Sanders meer dan waardig vervanger van Okker Uitstekend herstel Van der Smissen Mijn zoons zullen nooit tegen elkaar bo99 MOEDER VAN LEON SPINKS: i DUBBELSPEL BRENGT TSJECHEN ALSNOG PROMOTIE Weinig verandering in Olympiads ronde 197?QRT LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 Van onze correspondent WASHINGTON Leon Spinks, de nieuwe wereld kampioen boksen in het zwaargewicht, heeft het vech ten geleerd op straat, in de sloppen van St. Louis, Missou ri. „Niet dat ik een echte vechtersbaas was maar in onze buurt was het gewoon een kwestie van verdediging. Bij ons gold het recht van de sterkste", aldus de 24-jarige Leon, .die de oudste is van zeven kinderen. Zijn vader ■verliet het huis toen hij nog zeer jong was. In de „struggle for life" ontwikkelden de vuisten van Leon zich snel tot zeer afdoende verdedigings wapens. Ondanks de troosteloze omge ving waarin hij opgroeide („De politie durfde nooit in onze buurt te komen uit angst dat ze vanuit een raam beschoten zou worden") kijkt Leon niet om in wrok. „Ik heb eigenlijk best een goede jeugd gehad. Ik heb in ieder geval geleerd me zelf op de been te houden" Dat hij ook tegen Muhammed Ali op de been zou blijven, hadden weinigen verwacht. Leon Spinks zelf had het m zijn stoutste dromen gehoopt. Ali is immers, zolang Leon groot genoeg was om een bok ser van een tafeltennisser te onderscheiden, zijn grote idool geweest. Voor Ali is Leon niet de baseball- of footballspeler geworden die hij aanvankelijk Spinks—Norton? NEW YORK - De bok- spromotor Don King heeft Leon Spinks twee miljoen dollar geboden als hij zijn titel in mei of juni wil verdedigen tegen Ken Nor ton. Spinks had al met de door hem verslagen Muhammad Ali afgesproken dat de win naar van hun gevecht de titel zou verdedigen tegen uitdager Norton, aldus King. Een andere bokspro- motor en concurrent van King, Bob Arum, heeft ont kend dat Spinks de af spraak met Ali zou hebben gemaakt. tanden zijn een souvenir uit zijn harde, soms bloedige bok- stijd bij de marine. Gelijki zo graag wilde zijn. Hij werd bokser. Dat Leon Spinks, hoewel het gapende gat in zijn bovengebit anders doet vermoeden, niet' op zijn mondje is gevallen, bewees hij meteen na afloop van het gevecht met Ali met de originele woorden. „Hij is nog steeds „The Greatest", maar ik ben toevallig wel „The Latest". De leemde leemte Leons gebit (hij heeft een plaatje, maar hij gebruikt het weinig) zal overi gens binnenkort worden opge vuld, zo heeft hij aangekon digd. De ontbrekende boven- Leon Spinks sterkste' 'In onze buurt gold het recht van de enis De carrières van Ali en Leon vertonen tot nu toe grote ge lijkenis. Net als bij de toen nog Cassius Clay hetende Ali kwam Leon Spinks doorbraak na het winnen van een gouden medaille tijdens de Olympi sche Spelen 1976. En net als Ali, die in 1964 de toenmalige wereldkampioen Sonny Lis- ton verrassend onttroonde, brak Leon Spinks kort daarop door naar de wereldtop. Spinks heeft het voortgezet onderwijs (highschool) nooit afgemaakt. Hij ging een jaar voor het einde van school, -deed daarna wat ongeregeld werk en kwam tenslotte bij de marine terecht Daar keeg hij volop gelegenheid om te trai nen. Hij viel daarbij niet al leen op door zijn kracht, maar ook door zijn slimheid. „Leon Spinks heeft een rede lijk verstand, is vriendelijk en trots, maar soms ook erg naief, aldus een vroegere le raar. Leon Spinks heeft er spijt van de highschool nooit te hebben afgemaakt. „Maar ik ben vast van plan dat als nog te doen. Ik heb er nu de tijd en het geld voor". Zowel in de boksring (van de elf profduels won hij er vijf door snelle ko's) als in het leven staat Leon Spinks nog met beide benen op de grond. Zijn liefste wens reikt niet ver der dan het bezitten van een eigen etablissement, waarin hij zo af en toe achter de bar kan staan, want „ik hou ervan om met mensen te praten" Leon Spinks is ontzettend trots op zijn nog steeds goed ogende moeder. Zij wordt door haar omgeving beschre ven als „een rots van een moe der", die er ondanks de zeer moeilijke omstandigheden in is geslaagd haar gezin redelijk op de been te houden. Moeder Kay heeft het verzet tegen de boksdaden van haar zoons (ook Michael Spinks is een zeer veelbelovend bokser) allang opgegeven. Ze heeft eelt op haar knieën van het bid den, dat haar jongens maar gespaard mogen blijven voor het soms moordende boksge- weld. Maar sedert enkele jaren is zij een van hun vurigste supporters. Een ding heeft ze echter wel bereikt. Leon en Michael zullen nooit tegen el kaar boksen. Dat hebben ze plechtig beloofd. Dick Toet BONN Na de drama rond het overlijden van Juan Rubio Me- lero beeft de vereniging van Westduitse artsen gisteren in Bonn scherpe kantekeningen geplaatst bij de prof-bokssport van vandaag. De Westduitse artsen hebben een viertal voor waarden gesteld, waaraan de bokssport naar zij menen moet voldoen. Die voorwaarden zijn: De ringarts moet altijd en over al het recht hebben een gevecht te stoppen, Westduitse artsen: bokser meer proefkonijn dan mens De boksers zijn verplicht hoofd bescherming te dragen; Na een knock-out nederlaag mag de betreffende bokser mi nimaal drie maanden niet in de ring verschijnen. Volgens de opvattingen van de Westduitse artsenvereniging worden de huidige profboksers meer als 'proefkonijn' dan als mensen behandeld. acev heefickham (emt ïreldrecord 5BANE Tracey Wickham t gisteren in Brisbane een iv wereldrecord gezwom- op de 800 meter vrije slag. lustralische kwam tot een van 8.30.53, waarmee zij het rd van haar landgenote Mi- e Ford (8.31.30) verbeterde, elle Ford, die enkele weken len in Brisbane het wereld- •d op deze afstand had be- itigd, eindigde als tweede J.33,63. Tracey Wickham H een tactische race en dde Michelle Ford zes ba- voor het einde definitief af. rijer verkeer )or Europese letballers nel Overleg tussen de >pese commissie, dagelijks uur" van de EEG en verte- voordigers van de Europese halbonden heeft gisteren id tot nieuwe afspraken in- i het opstellen van buiten- tse voetballers. Voetbalbonden hebben toe- gd dat ze, voordat de nieu- competitie (1978-'79) ingaat, statuten zo zullen wijzigen discriminatie van spelers de negen landen van de eenschap) op grond van na- aliteit, onmogelijk wordt, rmee is in de Europese ge nschap het vrije verkeer werknemers in de voetbal een feit geworden. leien afgelast I onze sportredactie) .FT De roeiwedstrijden, komend weekeinde op de e zouden worden gehouden, definitief van de baan. Irganisatie heeft daartoe be- in nadat is gebleken dat de ste verenigingen geen zin r hadden in de aanvankelijk vorige week geplande wed den, na het verschuiven van ata. _2s: weden mist )g spelritme ttga Het nationale elftal Zweden heeft zijn eerste ndschappelijke wedstrijd in bje verloren. In Malaga won huisclub, die in de Spaanse fede divisie uitkomt, met 2-0. ruststand was 0-0. Er waren I toeschouwers. Zweedse nationale selectie Mijft momenteel in Spanje f een veertiendaags trai- skamp ter voorbereiding op 'K in Argentinië. In de wed- 1 tegen Malaga ontbrak het Iweden aan spelritme Niet Vonderlijk, wnat de Zweedse petitie eindigde in oktober De opvallendste spelers bij Iweden waren oud-PSV-er dqvist en Nordin. dia s vroeger 'en KS Rueh onze sportredactie) HAAG De damesploeg Idem Hellas begint zondag Europa- Cupwedstrijd hand- tegen de Poolse kampioen ch om vijf voor half acht Voorburgse sporthal De ;ermolen. vervroegen van het aan- itijdtip werd noodzakelijk 'erband met een geplande isie-uitzendine AMSTERDAM Loek Sanders was op merkelijk nuchter na zijn triomf op de Tsjechische tennis baas Jan Kodes, waar door het Nederlandse tenniste am gister avond in Amsterdam tamelijk onver wacht nog uitzichten kreeg op winst en promotie naar de hoogste afdeling van bet Kings Cup Toernooi. Het dubbelspel moest uiteindelijk vannacht in de kleine uurtjes de beslissing brengen. Na een in de eerste set spannend duel (waarin Thung en Sanders zelfs nog een setpoint kregen) zegevierden Kodes en Hrebec met 7-6, 6-1, waardoor de overgang naar de eerste divisie officieus een feit was. Zondag spelen de Tsjechen nog tegen Denemarken, maar dat duel zal hen naar verwachting geen problemen opleveren. „Ik heb het niet eens zo vreselijk moei lijk gehad", verklaarde Sanders, die net onder de douche vandaan kwam. „Ik geloof wel dat je dit een van mijn betere overwinningen kunt noemen. M'n beste zou ik niet willen zeggen. Ik heb tenslot te in het Worlds tart oernooi eind vorig jaar ook niet zo slecht gespeeld." Loek Sanders toonde zich een meer dan waardig vervanger van de tot veler te leurstelling ontbrekende Tom Okker. Ne derlands nog steeds beste tennisser, hoe wel afgezakt naar de dertigste plaats op de wereldranglijst, had geen trek in de ontmoeting met de Tsjechen, nadat hij tamelijk gedesillusioneerd eerder deze week was thuisgekomen na een zeven weken succes opleverende trip in de Ver enigde Staten. Maar de positie van sterk ste man in het Oranjeteam werd, zoals gezegd, waardig door Sanders overgeno men. Want niemand had eigenlijk op een zege op de oud-Wimbledonkampioen Ko des gerekend. Hoewel de Tsjech na diens meest opvallende triomf in 1973, toen hij de Wimbledonkroon greep bij afwezig heid van de boycottende (professionele) toppers, weinig opzienbarende resultaten had geboekt, werd er van tevoren in het Nederlandse kamp met enig ontzag tegen de man uit Praag opgekeken. Die blijken van respect bleken niet ge heel op hun plaats. Kodes kan inderdaad nog redelijk met het racket overweg, maar de jaren beginnen bij de hoekige Tsjech (31 inmiddels) toch wel te tellen. Zijn snelheid is ietwat afgenomen, maar hij dient toch niet te worden onderschat. „We hadden tevoren doorgesproken dat Kodes' backhand een beetje ontweken diende te worden", vertelde non-playmg captain Fred Hemmes later. ,3ovendien moest Loek proberen aan te vallen op de tweede service van Kodes. Dat is allemaal redelijk goed gelukt Loek Sanders greep de eerste set tame lijk eenvoudig met 6-3, waarbij bleek dat de Nederlander weinig moeite had met zijn opslag en ook zijn passeerslagen lukte wonderwel. In een hal# uur kon Sanders die eerste reeks inpalmen. In de tweede raakte de Nederlands kam pioen met 5-2 achter, maar vocht knap terug tot 5-5, waarna het 6-6 werd. In de tiebreak wierp een iets grotere agressie van Kodes vruchten af: 7-6. In de beslis sende set verliep het allemaal wonderwel voor Loek Sanders, die naar 5-2 kon uitlopen, waarmee de basis voor de zege was gelegd. De manier waarop Sanders reageerde toen hij het winnende punt had gescoord, typeerde het gegroeide zelfvertrouwen van de Leidenaar Geen uitbundig gejuich, maar een simpele uit gestoken hand in de richting van de verslagen opponent. Rolf Thung had eerder op de avond tegen zijn vrijwel evenoude maar aan zienlijk meer gelouterde tegenstander Jiri Hrebec nog kansen op de winst gehad. De Nederlander, die zich na zijn mislukte prof-avontuur beperkte tot nationale evenementen en slechts bij de gratie van de blessure van Wouter Fok mocht aan treden in het Kings Cup Toernooi, greep verrassend de eerste set, nadat hij nog met 4-2 had achtergestaan. Hrebec, die op dit moment de 64e plaats op de wereldranglijst inneemt en in Sydney enige maanden geleden nog werd versla gen door de daar toen op tournee zijnde Loek Sanders, zag zijn perspectiefvolle voorsprong echter uit zijn handen glip pen. Thung, die tegenwoordig in Amster dam economie studeert, bleek over een goed moreel te beschikken door ook van uit achterstand te blijven knokken. Dat leverde hem de eerste reeks op in 42 minuten. De Nederlander, die vooral met zijn ef fectvolle tweede opslag nogal eens succes boekte, moest echter in de eerste game van de tweede set de tol betalen van zijn daarvoor geleverde inspanning. Na een aantal fouten van zijn tegenstander kon Hrebec, die evenals Thung nogal wat ongecontroleerde klappen afleverde, op nieuw op 1-0 komen. Thung kwam zelfs met 3-1 achter, maar krabbelde opnieuw bij. De iets grotere vastheid van de Tsje ch, die de Nederlander nogal eens verras te als deze na zijn opslag te laat aan het net verscheen, gaf echter toch de door slag. Hrebec kon ondanks enige hachelij ke momenten de zege met 7-5 en 6-3 naar zich toetrekken. Frank Werkman k Sanders in actie in de door hem gewonnen partij tegen de Tsjech Jan Kodes. Erg veel winnaars in De Fransman Christian Sarramagna (toto) zal het wereldkam pioenschap in Argentinië op de televi sie moeten volgen. In een wedstrijd voor zijn ploeg St Etienne brak de internatio nal zijn rech ter been. In dezelfde ont moeting met Rouen liep zijn ploegge noot Domini que Roche- teau een ern stige enkel blessure op. Volgens doc toren zal hij het WK wel kunnen ha len, als hij in ieder geval twee weken rust houdt. KOPENHAGEN Na zijn drie nederlagen tegen de kopstukken Scherz, Dielis en Ceulemans aan het begin van de Europese titelstrijd driebanden in Kopenhagen heeft Christ van der Smissen zich uitstekend hersteld. Aan zijn zege tegen Muller voegde hij gisteren winstpartijen toe tegefl Sö gard en de sterke Bitalis. Tegen de Fransman evenaarde de Nederlander zelfs het nationale record partijgemiddelde van Rini van Bracht 1.621 (37 beurten). Tot zijn partij tegen Van der Smissen was Bitalis de enige, die het onaantastbare moyenne van Ceulemans (1.562) het dichtst benaderde (1.321). Van der Smissen speelde voorzichtig en verdedig de beheerst omdat de 32-jarige Bitalis in „open" partijen nu eenmaal op zijn best is. De doorbraak kwam in de elfde beurt toen Van der Smissen een serie van elf produceerde, meteen ook de hoogste reeks uit het toernooi. De uitslagen zijn: Vijfde ronde: Van der Smissen- Sögard 6040 (69 beurten), OddoMuller 51—60 (54), Noren—Bitalis 60—60 (47), Dielis—Thögersen 53—60 (41), Scherz—Vinagre 60—36 (49), Ceuleman- s—Rico 6040 (40). Zesde ronde: Van der Smisse- nBitalis 60-36 (37), Noren—Muller 60-56 (63), Oddo—Sögard 60—54, Dielis—Vinagre 6042 (S3), Rico—Scherz 60—60 (61), Ceulemans—Thögersen 60-32 (41). De stand na zes ronden is: 1 Ceulemans 12 10 1.545; 2. Dielis 10 7 1.072; 3. Scherz 10 9 1.011; 4. Müller 8 9 0.897; 5. Bitalis 7 10 1.272; 6. Van der Smissen 6 11 0.990; 7. Thögersen 6 8 0.971; 8. Sögard 6 8 0.677; 9. Noren 4 8 0.844; 10. Oddo 2 7 0.820; 11 Rico 1 7 0.816; 12 Vinagre 0 7 0.644. Sportwereld BRUSSEL De 33-jarige Jac kie Ickx keert na een onderbre king van een jaar terug in de formule-I racen j. De Belg neemt de plaats in van Danny Ongais in het team van Ensign MILAAN De Italiaanse Sara Simeoni heeft tijdens indoor- wedstrijden de beste wereld- prestatie bij het hoogspringen geleverd met een sprong van 1,95 meter DORDRECHT - Tussen de vierde proftour van Nederland (14—19 augustus) en het wereld kampioenschap voor profs op de weg zal een iets grotere pe riode liggen dan aanvankelijk gepland. De organisatoren ho pen daarmee de dalende belang stelling voor het evenement te gen te gaan DORDRECHT - Nu zijn Frisol- ploeg niet meer bestaat, gaat- Nico de Vries zich met een korte reclamecampagne kandidaat stellen voor de vacante voorzit tersfunctie in de Wielrenunie Den Haag Olympia's internationale ronde van Nederland voor amateurs (18 mei tot 25 mei) is wat parkoers aangaat vrijwel een kopie van de ronde van vorig jaar. Alleen de proloog (vorig jaar een koppeltijdrit in Scheveningen) ontbreekt en ook de traditionele ploegentijdrit te Schijndel is vervallen. Daarvoor is een persoonlijke rit tegen het horloge in Schijndel over 20 kilometer opgenomen. Het etappeschema is: donderdag 18 mei Scheveningen - St. Wille- brord 163 km, vrijdag 19 mei. St. Willebrord - Schijndel 161 km, zaterdag 20 mei: individuele tijdrit te Schijndel over 20,2 km plus Schijndel - Hulsberg 143 km, zondag 21 mei: Hulsberg - Hulsberg 163 km, maandag 22 mei: Hulsberg - Bladel 168 km, dinsdag 23 mei: Bladel - Dieren 173 km, woensdag 24 mei: Dieren - Nibbix- woud 168 km, donderdag 25 mei individuele tijdrit over 23,2 km te Nibbixwoud en Nibbixwoud - Amsterdam 83 km DEN HAAG De toto van afgelopen zondag, met twaalf vervangende uitslagen door een team van onbekende deskundi gen, beeft 5465 eerste-prijs win naars opgeleverd, die elk 34.60 ontvangen. Lotto nummer ze ven kent één winnaar, die de bruto 641.852,90 opstrijkt. Uitslag lotto 7 d.d. 19 februari 1978: In deze lotto vielen 16.685 prijzen, inleg: 3.659.492.00. prijzenbedrag: 1.771.721.07 Eerste prijs: 1 winnaar die bru to 641.852,90 ontvangt, tweede prijs: 2 winaars die elk bruto 86.912,90 ontvangen, derde prijs: 160 winnaars die elk bruto 1.629,60 ontvangen, vierde prijs: 7162 winnaars die elk ƒ48,50 ontvangen, vijfde prijs 9360 winnaars die elk 37,10 ontvangen. Uitslag toto 7 d.d. 19 februari 1978: In deze toto vielen 42.927 prij zen, inleg: ƒ693.971,00, prijzen bedrag: ƒ329.636,23, door het enorm grote aantal derdeprijs winnaars daalde het prijsbedrag onder de 2,50. Het bedrag van de derde prijs kan daarom niet worden uitgekeerd, maar komt voor de helft bij de eerste prijs. De andere helft gaat naar de tweede prijs. Eerste prijs. 5465 winnaars, die elk 34,60 ontvan gen. tweede prijs: 37.462 win naars die elk ƒ3,70 ontvangen Hockeyselectie voor wereldbeker José de Frel in Europa Cup DEN HAAG Op 4 en 5 maart wordt in Nogent Sur Marne (bij Parijs) de strijd om de Europese be ker schoonspringen 1-meter- plank gehouden, strijd om de Europése beker schoonspringen 1—meter, plank gehouden Voor Nederland zullen deelne men de dames José de Frel (morgenstond) en Laa Molenaar (Joop Stotijn) en de heren René Linthuis (Morgenstond) en Joop Maréchal (BZV Solar) Amsterdam Bij de zestien spelers, die meedoen aan bet toernooi om de wereldbeker hockey dat van 18 maart tot 2 april in Buenos Aires zal plaatsvinden, bevindt zich een nieuweling: Piet Gunning van HGC. De selectie ziet er als volgt uit: Doelverdedigers: Maarten Sik- king (Schaerwijde) en Pierre Hermans (Oranje Zwart); Veld- spelers: André Bolhuis, Imbert Jebbink, Tom van 't Hek, Paul Litjens (allen Kampong). Geert van Eijk (Venlo), Theodoor Doyer (Bloemendaal), Wouter Leefers en Piet Gunning (beiden HGC), Hans Jorritsma en Wou ter van den Bergh (beiden Am sterdam), Carel van der Staak (Oranje Zwart), Ties Kruize, Tim Steens en Ron Steens, die tevens aanvoerder is (alle drie Klein Zwitserland). Korfbalverbond vindt sponsor DEN HAAG Het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond (KNKV) heeft voor dit jaar een sponsor gevonden in Transol Vastgoed B.V. te Rotterdam. Door de overeenkomst is het KNKV in staat de activiteiten verbonden aan de viering van het 75-jarige bestaan van de bond uit te voeren. Het is de eerste keer dat het korf balver-' bond zich heeft verzekerd van de diensten van een sponsor

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13