Europese ruimtevaarders volgen stoomcursus astronomie in Utrecht "Magnificat" klonk bij eerste verjaardag van Parijse kerkbezetting Nog geen opslagplaats voor chemisch afval [5] üw Keurslager Plan voor uitdiepen oliegeul Rotterdam Russische gevangenen vragen christenen om meer solidariteit KORTE METTEN Veertig basisgroepen verenigen zich in landelijke beweging BINNENLAND LEIDSE CÖURAN1, WOENSDAG 1 MAART 1978 PAGINA 7 Van onze ruimtevaartmedewerker) UTRECHT In de loop van mei wordt de man aangewezen die niet langer zal deelnemen aan de competitie voor de uit verkiezing van Europa's eerste Spacelab ruimtevaarder. Er blijven dan nog drie kandidaten over, van wie er tenslotte medio 1980 één wordt uitverkoren om met Spacelab-1 een ruimtevlucht van zeven dagen te maken. De andere twee zo staat nu vrijwel vast komen in 1982. en 1983 aan bod, als ESA, het Europese ruimtevaartbureau, twee speciale Space lab-demonstratievluchten uitvoert. Aanvankelijk stond Spacelab-1 voor juni of juli 1980 op het programma, maar om dat er eerst twee speciale verbindings kunstmanen moeten worden gelanceerd, is die missie verschoven tot medio december van dat jaar en volgens de laatste berich ten is de kans groot dat het uiteindelijk nog twee maanden later wordt (februari 1981). Dit zou het gevolg zijn van een zekere vertraging bij de ontwikkeling van de Space-shuttle, het Amerikaanse ruimte vliegtuig, dat het Spacelab in zijn vracht- compartiment meeneemt, de ruimte in. De Europese Spacelab-kandidaten bevin den zich momenteel in Utrecht, waar ze een soort „stoomcursus" astronomie krij gen bij het aldaar gevestigde Laborato rium voor Ruimteonderzoek. Die cursus spitst zich voornamelijk toe op de bestude ring van jonge, hete sterren; van de zon afkomstige röntgenstraling; eveneens van de zon afkomstige geladen deeltjes in de Drie van de vier Europeanen die zijn uitverkoren als kandidaat-astronauten voor de Amerikaans-Europese „Ruimteveer". V.l.n.r. de Duitser Merbold, de Italiaan Malerna en onze landgenoot Ockels. interplanetaire ruimte en kosmische rönt genstraling. Dit programma duurt tot en met vrijdag en gisteren stelde de Utrechtse astronoom, prof. dr. C. de Jager zijn gas ten voor aan de pers. Het waren de Neder lander Wubbo Ockels, de Westduitser Ulf Merbold en de Italiaan Franco Maler ba. De Zwitser Claude Nicollier zelf overi gens al een geschoold astronoom kon niet van de partij zijn. De Spacelab-kandiaten stellen zich in Ut recht op de hoogte van de methoden en technieken die worden gebruikt bij het astrofysisch onderzoek in de ruimte. Ze krijgen een korte theoretische opleiding in de morgenuren, en maken daarna 's mid dags kennis met instrumenten die momen teel te Utrecht worden ontworpen of ge bouwd voor diverse ruimtevoertuigen. Soortgelijke trainingsperioden hebben de vier al gehad op het gebied van de atmo- sfeer-fysica in Engeland en het biologisch- medisch onderzoek en de materiaalkunde in West-Duitsland, terwijl na de stoomcur sus in Utrecht nog een training op het gebied van aardobservaties in Frankrijk op het programma staat. Eind april gaat het viertal naar de Verenigde Staten, waar men zal worden ondervraagd door de bij de vlucht van Spacelab-1 betrokken onder ekers en wetenschapsmensen. „De drie, die straks overblijven, zullen een kern vormen van ESA-ruimtevaarders," aldus kernfysicus Wubbo Ockels uit Gro ningen. „Onze Amerikaanse collega's ko men maar een keer aan bod en dan is het voor hen afgelopen. Dat is niet onlogisch, want er is daar een heel grote groep wetenschappelijke ruimtevaarders, van wie sommigen al jaren in opleiding zijn. De drie van ons die overblijven, krijgen meer kansen. Selectie en opleiding zijn daar ook op gericht." Er hebben zich inmiddels tussen de vier- Spacelab-kandidaten hechte vriendschaps banden ontwikkeld. De Italiaan Franco Malerba zegt daarvan: „Als puntje bij paaltje komt, zijn wij concurrenten, maar in de eerste plaats zijn we vrienden." Melisana blijft vrij verkrijgbaar DEN HAAG (ANP) - Het kal meringsmiddel Melisana zal zonder recept verkrijgbaar blij ven. Ook wordt het niet aange wezen als U.A.-geneesmiddel waardoor het uitsluitend bij de apotheker te krijgen is. De staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne me vrouw Veder-Smit heeft dat gisteren geantwoord op vragen van het PPR-kamerlid Beckers- De Bruin. Melisana bevat 74 procent alco- nol. Het kamerlid walde daarom weten of de vrije verkoop van Melisana niet in strijd is met de bepalingen uit de drankwet. Het kalmeringsmiddel is volgens mevrouw Veder-Smit echter een geneesmiddel in de zin van de wet op de geneesmiddelenvoor ziening en valt dus niet onder de drankenwet. ADVERTENTIE Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Een nationale opslagplaats voor chemische af valstoffen die niet te verbran den of op een andere wijze te verwerken zijn is voorlopig nog niet in zicht. Er wordt nog steeds naarstig gezocht naar een plek in ons land waar zo'n nationale „begraafplaats" voor chemische afvalstoffen kan worden gesitueerd. Tot nu toe heeft nog geen enkele provincie zich hiervoor beschikbaar ge steld. Dit zei minister Ginjaar (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) tijdens de debatten over de mi lieubegroting in de Tweede Ka mer. De minister deelde de Kamer mee, dat de Stichting Induval (in het leven geroepen door de verschillende industrieën met het doel, tot een centrale opslag van chemisch afval te komen) een plan bij de vorige regering heeft ingediend voor de inrich ting van een „begraafplaats I voor chemische stoffen". Dit plan, dat volgens minister j Ginjaar milieuhygiënisch ver- J antwoord is, is door Induval j voorgelegd aan de provinciebe- i sturen van Gelderland, Overijs sel, Noord-Brabant en Limburg met het verzoek medewerking aan de uitvoering ervan te wol- j len geven. Volgens de bewinds- man kunnen de antwoorden van de genoemde provinciebesturen in de komende maanden wor den verwacht. Cordon Rouge Lapje mals rund- Ci vlees gevuld mei H XX tijngekniide gehakt- H farce, ioo gram. Om en om bruinbakken en 10- 15 minuien zachtjes doorbraden Lekker bn spereieboonijes en andere fijne groenten. Roer door de jus'n lepel bloem en 'n lepel tomatenpuree. Kokende bouillot tot een gladde; rken waarom zou u t met minder doen. Geen annexatie Een aantal inwomers van de gemeenten Blokker. Westwoud en Zwaag heeft gisteren op het Binnenhof gedemonstreerd tegen an nexatie door de gemeente Hoorn De vaste commis sie van binnenlandse za ken hield gisteren een hoorzitting over het voor en tegen van de gemeen telijke herindeling West friesland-Oost. Op de foto kamerlid Koekoek van de Boerenpartij temidden van de demonstranten. Drie en vier jaar cel voor ,,nep- terroristen" ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 39-jarige Dirk van W. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het ple gen van een gewapende overval op een postkantoor in Rotter dam-Ommoord en een aanslag op de woning van de Ameri kaanse consul-generaal in de Maasstad. De 21-jarige Piet V. die alleen bij de overval be trokken was geweest, werd ver oordeeld tot drie jaar. Het tweetal maakte deel uit van het „Universeel Bevrijdingsfront", een groep jonge mensen die veelvuldig drugs en alcohol ge bruiken en zelf zeggen te sym pathiseren met de Rote Armee Fraktion. „Nepterroristen", zo betitelde de officier van justitie mr. H. Feber de leden van de groep. Hij had tegen Dirk en Piet een jaar meer geëist. ROTTERDAM B. en w. van Rotterdam stellen de gemeente raad voor in principe akkoord te gaan met het uitdiepen van de zogenaamde oliegeul in de Nieuwe Waterweg tot 72 voet. De geul begint ongeveer twaalf kilometer uit de kust en loopt via Hoek van Holland de Euro poort in. Bij een diepte van 72 voet wordt de haven voor alle tankers, zelfs de grootste, be reikbaar. De huidige diepte van de geul bedraagt 68 voet. De met het karwei gepaard gaande kosten worden geschat op 100 miljoen gulden. Als de raad instemt, zul len de stadsbestuurders op de kortst mogelijke termijn tot een financiële regeling met het njk proberen te komen. Rotterdam kan de lasten niet zelf dragen en bovendien, zo redeneert men, is met het beter bereikbaar ma ken van de haven de economie van heel Nederland gediend. B. en w. van Rotterdam vinden dat verdieping van de oliegeul nood zakelijk is, wil de Maasstad zijn positie als oliecentrum van West-Europa handhaven. Een andere overweging is de flexibi liteit van de haven. Als de ha ven bij 72 voet voor 100 procent bereikbaar is, is de zeevaart minder afhankelijk van tijbewe gingen. Hierdoor is er minder, kans op oponthoud en doen zich minder gevaarlijke situaties Mgr. Gijsen verklaart 250 huwelijken van kritische gemeente voor ongeldig ROERMOND (ANP) De os- ge veer 250 door pastoor Mi ede- ma van Schaesberg (Limburg) sinds 1968 ingezegende rooms- katholieke huwelijken zijn on geldig. Dat beeft bisschop dr. J. Gijsen van Roermond gisteren laten weten aan de streekparo- chie het Eikske-Schaesberg. De vorige bisschop van Roer mond, P. Moors, ontsloeg Mi ede- ma in 1968 als pastoor van de Sint-Michaelsparochie in Schaesberg. Maar de parochie schaarde zich achter de pastoor en vormde de kritische gemeen te „het Eikske-Schaesberg". On langs werd een enquête gehou den, waarin negentig procent van deze kritische gemeente zich uitsprak voor het aantrek ken van een gehuwde priester na een eventueel vertrek van Miedema. De s treekparochie „het Eikske-Schaesber" plaatst zich daarmee buiten de officiële katholieke kerk, aldüs bisschop Gijsen. Handel koopt op zaterdag geen bloemen meer DEN HAAG - De Vereniging voor de Groothandel in Boom- kwekerijprodukten (VGB) zal per 1 januari volgend jaar za terdags geen bloemen meer op de veiling kopen. De vereniging heeft gisteren dit besluit geno men na een besloten ledenver gadering. Over deze zaak zijn al enige jaren besprekingen aan de gang tussen de VGB en de Vereniging van Bloemenveilingen in Neder land (VBN). De VGB wil name lijk volstaan met vijf dagen vei len, terwijl de VBN dat zes da gen per week wil. Met grote stemmenmeerderheid is op de vergadering tevens beslist niet verder met de VGB over deze aangelegenheid te onderhande len. Voor de kwekers heeft dit be sluit tot gevolg dat zij financieel ernstig gedupeerd zullen wor den in verband met de grote bloemenverkoop op zaterdag. Bovendien zal door een vijf daagse aanvoer een aanzienlijke prijsdaling ontstaan. Tevens vrezen de kwekers hun produkt, vooral bij warm weer, niet goed te kunnen houden. Joy-riding met trein GRONINGEN (ANP) - De 15-jarige R. H. uit Gro ningen is maandagnacht door de politie aangehou den wegens joy-riding met een trein. De politie vond hem in een geparkeerd treinstel waar hij druk doende was het ding aan de praat te krij gen. Het was hem zelfs al gelukt de trein een paar meter vooruit te krijgen. Er zal worden uitgezocht hoe hij aan de bedieningssleutel is gekomen. Minderjarigen regelmatige gespreks - partner van justitie DEN HAAG (ANP) - Een on derhoud tussen staatssecretaris Haars van justitie en vertegen woordigers van de Belangen vereniging Minderjarigen <BM) heeft gisteren tot resultaat ge had dat de staatssecretaris voortaan elke drie maanden een gesprek met BM zal heb ben. BM behartigt de belangen van I in tehuizen wonende jongeren. I De vereniging had om het on- I derhoud van gisteren gevraagd j in verband met de dreigende 1 sluiting van een aantal onderbe zette kindertehuizen. Uitslag EERSTE trekking MIVA-loterij 1978 De EERSTE trekking vond plaats op 24 februari 1978 te Amster dam door notaris L Schmedding Er werden bij deze EERSTE trekking uitsluitend drie HOOFDprij- zen getrokken uit de eerste drie series P. R en S Een hoofdprijs van 50.000,- viel in serie S op nummer 38277 Een hoofdprijs van 10.000,- viel in serie P op nummer 38277 Een hoofdprijs van 10.000.- viel in serie R op nummer 38277 De tweede trekking vindt plaats op 28 april 1978; dan worden voor ALLE series een groot aantal prijzen uitgeloot, dus ook nog voor de series P, R en S. van de eerste trekking U gelieve deze loten dus te bewaren. Voor de TWEEDE trekking zijn nog loten verkrijgbaar Door 10.-, 20,-, 30,-. 40,- te storten op giro: 272249 ten name van MIVA, Vijverstraat 12. Breda, ontvangt u loten uit een of meer van de vier series van de tweede trekking, met weer kans op HOOFDprijzen en zeer veel andere prijzen (totaal 370 000.-) Doe dus mee, vandaag nog. Want de MIVA-loterij is de nationale loterij voor duidelijke hulp aan missionarissen, werkzaam in de derde wereld 1 Samenwerking met Noorse marine voorgesteld OSLO (ANP) Er bestaat een kleine kans dat de marine luchtvaartdiensten van Neder land en Noorwegen op het ge bied van het onderhoud in de toekomst gaan samenwerken. Voorwaarde is dat Nederland als opvolger van het verouder de maritieme lange afstands patrouillevliegtuig (Neptune) de Orion kiest Minister Kruisinga van Defensie verklaarde gisteren in Oslo na besprekingen met zijn Noorse ambtgenoot Hansen dat Neder land nog niet heeft besloten. „Het gaat tussen de Atlantique Nimrod en Orion, als de keuze valt op de Orion zal het electro- nische onderhoud van de vlieg tuigen van beide landen in Ne derland geschieden en van de motoren in Noorwegen", zo zei de minister. Nederland zal over igens haast moeten maken met de beslissing om de Neptune te> vervangen, wamt volgens de de fensiebegroting 1978 zal dit jaar nog de bestelling moeten wor den gedaan. Het is deze week een jaar geleden, dat de kerk van Saint Nicolas du Chardonnet in Pa rijs door Franse traditionalis tische gelovigen werd bezet, onder leiding van abbé Fra ncois Ducaud-Bourget. De verjaardag is gevierd met een plechtige mis van dankzeg ging en het zingen van het "Magnificat". De historische kerk, eens de parochiekerk van de filosoof Pascal, is, ondanks gerechtelij ke vonnissen en bemiddeling spogingen van de aartsbis schop van Parijs, kardinaal Francois Marty, nooit vrijge geven en geldt volgens de be zetters als een "bastion van de contra-reformatie" in Fran- De oorspronkelijke parochie gemeenschap, onder leiding van de rechtmatige pastoor Abbé Pierre Bellego, kerkt nu al die tijd zondags in een school. Men blijft echter doen de om met alle wettelijke mid delen weer in het bezit van de parochiekerk te komen. Van zijn kant heeft de traditio nalistische abbé Ducaud-Bour get aangekondigd met zijn aanhangers binnenkort een tweede kerk in het centrum van Parijs te gaan bezetten. De geschorste aartsbisschop Marcel Lefèbvre zou de kerk van Saint Nicolas in de loop van het jaar een bezoek bren gen en dan tevens het sacra ment van het Vormsel toedie nen. Mgr. Lefèbvre heeft trouwens ook het plan om op 9 april in de Gruga-hal in het Duitse Es sen een heilige mis op te dra gen, maar de bisschop van Essen, mgr. dr. Franz Hengs- bach heeft een dringend be roep op hem gedaan van dit voornemen af te zien. In een brief aan mgr. Lefèbvre schrijft mgr. Hengsbach onder meer, dat deze de kerkelijke eenheid daarmee een slechte dienst zou bewijzen. Zou mgr. Lefèbvre toch bij zijn besluit blijven, dan „moet ik u het optreden in welke vorm ook binnen het bisdom Essen verbieden". Alle moeite zal worden gedaan om geen dwaalleer en geen verwarring in het kerkelijk leven te laten ontstaan, aldus mgr. Hengsba ch. Een groep gevangenen van het kamp in de autonome re publiek Mordvinen in de Sow- jet-Unie heeft een open brief gericht aan het Vatikaan, de Wereldraad van Kerken, de Nationale Raad van Christe lijke Kerken in de Verenigde Staten en de ondertekenaars van het Helsinki-verdrag. Daarin vragen zij hulp voor de rthodoxe Oekraïense priester Wasili Romanjoek, die in 1972 tot tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld na een actie ten gunste van de Oekraiense dichter Walentin Moroz. Onlangs nog schreef Roman joek een brief aan de hoofdre dacteur van het Vatikaans dagblad Osservatore Romano, waarin hij de christenen in het westen opriep zich in te zetten voor hun geloofsbroeders in de Sovjet-Unie. Romanjoek verkeert volgens dissidente kringen in een slechte gezond- De wegens zijn strijd voor sociale gerechtigheid alom be kende Braziliaanse aartsbis schop Helder Camara lijkt in zijn bewegingsvrijheid be perkt te zijn- Toen journalis ten hem vroegen waarom hij reeds aanvaarde uitnodigin gen voor bezoeken aan Rome en de republiek Senegal als nog had afgezegd, antwoordde hij letterlijk: „Ik kan me hier over op het ogenblik niet vrij uitspreken, maar als de tijd daar is, zal ik de waarheid onthullen". De raad van de evangelische kerken in West-Duitsland en de Nederlandse Raad van Ker ken hebben de Ierse jurist John A. Lovettdonai ais waar nemer gezonden naar het pro ces van de „Pretorioa twaalf', elf mannen en een vrouw, die terecht staan voor medewerk ing aan de ondergrondse orga nisatie van het Afrikaanse Na tionale Congres (ANC) en aan samenzwering om de regering van Zuid-Afrika omver te wer pen. Bij deze missie wordt sa mengewerkt met de ïnternatio- Voor het eerst sinds de Refor matie is een katholieke theo loog benoemd aan de univer siteit van Cambridge. Het is dr. N. Lash (43). Hij is in Cambridge gepromoveerd op een proefschrift over New man. De nieuwe hoogleraar is vijf jaar pastor geweest in de industriestad Slough ten westen van Londen. In 1974 trad hij uit het ambt en trouwde twee jaar later. De universiteit van Oxford kent nog geen katholiek in de theo logische faculteit. Het boek „Amigos de Dios" (Vrienden van God) van de stichter van „Opus Dei", mgr, Josémaria Escnva de Balan- guer, bevattende negenenne gentig van zijn preken, is in Spanje een bestseller gewor den, Er zijn in vier oplagen in totaal 120.000 exemplaren van verkocht. Dat is zeer hoog. Pockets plegen in Spanje nau welijks boven een oplage van vijfduizend stuks uit te komen. Men schrijft het succes toe aan de begrijpelijke taal en de overtuigingskracht van de schrijver. Het hoofd van de koptische kerk, patriarch Shenouda III heeft zich uitgesproken tegen toelating van de vrouw tot het kerkelijk ambt in welke vorm dan ook. Hij meent dat zelfs het voorlezen van bijbel gedeelten in de eredienst en het vervullen van andere la gere ambten door een vrouw in strijd zijn met de geest van het evangelie en de canonieke traditie. heidstoestand. Ook zou hij het moeilijker hebben dan andere gevange nen, omdat hij zijn werk als zielzorger voortzet, zo schrij ven de gevangenen. Roman joek had eerder geschreven, dat ook niet-gelovigen ver wachten, dat de christenen in het Westen zich meer inzetten voor christenen in de Sovjet- Unie. De gevangenen vragen de Christenen in de hele wereld om zich tenminste het lot aan te trekken van Romanjoek en daarmee de christenen in de Sovjet-Unie een hart onder de riem te steken en meteen de niet-gelovigen het bewijs te le veren, dat christenen in nood elkaar bijstaan. Ongeveer veertig basisgroepen uit Nederland zullen zich zaterdag 11 maart in de Dominicus-kerk te Amsterdam tot de „Basisbeweging Nederland" verenigen. Dit is het resul taat van een oproep, die de werkgroep „dienst aan basis groepen en kritische gemeenten in Nederland" in de herfst van 1977 deed, om te zien of er behoefte bestond aan een bundeling van krachten. Tijdens de ochtendzitting zullen er korte verklaringen wor den uitgesproken door onder anderen Karl Derksen van de Dominicus-gemeente Amsterdam, en Roel Pomp van Kerk en Samenleving, Heemskerk. 'sMiddags komen de organisato rische zaken die met de oprichting van de landelijke bewe ging te maken hebben aan de orde. De dag wordt gesloten met een viering, waarbij pastoor Huub Oosterhuis van de StudentenecClesia, Amsterdam, zal spreken. Aan de vorming van een landelijke basisbeweging zijn meer dan tien jaar vooraf gegaan. Invloed hebben gehad gebeurte nissen als de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Uppsala, het tweede Vatikaans concilie, de studenten protes ten van 1968 en de daarmee samenhangende provo-beweging. Na 1968 ontstond de beweging Septuagint, een beweging vooral van kerkelijke voorgangers Mede door deze groep ontstonden de eerste plaatselijke basisgroepen zoals de Kriti sche Gemeente IJmond, de Amsterdamse Studentenecclesia en de City-groep Groningen. Momenteel zijn er meer dan tachtig basisgroepen en kritische gemeenten. Wereld - gebedsdag voor 49ste keer Vrouwen in bijna 180 landen zullen vrijdag weer „Wereld gebedsdag" vieren. De liturgie voor 1978 heeft als Nederland se titel „Gemeenschapszin in onze dagen" en is samenge steld door Canadese vrouwen, de „Woman's Interchurch Council of Canada". In Neder land wordt Wereldgebedsdag voor de 49 ste maal gehouden sinds hij in 1887 werd. inge steld op initiatief van een Amerikaanse vrouw. Wereldgebedsdag was oor spronkelijk „vrouwengebeds dag" met deelnemers in de vrije kerken. Ook katholieke vrouwen zijn steeds actiever gaan -deelnemen. Zij worden daartoe officieel aangemoe digd door het Vatikaanse se cretariaat voor de christelijke eenheid. Ook is de gebedsdag al lang niet meer alleen voor vrou wen, hoewel de organisatie er van uitsluitend in handen van vrouwen is en tijdens de on langs gehouden eerste Europe se conferentie van deze oecu menische beweging in Wenen werd onderstreept, dat dit 2 diende te blijven. Morgen zendt de NCRV-radio in de middagpauzedienst een liturgieviering uit, die werd opgenomen op 29 november vorig jaar in de Geertekérk te Utrecht. Afgevaardigden uit de diverse plaatselijke comi- tees in Nederland waren toen bij een voor een kaderdag ter voorbereiding van ..Wereldge bedsdag 1978" Voor de jeugd is rondom het thema een liturgie ontworpen met als titel „Denk eens aan een ander". Zij kan dienen voor een op de scholen te hou den'iturgische dienst

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7