£cidóe Soutctni voor u Verkeersknelpunten rond Den Haag pas na '82 beter Brand in studentenhuis Molensteeg Moluks ideaal door Nederland mede gevoed he Haagse agente ontvoerd ANDER WERK VOOR WEIGERAARS PTT-SPREIDING Arabische oliedollars maakten dijk greep Heerema mogehj s Z SCHADE: RUIM EEN TON Automobilist te water Auto schept fietser Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 28 februari 1978,68e jaargang no. 20979 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Energiebronnen I Tweedelige documentaire over alternatieve energiebronnen op Ned. I om 20.58 uur. Om 19.30 uur „Het kleine huis" en om 22.05 uur IJsshow der kampioe nen. I Ned. II om 21.30 uur „De ver pleegsters" en om 22.20 uur Ak- tua-tv over vlottrekken boorei land. Weinig verandering Zonnige perioden en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. 12 graden. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Morgen 20 u: 7.27-18.19. maan: 0.50-10.25. Scheveningen hoog water: 6.58, 19.22. Laagwater: 2.45,15.08. '{oogleraren vensen geen prikklok (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - hoogleraren ie Amster- gdamse universi- nemen het niet, dat zij ver plicht worden :t een prikklok moeten wer- a. Zo maar in uitlopen is er volgens de strak voorgeschreven werktijden niet bij voor de hooggeleerde he- moe|renu Ook voor hen gel den vast omschre ven werktijden en jadrukkelijke n aanwezigheid in le universiteit op leze tijden. Het «stuurscollege an de universiteit jeeft deze regels 9 opgesteld volgens ti richtlijnen van de jg toenmalige staats ie secretaris Klein van Onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verbetering van het verkeersplein Deil, het verkeersplein ïpenburg, rijksweg 13 Den Haag-Rotter dam, de Schipholtunnel, de Heinenoord- tunnel, de rondweg bij Breda en enkele andere knelpunten komt zeker niet vóór 1982 tot stand. Eerst zijn andere ver keersknelpunten aan de beurt, zoals dat bij Vianen (waar zich dagelijks grote files vormen), de weg Rotterdam-Dord recht, het tracé Dordrecht-Moerdijk (waarmee men al bezig is) en enkele andere gedeelten van rijkswegen. Dit viel gisteren op te maken uit opmerkin gen hierover van minister Tuinman van Verkeer en Waterstaat. Niet dat de minister wilde ontkennen, dat ook de eerstgenoemde knelpunten drin gend verbetering behoeven, maar de an deren hebben in zijn ogen meer haast. Zeker wanneer uitgegaan moet worden van beperkte financiële mogelijkheden. In de Tweede Kamercommissie van Ver keer en Waterstaat zette de minister gis teren uiteen, dat andere financieringsmo gelijkheden gezocht moeten worden, want „als het zo doorgaat zullen er af hankelijk van de prijsstijgingen en infla toire ontwikkelingen aan het einde van de tachtiger of het begin van de negenti ger jaren geen nieuwe wegen meer ge bouwd kunnen worden". De financiering komt thans uit het Rijkswegenfonds, dat gevoed wordt door de schatkist en de wegenbelasting. In ieder geval wil de heer Tuinman van minister Andriessen weten, waarop hij voor de rijkswegen .kan rekenen. Zijn beleid zal gericht zijn op het „door stromend verkeer", dat „veilig verkeer is". Aan de ene kant is er immers het stijgend aantal verkeersdoden, aan de andere kant neemt het autobezit voortdu rend toe. „De veiligheid zal daarom zo groot mogelijk gemaakt moeten worden", aldus minister Tuinman. Maar dit alles imag niet gaan ten koste van bijvoorbeeld het openbaar vervoer, „voor hen, die niet over eigen vervoer beschikken, voor be jaarden, kinderen en gehandicapten." (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Een 20-jarige agente van de Haagse politie beleefde gisteren de meest merkwaardi ge rit uit haar waar schijnlijk nog korte loopbaan. Om half zes 's middags trok bij de Lisztstraat in Loosduinen een on beheerde auto haar aandacht, doordat op de voorruit geen deel drie van het kentekenbewijs was aangebracht. Enkele ogenblikken later daagde de eigenaar op. De agente vroeg hem om rijbewijs en papieren. Omdat hij niets kon tonen, wil de zij een en ander door het bureau la ten nakijken. De Hagenaar protes teerde, maar de agente kon hem in toom houden. Dit duurde echter niet lang, want na enige tijd kondigde de man aan er defini tief genoeg van te hebben en te willen wegrijden. Omdat haar laatste somma tie niet hielp moest de agente, die half op de rechtervoor- stoel van de auto zat bliksemsnel haar benen binnen trekken. De man spoedde zich met een be hoorlijke snelheid richting centrum Den Haag. Met haar portofoon riep de agente via de alarm centrale hulp in van collega's. Toen de „kidnapper" op de Laan van Meerder- voort overal sirene's hoorde, zette hij zijn auto uiteindelijk langs de kant. Hij werd meegenomen naar het bureau waar proces verbaal tegen hem werd op gemaakt. Daar bleek dat eerder op de dag van hem een vals rijbewijs in be slag was genomen. Dit was waarschijn lijk dan ook de oor zaak van het gedrag van de man. om eens dichterbij Mevrouw Haars. staatssecretaris van justitie en haar col- lega Hazekamp van hGeeconomische zaken hebben gisteren in het Kuyperhuis in Den Haag een pres- se-papier in de vorm van een zilver- n to en laddertje in ont- dejvangst genomen, waarmee de actie van de CDA-vrou- ,Kom eens dichterbij" van start is gegaan. Doel van actie is meer vrouwen bij de poli tiek te betrekken. overhandigen van het laddertje, het symbool van de actie, gebeurde via de ladder van een oude brandweerau to. Morgen wordt in nj meer dan 150 plaat- bijeen komst voor vrou wen gehouden. Er zijn ruim 4000 aan meldingen. De vrouwen zullen pra ten over het consu- mentenbeleid. Voor Ploe werkende vrouwen arm< WOrden er avonden au georganiseerd zoals alfdi 3maartin Den Haag. dzaa t 9 tl* J1 hoge 'j :n N kwal» b va? iebal,, vo' lelg ieba Leiden Een felle uitslaande brand heeft gisteravond rond acht uur gewoed in een studentenhuis aan de Molensteeg 24. De tweede verdieping van het pand brandde geheel uit. De schade wordt op meer dan een ton geraamd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand werd ontdekt door P. Zinger, die een kamer op de eerste verdieping bewoont Aanvankelijk probeerde hij met enkele mede bewoners de brand, die ontstond in een kamer op de tweede verdieping te blussen met een brandblusapparaat. Toen dat niet lukte werd in allerijl de brandweer gealarmeerd. Grote paniek ontstond er in het studentenhuis toen bleek dat de bewoner van de kamer, E. J. Harmsen, onvindbaar was. Enkele brandweerlieden spoedden zich de kamer in waar inmiddels een enorme rookontwikkeling was, ontstaan, maar zij vonden de kamer leeg. Rond elf uur kwam de bewoner van de kamer nietsvermoe dend boven water. De oorzaak van de brand is vermoedelijk oververhitting van de in de kamer staande gaskachel. De brandweer acht het niet uitgesloten dat de aansluiting op de kachel defect was, waardoor gas ontsnapte. De brandweer is met 10 man sterk drieënhalf uur bezig geweest de brand te blussen. rnati vooz, "(DEN HAAG Het streven iar zelfbeschikking van de luidmolukkers vloeit mede foort uit datgene wat Nederland it heeft gedaan om zelfbeschik king voor de verschillende ge- lieden in Indonesië mogelijk te naken. Dat schrijft de commissie'Kob- ben-Mantouw in haar eerste ipport dat gisteren aan vice- iremier Wiegel is aangeboden. De commissie van overleg Zuid- iolukkers-Nederlanders heeft in haar eerste rapport aandacht •eschonken aan de verhouding tfederland-Indonesië tot de Ron- le Tafelconferentie in 1949. De commissie verklaart het niet juist te achten wanneer dan aatslD< SSS*» of lig 99 haar het standpunt wordt toege schreven dat Nederland aan sprakelijk of mede-verantwoor delijk zou zijn voor de idealen van de Zuidmolukkers. Trou wens, aldus professor Kobben, wat zou een dergelijk standpunt betekenen? In het rapport wordt dat als volgt gezegd: „Aan de ene kant zullen de Zuidmolukkers moe ten erkennen dat de Nederland se regering zich indertijd tot het uiterste voor het zelfbeschik kingsrecht heeft ingespannen. Aan de andere kant is de com missie van mening dat de Ne derlandse regering en het Ne derlandse volk dienen in te zien en te erkennen dat het streven naar zelfbeschikking van de Zuidmolukkers ook nu nog me de zijn voedsel vindt in datgene wat de Nederlandse regering in dertijd in haar eigen strijd om' het zelfbeschikkingsrecht van de gebiedsdelen van Indonesië heeft voorgestaan." KOPENHAGEN De sovje- trussische marine heeft sinds eind 1976 permanent zes onder zeeërs met atoombewapening in de Baltische zee. Luitenant-kolonel Preben Bor- berg, van de Deense militaire inlichtingendienst, zei vandaag dat de onderzeeërs elk beschik ken over drie lanceerinrichtin- gen voor raketten met atoom koppen. Zij hebben een bereik van 1200 kilometer, waarbinnen landen liggen als Nederland, België, Frankrijk, Engeland en Noorwegen. Borberg voegde hieraan toe dat Denemarken de beweging van Russische onderzeeërs met atoomwapens in Oostzee deze Russische bodems nauwlet tend volgt. De vaartuigen waren voorheen in andere wateren ge stationeerd. Inmiddels zijn zij vervangen door vaartuigen van een moderner type en deze koersen thans in de Oostzee. Nieuw giropasje tegen misbruik DEN HAAG De PTT denkt aan invoering van een nieuw giropasje, omdat van het be staande pasje teveel misbruik wordt gemaakt. Vorig jaar be taalde de PTT 783.000 gulden uit op valse girokaarten. In 1976 was dat nog 290.000 gul den. Het aantal onrechtmatige innin gen neemt een „immense" groei aan, aldus staatssecretaris Smit- Kroes gisteren in de kamercom missie voor Verkeer en Water staat. Zij zei dat de PTT denkt aan invoering van een pasje met foto en geboortejaar van de ge bruiker. Dat vergemakkelijkt de identificatie van degene die geld komt innen. Bouwcentrum gaat huizen keuren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ten behoeve gan onder meer adspirant-ko- pers gaat het Bouwcentrum te Rotterdam bestaande woningen keuren. Met ingang van 6 maart kan dit gebeuren in de regio Zuid-Holland binnen de cirkel Leiden, Gouda, Schoonhoven, Gorkum, Rotterdam, Hoek van Holland en Den Haag. Doel van deze keuring, waar voor het Bouwcentrum 475 gul den in rekening brengt, is een globale indruk te geven van on der meer de bouwkundige staat van de woning.Daarbij wordt ook de buitenkant van het huis bekeken, tot en met zelfs de riolering. Verder wordt de on- derhoudsbehoef'ë van de wo ning bestudeerd. Geen krant ontvang-en? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nur-.mer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. PRIKKLOK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De spreiding van een deel van de Centrale Directie van de PTT naar het noord en zal onverkort doorgang vinden, maar aan het vastgestelde tijdschema zal niet zo streng de hand worden gehouden. Dit heeft staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat en PTT-zaken) gisteravond meegedeeld aan de Twee de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat tijdens een bespreking van de PTT-begroting. Mevrouw Smit-Kroes wees het voorstel van D'66- woordvoerder nypels, om het spreidingsbeleid ten aanzien van de PTT opnieuw in studie te nemen omdat de negatieve gevolgen voor Den Haag groter zijn dan de positieve gevolgen voor Gronin gen en Leeuwarden, resoluut van de hand. „Regio nale belangen mogen niet in de plaats worden gesteld van het nationale beleid", aldus mevrouw Smit-Kroes, die voorts mededeelde dat er hard gewerkt wordt aan het scheppen van alternatieve werkgelegenheid voor de PTT-ers die niet naar het noorden willen verhuizen. Gistermiddag hebben de gezamenlijke bonden van overheidspersoneel een schriftelijke oproep aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat overhandigd waarin wordt gesteld dat het hoog tijd is om tot een herbezinning van de spreidings plannen *te komen. In de oproep, waarin men pleit voor meningsvorming op grond van zakelijke ar gumenten en niet op grond van partijpolitieke beloften, wordt erop gewezen dat slechts elf pro cent van de medewerkers van de centrale PTT-di- rectie mee wil naar het noorden. NIEUWKOOP - Een 23-jarige automobilist uit Nieuwkoop is gisteravond op het Zuideinde ter hoogte van de Kennedylaan met zijn auto in het water van de Voorwetering terechtgeko men. Dit gebeurde omstreeks half tien. De man uit Nieuw koop verloor de macht over het stuur en vloog de berm in, waar hij botste tegen een lantaarn paal. Beide, auto en lantaarn paal, gingen dwars door het schrikhek en belandden in het water. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de Nieuwkope- naar kwam er met een nat pak en de schrik vanaf. De schade is aanzienlijk. LEIDEN Een Leidse fietser is vanmorgen om negen uur ge wond geraakt op de Koepoort- brug toen hij werd geschept door een personenauto. De jon geman belandde via de voorruit naast de bestuurster van de au to. Met verwondingen aan het gelaat is hij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Deze handige rolmeetband is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voof het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m i.v als nieuw kwartaalabonnee v Leidse Courant naam adres: woonplaats. Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam' adres: woonplaats: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Antillian Holding van ir. P. S. Heerema heeft mede dank zij Arabische oliedollars de aankopen van grote pakketten aandelen van de Nederlandse bagger- en bouwconcerns Stevin (40%) en Ballast Nedam (50%) kunnen financieren. Deze transacties konden namelijk worden verwezenlijkt dank zij het Londense bankiershuis Morgan en Grenfell, dat voor ruim negen tig procent in handen is van Arabische zakenlieden. De greep van de Arabieren op de Nederlandse bagger- en bouwmarkt is daardoor nog groter geworden, want eerder dit jaar verwierven de Arabieren een groot pakket aandelen van Dolbst Nedam (20%), min of meer in ruil voor opdrachten in het Midden-Oosten. In financiële kringen wordt aangenomen dat de Arabieren via het Londense bankiershuis nog meer participaties hebben in Neder landse aannemersfirma's, waarvan de aandelen op de Amsterdam se beurs nu hoog genoteerd staan. Reeds geruime tijd was het op de Amsterdamse beurs opgevallen dat een krachtige financier driftig aan het werk was gegaan, toen via verschillende makelaars aandelen van de grote bouwconcerns werden gekocht. Eind vorige week moest ir. P. S. Heerema,' eigenaar van o.m. het Haagse ingenieursbureau Heerema Engineer ing Service, toegeven, nadat de bewijzen over zijn financiële transacties via Antillian Holding bekend waren geworden, dat hij veertig procent Stevin en vijftig procent Ballast Nedam in zijn bezit had. Ir. Heerema, een „gesloten" zakenman die beschikt over een enorme kennis en ervaring op het gebied van havenaanleg en het construeren van boortorens, kon door zijn hoofdzakelijk in het buitenland opererende firma rustig zijn gang gaan met de uitbreiding van zijn financiële en technische activiteiten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1