Van der Klaauw in Madrid Mozart legt Salzburg geen windeieren CHINESE PREMIER KONDIGT MEER ZUIVERINGEN AAN Heren ondernemers, wiltueven een datum inuw agenda schrijven? Verlies van 145 min bij Shell Chemie [achine die feraham in Keven hield, Btilgezet ^buitenland Somoza treedt af in 1981 U bent hartelijk welkom in Rijswijk (Z.H.) in Motel Hoornwijck, Jan Thijssenweg 2 op: Treinramp Argentinië 53 doden Stroom van briefkaarten voor Van Agt op komst hun zorg? 58 50 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) 1 fcONDEN De machine, die Graham Newman (17) sinds vrijdagnacht kunstmatig in het leven beeft gehouden in een ziekenhuis van de Engelse stad Norwich, werd gistermiddag stilgezet. Enke le minuten later was Graham dood. Zijn vader had de artsen zaterdag al gesmeekt ie machine niet langer te gebruiken. Graham had een ernstig hersenletsel opgelopen. Gisteren ga ven de artsen toe, dat hij geen normaal leven peer zou leiden. Graham Newman, een stille jongen die een baan bad als bediende bij een verzekeringsmaatschap pij in Norwich, ging iedere vrijdagavond van zijn woonplaats Brook met vrienden naar een disco theek in de stad. Vrijdag kreeg hij daar op straat, ruzie met twee andere jongens. Er daagde een bende op, die het vreemde tweetal kwam helpen. Newman en zijn twee vrienden zetten het op een lopen, maar hij struikelde en viel. Terwijl hij weerloos op de grond lag, werd hij door een twintigtal andere jongens afgetuigd. Zes er van moesten zich zaterdag verantwoorden voor de politie. Na de aanslag bracht men Graham Newman naar bet ziekenhuis. Dit was slechts een formaliteit, want iedereen had de indruk dat hij de geest al gegeven had. Hoewel de doktoren tot het besluit kwamen dat Graham klinisch dood was ten ge volge van een zwaar hersenletsel, besloten zij toch re-animatietechnieken toe te passen. De maatstaven, waarnaar in Groot-Brittannië in een dergelijk geval gehandeld moet worden, wer den vastgelegd tijdens een in 1976 gehouden conferentie van Britse artsen. Het is niet gebrui kelijk onmiddellijk in te gaan op het verzoek van bloedverwanten om de re-animatiemachine stil te zetten. Overzicht van het Vijfde Nationale Congres, werd geopend. het Chinese parlement, dat gisteren PEKING (AP) De Chinese premier en partijleider, Hwa Kwo Feng, heeft gisteren in een politiek rapport voor het nieuwe nationale Volkscongres gezegd dat de zaken in zijn land er beter voor staan dan verwacht werd, maar dat het politieke tumult nog lang niet voorbij is. Hwa had drie en een half uur nodig om zijn rapport voor de nieuwe parle mentsleden, van wie er 3456 van de 3500 gekozenen aanwezig waren, voor te lezen. De laatste keer dat het Volkscongres bijeen was, is drie jaar geleden. Hwa sprak over een heïe serie kwesties, maar zijn hoofdthe ma was 'de noodzaak van nationale^eenheid en politieke stabiliteit om ontwikkelingsplannen te verwezenlijken die China aan het eind van de eeuw tot een supermogendheid moeten maken. De invloed van de radicalen is nog diep geworteld en er zullen nog meer zuiveringen nodig zijn om die uit te roeien en dat „is de eerste taak voor het volk van ons land". Hwa diende ook een ontwerp voor een economisch tienjaren plan in waaraan al in 1975 was begonnen, toen Tsjoe En Lai nog leefde. Het is sindsdien gewijzigd. Een van de voornaamste zaken hierbij is het op hoger peil brengen van de technologie van het land. „Daartoe moeten intellectuelen en technici een grotere rol spelen en de basis van de regering worden verbreed". Hwa beloofde het Chinese volk een nieuwe opbloei van de cultuur door schoonschip te maken met de culturele erfenis van de bende van vier. Hij eiste ook modernisering van de strijdkrachten, die alle voorbereidingen moeten treffen voor de bevrijding van Tai wan. Wat de buitenlandse politiek betreft herhaalde de premier dat China gekant is tegen de alleenheerschappij van super- mogendheden zoals de VS en de Sovjet Unie. Hij noemde de Sovjets het gevaarlijkst van de twee. China zelf „zal nooit hegemonie nastreven". MANAGUA (AP) President Anastasio Somoza van Nicaragua, wiens familie al 42 jaar over dit land regeert heeft gisteren beloofd dat hij bij het aflopen van zijn ambtstermijn in 1981 alle macht zal af staan. Somoza deed zijn uitspraken tijdens een openluchtbijeenkomst in de hoofdstad Ma nagua, waar hij verder verklaarde dat een commissie van vooraanstaande burgers een onderzoek zal instellen naar de moord op de journalist Pedro Joaquin Charmorro, ja renlang een fel tegenstander van de presi dent. Somoza hield zijn toespraak achter kogelvrij glas. In twee andere steden kwam het gisteren opnieuw tot ongeregeldheden. Misschien heeft u al een computer, misschien ook niet. In beide gevallen is het nuttig om kennis te maken met IBM computers, die speciaal werden ontwikkeld voor kleine en middelgrote bedrijvea Computers dié voor u veel problemen kunnen oplossen. Op administratief gebied en/of bij de bedrijfsrapportering. Voor een prijs die u zal meevallen of zelfs verbazen: IBM heeft voor u een echte, volwassen computer vanaf f 50.000,- (koop). Specialisten van IBM's divisie Informatieverwerking willen u graag demonstreren dat het inschakelen van een computer in de bedrijfsvoering geen heksentoer meer is. Om het u gemakkelijk te maken, komt IBM bij u in de buurt. Als u onderstaande gegevens in uw agenda noteert, is dat wellicht een stap naar een nóg efficiëntere toekomst. Woensdag 1 maart 09.00 -17.00 uur. Donderdag 2 maart 09.00 -17.00 uur. Vrijdag 3 maart 09.00 -17.00 uur. U bent gedurende de gehele dag welkom, maar mocht u een bepaalde tijd willen afspreken dan kunt u bellen met ons verkoopkantoor te Zoetermeer, tel. 079-254568. Mevr. Verroen zal graag de tijd voor u vastleggen. EERSTE BEZOEK SINDS BURGEROORLOG MADRID (ANP) - Minister Van der Klaauw is niet van plan tijdens zijn driedaagse bezoek aan Madrid de kwest ie van Spanjes eventueel NAVO-lid- maatschap ter sprake te brengen. Hij verwachtte ook niet, dat premier Suarez of zijn Spaanse collega Oreja Aguirre dit tijdens zijn verblijf in de Spaanse hoofd stad zullen doen. Minister Van der Klaauw wordt vandaag door koning Juan Carlos ontvangen. In Spanje wordt verschillend gedacht over eventuele toetreding tot de NAVO: de socialistische arbeiderspartij van Feli pe Gonzalez (PSOE) is tegen lidmaat schap van de NAVO gekant, omdat zij nadelige gevolgen voor Joegoslavië vreest, de christen-democraten zijn voor, maar menen dat het parlement zich hier over moet uitspreken. Dr. Van der Klaauw, de eerste Neder landse minister van buitenlandse zaken die Madrid sinds het uitbreken van de burgeroorlog in 1936 bezoekt, verwacht dat het Spaanse verzoek om toetreding tot de Europese gemeenschap het belang rijkste onderwerp van gesprek zal zijn. Uit politieke overwegingen zijn alle huidi ge negen landen van de Europese ge meenschap voor toetreding, maar Fran krijk en Italië willen dat het gemeen schappelijk landbouwbeleid, in het bij zonder voor Middellandse Zee-landbouw- produkten, wordt herzien voordat Spanje lid van de gemeenschap wordt, omdat zij ernstige concurrentie vrezen. Ook voor Nederland zal de toetreding van Spanje tot de Europese gemeenschap problemen meebrengen, maar die liggen meer op industrieel gebied en dat van het vrije verkeer van gastarbeiders. Valse honderdjes in België opgespoord HASSELT (België) In ver scheidene plaatsen in België zijn de afgelopen dagen huis zoekingen verricht in verband met valse biljetten van honderd gulden. De zaak kwam aan het rollen toen de politie donderdag tij dens een wegcontróle zestig van deze biljetten aantrof in de auto van twee inwoners van Laakdal. In een tweede auto, waarin drie personen zaten, bevonden zich volgens de politie vermoedelijk eveneens valse bankbiljetten. Een van de inzittenden wist ech ter te ontkomen met een tas waarin naar de politie gelooft een partij van deze biljetten zat Zij arresteerde bij deze actie drie personen. Vrijdagnacht deed de politie een inval in een woning in Sint-Truiden en vond daar 1279 valse 100 gulden-bil jetten. Een grote partij valse biljetten, gesproken wordt van tienduizend, ontdekte de politie in het huis van een inwoner van Gingelom. Zij waren verborgen op zolder. Leerling schiet leraar dood (Van onze correspondent) PARIJS In een gymnasium in Vernon bijna honderd kilo meter ten westen van Parijs heeft een veertien-jarige leer ling één van zijn leraren met twee revolverschoten in de klas vermoord en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De jonge moordenaar Francis C. heeft vermoedelijk uit wraak zucht gehandeld omdat de 29-ja- rige leraar hem daags tevoren twee uur nablijven opgelegd had, omdat hij een elektrische peer uit een van de klassen had willen meenemen. Een overzicht van de ravage na de treinramp in Argentinië, waar een vleesauto botste tegen een personentrein. Op de voorgrond de resten van de vrachtwagen, waarin, wonderlijk genoeg, de chauffeur ongedeerd bleef. Hij is gearresteerd. BUENOS AIRES (UPI) - De Argentijnse autoriteiten heb ben definitief vastgesteld dat bij het ergste treinongeluk uit de Argentijnse geschiedenis 53 mensen om het leven zijn geko men. Het ongeluk had zaterdag plaats op een spoorwegovergang op 540 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires. Een overvolle reizigerstrein greep een vrach tauto voor vleesvervoer en de uit achttien rijtuigen bestaande „noordstar" gleed 300 meter naast de rails verder. Een rijtuig in het staartgedeelte werd als een harmonica tegen het voor liggende rijtuig platgedrukt. Hier vielen de meeste slachtof fers. De ongedeerde chauffeur van de vrachtwagen is gearres- OAE steunt vrijheid Canarische Eilanden TRIPOLIS (DPA) - De minis ters van buitenlandse zaken van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) hebben zich na beraadslagingen tijdens het weekeinde in Tripolis (Li bië) uitgesproken voor onafhan kelijkheid van de Canarische Eilanden van Spanje. Daartoe zullen ook de Verenig de Naties worden benaderd. „De bevrijdingsbeweging van de Canarische Eilanden dient te worden erkend," aldus een door de Afrikaanse landen aangeno men resolutie. ORANJESTAD (ANP) De redaktie van het Arubaanse ochtendblad 'Prome' is onder de naam 'Accion Independen- sia' (aktie onafhanke lijkheid) een aktie be gonnen, waardoor m inis ter-presiden t Van Agt de komende dagen veel briefkaar ten uit Aruba zou kunnen ontvangen. Op de kaart moet de afzender de volgende tekst schrijven: „Ver zoeke u met spoed in onderhandeling te treden met het be- van de onafhanke- stuurscollege van lijkheid van Aruba in Aruba, teneinde de juiste banen te doen verdere afwikkeling verlopen. DEEL HUN ZORG DEEL MEE.' VASTEMAKTiE GIRO UTRECHT Grote zege voor mevrouw Indira Gandhi NEW DELHI (Reuter-AFP) - De afgescheiden Congrespartij van mevrouw Indira Gandhi heeft gisteren een grote over winning behaald bij de verkie zingen in de zuidelijke Indiase staat Karnataka. Volgens berichten van het pers bureau Samachar uit Bagalore, de hoofdstad van de deelstaat, had de partij van mevrouw Gandhi kort voor middernacht (plaatselijke tijd) een meerder heid behaald van 125 zetels in de nieuwe, 224 leden tellende, wetgevende vergadering. De re gerende Janata-partij bleef met 47 zetels ver achter, terwijl de officiële groepering van de con grespartij slechts twee zetels had verkregen. DEN HAAG (ANP) - De chemische bedrijven van Shell Nederland Chemie in Pernis en Moerdijk hebben samen in 1979 bij een omzet van 2,3 miljard gul den een verlies van 145 miljoen gulden geleden. De directie heeft dit aan het personeel medegedeeld. Zij heeft hieraan o.m. toegevoegd, dat de loonkosten per man bij Shell Nederland chemie hoger zijn dan bij de chemische industrieën in West-Duitsland en in Frankrijk, terwijl de efficiency vrijwel gelijk is. Wil Shell Nederland chemie op de internationale markt met succes met de andere Westeu- ropese chemische industrieën concurre ren, dan zal o.m. op de totale loonsom moeten worden bespaard. De rentabiliteit van de fabrieken zal voorts moeten worden verbeterd door de organisatie zo efficiënt mogelijk te doen zijn en door de werktijden van iedereen zo volledig mogelijk te benutten. Door goede kwaliteit van de produkten zal voorts een zo groot mogelijk mafttaan- deel moeten worden veroverd, aldus de directie van Shell Nederland Chemie. De directie overweegt een aantal maatrege len om de rentabiliteit te verbeteren. In de eerste plaats moet voortdurend ge streefd worden naar technologische ver beteringen in de procesvoering. Een bij drage tot verlaging van de operationele kosten mogelijkheid, kan liggen in de een fabriek gedurende een half jaar op volle capaciteit laten produceren. (Van onze correspondent Michael Sim- 1 mons) SALZBURG Dubbelzinnigheid is niet iets waar de Salzburgers zich gemakke lijk aan overgeven, maar in de politiek moeten ze wel dubbelzinnig zijn. In dit socialistische Oostenrijk komt het toch als een verrassing over dat de grootste partij binnen de gemeenteraad van deze grandioze stad ook de socialistische is. Aangenomen moet wel worden dat de socialisten al die stemmen te danken hebben aan de boeren die van het land naar de stad zijn getrokken en die daar mee de stadsbevolking in de jaren na de oorlog tot het drievoudige hebben doen toenemen. De „echte" Salzburger, rustig als „zijn" stad maar ook wel wat zelf zuchtig, stemt bijna altijd conservatief. Maar ook de conservatieve Salzburgers willen wel ruiterlijk toegeven dat de so cialistische kanselier Kreisky een goed mens is en ook goed voor Oostenrijk. Februari is hier de maand van de grote schoonmaak, van even uitblazen en van een korte onderbreking van de eindeloze stroom toeristen die, zo'n anderhalf mil joen per jaar, naar deze stad van 140.000 inwoners trekt. En dat cijfer groeit gesta dig. Over het algemeen zijn het mensen die bereid zijn te betalen, véél te betalen, voor goede muziek. Ondubbelzinnig mooi zijn de vele schitte rende plekjes in Salzburg. Welke stad zou kunnen klagen, zelfs in hartje winter, wanneer hij, met op de achtergrond de grandioze bergen, begiftigd is met zoveel, overigens met bloed en tranen verkregen schoonheid? Die schoonheid trok ook de makers van de film „The Sound of Music" aan, een film die de Salzburgers met liefde haten. In de plaatselijke bioscopen heeft de film maar een week gedraaid. Nu drijven „Sound of Music-busexcursies" een goed lopende handel. Dr. Heinz Rennau is een van die harde werkers die in de afgelopen 25 jaar ver antwoordelijk zijn geweest voor de wel varendheid van Salzburg. Hij was in staat visie met handelsgeest te combine ren en hij begon, met een piepkleine staf medewerkers en zelfs nog vóór alle bezet tingstroepen de stad uit waren, Salzburg aan de wereld te „verkopen". Hij kende die wereld goed, aangezien hij 11 talen spreekt, bij de Comédie Frangai- se gespeeld had, herder geweest was in Griekenland, een wijngaard in Italië ge dreven had en een expeditie door de Sahara geleid had vóór hij met zijn levenstaak begon als directeur van de organisatie van het toerisme in Salzburg. Hij is nu 65 jaar en moet binnenkort met pensioen, hoewel hij nog kerngezond is. Maar de zaak die hij drijft is tot enorme proporties gegroeid en zijn directeurspost is een politieke zetel geworden. Achter de schermen is de grote strijd al begon nen over wie zijn opvolger mag worden. Rennau kan er wel, een beetje wrang, om lachen. De schoonheid, de muziek en alles wat daar omheen nodig is aan voorzieningen zijn goed voor 8 12 miljoen gulden inkomsten per jaar voor Salzburg. Een groot aandeel daarvan wordt in beslag genomen door de „Mozart-industrie". De Salzburgers hebben een hekel aan die term, maar ook zij weten wel dat, hoewel de componist berooid stierf in het verre Wenen, hij hun geen windeieren heeft gelegd. Bijna iedereen in de stad is direct of indirect afhankelijk van Mozart of van het toerisme. Iemand die het er nog beter van af heeft gebracht dan anderen is de in Salzburg geboren dirigent Herbert von Karajan. Hij heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de organisatie van een van de vijf muziekfestivals die in de stad gehouden worden. Hij stelt zijn eigen, zeer hoge prijzen vast, en ontvangt een evenredig deel van de winsten. Dergelijke zelfingenomenheid wordt hier niet hele maal op prijs gesteld. Het geboortehuis van Mozart is natuur lijk een grote trekpleister. Het staat in de Getreidegasse, dat ook de grote sjieke winkelstraat is. Zo groot is de belangstel ling voor huize Mozart dat die sjieke winkels voor een groot deel van het jaar alleen toeristen bedienen. Op het ogen blik kunnen de waardige Salzburgers naar hartelust flaneren, maar in de zo mer is het hier zo vol dat zij uit de buurt blijven, schouderophalend en knarsetan dend. De Mozart-industrie, vinden de Salzbur gers, viert niet zo schaamteloos hoogtij als de Wagner-industrie in Bayreuth. Er zijn hier niet op elke hoek van de straat borstbeelden van de componist te koop, en er zijn ook niet zoveel boeken. Mar in elke snoepwinkel liggen wel de ronde suikertjes met zijn portret er op die in de volksmond oneerbiedig „Mozartbal- len" genoemd worden. Maar natuurlijk is de industrie vooral gebaseerd op zijn muziek. Niet al zijn composities krijgen evenveel aandacht. De meer populaire opera's en symfonieën worden steeds weer uitge voerd. Dit jaar is er de zoveelste „nieuwe productie" van „Die Zauberflöte". Som mige vroege opera's, worden echter nooit gehoord. Een modern of onbekend werk, wie de componist ook is, wordt hier evenmin als een goede investering gezien. Dan is er nog het hier onbetwiste feit dat Mozart zelf, in zijn latere jaren, een hekel begon te krijgen aan de stad. Als dat gevoel tegenwoordig af en toe wederzijds lijkt te zijn betekent dat alleen dat men even vergeten is hoeveel geld de be roemdste Salzburger nog altijd in het laatje brengt. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7