Knopenmachine ter „versiering" van verenigingen Heren ondernemers, wilt neven een datum inuw agenda schrijven? Verbreding rijksweg 4 mag groene hart niet aantasten" Zevenhovense boer schrijft tegenhanger van Ed van Thijn's dagboek Bewoners P.J. Blokstraat willen verkeersmaatregelen IA 4 STAD/REGIOLEIDSE COURANTVRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. immm Misschien heeft u al een computer, misschien ook niet. In beide gevallen is het nuttig om kennis te maken met EBM computers, die speciaal werden ontwikkeld voor kleine en middelgrote bedrijven. Computers die voor u veel problemen kunnen oplossen. Op administratief gebied en/of bij de bedrijfsrapportering. Voor een prijs die u zal meevallen of zelfs verbazen: IBM heeft voor u een echte, volwassen computer vanaf f 50.000,- (koop). Specialisten van IBM's divisie Informatieverwerking willen u graag demonstreren dat het inschakelen van een computer in de bedrijfsvoering geen heksentoer meer is. Om het u gemakkelijk te maken, komt IBM bij u in de buurt. Als u onderstaande gegevens in uw agenda noteert, is dat wellicht een stap naar een nóg efficiëntere toekomst. U bent hartelijk welkom in Rijswijk (Z.H.) in Motel Hoornwijck, Jan Thijssenweg 2 op: Woensdag 1 maart 09.00 -17.00 uur. Donderdag 2 maart 09.00 -17.00 uur. Vrijdag 3 maan 09.00 -17.00 uur. U bent gedurende de gehele dag welkom, maar mocht u een bepaalde tijd willen afspreken dan kunt u bellen met ons verkoopkantoor te Zoetermeer, tel. 079-254568. Mevr. Verroen zal graag de tijd voor u vastleggen. RAAD ZOETERWOUDE: Zoeterwoude De gemeenteraad van Zoeterwoude vindt dat de verbreding van rijksweg 4 niet aan de kant van Zoeterwoude moet plaatsvinden. De *ad acht dit een onaanvaardbare aan tasting van de woon- en leefsituatie in Zoeterwoude. Drie raadsleden, de heren Straver (PZ) en Hogenelst (CDA) en mevrouw Plan- tinga (CDA) stemden tegen de verbre ding. De meerderheid van de raad vond dat er eerst iets gedaan moet worden aan de knelpunten in de weg zoals de bottle neck bijLeidschendam. Ook de ondertun neling bij Leiderdorp moet eerst zijn gerealiseerd. De aanleg van rijksweg 11 acht de raad veel urgenter dan de verbre ding van rijksweg 4. Hierdoor zouden de afritten aan de Hoge Rijndijk vervallen. Maar de aansluiting via de Europaweg moet mogelijk blijven. Inzake het al dan niet noodzakelijk zijn van dorpsraden, gaat de WD zelf een enquête houden onder de Zoeterwoudse bevolking. Dit bleek, nadat de motie van genoemde partij een gemeentelijke en quête te houden over de dorpsraden door de andere fracties werd weggestemd. Het CDA was tegen de in te stellen enquête, doch gaf bij monde van Engelkes wel te kennen te willen praten over andere mo gelij heden van inspraak voor de bevol king. „Wij zijn absoluut tegen het insti tuut dorpsraden zoals het er nu ligt", aldus Engelkes. Ook de fractie van PZ zag het niet erg zitten met de dorpsraden. „Wij willen wel dat commissievergaderin gen openbaar worden", aldus PZ-zegs- man Straver. Maar de raad vond hij meer dan genoeg voor de bevolking om hun problemen kwijt te kunnen. PIET VAN DER HULST: EEN ROEPENDE OP DE VALREEP Het gebeurde, dat vorige week ene Ed van Thijn zijn Dagboek van een onderhandelaar presen teerde. „Dit boek móest gewoon", riep hij naar het Nederlandse volk. Niet, dat hij er geld mee wou verdienen dat is een prettige bijkomstig heid maar als een daad van „zelfbehoud of van zelfvernietiging". Ha, dacht Petrus Adria- nus van der Hulst, in het huisje aan het Zevenho vense Noordeinde; „ha, nou zal ik me waar ma ken" en hij belde de krant op. Of er een be trouwbare journalist kon komen, want hij wilde een tegenhangend boekje op maatschappe lijk gebied introduceren. De betrouwbare journalisten waren allemaal de deur al uit en daarom reed ik naar Ze venhoven om het nieuws la Van Thijn, maar dan niet-poli- tiek, te vernemen. Vóór de deur de schaatsende jeugd, er achter Piet van der Hulst en zijn vrouw; Piet in een blauw boeren jasje, als „rustend agrarisch iemand", zijn vrouw waakzaam bij de koffie in de keuken. Het kamertje heeft minimale afmetingen, maar toch kent oud-akkerbouwer en dito vee houder (gemengd bedrijf dus) Van der Hulst die over een week of wat 68 wordt er z'n „inspiratie-huiskamerhoek" met radio en tevee, z'n muzi kale hoek met de piano, z'n schrijfhoek, z'n zithoek en er tegenover een langwerpig doekje' met geborduurde paar den erop: „dat is de natuur". „Ik ben altijd broodboer be- weest, met mijn vader. We moesten boeren met geleend kapitaal; daar moesten we brood aan over zien te houden. Schrijft u alsjeblieft zoveel mogelijk in de Moedertaal. Daar ben ik erg op gesteld; dat zult u gewaar worden'. „Piet", roept z'ji vrouw, „Piet, denk erom: je gaat niet op de foto. Dat doe je maar als je werk overal geaccepteerd wordt. Over 20 jaar of zo". „Wat 20 jaar.over twee we ken. werpt Piet tandeloos tegen, maar hij moet capitule ren na enige ruggespraak in weer de laatste pagina met de tweespalt wil tonen. Iets terug lees ik een ervaring van 60 jaar geleden: „Steek geen vuur aan dat u niet kunt doven. Ik heb de schrik in mijn lijf voor vuur. Ik zie nog de in vuur en vlam staande molen aan de Hogedijk. Mijn vader nam me op zijn arm en liet me de gloed zien, in het donker. Een in vuur en vlam staande water molen, getroffen door hemel vuur". Verderop staat: „Leeft u ook natuurgetrouw?" Piet zelf leeft natuurgetrouw, van daar ook zijn blauwe jasje als hij zich prettig voelt. „Als er inzicht is, komt er ook door zicht en zelfs omzicht. Ik denk, dat ik de koningin ga schrij ven: majesteit, als ik net zo afbrekend zou praten als Joop den Uyl, dan zou u me huisar rest en zwijgplicht op moeten leggen. Misschien doe ik dat nog wel". „Piet, ik wil niet dat je op de foto gaat. Willen de heren kof fie of thee?" Piet sputtert nog wat, maar hij zal op z'n erken ning moeten wachten. In het Zevenhovense huisje aan het Noordeinde, waar ooit in de oogsttijd Piet een appel links en een appel rechts in z'n zak ken stak om het evenwicht te bewaren. Om in balans te blij ven op deze aardbol. Voorlichtings film over verkiezingen Leiden De Welzijns- raad heeft in een brief het college van b en w gevraagd om financiële steun voor het maken van een film in het kader van de gemeenteraads verkiezingen. Het ver zoek zal maandag 27 fe bruari ter sprake worden gebracht in de raadscom missie voor algemene be stuurlijke aangelegenhe- den. De intitiatiefnemers, een sa menwerkingsverband van de Welzij nsraad, Troef en de filmgroep Tiem zijn op het idee gekomen om een film te maken nadat hen tijdens de verkiezingen van vorig jaar was gebleken dat het bestaande voorlichtingsma teriaal niet degenen bereikt die het zou moeten bereiken. De film, die een algemeen vormend karakter krijgt, zal hoofdzakelijk worden ver toond aan bezoekers van buurt- en clubhuizen, van vormingsinstellingen, aan leerlingen van het lager nij verheidsonderwijs en aan cursisten van Ouders-op- herhaling. De kosten voor het maken van de film zijn begroot op drieduizend gulden. Er wordt in de film, die voorna melijk wordt gespeeld, aan sluiting gezocht bij twee the ma's uit het leven van alle dag: stedelijk verkeer en wo- nen. Deze onderwerpen zijn j gekozen naar aanleiding van een enquête onder verschil lende groepen bij Ouders- op-herhaling en Troef. die zich regelmatig uit de sloffen loopt voor Veronica. Zo laat hij bijvoorbeeld stickers met Veronicaleuzen maken. Radiovriend Aad Jan sen komt in mei op de rommelmarkt in de Ton Menken Ijshal. Tegen een geringe vergoeding kan men daar bij Aad z'n eigen tekst of eigen foto op een knoop laten zetten. Ook foto's van anderen, natuurlijk. Niet alleen de afbeelding van popfavorieten, maar ook de naam en het adres van kinderen, die op die manier enigszins „beveiligd" publiekelijk door het leven kunnen gaan. Nu we het toch over die Vereniging van Radio vrienden hebben, hun stand op de rommel markt biedt nog meer te koop aan: katoenen draagtassen met een afbeelding van het be faamde Veronicaschip erop. Maar daar houdt het niet mee op. Zo'n rommelmarkt is trouwens een geweldige pied terre voor de kassen van allerlei verenigingen. In die hal van Ton Men ken kun je van alles kwijt zonder er nu meteen een buil bij te vallen. Neem nou die radiovrien den met hun knopen - zoiets kunnen andere verenigingen ook verzinnen. En als de vereni gingen met hun verkoopobjecteri enigszins met de handen in het haar zitten, kunnen ze altijd nog bij Aad Jansen en z'n knopenmachine terecht ten eigen behoeve. Elke vereniging heeft toch wel wat aan kreten en leuzen op een draagknoop te zetten, dacht ik zo. Dit worden knopen die binnen ieders bereik liggen. Wie de knoop wil doorhakken, kan altijd in verbinding treden met Aad Jansen, die met raad en daad beschikbaar is: Leemansstraat 34, Leiden, tel. 76 84 13. Daar kan elke vereniging mee gebaat zijn en ook de Radiovrienden kunnen verder leven op hun eigen golflengte. De Buttonmachi ne staat voor niets. Zevenhovense Piet van der Hulst met zijn boek, geschreven in de Moedertaal. de keuken. Het werk komt op tafel. Het is een stevig gekaft schrift met lijntjespapier. Voor driekwart volgeschreven. Het is een dik schrift." Twee weken geleden begon Piet erin te schrijven, vaak na een in spirerende nachtrust. „Als ik 's morgens het gevoel krijg: dit kon weieens een schrijfdag worden, nou, dan wordt het meestal ook wel een schrijf dag. Omnia ad maiorem Dei gloriam, calligrafeerde Petrus Adrianus een maand of wat geleden boven het eerste velle tje van een grote blocnote: al les tot meerdere eer van God. Losse gedachten werden ste vig op papier. In de Moeder taal van het kleine Nederland. Vaak zijn er touwen aan vast te knopen, maar ook komt het voor, dat de gedachten bij voorbaat al op hol zijn gesla gen. Tussen het harde kaftwerk van het schrift is een andere reeks doorleefde beslommerin gen neergeschreven. In de geest van Ed van Thijn, maar dan heel anders. Met Ed heeft Piet trouwens enige losse bin ding. „Ik heb Van Thijn een tijd geleden uitgenodigd voor een debat op de teevee. Maar daar is hij niet ingetrapt. Dit is nog Moedertaal. Ik ben niet eigenwijs meer, maar leef wel op mijn eigen wijze. Zoals u kunt zien, ben ik een schrijver met ondervinding en levenser varing. Dit is geen dagboek, maar de visie van een onder vinder. Ik ben met de crisistijd begonnen. Ondervinding is de beste leermeester". De onder vinding van Piet is vrij moei lijk te lezen. Het is allemaal uitgedrukt in een sierlijk handschrift, maar zowat aÜe woorden zijn onderstreept, omdat ze zo belangrijk zijn. De kern van Piets boodschap (die ik zal moeten uitdragen naar alle Nederlandse publici teitsmedia, vooral dagbladen) is in feite: „We staan op de valreep. We bevinden ons voor de tweespalt. Het is buigen voor de Schepper, of bersten door het Groot Kapitaal. Daar bij verstaat Van der Hulst de uitdrukking „multo natio naals" best. „Maar dat moeten ze allemaal zelf weten. Ik heb me geroerd onder het politieke volk. Schreef brieven naar mi nisters, de excellenties Bies heuvel, Boersma en die man met dat kalende hoofd, o ja, De Gaay Fortman. En naar de PeevandeAa ook. Kreeg brie ven terug. U mag ze zien. Ik schrijf naar die mensen mijn persoonlijke visie op het we reldgebeuren, wat er te gebeu ren staat. En dat is heel wat. Dat is meer dan erg. We staan voor de tweespalt. Wat dat precies betekent kan ik nu nog niet zeggen. Maar het is iets onvoorstelbaars. Vanaf de cri sisjaren heb ik ondervinding, daarna kwamen we onder de druk van het Klein Kapitaal. We hebben het doorstaan, m'n vader en ik, we zijn blijven hangen aan ons bedrijf'. Petrus van der Hulst geeft een uiteenzetting van publiekrech telijke inspraak en over de macht die „ze" koningin Julia na trachten te ontfutselen. „Het zit me als een lopende band in m'n hoofd. Dit is m'n boek (klap), dit is m'n hoofd (klap), daar kwam uit wat nu in dit boek (klap) staat Dit moest ik schrijven, zonder dat dit een daad van zelfbehoud of zelfvernietiging is. Ik sta vo gelvrij. Ik ga door buurtgeno ten vernietigd worden, maar dit boek (klap) blijft, of ze moeten het verbranden. En al lemaal geschreven in die rijke Moedertaal van ons kleine landje, levend in een wel- vaartsroes met listige listen en vluchtige vluchten. En we ver vuilen en verontreinigen maar, doen alsof er niets aan de hand'is". Onderwijl blader ik in het vi sieschrift, daarbij min of meer gehinderd door Piet die steeds LEIDEN Bewoners van de P.J. Blokstraat hebben er bij het Leids college op aangedrongen op korte termijn ver keersmaatregelen te ne men. Zij zijn erover ge belgd dat de gemeente wel maatregelen neemt in de Cobetstraat maar (le problemen die daar door zullen ontstaan voor de PJ. Blokstraat en de Kernstraat over het hoofd ziet. De Cobetstraat krijgt eenrich tingsverkeer van de Hoge Rijn dijk tot de Kernstraat, waarna men uitsluitend linksaf mag. Te vens zullen er snelheidsbeper- kende maatregelen worden ge nomen middels het aanbrengen van verkeersdrempels en rij baanversmallingen. Door deze maatregelen zal het doorgaand verkeer de Cobet straat mijden. Het gevolg is dat er een grotere verkeersdruk op de P.J. Blokstraat zal komen te liggen. „Wanneer de gemaakte plannen zullen worden gereali seerd, zonder corrigerende ver keerstechnische maatregelen in de P.J. Blokstraat, zal de ver keersveiligheid in onze straat nadelig worden béinvloed", al dus de bewoners van de P.J. Blokstraat. „Momenteel kennen we al doorgaand verkeer dat de onveiligheid, vooral voor kinde ren, nodeloos verhoogt. Het! ga- rageverkeer (Motorhuis) kan in dit verband met name worden genoemd. Zodra de Cobetstraat niet meer als sluiproute zal kun nen fungeren, zal onze straat deze functie moeten overne men". Naar aanleiding van de gemeentelijke plannen om de Cobetstraat opnieuw in te delen is er een enquête gehouden on der de bewoners van de P.J. Blokstraat. Tien bewoners spra ken zich uit voor het instellen van eenrichtingsverkeer van Fruinlaan naar Hoge Rijndijk.. Twaalf geënquêteerden wilden eenrichtingverkeer van Hoge Rijndijk naar Kernstraat en van Fruinlaan naar Kernstraaat. Ne gen bewoners wilden liever een richtingsverkeer naar zowel de Hoge Rijndijk als de Fruinlaan. Een grote meerderheid van de bewoners heeft er geen bezwaar tegen dat er verkeersdrempels in de P.J. Blokstraat komen. Knopen aanzetten kan iedere huis vrouw en, indien nodig, ook een ge wiekste man - al dan niet daartoe gedwongen. Verbluffender echter is het nieuws, dat je sinds kort in Leiden je toevlucht kunt nemen tot een „but tonmachine". Dat is geen machine die knopen maakt. Wel geeft zo'n „button machine" een ander aanzien aan de blikken „knopen" die van achteren voorzien zijn van een speld. U kent die dingen allemaal, ronde prikdingen voor op je jasje of bloes met aan de voorkant allerlei aantijgingen: „Je bent gek", „I love you", „Hou je maar koest", „Ik ben bezet" en nog meer van die baarlijke nonsens, waarover onze kinderen een paar jaar geleden nog kromlagen van het lachen. Nou daar niet meer om te lachen valt, moest er iet$ anders op dié „knopen" gevonden worden. Welnu, de „button" heeft dankzij de uitgekiende machine een nieuwe toekomst. Dat gaat overigens slechts voor een deel op. Je kunt met de „buttonmachine" nog steeds vreemde en minder vreemde teksten op de knoop zetten, maar een aparte attractie is, dat zo'n speld ook je eigen foto kan dragen. Feit is, dat de machine in het bezit is gekomen van de Vereniging van Radiovrienden in Leiden Het apparaat is voorlopig ondergebracht bij Aad Jansen, Leemansstraat 34, een aardige knaap De P.J. Blokstraat

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5