Autoslopers Wassenaarseweg in beroep tegen gemeente Leiden Rijksweg 4 kan in toekomst het verkeersaanbod niet aan rijkswater staat bluft bu verbete ringsplan: „POLITIE KAN NIET OPTREDEN" Bouwplan voor 470 woningen in Warmonds deel Merenwijk gereed Loos alarm over boomkapperij VRIJDAG 3 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „De verkeersafwik keling op Rijksweg 4 is nu nog redelijk. Volgens de prognoses zullen er op een gegeven mo ment onherroepelijk moeilijk heden ontstaan als de rijksweg niet wordt verbreed, een situa tie die te vergelijkenis met de toestand van het knelpunt in Leidschendam nu. De verbre ding van Rijksweg 4 maakt aanpassingen van andere we gen overbodig. De stad zal wor den ontlast omdat de verbre ding het ontstaan van sluipwe gen tegengaat, en de bereik- baarbeid van Leiden en omge ving zal worden verbeterd het geen positieve gevolgen heeit voor de infrastructuur. Voor een verbreding van de Rijks weg aan de Leidse kant werd gekozen omdat dan de natuur het minst wordt aangetast. Te vens maakt dit tracé een tun nelvariant mogelijk, waardoor Leiderdorp geen hinder van de r ondervindt". Deze reactie werd gisteravond op de commissie ruimtelijke or dening gegeven door een verte genwoordiger van Rijkswater staat, die reageerde op de be zwaren die er bij het Leids col lege van B. en W. bestaan tegen de verbreding van Rijksweg 4 (zie de LC van dinsdag). Het merendeel van de raadsleden ging echter volkomen akkoord met het concept van de schrifte lijke reactie die het college aan Rijkswaterstaat wil verzenden. De meeste raadsleden achtten de noodzaak van een verbreding niet aanwezig. „De verkeerssi tuatie is momenteel redelijk en het is volgens mij niet gezegd, dat er in de toekomst een ver zwaring van de verkeersdruk zal gaan optreden als je je be denkt, dat de bevolking zich sta biliseert. Deze verbreding gaat ten koste van enorme stukken weiland", aldus het PPR-raad- slid Beijen. De heer Elzenga (WD) meende dat een eventue le verbreding zo miniem moge lijk zou moeten zijn. Milieubeheer Van de kant van de Werkgroep Milieubeheer kwam gisteravond eveneens een negatieve reactie op de verbredingsplannen van Rijkswaterstaat. De werkgroep meent dat het dwingend opleg gen van de reconstructie van Rijksweg 4 uit bestuurlijk oog punt onaanvaardbaar is; dat een omleiding om Leiderdorp uit milieu-oogpunt (zowel voor het landschap als voor de bewo ners) volstrekt onaanvaardbaar is; dat het gaat om een verdrie voudiging van de verkeersruim te, zodat men bezwaarlijk van een „verbreding" kan spreken; dat de argumenten voor de noodzaak van de verbreding on voldoende zijn; dat de Rijksweg nu al overlast oplevert, iets dat meteen ondervangen zou moe ten worden middels het vervan gen van de huidige weg bij Lei derdorp door een tunnel; dat de gemeenten volledige inspraak moeten eisen bij de vaststelling van de tracés en niet al ruimte moeten gaan reserveren voor de reconstructie in de bestem mingsplannen. LEIDEN De autoslopers Boutier en Van Drie gaan in beroep bij de Raad van State tegen de uitspraak van het gemeentebestuur om onmiddel lijk tot de ontruiming van hun sloopterrein aan de Wassenaarseweg over te gaan. De heer Boutier had medio december 1977 een bezwaarschrift bij de commissie voor de beroepschriften ingediend, waarin hij de eis van de gemeente aanvocht De commissie heeft twee weken geleden de gemeente in het gelijk gesteld. „De gemeente wil een vuiligheidje met ons uitha len. Achter onze rug om hebben ze het vernieti- gingsbedrijf Steenbergen uit Nieuwerkerk aan de IJssel bereid gevonden om ons sloopterrein te ontruimen. Het bedrijf heeft ons een bod gedaan van 100 gulden per autowrak. We hebben ieder meer dan 300 auto's; wat ze ons hiervoor willen betalen is een behoorlijk hoog bedrag, veel hoger dan wij gemiddeld voor onze auto's kunnen krij gen. Het gemene steekt hierin, dat wanneer we op het aanbod ingaan, we in feite akkoord gaan Zoals wij eerder hebben vermeld, gaat het hier om een besluit van b en w in 1975 genomen, waarin de heren Boutier en Van Drie als een tijdelijke .noodmaatregel" hun sloopwerkzaamhe den aan het terrein van de Wassenaarseweg moch ten uitoefenen. Pas als het terrein voor andere doeleinden gebruikt moest worden, dienden de slopers te vertrekken. Binnen afzienbare tijd zal er een fietspad worden aangelegd dat het terrein doorsnijdt, en dat via een tunneltje onder de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag gaat lopen. Zowel de gemeente als de slopers hebben intussen uitgekeken naar een ander stukje grond. De speurtochten hebben echter niets opgeleverd. De eis van de gemeente luidt, dat de slopers onmiddellijk het terrein moeten ontruimen. Zo niet, dan zullen ter plaatse de auto's vernietigd De heer Van Drie op het sloopterrein. worden, zonder dat de opgelopen schade door de gemeente vergoed wordt. Op de vraag of een gemeentelijke opdracht aan de politie tot ontruiming wettelijk toelaatbaar is werd door de afdeling algemene zaken van het stadhuis bevestigend gereageerd. „We hoeven in dit geval niet het antwoord van de rechter af te wachten, maar kunnen terstond de politie op dracht geven het terrein af te zetten, zodat de wrakken vernietigd kunnen worden. Er zijn ook nog andere mogelijkheden die tot een dergelijk besluit kunnen leiden, maar dat is hier niet nodig. We hoeven geen kort geding tegen de slopers aan te spannen", deelde mr. Ch. de Jong, chef algeme ne zaken, ons desgevraagd mede. Politie Eerder gedane navraag bij de politie leidde tot andere inzichten over deze kwestie. De politie acht het uitgesloten, dat, hangende de uitspraak van de Raad van State, zij gemachtigd kan worden het sloopterrein te ontruimen. Zelfs de uitspraak van de Raad van State zou niet voldoende zijn voor de politie om tot het uitvoeren van deze opdracht over te gaan. Alleen een vonnis van de rechter zou dit kunnen bewerkstelligen. Inmiddels is mr. T. D. Schaper in de pen geklom men om een beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in te dienen. Het bevreemdt de advocaat, dat de gemeente niet ergens in Leiden een terreintje heeft, waar zijn cliënten hun werkzaamheden kunnen voortzetten. Al eerder liet de advocaat weten, dat hij het optreden van de gemeente „tegen de kleine man" persoonlijk af keurt. Boutier en Van Drie denken hier net zo over en stelden, dat zij best inschikkelijk tegen de gemeente willen zijn. „Wij willen een heel stuk van het sloopterrein voor de aanleg van het fiet spad afstaan. Een mooie schutting rondom het terrein zou onze sloopbedrijven van het fietspad kunnen afscheiden. Op dit voorstel heeft men nooit gereageerd. LEIDEN De verzekerings maatschappij Nationale Neder landen gaat in het zogenaamde Warmonds deel van de Meren wijk (aan de noordkant) 470 woningen neerzetten. Het gaat hoofdzakelijk om'ééngezinswo ningen. Honderd van de wonin gen worden verhunrd, de rest is bestemd voor de verkoop. De 470 woningen zijn onderver deeld in vijf types, verlopend van driekamer- naar zeskamer woningen. Op elke hectare zul len 42,5 woningen worden ge bouwd. De architecten die het bouwplan hebben ontworpen en die één en ander gisteren toe lichtten tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening hebben een tweedeling oost en west gemaakt. Het wes telijke gedeelte, dat ten noorden van de Leedewijk ligt zal zich qua bouwopzet enigszins aan deze wijk aanpassen, hetzelfde geldt voor het oostelijke gedeel te dat zich zal spiegelen aan de Zijlwijk. Beoogd is de twee de len een eigen karakter te geven De commissieleden hadden gis teravond weinig moeite met de plannen van Nationale Neder landen. Wel vroegen enkele raadsleden bij monde van het PvdA-raadslid mevrouw M. Ko ning zich af in hoeverre Leiden in staat zal zijn over de plannen te beslissen omdat het te bebou wen terrein binnen de gemeen tegrenzen van Warmond ligt. Zoals bekend moet middels een grenscorrectie met Warmond het gebied weer binnen het Leidse grondgebied komen te liggen, maar met name War mond heeft weinig haast ten aanzien van deze correctie. Deze gemeente komt namelijk met de aanwas van 1500 Merenwijkers (die in de woningen zullen gaan plaatsnemen) boven de inwo nersgrens van 5000, hetgeen een aanzienlijk voordeel voor de ge meentekas oplevert. Daar komt bij dat als een gemeente weer onder de grens van 5000 zielen zakt er van rijkswege een ga- Het thans nog tot Warmond behorend deel van de Merenwijk rantieuitkering wordt verstrekt Om het volle pond uit deze tij delijk aanwas te halen is het daarom voor Warmond van be lang dat er pas met de grenzen wordt geschoven als alle wonin gen bewoond zijn. Wethouder Waal werd gisteren nog eens gewezen op de problemen die er straks gaan optreden als moet worden bepaald welke gemeen te er opdraait voor het huisvuil, het onderwijs en dergelijke. De wethouder stelde er vooralsnog weinig aan te kunnen doen zo lang Warmond niet meewerkt. „Het is moeilijk onderhandelen met Warmond zolang ze niet aan een grenscorrectie willen meewerken totdat alle woningen bewoond zijn. Er valt voorlopig weinig aan te doen", aldus de wethouder. ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Arenshorst 143 is het schoonmaakbedrijf „De Meer" tevens glazenwasserij, gevestigd. Aan de Sterzegge 4 is de autorijschool van C. Dolieslager Aan de Schouwehove 13 is „Jean-Paul coiffures", dames- kappersbedrijf, gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 93 is T. Ooms, kunst- en antiekhandel aan de opheffinsuitverkoop begonnen. Aan de Borneostraat 2 is i.p.v. een eerder opgeheven winkel in verlichtingsartikelen, de lijstenmakerij en kunst handel „Dorado" gevestigd. Aan de Aalmarkt 4 is in de plaats van de eerdere kleinhandel in muziekinstrumenten Servaas, „Manauhal", puur natuur woninginrichting, gevestigd. Aan de Utrechtse Veer 23-25 worden de panden van de limonadefabriek en wijnhandel van C.J. van Dort te koop aangeboden. LEIDEN D'Oude Morsch is gistermiddag enige tijd in rep en roer geweest over vermeen de illegale kapactiviteiten van het bouwbedrijf Neduco. Aan staand verbeteringscoördinator van D'Oude Morsch Van Gulick trok in paniek bij de gemeente aan de bel omdat het bouwbe drijf dat voorbereidingen treft voor de uitvoering van de ge plande flatbouw aan de Mors singel druk doende zou zijn het omliggende groen te kappen. Een snelle inspectie van enige stadhuisambtenaren leerde dat er helemaal niets illegaals ge beurde, ofschoon er inderdaad druk gekapt werd. Het betrof hier de bomen die op het plein tje op de hoek van de singel en de Stationsweg staan en die zul len moeten wijken voor de uit voering van het plan, zoals door de raad is goedgekeurd. Verder worden de bomen uit het talud langs de singel verwijderd, om dat zoals wij al eerder meldden, een gigantische kraan bij de flatbouw gebruikt zal gaan wor den die de hele Morssingel in clusief het singeltalud, nodig zal hebben om zijn werk te kunnen doen. Deze bomen zullen op kosten van de bouwer elders in de stad worden geplant Na vol tooiing van het bouwproject krijgt de singel nieuwe aanplant voor deze bomen in de plaats. Tenslotte werd ook achter de Morssingel, bij het parkeerter rein het aanwezige groen ge kapt. Dat bleek te gebeuren met instemming van de plantsoenen dienst. Het gaat hier om aan plant die veel te lijden heeft gehad van de eerdere sloopacti- viteiten en die de nieuwbouwac- tiviteiten toch niet zouden over leven. Godot Het „Onafhankelijk toneel" brengt vandaag in bet LAK- theater aan het Levendaal 150 een voorstelling van „Wach ten op Godot". De spelers doen dit naar bun zeggen op geheel eigen wijze en wel zo dat bet voor ben én bet publiek een aangename manier om de tijd te doden wordt De voorstelling van deze klassieker van Samuel Beckett begint om kwart over acht 's avonds. Hot House Het Frank Grasso Quintet treedt vanavond op in jazzolder Hot House, die zich bevindt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Het concert begint om tien uur. Frank Grasso is Amerikaan van geboorte, maar hij woont sinds enkele jaren in Nederland. Op negen-jarige leeftijd begon hij met trompet spelen. Zijn werk is voornamelijk be in vloed door Clark Terry en Miles Davis. Kees van Roemburg Kunstenaar Kees van Roemburg exposeert van 4 maart ot 15 april in galerie Denise Stepban aan de Bakkers teeg 18 in Leiden. De expositie wordt zaterdag 4 maart om vier uur geopend met muzikale medewerking van Evert Jan, Micbiel en Tony Weinder op bobo, cello en klavecimbel, die de sonate in c-mol van Thelemann spelen. De expositie is geopend vrijdag, zaterdag en zondag van twee tot zes uur. Gevelstenen Wim v.d. Broek houdt zondag 5 maart om half elf 's ochtends een lezing over gevelstenen in Leiden. Zijn boeiende causerie verlucht met dia's, behandelt de verscheidenheid van gevel stenen aan huizen in straatjes en steegjes. Toegang 1,75 gulden. De bijeenkomst in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33 wordt gehouden door de werkgemeenschap De Ratel Nieuwbouw Sopbiastraat Wethouder A. Verboom en C. Westdorp zullen maandag 6 maart de officiële eerste paal slaan voor bet complex nieuwbouwwoningen aan de Leidse Sopbiastraat De beer Westdorp is uitgenodigd omdat bij een van de oudste bewoners zal zijn van de nieuwbouw. De officiële handeling vindt plaats om half elf. In bet clubbuis De Zevensprong aan de Bernbardkade 35 worden de gebruikelijke toespraken gehouden. Fietstoer De tweewieler-RAI-tentoonstelling in Amsterdam is het doel van een fietstocht die morgen gehouden wordt. Het vertrek punt is het SWIFT-clubhuis aan het eind van de Trompstraat in Leiden. Vertrektijd is half negen. Eenmaal bij de RAI-ten- toonstellmg aangekomen, kunnen de deelnemers hun fietsen in een speciale stalling kwijt en voor f 6,- de tentoonstelling bezoeken. De terugreis begint om twee uur 's middags. De deelnemers zullen om kwart voor vier weer in Leiden bij het SWIFT-clubhuis arriveren. Gedurende de tocht zal een service-wagen de eventuele „pech-onderweg" opvangen. De organisatie is in handen van de fietsvereniging en toerclub SWIFT. Magna Carta De Engelse groep Magna Carta treedt woensdag 8 maart op in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Het concert dat wordt gegeven onder auspiciën van de Leidse Jeugdactie en de volksuniversiteit K O, begint om kwart over acht. Magna Carta bestaat uit Robin Tbyms, Les Abbott, Chris Simpson en Tom Hoy. Simpson is de oprichter van de groep. Hij schrijft de muziek en is zanger en gitarist van alle grammofoonplaten, die Magna Carta beeft gemaakt Hoy maakt ook al vanaf bet begin deel uit van Magna Carta. Hij kreeg onder meer bekendheid door zijn persiflage op Donny Osmond. De overige twee leden zijn in 1977 bij Magna Carta gekomen. Toegangskaarten voor bet concert zijn a zes gulden te krijgen bij bet bureau van K O, Oude Vest 45, Leiden en bij Plato Platen, Breestraat 15, Leiden. Strandloop Atletiekvereniging A. v. Holland houdt zondag 5 maart een strandloop aan de Wassenaarse slag. Deelnemers kunnen zich vanaf een uur inschrijven bij de fietsenstalling aan het strand. De afstanden zijn 4, 8 en 12 kilometer Het inschrijf geld bedraagt f 2,50 voor deelnemers tot en met 12 jaar en 3,50 voor ouderen. L.V.L. Een aantal lesbische vrouwen, verenigd m de werkgroep L.V.L. houdt maandag 6 maart een bijeenkomst bij een van de leden. Belangstellende vrouwen zijn ook welkom en kunnen bellen naar Cathy Knuyt voor een plaats op de bijeenkomst. Haar telefoonnummer is Leiden 149553. Familie en emigranten De Leidse afdeling van de Nederlandse vereniging „Ouders, familieleden en vrienden van emigranten" C.V.E. houdt morgen weer een contactbijeenkomst. Ditmaal is de plaats van samenkomst het café-restaurant „In den Vergulden Turk" aan de Steenstraat De bijeenkomst begint om een uur 's middags. PSP-vrouwen De Leidse PSP-vrouwen staan morgen van half tien tot vijf uur met een kraampje op het plein bij het Stadhuis. Er is informatie te krijgen over de PSP-vrouwen, de vrouwenbewe ging in het algemeen en de Internationale Vrouwendag op 8 maart. Verder heeft de PSP-vrouwengroep een collectie feministische literatuur bijeengebracht die ook in de stand verkrijgbaar is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3