Toekomst Stadsgehoorzaal nog als koffiedik NIET VERKOCHT hekelen beleid SHWJ Laatste blik op Het Motorhuis Meer arbeidsplaatsen bij NEM en HCW mogelijk WOENSDAG 1 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 flgUBijggl LEIDEN De toekomst van de Stadsgehoorzaal is nog zo helder als koffiedik. Enig gefilosofeer over de verschillende mogelijkheden van deze zwaar verlieslijdende lokale concertzaal in de commissie voor economische zaken van de ge meenteraad heeft gisteravond niet de gehoopte klaarheid verschaft. Het peilen van de opinies van de raadsleden leerde wel dat een aanpassing van de Stadsgehoorzaal door het scheppen van een soort van winkelgalerij tussen Breestraat en Aalmarkt niet geheel uitgesloten is. De Stichting Aanpassing Stadsgehoorzaal heeft hiertoe vorig jaar een plan gelanceerd. De discussie in de commissie vond gisteravond plaats op basis van een zalennota. Daarin wordt geconcludeerd dat er in Leiden een overvloed van zalen aanwezig is en dat eigenlijk alleen de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een unieke positie inneemt. Van de mogelijkheden die er zijn om aan deze grote zaal een zinvolle bestemming te geven is dan ook de toekomst van de stadsgehoorzaal grotendeels afhankelijk. Die bestemming is in feite een zaak van de culturele commissie van de gemeenteraad die hieromtrent nog geen duidelijke uitspraak heeft gedaan. Daarom konden de econo mische „experts" gisteravond weinig anders doen dan wat theoretische mogelijkheden nagaan. CDA-woordvoerder Bleijie achtte het afstoten van de Stadsgehoorzaal uit cultureel oogpunt onver koopbaar tegenover de Leidse burgerij. Hij pleitte voor het koppelen van de acquisitie van de Groe- n oordhallen aan die van de stadsgehoorzaal, zodat die culturele activiteiten die nu plaatsvinden in de' eigenlijk te grote Groenoordhallen kunnen Verhui zen naar de Breestraat. Pas op de tweede plaats zou gedacht moeten worden aan het scheppen van een soort van winkelgalerij zoals de Stichting Aanpassing Stadsgehoorzaal heeft bepleit. Die aanpassing zagen de overige commissieleden als veel aantrekkelijker. Of de concertfunctie van de grote zaal nu wel of niet gehandhaafd wordt zou daarbij weinig uitmaken, vonden de andere commissieleden onder aanvoering van de socialist Ranner. In het kader van het stimuleren van de winkelfunctie in de binnenstad zou het scheppen van winkeltjes in de gangen van de huidige Stads gehoorzaal het overwegen waard zijn. Gezien de overvloed aan zalen in Leiden vervullen de bijza len van de Stadsgehoorzaal toch geen unieke functie, zo was hierbij de redenering. Voor de PvdA en WD-leden was de suggestie van Bleijie pas op de tweede plaats in overweging te nemen. Overigens zou in de plannen van de Stichting. Aanpassing Stadsgehoorzaal de grote concertzaal gehandhaafd blijven. Mocht de culturele commissie besluiten tot het afstoten van de concertfunctie uit de gehoorzaal dan zou de meerderheid van de commissie voor economische zaken voelen voor het totaal afstoten van de Stadsgehoorzaal, omdat dan alleen nog maar de functie als danszaal voor kampioenschap pen zou resten. Ook in dit geval zou een aanpas sing van het zalencomplex in de richting van een winkelfunctie de voorkeur verdienen. Zaalhuur Exploitant Milikan deed gisteravond een poging de raadsleden het afstoten van de Stadsgehoorzaal uit het hoofd te praten. Volgens hem zijn de inkomsten van de Stadsgehoorzaal de laatste jaren kunstmatig laag gehouden door de zaalhuur niet op te trekken. Dat zou de steeds stijgende verlie zen in de hand hebben gewerkt. Milikan waar schuwde ervoor dat als tot afstoting van de ge hoorzaal zou worden overgegaan niet alleen de concertfunctie verloren zou gaan, maar ook de dansfunctie. De exploitant deelde gisteravond mee dat dit jaar 54 concertavonden en nog eens 33 dansavonden waaronder de Nederlandse kam pioenschappen geboekt zijn. Milikan zag veel meer heil in het doorvoeren van besparingen en het terugdringen van de verliezen door het werven van meer activiteiten. Wat het laatste betreft bepleitte de exploitant voor een garantiefonds waaruit eventuele verliezen konden worden gedekt. Nu moeten deze uit eigen zak door Milikan worden bijgepast, waardoor deze bijzonder huiverig is geworden nog grote concer ten naar Leiden te halen. Zo zouden er mogelijk heden zijn voor optredens van de Wiener S£nger Knaben en Charles Aznavour in de Stadsgehoor zaal, die vermoedelijk aan Leiden voorbij zullen gaan omdat Milikan het financiële risico niet aandurft. panden Bewoners en commissie LEIDEN „Het bevreemd bevreemdt zeer, dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zowel de gemeen te als de betrokken bewoners niet in de verkoop van haar panden betrok- ken heeft. Een beleid om de woning nood te lenigen is hiermede niet ge diend." Dit was gisteravond de una nieme mening van de leden van de commissie volkshuisvesting over de afstoting van stichtingspanden gedu rende het laatste jaar, door de SHWJ teneinde haar exploitatietekorten te kunnen dekken. De Stichting heeft een deel van haar woningen in de Veerstraat, de Steen- schuur, de Boerhaavelaan en aan de Haven verkocht. De meeste van deze huizen, waarin voordien werkende jongeren woonden, zouden aldus de ex-bewoners na renovatie in het bezit van de Stichting hebben moeten blij ven. De huizen zijn echter grotendeels in particuliere handen overgegaan. De nieuwe huiseigenaren zouden in enke le gevallen alles in het werk gesteld hebben om de voormalige huurders van de SHWJ uit hun huizen te krij gen. Anderszijds bekritiseerde de commissie volkshuisvesting het feit, dat voor sommige verkochte slooppan- „Know how" „Het betreft woningen die we als zere plekken uit ons woningbestand heb ben moeten wegsnijden. Het was zeker geen willekeur van ons, zoals men ons van verschillende kanten heeft verwe ten. De panden waren alle onrendabel, en enkele ervan moesten gewoon te gen de vlakte. De kosten van de ver bouwingen en de hoge exploitatielas ten hebben ons ertoe genoopt dét deel van oude panden af te staan, dat ons budget alleen maar zou benadelen. In het geval van de panden aan de Veer straat was het zelfs zo, dat we de gemeente hebben aangeboden de hui zen van ons te kopen. Men had echter geen belangstelling voor ons voorstel. Er. was één pand bij, dat wilde het als monument behouden blijven, moest worden verkocht. Dat was aan de Steenschuur 5. Her herstel van de overige woningen zou in de tonnen gelopen hebben. Het behoort tot de „know how" van onze beleidsvoering, dat wij deze panden niet langer zijn blijven verhuren dan financieel geoor loofd was. Ook aan de werkende jon geren, die in deze huizen woonden konden wij niet voorstellen die pan den dan maar te kopen. Dat zou een slechte zaak geweest zijn", aldus mr. Linskens, voorzitter van de Stichting. Een familie aan de Haven 10 is door de verkoop van het huis waar ze ruim drie jaar in wonen ernstig gedupeerd geraakt. De nieuwe huisbaas kondigde hen vlak na de overdracht van de woning aan, dat zij uit het huis moes ten vertrekken in verband met rigou reuze verbouwingen. Inmiddels heeft de huiseigenaar de verbouwing ter hand genomen en de geluidsoverlast is voor de bewoners niet van de lucht. Verhuizen kunnen zij niet omdat het bureau huisvesting wel urgentere ge vallen op haar wachtlijst heeft staan. De heer Linskens deelde hierover me de, dat hoe zeer hij het ook betreurt, hij na de verkoop van het pand niet langer meer voor de huurders kon opkomen. Hij gaf toe, dat zijn stich ting vanaf haar oprichtingsdatum in 1971 enkele missers heeft aangekocht, die zo snel mogelijk weer van de hand moesten gaan. Genoemde panden zou den, aldus de heer Linskens, tot deze miskopen gerekend moeten worden. Duur Een ander punt, dat de SHWJ zwaar door de commissie en betrokkenen werd aangerekend, was de verkoop van een stuk grond van het terrein van de vroegere kweekschool aan de Paulus Buysstraat. Het stuk grond zou krachtens een bestemmingsplan van 1933 onbebouwd moeten blijven. De rest van het terrein is door de Stich ting bestemd voor de bouw van 32 appartementen in de premiekoopsec tor. „Veel te dure huizen voor werken de jongeren. U zou er goed aan ge daan hebben de woningen die gesloopt gaan worden voor renovatie in eigen bezit te houden. Het zijn qua construc tie nog prima panden", stelde me vrouw H. Passchier (PSP). Voorts liet de PSP-afgevaardigde weten, dat de bouw van de flats op een kleiner terrein gerealiseerd kan worden, dan de Stichting in haar bouwplannen ge projecteerd heeft. De sloop van be paalde woningen aan de Paulus Buys- straat/Rijnsburgerweg zou dan alsnog voorkomen kunnen worden. Hierop liet de heer Linskens weten, dat deze zienswijze niet klopte omdat er een verbod zou gelden om in de hoogte te bouwen, hetgeen volgens mevrouw Passchier verondersteld werd. De ver koop van het stuk grond aan de kant van de Antonie Duycklaan heeft de SHWJ een winst van drie ton opgele verd. Het terreintje is verkocht aan de bouwmaatschappij Grisé, een onder neming die al meer voor de Stichting heeft gewerkt. Men is van plan op het terrein binnenkort eengezinswoningen te bouwen. De Stichting Werkende Jongeren is voorts van plan op het achterterrein van de Plantage een flatgebouw met 24 appartementen neer te zetten. De omliggende panden van deze grote achtertuin zijn door de Stichting opge kocht. Eén pand op nummer 22 zal om de exploitatie te dekken verkocht moeten worden. Ook hiertegen hebben veel werkende jongeren hun bezwaar geuit. Een aantal bewoners heeft bij de commissie voor de beroepschriften een klacht gedeponeerd inzake de nieuwbouw. Men acht de realisering van het bouwplan ongunstig voor het leefklimaat. Tevens is men verbolgen over het feit, dat een serie uitstekende en mooie panden voor het flatgebouw zullen moeten wijken. Een laatste blik op Het Motorhuis. Gisteren is men met de sloop van het pand aan de Morssingel begonnen. Binnen een week zal het gebouw met de grond gelijk zijn gemaakt. De gemeente kan nog niet zeggen wat er precies voor het oude hoekhuis in de plaats komt. Wel is al bekend wat er met de rest van de kaalslag op de Morssingel gaat gebeuren. Hier komen over enige tijd, de juiste datum is nog niet vastgesteld, 142 flatwoningen te staan: 2, 3, 4 en 5 kamerwoningen. De gemeente is nog in onderhandeling met de Nevanco Woningbouw B.V. uit Utrecht, die zeer binnenkort met de bouw van de flats wil beginnen. Gedurende enkele maanden zal het verkeer, dat gewoonlijk over de Morssingel rijdt moeten worden omgeleid. De werkzaamheden van een gigantische hijskraan maken dit noodzakelijk. Zelfs voetgangers moeten tijdens de bouwactiviteiten een andere route nemen. Nagenoeg' de hele Steenstraat wordt wat haar zijwegen betreft van het verkeer afgesloten. In de Morsstraat wordt op het moment namelijk een nieuwe riolering aangelegd, zodat er geuime tijd geen verkeer meer door heen kan. Om de pijn voor diegenen, die gewend waren over de Morssingel te rijden, te verlichten, heeft de afdeling verkeer van het stadhuis besloten de fietsers, komende uit de richting van het belastingkantoor, een stoplichti/rije route toe te staan rond de hoek van het Stationsplein en de Stationsweg. NVV-DISTRICTSBESTUURDER: LEIDEN „Bij bedrijven als de NEM en de HCW zijn er wel degelijk mogelijkheden om het aantal arbeidsplaatsen uit te breiden". Dit stelde districtsbe stuurder N. de Jong: gister avond tijdens de jaarvergade ring van de industriebond NW afdeling Leiden. De districtsbe stuurder deelde in dit verband mee dat het werk van de vakbe weging niet in de eerste plaats erop moet zijn gericht om de werkloosheid terug te dringen maar veeleer om het aantal ar beidsplaatsen in gezonde be drijven uit te bouwen. Bij alle bedrijven wil de vakbe-. weging zogenaamde arbeids plaatsenovereenkomsten sluiten. „Deze overeenkomsten dienen per bedrijf te worden vastge steld. Het is duidelijk dat werk gevers van gezonde bedrijven eerder geneigd zijn om deze overeenkomsten af te sluiten dan die van' slecht lopende be drijven. Met name in de Leidse \y regio, waar over het algemeen" het niet zo lekker met de bedrij ven gaat, is het afsluiten van APO's moeilijk te verwezenlij ken", aldus de districtsbestuur der. „En ook al zijn ze afgeslo ten, dan blijft er altijd nog een taak voor de leden en de kader leden van de vakbeweging om erop toe te zien dat de overeen komsten ook daadwerkelijk worden nageleefd". De heer De Jong betoogde dat juist in een actief volgen wat er in de bedrijven gebeurt een vorm van propaganda moet worden gevonden, die de NW nodig heeft. Door afdelingsvoor zitter Rietdijk werd dit onder werp aan het begin van de ver gadering ter sprake gebracht. In september 1977 telde de afde ling 1504 leden. Iets meer dan 1% van dit aantal, namelijk 16 leden was gisteren naar de jaar vergadering gekomen. Een re den voor voorzitter Rietdijk om de leden tot meer activiteit aan te sporen. Met name noemde hij het zitting nemen in -werkgroe pen in FNV-verband. Stadskantoor Langegracht gaat Stads-bouwhuis" heten LEIDEN „Stads-bouwhuis" wordt de naam van het in aanbouw zijnde nieuwe stadskantoor aan de Langegracht. Het college van burgemeester en wethouders heeft deze naam uitgekozen uit een reeks van 35 inzendingen die op een prijsvraag waren binnengeko men. De bekroonde inzending is het geestesproduct van ambtena ren die in Leiden werkzaam zijn, de heren L. Barendregt, C. Streef land en B. Koens. De tweede prijs hebben b en w toegekend aan mevrouw R. A. M. Verhulst—Zieihuis, die de naam „Woon- werf' had bedacht In het nieuwe stadskantoor aan de Langegracht zullen in augustus de afdelingen wonen en stadsontwikkeling worden ondergebracht, die thans onder leiding staan van de wethouders Verboom en Waal. De prijswinnaars krijgen bij de opening van het kantoor de prijs uitgereikt. Een derde prijs heeft het college niet toegekend, omdat de rest van de inzendingen niet aan de verwachtingen voldeed. Wel krijgen alle inzenders een uitnodiging om bij de opening van het kantoor aanwezig te zijn. Overigens is een aantal van de niet bekroonde inzendingen op zijn minst curieus te noemen. Zo werden namen gesuggereerd als: Vredehof, De Lange Weg, het Jan Schaeferhuis, Het Kaartenhuis, het Willem Dreeshuis, de Roepstoel, de Stadsfabriek, het Gemeen- stadhuis de Drie-eenheid en niet te vergeten Het Slakkenhuis... Het thema van de wereldgebedsdag van 3 maart is „Gemeen schapszin in onze dagen". Door een groep Canadese vrouwen is een liturgie met dit thema vastgesteld die zich enerzijds richt op wat het Nieuwe Testament zegt over gemeenschap in Filipp. 2: 1-11 en 1 Joh. 1-10 en anderzijds de aandacht vestigt op de praktijk in ons dagelijks leven. In vier kerken in Leiden wordt een gebedsdienst gehouden en wel in kapel Verbum Dei om elf uur, in de Mar an a th akerk om half acht 's avonds, in de Antoniuskerk om zeven uur 's avonds en in de Oud-Katholieke Kerk om zeven uur 's avonds. Hitchcock-films Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 geeft in de maand maart een drietal voorstellingen van verschil lende oude Alfred Hitch cock-films. Deze bejaarde regisseur heeft zich in de loop der jaren een enorme reputatie op bet gebied van de thril lerfilm opgebouwd. Grote bekendheid kreeg hij door de films als „Frenzy", Re becca" of „Birds". Maar ook in zijn vroegere werk blijkt zijn kwaliteit als filmregis seur. Dit is donderdagavond 2 maart voor het eerst in Leiden te zien als aan de Breestraat 66 .JBlackmail" draait. Deze film uit 1929 is Hitcbock's eerste geluids film. Het is het verhaal van Alice White, die een schilder met een broodmes vermoord, als deze haar wil verkrachten. Scotland Yard wordt met het onderzoek belast en stuurt een detective. Dit is echter de verloofde van Alice.... De voorstelling begint om negen Woning zoekende alleenstaanden Gary Grant in „Suspi cion" uur 's avonds. Verder is op donderdagavond 9 maart de thrillerkomedie Thirtymine steps" te zien en op donder dagavond 16 maart „Suspi cion". Beide voorstellingen beginnen eveneens om negen Het Comité Iedereen Wil Wonen heeft een tussentijdse balans opgemaakt van woning zoekende alleenstaanden. Men komt tot een aantal van 3000 nooddruftigen. Binnen kort zal de gemeente de enquête bekend maken, waarop bet totaal aan individuele woningzoekenden wordt onthuld. Vanavond wordt er in dit verband op bet stadhuis verga derd door de gemeente en stuurgroepen van diverse organi saties, die bij het huisvestingsbeleid nauw zijn betrokken. Wajang Tijdens de Indonesische middag, die zondag 5 maart m t Rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steenstraat 1 ge ol den wordt, zal de heer E. Flohr een voorstelling geven j het wajang-spel. Dit is een spel, waarbij schaduwen van marionetten via een lamp op een doek geprojecteerd worden (Wajang-schaduw). Ook die middag zal de Javaanse danseres J. Soetrismo optreden. Er zijn twee voorstellingen, een om kwart over twee en een om kwart voor vier 's middags. De toegangsprijs bedraagt 3,50 voor volwassenen en f 1,75 voor kinderen en 65-plussers. Internationale Kommunistenbond De Internationale Kommunistenbond is een nieuwe groepe ring die deelneemt aan de op handen zijnde provinciale statenverkiezingen. De groepering zegt zich te willen inzetten „voor de bevrijding van de vrouw, voor een strijdbare en democratische vakbeweging, voor soldatenverzet binnen het leger en voor de anti-militaristische strijd." Prestatieloop Ook dit jaar wordt de vrijetijd-prestatieloop weer gehouden. Dit vindt plaats zaterdag 4 maart en begint om elf uur bij de Groenoordhal. Het parcours loopt door de Merenwijk en is viereneenhalve kilometer lang. Inschrijven kan vanaf tien uur die dag en het inschrijfgeld bedraagt 3,50 voor volwas senen en 2,50 voor kinderen. De organisatie is in handen van atletiekvereniging „De Bataaf". Opening Het nieuwe gebouw van de Paus Johannes XXIII-kleuter- school aan de Donizettilaan la wordt 9 maart om drie uur officieel in gebruik genomen. Dit wordt gedaan door de heer A. Postma, voorzitter van de oudercommissie. Trimmen Een trainingspak is vereist voor deelnemers aan de trimloop die zondag 5 maart gehouden wordt aan de Wassenaarse Slag. De afstanden die afgelegd kunnen worden bedragen 4, 8, en 12 kilometer. Inschrijven kan vanaf één uur en bedraagt 3,50 voor volwassenen en 2,50 voor kinderen. Het lopen begint om twee uur. Pompen voor Unicef Onder bet motto „loop voor een pomp" voeren leerlingen van de r.k. technische school Don Bosco de komende da gen actie voor Unicef. Vier honderd leerlingen zullen zo veel mogelijke sponsors zoe ken voor hun wandeltocht voor Unicef die 14 maart wordt gemaakt Zij zullen particullieren en bedrijven vragen voor iedere af te leg gen kilometer minstens een dubbeltje te geven. Het geld wordt besteed aan de aan schaf van waterpompen in Sri Lanka. De leerlingen van Don Bosco streven ernaar ongeveer f 9.000,- bijeen te brengen. In het kader van de actie wordt in de school van 8 tot en met 17 maart een ten toonstelling gehouden van apparatuur waarmee water gewonnen of gezuiverd wordt Zo is er een door de leerlingen vervaardigd wa- terram te zien. Tevens staan er diverse waterpompen en vervaardigde windmolen. De bezoeker aan de tentoon stelling kan bovendien een ontziltingsinstallatie in werking zien.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3