1978 £eidóc@ouocuit Hofstra doorkruist spaarbankadvies World-Press- wmnaars binnenland „VERHOOG UW HYPOTHEEK" UW HYPOTHEC KAN OOK TE LAAG ZIJN platina voor the academy DOORTRAPFIETSEN LEVENSGEVAARLIJK Alleen Nederlandse ambassadeur bij WK-voetbal CNV stuurt 1,3 miljoen naar ontwikkelingslanden Wonen onder een gouden dak 978 LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Gelijktijdig met de publicatie van profes sor Hofstra's rapport, waarin hij o.a. een verlaging van de belastingaftrek van hypothee krente bepleit, wordt deze week huis aan huis een bro chure verspreid, waarin het (nu nog bestaande) belasting voordeel van hypotheekrente nog eens nadrukkelijk onder de aandacht van de consu ment wordt gebracht. De brochure, „Geld aktueel", is een overigens zeer informa tieve uitgave van de Haagse Nutsspaarbank, waarin opge nomen de Leidse Spaarbank en de Nutsspaarbank Sche- veningen. De uitgave illus treert op treffende wijze hoe zeer het bestaande belasting voordeel van hypotheekrente door banken en levensverzeke ringen is gehanteerd - en te recht - om aspiranthuizenko pers over de drempel van hun financiële aarzeling te helpen. Nu de huizen in de afgelopen drie jaar in totaal met gemid deld 65 procent in waarde zijn gestegen en daardoor voor grote groepen practisch onbe taalbaar zijn geworden, ziet de bank kennelijk niet meer zo veel brood in de groep mensen Uit de brochure „Geld Aktueel" zónder huis. De brochure richt zich daarom tot bezitters van huizen, die als gevolg van de aanzienlijk gestegen waarde van hun woningen, hun even eens gestegen inkomen, met behulp van het belastingvoor deel best een duurder huis zouden kunnen kopen. Met een hogere hypotheek uite raard. Onder de kop „Uw hypotheek kan ook te laag zijn" wordt voorgerekend, dat Rob en zijn vrouw Anneke hun indertijd voor 69.000 gulden (met een hypotheek van 55.000 gulden) gekochte huis zouden kunnen verkopen yoor 245.000 gulden. Ze zouden vervolgens een huis van 350.000 gulden (met een hypotheek van 200.000 gulden) kunnen kopen. En daardoor zouden ze hun belastingvoor deel van 250 gulden per maand zien stijgen tot 540 gul den. Vier van de tien Nederlandse gezinnen wonen nu in een ei gen woning, zo wordt in het artikel vastgesteld. Na de on rust, die het rapport van Hof stra onder huizenbezitters heeft veroorzaakt, lijkt het twijfelachtig of velen van hen nu tot een hogere hypotheek zullen willen besluiten. Platenmaatschappij Phonogram meldt met Irota dat voor de eerate maal In zijn geachlede- nis een Platina Plaat kan worden uitgereikt voor een klaeeleke op name (meor dan 100.000 varkochte LP'aDe eer valt te beurt een het befaamde Brftae The Academy of Si. Martln- ln-the-flelde voor de ju- blleum-dubbel-LP „121/2 laar Academy". In aanwezigheid van de voltallige Academy zal Phonogramdirecteur drs. W. Barents de plaat op woensdag 1 maart over handigen aan violiste lo- na Brown, onder wier leiding het orkest van 2 t/m 13 maart door Ne derland zal tourneren. De tournee brengt The Academy op maandag 6 maart in het Congresge bouw te Den Haag. Op het programma staan de Serenade voor strijkers van Elgar, Sonate van Walton en De Vier Jaar getijden van Vivaldi. (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM De doortrapfiets (zonder remmen) voor kinderen is weer terug en daarmee is, aldus Veilig Verkeer Nederland een levensgevaarlijke rage geïntroduceerd. De bedoeling van het rijden op zulke fietsjes is namelijk om tijdens het fietsen het voorwiel van de grond te tillen en dan alleen rijdend op het achterwiel een zo groot mogelijke afstand af te leggen. De fietsen zijn afkomstig uit Japan. „Als een kind met een dergelijke fiets op de weg komt, vormt het niet alleen een gevaar voor anderen maar ook voor zichzelf. Je hebt er weinig fantasie voor nodig om je voor te stellen wat je kan overkomen als je met een fiets zonder remmen en dan ook nog op één wiel, op straat komt", zo staat in het blad van VVN. Er wordt bovendien geconstateerd dat rijden op een dergelijke fiets een overtreding is tegen het verkeersregle ment, dat bepaalt dat er op een fiets minstens één goedwer- kende rem moet zitten. Maar omdat het meestal gaat om kinderen beneden de twaalf jaar, die nog niet strafrechtelijk vervolgd kunnen worden, valt er aldus WN Weinig anders te doen dan de ouders aan te raden dergelijke fietsen Albeda geeft meer steun aan APO's DEN HAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft zijn crite ria voor overheidssteun aan ar beidsplaatsenovereenkomsten (APO's) gisteren in een brief aan vakcentrales en werkge vers opnieuw geformuleerd. Dit deed hij naar aanleiding van gesprekken met de organisaties. Zowel het CNV als de FNV hebben positief gereageerd op de brief van Albeda. In de brief wordt een versoepeling aange kondigd van de criteria die gel den voor overheidssteun bij het afsluiten van arbeidsplaatsen overeenkomsten. Het CNV con stateert „met voldoening" dat de minister de opmerking van de vakbeweging ter harte heeft genomen. Volgens de FNV is de huidige opstelling van de mi nister veel aantrekkelijker dan de vorige van de afgelopen week. De Zuidmolukse onderwijzer D. Sahalessy (39) mag in Neder land blijven. Het ministerie van Justitie heeft hem een voorlopi ge verblijfsvergunning gegeven die geldt voor een half jaar. De vergunning is uitgereikt in af wachting van een definitieve be slissing over zijn toelating als vluchteling in Nederland. Saha lessy vluchtte vorig jaar via' West-Duitsland naar Nederland, waar hij tot januari bleef onder gedoken. Sahalessy wil een brug slaan tussen de twee RMS-lei- ders Manusama en generaal Ta- maela. Hij wil meer eenheid brengen in de Zuidmolukse onafhankelijkheidsbeweging. Dit heeft de Nijmeegse antropo loog Lias Rinsampessy ver klaard, die zei dat de komst van Sahalessy een radicalisering binnen de RMS betekent. D. Sahalessy llllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIUIIIIIlllllllll Veel overtreders gepakt bij verkeers controle OOSTERHOUT (ANP) - Bij een grootscheepse verkeerscon trole gisteren op de rijksweg Breda—Gorkum bleken veel ootorvoertuigbestuurders 1 in overtreding te zijn. Bij de 426 onderzochte motorvoertuigen, waaronder 127 vrachtauto's, 296 personenauto's en 3 motoren, werden 102 overtredingen ge constateerd. Tweee'nzeventig bestuurders werden ervan verdacht geen of te weinig motorrijtuigenbelas ting betaald te hebben. Bij de helft van hen (35) kon deze nala tigheid aangetoond worden. Veel bestuurders bleken geen. gevarendriehoek bij zich te heb ben. Daarnaast werden 12 be stuurders gedwongen te gaan rusten en overtraden nog eens bestuurders de wet autover voer goederen. BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIt (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal zich bij de wereld kampioenschappen voetbal en hockey in Argentinië slechts la ten vertegenwoordigen door de Nederlandse ambassadeur in dat land. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren tijdens het vragenuur tje in de Tweede Kamer, dat diens aanwezigheid bij de sport gebeurtenissen niet mag worden uitgelegd als blijk van instem ming met het beleid van het Argentijnse militaire bewind. Mocht het Nederlandse voetba lelftal de finale halen, volgens Van der Klaauw een theoreti sche mogelijkheid, dan zal hij nader bekijken óf en hoé de regering zich zal laten vertegen woordigen. Volgens de minister ligt het niet op de weg van de overheid om organisaties, zoals het Solidari- teitscomité Argentinie-Neder- land, Amnesty International en CLAT, financieel te steunen bij hun acties om de bevolking be wust te maken van de situatie in Argentinië. Kamer wil financiering kruiswerk veiligstellen (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Tweede Kamer wil dat de kruisverenigingen in ons land vanaf 1 juli worden gefinancierd via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) waardoor de door het kabinet aangekondigde verlaging van de subsidie voor de kruisverenigin gen (11 miljoen gulden per 1 juli) teniet kan worden gedaan. Als de financiering via de AWBZ voor 1 juli niet haalbaar mocht zijn, moet het kabinet andere middelen zoeken om de kwaliteit en omvang van het kruiswerk te handhaven. Mevrouw Hannie van Leeuwen (CDA) had om dergelijke maatrege len gevraagd in een motie. De motie, mede ondertekend door de fracties van de WD, D'66, PPR en DS '70, werd door staatssecreta ris Veder-Smit (Volksgezondheid) gezien als een ondersteuning van haar beleidsvoornemen om de kruisverenigingen via de AWBZ te gaan financieren. kunsten kunstenaars In het Singer Museum te Laren wordt van 26 februari t/m 27 maart een tentoonstelling ge houden van tekeningen en goua ches van Otto van Rees (1884- 1957). Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag, exposeert van 25 februari t/m 16 maart schilderij en van Nic Blans en Nic Blans jr., schilderijen en etsen van John Visser en schilderijen van Theo Mooyman. Michel Beroff, pianistdie in 1967 op 17-jarige leeftijd het Oli vier Messiaen Concours te Royan won en sindsdien inter nationaal carrière "maakte, geeft zondagmiddag 26 februari een recital in Diligentia. Hij speelt werken van Berg, Debussy, Pro- kofieff en Liszt Jean Tomassen exposeert van 26 februari - 18 maart schilderij en en miniaturen in Galerie Adrian Stahlecker, Javastraat 94, Den Haag. Het Residentie-Orkest verzorgt op zondag 26 februari het kof fieconcert in De Tobbe te Voor burg. In kamermuziekbezetting worden werken gespeeld van Marteau, Pijper, Prokofieff, R. Strauss en Schmid. Breda krijgt van 14 t/m 30 april zijn tweede Salon der beeldende Kunsten in de Grote Kerk. On geveer 2.000 werkstukken van beeldhouwers, keramisten, edel smeden en grafici worden ten verkoop aangeboden. Deelne mers aan de beurs komen uit Nederland en België. De mens en zijn omgeving is het thema van een fototentoon stelling die van 24 februari t/m 2 april wordt gehouden in het Amsterdams Historisch Mu seum. Getoond worden 130 op namen, geselecteerd uit meer dan 1000 foto's van beroeps- en vrijetijdsfotografen. Organisa tor is de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Verenigin gen Theatergroep Splien speelt Stad in groei, een speelse interpreta tie van het leven in een groeis tad met zijn eigen - aardighe den. De samenstelling is van Hella Haasse en Eddy Habbe- ma; de laatste voert tevens de regie De première is op donder dag 2 maart in De Graanschuur te Zoetermeer. Zuidelijk Toneel Globe is uitge nodigd met zijn voorstelling „De rovers" van Friedrich Schiller deel te nemen aan de „Schiller Tage" te Mannheim. Deze wor den elke drie jaar in West-Duits- land gehouden. Andere deelne mers aan het festival zijn het Düsseldorfer Schauspielhaus, Armeetheater Sofia, Poesjkin- theater Moskou en National theater Mannheim. KORTWEG zich in brand DEN BOSCH (ANP) Een 22-jarige jongeman Den Dem Bosch heeft zich gis teren op het Emmaplein in Den Bosch in de Brabantse hoofdstad met benzine overgoten en in brand ge stoken. Enige uren later bezweek hij in het zieken huis aan zijn verwondin gen. Voorbijgangers hadden nog geprobeerd de vlammen te doven met jassen en een brandblusser. Zij konden echter niet voorkomen dat de jongen levensgevaarlijke verwondingen opliep. Vol gens de politie had de jon geman problemen met een verbroken liefdesverhou ding. PROFESSOR Hofstra wil niemand „pakken", zo heeft hij gisteravond via de televisie verzekerd. De geldontwaarding noemde hij diefstal. Wie geld spaart gaat er immers op achteruit in koopkracht. En dan pikt de belasting bovendien nog wat van de spaarrente af. Een onrechtvaardig belasting beleid dus voor de spaarders, zo constateert Hofstra terecht. En hij stelt voor daar wat aan te doen. Maar tegenover het onrechtvaardig nadeel voor de spaar ders staat volgens dezelfe redenering een onrechtvaar dig voordeel voor de leners. Zij profiteren van de geldont waarding. Zij lenen guldens en betalen die terug met kwartjes en dubbeltjes. Wie van zijn schulden leeft moet daar ook iets voor betalen, aldus Hofstra. En daarom stelt hij voör, de bezitters van een eigen huis iets te laten inleveren van het belastingvoordeel, waar ze eigenlijk geen recht op zouden moeten hebben. En ook tegen deze redene ring valt op zich weinig in te brengen. HOFSTRA zelf zou het evenwel maatschappelijk onaan vaardbaar vinden indien de hypotheekrente van de ene dag op de andere geheel of gedeeltelijk niet meer aftrekbaar zou zijn. In de afgelopen jaren zijn velen, onder wie ook veel jonge mensen, tot over de grens van hun financiële draagkracht gegaan bij het kopen van hun huis. Daartoe dikwijls gedwongen door de woningnood. Dat kan men toch moeilijk „leven van zijn schulden" noemen. Banken en verzekeringsmaatschappijen hebben hen daarbij met kracht van argumenten over de drempel van hun financiële aarze ling geholpen, door te wijzen op het belastingvoordeel. Een uitgerekend deze week verspreide brochure van een bank onderstreept nog eens op duidelijke wijze, hoe indringen^ dat is gebeurd. INDIEN Hofstra's voorstellen worden uitgevoerd en daar! ziet het bepaald nog niet naar uit dan zou de door hem genoemde overgangstermijn van ongeveer vijf jaar in ieder geval te kort zijn. Wil men een groot deel van de mensen met een eigen huis, die in goed vertrouwen hun financie ringsplannen op de bestaande belastingregeling hebben gebaseerd niet „pakken", dan zou die termijn minstens twee maal zo lang moeten zijn. Maar eerst moet men zich in politiek Den Haag nog maar eens afvragen, of de bestaande belastingaftrekmogelijkheid niet een zeer verantwoord middel is om het bezit van de eigen woning te bevorderen. Bee Gees krijgen Oscar-onderscheiding De componist John Williams ontving deze onderscheiding voor zijn Rhapsodie van de ruimte in de film 'Star Wars'. De prijzen worden jaarlijks toegekend door de Nationale Muzieka cademie. M A ROKK A A NSF - Het lurillUlvlVriilitene van justitie heeft een van de 182 Marokkaanse hongersta- TTA*TArmnm -rr-nr» kers die via de Raad van State HONGERSTAKER probeerde een verblijfsvergun- ning voor ons land te krijgen, toegestaan hier te blijven. MAG Justitie heeft de vergunning ver- nj TTT7T?"IVr leend op „humanitaire grond- ÖLdJ V ÜjIv en", wat zoveel betekent dat de man gevaar loopt bij terugkeer naar zijn land. Wat de wind tijdelijk kan doen met het gezicht van een parachutist die op het punt staat te springen is te zien op de winnende foto in de categorie diversen. "Gone with the wind", noemt Christian Dehon van de Sunday Mail uit Rhodesië zijn prent. Het gelukkigste nieuws werd op de plaat vastgelegd door Hans Rauchenstein uit München. Voor hem dan ook de eerste prijs in deze categorie met zijn foto "Affectie". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakver bond CNV stuurt dit jaar circa 1,3 miljoen gulden oaar de ontwikkelingslanden om daar het vak bondswerk te steunen. Hiervan krijgt het 1,2 miljoen van het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking, terwijl uit eigen kas en uit bijdra- sen van de leden rond 120.000 gulden wordt fefourneerd. Minister De Koning zal volgende maand worden verzocht zijn bijdrage te verhogen, to mogelijk tot twee miljoen omdat bet CNV lang tiet aan alle aanvragen kan voldoen. "an de 1,2 miljoen gulden gaat negen ton naar Projecten, die door het Wereldver bond van de Arbeid (WVA) zijn voorgedragen. Men zou hier kunnen spreken van een coproduktie. Drie ton krijgt van het CNV zelf een bestemming. Het betreft hier steun aan de verbruikerscoöperatie Cosurico in Suriname, aan de Progressieve Werk nemers Organisatie, eveneens in Suriname, aan de opbouw van een coöperatie in Rwanda en voorts aan de vakbeweging in Brazilië, Zuid-Afrika, Haïti en mogelijk Namibië. Het CNV verstrekt daar naast nog humanitaire hulp aan vakbondsmensen in Chili, Argentinië, en Bolivia, die onder zware druk staan, hun werk niet meer kunnen of mogen uitoefenen en aldus tot de bedelstaf veroordeeld worden. NOORDWIJK Drs. I. Gunt- her spreekt maandagavond 27 februari over haar werk in de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De bijeenkomst onder auspiciën van "Vrouwen in de WD" wordt gehouden in Hotel Noordzee aan de Wilhelnjina- boulevard. De statenverkiezin gen van 29 maart nemen uite raard een aanzienlijk deel van de tijd in beslag. Aanvang acht uur. Uit de serie kleurenfoto's kwam de plaat van Vincent Mentzel van NRC-Handels- blad in Rotterdam. Het is een foto uit zijn serie "Vechten met de vijand". De eerste prijs in de categorie Nieuws features ging naar de fotografe Susan McElhinney van Newsweek in New York. Zij drukte op het juiste moment af toen president Carter een slippertje maakte in de sneeuw.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9