Bestuur Volendam kent overeenkomst met AZ het zal het voorjaar wel zijn AZ pikt winnende treffer mee Geprikkelde Deijkers haalt FC Amsterdam onderuit SCHUTTERSFESTIJN FC TWENTE NEC-FC KM MUG; Spitsen Ajax uitgeschakeld MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 AMSTERDAM PSV speelt woensdag een moeilijke wedstrijd tegen FC Magdeburg voor de UEFA-Cup. Voor Kees Rijvers reden om, gevoed door een al dan niet gerechtvaardigde angst voor „rommelaar" Ton Kamphues, Genie Deijkers uit de basis te laten. Buikklachten van Van Kraay dwongen hem Deijkers toch weer terug te nemen en de spits, geprikkeld door het aanvankelijke passeren, doelpuntte vier keer. FC Amsterdam heeft het Deijkers overigens niet al te moeilijk gemaakt. Hij profiteerde slechts van de chaos die met de minuut toenam in de tweede helft. De degradatiekandidaat had een dag dat werkelijk alles mis ging. Het gezapige spelbeeld in het begin, werd verstoord door Willy van der Kuijlen, die na puntgaaf werk van invaller Tom Smits de bal op 25 meter van het doel voor de voeten kreeg. Hij waagde een poging en Stuy - niet fit - stak slechts een wuifhandje uit. Blijmoedig Amsterdam aanvaardde de treffer zonder blikken of blozen. De ploeg combineerde weer blijmoedig in de richting van Van Beveren, maar kwam zelden tot de doelman omdat PSV natuurlijk ervaring en discipline genoeg heeft om een aanvalsllnie als die van Am sterdam te stoppen. Twee minuten voor de rust had het toch gelijk moeten worden, maar Van Beveren redde op een keihard schot, van vlakbij, van Kamphues. Onmiddellijk daarna verspeelde Van de Merkt de bal aan Renè van de Kerkhof, die Deijkers de gelegenheid voor het tweede doelpunt offreerde. Amsterdam, met Raven voor Stuy. heeft het in de tweede helft nog twintig minuten geprobeerd. De ploeg stortte zich blind in het avontuur na de derde treffer, (kopstoot Renè van de Kerkhof na een vrije trap van Van der Kuijlen). Daar had PSV op gewacht. Genadeloos betraden de Eindhovenaars het open huis dat Amsterdam hield in zijn laatste verdedigingslijn. Deijkers, René van de Kerkhof en weer Deijkers (2x) zorgden voor 7—0. Scoreverloop: 24. Van der Kuijlen 0—1, 45. Deijkers 0—2, 65. René van de Kerkhof 0—3, 67. Deijkers 0—4, 70. René van de Kerkhof 0—5, 80. Deijkers 0—6, 87. Deijkers (strafschop) 07. FC Amsterdam: Stuy (Raven): De Jong, Koopman, Swerissen, Swart; Kamphues. Otto, Van de Merkt: Wetzel, Stout, Wigge- mansen. PSV: Van Beveren; Krijgh, Stevens, Willy van de Kerkhof, Poortvliet; Smits, Van der Kuijlen, Brandts; Renè van de Kerkhof, Deijkers, Lubse. Rene van de Kerkhof nam twee treffers van de monsterproduktie voor Dit is zijn eerste en PSV's derde (Van onze sportredactie) VOLENDAM Wist het bestuur van Volendam wel of niet af van de overeenkomst met AZ? Vorige week liet het bestuur bij monde van penningmeester Jan Tol desgevraagd weten niets van een overeenkomst te weten. Het bestuurslid Jan van der Linden verklaarde: „Het is voor negentig procent zeker dat zowel het oude als het nieuwe bestuur ervan wisten. Toen Volendam twee jaar geleden in grote financiële moeilijkhe den verkeerde, heeft AZ de helpende hand toegestoken. Suuren- donk en Wokke (beiden AZ) kwamen de selectie van Volendam versterken en de leiding van AZ hielp mee aan het opzetten van een nieuwe structuur. Ruim een jaar geleden klopte Volen dam andermaal aan bij AZ en vroeg om Mol. Deze speler kon Volendam echter niet betalen en volgens voorzitter Arie Ligthart heeft AZ zelfs een deel van zijn salaris voor Volendam betaald. Als wederdienst werd toen een overeenkomst getekend die AZ het recht gaf een jeugdspeler uit de selectie van Volendam naar Alk- maar te halen AZ kwam vorige week informeren naar Cees „Pier tje" Tol. maar kreeg ineens te maken met een onwetendheid sug gererend bestuur. De overeen komst werd voor de dag gehaald 4 en deze was getekend door Joop Brand en Jan van der Linden, namens de RKSV Volendam. Voor het bestuur was dit aanleiding Joop Brand op non-actief te stel len. I Zeker jToch is het zeker dat het bestuur I van Volendam op de hoogte moet I zijn geweest van deze overeen- I komst. In november van het vori ge jaar heeft AZ nog een aange- I tekende brief gestuurd naar het J bestuur van Volendam met daarin een kopie van de overeenkomst. |AZ-manager Hans Kraay bevestig- I de gisteren, evenals zijn voorzitter, I in een communiqué, dat het be- stuur van Volendam op de hoogte moet zijn geweest van het con- i tract. Zaterdagnacht keerde bestuurslid J Jan van der Linden terug van va- kantie in Oostenrijk. Uit de krant I moest hij vernemen dat Joop Brand was geschorst. Jan van der Linden; „Ik vind deze gang van zaken onverklaarbaar. Het is voor negentig procent, laat ik een klei- ne ruimte open houden, zeker dat DEVENTER - Als een ploeg met twee spitsen speelt, die worden uitge schakeld Geels door Lo- deweges en Ling, door Woudsma blijft er voor het scoren niet veel meer over. Ajax heeft dat bij Go Ahead tot zijn schade moe ten ondervinden. De Deventer ploeg toonde meer durf. speelde enthousiaster en i zocht als het even kon de aanval. Dat ging wel eens te ongecontro- leerd waardoor Van Kooten werd geboteerd, evenals Lodeweges en Van Zoghei die het met scheids rechter Draaisma inderdaad niet sterk ook niet eens was. Toen Körver vlak na de rust op de rand van het strafschopgebied on- l deruit werd gehaald, kreeg hij uit de vrije trap de bal te pakken en schoot onhoudbaar in. Ajax ging jagen en Go Ahead trok zich meer terug. Schoten van Ling, Schoena- J ker, Tahamata en Geels werden i door Van Zoghei bekwaam ver werkt. Go Ahead: Van Zoghel. Schneider. Strijdveen. Lodeweges, Kist; Woudsma. Walbeek. Van der Pas; Groeneweg, Van Kooten. Körver. Ajax: Schrijvers; Zuidema, Krol. Van Dord, Everse: Erkens, Schoenaker, Ar- nesen (Lerby): Ling (Meijer), Geels, Ta- mata. zowel het oude als het nieuwe bestuur van dpze overeenkomst af wist. Een intrieste zaak is het. Ik heb er dan ook alle begrip voor dat Joop Brand geen prijs meer stelt op een nieuw contract bij Volendam". Over zijn eigen toekomst zei Jan van der Linden; ,,lk dacht niet met dit bestuur door te kunnen gaan". Het bestuurslid was uiterst verbol gen over de manier waarop zijn medebestuursleden zijn persoon de laatste dagen in diskrediet heb ben gebracht en verwacht veront schuldigingen: „Dat is toch het minste dat ik mag verwachten." Praten Er heerste een emotionele sfeer in de bestuurskamer na Volenda- m—Twente. Enkele bestuursleden liepen zelfs kwaad weg. Vice-voor- zitter Klaas Mühren: „Van der Lin den schuift de verantwoordelijk heid van de nederlaag tegen Twen te op het bestuur". Woest verliet hij het terrein van Volendam. Vandaag zouden Jan van der Lin den. enkele bestuursleden van Vo lendam en een afvaardiging van AZ praten over de overeenkomst. Arie Ligthart, voorzitter van AZ'67: „Alles is contractueel vastgelegd. Wat wil Volendam nou? We heb ben zelfs goed gevonden dat niet Frans Hoek naar Alkmaar zou wor den gehaald toen daarom werd gevraagd. We staan volkomen in ons recht en Piertje Tol speelt volgend seizoen in Alkmaar." L Doelman Hoek, die Volendam niet kwijt wil wat AZ genadiglijk toestond, voor de vierde keer gepasseerd, door Wildschut VOLENDAM Trainer Spftz Kohn zei het zowaar met een ernstig gezicht: „Volendam heeft ons laten spelen". Dat hebben de Volendammers geweten want ze verloren met liefst 5-0 op eigen veld. Twente was de enige ploeg die speelde. Dit zal consequenties hebben. Gebrek aan inzet staat volkomen los van bijkomende zaken als Cees Tol (naar AZ?). Brand en Van der Linden (weg?)" Twente had slechts een kwartier nodig om de zwakke plekken in de Volendamse defensie op te sporen en begon toen aan een schuttersfestijn. Scoreverloop: 15. Overweg 0-1. 18. GritterO-2, 45. Mühren 0-3, 63. Wildschut 0-4, 70. Mühren 0-5. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers: 8500 Volendam: Hoek: Molenaar, Guyt. Andrè, Braan; Jonk, Billy Bond (Jaap Visser), Helling, Dick Bond. Kramer (Kwakman). Cees Tol. FC Twente: Van Gerven; Van lerssel. Overweg. Drost. Wildschut: Thijssen (Pahlplatz). Van der Vall. Mühren; Bos! Gritter. Thoresen Vooral in het eerste half uur had de thuisclub, zonder de nog steeds geblesseerde Brouwers en de geschorste Dekker, het initiatief. AZ werd in de verdediging gedrukt, maar NAC kwam echter nau welijks tot uitgespeelde kansen, omdat de voorhoe de, met de Engelsman Goodlass als uitblinker te weinig steun van de middenlinie kreeg. Vreijsen kreeg wel, door een misser in de Alkmaarse defensie, een uitstekende kans maar raakte slechts de paal. AZ herstelde zich na dat half uur. Jan Peters begon aan een briljante solo, die hij met een pass aan Kees Kist besloot: 0—1. Evenals in de eerste helft begon NAC na de rust furieus. Dat leidde snel tot succes. Goodlass mikte uit een moeilijke hoek de bal op de vuisten van Meskovic en toen kon Storm simpel scoren: 1—1. Met succes paste AZ de vertragingstaktiek toe. daarmee NAC uit zijn ritme halend. En passant pikte AZ ook de winnende treffer mee. Een verre pass van Spelbos bereikte Kist. die zijn bewaker Dierckx op snelheid klopte. Jan de Jong was daarna kansloos. Scoreverloop: 30 Kist 0—1, 48. Storm 1—1, 55. Kist 1—2. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 11.000. NIJMEGEN De zon scheen en dat zal het publiek in De Goffert deugd hebben ge daan. Van het duel tussen NEC en FC Den Haag straalde geen warmte af. We zullen het maar op het vorstverlet schui ven en de daarna losgebar sten lente dat de Hagenaars geen initiatief noch voldoende werklust konden opbrengen. NEC deed er wat meer aan, trachtte in elk geval nog, als thuisclub, iets in elkaar te zet ten dat op een bedreiging leek, maar de ploeg bezit zo weinig klasse dat vrijwel alle pogin gen voortijdig strandden. Van daar dat de 0-0 juist was en beide teams er tevreden mee kunnen zijn, maar dit vrijblij vende, risicoloze partijtje had ook schriftelijk afgedaan kun nen worden. De vertrekkende trainer Hans Croon kon nog wijzen op de lijst van geblesseerden die mannen als Posthumus. Surau, Vlietstra en Melchers telt. De nieuwe coach van FC Den Haag, Piet de Visser, zich volkomen thuisvoelend in ou de omgeving, vond dat alles maar stroef was verlopen. Een juiste taxering. FC Den Haag, zo is ge noegzaam bekend, heeft met een systeem, dat niet bepaald op drif tig aanvallen is gebaseerd, in de tweede helft van de competitie succes geboekt. Tegen NEC speelden de Hage naars in feite met alleen de kers verse international Henk van Leeu wen in de spits. Onbegonnen werk natuurlijk, temeer omdat de sterke Dries Visser met genoegen tegen Van Leeuwen opbonkte. En als hij het niet deed. dan een ander wel. De aanvallen van FC Den Haag moeten dan ook de kwalificatie „toeval" worden toebedacht, in die zin dat zij meer voortkwamen uit balverlies van NEC dan door eigen initiatief. Dan schoven weliswaar wat spelers naar de voorste linie Zondervan. Schoenmaker, Jol soms. of Kila maar het hele stel ijlde terug als NEC zich meester had gemaakt van de bal. Hoewel de Nijmegenaars wat stringenter met meer mannen in de spits speelden, huldigden zij hetzelfde speltype; alle hens aan dek bij een poging van de Hagenaars. Het gevolg van de constante opeenhoping van spelers voor belde doelen was dan ook een ontzagwekkende hoeveelheid hoekschoppen, gelijkelijk ver deeld. Maar voetbal om van te genieten bleef achterwege. Als er niet wat curieuze momenten wa ren geweest, zou het een totaal nietszeggend duel zijn geweest. Die momenten ontstonden tegen de rust en tegen het eind. Frans Janssen (tweemaal) en Ronald Hendriks hadden getoond dat het met de schotvaardigheid van NEC droevig gesteld is. Ook Kila de monstreerde dat. Hij ontnam Goos- sens de bal. kon alleen op de uitstekende doelman Formannoy afgaan maar schoot tegen hem aan. Joop Korevaar had even tevo ren beter gericht nadat Schoenma ker een vrije trap snel had geno men maar weer redde Formannoy. Hij vond in collega Hans Galjé ten minste zijn evenknie. Galjé was op tijd eruit toen Eugène Marijnissen in buitenspelpositie werd aangespeeld. Met Galjé. Zondervan en Kila die op het middenveld sterk was. maar de pech had dat hij zijn optreden niet meer waarde 'U.i ,i. Allemaal op een kluitje, of voor het doel van NEC of voor dat van FC Den Haag zoals op de foto kon verschaffen door de scorings kans te missen, zijn de positieve punten bij Den Haag wel genoemd. Toen na de rust Hiddink zich „ver slikte" kon Van Leeuwen een com binatie opzetten met Schoenma ker. wiens schot de uitgestoken voet van Formannoy trof. Weer zo n combinatie eindigde in een te slap schot van Schoenmaker Galjé tikte nog een fraai schot van Jans sen tot hoekschop. Toet voor Zondervan en Hulshoff bij NEC voor Goossens zetten een kwartier voor tijd geen zoden aan de dijk. Noch de vervanging, pal voor tijd. van Tempelaar door Goe- mans. Maar FC Den Haag kreeg het nog wel even benauwd. Een hoekschop werd door drie Nijme genaars niet afgewerkt, waarna nog wat verwarde situaties voor het doel van Galjé ontstonden. Daarover kon het Nijmeegse pu bliek even napraten, maar het was voor een hele wedstrijd bar weinig. HERMAN VAN BERGEM NEC: Formannoy. Willemse, Dries Vis ser. Hiddink, Sije Visser. Marcissen. Jos Hendriks. Hoogendoorn Ronald Hendnks, Janssen, Goossens (HulshoH) FC Den Haag: Galje Jol. Ouwehand Van Vliet. Korevaar. Kila, Perazic. Tem pelaar (Goemans). Zondervan (Toet). Van Leeuwen, Schoenmaker

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11