GEMEENTE NOORDWIJK MAAKT RAPPORT GRASHOEK-KWESTIE KNVB-bonds- gebouw in park De Bloemerd Vier ton voor doortrekken Weteringkade lezers Nog geen kleedruimte in ,,De Meerhorst" KORTWEG brieven Verlaag salaris Statenleden" Actie Veilig naar School in Oegstgeest geslaagd REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 MAART 1978 PAGINA 4 Pseudo-schoorsteenvegers actief in Leiderdorp LEIDERDORP Enkele inwoners van Leiderdorp zijn het slach toffer geworden van de oplichtingspraktijken van een paar zich voor schoorsteenvegers uitgevende lieden. De pseudo-vegers belden bij verschillende huizen aan om de schoorsteen schoon te maken. De meeste bewoners toonden geen interesse en wisten de heren de deur uit te werken, daar zij gewend Waren dat dit soort klusjes door de Woningbouwvereniging opge knapt werden. Enkele mensen echter die nog niet zo lang in Leiderdorp woonden en niet goed op de hoogte waren van de gang van zaken lieten zich intimideren, zodat de heren aan de „slag" konden met de schoorsteen. Zij rommelden slechts wat aan een pijp van de verwarmingsketel en een derde persoon op het dak zou dan de roet uit de pijp moeten opzuigen. LEIDERDORP De commis sie ruimtelijke ordening en openbare werken behandelde gisteravond een groot aantal onderwerpen. De commissie ging akkoord met het voorstel van B. en W. een perceel grond in het sport- en recreatiepark „De Bloemmerd" in erfpacht uit te geven aan de K.N.V.B., afdeling Leiden. De K.N.V.B. wil daarop in de nabijheid van het sportcomplex van R.C.L. een bondsgebouw bouwen waarin cursussen worden ge houden en de administratie zal worden gevestigd. De commis sie had er geen moeite mee omdat het duidelijk past in de functie van De Bloemerd. De commissie ging ook akkoord met een wijziging van het ont- werp-bestemmingsplan De Bloe merd ten behoeve van een uit breiding van het clubgebouw van R.C.L. De kantine van deze zaterdagmiddagvoetbalvereni ging blijkt te klein te zijn. Er bestaat behoefte aan een afzon derlijk onderkomen voor de jeugdleden. De jeugdafdeling telt thans 500 leden. Het bestuur heeft in verband met het gebrek aan ruimte een ledenstop moe- De schietvereniging „De Vrij heid" kan ook een plaats in De Bloemerd krijgen. Men wil daar bij de uitvoering van de zevende fase van het park een gebouw neerzetten voor het houden van schietoefeningen. De commissie vond dit ook een bij uitstek geschikte plaats, omdat er geen vrees voor geluidshinder be hoeft te bestaan. Verder zal het bestemmingsplan Voorhof worden aangepast om de vestiging van de nieuwbouw van de streekmuziekschool „Rij nakkoord" mogelijk te maken. De zieke populieren aan de Achthovenerweg zullen niet in één keer worden gerooid. Deze verzekering gaf wethouder E. Drenth (PvdA) aan de commis sieleden. Vrijwel alle bomen blijken te zijn aangetast door de wilgenhoutrups. Bovendien heb ben vele bomen ernstige stam- wonden, waardoor sommige voor meer dan de helft zijn ingerot. De bomen zullen nu successievelijk worden gerooid en worden vervangen door zo groot mogelijke andere bomen. De heer Drenth dacht daarbij aan iepen. De commissie stelde vast, dat het karakter van de Achthovenerweg in ieder geval niet mocht worden aangetast. LISSE De afdeling Lisse van de NKV houdt vrijdag 3 maart de tweede klaverj as- avond van dit seizoen. Vanaf half acht kunnen deelnemers inschrijven in gebouw Tref punt aan de Lissese School straat. Het inschrijfgeld be draagt 3 gulden. VOORHOUT - De Voorhout- se afdeling van de NCVB viert vanavond het 32e jaarfeest in Huize Sint Agnes. Er worden enkele films over het Konin klijk Huis vertoond. Een to neelgroep van de Sassenheim- se afdeling levert ook een bij drage aan de bijeenkomst. Aanvang acht uur. Geen uitspraak over neu tronenbom NOORDWIJK - Ondanks een door Schelvis namens de PvdA en de PPR inge diende motie, deed de Noordwijkse gemeenteraad gisteravond geen uitspraak op de vraag of al dan niet instemming diende te wor den betuigd met een aktie tegen de neutronenbom. Volgens Schelvis had een plaatselijke werkgroep bij een huis-aan-huis aktie reeds 2800 handtekeningen verzameld en om een uit spraak van de gemeente raad gevraagd. Hoe belangrijk deze zaak ook is, het heeft geen zin om in aangelegenheden van wereld- of landspolitiek in de gemeenteraad uitspra ken te doen, verklaarde CDA-fractievoorzitter Al kemade. Met z'n allen hebben we" zorg over de bewapening van Oost en West merkte Rubingh (WD) in het ver volg van de discussie op en hij kapittelde Schelvis dat deze alleen over West had gesproken. „Laten we ho pen dat het overleg tussen de Nato-landen en die van het Warschau-pact zodanig verloopt, dat invoering van deze verschrikkelijke bom niet nodig is", aldus de WD-woordvoerder. Bedijn (PvdA) drong aan op een uitspraak maar Alkemade handhaafde de bezwaren van zijn fractie. Burge meester Bonnike besloot de behandeling van de motie uit te stellen. NOORDWIJK Tussen de bouwers en de toekomstige bewoners van de B-koophuizen in de Grasboek bleken meningsverschillen te hebben bestaan over de uitvoering van de bouw. De Grashoekers in spé vonden onder an dere de keuze-mogelijkheden van de betegeling te gering en ook zou er onvrede zijn over onvoldoende in spraak en informatie. Namens de Pv dA en de PPR stelde Schaap in de gisteravond gehouden raadsvergade ring vragen aan het college over deze kwestie. Hij was tot de conclusie gekomen dat van de mooie woorden op de voorlichtingsavond over het Grashoekplan niet veel terecht kwam. Uit het betoog van Schaap bleek verder, dat er inmiddels con tact was geweest tussen aannemers en bewoners en dat men daarbij over- Niettemin wilde hij toch van B. en W. weten of de bouw vanwege het ge meentebestuur was gecontroleerd en wat er nu precies van de kant van het garantie-instituut in deze zaak was gedaan. Volgens Schaap was het aan tal keuze-mogelijkheden op de voor lichtingsavonden heel wat uitgebrei der geweest dan de bewoners thans voorgeschoteld hadden gekregen. Naarstig had hij in de verslagen van het bouwteam naar notities over de inspraak gezocht, maar daarover had hij vrijwel niets kunnen vinden. Het raadslid maakte het bezwaar dat de bouwers nu aandringen op een snelle beslissing, want daardoor komt de mogelijkheid tot kiezen in het ge drang. Wethouder Van Duijn zette omstandig de ontwikkeling van de bouw in de Grashoek uiteen. Daarbij was het de opzet de toekomstige bewoners in een zo vroeg mogelijk stadium bij de bouw te betrekken. Persoonlijk had hij de bouwers op het hart gedrukt dit waar te maken. Primair zag de wethouder de kwestie als een zaak tussen kopers en aannemer. Wat de gemeente betreft worden de bewoners betrokken bij de .afronding van hun woonwijk. Van Duijn verklaarde de klachten van de toekomstige bewoners zeker se rieus te nemen. De vergadering van de bewoners in het Zinger Hotel was door hem niet bijgewoond, omdat hij meende zich in de kwestie tussen bou wers en bewoners neutraal te moeten opstellen. Wel was er mtensief contact geweest en de wethouder kondigde aan dat een dezer dagen een bijeen komst zal plaats vinden tussen archi tecten, bouwers en bewoners. Het keu ze-pakket wordt groter en Van Duijn had de stellige verwachting dat de zaak tot tevredenheid zou worden op gelost. Het college was volgens wet houder Van Duijn nog niet voorne mens tussen de partijen te treden, ook niet in de toekomst, maar het zal niet aarzelen initiatieven te nemen als de noodzaak daartoe zou blijken. Hij zeg de toe dat het college voortaan de vinger veel duidelijker aan de pols zal houden. Bedijn vond dat het alleen een zaak tussen kopers en bewoners zou zijn als de kopers zelf een aannemer hadden kunnen kiezen. Nu was dit niet het geval. Als gemeentebestuur dienen we de mensen te zeggen wat kan en wat niet kan tijdens de bouw. „De kopers komen er nu achter dat zij destijds bij de loting niet de honderdduizend hebben gewonnen, maar dat zij hon derdtwintig duizend moeten betalen", merkte Bedijn (PvdA) op. Een discussie ontstond daarna nog over de aktiviteit van het garantie-in stituut. „Het gaat om 1000.- per wo ning en voor die 400.000.- in totaal kan het instituut best wat doen", be toogde De Ridder (PPR), „anders is het maar een rijk-makerijtje voor dat instituut". Burgemeester mr Bonnike rondde de discussie af met de toezeg ging dat er een nader rapport zal worden uitgebracht. NOORDWIJK De Noordwijkse gemeenteraad heeft gisteren zijn fiat gegeven aan een voorstel om ruim 400.000.- beschikbaar te stellen voor de doortrekking van de Weteringkade. Daarmede komt een nieuwe noordzuidverbinding tot stand, die het verkeer naar het centrum van Noordwijk-Binnen in belangrijke mate kan ontlasten. Men rekent er op in juni met het werk te kunnen beginnen en dan kan het tracé in september-oktober van dit jaar klaar zijn, deelde wethouder Van Duijn op een vraag van Rubingh (VVD) mede. Schaap (PvdA) verzocht de Scheveningsestraat vooralsnog geen aansluiting te geven op de nieuwe verbindingsweg, omdat het in de smalle straten van dit dorpsgedeelte verkeersstimulerend kan werken. Het college bleek deze mening te delen. Wel behoorde de aanleg van een paadje naar het terrein van de Sint Jeroensschool tot de mogelijkheden. Daarmede is het belang van de schooljeugd gediend. CDA-fractievoorzitter Alkemade brak eert lans voor de agrariër H. C. Janson, die vergunning had gevraagd om nabij de provinciale weg een kas te mogen bouwen. Het is een typisch gezinsbedrijf, aldus Alkemade en dit wordt thans in de bedrijsvoering gehandi capt. De CDA-er vond het bijzonder triest dat de provincie niet bereid was een verklaring van geen bezwaar af te geven. Op 23 maart is er een hoorzitting en Alkemade verzocht het college er bij de provincie met de meeste klem op aan te dringen terug te keren van haar heilloze weg. Bij de rondvraag bracht mej. Koopman de aankondiging ter sprake dat in de badplaats een sex-club zou worden gevestigd. Op een gespreksmorgen van de Noordwijkse Vrouwen had men hierover aan burgemeester mr. Bonnike vragen gesteld en deze had toen verklaard dat aan een dergelijke vestiging niet veel te doen was. Mej. Koopman vond dit een onbevredigend antwoord en zij wilde nu van de voorzitter horen of hij van plan was iets te doen om de vestiging te voorkomen. Mr. Bonnike legde uit dat het Wetboek van Strafrecht en de Algemene Politieverordening geen mogelijkhe den bieden om te kunnen optreden. Wel is men bezig met een studie hoe dergelijke zaken in andere gemeenten worden aange pakt „Veel hoop kan ik u niet geven, maar een beste zaak is het niet, al is ze niet uniek in Nederland." De doodlopende Wetering kade. straks de nieuwe noord-zuidverbinding Moord op zwanen in Hazerswoude Gedurende de mooie afgelopen winterse dagen, kon ook ik de verleiding te gaan schaatsen niet weerstaan. Dat was dus schaatsen aantrekken en rijden geblazen. Daar er in Hazerwou- de veel en mooi water is, be sloot ik de mooie plekjes nog eens lang te gaan. Zo belandde ik de laatste schaatsdag in het Rietveld. Daar te rijden is een lust, een dergelijk landschap in winterrust is onvergetelijk mooi en zeer rustgevend. Zeer groot was dan ook mijn schrik en mijn verbazing toen die win terse rust verstoord werd door schoten. Ik draaide me om en wat ik toen zag was verschrik kelijk. Daar stonden twee vol wassen mannen van een af stand van twee meter tot vij fentwintig meter even dood leuk zo'n vijftien zwanen neer te knallen. Zwanen die in het Rietveld overwinteren en daar rustig- in "éen wak zwommen, werden op lafhartige wijze af gemaakt. Deze stoere daad werd, naar ik me later liet ver tellen, verricht door een jacht opziener en een tuinder. Nadat de zwanen waren neergescho ten, werden ze achter op een vrachtwagen gegooid en afge voerd. Ik hoorde later ook dat het mo gelijk was dat de heren hiervoor toestemming hadden, omdat de ze zwanen nogal last veroor zaakten aan de boeren en tuin ders in het Rietveld. Maar dan is mijn mening of mijn vraag: is er geen andere meer preven tieve methode te vinden om dit probleem op te lossen? Ik weet zeker dat dit probleem al langer speelt dan dit jaar of deze win ter. Mede hierdoor en mede door het feit dat het de taak van een jachtopziener is de wild stand op verantwoorde wijze in stand te houden, zou ik me kun nen indenken dat het schudden van de eieren, een betere en minder sadistische methode is om de overlast die de zwanen veroorzaken te voorkomen. Nou hoorde ik later ook dat deze mensen van jagen houden, maar m.i. zit er in jagen nog een „Sportief element. Dat element 'r i Brieven graag kort en duidelijk geschréven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. krijgt om te ontkomen. Waar dit „sportieve" element van deze „jachtpartij" gebleven is, is mij niet al te duidelijk. Daar deze zwanen met z'n allen op een kluitje gedreven waren, had geen van de dieren een kans om te ontkomen. Een geblinddoekte jager had dit smerige werk dus ook kunnen verrichten. Daar er dus, zoals hierboven gesteld, sprake is geweest van het op onverantwoorde en on sportieve wijze afslachten van zwanen, lijkt het er zeer op dat er opzettelijk gewacht is met de gegeven preventieve methode (Eieren schudden). De zwanen werd de gelegenheid gegeven te broeden, de zwanen werd de mogelijkheid gegeven op te groeien eri de mogelijkheid ge geven last te veroorzaken. Dit zou dan weer tot gevolg hebben dat de hulp ingeroepen zou wor den van de opziener en de tuin der. Zodoende zouden zij dan hun lusten kunnen botvieren op de zwanen. Hoera voor deze „ja gers"!! J. v. V. Hazerswoude Naam en adres bij redaktie be- Naschrift: De rijkspolitie groep Hazerswoude verklaarde desge vraagd op de hoogte te zijn van het afschieten .van zwanen. „Een goede zaak. want de dieren vor men een ernstige bedreiging voor de tuinders en hun gewas sen. Bovendien zijn er toch vo lop zwanen in het Rietveld. Van daar dat wij zonder meer ver gunning verlenen", aldus een politie-woordvoerder. De Dierenbescherming afdeling Hazerswoude was hogelijk ver baasd en verbolgen over de slachtpartij„Ons is hiervan niets bekend. Over een overlast van zwanen w het Rietveld heb ben wij ook nog nooit iets ge hoord". aldus de Hazersw^ STOMPWUKSE HANDBALSTERS VERBOLGEN STOMPWUK De commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening heeft voorlopig afwijzend geadviseerd op de bouw van een klee daccommodatie in het sportpark „de Meerhorst" in Stompwijk. Het ongeveer honderdduizend gul den kostende kleedlokaal voor de dames van de Handbal Vereniging Stompwijk kwam namelijk niet voor op de prioriteitenlijst voor dit jaar en drie commissieleden, de WD-ers J. J. van Nie- velt-Volmuller en D. W. Bergeren en mevr. ir. T. C. Kiers van Progressieven Leidschendam, waren van mening dat alleen al daarom de commissie voor jeugd- en sportzaken eerst moest worden geraadpleegd. Het huidige kleedgebouwtje voldoet echter nog niet aan de eerste door het Ned. Handbal Verbond gestelde eisen en staat, zo verzekerde mevrouw van Bommelen, voorzitter van HVS, op instorten. De Haagse afdeling van het verbond wordt regel matig geconfronteerd met klachten en in een brief aan B. en W. van Leidschendam werd meegedeeld dat de dames het omliggende struikgewas soms als toilet moesten gebruiken. De Dorpsraad .was vorige week verheugd dat B. en W. zo snel alle hindernissen had genomen en de raad wilde voorstellen de jaarlijkse kapitaallas- ten van bijna 12 duizend gulden uit de post „onvoorzien" te putten maar de commissie voor openbare werken zorgde gisteravond, overigens wel enigszins begrijpelijk, voor een kink in de kabel. Vooral de prioriteitenlijst voor jeugd- en sportzaken heeft vorig jaar voor nogal wat moei lijkheden gezorgd omdat burgemeester en wethou ders, volgens de betrokken commissie, te weinig rekening hadden gehouden met de wensen van jeugd- en sportverenigingen. Het passeren van deze commissie en de uitgave buiten de prioritei ten om zou het college zeker niet in dank zijn afgenomen. De nood van de vereniging had echter tot het overhaaste besluit geleid. In Stompwijk heeft vooral de tegenstem van mevr. Kiers kwaad bloed gezet omdat zij vorig jaar als enige Leid- schendams lid van de Recreatieraad Leidschen- dam-Voorburg samen met dé Voorburgse leden tegen de aanleg stemde van een verhard handbal- veld voor EHC. Ook handballers vergeten blijk baar niet gauw. Wethouder H. L. van Dongen wees vergeefs op de noodzaak van de aanleg en ook op het feit dat het Ned. Handbal Verbond alleen nog toestemming tot wedstrijden geeft omdat HVS verklaard heeft t(at het kleedlokaal in aantocht is. Mevrouw Van Bemmelen: het zal er op uitdraaien dat we de thuiswedstrijden met langer in Stomp wijk zullen mogen spelen. STATENLID VAN DEN BERG: LEIDEN Het Provinciale Statenlid W. T. van In een toelichting op zijn vragen memoreert Van den Berg van de Boerenpartij heeft in schriftelij- den Berg aan het tekort van 10 miljoen gulden ke vragen aan het college van Gedeputeerde op de begroting van de provincie Zuid-Holland. Staten aangedrongen op een salarisverlaging voor „In de programma's van andere partijen wordt hogere ambtenaren en volksvertegenwoordigers, al jaren aangedrongen op bezuiniging en nivelle ring, maar in de praktijk worden deze zaken op Verder stelt het statenlid voor om presentiegel- de lange baan geschoven. Uit niets blijkt dat het voor statenleden dagelijks bestuur van Zuid-Holland een begir iwiikt met dë veelbesproken bezuiniging. Afscheid van commandant H. Kluiwstra Noordwijkerhout heeft gisteren af scheid genomen van groepscom mandant van de rijkspolitie H. Kluiwstra. Na een officieel afscheid in het gemeentehuis werd in de burgerzaal een druk bezochte af scheidsreceptie gehouden, waar de 60-jarige politieman werd over laden met cadeaus. De heer Kluiw stra heeft de rijkspolitie in Noord wijkerhout tien jaar geleid. Hij wordt opgevolgd door adjudant A. Ket, thans al waarnemend groeps commandant. OEGSTGEEST - „Rond 90% van de ouders heeft gereageerd op een enquête die kort geleden werd gehouden bij het kleuter en lager onderwijs in Oegst geest". Aldus de voorzitter van de schoolraad openbaar onder wijs, de heer Kohlbeck. De ac tie die de Werkgroep Verkeer Oegstgeest samen met het on derwijs gevoerd heeft onder het motto „Veilig naar school" is een groot sukses gebleken. De response op de enquête is onge woon hoog. In voorbereiding is de uitvoering van een kaart van Oegstgeest waarin een aan tal gevaarlijke punten in schoolroutes staan aangegeven. Duidelijk is al vast komen te staan dat de moeders die hun kinderen met de auto naar school brengen ook zorgen voor onveiligheid en knooppunten in het verkeer op weg naar én rond de school. Het aantal leerlingen dat nieuw aangemeld wordt loopt terug, maar men verwacht dat de vier openbare lagere scholen goed bezette eerste klassen krijgen. Het aantal aanmeldingen uit buitengemeenten is dit jaar dui delijk minder. Uitvoerig kwam gisteravond de schooladvies dienst Leiden ter sprake. Mevr. Rörsch deed verslag over een bijeenkomst met de SAD. Niet helemaal duidelijk werd of er behoefte is aan humanistisch vormingsonderwijs op lagere scholen. Een ruinje meerderheid van de aanwezige schoolraadsle den vond wel dat dit vormings onderwijs onder dezelfde subsi dieregeling moet vallen als het godsdienstonderwijs. Verder bleek uit onderzoekingen dat het grootste gedeelte van ouders van leerlingen zich uitspreekt voor vreemde-talenonderwijs op de lagere scholen. De voorkeur gaat duidelijk uit naar de Fran se taal. De schoolraadsleden werd een leerplan gepresen teerd voor alle openbare lagere scholen op basis waarvan men een gezamenlijk schoolwerkplan moet gaan uitwerken. De heer Eegdeman (Sprinkplank-school) vond het een manco dat er in het leerplan niet gerept wordt van integratie kleuter- lagere- schoolonderwijs. Voorzitter Kohlbeck: op korte termijn zal er een onderwijsnota verschij nen, wethouder Gmelich Meij- ling heeft dit toegezegd. NOORDWIJKERHOUT - P. S. Koningsveld is gisteravond ge kozen tot lijsttrekker voor de PvdA in Noordwijkerhout. Hij wordt op de kieslijst gevolgd door A. Verberne, R. Kuijper, E. Peetoom, A. Griekspoor en W. Hof-Van Putten. Uit het verkiezingsprogramma blijkt, dat men zich sterk wil P. Koningsveld PvdA-Lijsttrekker in Noordwijkerhout maken voor de oprichting van gezondheidszorg, midden- en een schooladviesdienst en het kleinbedrijf, woningbouw en stichten van een tweede openba- verkeersveiligheid staan hoog in re school in plan Zeeburg. Ook het programma genoteerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4