•■L De ruige natuur van Wim van Palenstein La dentellière ontroert Solo Peter Faber kan Dokter Vlimmen niet redden KOFFIECONCERT BIJ ARTEMIS DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Volop actie in De doorzetter 191 LEIDEN De Haarauilense kunstenaar Wim van Palen- stein is een groot liefhebber van de ruige natuur. De erva ringen die hij daarbij opdoet verwerkt hij in zijn schilderij en, die eenvoudig en zonder franje zijn. Hij ondertekent het werk simpelweg met „Paal", hetgeen tekenend is voor de (autodidacte) kunste naar en zijn levensopvatting. Tot en met 10 maart is het ongecompliceerde landschaps- werk van de schilder in de Foyer van bet LAK-theater te aanschouwen. Wim van Palenstein doet zijn ervaring met de ruige natuur op in een duingebied in Neder land, maar vaak is het het meer uitgestrekte Schotse of Ierse landschap dat hem inspi reert. Deze natuurlijke land schappen, nog onaangetast door de expansiedrift van de mens uit de 20e eeuw bieden de kunstenaar de gelegenheid in zijn werk uiting te geven aan zijn zoeken naar oervor men. Het gaat daarbij niet om de details, maar om de hele atmosfeer, om de manier waarop licht, lucht, wind en Afgieten Als Wim van Palenstein aan het werk gaat maakt hij niet eerst schetsen maar brengt hij de door hem opgedane impres sies onmiddellijk op het doek over. Het zijn geen fotografi sche weergaven; zijn werk neemt een tussenvorm in tus sen figuratief en abstract. In elkaar overvloeiende lijnen ge ven hier meer, daar minder duidelijk de grenzen aan tus sen land, water en lucht Heu vels, bossen en beken zijn te onderscheiden, maar nooit duidelijk te situeren. Op het eerste gezicht zie je een vloeiende kleurencompositie. bij nadere beschouwing wor den de verschillende schapselementen duidelijker. Dit effect wordt bereikt door een heel speciale techniek, die bestaat in het over elkaar aan brengen van nog vochtige la gen olieverf, lijnolie en water, die hij over het papier heen en weer laat vloeien. Dat doet hij net zo lang tot het juiste beeld is verschenen. Bij Wim van Palenstein is het daarom mo gelijk te spreken van een schil derij „afgieten". Wie de „afgietsels" van Wim van Palenstein aan een nadere beschouwing wil onderwerpen kan dagelijks van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds in de foyer van het LAK-thea ter aan het Levendaal 150 te recht. FRANK BUURMAN Kunst en Volharding speelt „Lustige Witwe" LISSE Het muziekgezelschap „Kunst en Volharding" geeft drie uitvoeringen van de operette „Die Lustige Witwe" van Frans Léhdr in gebouw Reboboth aan de Achterweg. De eerste uitvoering is vanavond. De andere twee respectievelijk op 10 en 31 maart. Op 17 maart geeft „Kunst en Volharding" een voorstelling in Hotel Flora in Hillegom. Maandenlang heeft het gezelschap onder leiding van dirigent G. van Strien en regisseur John Hulsbergen gerepeteerd. „Die Lustige Witwe" is de 29ste serie uitvoeringen van het muziekge zelschap. „Kunst en Volharding heeft een dermate grote bekend heid in Lisse opgebouwd dat het aanbeveling verdient kaarten voor de uitvoeringen te bespreken. De voorverkoopadressen zijn: Heereweg 212 in Lisse, tel. 13598, en Julianastraat 43. tel 10271 en Schaepmanlaan 41, Hillegom, tel. 21225 Harpkwintet in Dorpskerk LEIDERDORP Het „Hollands Harp Kwintet", vroeger „So nata a Cinque", geheten geeft vanavond in de Dorpskerk in Leiderdorp een concert. Het ensemble bestaat uit zeer vooraan staande Nederlandse musici zoals de fluitiste Abbie de Quant, de harpist Edward Witsenburg, de violist Jaring Walta, de altviolist Gerrit Oldeman en de cellist Harro Ruysenaars. Op het programma staan werken van Pierné, Mozart. Roussel. Debussy, Saint-Saëns en Fran?aix. Toegangskaarten zijn te krijgen op de avond van het concert vanaf half acht aan de Dorpskerk Het concert begint om kwart over acht De Vlaamse liedjeszanger en zijn twee begeleiders. Miel Cools in Leiden LEIDEN De Vlaamse liedjeszanger, chansonnier en trouba dour Miel Cools brengt morgen een avondvullend chansonpro gramma onder de titel „Achter de Schelde vrijen de Helden" in de Leidse Schouwburg. Teksten zijn van Ed Leeflang, Willem Wilmink. Pieter Goemans. Fred Dannenburg en Jaak Dreesen. Miel zal zelf de gitaar ter hand nemen, en hij wordt verder bijgestaan door Jan Theelen op piano, accordeon, Fender-piano en banjo en Mitch Caanen op basgitaar en slagwerk. Poëzie, ironie, levenswarmte en kritiek met een breed sociaal engagement zullen ook nu weer het programma van Miel Cools kenmerken Franse keukenprins bezoekt Oegstgeest OEGSTGEEST Een van de vernieuwers van de Franse keuken (la nouvelle cuisine) chefkok André Daguin van Hotel de France in Auch zal gedurende veertien dagen de scepter zwaaien in de keuken van restaurant De Beukenhof in Oegst geest. Van 4 tot en met 18 maart houdt De Beukenhof een „Quinzine gastronomique de Gascon". De gerechten zullen worden bereid door de Franse keukenspecialist van het restaurant met twee Michelin-sterren. gesteund door twee Franse collega's en de vaste staf van het Oegstgeestse restaurant Ter gelegenheid van het evenement zal het restaurant in Oegstgeest een speciale menukaart voor lunch en diners voeren waarop ook de beste wijnen uit Gascogne en enkele belegen Armagnacs voorkomen. LISSE Het eerste in de nieuwe serie koffieconcerten van sociëteit Artemis wordt gehouden op zondag 26 februari in het sociëteitsgebouw aan de Lissese Heereweg. Aan het koffie concert wordt meegewerkt door het ensemble „Yupanki". Dit ensemble brengt originele volksmuziek uit het Andesgeberg- te. Verder wordt opgetreden door de Californische formatie „The Great Djeli". Het repertoire van deze groep bestaat uit op klassieke thema's geïnspireerde muziek waarin folk- en popinvloeden harmonisch zijn ingeweven. De toegangsprijs tot het concert dat om twaalf uur begint, bedraagt 2 gulden Kinderen betalen de helft van deze prijs. Vanaf vandaag exposeert de Lissese kunstenaar Wout Ruig rok in Artemis. De expositie bestaat uit olieverfschilderijen, penteke ningen en naïeve objecten. De toegang tot de expositie, die het gehele weekeinde geopend is, is gratis. LIDO III: La Dentellière met Isabelle Huppert en Yves Beneyton. Regie: Claude Goretta. Vier jaar na zijn befaamde film „l'Invitation" heeft Claude Goret ta weer voor een verrassing ge zorgd. De Zwitserse regisseur laat met zijn „La Dentellière" (de kant bewerkster) zien hoe er met een simpel gegeven (een ongelukkig aflopende liefdesverhouding) een boeiende, ontroerende film kan worden gemaakt, zonder dat daar melodrama aan te pas hoeft te komen. „La Dentellière" is gebaseerd op de gelijk namige roman van Pascal Laine, die in 1974 werd onderscheiden met de Prix Gon- court. De Zwitserse regisseur kende de roman niet, maar toen hij het boek onder ogen kreeg, legde hij een soortgelijk script waarmee hij bezig was ter zijde, om in samenwerking met Laine een scenario-be werking van de roman te maken. Als hoofdrolspeelster werd Isabelle Hup pert, een toen nog onbekende actrice, geko zen. Zij maakt van Pomme, een terugge trokken kapstertje dat verliefd wordt op de student Francois (Yves Beneyton), een bijna levensecht personage. Met heel haar wezen geeft ze zich aan Francois. Op den duur gaat haar zwijgzaamheid, die Fran cois aanvankelijk zo had aangetrokken, hem irriteren. Het komt tot een breuk, waaraan Pomme geestelijk kapot gaat. Ziedaar de ingrediënten voor een „Love Story '78". Toch is „La Dentellière" veel meer dan dat. Een van de opmerkelijke Zeiken in de film is, dat Francois door Goretta niet wordt afgeschilderd als de grote boosdoener. Hij is eerder een onhan dige, slungelachtige jongeman, die on danks zijn welbespraaktheid niet bij mach te is om de taalbarrière tussen Pomme en hem te doorbreken. Bovendien wordt het verhaal zonder senti mentaliteit verteld. Er is zo diepmenselijk verfilmd, dat je wel een hart van steen moet hebben om geen brok in je keel te krijgen bij het zien van „La Dentellière". L.V. Dokter Vlimmen (Peter Faber) doet toenaderingspogingen tot dames Stroeks (Wiesje Bouwmeester, rechts en Georgette Reyevski) Isabelle Huppert als Pomme en Yves Beneyton als Francois, haar eerste en enige liefde. Slechts luttele weken na de eerste vertonin gen van Adriaan Dit- voorst's „De mantel der liefde" (nog niet in Lei den overigens) gaat we derom een Nederlandse speelfilm in première: Guido Pieters" verfilm ing van „Dr. Vlimmen", een bestseller in de ja ren dertig van Mr. An ton Roothaert, die nog twee vervolgen kreeg die echter aanzienlijk minder succesvol wa ren. Roothaert baseerde zijn boek op dè figuur van zijn goede vriend, de veearts Pulles, die tijdens de Duitse bezetting wel een zeer bedenkelijke rol speelde en nog enige tijd als NSB-burgemeester van Eind hoven optrad. Van diens natio- naal-socialistische-sympa- thieën is in Pieters' film niets te bespeuren. Het is een hard werkende veearts in een klein Brabants dorp, die naast zieke koeien, onwillige merries, ge wonde honden en bijna ver dringende biggetjes vooral te kampen heeft met de weer standen die hij in de bekrom pen dorpsgemeenschap ont moet, omdat hij in scheiding ligt, zich opstelt tegen een wet houder, die hij voor een „slechte slager" uitmaakt en een pastoor, die hem niet wil kennen omdat hij nooit in de TRIANON: Dokter Vlim men met Peter Faber, Wiesje Bouwmeester en Monique van de Ven. Re gie: Guido Pieters. kerk komt. Als bovendien een minderjarig dienstmeisje be weert dat hij de vader van haar kind is, lijkt Vlimmen's positie in het dorp, al zijn inzet en medische capaciteiten ten spijt, onmogelijk geworden. Guido Pieters heeft er met ve le bloedige details uit de prak tijk van een veearts een ver schrikkelijk conventionele film van gemaakt. Die boven dien nogal rommelig in elkaar zit. Of dit nu aan het scenario ligt dan wel aan de eind mon tage - de circusepisode in de begintitels gesuggereerd is nergens in de film terug te vinden - is niet duidelijk. Pieters begint in 1939 en springt dan terug naar 1929 om te laten zien hoe Vlimmen - in een aantal los van elkaar staande hoofdstukken - on danks alle tegenstand een goe de reputatie als veearts vestig de, om dan weer terug te ke ren naar de beginscène-en er dan nog een stukje van het derde deel van de Vlimmen- trilogie aan te breien. Pieters laat als slot van iedere episode het licht uitgaan, met een zo genaamde „fade out" - één keer zelfs midden in een dia- loogzin - en dat ontbreken van een goede montage tussen de delen onderling geeft je het gevoel naar een Amerikaanse televisie-serie te kijken, waar in telkens even ruimte wordt gelaten voor een commercial. Wat de film overeind houdt is het solo-optreden van Peter Faber als Vlimmen, want hij is omgeven door een aantal vrij wazige figuren, die met de stem van een nieuwslezer hun tekst opzeggen, maar op Roger van Hooi na als de advocaat Dacka - Roothaert zelf - niet uit de verf komen. Zo mag Monique van der Ven even optreden als een licht Ant werps meisje dat aan het slot toch nog op het „goede pad" terecht schijnt gekomen te zijn en moeten Wiesje Bouwmees ter en Georgette Reyevsky voor een „running gag" zorgen als twee Vlimmen vanachter de ruiten bespiedende oude dametjes. Tim Beekman als de slager Van Heusden en Manfred de Graaf als de jaloerse dokter Tree borg krijgen als Vlimme n's felste tegenstanders wat meer reliëf, maar door plotse ling weer tien jaar in de tijd vooruit te gaan, wordt hun rol nooit uitgespeeld. Een enkele maal, zoals bij de gevaarlijke operatie van een koe terwijl de weinig goeds van zin zijnde dorpsbevolking dreigend komt kijken, weet Guido Pieters een zekere spanning op te roepen en cameraman Theo van de Sande heeft een schilderijtje LUXOR The gauntlet (16) met Cllnt Eastwood en Sondra Locke. Regie Clint Eastwood. Dat Clint Eastwood vroeger een bekende westernheid was, blijkt wel uit zijn nieuwste film, waarvan hij ook de regie verzorgde. Soms wordt de kijker voor tonelen geplaatst die hij alleen maar in het wilde westen voor mogelijk had ge houden. Een auto en zelfs een compleet huis worden totaal vernield door een re gen van kogels, nota bene door de politie afgevuurd. Dit maakt de film wel wat ongeloofwaardig. Ondanks de gebrekkige regie weet East wood toch een aardig verhaal op het doek te brengen. Dit is vooral te danken aan de rol die hij zichzelf toebedeeld heeft. Deze past namelijk precies bij hem. Hij speelt de eenzame, door het leven keihard geworden politieman, die zijn taak vervult met in zijn zak een heupflesje whisky. Het verhaal is simpel. Een corrupte commissa ris geeft Eastwood de opdracht een getuige voor een rechtszaak uit de nabijgelegen stad Las Vegas te halen. Deze getuige, een knap hoertje, is echter zeer gevaarlijk voor hem en zijn corrupte vriendjes. Daarom probeert hij haar uit de weg te ruimen en houdt hierbij geen rekening met de in zijn ogen nutteloze politieman. Hij wendt al zijn macht aan en weet het voor elkaar te krijgen dat een compleet politieleger op het onschuldige duo wacht. Toch lukt hel de twee om door de barricade van politie mannen heen te dringen en de corrupte commissaris en zijn kornuiten worden ont maskerd. H. de B. EN VERDER CAMERA Bobby Dearfield (al.) Intrige rende love-story van Sidney Pollack. Auto coureur Al Pacino ontmoet in het zieken huis de ten dode opgeschreven vrouw Marthe Keiler. Er ontspint zich een verhou ding. Uitstekende film. (tweede week). LIDO 1 Starwars (a.l.) Een luxe-science fiction met de nodige spectaculaire scenes. Mark Hamill en Alec Guiness spelen de hoofdrollen (derde week). LIDO II De reddertjes (a.1.) (vier mid dagvoorstellingen) Meer dan uitstekend produkt uit de Disney-studio's. Een verruk kelijk filmavontuur, voortreffelijk geani meerd en redelijk Nederlands nagesyn chroniseerd. (elfde week). LIDO II (The spy who loved me (12) (vier middag- en elf avondvoorstellingen) Het zoveelste vermakelijke avontuur van agent 007. Boordevol actie en humor (elfde week). STUDIO Nous irons tous au paradis (16) Vier gezworen kameraden beleven tal van avonturen in een slapstick-achtige film. Anderhalf uur ontspanning zonder proble men. (tweede week). REX Het stampcafé (16) Prikkelwerk van het gebruikelijke niveau; voorbehou den aan de liefhebbers. EUROCINEMA III (Alphen) - Airport'77 (12) Avonturen in een Amerikaans vlieg tuig. Naar de gelijknamige bestseller waar in de Bermuda-driehoek een belangrijke rol speelt (tweede week). EUROCINEMA IV (Alphen) Cannonbalt (12) Misdaadfilm met de voortrazende de tective Cannon ball die alle zaakjes overi gens wat slordig oplost (eerste week). gemaakt van het dekken van een merrie, maar het geluid met vaak moeilijk verstaanba re en gekunsteld klinkende dialogenen de weinig geinspi- reerde achtergrondmuziek van Pim Koopman blijft over de hele linie beneden de maat Guido Pieters, die toonde met zijn eerste speelfilm „Vaar wel", die nooit de bioscopen haalde maar op festivals als Montreux en Londen werd on derscheiden, een zekere fanta sie te bezitten heeft de belofte die hij als regisseur inhield met „Dr. Vlimmen" niet waar kunnen maken. Ondanks Peter Faber, die je toch ook weer niet in elke Nederlandse speelfilm moet zien, on danks een gegeven dat beter verteld wel dege lijk dramatische moge lijkheden bood, zoals destijds de Duitse ver filming met Bernard Wicky in de titelrol be wees.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7