5 Gevangenis" van Schleyer ontdekt Duitse grafici leggen werk neer Praten met anderen, die hetzelfde moeten doormaken is een hele steun Nederland moet kop niet in Arubaanse zand steken VOLGENS BILDZEITUNG: Joodse nederzetting vermomd als archeologisch kamp Europese aanpak misleidende reclame VANDAAG STAKING IN NICARAGUA BUITENLAND LEIDSE COURANT/ PAGINA 9 BONN (AP) Volgens het Westdnitse blad Bildzeitung heeft de Westduitse politie in de omgeving van Keulen het huis gevonden waar werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer na zijn ontvoering door de Rote Armee Fraktion is vastgehouden. Een woord voerder van de federale recher che te Wiesbaden zegt het ver haal niet te kunnen bevestigen. Volgens Bild heeft de politie het huis, dat 17 kilometer buiten Keulen ligt, gedurende enkele weken in de gaten gehouden in de hoop dat de ontvoerders zou den terugkeren. De bewaking werd opgeheven nadat de huis eigenaar een brief had ontvan gen waarin de huurders ver klaarden het na 1 februari niet meer te willen gebruiken. De krant vermeldde niet in wek ke richting van Keulen het huis ligt, wel dat de politie er een poster van de RAF heeft gevon den die als achtergrond is ge bruikt bij een foto van Schleyer die door diens ontvoerders aan de politie was verzonden. Schleyer werd op 5 september in Keulen ontvoerd en in ruil voor zijn vrijlating werd de in vrijheidstelling geëist van een aantal gevangen RAF-leden. Zijn lijk werd op 19 oktober in het Franse Mulhouse in de kof ferruimte van een auto gevon den, een dag nadat Westduitse commando's met geweld een einde hadden gemaakt aan een vliegtuigkaping die bedoeld was om de eisen der ontvoerders kracht bij te zetten. Het Bundeskriminalamt opende daarop de jacht op ongeveer veertig verdachten, van wie er tot dusverre één, Christoph Wackernagel, in Nederland kon worden gearresteerd. VRIJ NA GIJZELING Met de armen wijd gespreid rent deze inwoner, een makelaar in onroerend goed. van de Amerikaanse stad Fullerton uit zijn kantoor nadat hij enkele uren gegijzeld was door een man met een geweer. Intussen houdt de politie de overvaller die nog in het huis zit onder schot. Pakistan legt politiek lam ISLAMABAD (Rtr) - De militaire autoriteiten in Pakistan hebben voor een periode van een maand alle politieke ac tiviteit verboden. Er werd geen reden opge geven voor de maatre gel, maar waarnemers zien er een poging in demonstraties te voorko men tijdens de op han den zijnde processen te gen oud-premier Bhutto en andere politici van de voormalige regering. In welingelichte kringen werd gezegd dat Bhutt- ho's vrouw Nusrat tien dagen lang huisarrest heeft gekregen. Nusrat Bhutto nam in septem ber vorig jaar de leiding over van de Pakistaanse volkspartij nadat haar man was gearresteerd. Gisteren zijn veel politi ci gearresteerd. JERUZALEM (AP) De Israë lische minister van defensie Weizman heeft gedreigd een vestiging in het bezette Jor daanse gebied die officieel was afgeschilderd als een kamp voor een archeologische expedi tie, te laten evacueren. Op een besloten bijeenkomst van de parlementscommissie voor defensie en buitenlandse f zaken zei de minister dat als de, 'politiek rechts georiënteerde, kolonisten in Sjilo niet onmid dellijk beginnen met hun „op gravingen". de regering jegens de vestiging „een nieuw beleid zou gaan voeren" De kolonisten in Sjilo zijn leden van een nationalistische organi satie en religieuze groep bekend als Goesj Emoeniem. Zij hebben doen weten een „civiele stad" te willen stichten en dat zij toe stemming hadden gekregen oudheidkundig onderzoek te verrichten ter plaatse. Uit de opvattingen van minister Weizman blijkt hoe de regering is verdeeld over haar kolonisa- tiebeleid. De ministers van de .harde lijn" met voorop die van landbouw, Sjaron, willen méér vestigingen doen ontstaan in be zet gebied ofn op die manier Israëls „aanspraak 6" op die gebieden te „bevestigen". fllllll BRUSSEL (ANf) De Europese Gemeenschap gaat optreden tegen misleidende en oneerlijke reclame. Europees commissaris Richard Burke heeft gisteren in Brussel de plannen daarvoor bekend gemaakt. De Europese Commissie heeft voor de Europese ministerraad een richtlijn ontworpen, die ervoor moet zorgen dat de Europese burgers in alle negen EG-lidstaten snel, doeltreffend en goedkoop hun recht kunnen verkrijgen als ze door misleidende of oneerlijke reclame benadeeld zijn. Misleidende reclame, zo vindt de' Europese Com missie, is bijvoorbeeld reclame die informatie ach terhoudt en daardoor onjuiste verwachtingen of indrukken wekt. Misleidend is ook die reclame, die andere in discrediet brengt of de handelsfaam van een ander schaadt, die schrik aanjaagt of discriminatie op grond van ras of godsdienst aanmoedigt, die te kort doet aan sociale, economi sche en culturele gelijkheid van de sexen, die speculeert op het vertrouwen, goedgelovigheid of het gebrek aan ervaring van de consument, of reclame die op onwettige manier de vrije keuze van het publiek aantast. Als de commissie maatregelen tegen deze mislei dende of oneerlijke reclame wenst, dan bedoelt zij de reclame door middel van alle media, of wel „elke vorm van mededeling van commerciële of industriële of professionele aard die tot doel heeft de levering van goederen of diensten 'te bevorde ren." De politieke reclame wil de commissie buiten de Europese regeling houden. Ook warentests, uitgevoerd door onafhankelijke organisaties, mo gen er niet onder vallen. GEEN RECLAME VOOR SIGARETTEN Vanaf vandaag is het in Finland verboden reclame te maken voor sigaretten en tabak. De neonrecla mes voor sigaretten zijn dan ook verwijderd uit de straten en voorlo pig opgeslagen in de kelder van het Fins Nationaal museum in Hel sinki. Barnard helpt kinderen van Sobukwe K1MBERLEY (UPI) Prof. Chris Barnard, de Zuidafrikaanse pionier op het gebied van de harttransplantatie, heeft het financieel mogelijk gemaakt, dat drie in Amerika studerende kinde ren van de maandag overleden nationalistische leider Robert Sobukwe de begrafenis van hun vader kunnen bijwonen. Sobukwe, die vooral bekend is geworden door het organiseren van tegen de blanke minderheidsrege ring gerichte demonstraties, overleed maandag op 54-jarige leeftijd aan longkanker. Hij werd na het bloedbad in Sharpville, waarbij 69 negers het leven lieten, overgebracht naar het Robbeneiland. Tien jaar later kreeg hij een gedwongen verblijf plaats aangewezen in een nederzetting bij Kimber- ley. Vorig jaar onderging hij een longoperatie in het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaapstad. Daar leerde hij prof. Barnard kennen met wie hij bevriend werd. (Van onze correspondente Ami van Vree) BONN De Westduitse grafische vak bond IG Druck und Papier heeft beslo ten om definitief tot staking over te gaan. Vier dagbladbedrijven, in 'Mun- chen, Kassei, Düsseldorf en Wuppertal zijn voor onbepaalde tijd platgelegd. Tot nu toe was alleen tijdelijk het werk neergelegd, waardoor gisteren bijvoor beeld zeventien kranten in heel West- Duitsland niet konden verschijnen. De werkgevers hebben op de staking gereageerd met „uitsluiting" van werkne mers: in München, het zwaartepunt van de stakingsactie mag het georganiseerde technische personeel de uitgeverij niet meer betreden. De vakbonden willen met de gerichte stakingen bereiken dat de werkgevers het gesprek over de nieuwe CAO en de invoering van computertechnieken weer opnemen. Zolang dat niet gebeurt, zal de staking voortduren. De ondernemers zijn echter niet van plan op de eisen van de bonden in te gaan. Met de verslechtering van het sociaal klimaat en de verharding van de fronten is ook de rechtmatigheid van de uitslui ting weer in het geding gekomen. Uitslui ting (Aussperrung) is een recht dat Duit se ondernemers in geval van staking hebben, waarbij de betroffen werkne mers hun sociale en materiële rechtsze kerheid verliezen. De vakbonden willen stappen ondernemen om een dergelijke maatregel onmogelijk te maken omdat deze, zoals de DGB-voorzitter het noem de, „een overblijfsel is uit de tijd van het absolute ondernemerschap". De werkge vers beschouwen uitsluiting echter als een legitiem strijdmiddel, bij gebreke waarvan de vakbeweging „loondictaten" zou kunnen gaan opleggen. MANAGUA (AP) De twee duizend bouwvakarbeiders van Nicaragua hebben voor van daag een 24-uurstaking aange kondigd. De spanning na de hernieuwde weigering van al- lerheerser Anas tas io Somoza om voor het verstrijken van zijn ambtstermijn af te treden, is de afgelopen dagen in geweld uitgebarsen. Bij vuurgevechten tussen linkse guerrillastrijders en leden van de Nationale Garde zijn 13 per sonen gedood en meer dan 70 anderen gewond geraakt. In een zestal steden zijn ongeregeldhe den uitgebroken, die alleen al in Masaya naar schatting 100 men senlevens hebben geëist. Samenstellers onafhankelijkheidsrapport: DEN HAAG Zowel de minister als de Vaste Kamercommissie voor Antilliaanse zaken willen praten met de samenstellers van het rapport „Aruba en onafhankelijk heid" van het Institute of Social Studies in Den Haag. Dit bleek gisteren uit de woorden van voorzitter Van Zeil (CDA) van de Vaste Kamercommissie en een woord voerder van minister Van der Stee. Nederland moet zijn struisvogelpolitiek ten aanzien van de Arubaanse onafhankelijk heidskwestie nu maar eens laten varen. Het wordt hoog tijd dat we ons niet langer1 achter het statuut verschuilen. Daarmee miskent Nederland zijn historische verant woordelijkheid voor de huidige situatie. Het is nu menens op Aruba". Dit zeiden de samenstellers er zelf van tijdens een pers conferentie bij het verschijnen van hun rap port. Zij vestigden er de aandacht op dat het rapport onafhankelijk was samenge steld. Het is volgens hen geheel met eigen middelen bekostigd en tot stand gekomen. Professor Emmerij, rector van het instituut, noemde de Nederlandse houding ten aanzien van Aruba tot nu toe te star. Hij voegde eraan toe dat Nederland niet bang moet zijn van neo-kolonialisme te worden beschuldigd voor het internationale front. Dat is altijd nog beter dan wanneer een passieve hou ding van Nederland tot gevolg heeft dat het conflict escaleert en de Antillen kwaad schiks uiteenvallen, zo z ei hij. Voorzitter Van Zeil van de Vaste Kamer commissie gaf in een commentaar toe dat Nederland tot aan het begin van de zeventi ger jaren te weinig oog heeft gehad voor de ontwikkelingen op de Nederlandse Antil len, en dus ook voor die op Aruba. Volgens hem hebben ook de opeenvolgende Antil liaanse regeringen te weinig stilgestaan bij wat er op Aruba aan de gang was. Hij voegde eraan toe dat in die periode van Aruba zelf overigens ook nooit een beroep op Nederland is gedaan om het vastgelopen overleg over de toekomstige staatkundige structuur van de Antillen weer op gang te helpen brengen. Het kamerlid vroeg zich af of het niet beter zpu zijn voor Nederland en de Antillianen (dus ook de Arubanen) om de problematiek te bespreken onder leiding van bijvoorbeeld de voorzitter van de deko lonisatiecommissie van de Verenigde Naties. „Het zal namelijk altijd wel zo uitpakken dat als een en ander niet lukt, Nederland de schuld krijgt. We willen ons niet terug trekken, maar het is beter dat we er niet als een soort voorzitter zitten, maar als een van de deelnemers". Patiëntenverenigin gen. Een bijna exclusief Nederlands verschijnsel. Er zijn er enige tientallen. Bijgaand een zo volledig mogelijk overzicht ervan ter begeleiding van ons artikel in de serie over de gezondsheidszorg om ons heen. We lieten daarnaast een woordvoerder van een van die verenigingen aan het woord. Uit dit relaas wordt wel duidelijk wat het nut van patiëntenverenigin gen is. Zij bestaan geheel uit mensen die zelf de bewuste ziekte hebben of in hun naaste omgeving mensen hebben die er aan lijden. Men kan elkaar vanuit de eigen ervaringen helpen. Vaak heel heilzaam. Het is de beste steun die je je kunt indenken. F. van Paasschen: op de bres voor Multiple Sclerose- patiënten en weten waarover je praat. PUTTEN „Ze heeft multiple sclero se en daar is niks aan te doen". Vrese lijk verloren en onzeker voelde de heer F. S. van Paasschen uit het Veluwse Putten zich, toen hij de specialist deze diagnose hoorde stellen over de ziekte van zijn vrouw. Multiple Sclerose. Natuurlijk had hij er wel eens van gehoord. Maar hij had zich eigenlijk nooit gerealiseerd wat voor ziekte het is en welke invloed ze op het leven van de getroffenen en hun familie heeft. Vandaar dat hij het antwoord schuldig moest blijven op de vele vragen die na de onheilspellende woorden van de specialist bij hem opkwamen. Die antwoorden weet hij nu zonder aarzeling te geven. Dat heeft hij niet in de laatste plaats te danken aan de Nederlandse Multiple Sclerose Stich ting, een patiëntvereniging die zich nu al weer veertien jaar inzet voor de 'belangen van de multiple sclerose-pa- tiënten en hun naaste familie. Met die stichting zocht Van Paasschen contact, zodra hij wist, dat zijn. vrouw aan multi ple sclerose leed. Nu is de Nederlandse Multiple Sclerose Stichting een deel van zijn leven geworden. Kort na het eerste contact om precies te zijn zes jaar geleden, werd hij opgenomen in het dagelijks bestuur ervan. „Multiple sclerose is een vreselijke ziek te, die vaak dramatische gevolgen heeft voor het gezin dat ermee in aanraking komt", aldus Van Paasschen. Nog slechts enkele jaren geleden leidde hij met zijn vrouw een tevreden bestaan in hun riante woning in de bossen van Putten. Sinds anderhalf jaar zit hij met het overgrote deel van de tijd alleen in dateelfde huis, dat nu volledig is aange past aan haar ziekte. Zijn vrouw is opgenomen in een verpleeghuis. Slechts een paar dagen per week komt ze thuis en een gezinsverzorgster en wijkver pleegster zijn haar dan behulpzaam. Zelf kan ze helemaal niets meer. De multiple sclerose heeft bij haar totale invaliditeit veroorzaakt. „Multiple sclerose is een ziekte aan het centrale zenuwstelsel van de mens", verklaart Van Paasschen. „Ze kan tota le invaliditeit «tot gevolg hebben, kan, ja want bij lang niet alle multiple sclerose- patiënten is dat het geval. Een bepaald ziektebeeld is er wel. Het begint met verschijnselen als bewegingsstoornis sen, ineens moeilijk kunnen lopen, tijde lijke verblinding aan één van de ogen, geen controle hebben over de ledema ten, een tremor (voortdurende trilling) aan handen en benen. Die verschijnse len treden plotseling op, maar herstel len ook weer. Het verloop van de ziekte is erg grillig en verschilt sterk van geval tot geval. Het kan een mild verloop hebben. Vandaar dat sommige patiën ten zichzelf jaren lang kunnen redden en nog meedraaien in de maatschappij. Andere patiënten worden snel met ern stige invaliditeit geconfronteerd. Juist die gevallen, en het mijne valt er ook onder, krijgen met ernstige problemen te maken". De Nederlandse Multiple Sclerose Stichting wil de mensen bij die proble men behulpzaam zijn. Daarom vindt ze het zo jammer, dat lang niet alle MS-pa- tienten lid zijn. v„We tellen zo'n drie a vierduizend leden en dat is nog niet de helft van het totaal aantal patiënten. Wie wel lid zijn, zijn vaak de ernstige gevallen", aldus Van Paasschen, die het onverstandig vindt om niet lid te wor den zodra men geconfronteerd wordt met multiple sclerose. „Maar begrijpelijk vind ik het wel. Als je de ziekte pas hebt, mankeer je nog niet zoveel. Je bent nog valide en krijgt alleen af en toe verschijnselen, waar ik het zopas over had. Je wilt dan niet inzien, dat jouw verschijnsel een slecht verloop kan hebben. Je hoopt op het milde verloop. Een van de voornaamste taken van de Stichting is de telefonische hulpdienst. In het blad „Op zoek", dat de Stichting voor haar leden uitgeeft, worden de telefoonnummers van leden gemeld, die bij toebeurten dienst hebben. Wie met zijn vragen zit, of behoefte heeft zijn hart uit te storten, kan dat nummer draaien. Van Paasschen is een van de mensen achter de telefonische hulpdienst, „Het tragische is, dat je, terwijl je het al zo moeilijk hebt met het verwerken van de ziekte als zodanig, ook nog in aanraking komt met allerlei technische aspecten, zoals het aanpassen van het huis aan die invaliditeit. Aan de telefoon krijg je dan vragen over subsidiemogelijkhe den. En denk eens aan de moeilijkhe den om gezinshulp te krijgen. Als de vrouw door MS hulpbehoevend is ge worden, krijg je situaties dat de man dan maar halve dagen gaat werken met alle financiële zorgen vandien". Telefonische hulp is lang altijd voldoen de. Vaak vloeit uit het telefonische con tact een huisbezoek voort. De medische kant van MS-ziekte heeft uiteraard ook de aandacht van de Stich ting. „Het ontstaan van de ziekte is nog steeds onbekend en daarmee is er ook nog geen middel gevonden om de ziekte te kunnen bestrijden. In Groningen en Leiden is .men druk doende met re search en ik heb goede hoop, dat bin nen een redelijk aantal jaren de veroor zaker bekend zal zijn. Zo ver is het nu nog niet en daarom moet er aan de opvang van patiënten wat gedaan wor den", zegt het Puttense bestuurslid van de MS-stichting. MS-patiënten staan volgens hem nu vaak in de kou. „Er is geen middel tegen die ziekte en de wachtkamers van de doktoren zitten vol mensen, die wel geholpen kunnen worden. Daarom ont- bfeekt hun vaak de tijd voor deze pa tiënten, die veel aandacht vragen. Wij vinden, dat er in Nederland een me disch centrum voor multiple sclerose moet komen, waar de patiënten opge vangen kunnen worden en worden voorbereid op wat hun te wachten staat met deze ziekte en waar tevens onder zoek naar de ziekte verricht kan wor den. Momenteel zijn we in onderhande ling met het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam om daar zo'n speciale afde ling te creëren". Met die medische kant van de zaak komt tevens een waarschuwende taak van de MS-stichting om de hoek kijken Van Paasschen hierover: „Er is hele maal geen geneesmiddel voor multiple sclerose. Wat aangeboden wordt is van bedenkelijk niveau. Er zijn veel charla tans aan de gang, die beweren therapie te hebben. In Duitsland zijn van die klinieken. Het helpt allemaal niks, maar de mensen geven vaak handenvol geld uit. En daarbij is het vervelende, dat de ziekte ups en downs kent. Neem de situatie, dat je in een down-periode zo'n kliniek ingaat en tijdens die opname daaruit komt en een van je ups mee maakt. Dat schrijf je natuurlijk toe aan de behandeling, terwijl dan later de desillusie komt, als dan toch de volgen de downperiode komt. Maar inmiddels zijn dan vaak door jouw enthousiaste verhalen andere mensen op datzelfde geldverslindende maar niets uithalende pad terechtgekomen". Bovendien wordt voor begeleiding ge zorgd, omdat ze zich vanwege de handi cap nu eenmaal zelf niet volledig kun nen redden. Al zeven jaar organiseert de stichting met veel succes reizen naar Spanje voor deze mensen. Ontelbare andere taken van de MS- stichting zouden nu nog opgenoemd kunnen worden, maar dat zou veel te ver voeren. Belangrijker vindt Van Paasschen het, dat de mensen weten dat de stichting er is en een groot nut heeft. Dat de stichting dan ook nog bezig is met de oprichting van regionale afdelingen om dichter bij de mensen te komen, bovendien het onderzoek naar deze ziekte op de voet volgt en zelfs congressen voor speciaal in.MS'geïnte resseerde neurologen organiseert, mag iedereen van hem aannemen. Patiëntenverenigingen Hieronder volg een zo volledig moge lijk overzicht van de in ons land func tionerende verenigingen voor patiën ten. Veel mensen zijn niet op de hoogte van hun bestaan. Daarom wat gege vens. Ook voor deze verenigingen geldt, dat zij naast hulp en voorlich ting ook proberen wetenschappelijk onderzoek te stimuleren: De Diabetes Vereniging Nederland, Faustdreef 165, Utrecht. De Nederlandse Coeliakie vereniging, Baljuwstraat 20 in Montfoort. De Nederlandse Vereniging van Hemo- filiepatiënten. 't Wed 2, Vianen. Bond voor Motorisch Gehandicapten en hun ouders, Anna Paulownastraat 52, Den Haag. Landelijke stichting ter Behartiging van de belangen van autistische kinderen en hpn ouders, Ringallee 53, Velp. Psoriasis Patiëntenvereniging, Postbus 95950, Den Haag. Vereniging Spierdystrofie Nederland, Rutger van Rozenburglaan 4, Baarn. De Harry Bacon Club, vereniging voor stoma-patiënten, Wilhelmma Gasthuis, Eerste Helmerstraat 104, Amsterdam. Vereniging Amnestie. Oranje Nassaus- traat 15, Eist (Gld), vereniging van kan kerpatiënten die volgens de dokter Moermantherapie behandeld worden. Van algemene aard zijn de volgende verenigingen: Vereniging Kind en Ziekenhuis, Post bus 71, Montfoort. Wil het welzijn van het kind voor, tijdens en na een zieken huisopname bevorderen. Cliëntenbond in de Welzijnszorg, Post bus 13541, 's-Gravenhage, wil door het verenigen van mensen die als patiënt of cliënt te maken hebben gehad met de geestelijke gezondheidszorg komen tot onderlinge steun en belangenbehar tiging. Centrale Patiënten Unie, Van Dijck- straat 14, Den Haag. Wil mensen be schermen tegen de fatale werkingen van de door de arts toegediende zeer gevaarlijke geneesmiddelen. Andere patiëntenverenigingen in Neder land zijn: Vereniging van astmatici. Van Boshuizenstraat 365, Amsterdam-Bui- tenveldert; Nederlandse Vereniging van ex-brand wondpatiënten, postbus 1015, Bever- Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten, Timmermanslaan 2, Maarssen, tel. 03465-3644: Parkinson patiëntenvereniging, Prinses Beatrixstraat 5, Bunnik; Algemene Vereniging tot belangenbe hartiging van patiënten, oprit Grote Markt 5, Goes; Stichting Afasie, Rapenburgstraat 105, Amsterdam; Stichting Pandora, Tweede Constantijn Huygensstraat 77, Amsterdam; Nederlandse Vereniging van Reumapa tiënten, Van Riebeekstraat 31, Ensche de; Contactgroep ZHSN. Prins Hendriklaan 22, Helmond; Werkgroep Belangen patient-consu- ment, Hooglandseweg 15, Amersfoort; Patiënten-cliëntenraad. Aardelaan 21, De Bilt; Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, Beatrixlaan 64, Roermond; Federatie voor Epilepsiebestrijding, Brigittenstraat 22, Utrecht; Oudercomité Kinderhartenfonds Neder landse Hartstichting, Sophialaan 10, Den Haag; Vereniging tot behartiging van belan gen van Nederlandse lijders aan been- en gewrichtstuberculose. Neurologische en orthopaedische kliniek Julianoord. Laren (N-H); Praatgroep borstkankerpatienten, Wag- nerstraat 2c, Leeuwarden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9