MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL VIERT 200-JARIG BESTAAN ÜHiSilirigiliii 'Lampival Drie'' uitbundig feest A PROBLEMEN ROND LICHTRECLAMES HOUDEN AAN Imperium vertilt zieh aan Fry t2 AANDAG 27 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 14j.j f»ï I i is; IfrJ (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Niet veel mensen zullen een blijk van herkenning geven als zij lezen dat het De partement Leiden van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel volgende week dinsdag 200 jaar bestaat. De Maatschappij als geheel en zijn Leids departement niet uit gezonderd timmert doorgaans niet zo aan de weg, zodat de onbekendheid bij velen met doel en werk van de Maat schappij begrijpelijk is. „We zijn nu eenmaal een club met ten beperkte activiteit", zegt voorzitter J. P. Samsom van het julilerende Leidse Departe ment, „al mag je ons ook weer niet gezapig noemen." Wat is die Maatschappij voor Nijverheid en Handel dan eigen lijk. Oorspronkelijk was het de economische tak van de Hol landse maatschappij voor we tenschappen. In 1777 schoot de ze tak zelfstandig wortel in de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, een verzameling van personen, ondernemingen en in stellingen die zich verenigd heb ben in het doel door nijverheid, handel en verkeer de algemene welvaart te bevorderen. Lande lijk op centraal niveau en plaat selijk in de verschillende depar tementen (momenteel 40) con cretiseert men dit streven door het nemen van initiatieven tot de oprichting van instellingen die stimulerend kunnen werken op de sociaal-economische ont wikkeling. Voorts belegt de Maatschappij vergaderingen en lunchbijeenkomsten waar des kundigen actuele onderwerpen •op sociaal-economisch gebied bespreken. Met name met deze activiteit wil de Maatschappij nog wel eens de kolommen van de regionale pers halen. „Alles wat wij doen is op de een of andere manier gericht op het vermeerderen van kennis", zegt voorzitter Samsom van het De partement Leiden. „Daarbij pro beren we zo algemeen en vrij blijvend mogelijk te zijn. De bijeenkomsten die we houden willen een algemeen ontmoe tingspunt zijn voor onze leden, waarin ze uit eikaars ervaringen lering kunnen trekken. Daar naast kunnen onze leden door de lezingen de actualiteit bijhou den. De rest van de activiteiten van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel speelt zich voornamelij op landelijk niveau af", aldus de heer Samsom. In zijn 200 jaar historie heeft de Maatschappij voor Nijverheid en Handel landelijk een aardige lijst van verdiensten weten op te bouwen. Het begon in 1871 met de oprichting van het Kolo niaal Museum in Haarlem, het latere Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Ook in de hoofdstad richtte de Maat schappij het Bureau voor Han delsinlichtingen op. Van recen tere datum is de oprichting van de Stichting Teleac, die weke lijks op het televisiescherm edu catieve programma's verzorgt en de Stichting Industriële Raad voor de Oceanologie in Delft. Daarnaast had de Maatschappij een belangrijk aandeel in de tot standkoming van de Koninklij ke Jaarbeurs in Utrecht en het Instituut voor Bedrijfskunde Nijenrode in Breukelen. Geen actiegroep Uitgesproken belangenbeharti ging en politiek gerichte actie zijn in de 200 jaar historie van de Maatschappij zowel landelijk als plaatselijk steeds geschuwd. Weliswaar bestudeert de Maat schappij tal van landelijke of regionale problemen en publi ceert zij hierover ook studies, maar nimmer is dit uitgemond in een duidelijke stellingname in het politieke krachtenveld. Vol- •gens de voorzitter en de secreta ris van het Departement Leiden, de heren Samsom en Postkan toordirecteur Mourik zou dit wezensvreemd zijn aan de doel stelling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Van oudsher kennen wij als hoofdactiviteit een bijdrage le veren in de relatie onderwijs en opleiding en het bedrijfsleven. We zijn een erg algemeen inge stelde vereniging, geen service club zoals de Leidse Vereniging voor Industrie bijvoorbeeld. Po litieke zaken laten we liever aan de werkgeversorganisaties of dergelijke verenigingen van in dustriëlen over", aldus de heren Mourik en Samsom. Daar komt nog bij dat er intern ook weinig behoefte is aan een dergelijke functie van actie groep. De lunchbijeenkomsten van het Departement Leiden worden met regelmaat bezocht door een niet onbelangrijk deel van de 65 bedrijfsleden en onge veer 100 persoonlijke leden die het Leidse Departement telt. Daar uit blijkt dat het werk van het Departement in zijn huidige vorm nog altijd erg aanspreekt, zo is de mening van secretaris Mourik. Traditiegetrouw zal ook de feestelijke jubileumviering aanstaande dinsdag worden op geluisterd door een lezing. Prof. dr. A. E. Cohen, hoogleraar in de geschiedenis van de midde leeuwen en oud-rector-magnifi- cus van de Rijksuniversiteit van Leiden zal voor het jarige De partement een verhaal houden over de historie van Rijnland. Later in dit jubileumjaar zullen nog andere historisch getinte beschouwingen worden gehou den onder meer over het geeste lijk leven, de gezondheidszorg en de wol-, laken- en kerami sche industrie in Rijnland. De cyclus die dit keer niet de actua liteit als onderwerp heeft maar voor deze gelegenheid in histo risch perspectief is geplaatst zal desondanks toch met een be schouwing over de toekomst worden afgesloten. Dat gebeurt door voorzitter Samsom zelf in de laatste lunchbijeenkomst die dit jaar op het programma staat. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ook de boetiek van Peek en Cloppenburg, Mac en Maggie aan de Breestraat heeft van het college van burgemeester en wethouders van Leiden geen vergunning gekregen voor een nieuwe lichtreclame. Het college is van mening dat de bestaande reclamevoering, een grote blauwe M, niet alleen uit reclametechni- sche overwegingen de voorkeur heeft boven een nieuwe lichtbak, maar ook uit het oogpunt van stadsschoon beter bij het betrokken pand aan de Breestraat past en weigerde de gevraagde vergunning voor een nieuwe lichtreclame. Namens het modebedrijf werd tegen dit besluit in beroep ge gaan door het lichtreclamebe- drijf Jansen. Dat beroep diende vrijdagmiddag voor de commis sie voor de beroepsschriften uit de gemeenteraad. De heer Meij er van het lichtreclamebedrijf dat de nieuwe lichtbakken voor Peek en Cloppenburg vervaar- iigt, bleek het tijdens de behan- Ieling wonderlijk genoeg roe- ind eens te zijn met de verte- enwoordiger van het college. „Ik vind de huidige reclame ook honderd maal mooier dan de nieuwe bakken die wij maken, maar dat is nu eenmaal het beleid van Peek en Cloppen burg en daar kunnen wij verder ook niets aan doen". De heer Meijer verzocht de commissie toch oog te hebben voor de uni formiteit die het modebedrijf in haar reclamebeleid wil voeren en meende dat de minder esteti- sehe nieuwe lichtbak (een vier hoek van wit, hel rood en blauw) nu ook weer niet zo wan staltig was dat hij niet zou pas bij de talloze lichtreclames die al aan gevelpuien in de Breestraat zijn opgehangen. Namens het college werd echter volhard in de weigering: de hui dige lichtbak is veel mooier, past veel beter bij het pand en waarom zou er dan een nieuwe, grotere en minder fraaie voor in de plaats moeten komen. De tcommissie zal over enkele we ken uitspraak doen. ASB Het uitzendbureau ASB aan de Nieuwe Rijn zag haar poging om „via een beroep op de ge meenteraad alsnog vergunning te krijgen voor door haar opge hangen lichtbakken aan haar vestiging afgewezen. De com missie voor de beroepschriften stelde unaniem dat lichtrecla mes aan de Nieuwe Rijn welis waar te billijken zijn, maar vond de grote driekleurige bak ken van het uitzendbureau toch wpt te rommelig en onevenredig van formaat bij de karakteris tieke gevel. Eén bak zou nog gekund hebben, maar twee van deze gevaarten vond de commis sie te veel, zodat het ingestelde beroep werd verworpen. LEIDEN Om welke reden Imperium Chr. Fry's „Deze vrouw mag niet branden" uitgekozen heeft om te gaan spelen, zal voor een deel verborgen blijven in annalen van de vereniging. Vrijdag bij de try-out en zaterdag bij de prémière bleek men zich vertilt te hebben. Fry schrijft een zeer poëtische taal, die alles op een zeer om slachtige manier door de ac teurs laat zeggen. Soms doen Fry.s omzwervingen door woordjesland aan Shakespeares bloemrijk taalgebruik denken, maar te vaak irriteert zijn om slachtigheid. Dat lag ook aan de spelers, die niet bij machte waren richting en bedoeling in hun clausen dui- delijk te maken. Te vaak ver zandde hun tekstzegging in een woordenbrij, waaruit de toe schouwer geen betekenis kon opmaken. Het falen van de acteurs was te meer een jammerlijke zaak, om dat individuele talenten zeker aanwezig waren. Maar in dit stuk, met deze zeer traditionele regie (J. Chr. Bartelsman) die kennelijk geen oog had gehad voor de onderliggende emoties en onderlinge verhoudingen van de verschillende personages, bleken die talenten kansloos. Misschien heeft de moraal van het stuk aangetrokken. Uiteind elijk blijkt toch maar dat de levenskracht overwint over de lust tot sterven. De uit de oorlog teruggekeerde soldaat wordt in zijn moedeloosheid versterkt en verhardt in zijn cynisme als hij het dorp meemaakt. Maar de liefde, die hij liever had moeten vermijden, doet hem het leven aanvaarden. PAUL VAN DER PLANK ADVERTENTIE Fleurop voor.. wieergeengatinziet. Doel 'n mens goed: een blocmcngroel Maak keus uit het Fleurop ideeenboek b bloemist, fleurop Interllora staat er Koninginnegracht 135. Den Haag\ Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Gerardus Hendri- kus, zn. v. G.M. van Leeuwen en: M.A.W. van der Horst. Overleden: C. Kriek, geb. 21 mrt 1905. vrouw, C. Wolvers, geb. 27 jul 1891. vrouw, gehuwd gew. met; de Wit, Wil lem. T J.M. van Schie. geb. 18 okt 1959. dr. v, G. van Schie en: B.C. van der Hulst. J.C.W. Meester, geb. 9 jul 1903, man, G. van der Voorden, geb. 25 jan 1902, vrouw, geh. gew. met: A.J. de Ondertrouwd: S.P.N. van Kampen en C.E van Niekerk. R. Klomp en M C. Joustra, J. Boom en J.M. Hooymans, M. van Rhijn en C.W. Wilkes, K. Luiten en J.C. Hoppenbrouwer, P.P. van Veen en J.C.W. Pet, W. Schreuder en M.J. Ver hoog, F E. Malachowski en A. Groenen dijk, C. Wagemaker en H. Delhaas, F.M. Klein en S. Gubler, A.H. van Wanrooij en C A. van Schoonderwoerd den Beze- mer. D.J. Derksen en M.H. Neuteboom, JA. Nijssen en: M.A.W. Walter. GA. Kort en M.J. Leyenaar, J. Dubbeldeman en I.T.M. Rempt, M. Schaaij en A. Kraaij. C.J.P.M. Kop en E.H. Smelik, C. Hogenboom en J Glasbergen, H.N. Limper en C.L.M. Baak. PJ. van Haas ten en A. van der Made. Lampie achter de microfoon, gesteund door de groep Wolcox Gay. STRAATMUZIKANT LAMPIE VIERT ZN VERJAARDAG LEIDEN Lampie is van daag op de kop af drie jaar straatmuzikant. Officieel er kend door de Leidse gemeen schap als zijnde „zwervend" entertainer zet hij een oude traditie voort van beroepsbo- hémien: monumentaal ver maak in een nieuw jasje ge stoken. Gisteren had de 24-ja- rige artiest wat te vieren. De dag vóór zijn verjaardag, als houder van een straat- en mu- ziekvergunning, stak hij de Theaterie aan het Noordeinde 2a in vuur en vlam met een wervelend 12 uur durend fes tival, „Lampival Drie", waar aan een groot aantal artiesten him medewerking verleenden. Pas terug uit Zuid-Frankrijk, waar hij naast het mondaine terrasjespubliek zijn energie oplaadde, zit Lampie thans weer vol ideeën die zijn Leidse toehoorders maar al te graag van hem willen vernemen. „Binnenkort ga ik de straten op met mijn „Trektheater" een rondreizend gezelschap van artiesten, die leuke nummers brengen en individueel hun mannetje weten te staan. Hoe het er allemaal uit komt te zien weet ik nog niet precies, maar het wordt straatamuse ment van de bovenste plank. Wat sketches, muziek, spinsels en verzinsels en een beetje acrobatiek." Een speciale filosofie houdt Lampie er niet op na. Hij heeft zich vrij gemaakt van alle con venties en vindt zelf, hoewel zijn straatvariété geen vetpot is, dat hij geen recht heeft op een sociale uitkering. „Ik red me wel met mijn gitaar. En als de snaren springen, dan zit er nog altijd in mijn ransel een houten fluitje. Mijn thuishaven blijft, zo ik na mijn omzwer vingen te weten ben gekomen, de stad Leiden. Waar ik ook neerstrijk, hier ter stede vor men de oude straatjes het be ste podium wat je je maar kunt denken." Amusement Gistermiddag ging de Theate- Humorist/cabaretier Nard Boer en Annie Janssen rie in het voormalig marine complex voor het publiek open. 't Lampival was begon nen. Voortreffelijke bandjes wisselden hun gevarieerd 're pertoire in eikaars kielzog af. Keiharde rock-and-rollmuziek, blues, Ierse folk-muziek, dro merige Nederlandse vertolkin gen tussen actueel cabaret en gemarineerde smartlappen la Speenhoff, het was er alle maal en met een kleine uitzon dering daargelaten van Lam- piaanse klasse. „Om het com- merciespook even te verge ten", zo deelde de energieke jarige organisator mede. De artiesten werden betaald vol gens een speciale salariëring. Hetgeen neerkwam op een gratis pilsje en een vanzelf sprekend vrij-entree. Het pu bliek echter betaalde vijf gul den om naar binnen te mogen. Non-stop amusement kregen zij tegen dit schijnbedrag voorgeschoteld. Het bewe gingstheater Matrogoth had zich in met pluchen gordijnen omhangen hokjes geïnstal leerd en vertoonde zijn mimi sche spel met overgave. Minu tenlang exposeerden de spe lers hun talent door onbeweeg lijke houdingen aan te nemen, gelijk creaturen van Mdm Tussaud. Als poppen zaten zij op hun krukjes met wit gelak te gezichten en rode konen. De kunst van het bewegen bleek bij het zien van dit schouwspel te schuilen in het niet of nau welijks bewegen: een spel dat diepe overpeinzingen in de geest van een enkele bezoeker moet hebben losgeweekt. Minder magisch bleek onder meer het trio Nard Boer (hu morist/conferencier), zijn lijf pianist Jan Riethoven en caba retière Annie Janssen te zijn ingesteld. Met enthousiasme brachten zij landelijke ever greens, waaronder „Zolang de lepel in de brijpot staat treu ren wij nog niet, treuren wij nog niet" (refrein) en verder zongen zij cafédeuntjes, droe vig en met hart. Eten Kees Ouwejan bracht Ierse en Schotse folk-muziek. Hij en zijn vrienden zijn een begrip in Leiden en zullen dit waar schijnlijk nog wel lang blijven. Ze maken uitstekende muziek. Het aandeel van zangeres/gita- riste Yvonne in de zes man tellende groep was voor velen een uitnodiging om te meer bewonderend te blijven kijken en luisteren. Ze zong een bal lade „two red roses across the moon", het verhaal van een ridder en een smachtende vrouwe. Het dromerige liedje werd door een polka opge volgd. Op verzoek of hierbij meegezongen dan wel geklapt kon worden, bleek het publiek geen acht te slaan. Het bleef wat afwezig op de stoeltjes zitten, gehuld in Indiajurkjes, getooid met henneharen en een smeulend shaggie in de hand. Lampie op zijn houten klompen gaf na het puntgaaf optreden niet lang hiema het sein om te gaan eten. Daar werd zonder meer gehoor aan gegeven. Hij had namelijk een uitstekend menu samengesteld van groentesoep, pannekoe ken, salade en koffie toe. Lampival Drie werd na het eten nog lange tijd door talrij ke bands naar een goed einde toegespeeld. Optredens van Hallowijn, de Jan van de Grond Groep uit Amsterdam en als sluiter de Hot Rocks vielen evenzeer bij de bezoe kers in de smaak. Tot ver na middernacht bleek de Leidse straatzanger de organisatie van zijn festival tot in de pun tjes verzorgd te hebben. „Pro jets Lampian, c'est tout", zo zei hij na afloop en met dat zinnetje besloot hij zijn ver jaardagsfeest. PETER VIERING Bestuurshuis Woningbouwvereniging „De goede Woning" krijgt een nieuw bestuursbuis. Ter gelegenheid daarvan houdt zij op vrijdag 3 maart, van vier uur tot half zes 's middags, een zogenaamd open huis. Dit vindt plaats aan de Stellingmolen 1, waar het nieuwe bestuursbuis gevestigd is. Jubileum Motel Holiday Inn aan de Haagsche Schouwweg 10 bestaat 18 maart tien jaar Naar aanleiding hiervan wordt 's avonds om acht uur een jubileumviering gehouden, dat plaatsvindt in deze Leidse vestiging van het wereldconcern. Astrologie De stichting Gesprekscentrum Leiden geeft een cursus astro logie voor beginners in het centrum aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17. De cursus staat onder leiding van Theo Roest. Ze bestaat uit twaalf lessen. Deelnemers betalen veertig gulden cursusgeld en leden van het gesprekscentrum dertig gulden. De eerste les is woensdag 8 maart vanaf acht uur. De cursus beoogt een inzicht te geven in de psychologische en filosofische achtergronden van astrologie. Tevens leren de deelnemers een horoscoopfiguur te maken aan de hand van gegevens van tijd en plaats. Voor degenen die al enigszins bedreven zijn in de astrologie wordt een werkgroep samengesteld. Deze groep zal via gemeenschappelijke onder zoekingen en vergelijkingen dieper doordringen in het wezen van de astrologie. De eerste bijeenkomst van de werkgroep is dinsdag 7 maart om acht uur. Deelname aan de werkgroep kost vijfenjgfintig gulden voor een heel jaar; leden van het gesprekscentrum kunnengratis tot de werkgroep toetreden. Buurtcentrum Het wijk/buurtcentrum „Op eigen wieken" wordt zaterdag 4 maart officieel geopend. Wethouder Tesselaar van samenle vingsopbouw zal om kwart voor elf de officiële handeling verrichten. Het centrum staat op de hoek van de Milanen- horst en het Valkenpad. De Poppenkraam Tentoonstelling „De Poppenkraam" is een succes geworden. Na aftrek van alle onkosten kan het ronde bedrag van 1000 gulden aan de Stichting Paardrijden Gehandicapten Leiden worden overgemaakt. Het bedrag zal waarschijnlijk besteed worden voor de bestrijding van de onkosten van het „ruiter kamp", waaraan door de gehandicapte ruitertjes jaarlijks wordt deelgenomen. Tevens heeft de tentoonstelling ertoe bijgedragen bekendheid te geven aan het werk van genoem de stichting en deze enige donaties bezorgd, die erg welkom waren. Meditatie Transcendente meditatie is het onderwerp van een lezing die gehouden wordt in het museum van Volkenkunde, op woens dag 1 maart. Er worden dia's vertoond die het effect van de beoefening van deze geesteskunst laten zien. De lezing begint om 8 uur 's avonds en de toegang is gratis. Postduiven De Nederlandse Algemene Bond van postduivenhouders geeft donderdag 2 maart in het Antonius Clubgebouw aan de Lange Mare een voorstelling van een film over het transport van deze duiven naar plaatsen in Nederland, België en Frankrijk. Tevens zijn dan enkele duivenhokken te bezichtigen. Aanvang is 8 uur 's avonds en de toegang is gratis. Damesromans Het Vrouwencafé houdt woensdag 1 maart een thema-bijeen komst over damesromans. De bijeenkomst begint om half drie met een inleiding door een van de vertegenwoordigsters van het vrouwencafé. Vervolgens is er gelegenheid tot discus sie over deze romans, zoals dokters- en kasteelromans De bijeenkomst wordt afgesloten met een ruilbeurs waar de bezoeksters hun damesromans kunnen ruilen. Vrouwencafé De rooie vrouwen in de Partij van de Arbeid houden op 1 maart een bijeenkomst in bet vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn Z0A. Onderwerp van bespreking zal zijn „Het belang van de Provinciale Statenverkiezingen voor de vrouw". Spreeksters zijn Marietje van der Molen en An Vellekoop. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Hoornbrug Wethouder C. Waai van stadsontwikkeling verricht vrijdag 10 maart de eerste restaurantiehandeling aan de bovenbouw van de Koornburg. Het restauratieplan is gemaakt door architect J. Walraad uit Brielle. Voordat de wethouder om vier uur de officiële handeling verricht, zal de heer Walraad in het Stadhuis een nadere toelichting op het ontwerp geven. Sieto Hoving „Nieuwe Bezems", het jongste kabaretprogramma van Sieto en Marijke Hoving is morgenavond 28 februari om 20.15 uur te beluisteren en te bekijken in de Leidse Schouwburg. Sieto Hoving blijft zijn reputatie trouw van kritisch onaf hankelijk kabaretier en hij zal dan ook niet nalaten Neer- lands prominente politici op de hak te nemen. Belangstellen den voor dit actuele kabaret krijgen gereduceerde prijzen als zij houder zijn van het C.J.P.-paspoort, inschrijvers van K&O of 65-plussers.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3