Stichting gezinsverzorging Leiden blij met Alpha- Gemeente machteloos tegen nieuwe bijstandsregeling Sloop kweekschool op oor na gevild RIJDAG 24 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 uw i LEIDEN „De Alpha-hulpverlening stelt ons in staat om meer dan vroeger aan de vraag naar gezinshulp te voldoen. In feite kunnen wij nu nog l00r* beter beantwoorden aan de doelstellingen van onze stichting: helpen waar dat noodzakelijk is", progipit stelt de directeur van de stichting gezinsver zorging Leiden, de heer Van der Meij. idiafnkdc dagen geleden is in l|$) Leiden de Alpha-hulpverle- of tfing van start 8e6aan- Deze nieuwe vorm van gezinsver zorging heeft het afgelopen 9wn jaar nogal wat weerstand ont moet met name bij de Centra- je Raad voor gezinsverzorging en de Abva. De Centrale Raad heeft nog steeds een Arob-pro- »et (ktedure bij het ministerie van CRM lopen. De Abva kantte eich tegen de Alpha-hulpverle- ly Mtung omdat de instituten voor gezinsverzorging zouden moe ten gaan optreden als een soort uitzendbureau Nieuwe afdeling fOUjÉ'I" ^e'te 'S ^at We' Waar l^-Jldus de heer Van der Meij. „Wij ontvangen de vraag en bekijken daan aan de hand van indicatienormen van de I Centrale Raad of een gezins verzorgster naar de hulpvra ger moet of een Alpha-hulp. infonDe laatste is niet bij ons in dienst, maar bij de hulpvra ger, die hem ook zelf uitbe taalt." De heer Van der Meij kan alle weerstanden wel be grijpen maar voor hem en zijn stichting blijft voorop staan dat de gezinsverzorging er is om hulp te verlenen, hoe dan ook. „Ik zie de Alpha-hulpverlening eerder als een nieuwe afdeling binnen de gezinsverzorging. Vroeger moesten we vaak pro fessionele gezinsverzorgsters sturen naar een dringende vraag om huishoudelijke hulp. Onze gezinsverzorgsters zijn in eerste instantie opgeleid om een gezin te uegeleiden bij voorbeeld bij langdurige ziek te van de moeder. Met de Alp ha-hulpverlening zijn vooral bejaarden gebaat, die zich nog best kunnen bedruipen, maar die geen zwaar huishoudelijk werk meer kunnen verrichten. Met enkele uren hulp per week zijn zij in staat langer in hun eigen omgeving blijven De invoering van de Alpha- volgens de bepalingen van het ministerie van Sociale Zaken, alleen maar vrouwen naar hulpvragers sturen) ontvangt vakantiegeld en ziektegeld ge durende zes weken. De Alpha-helpsters worden ge selecteerd door mevrouw T. Deutekom. Zij brengt ook ie der half jaar een bezoekje aan de hulpvrager om te zien of deze het met huishoudelijk hulp alleen nog af kan. „Ik vind het noodzakelijk dat we attent blijven op veranderde omstandigheden. We moeten zoveel mogelijk waarborgen inbouwen dat waar het nodig is de traditionele hulp wordt geboden", aldus directeur Van der Meij. Zeventig Thuishulp voor bejaarden hulpverlening komt uit de ko ker van de voormalige staats secretaris van CRM, de heer W. Meijer. Hiermee zag hij zijn kans schoon te bezuinigen op de uitgaven voor gezinsverzor ging. Een Alphahulp kost per uur 8,85. Dit bedrag moet worden betaald door de hulp vrager. Is deze daar niet of slechts gedeeltelijk toe in staat, dan wordt bijgespron gen met subsidie. De Alpha hulp mag slechts ten hoogste twaalf uur per week in een gezin werkzaam zijn. Zij (vreemd genoeg mag de stich ting gezinsverzorging Leiden, In totaal staan er op het mo ment zeventig hulpvragers op de wachtlijst bij de stichting gezinsverzorging. Het leeuwen deel bestaat uit vragen naar A. hulpverlening. De directeur van de stichting gezinsverzor ging wil in de loop van 1978 tweehonderd Alpha-helpsters aan de slag krijgen. In septem ber zal met het bestuur van de stichting de invoering van de A-hulpverlening worden g'èe- valweerd. aaig e demonstratie voor het stadhuis. LEIDEN De actie die de Werklozen Belangen Vereniging gister avond inderhaast op het Stadhuisplein had georganiseerd bleek uiteindelijk vergeefs te zijn; in de commissie-Sociale Zorg kregen de leden van de vereniging te horen dat de gemeente machteloos staat tegenover de nadelige effecten die de nieuwe „all-in-norm" van het ministerie van CRM afschaffing van de afzonderlijke vergoeding voor woonkosten boven de basisuitkering voor de werklozen in Leiden gaat hebben. Het komt in het kort erop neer dat zij die meer dan 165 gulden huur betalen er met de nieuwe regeling qua financiële draagkracht op achteruit zullen gaan. Via de Algemene Bijstandswet worden sinds 1 januari 1978 geen woonkosten meer vergoed. Bijstandsontvangenden zijn nu volledig aangewezen op individuele huursubsidie. Aangezien de individuele huursubsidie relatief daalt naar mate er een hoger bedrag voor huur moet worden betaald (waarbij ook het verschil in wooncom fort een rol speelt) zullen zij die meer dan 165 gulden aan huur betalen er op achteruit gaan. Deze mensen worden als het ware naar goedkopere woningen gedrongen om het verlies aan inkomen te compenseren. De situatie in Leiden is echter niet van dien aard (6000 woningzoekenden) dat een dergelijke overstap makkelijk zal verlopen. De nieuwe regeling raakt in Leiden in feite een 425 mensen. Van de 2300 mensen die in Leiden bijstand genieten, betaalt dat aantal namelijk meer dan 165 gulden aan huur. Van dit aantal worden de ongeveer 50 zelfstandige kamerbewoners in Leiden (dus niet aangesloten bij huisvesting Werkende Jongeren etc.) zeer direct getroffen aangezien zij geen enkele bescherming genieten. Wethouder Oosterman kon gisteren niet veel anders doen dan beloven de zaak met de Vereniging van Nederlandse Gemeemten op te nemen en te bekijken of het via de Tweede Kamer niet mogelijk is iets aan de nadelen van de landelijke regeling te doen. De commissie ging gisteravond nog zonder bezwaren akkoord met de huisvesting van de kunstenaars Cees Buurman. Stephan Buys en Hanneke Krijgsman in het voormalige pand van Ergon Electric op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Uiterste Gracht. Herstel marktenroute zeker maand vertraagd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkzaamheden aan de Marktenroute, die op 1 maart een aanvang zouden ne men zijn zeker een maand uit gesteld. Het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land heeft nog geen goedkeu ring verleend aan het raadsbe sluit van Leiden over het her stel van de walm uren en het aanleggen van rioleringen in de Boommarkt, Aalmarkt, Vis markt en Botermarkt. G.S. lie ten de gemeenteraad onlangs weten de goedkeuring van het krediet voorlopig nog aan te houden. Vóór 21 maart zal dit college echter uitsluitsel dienen te verschaffen. Zoals bekend zou op 1 maart met het werk worden begonnen. De Botermarkt zou dan het eerst worden aangepakt. Gedu rende de werkzaamheden aan walmuren en rioleringen zou in de Breestraat tweerichtingver- keer worden ingesteld. Ver wacht wordt dat de totale aan pak van de Marktenroute 12 tot 15 maanden zeker in beslag zal nemen. In afwachting van een beslissing door G.S. gaan de voorbereidende werkzaamheden op het stadhuis gewoon door. De gunning van het werk zal echter eerst na de officiële goed keuring kunnen plaatsvinden. concc wit 0 [S) aag el Leiden heeft nu z'n eigen Carex uitlaatcenter. En u kunt er binnenrijden zonder afspraak. In ongeveer een half uurtje monteren de snelle specialisten van Carex uw nieuwe uitlaat onder uw auto. Zonder arbeidsloon te berekenea Maar wèl met 1 jaar garantie. Carex uitlaten metl jaar garantie ^vooralle automerken! VOOR BOUWPLAN HUISVESTING WERKENDE JONGEREN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De sloop van de voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat is op een oor na gevild. Dezer dagen zal de laatste muur van de school on der de slopershamer vallen. Het is de bedoeling dat op de plaats van de al geruime tijd gesloten school appartementen voor werkende jongeren gebouwd gaan worden. Zoals bekend stuiten de plannen hiertoe van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren op verzet bij de omwonenden. Hun bezwaar richt zich ondermeer tegen het grote aantal van de huizen. 32 flats, waarvoor naast de school ook nog enkele woon huizen aan de Rijnsburgerweg en de Paulus Buysstraat ge sloopt zullen moeten worden. Naar het oordeel van de omwo nenden zou het bouwplan van Huisvesting Werkende Jongeren het best beperkt kunnen worden tot het terrein van de school. Daardoor zouden de andere panden voor sloop behouden kunnen blijven. Informatie van de gemeente leert dat voorlopig nog geen toe stemming is te verwachten voor de sloop van deze woonhuizen. Eerst zal de directeur van Ge meentewerken zijn bou wrap- port over de plannen aan het college moeten uitbrengen. De bouwplannen van de Stichting dienen ook noe door de raad^ De restanten van de voormalige kweekschool. commissies voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening te worden goedgekeurd. Sloop van de voormalige kweekschool kon echter niet meer uitblijven. De panden werden herhaaldelijk in bezit genomen door jongelui die er al enkele malen brand sticht ten. Het langer handhaven van het gebouw was volgens brand weer en politie levensgevaarlijk geworden Vollevbal De volleybalvereniging GGV houdt maandag 27 februari een open avond, ledereen is welkom en bij voldoende belangstelling worden teams gevormd die onderling wed strijden sullen spelen. Het vindt plaats in de sportzaal aan de CatbarijnstraaL Om seven uur gaan de deuren open. De toegang is gratis. De volgende dames en heren zijn geslaagd voor het diploma ziekenverpleging A aan het Academisch Ziekenhuis: Dhr. J. Beneken-Kolmer, dhr. D. van Bers, mw. M. Denijs, mw. H. Hemelrijk, mw: T. de Jong, mw. M. de Koning, mw. N. Kroon, dhr. W. Lammers, mw. Leguit, dhr. M. Quint, mw. A. Siemons-van Loon, mw. H. Uitdewiligen, mw. L. Voskuilen, mw. M. van Zuylen. Expositie De tentoonstelling „Taal en Teken binnen Chinese muren" in bet Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt verlengd tot 31 augustus. Dese expositie laat bet ontstaan, de ontwikke ling en de functie van bet Chinese schrift zien. Promotie De heren J. D. F. Habbema en J. Hermans hopen woensdag 1 maart te promoveren op hun gezamenlijke proefschrift „Statistical methods for clinical decision making" Promotor is de heer H. de Jonge, lector in de medische statistiek aan de Leidse Universiteit. De heer Habbema zal dit doen om kwart over twee, de heer Hermans om kwart over drie 's middags. Collecte Het Leger des Heils boudt van 27 februari tot en met 11 maart een collecte onder de Leidse bevolking. Het geld zal worden gebruikt om bet werk van bet Leger des Heils te laten voortbestaan. Pedicure De stichting Interkruis heeft, in samenwerking met de stich ting Dienstencentrum, haar pedicure-dienst voor bejaarden uitgebreid. De pedicure behandelt elke dinsdag van half twee tot half vijf in het pand Middelweg 38. Telefonische afspra ken kunnen worden gemaakt tijdens de behandelingsuren via nummer 121753. Behandeling thuis geschiedt uitsluitend op advies van de wijkverpleegkundige. De kosten zijn zes gulden per behandeling. Bang. banger, bangst Toneel werkgroep Wederzijds brengt op zondag 26 februari kindertheater in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Uitgevoerd worden „Bang. banger, bangst" en Anders dan Anderen". Aanvang 15.00 uur. Feestavond Het dienstencentrum m de Mors houdt maandag 27 februari een feestavond in clubhuis „Morschwijck" aan de Topaaslaan en niet, zoals eerder was aangekondigd, in het BTS-gebouw aan de Vondellaan. De feestavond begint om half acht. Proloog De werkgroep Kerk en Samenleving in de Merenwijk en de aktiegroep „Stop de neutronenbom" in Leiden organiseren een informatieavond over de neutronenbom op maandag 27 februari om 20.00 uur in de aula aan het Valkenpad in de Merenwijk. Prof. dr. A. J. Rasker zal op deze avond een inleiding houden, waarna de bekende toneelgroep „Proloog" uit Eindhoven haar visie zal geven op het kernwapenpro bleem. Tot slot is er gelegenheid tot discussie. The Lord's Folks De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt zaterdag 25 februari een Eucharistieviering in de kerk aan de Herensin gel. Het thema van deze Heilige mis is „een bron van levend water". Voorganger in de viering is pastor J. Severing. De bijeenkomst vindt plaats om 20.00 uur. Troef-cursussen Het vormingscentrum voor jong-volwassenen Troef heeft nog een aantal open plaatsen bij de volgende groepen Engels voor beginners op dinsdagavond om acht uur: Duits voor beginners op donderdagavond om acht uur en Sport op vrijdagavond om half acht. Belangstellenden voor deze activi teiten kunnen zich telefonisch opgeven bij VJV Troef, tele foon 071-130494. Langskomen is natuurlijk ook toegestaan: het adres is Noordeinde 2a, Leiden. De kosten zijn 10 gulden per maand. Scenes from Soweto Group 3 van Steve Wilmer brengt op zaterdag 25 februari „Scenes from Soweto" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het is een documentair spel dat zich in hoofdzaak afspeelt rond de opstand in Soweto op 16 juni 1976 en de gevolgen daarvan voor de hoofdpersoon Nelson Malubane Deze heeft in Engeland gestudeerd, keert terug en vindt zijn land in beroering. Hij moet kiezen: toekijken of actie onder nemen, terwijl honderden kinderen in zijn buurt door de Zuidafrikaanse politie worden doodgeschoten. Zijn keuze leidt naar de gevangenis in Johannesburg, waar hij zichzelf ophangt, zo luidt althans de bekendmaking die na zijn arrestatie volgt. Het verhaal is gebaseerd op echte gebeurte nissen. Aanvang 20.15 uur, toegang f6. LAK/CJP/65 f4 Tijdens de voorstelling zijn stands van Amnesty International en de BOA aanwezig. PvdA-vergaderin g De ledenvergadering van de PvdA zal vanavond niet m ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn maar in ,,'t Kabinet" aan de Maria Gijzensteeg plaatshebben. Hiertoe heeft het PvdA- bestuur gisteren besloten, nadat duidelijk werd dat een groot aantal leden de vergadering waarop de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen wordt vastgesteld, zal bezoe ken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3