Helsinki moet climax worden in bevredigend schaatsseizoen Vet en Sundquest weren zich dapper Anderlecht houdt de schade beperkt Deltalloyd/AMVJ vecht tegen Starlift voor laatste kans Wielerploeg Batavus kan hoge ogen gooien SPORT LEIDSE COURANT, VRIJDAG 3 MAART 1978 PAGINA 13 Sophie Westenbroek: lid van de Nederlandse dameskernpioeg bij de wereldtitelstrijd dit week einde in Helsinki. Ook voor haarzelf een surprise. HELSINKI Zeventien kilometer buiten de Fin se hoofdstad heeft de Nederlandse damesschaats ploeg een plaats gevonden om zich onder leiding van trainer Ab Krook in alle rust voor te berei den op het wereldkampioenschap voor all-roun- ders, dat morgen en overmorgen in Helsinki zal worden gehouden. In hotel Kalastajatorppa, den ken Joke van Rijssel, Ina Steenbruggen, Sijtje van der Lende en Sophie Westenbroek aan de komen de titelstrijd, die eigenlijk een climax moet wor den van een voor de dames goed seizoen. Met de wedstrijden in Helsinki is het seizoen voor de dames ten einde. Een jaargang, waarin bevredi gende resultaten zijn geboekt. Onder meer bij wereldkampioenschap sprint in Lake Placid, waar Sophie Westenbroek een bronzen plak veroverde op de 1000 meter, en ook bij de recent gehouden nationale titelstrijd in Eindhoven, waar voor knap pe tijden werd gezorgd. Een kernploeg ook met toekomst: met Ina Steenbruggen en nationaal kampioene Joke van Rijssel heeft Ab Krook twee talenten, die een belofte vormen onder zijn hoede. Daarnaast is er ruimte voor rijdsters met ervaring in de persoon van Sijtje van der Lende en Sophie Westenbroek, die ondanks haar 29 jaren pas haar tweede wereldkampioenschap voor all-rounders zal beginnen. kDegenen, die het damesschaatsen een beetje vol gen, zullen verrast opkijken van de deelname van Sophie Westenbroek aan de komende titelstrijd. Immers, in het begin van het seizoen werd de rijdster uit Steggerda te licht bevonden voor de kernploeg. Maar door haar vechtersmentaliteit is Sophie Westenbroek erin geslaagd zich eerst voor de WK-sprint te selecteren en vervolgens voor de kampioenschappen in Helsinki. Ook voor de Friezin betekent de deelname een surprise. Sophie: „Ik heb hier niet op gerekend. In het begin van het seizoen zat ik niet in de kernploeg en heb daardoor in mijn eentje moeten trainen. De laatste maanden is het redelijk gegaan. Het is misschien wel goed geweest dat ik in eerste instantie niet in de kernploeg zat. Daardoor kon ik alles op mijn eigen houtje doen. Trainen, wan neer het kon. Door mijn werk als analyste in een ziekenhuis te Heerenveen, kon ik niet steeds mee naar het buitenland. Bovendien was ik nu in de gelegenheid regelmatig aan een marathon mee te doen, want dat bevalt me wel." De schaatscarrière van Sophie Westenbroek blijkt er één van geslaagde en mislukte selectiewedstrij den. Ooit, in het seizoen 1972-1973, werd ze bij de B-kampioenschappen gediskwalificeerd wegens het veroorzaken van drie valse starts, maar kwam naderhand toch in de kernploeg. In 1974 moest ze een selectiewedstrijd rijden tegen Sijtje van der Lende, won die en reed het jaar daarop in Assen haar eerste wereldkampioenschap voor all-roun ders. Met een achtste plaats werd ze de tweede Nederlandse achter Sippie Tigchelaar, die zevende werd. Voor de Nederlandse schaatsliefhebber werd het, wat de dames betreft, een niet al te succesvol seizoen, want na drie wereldtitels op rij (van Atje Keulen-Deelstra) moest men nu genoe gen nemen met een zevende plaats als hoogste resultaat. In die tijd kwam het damesschaatsen in een diep dal terecht. Dat zich tot vorig seizoen zou voortzet ten. Ook voor Sophie Westenbroek verliep het niet al te voorspoedig: want de rijdster uit Steggerda verloor in 1977 de selectiewedstrijd van Annie Borckink en Ina Steenbruggen en daardoor haar plaats in de ploeg voor de WK. Vorig seizoen kwam ze toch sterk terug met een derde plaats bij de nationale titelstrijd, gevolgd door een vierde, twee weken geleden in Eindhoven. Dat Sophie Westenbroek op de korte afstanden vooruit is gegaan, bewees ze afgelopen zondag avond. toen ze op de kunstijsbaan van Heerenveen haar persoonlijk record op de 500 meter verbeter de tot 44,1. Uiteraard geen toptijd, maar in een toernooi als dat van Helsinki vormt het wel een goede basis om voor een knappe einduitslag te zorgen. Temeer daar de omstandigheden in de Finse hoofdstad niet zo geweldig zijn, waardoor toptijden voorlopig uitgesloten lijken. Wereldrecord Eric Heiden INZELL Drievoudig wereld kampioen Eric Heiden heeft op de eerste dag van de record wedstrijden in Inzeil een nieuw wereldrennord gevestigd op de 3000 meter met een tijd van- 4.07.01. Het oude record stond sinds zes jaar op naam van Ard Schenk met een tijd van 4.08.3. Het was het laatste wereldrecord dat Schenk nog in zijn bezit had. Weliswaar hebben twee Russi sche schaatsers op de wonder haan van Alma Ata reeds snel ler gereden Vladimir Belov kwam op 11 maart 1977 tot 4.06.85 en zijn landgenoot Sergej Martsjoek een dag later zelfs tot de fabelachtige tijd van 3.56.65 maar beide record zijn nooit erkend. Eén winnaar in de lotto DEN HAAG In lotto 8 van het afgelopen weekeinde is één winnaar, die de eerste prijs van bruto 611.500,20 ontvangt. De tweede prijs moet gedeeld wor den door elf winnaars, die elk bruto 15.883.10 ontvangen. Het rijtje van dertien in toto 8 werd door niemand geheel juist ingevuld. De eerste prijs gaat voor een derde deel naar de jackpot van toto 9 en het andere gedeelte wordt gelijk verdeeld over de winnaars van de tweede en de derde prijs. De gegevens van lotto 8 zijn: Inleg: 3.678.197,-; prijzenbedrag: 1.747.143,58; eerste prijs: één win naar. die bruto 611.500.20 ont vangt; tweede prijs: elf winnaars, bruto 15.883,10; derde prijs: 185 winnaars, bruto 1.416,60; vierde prijs: 9.778 winnaars, 35,70; vijfde prijs: 215.409 winnaars, 22,60. De gegevens van toto 8 zijn: inleg: 688.224,-; prijzenbedrag: 326.906,40; eerste prijs: geen win- tweede prijs: 14 winnaars, bruto 8.951; derde prijs: 256 winnaars, 617,20. De jackpot voor toto 9 van zondag aanstaande wordt 43.587,52. BELGRADO De uitgestelde partij uit de derde ronde van het internationale schaaktoer nooi te Belgrado tussen de Rus Balasjov en de Joegoslaaf Ivkov is geëindigd in remise. LUDO DIELIS FAVORIET IN EMMELOORD EMMELOORD De kansen van het Nederland se duo, dat deelneemt aan het Europees kam pioenschap 47/2 waarvoor gisteren in Emmeloord de eerste partijen zijn gespeeld, werden bij voor baat niet al te hoog aangeslagen. Immers, Piet Vet en Hans Sundquest zijn zeker niet de sterkste biljarters die ons land in deze spelsoort op de been kan brengen. Een samenloop van omstandig heden maakte hun afvaardiging slechts mogelijk. Piet Vet veroverde in december te Julianadorp de nationale titel bij afwezigheid van Christ van der Smissen en Hans Vul tink. De eerste - Nederlands recordhouder algemeen moyenne - moest toen ver stek laten gaan wegens griep en oud-wereldkam pioen Hans Vul tink heeft het 47/2 voor dit seizoen van zijn programma geschrapt. Met als resultaat dat de tweede keus in actie moet komen. Hoewel Vet en Sundquest in de eerste ronde beiden een nederlaag moesten incasseren, hadden hun tegenstanders toch meer moeite met hen dan verwacht. Piet Vet kwam in zijn openingspartij tegen de Oostenrijker Franz Stenzei aan het slot slechts vijftig caramboles te kort en bij Hans Sundquest tegen titelverdediger Roland Dufetelle uit Frankrijk bedroeg het verschil uiteindelijk zelfs maar elf caramboles. In de tweede ronde zorgde Piet Vet voor een bijzonder verrassende ontwikkeling. Met niet min der dan 400 tegen 76 caramboles werd Dufetelle afgebluft. Dit in vier beurten met als hoogste serie 263. Hans Sundquest verloor ook zijn tweede partij eervol tegen Stenzei met in totaal dertien beurten. De meest serieuze titelkandidaat lijkt de Belg Ludo Dielis te gaan worden. Zijn eerste twee partijen leverden hem geen enkel probleem op. Met veel gemak en zelfvertrouwen werden achter eenvolgens de Spanjaard Arenaza en de Westduit ser Wirtz opzij gezet. Arenaza kwam tot 77 caram boles, Wirtz haalde er niet meer dan 47. Uitslagen eerste ronde: Franz Stenzei (Oos) Piet Vet (Ned) Dieter Wirtz (Wdl) Francis Connesson (Fra) Hans Sundquest (Ned) Roland Dufetelle (Fra) Ludo Dielis (Bel) Jacier Arenaza (Spa) 400 12 157 33 33 350 12 136 29 16 53 6 43 8 83 400 6 150 66 66 389 13 111 29 92 400 13 84 30 76 400 4 277* 100 77 4 50 19.25 Uitslagen tweede ronde: De Franse titelverdediger 47/2, Roland Du fetelle, ontmoette op de eerste dag van het Europees kampioenschap in Emmeloord beide Nederlandse deelnemers. Allereerst won hij van Hans Sunquest, maar in de tweede ronde ging hij verrassend roemloos ten onder tegen Piet Vet. 400 4 263 10000 76 4 43 19.00 317 13 104 26 92 400 13 101 30.76 400 4 187 100.00 141 4 111 3125 400 4 239 100 00 47 4 27 11.75 Stand na twee ronden (resp. punten, hoogste serie, alg. gem.): 1 Dieljs 4 177 100 00 2. Connesson 4 187 80 00 3. Stenzei 4 157 32 00 4. Vet 2 263 46 87 5. Dufetelle 2 84 28 00 6. Arenaza Hl 27 25 7 Sundquest O 111 27 15 8- Wirtz 0 43 10 00 Henk Nooren in ac tie op Cats Whis kers tijdens het in ternationale spring concours om de Rabo-prijs op de eerste dag van In- door Brabant in Den Bosch. De Ne derlander reikte niet verder dan een zevende plaats. Winnaar werd de Belg Stanley van Paesschen met Don Lu Lu voor diens landgenoot Eric Wauters met Win- netou en de West duitser Fritz Lig- gens met Goya. (Van onze portredactie) AMSTERDAM - Het heeft er alle schijn van, dat de amateur- wielerploef van Batavus dit jaar op vele fronten een rol van betekenis kan gaan vervullen. De gisteren tijdens de twee w ie - ler-RAI gepresenteerde ploeg, bevat de kwaliteit om sowel bij de dames, als op de weg en op de baan, hoge ogen te kunnen gooien. De ploeg wordt geleid door de zeer ervaren, zestigjarige Cees Kouwenhoven, die dit jaar ook het uitstippelen van de route van het Nederlandse gedeelte van de Tour de France voor zijn rekening nam. Voor de klassiekers en de crite ria zijn nationaal kampioen op de weg Piet Kuys, routinier Piet Hoekstra, Gerrit Pronk en Ton- ny Huyzen de belangrijkste ren ners. Op de baan zal Batavus het voornamelijk van de stayers Martin Rietveld en nationaal kampioen Matthé Pronk moeten hebben. Daarnaast is Gerard Schipper één van de belangrijk ste kandidaten voor de nationa le achtervolgingstitel. Vorig jaar' eindigde hij op dat onderdeel als derde achter Herman Pon steen en Michel Jacobs, die in middels prof zijn geworden. Ti neke Fopma, wereldkampioene op de weg in 1975, zal bij de dames de belangrijkste verte genwoordigster van Batavus zijn. In charmant gezelschap kan er wel een lachje af bij atleet Raymond de Vries (Sparta) als hij zijn handtekening zet onder het contract waardoor het mini-koninkrijk Sealand zijn sponsor wordt. De Vries wordt drie jaar financieel gesteund met in 'het eerste jaar een reiskostenvergoeding tot maximaal 20 000 gulden. De twee volgende jaren zal dat bedrag aanzienlijk hoger liggen. De 24-jarige atleet wordt daardoor in staat gesteld het hoogspringen (persoonlijk record 2,15 meter) intensiever te beoefenen PORTO De woensdag door de regen afgebro ken wedstrijd tussen FC Porto en Anderlecht voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup der bekerwinnaars is gisteravond overgespeeld. Ongeveer vijftigduizend toeschou wers waren daarbij getuige van een overwinning (1—0) voor de thuisclub. Ditmaal bleek in de ogen van de Ierse scheidsrech ter Carpenter het Portugese veld wel bespeelbaar, hoewel er nog steeds een forse wind stond en kort na het begin de regen wederom in grote hoeveelhe den naar beneden stroomde. Het Belgische doel werd van meet af aan onder zware druk gezet. Maar doelman Nico de Bree, goed gesteund door Johnny Dusbaba die evenals Teixeira en Rodol- fo van FC Porto een gele kaart ontving kon voorlopig de schade beperken tot enkele hoek schoppen. Niettemin viel in de 37ste minuut de enige treffer. De ver opgerukte Gomes speelde zowel De Bree als Dusbaba vakkundig uit en scoorde vervolgens beheerst. 1—0. Vooral in de tweede helft was Anderlecht er alles aan gelegen deze achterstand ongedaan te maken. Hetgeen mislukte, hoewel Rensenbrink, Van der Eist en Van Binst enkele malen dichtbij een Brussels doelpunt waren. Austria Wien, lijstaanvoerder in de Oostenrijkse competitie met liefst dertien punten voorsprong op nummer twee, kwam op eigen terrein niet verder dan een gelijkspel van 1—1 tegen Hajduk Split. Weliswaar gaf Parits de thuisclub een kwartier na de hervatting de leiding, maar kort nadien zorgde uitblinker Surjak met een afstandsschot voor de Joegoslavische gelijkmaker. Deze ontmoeting in Wenen werd bijgewoond door 13.500 toeschouwers. Ook de derde wedstrijd van gisteravond in Europa Cup li-verband eindigde onbeslist Dynamo Mos kou slaagde er in Real Betis op Spaanse bodem op 00 te houden. Er waren dertigduizend toe schouwers in Sevilla. Garcia Soriano kreeg van scheidsrechter Foot uit Schotland de gele kaart voorgeschoteld. DEN HAAG De nationale eredivisie volleybal heren is er de afgelopen maan den allesbehalve interessanter op gewor den. Terwijl koploper Starlift/Blokkeer aan de lopende band zonder al te veel zichbare moeite louter onbedreigde over winningen blijft boeken, verkeert nummer twee Deltalloyd/AMVJ momenteel onmis kenbaar in ernstige moeilijkheden. Twee vrij recente nederlagen tegen achtereen volgens De Lampenier en APB/Lycurgus hebben de Amstelveense formatie inmid dels reeds een achterstand van vier winst punten bezorgd. Vandaar, dat de onderlin ge krachtmeting tussen beide concurren ten morgenmiddag aanvang vier uur in de Marimbahal te Rijswijk van door slaggevende betekenis is geworden. Im mers, weet Starlift ook ditmaal de nog steeds ongeslagen status te bewaren, dan staat niets een prolongatie van het lands kampioenschap meer in de weg. Kortom, de manschappen onder leiding van coach Harry de Haas vechten tegen de als favoriet van start gaande thuisclub voor de laatste wezenlijke kans het seizoen althans nog enigszins te kunnen redden. „De rollen zijn in vergelijking met vorig jaar geheel omgedraaid", aldus De Haas. „Toen stak onze ploeg tegen het slot van de competitie in topvorm en werd Starlift ook tot tweemaal toe geklopt. Al mocht dat destijds overigens niet veel meer baten. Nu is Starlift zonder enige twijfel de sterkste ploeg van Nederland." De Noordhollandse verzekeringsploeg maakt een bijzonder triest seizoen door. Diverse gevoelige geestelijke tikken heeft men soms te verwerken gekregen. In Schoonhoven verloor Delta/Lloyd/AMVJ in de halve finale van het toernooi om de NeVoBo-beker van Gemenservice/WC. Eenzelfde lot overkwam het team ook in Europees verband. In de Turkse hel van Istanboel zorgde Eczacibasi voor een sen satie door de Nederlandse bekerhouder uit het Europa-Cup Il-gebeuren te stoten. Ge nadeloze klappen, die hun uitwerking be slist niet hebben gemist. „We hopen er nu tegen Starlift iets goeds van te kunnen maken. Als Deltalloy d/AMVJ niet wint, is het seizoen voor ons totaal verloren. Dan heeft onze thuiswed strijd op 8 april ook amper zin meer. Slagen we nu er echter in Starlift te verslaan, dan kan het begin volgende maand in Amstelveen nog spannend wor den. We zijn allemaal erg benieuwd naar het komende resultaat. Voor iedereen is het echter duidelijk dat Starlift op dit ogenblik de onbetwist sterkste ploeg op de been kan brengen. Maar het zou beter zijn voor het volleybal in Nederland, wanneer de spanning nog vijf weken gehandhaafd blijft." Oranje Steekwoord nationaal team. Zowel Star- lift als Deltalloyd/AMVJ met onder meer routinier Geert Trompetter in de gelederen zijn normaal gesproken uite raard gezien de aanwesige-kwaliteitenhof- leveranciers voor Oranje. Met de mogelij ke deelname van Nederland aan de Euro pese kampioenschappen in september in Italië voor de deur, ligt bij bondscoach Jaap Korsloot de taak een zo sterk moge lijke afvaardiging bijeen te schrapen. Uit het Rijswijkse kamp gaan stemmen op om de basis van Starlift ook tegelijkertijd de basis van het nationale team te laten vormen. Een begrijpelijke gedachte, de tweede plaats in de Europa Cupfinale door Starlift is een sterk argument Hoe reageert men er hier in Amstelveense kringen eigenlijk op? Harry de Haas. „De beste spelers moeten Nederland vertegen woordigen. En vandaag de dag zijn dat inderdaad de mensen van Starlift. We zul len elkaar moeten helpen. Geen ingewik kelde toestanden meer rond Oranje. Het nationale belang moet nu eens scherp cen traal worden gesteld zonder daarbij uite raard de vereniging uit het oog te verlie zen." Het verschil tussen Starlift en Deltalloy d/AMVJ is momenteel, sportief gezien, overduidelijk. „Zes jaar geleden stonden wij aan het bewind. Ook een tweede plaats in de eindronde van de Europa Cup, ook het gros van de spelers in de Nederlandse selectie. Het is maar af te wachten hoe Starlift deze successen wil gaan continue ren. Bijvoorbeeld hoe men het verlies van Jan Warns opvangt. Weet men een goede plaatsvervanger voor hem te vinden en past die nieuwe man juist in het Rijswijkse concept? Allemaal vragen die eerst nog beantwoord dienen te worden. Wellicht breekt er binnenkort een nieuw tijdperk aan. Dat kan ten gunste van Deltalloy d/AMVJ zijn, maar mijns inziens net zo goed bijvoorbeeld Interlance." DICK KIERS Karpov-Kortsjnoj op Philippijnen AMSTERDAM Mede gelet op de wensen van wereldkampioen Karpov en uitdager Kortsjnoj heeft FIDE-president Euwe gis teren Baguio City op de Philip pijnen aangewezen als plaats voor de strijd om de wereldtitel schaken 1978. De Aziatische stad had eerder 1.054.350 Zwit serse franken geboden om de tweekamp te organiseren, een bedrag waarmee het achter Til burg op de tweede plaats kwam. Beide spelers hadden tijdig hun voorkeuren laten weten Karpov had als nummer één Hamburg en als nummer twee Baguio Ci ty, Kortsjnoj had als eerste keus Graz in Oostenrijk en als twee de noemde hij eveneens Baguio City. De match zal omstreeks 15 juli beginnen. Na overleg met de organisatoren en de spelers zal prof. Euwe uiterlijk op 16 maart de exacte begindatum bekend maken. Bestuurslid Volendam berispt ZEIST Dr. Joop Duin, be stuurslid van Volendam, heeft van de tuchtcommissie van de KNVB een berisping gekregen omdat hij eind vorig seizoen, aldus het rapport, „de integri teit van scheidsrechter Derks onnodig had geschaad." Duin had in perspublicaties zijn mening over Derks kenbaar ge maakt, waarna de Bredase scheidsrechter bij de tuchtcom missie een klacht had ingediend. Duin was toen nog voorzitter van volendam. Wim Jansen van Feyenoord is veroordeeld tot één wedstrijd voorwaardelijke schorsing en 350 gulden boete. Hij had in de wedstrijd tegen Vitesse een gele kaart gekregen wegens een overtreding tegen Bursac. Martin Koek in Davis Cupteam (Van onze sportredaktie) DEN HAAG - Martin Koek is na zijn goede prestaties in het Neder landse indoorkampioen schap, waar hij tot de halve finales doorging, alsnog toegevoegd aan de Nederlandse Davis Cup- ploeg die van 17-19 maart in Praag tegen Tsjecho- Slowakije speelt. Koek neemt de plaats in van de wegens een bles sure ontbrekende Wouter Fok. De Nederlandse ploeg bestaat uit Tom Okker, Louk Sanders, Rolf Thung en Martin Koek. De Tsjechische ploeg wordt samengesteld uit Jan Kodes, Jiri Hre- bec, Pavel Hutka en Frantisek Pala. NOTTINGHAM Door een overwinning van 3-1 op Queens Park Rangers heeft Nottingham Forest zich geplaatst voor de kwartfinales van de strijd om de Engelse voetbalbeker. VLAARDINGEN - Theo Lase- roms blijft nog één jaar trainer bij FC Vlaardingen. Fritz Kor- bach verlengde zijn contract met PEC Zwolle met drie jaar. AMSTERDAM - Paul van der Mee ren zal de rest van het sei zoen voor FC Amsterdam spe len. Vermoedelijk zal de oud doelman van Telstar zondag al met de Lieverdjes meedoen te gen FC TWente. DEN HAAG - Rinus Michels is door de internationale voetbal federatie (FIFA) samen met de Braziliaan José Bonetti, de Me xicaan Horacio Caserin en de Westduitser Karl-Heinz Hedder- gott aangesteld als rapporteur- coach voor Argentinië. KRIMPEN - Huub Harings volgt Koos Rook op als ploeglei der van Jetstar. Jan Hordijk heeft ontbinding van zijn con tract gevraagd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13