelt ze uiteraard. De snelst groeiende tak van watersport is het plankzei- len of windsurfen, enkele jaren geleden totaal onbekend, nu vele tienduizenden beoefenaren rijk In zijn kielzog volgt de zeehengelsport op de ruimere wateren (Deltawateren. Wad denzee, IJsselmeer) met de boot als hulpmid del en het vissen als hoofdzaak. Ook een duidelijke groei van meer dan 10 percent vertonen dé kleinste en minder kleine snelle motorboten. Een raakvlak met het automobi lisme ligt voor de hand. Zelfbouw Belangrijk is de ontwikkeling op het gebied van zelfbouw. De allerlaatste aanbieding be treft een vaartuig in zodanige staat van ge reedheid dat de koper slechts een schroeve- draaier, een kwast en een potje lak nodig heeft om zijn boot te voltooien, terwijl hij op deze manier nog steeds zo'n 5 tot 10 percent op de prijs bespaart. Vervolgens vertoont de Hiswa een toenemende "nostalgische" trend Traditionele typen vaartuigen, met alleen Ne derlandse. maar ook buitenlandse als spitsgat- ter, platgatter en kotter genieten een steeds grotere populariteit. Een rol speelt dat dit soort schepen niet verouderen en dus langer hun waarde behouden. Kajuitzeilvaartuigen De moeite van het vermelden waard is voorts de terugkeer bij de kajuitzeilvaartuigen naar het schip dat gespecialiseerd is op het toerva- ren. Tot voor kort moest de toerzeiler genoe gen nemen met een schip, gebaseerd op een romp die in wezen ontworpen was voor wed strijdvaren. Maar de vraag naar motorzeilers toervaartuigen bij uitstek en naar jacht en die zich tijdens de vaart rustiger gedragen, steeg en de industrie blijkt zich daaraan steeds meer aan te passen. Katamarans De belangstelling voor katamarans loopt licht vooruit. Dit is onder meer te danken aan het feit dat ze langzamerhand uit het stadium van de kinderziekten raken. Zwakke punten als onvoldoende wendbaarheid en onvoldoende sterkte van de verbindingen tussen de beide rompen behoren tot het verleden en ook het probleem van de onkenterbaarheid is in veel gevallen opgelost, zij het ten koste van de snelheid en die vormde nu juist een van de aantrekkelijkheden van de dubbelboot. Naast de wedstrijdkatamaran. gebouwd voor top- snelheden, gaat de ontwikkeling nu enerzijds naar zee- en oceaanwaardige katamarans voor de lange afstand en anderzijds naar de bijzonder comfortabele binnenwaterkatama- ran Financiering De organisatoren van de Hiswa signaleren duidelijke veranderingen in de wijze van fi nanciering en aankoop. Er is een verschuiving van eigen geld naar eigen geld plus kortlopen de lening naar financiering via verhoging van hypotheek op de eigen woning. Aanschaffing via een kortlopende lening (vooral sinds de periode van termijnbetaling steeds ruimer is geworden, van 24 tot soms al 120 maanden) en aanschaffing met behulp van een verhoog de hypotheek (morgelijk door de snelle waar destijging van onroerend goed) op het eigen huis zijn tegenwoordig bepaald niet ongebe- ruikelijk. Scholen Tenslotte valt de versnelde toename op van het aantal watersportscholen en andere moge lijkheden om zich te bekwamen in takken van watersport. Na een aarzelende start met enke le zeilscholen aan het einde van de veertiger jaren volgden m de vijftiger jaren de eerste motorvaartscholen en in de jaren zestig aller lei instellingen voor instructie op het gebied van bij voorbeeld de onderwatersport. De jongste verschijning vormen de scholen, ge specialiseerd in het varen met zeilplanken Binnen het onderricht tekent zich een toene mende ontwikkeling af die men kan karakte riseren als lagere school (kleine vaartuigen op de kleine binnenwateren), middelbare school (iets grotere vaartuigen op de grotere vader landse binnenwateren) en tenslotte hoger on derwijs (kustwateren en de zee). Daarnaast is het aantal mogelijkheden voor theoretisch zelfonderricht met sprongen toegenomen. Re sultaat: de beginneling in de watersport komt sneller tot zijn doel. De methode van leren via vallen en opstaan wordt meer en meer verdrongen door die van systematisch onder richt met als bijkomend voordeel: grotere deskundigheid op het water De nieuwe Waterland, speciaal geconstrueerd met het oog op veiligheid, comtort en plezierig varen Polaris kondigt deze Mania'' aan als een wereldprimeur bekijken wat er allemaal in de prijs is inbe grepen. Het komt voor dat mensen, verlek kerd door de prijs, een aankoop doen waar nog eens een boot aan kosten bovenop komt door de vele extra's. De meeste werven in Nederland zijn lid van de Hiswa, een vereniging die onder meer voorwaarden vaststelt voor bouw en levering. In deze voorwaarden staat genoemd hoe de verantwoordelijkheden van de verkoper en de koper zijn geregeld. Bestudeer die voorwaar den en de garantievoorwaarden nauwkeurig zodat u weet waarop u recht hebt De bedrij ven die leveren onder Hiswa-voorwaarden, geven dit meestal zelf duidelijk aan Laat, wanneer zulks niet het geval is, zoveel moge lijk over de koop van uw boot schriftelijk vastleggen. Met een boot alleen bent u er ruet. Tot de standaarduitrusting van open schepen beho ren: een buitenboordmotorsteun met motor, hoosvat of lens pomp, peddel, minimaal twee stootwillen, minimaal drie meerlijnen, anker met tenminste 10 meter ankerlijn, nationale vlag, windvaantje of verklikker, pikhaak, puts met aangesplitste lijn, brandblusser en voor iedere opvarende een reddingsvest. Met min der mag men eigenlijk niet gaan varen Ook voor kajuitbóten bestaat een minimale uitrusting. We noemen: Direct bereikbare red dingsvesten, voorzien van een drijfkraag, voor elk der bemanningsleden) tenminste één vol doende grote reddingsboei binnen onmiddel lijk bereik van de stuurman; een drijvende werplijn. voorzien van drijvende ring, niet minder dan 30 meter lang en met een breek sterkte van 115 kilo, binnen bereik van de stuurman; voldoende zeereling met scepters en handgrepen of verschansing; anker met tenminste 15 meter lijn of ketting; eerste hulpmiddelen met instructie; waterkaarten; waterdichte, liefst dnjfbare lantaarn met re servebatterijen; de voorgeschreven navigatie- lichten. misthoorn; lens pomp; puts met aan gesplitste lijn; brandblusser, afsluiters op alle huiddoorvoeren met slangklemmen op de slangen, zo geplaatst dat men er onder alle omstandigheden bij kan; gereedschap voor de motor en voor noodreparaties aan boord; een kompas met een roosdiameter van minstens 10 centimeter. Voor wie het grote water op gaat, geldt uiteraard nog veel meer. Laat u terdege voorlichten en houdt bij de aankoop van uw boot rekening met deze extra kosten «8 raiAMSTERDAM J De 23-ste Hiswa Wa tersporttentoonstel ling wordt van zater dag 11 tot en met zondag 19 maart ge houden in alle hallen van de Amsterdamse RAI en in de RAI-ha- ven. Daar tonen 402 exposanten, ver spreid over 50.000 vierkante meter, ka no's, roei-, vis en bij boten, vouw- en op blaasboten, zeilplan ken, open en halfge- dekte zeilboten, ka- juitjachten, oud-Ne derlandse jachten, mototzeilers, open sportboten, dag- en weekendkruisers, motorkruisers en jachten; voorts moto ren, accesoires en kampeerartikelen. De Hiswa is dage lijks open van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur; op zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur. De toegang sprijs bedraagt 6 gul den. De RAI ver wacht ruim 200.000 bezoekers. Steeds' meer in zwang raakt het vervoer van een boot op het autodak, of het nu een kano. een jol, een vletje of een zeil plank is. Mits de omvang en het gewicht van zo'n scheepje rede lijk blijven, vormt het vervoer per imperiaal een goed alterna tief voor de boottrailer. Men moet zich wel houden aan de maxunaal toegestane daklast die de fabrikanten in hun in structieboekje voorschrijven Hij is niet wettelijk vastgelegd, maar geldt wel als algemene norm Op het gebied van de bootimperiaal kan men kiezen uit veel uitvoeringen. De aller simpelste en goedkoopste oplos sing is het systeem van twee losse balkdragers die geen on derling verband hebben. Deze imperiaal is geschikt voor lasten tot ongeveer 40 50 kilo. De zwaardere uitvoering is hel imperiaalframe waarbij de dra gers een zijdelings verband heb ben. Voor het stellen van de boot wordt gebruik gemaakt van „zelfzoekende" steunen of mallen op maat van de boot Speciale aandacht verdienen de bevestigingspunten in de goot- lijst: hoe breder, des te beter de verdeling van de druk over het dak. Sommige auto's zijn onge schikt voor imperiaalmontage omdat ze gootlijsten van kunst stof hebben die zouden afbre ken. Bootimperiaals zijn in sim pelste uitvoering verkrijgbaar vanaf 50 gulden. Dure uitvoerin gen met bij voorbeeld een inge bouwde hefinstallatie en helling wagen kosten ongeveer 300 gul den De boot moet met lijnen worden vastgesjord aan zowel de voor als achterbumper. De voorzijde mag niet vóór de voorbumper van de auto uitsteken en boven dien niet meer dan 20 centime ter buiten elke zijkant reiken De afstand van de achterzijde van de lading tot de achteras van de auto mag niet meer be dragen dan twee-derde van de wielbasis, met een maximum van 5 meter De achteruitsteken- de delen van de boot moeten voorzien zijn van reflecterende plaat met rood witte strepen er 's nachts van een rode lantaarn Als men gaat rijden met een boot als daklast - tegenwoordig een vertrouwd beeld langs de wegen - verdient het aanbeve ling na enige minuten te stop pen en de zaak grondig te con troleren De verkeerspolitie pleegt in de berm nogal eens zaken te vinden die afkomstig moeten zijn van het auto-impe naai. Met boot op dak naar buitenland 9 Informeer bij ANWB of KNAC naar plaatse lijke voorschriften Bezoeker aan de Hiswa 78 kan dit jaar een aantal duidelijke ontwikkelingen waarnemen. Hier volgen er enkele. De evolutie van vaartuig tol sportapparaat, bij voorbeeld via de Flying Dutchman. Finjol. bo ten met balanceerplank en zweefrek naar de zeilplank. De ontwikkeling naar grotere efficiënty op het stuk van be handeling en onderhoud Verge lijk slechts het masten dekbe- slag, de inrichting van het dak. de indeling van de kajuit en het vaargereedschap met die van tien jaar geleden Een sneller dan gemiddelde groei bij de zogenaamde mee- neem-boten. Ze omvatten alle typen van boten tussen het op blaasbare speelbootje. de vol wassen opblaasboot en de vaste boot die op een imperiaal of per trailer vervoerbaar is. Factoren die deze groei bevorderen, zijn onder meer gewenning aan een vacakantie in het buitenland en besparing op havengeld en win- terbergingskosten Een duidelijk snelle groei bij het zeilen van het strand af. hoofdzakelijk met midden- zwaardboten. maar meer en meer ook met kleine katama rans Het behoeft nauwelijks be toog dat dieperstekende vaartui gen voor deze tak van water sport niet in aanmerking ko men Nieuw is deze trailerbare motorkruiser met een lengte van 5 meter 80 Naast de natte kent de Hiswa ook een droge sektor, gewijd aan het kamperen. De tentoon stelling geeft een duidelijk overzicht van de huidige stand van zaken op dit terrein. Voor gebruik door kampeerders met de kleinste vervoerscapaci- teit treft men twee tenten aan: de lichtgewicht enkeldak katoe nen trekkerstent van 2250 gram en een uitgesproken rugzaktent. geschikt voor kano-, fiets- en motorkampeerders. Voor de kampeerder met de wat grotere vervoerscapaciteit is er een 7500 gram wegende kleine combitent die voor twee perso nen optimale bescherming biedt door de uitzetbare luifel en de daarop aansluitende bivak-uit bouw Kampeerders die meer gewicht kunnen hebben, vinden onder meer een bungalowtent met een zogenaamde staldeur in de ach terwand, door maximale venti latie vooral praktisch bij hoge 1 zomerse temperaturen Daar naast uiteraard allerlei vormen van aanritsbare woongedeelten, bagageruimten en keukens Een primeur vormt de rugzak- i tentcombinatie in één. Hij be staat uit een enkeldaks groene nylon tent die opgevouwen is opgeborgen in de bovenzak van de rugzak. Het frame van de rugzak dient in uitgevouwen toestand als achterwand van de I tent. De rugzak is van het type voorlader waardoor de inhoud 1 bereikbaar is vanuit de tent. Wie I helemaal licht \*{il kamperen, i kan zijn rugzak vullen met nog I 6 verschillende maaltijdpakket ten ook, samengesteld uit ge droogd voedsel Pakje open. i aanvullen met water. 20 minu- j ten weken, 12 minuten koken, maaltijd klaar Het is verbazingwekkend hoeveel mensen een koopcontract voor een boot tekenen zonder er ooit in gevaren te hebben, terwijl juist diezelfde mensen erg kritisch zijn wat betreft de rij-eigenschappen van een auto die slechts de helft kost Een waarschuwing van het Koninklijke Nederlands Watereport Verbond die bezoekers aan de Hiswa met een mast- worp in het oor zouden dienen te knopen. p® vermaning vervolgt: „Voordat u tot de I koop besluit, moet u eerst met degenen die altijd met u meegaan, een behoorlijke proef vaart maken om te kijken of zo'n'boot wel een passend omhulsel voor uw opvarenden is. De gevleugelde woorden: het is een gezins boot, mits ze niet allemaal tegelijk mee willen, gelden met name voor veel kleinere boten. En het is bepaald geen pretje tijdens slecht weer met vier mensen in een kleine ruimte gepropt te zitten - ook al is het vaartuig aangeprezen als beschikkend over vier slaapplaatsen en dus geschikt voor vier personen. Slapende mensen nemen nu eenmaal minder plaats in dan hun lotgenoten in wakende toestand Na de proefvaart dient men zorgvuldig te Deze Lauwersmeerkruiser, voor hel eerst op de Hiswa te zien. is met zijn prijs van 148 500 gulden een van de duurdere typen De nostalgie viert steeds meer hoogtij op het water de Hiswa en dus op Nieuwe isolerende thermokleding, verbazend licht en soepel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17