Hulpverlening kwam snel op gang Rabobank CDA ontevreden over plan wijzigingen Leidschendams landelijk gebied Coidóe Sou/tont ONDANKS CHAOS STAAL VAN 2 TREINEN OOK IN 1964 TREINRAMP OP DE USSELBRUG Maatregelen tegen vervuiling rookgassen Doorzichtig spel geld en goede raad BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 MAART 1978 PAGINA 13 Op de IJsselbrug botsten de twee treinen tegen elkaar. Op de foto de zwaarbeschadigde neus van de TEE-Rem- brandt. Op de voorgrond een werkwagon. (Van een onzer verslagge vers) WESTERVOORT - Ver wrongen staal, uiteengere ten banken, losgescheurde rails in een aan de voorzijde volledig vernielde stoptrein Arnhem—Winterswijk. Aan de andere kant, vijftig me ter verder, staat de nog vrij wel puntgave TEE-trein Rembrandt, die van Mun- chen op weg was naar Am sterdam. Alleen de voor kant van de Nederlandse lo comotief de trein werd\ ook bestuurd door een Ne derlandse machinist was licht beschadigd. Aan de linkerzijde van de cabine verraadden brokstukken van de opengerukte stop trein Arnhem—Winterswijk Hulpverlening na de treinbot sing kwam razendsnel op gang. Na drie minuten was de Arn hemse brandweer ter plaatse. Bij hun aankomst stond of zat een groot aantal passagiers al voor de ontspoorde trein. Nie mand was in de trein bekneld geraakt; men kon zich volledig richten op de snelle afvoer van de treinpassagiers. Bussen van het gemeentelijk (vervoersbe drijf brachten gewonden naar drie Arnhemse ziekenhuizen, waar, naar schatting zo'n zestig mensen behandeld moesten worden. De meesten van hen mochten daarna het hospitaal verlaten. Vijfentwintig min of meer zwaargewonden hieven achter. J. C. VAN ERP: „STROOM VAN BEZWAARSCHRIFTEN VOLGT" LEIDSCHENDAM De vertegenwoor digers van het CDA in de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening handhaven voor het grootste deel hun vorig jaar augustus uitgespro ken bezwaren tegen het inmiddels gewij zigde ontwerp bestemmingsplan' „lande lijk gebied". Hun grootste bezwaar is dat onvoldoende is tegemoetgekomen aan hun wens tot omzetting van de bestem ming agrarische doeleinden met land schappelijke waarde in een zuiver agra rische bestemming of in eenzelfde be stemming waarbij kassen zijn toege- Fractievoorzitter C. H. de Ruijter zei gisteravond in een gecombineerde verga- dering~met de Dorpsraad Stompwijk dat uitermate weinig was overgenomen. Hij sprak van een kwalijke zaak waarbij hij zich afvroeg of er van onwil bij B. en W. of bij het stedebouwkundig bureau OD205 sprake was geweest. Mensen die voor de uitoefening van hun beroep met dit stuk te maken krijgen zullen er góed aan doen het ontwerp i^iterst kritisch te bekijken, aldus het commissielid die wet houder H. L. van Dongen tenslotte toe voegde „men heeft te weinig naar ons geluisterd en gedacht praten jullie maar, wij gaan gewoon verder". De behandeling van het ontwerp had een minder prettig verloop omdat de commis sie zich zorgen maakte over de verdere voortgang van de procedure. Na de'gis teravond geuite bezwaren die nog bestu deerd zullen wprden willen B. en W. het ontwerp volgende week ter visie leggen tot 8 april. Medio mei zouden B. en W. hun definitieve mening willen geven waarna eirïd mei het advies van commis sie en Dorpsraad wordt verwacht zodat het plan 12 juni in de raad kan komen. Volgens enkele commissieleden gaat dit veel te snel waardoor de commissies te weinig inbreng bij hun definitieve advies; zullen krijgen. Uitstel van de behandeling betekent volgens wethouder van Dongen echter „tot september" en dan zou de niéuwe raad worden geconfronteerd met een bestemmingsplan waaraan in slechts beperkte mate was gewerkt. Het niet-voldoen aan de CDA-wensen die overigens overeen kwamen met die van de Land- en Tuinbouwbond en het Land bouwschap zal volgens de heer J. C. van Erp een stroom van bezwaarschriften ten gevolge hebben. Bij de eerstè behan deling was het ontwerp-bestemmings plan vergezeld van een tiental brieven met bezwaren van verschillende instan ties en gemeentebesturen. m/3MR*/ v Landelijk gebied van Leidschendam Burgemeester en wethouders hebben nu een nota toegevoegd van de wijzigingen waarvan niet vaststaat dat aan die be zwaren is tegemoetgekomen. Hoorzittin gen, het vorig jaar twee, worden niet meer gehouden. Volgens de nota is van een verruiming van de mogelijkheden voor boer en tuinder sprake terwijl ook naar vereenvoudiging van de bepalingen is gestreefd. De oppervlakte van kassen is, zoals gevraagd, niet meer aan een maximum-maat gebonden. Verder zijn de voorschriften voor agrarische bedrijfsge bouwen die niet voor bewoning zijn be stemd, versoepeld. In het ontwerp wordt nu ook rekening gehouden met „de rus tende boer", hoewel twee bedrijfswonin- gen het maximum blijft. Toekomst Wat de bedrijven betreft die volgens de heer van Erp niet eens op de kaart voorkomen, zei een woordvoerder van OD205 dat het hier gaat om bedrijven die op illegale wijze gevestigd zijn en die in de toekomst zullen moeten verdwijnen al zal daarbij uiteraard wel een overgangs recht worden gehanteerd. Mevrouw van Nievelt-Volmuller (WD) was eigenlijk de enige die het ontwerp „als een evenwich tige afweging van de nu eenmaal ver schillende belangen van boer en stede ling" kon waarderen, hoewel ook zij no gal 'wat wensen en vragen had. Haar fractiegenoot D. W. Bergeren meende dat de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening uiteindelijk te wei nig te adviseren zal overblijven. Mevrouw ir. T. C. Kiers van Progressie ven Leid schendam wilde de bezwaren, die er naar haar mening nogal wat zullen komen, afwachten. De. Dorpsraad Stompwijk had naast de getoonde kennis van zaken van de raads commissie weinig bij te dragen. Me vrouw K. P. Bregman-Lugtigheid vroeg zich af waarom het Noord-Aagebied voor zandwining wordt aangewezen ter wijl het zandwinnen in „de Vlietlanden" indertijd was stopgezet. Verder betwij felde zij of er in het ontwerp voldoende mogelijkheden voor uitbreiding en ont plooiing voor de agrariërs aanwezig wa ren. Wat het Noord-Aagebied betreft zei wet houder van Dongen dat het plan van Zoetermeer en Leidschendam (eenderde van het gebied) deze week naar Leid schendam komt en dan aan Dorpsraad en raadscommissie zal worden voorge legd. Eén zaak werd via de mede-aanwe zige voorzitter van de Dorpsraad, wet houder J. J. Meijer, nog even rechtgezet. Op de strook grond die de Stompwijkse ponyclub krijgt toegewezen zal in de mogelijkheid van het bouwen van een manege, niet in het ontwerp opgenomen, alsnog worden voorzien. Het wegbrengen van de passa giers verliep vlot. De uit voor zorg gewaarschuwde brand weerkorpsen van Rheden, Ren- kum en Zevenaar hielpen daar bij. De meegebrachte gereed schapswagen, voor een even tueel lossnijden van klemzitten- de passagiers, hoefden niet ge bruikt te worden. Dr. P G. 'Broeksma, directeur van de gemeentelijke gezond heidsdienst, Arnhem: „Om kwart voor drie kregen we be richt van de botsing. De drie in dienst zijnde amulances zijn uit gerukt; heb overige beschikbare personeel werd gealarmeerd. Kórt daarop waren zeven ambu lances ingeschakeld." Ook de Arnhemse politie was rap op de plek waar de beide treinen elkaar zijdelings raak ten. Hoofdinspecteur G. Olden- hof zette 45 man pesoneel in. Rond vier uur werd een begin gemaakt met de omleiding van het verkeer. In tussentijd had den honderden mensen zich al van een plaatsje in de nabijheid van het ongeluk verzekerd. Agenten met honden kregen op dracht het- publiek op veilige afstand te houden, öm zo de hulpverleners de maximaal no dige werkruimte te verschaffen. Tien minuten na de botsing startte de opvang voor het ver strekken van informatie aan mensen die bezorgd waren over familie of kennissen in één van de twee treinen. Vijf telefonistes noteerden de namen van men sen die informatie vroegen. Voor zover gegevens loskwa men, belde men de mensen zo vlug mogelijk terug. EeiVaantal rechercheurs begaf zich naar de verschillende ziekenhuizen om de identiteit van de slachtoffers en de gewonde passagiers te achterhalen. Mede daarom wer den vrijwel alle treinpassagiers eerst paar de ziekenhuizen ge bracht. Volgéns de heer A. J. Hinzen, inspecteur van de Arnhemse re cherche, was het verschrikkelijk moeilijk om getuigen op te spo ren. Hinzen: „Tot nu toe hebben we slechts enkele mensen ge vonden die wat meer kunnen zeggen dan alleen het simpele feit, dat ze een enorme klap hoorden." De heren Hasselman en Binnen dijk van de Nederlandse Spoor wegen. die, zoals elders beschre ven staat, geen uitspraken wen sten te doen over de mogelijke odrzaak van het ongeval, wisten gisteravond ook niet met zeker heid te vertellen wat de beide Nederlandse machinisten gedaan hebben. Rond vier uur begon technisch personeel van de spoorwegen, daarbij geholpen door een kraanbedrijf, met het verwijde ren van de van zijn rails afge duwde stoptrein. De werkzaam heden duurden tot diep- in de nacht voort. De honderden belangstellenden waren toen al lang verdwenen. Het publiek was het al lang duidelijk dat er in feite sprake was van een nog redelijk afgelo pen treinbotsing.. Surveillerende politieman: „Gelukkig lijkt het allemaal ergèr dan het is." Op dat moment was nog 'niet be kend dat het treinongeval aan de 79-jarige mevrouw Bannink uit Doetinchem het, leven had gekost. Bij aankomst in het zie kenhuis werd haar dood vastge steld,. (Van een onzer verslaggevers) WESTERVOORT Ook in 1964 gebeurde bij de spoorbrug over de IJssel bij Westervoort een ernstig treinongeluk. Op 31 augustus botsten toen een D-rein uit Oberhausen en de stoptrein Arnhem-Zevenaar frontaal op elkaar. Vijf mensen verloren daarbij het leven. Ruim dertig personen werden met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. De materiële schade liep in de miljoenen guldens. het dak van de Duitse trein tercht. Direct na de botsing vloog één van de treinstellen in brand. Het seinwachtershuisje werd door rondvliegende wrakstukken weggevaagd. De ravage was in 1964 zeer groot. Beide sporen waren versperd. Het ernstigste treinongeluk in de geschiedenis van NS vond op 8 januari 1962 plaats bij Harmeien. Toen vielen er bij een botsing tussen twee reizigerstreinen 93 doden en 151 gewonden. Het op één na ernstigste spoorwegongeluk gebeur de in 1918 bij Weesp toen daar ten gevolge van een dijkver- zakking eëh trein ontspoorde (41 doden, 42 gewonden). In augustus 1967 vielen er bij Beesd twee doden en zeven gewonden toen twee treinen in de mist op elkaar botsten. Vier jaar later mei 1971 waren er weer doden te betreuren toen bij Duivendrecht een reizigerstrein achterop een stilstaande D-trein botste (5 doden, 34 gewonden). In mei 1976 botste bij Schiedam een sprinter op een D-trein (24 doden, 11 gewonden). En in datzelfde jaar in oktober vielen er bij een treinbotsing bij Goes zeven doden en zeven gewonden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet zal nog dit jaar een plan publice ren met maatregelen tegen de toenemende vervuiling van de lucht door het giftige zwaveldi- oxyde (So2), dat onder meer voorkomt in rookgassen van electriciteitscentrales, die olie en steenkool als brandstof ge bruiken en in uitlaatgassen van auto's. Dit heeft minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) gisteren meegedeeld tij dens de behandeling van de mi lieubegroting in de Tweede Ka mer. Het aangekondigde "So2- beleidsplan" wordt mede opge steld naar aanleiding van het kabinetsbesluit om ter bezuini ging op het aardgasgebruik de electriciteitscentrales in ons land te verplichten, weer voor een deel over te gaan op olie en kolen als brandstof in plaats van aardgas. Het So2-beleids- plan zal naar verwachting onder meer maatregelen bevatten be treffende het zwavelarm maken van olie. .De komende verkiezingen voor de Provinciale Staten blijven in de Tweede Kamer hun schaduwen vooruit wer pen. Dat komt de kwaliteit van het parlementaire werk niet ten goede. Integendeel.Ook gisteren, bij de afronding van het debat over de neutronengranaat, stonden vroegere en huidige bewindslieden tegenover elkaar. Het standpunt, dat het kabinet-Den Uyl eind oktober van het vorig jaar aan de Tweede Kamer bekend maakte en dat vrijwel gelijk is aan het standpunt dat het kabinet-Van Agt thans inneemt, werd nu opeens door de ex-ministers Van der Stoel en Stemerdink met veel omhaal van woorden aangevallen. Uit het hele, weinig verheffende debat bleek evenals vorige week zonneklaar, dat niet de zo uiterst belangrijke zaak zelf, maar pure, partijpolitieke overwegingen beslissend waren voor de opstelling van de socialistische oppositie, de PvdA-motie van Stemerdink eiste een kabinetsbeslissing rui, los van elk overleg in NAVO-verband en los van de onderhandelingen met het Oostblok over wapenverminde ring en uitbanning van atoomwapens. De gisteren ingedien de CDA-motie daarentegen - waarin duidelijk wordt uitge sproken dat de invoering van het neutronenwapen dient te worden voorkomen - liet de regering juist de ruimte, die zij internationaal nodig heeft om mee te helpen de internationale veiligheid te vergroten. Hetgeen ook Van der Stoel en Stemerdink eind vorig jaar nog wensten, maar nu opeens niet meer. h.ET resultaat van het parlementair overleg was uiterst gering, maar met de statenverkiezingen in zicht schijnt de PvdA daar niet zo zwaar aan te tillefl. In de Kamer is een weinig verheffende vertoning opgevoerd, die schade heeft toegebracht aan werking van werkinvan het parlement. Het is twijfelachtig of de oppositie daar verkiezingswinst uit mag verwachten. Daar was het spel te doorzichtig voor. Identiteit vermoorde Chinese vastgesteld (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN De Wage- ningse politie heeft de identi teit vastgesteld van de Chinese vrouw die zaterdag door een pontknecht in de Rijn werd aangetroffen. Het is de 39-jarige Chinese mevrouw Chong Yuet KwaL Zij is afkomstig uit Wa- geningen waar ze gètrouwd.was met de eigenaar van een Chi nees restaurant. Het echtpaar leefde al geruime tijd in onmin met elkaar, maar de politie heeft de restauranteigenaar niets ten laste kunnen leggen. Uit het sectierapport is gebleken dat de vrouw al drie weken dood moet zijn. Uit de verwon dingen op haai- lichaam conclu deert de politie dat er sprake moet zijn van een misdrijf. Griep velde een miljoen Nederlanders AMSTERDAM (ANP) De griep heeft Nederland behoor lijk te pakken. Rond een mil joen Nederlanders lagen half februari thuis met de bekende winterziekte. Dat blijkt uit de enquête van het NIPO in Am sterdam. Onderzoeken van het bureau le verden het gegeven op dat in veertien procent van de bezoch te woningen wel iemand met griep te bed lag. Geldboetes voor Zeeuwse tongvissers ROTTERDAM (ANP) De eco nomische politierechter in Rot terdam heeft gisteren 32 tong vissers uit Goedereede (op Goe- ree) veroordeeld tot geldboetes van 500 tot 5000 gulden, waar van de helft voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De vissers hebben in 1976 meer tóng gevangen dan hun was toe gestaan volgens de geldende re gelingen. De politierechter zei in zijn von nis dat de straffen beschouwd moeten worden als een ernstige waarschuwing. Hij zei begrip te hebben voor de moeilijke situa tie waarin de vissers verkeren, maar vond aan de andere kant dat er een eind moet komen aan de overbevissing van de Noord- „Witte" cassettes opgespoord De politie in Spijkenisse heeft in samenwerking met de Rijkspolitie in Papend- recht bij twee groothandels in die plaatsen drieduizend vervalste musicassettes in beslag genomen. De bandjes zijn vorige week ontdekt door een op sporingsambtenaar van de STEMRA, die aangifte deed bij de plaatselijke po litiekorpsen. Op de musi cassettes stond muziek van de popgroepen Smokie en Fleetwood Mac, de zange res Donna Summer en de zanger Neil Diamond. Stichting wil rookloze dag invoeren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als het aan de Stichting Volksgezondheid en roken ligt komt er binnenkort in navolging van Denemarken en New York een rookloze dag. Volgens de stichting zal de proef moeten worden uitgepro beerd in een grote Nederlandse provinciestad. Op een dag in november zullen dan geen ro kende mensen in het openbaar mogen worden aangetroffen. Wordt de rookdag een succes, dan wil me'n de proef laten uitwaaieren naar andere plaat sen in Nederland. Minister Beelaerts: Zestienhoven blijft vliegveld DEN HAAG (ANP) Zestien hoven bij Rotterdam moet een vliegveld blijven. Minister Beelaerts van Blokland (Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening) heeft dit laten weten aan het Openbaar Lichaam Rijnmond. Rotterdam en Rijnmond willen al jaren huizen op dit vliegveld bouwen. De minister voelt daar niets voor en wil ook de moge lijkheid openlaten om de Maas vlakte uit te breiden voor be drijfsvestigingen, waardoor ook dit terrein niet voor huizen ge bruikt kan worden. HOGE SPMRRmE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13