Monsieur André verkondigt in Oegstgeest nieuwe Franse keuken Schaefer in Leiden Normen voor Bokhorst en Koppelstem vastgesteld restaurant "Beukenhof" Overspannen Leidenaar bedreigde mede-kamergenoot BURGERLIJKE /STAND Linkerhoff verlaat DOCOS DE ZIJL/L.G.B. •VZC/RITM. STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 MAART 1978 PAGINA 5 Monsieur André is weer in het land. André Da- guin, imposant van lijf en leden, ooit internatio nal in het Franse rugby- team (verdiensten die hij met een eenvoudig „poeff, bon" afwimpelt), een volwaardig lid van het Zuidfranse volk der Gascogners die van wijn, wanten en stieren weten, maar vóór alles en daarom is hij hier één van de top-chefs de cuisine, een chef-kok die meesterschap ver bergt in zijn fantasierij ke brein. Veertien dagen toeft hij werkzaam en inventief in Oegstgeest, waar hij de motor is achter een „Quinzaine Gastronomique a la Gascon", een veertien daagse gastronomische verkondiging van de Franse „Nouvelle cuisi ne", de nieuwe keuken. Vorig jaar bakte mon sieur Daguin ze al voor treffelijk bruin, in Am sterdam. Thans is het om te scholen volkje van lekkerbekken en fijn proevers in onze regio aan de beurt. Hoofd kwartier daarbij is het niet voor een kleintje vervaarde restaurant De Beukenhof aan de Ter- weeweg. Maltre André is niet alleen chef-kok van het met twee Mi- chelin-sterren gedecoreerde Hótel de France in zijn Gas- conse woonplaats Auch (zeg maar Oosj), hij is er ook de gastheer-eigenaar van. En als er op het Franse eetgebied sprake is van een gastheer, dan is het ook een gastheer die zich overal om bekommert. Dat is Daguin: cuisinier-érea- teur, niet alleen keukenkun- dig, maar ook een schepper en één van de meeste fervente vernieuwers van de Fransè keuken. De Franse keuken is een begrip, dat nauwelijks geëvenaard of door een ander dergelijk begrip gedekt kan worden. Alle genoegens en rijkdommen ervan kent André Daguin als zijn broekzak, het geen zijn neerslag zal vinden op Daguin's bankrekening. Tot 19 maart wordt nu de nieuwe Franse keuken ge roemd en geprezen. Vanmid dag was er een feestelijke ope ningsreceptie, waarop promi nenten als oud-minister Ba rend Biesheuvel en huidig landbouwminister Van der Stee, hoogleraren en ander crème de la crème aanwezig Daguin gaat zich, bijgestaan door twee Franse collega's en de keukenstaf van De Beuken hof (onder aanvoering van chef-kok Koos van Fulpen die naar zijn smaak ook al dicht in de buurt van de „zwarte band" zit, om een uit schietend vakmanschap in ju dotermen te vertalen), wijden aan de bereiding van enkele internationaal vermaarde ge rechten afkomstig uit het dis trict van Gascogne. Eén en ander zal besproeid worden met de beste eigenstreekse wijnen en belegen Armagnacs, waarvan sommige de leeftijd van 90 jaar met een diepe glans bereikt hebben en de kenners tot in de kruin zullen verrukken. Veertien dagen lang staat Da guin in het spijzige harnas: blauwwit geruite linnen panta lon, het witte schort voor en de eveneens witte kokskiel be kroond met het witte geknoop te servet losjes om de nek. Een kok maakt van boven altijd een enigszins blote indruk, want zijn verworven lot ligt in de warme keuken. Ook André Daguin verdient zijn royale boterham in het zweet ziins Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. aanschijns. In dit harnas trof ik hem gistermorgen om 5 uur aan, bij een knappend broodje met jam en een mokka-achtig kopje koffie als zeer vroeg ontbijt. Daarbij hielden direc teur H. M. Martens, bedrijfs directeur B. C. Groenheyde en chef Koos van De Beukenhof hem gezelschap. Ik wilde fhai- tre André weieens volgen op zijn matineuze tocht langs al lerhande markten, net zoals hij dat thuis gewend is, maar dan wel op een wat christelij ker tijdstip. Meester-koks in Frankrijk trekken 's morgen rond de klok van 8 naar de plaatselijke markt, waar de boeren uit de omtrek hun agrarisch hebben en houen uitstallen en aan de man en de kok brengen. Dat zijn in het geval van Auch niet alleen fijne en verse groenten. Er is ook een formi dabele aanvoer van bijna on denkbaar dikke vetgemeste eenden en ganzen, in een tu multueuze bereidheid tot slachting. Zoiets ging Daguin gistermorgen reconstrueren, maar dan zonder pluimvee. Om zes uur bevond ons gezel schap zich in het uitgebreide hallenareaal van de Haagse groenten- en fruitmarkt aan de Hoefkade. We werden ont vangen door primeur-groot vorst Nap, die een half uur later overspoeld zou worden door grossiers in het betere kweekwerk. Daguin, gehuld in een korte bontjas, spoedde zich langs het uitgestalde aller voortreffelijkste gewas, omge ven door zijn gevolg en op de hielen gezeten door Nap die maar bleef noteren. Perziken tres bon en wat tijmplan- tjes, een kistje knoflook (een heel klein beetje tijm is beter voor het lamsvlees dan een paar uitgeknepen tenen kno flook, zo vertrouwde Koos van Fulpen me van terzijd toe). Bon. Maltre André wenste geen gedroogde pruimen. Al leen verse. Hij zal ook geen blik doperwten opentrekken. Daar was goudgele andijvie de opgetaste pijnappels, de voor de salades, gevolgd door onwijs kleine sjalotjes die pit tiger zijn dan uitjes. „Hé", zei opeens Beukenhof-functiona ris Groenheyde verrast: ,„daar heb je dezelfde kistjes met ar tisjokken die we pas uit Parijs hebben laten komen. En hier stAAn ze gewoon". Van Ful pen: „Mooie spullen heb je hier, hè, moet je die heel klei ne bloemkooltjes eens zien". Het was kwart over zes en de meute van grossiers was nog niet neergestreken. Maltre An dré deed z'n inkopen. Voor mij ging een wereld open op deze markt: mini-slakropjes, maar dan rode sla („bon pour la décoration, hein! vond Da guin, op de versiertoer). „Une Kiwifruit". Overal zat Daguin even met de meesterlijke neus aan en nu en dan deelde hij la Bomans lichte kneepjes uit, in het fruit voornamelijk. Ik begon steeds meer voor Gascogne te voelen. Breedgeschouderde Daguin ging achteloos en met eniê dé dain voorbij aan de plastic zakjes met peen en gesneden uit: hutspot Hij was op zoek naar een iets grotere champig non dan waarmee Nap („Voor uw Frankenthalers, Alicante en Muskaat") kwam aanzetten. Als een Napoléon in veroverd Hollands gebied beende Da guin voort, langs de tomaten van de Canarische eilanden. André Daguin (links), terzijde gestaan door chef-kok Koos van Fulpen in De Beukenhof. Parijse aardappeltjes als knik kers, in grootte één, twee en drie. Het geurde er van de onderdelen van een groots as sortiment primeurs uit alle landen van de wereld. Alleen in Brazilië was het nóg verser. Het was bijna huiveringwek kend: dit was André Daguin, voorpost en zendeling van een gastronomisch paradijs die een moment opgetogen leek over een stronkje gemberwor tel. Geen asperges: over veer tien dagen weer. Maar dan is Daguin vertrokken. Het werd een bliksembezoek van 25 minuten. Het was ei genlijk zó gepiept. De soever ein was hier; een keukenprins in een waas van gekruide adel dom. Nog even een neus wer pen op uitheemse exotica uit Thailand, Afghanistan en In donesië: vreselijk lange péte- bonen en dunu kunsi (wortel achtige aardprodukten die, volgens begeleidend commen taar, „de Surninamers door al les heen schijnen te gooien"), er was een kruising tussen snij- en sperzieboon, maar dan een van bijna een halve meter lang. Haha, een harricot vert voor 15 personen.En de Se reh, een lookachtig soort ci troen uit Bangkok, waarvan een Amerikaanse meneer hier altijd voor drie Amerikaanse garnizoenen tegelijk komt ko pen. Om 7 uur waren we op de Scheveningge visafslag, een basiliek voor zeebanket met scheeflopende vloer om het spoelwater een kans te geven de Scheveningse zeehaven te bereiken. Geen engelenkoor erboven, maar een paar hon derd nerveuze meeuwen die het vette der zee aan hun bek ken voorbij zagen gaan. Het resultaat voor Daguin was ook magertjes: een paar kleine tongetjes (het contingent tong is al binnen en er mag niet meer gevangen worden) en voor de massa kabeljauw was geen interesse bij de prins. Wel voor een erg imposante tarbot, verderop. Dat was het zo'n beetje voor vandaag. Ik raakte achterop, want ik had nog nooit zoveel kabeljauw bij elkaar gezien; nummers 1, 2 en 3 in honderden kratten. Kna pen van vissen soms. Ook geul was erbij, onder de kust ge vangen. En dan de grietbot, fijne vis in opkomst hier in Nederland. Qua omvang in de schaduw zwemmend van die grote tarbot, maar toch in z'n soort het neusje van de (bot)- zalm. André Daguin heeft veel oog voor wat ik opvatte als de „wijtingslag", midden in de immens lange hal. Daar ging de wijting van de hand; opge baarde geneugten in partijen. Overal rondvliegende naam briefjes van kopers. Er waren stijgende en zakkende prijzen, monotoon gezongen door een grote man en in de cadans van het muslimgebed. Na de ene partij volgde de andere. De grote man, die de afslager ge noemd werd, kreeg weer veel volk om zich heen in een kring en de rite begon van vorenaf aan. Een gezongen vroegge- bed, in de ruimte klinkend als een absoute, verricht over de gestorven wijting door de rijzi ge hogepriesterlijke afslager. Bijna eerbied alom ,soms eni ge hilariteit als de prijs even niet begrepen werd. En de koek en zopie reed achter ons aan. Acht uur waren we weer „thuis" op De Beukenhof. Vol dane Daguin "c'était bon" zette op het tafeltje in plaats van koffie een rode Ma- diran 1975 (grandioos jaar), af komstig uit zijn eigen streek, neer. De verrukking werd aan gevuld met een geperste jam bon, een Franse ham die niet na te bootsen valt. Niet dat Daguin van dit ceremonieel in Auch een gewoonte maakt. Maar het was gistermorgen even feest, vond hij. Formida bel, wat een afdronk had die Madiran. Dan was er onver wacht eendelever, rauw en week, een nacht lang geprepa reerd in koude melk met zee zout. Handzame hapjes uit het vuistje om kwart over acht, steeds in gezelschap van die dronk Madiran. Voorbodes van de nieuwe Franse keuken, het nieuwe ge loof uit Frankrijk dat ook hier bij ons gemeengoed moet gaan worden. De groenten heel snel afkoken, dan blijft de versheid behouden, plus de vitamines. Dat is het principe. Vanaf Da guin's jeugd is dit al gaande, maar de nieuwe keuken evo lueert met de tijd, aangepast aan de gewoonten van de mens, zoals het al gaat sinds de Romeinen. En dan de lichte sausjes. Zo ging meester André naar de markt, op zoek naar wat fijn en goed is. Zoals hij dat iets later in het morgenkrie ken in Auch gewend is te doen. Aan de hand daarvan maakt hij een recept. Empiri sch, Niet andersom. Ook dat is de nouvelle cuisine. Hij heeft een boodschappenlijstje bij zich, opgebouwd uit zich opdringende gedachten om trent een schotel. Maar als de spullen niet voorhanden zijn, dan is het basta. Dan gaat het richtsnoer niet meer op en be gint Daguin begeesterd te im proviseren. Zijn „kaart" in Auch is beperkt. De gast kan alles eten wat hij verlangt, maar dan is het even van tevo ren opgegeven bij meester An dré. Die kant wil ook De Beu kenhof op. In een zekere mate althans. Directeur Martens je kunt je dan beter speciali seren". Verse truffels. Ze kwamen even ter sprake, tegen half negen. Daguin had de dag te voren twee kilo ingekocht voor duizend gulden. Voor deze feestelijke „veertiendaagse" We kregen er een lepel „jus" van te proeven. Sterk gecon centreerde vloeistof. Vreemd, maar „bon". Praten over ker vel en dragon, over geforceerd gekweekte asperges, het zuig lam uit Ierland en van Texel, het schapenvlees dat nog im mer omzeild wordt in ons land, tenzij de gastwerkne mers zich erom bekommeren Schaap is voor ons alleen goed voor de saus. Om negen uur ging de meester aan het werk in de keuken. In concelebratie met Koos van Fulpen, die de gaspitten aanstak. Als het aan steken van de kaarsen op het hoogaltaar der verfijnde smaak. Architectuur a la Gas con. Voorgeproefde dagspecia liteit. Twee weken Oegstgeest. Daguin was vorig jaar op Mar tinique om er twee diners te bereiden. Bijna zielzorg. Een missie van de blijde nieuwe keukenboodschap. André Da guin is een apostel. Men pluk- ke zijn vruchten. Over twee weken is hij ér niet meer, uit gevlogen naar een ander zen- dingsveld. Ik vergat bijna het vlees: dat heeft de meester vanmorgen bij een andere meester ingekocht ADVERTENTIE Alle exclusiviteiten, welke geserveerd worden in zijn verkrijgbaar bij: DE LEIDSE FRUITCENTRALE LEIDEN De campagne van de Partij van de Arbeid voor de provinciale statenverkiezin gen is gistermiddag van start gegaan. In de discozaal van het j zalencentrum ,,'t Parlement" i werden de eerste vier kandida ten van de kieskring Leiden voorgesteld. Deze kandidaten zijn 1. Marietje van der Molen (Leiden), 2. Hans van Oosten (Katwijk), 3. An Vellekoop (Voorburg), 4. Frans Goud zwaard (sinds kort wonend in LEIDEN Burgemeester en wethouders van Lei den hebben de voorlopige toewijzingsnormen vast gesteld voor de te bouwen woningen in de Bok horst en Koppelstein (Morskwartier). Achterliggen de filosofie van de normering is dat de woningen zoveel mogelijk de doorstroming moeten bevorde ren en ten goede zullen moeten komen van Leidse woningzoekenden. De helft van de woningen zal worden toegewezen aan Leidse ingezetenen die een corporatiewoning leeg achter laten met een bruto huur van maxi maal 350 gulden per maand. Twintig procent is voor hen die een corporatiewoning leeg achterla ten met een maandhuur van 350 gulden tot de huurprijsgrens (510 gulden), 10% voor hen die een particuliere woning met een maximum maand huur van 350 gulden achterlaten en 10% wordt toegewezen aan hen die nu als urgent te boek staan en die inwonend zijn. Tot slot komt 10% ten goede aan mensen die een particuliere huurwoning achterlaten met een bruto-maandhuur van 350 tot 510 gulden, of die in het bezit zijn van een urgentiebewijs en een particuliere woning achter laten met een nettohuurprijs boven de 510 gulden per maand, of die een eigen woning achterlaten en in het bezit zijn van een urgentiebewijs. Zij die een particuliere huurwoning achterlaten kun nen pas slagen voor een woning in het Morskwar tier als hun vorige huisbaas aantoont dat hij de woning opnieuw zal verhuren. Leiden). In de Leidse regio wordt een aantal verkiezingsbijeenkom sten gehouden. Vrijdag 17 maart komt de oud staatssecre taris voor Volkshuisvesting J. Schaefer naar de Leidse Stads gehoorzaal. De oud-minister voor buitenlandse zaken, M. v.d. Stoel gaat woensdag 15 maart naar Oegstgeest. In Leiderdorp is er donderdag 16 maart een politieke discussie tussen de lijsttrekster Marietje van der Molen en vertegenwoordigers van het CDA en de WD in Wik's bar. Op maandag 20 maart spreken Henk Molleman en Marietje van der Molen in het Anjer in Hazerswoude. De statenlijstaanvoerster gaat dins dag 21 maart naar Wassenaar. In Katwijk zullen woensdag 22 maart Hans van Oosten en B. Bol (CDA) discussiëren in het open jongerencentrum ,,'t Malie- gat". De campagnecommissie in Lei den organiseert de komende we ken een huisbezoekactie in de, zoals fractie voorzitter L. Meijer het gistermiddag uitdrukte: „van oudsher rode wijken" zoals het Haagwegkwartier, de Kooi en een deel van de Mors. De huisbezoekers zullen de Lei- denaren trachten te motiveren naar de stembus te gaan. Te vens zullen zij de kiezers ervan proberen te overtuigen waarom deze juist op de Partij van de Arbeid moeten stemmen. DEN HAAG/LEIDEN Een 41-jarige inwoner van Leiden is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met bepaling dat de straf zal worden ondergaan in een bijzondere inrichting op grond van psychiatri- I sche rapporten. Verdachte stond terecht wegens diefstal met geweldpleging bij een mede-kamerbewoner, waar hij diens geld roofde nadat hij de man met een klauwhamer had bedreigd. De straf is overeenkomstig de eis van de officier. Ook de verdediger heeft zich met de eis verenigd. Ten onrechte werd vorige week het vonnis in een andere strafzaak met deze verdachte in Verband gebracht. LEIDEN Geboren: Edith Cornelia Ma ria, dr. v. N. G. G. J. van den Ameele en O. C. Heemskerk; Arthur, zn. v. H. Barendsen en J. Sc holte; Esther Corne lls. dr. v. M. Vis en A. W. Kisman; Corinne Josina, dr. v. M Vis en A. W. Overleden A. Jonker, geb. 29 mrt. 1913, feriwDemse Christel drv.W.J ran man; j schnabel, geh 16 feb. 1932, dar Wards eir H. M. CA Harden; Lan mtn N Baaien, gat.. 31 aki. 1907. Onno Gaan. zn. v J. G. Vogtlaoder en man s A Ouwehahd geb. 8 jan. 1974. C' 1 E """T ™n; A. van der ZwrJTgeb 15 jan. en G. Storteboom. Michel, zn v K. iq1? man. crnnktflrt 01 rt Prins an C. Maal; Michlel. zn. u. H. P, ,l3l; iV w p 2" 2!» A mSfï Nl£°"?n' lebr. 1906. geh. met G. J van Dijk; A dr. v. M. Maal an P. Gilbergen; Paulas Graal gjb. 17 jan. 1922. geh. ge- Hermanus. zn. v. W. A van leeuwen ws8st mel van Linden; J M. van g W. A Cowmandaw Bast,aan Mechgelen. geb. 11 aug. 1893. vrouw. Dirk. zn. v. G. Vlasblom en G. Mensink. geh met M J. Mensen; fi. H Janssen, Amoud. zn v W Smit en A van der geb. 13 jun. 1930, man; P. Duivenvoor- Meulen, Leonie Wilhelmina.dr.vP. P. den. geb. 7 apr. 1898. vrouw, geh. gew. W Melenhoist en R. V. E. Mulders; met P. J. van den Berg; W. F. Meute- Iblissam, dr. v. A. Babn en F. Benchehi- boom, geb, 4 okl. 1896. man; N. Cos- ba, Jochem .Wouter, zn. v. L. A. J. kun, geb. 11 aug. 1970. dr. v. M. Ghijben en S. Dudok van Keel. Rpbb,. coskun en R. Duman; F, Hockx, geb. f" V; c- J van den Bura en A M. A gg jlln 1911. man; C. M. Noordegraal. Wilteman; Rudy, zn v C J. van den 5 tgt», vrouw, geh. met D. Burg en A M. A Wdteman; Maarten van Smaalen; I Nievaarl. geb. 24 leb. SftFTVk vc, "aLweïs1een ,9'5- f» A. J Padt. geb. 28 leb. 1915, en W. K. E. Gee ris; Elisabeth Helena man a van L ,enen Qöh 9 mei 1905 Hendnka, dr J. P. A de Ridder en man! J. Montagne, 'git,. 12 aug. 1894; H. A G. Zonnewld; Janmdie Manike. get, mil J. L. van Tongeren; n C 9 en ,ya" Ginkel. s. den Boer. geb. 9 dec. 1888, geh. Darnel BMaan. zh. v. GW. HoUmens gew „et J. Kliol; M. C. Smit goh 9 en CJSruheim: Jblanda Mana Rwnbert- lasg ^.rw. gehuwd gew. toI C. ha, dr. v. R. T. J. Koogkamer: Branca. umans dr. v J. van Heusden en M. Maaskant; Gehuwd: H. M. van Kassei en H. M. Tninlie. dr. A Hoek en K. Duuven- Schouten; J. P Zaalberg en D van der voorde: Jacob, zn v. A Hoek en K. Meet; A J. Kramer en A E Dolt Duijvenvoorde: Jan. zn. v. A Rodenburg ondertrouw A. Dubbeldam en A M H. TaULÏÏÏÏÏÏ!:1uT' m J' Voa"i Vermeulen en G. C. Schellens; J. A. Schopmener en J. Verbaan en m. M Peters; P. M. J. Kuyvenhoven en V. H. Cne- laard; J B L van Kesteren en J M Rozier; J. H. van Hartingsveldt en J M Brokaar; P R. J. Mooiweer en C. Ver kerk; J. S. Vliegenthart en I. F Isaak; J. H Koops en C. A. Boelee; J. Eradus en M. P Schouten; A. A. Mieremet en 8 Burgerjon; A van Schoonderwoerd den Bezemer en J. Schlagwein; J. A. H. Kluivers en M. J. Versteeg; W. F. van Dijk en I. C. van der Vecht; J van Putten en S. Y. van Berkel; J. van 't Zand en A. J. Heemskerk. FLINKE I BOETE IVOOR HELING DEN HAAG/LEIDEN Een 26-jarige monteur uit Leiden is j door de Haagse rechtbank ver- joordeeld tot 500 gulden boete, wegens heling van een aggre- |gaat. j Verdachte verklaarde het appa raat te hebben gekocht en niet te weten dat het gestolen goed betrof. De rechtbank heeft bij het vonnis, met de verklaring van verdachte, rekening gehou den. Van onze sportredactie LEIDEN DOCOS-trainer G. Linkerhoff zal deze vereniging aan het eind van dit seizoen verlaten. Linkerhoff was vijf jaar werkzaam als hoofdtrainer bij deze Leidse voetbalvereniging. Ook jeugd-trainer C. Driessen jr. stopt met zijn werkzaamheden. Driessen jr. had gedurende tien jaar de DOCOS-jeugd onder zijn hoede. Overigens zijn beide beslissingen na „onderling overleg" en ,4n goede harmonie" met het bestuur van DOCOS genomen. ADVERTENTIE A.s. zaterdag waterpolowedstrijd Aanvang 19.15 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5