Suriname zegt verdrag met Nederland op Novitskaja wil spoedig trouwen PERSONEEL STAMMHEIM IS TEKORT GESCHOTEN Theologie van de bevrijding op agenda van Latijns-Amerikaanse bisschoppenconferentie kerk wereld Retour op termijn voor oud-missionaris Korte metten ONTWIKKELINGSHULP NIET LANGER IN DEZE VORM Ambassadeur verdedigt Cubanen in Angola FBI heeft nieuwe chef 5850 Onderzoek racisme in kinderlectuur en schoolboeken BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 Van een onzer redacteuren DEN HAAG/PARAMARIBO Suriname stelt niet langer prijs op ontwikkelingshulp uit Nederland zoals deze tot nu toe plaats vindt. De Surinaamse regering zal dan ook het ontwikkelingsverdrag met Nederland dat werd gesloten bij de onafhankelijkheid van het land in november 1975, opzeggen. Nederland verbond zich toen onder bepaal de voorwaarden Suriname voor een periode van tien tot vijftien jaar 3,5 miljard gulden ontwikkelingshulp te geven. Gezocht zal nu worden naar een andere vorm van ontwik kelingssamenwerking. Premier Arron van Suriname zal minister De Koning van Ont wikkelingssamenwerking, die van 12 tot 19 maart Suriname bezoekt, op de hoogte bren gen van de beslissing van zijn regering. Het Surinaamse besluit is ingegeven door het meningsverschil dat eind januari ont stond tussen de Nederlandse sektie en de Surinaamse sektie in de Commissie Ontwik- kelings Samenwerking Nederland Suriname (CONS) over de besteding van Nederlandse ontwikkelingsgelden. Suriname herhaalde toen dat het alleen wilde beslissen op welke wijze de gelden besteed moeten worden. Nederland echter wenste een grote beslis singsbevoegdheid. Kernpunt in deze affaire, die in feite al heel lang speelt, maar op de negende CONS-vergadering van eind janua ri naar buiten kwam, is dat Suriname het accent wil leggen op grote geldverslindende infrastructurele projecten als het omstreden West Suriname-plan waar een groots opge zet projekt voor de bauxietwinning in uit voering is, Nederland geeft daarentegen de voorkeur aan kleine produktieve projekten (landbouw) en projekten in de sociaal-edu- katieve sfeer. Nederland houdt vast de ver deelsleutel van de ontwikkelingsgelden van vijftig procent voor produktieve projekten, 25 procent voor sociaal edukatieve projekten en nog een 25 procent voor de infrastruk- tuur. „De eerste twee categorieën moeten meer aandacht krijgen. Voor de ontwikkeling van West Suriname moet eerst een realistisch financieringsplan op tafel komen, voordat in dat deel nieuwe projekten kunnen worden aangedragen", zei minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking woensdag nog in de Tweede Kamer. De bewindsman van Ontwikkelingssamenwerking herhaalde dat Suriname nou eindelijk eens erover moest gaan denken om uit eigen middelen zijn bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het land. In Surinaamse regeringskringen is men ont stemd over wat wordt genoemd de „onbillij ke, harde houding" van Nederland. Voorts verwijt men Nederland dat het een volko men verkeerde gang van zaken ten aanzien van de ontwikkelingshulp naar buiten heeft gebracht. Om te bewijzen dat de schuld van de falende samenwerking niet bij Suriname ligt is men in Paramaribo thans naarstig bezig met het samenstellen van een „zwart boek" over de gang van zaken in de afgelo pen twee jaar. Dit „zwart boek" zal minister De Koning worden overhandigd tijdens diens bezoek aan Suriname. Vooruitlopend op het opzeggen van het Ont wikkelingsverdrag is Suriname op het inter nationaal vlak een zware lobby begonnen om hulp uit andere landen en van internatio nale instellingen te krijgen en de stagneren de samenwerking met Nederland uit de doeken te doen. Als potentiële landen die de hulp zouden moeten bieden worden ge noemd Brazilië, Venezuela, de Verenigde Staten, West-Duitsland en Japan. Van de EEG en de Wereldbank wordt een grotere steun dan tot nu toe werd verkregen, ver wacht. Illlllllllllllllllllllllllllllllll Hotel brand in Oosten rijk In het Oosten rijkse Schruns is het internatio naal bekende hotel Löwen ge heel door brand verwoest. Het hotel was ge heel bezet toen in de nacht van woensdag op donderdag de brand uitbrak. Veertien mensen werden gewond toen zij probeer den zich in vei ligheid te stellen door uit de ra men te sprin gen. De schade bedraagt 15 mil joen gulden. IIIUIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIDIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllj Op de autosalon in Genève die volgende week haar poorten opent heeft Toyota een Eu ropese primeur met zijn ..Star let" („sterretje"), een driedeurs middenklasser met 1 liter motor en achterwie laandrijving, die in mei ook in Nederland ver krijgbaar zal zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll hun zorg? BRUSSEL (Rtr/AP) De in België ondergedoken Russische pianiste Jekaterina Novitsjkaja heeft de autoriteiten in Brussel gevraagd zo snel mogelijk de formaliteiten af te handelen waar door zij in het huwelijk kan treden met de Belgische musicus Francois Hervy. De Belgische wet schrijft een termijn van tien dagen voor nadat er is aangetekend. De pianiste heeft gevraagd of die termijn kan worden bekort Zij heeft een tot 1 maart geldig visum voor de Benelux. De pianiste was vrijdag verdwenen uit Amsterdam, waar zij met een collega een reeks concerten zou geven. Deze week werd bekend' dat zij ondergedoken was bij haar vriend Hervy, die zij tien jaar geleden had ontmoet toen zij deelnam aan het Koningin Elisabeth- concours. Onder de Belgische wet kan zij na haar huwelijk met een Belg automatisch de Belgische nationaliteit krijgen, tenzij zij speciaal vraagt haar Russische nationaliteit te mogen behouden. Vrienden van de 26-jarige pianiste zeggen dat ze allang haar land wilde verlaten. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In Stuttgart-Stammheim is nie mand vermoord. Dit is de unanieme mening van de parlementaire commissie van onder zoek van de deelstaat Baden-Württemberg, die gisteren na 19 zittingen en het horen van 79 getuigen haar werkzaamheden heeft afgesloten. Eenstemmig was ook het oor deel, dat een grote hoeveelheid feilen en tekortkomingen er de oorzaak van zijn ge weest, dat de gevangenen Baader, Ennslin en Raspe zich van het leven hebben kunnen beroven en dat Irmgard Möller dit beeft kunnen proberen. Wat de verantwoordelijkheid voor de tekort komingen betreft, liepen de meningen ui teen. De zes CDU-afgevaardigden pleiten de christen demokratische regering van elke politieke schuld vrij, omdat zij niet verant woordelijk gesteld kan worden voor de men selijke tekortkomingen die het gevangenis personeel, vooral als gevolg van een onder schatting van de misdadige intenties van de Baader-Meinhofleden, aan de dag heeft ge legd. Volgens de vier SPD-FDP-leden van de com missie draagt de regering, met name de inmiddels afgetreden ministers Schiess en Bender hiervoor echter de volle verantwoor delijkheid. Niet opgelost is de vraag, hoe pistolen en springstof in de cellen van de gevangenen terecht konden komen. De com missie hecht hierbij evenveel waarde aan de theorie van procureur-generaal Rebmann (die de schuld geeft aan de advokaten) als aan de theorie dat de wapens naar binnen zijn gesmokkeld via de gevangeniskantine (waar niemand bleek te worden gekontro- leerd) of bij de reparatiewerkzaamheden op de afdeling, waar de RAF-leden zich bevon den. Met name tijdens deze chaotische ver- bouwingsaktiviteiten in juni 1977 hadden de gevangenen gemakkelijk de gelegenheid met elkaar en met andere gevangenen in kontakt te komen en om materialen en gereedschap in hun cellen te brengen. In die tijd kunnen zij ook, -.ondanks hun isolement, afspraken hebben/gemaakt voor hun gezamenlijke zelfmoord. Tijdens het onderzoek in dit spektakulaire gevangenis schandaal is voorts aan het licht gekomen, dat de Baader-Meinhofleden niet werden onderzocht, wanneer zij uit het procesge bouw naar hun cel werden gebracht en dat de vrouwen onder hen vaak ook bij andere gelegenheden niet werden gefouilleerd van wege het gebrek aan vrouwelijk personeel- Ziekenhuis in Rome werkt averechts ROME (AFP) - Volgens de Ro meinse ziekenhuisartsen dient de „policlinico" een van de grootste ziekenhuizen in Euro pa, met 4.000 bedden, te worden gesloten daar patiënten daar juist het risico lopen te sterven tengevolge van het ontbreken van verzorging en geneesmidde len. „Een patiënt die hier met een ziekte binnenkomt gaat er met vier uit", aldus een rapport. Er is te weinig personeel; de plastic spuiten zijn verdwenen en de glazen moeten we koken, terwijl er geen middelen zijn om bloe dingen te bestrijden, aldus de artsen. DEN HAAG De nieuwe ambassadeur van Angola in Nederland (standplaats Brussel), Luis de Almeida, heeft de aanwezigheid van Cubanen in zijn land verdedigd: „De Cubanen helpen ons het leger op te bouwen, zodat wij ons kunnen verdedigen tegen Zuidafrikaanse aggressie. Wij vra gen toch ook niet wat al die Amerikanen in West-Duitsland doen? Omgekeerd gaat het ook niemand wat aan als wij Cubanen in het land hebben". Ambassadeur De Almeida heeft dinsdag zijn geloofdbrieven aan koningin Juliana overhandigd, bij welke gelegenheid hij de dank van het Angolese volk heeft overgebracht voor de door Nederland verleende steun voor de Angolese vrijheids strijd. Gouverneur Leito niet welkom op Aruba ORANJESTAD (ANP) Onge veer driehonderd mensen heb ben donderdag bij de aankomst van gouverneur Leito op de Arubaanse Beatrixluchthaven geprotesteerd tegen het bezoek van gouverneur Leito aan Aru ba. De demonstratie werd geleid door MEP-leider, Betico Cross, die ernstige bezwaren tegen dit bezoek maakt. In een telegram aan de regering van de Neder landse Antillen zei hij onder meer. dat hij het niet eens is met het optreden van de gouver neur in 1975 toen deze mede werking zou hebben verleend aan het uitstoten van de MEP uit de regering-Evertsz en aan het buiten de huidige regering houden van de MEP. Carter voor blok met snelle kweekreactor WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de overheids begroting voor de uitvoering van een reeks wetsvoorstellen, waaronder het snelle kwee kreactor project aan de Clinch rivier in de staat Tennessee. Het huis heeft hiermee het licht op groen gezet voor uitgaven ter grootte van 7,4 miljard dollar Voor het snelle kweekreactor project is voor het komende jaar 80 miljoen dollar uitgetrok ken. President Carter is hiermee voor de keuze gesteld om of het hele uitgavenpakket met zijn ve to te treffen of integraal goed te keuren. WASHINGTON (AP) - Tot nieuwe directeur van de ameri- kaanse federale recherche, de FBI, is donderdag benoemd de rechter William H. Webster. Tijdens de plechtigheid die hier mee gepaard ging hield de nieu we directeur een toespraak waarin hij onder meer zei dat hij de dienst zal maken tot „een symbool van integriteit en een standaard voor het doen nale ven van de wet. Geen verband ontvoeringen Apers en Caransa AMSTERDAM (ANP) De ont voerders van de Antwerpenaar Francois Apers zijn niet betrok ken geweest bij de ontvoering van de Amsterdamse zakenman Maup Caransa. Een woordvoer der van de Amsterdamse re cherche zei gisterochtend, dat er van enig verband tussen beide ontvoeringen niets is gebleken. SWAPO ontvoering van scholieren LOESAKA (DPA) - De Nami- bische bevrijdingsbeweging SWAPO heeft gisteren via woordvoerders in Loesaka (Zambia) tegengesproken dat zij 119 schoolkinderen naar Angola heeft „ontvoerd". SWAPO stelt dat de kinderen hun school in Odibo, 450 kilo meter ten noorden van de hoofdstad windhoek, uit vrije wil hebben verlaten. De strij ders van SWAPO zouden de kinderen op hun tocht naar An gola slechts bescherming heb ben geboden. Charles geen ereburger van Edinburgh EDINBURGH (AP) Kroon prins Charles had graag „free man" (ereburger) willen wor den van Schotlands hoofdstad Edinburgh, maar dit gaat niet door. Ofschoon de Conservatieven in de gemeenteraad het sterkst zijn, werd de vereiste meerder heid van tweederde door het tegenstemmen van de socialis ten niet gehaald. Het resultaat van de stemming was 38 tegen 21. DEEL HUN ZORG DEEL MEE.' VASTEMAKTiE GIRO/ UTRECHT De vraag of de omstreden theologie van de bevrijding het communisme en de klas senstrijd in de hand werkt staat op de agenda van de vergadering van de Latijnsa- merikaanse bisschoppenconfe rentie, die in oktober in Mexi co wordt gehouden. Begin februari heeft de paus drie voorzitters benoemd voor deze vervolgbijeenkomst op de Celam-conferentie van 1968 in het Colombiaanse Medellin, waar het Vatikaans concilie - ook in sociaal opzicht - werd toegepast op Latijns-Amerika. Na 1968 beriep men zich her haaldelijk op „Medellin" om een radicale opstelling van christenen in het maatschap pelijk leven te rechtvaardigen. Anderen vinden dat men zich ten onrechte op Medellin be roept als dekmantel voor akti- viteiten die desnoods geweld niet zouden uitsluiten. In het Mexikaanse Puebla ne men tweehonderd bisschoppen uit tweeëntwintig landen van Latijns-Amerika (Cuba in cluis) en ongeveer honderd ad viseurs en waarnemers dit on derwerp straks bij de kop on der het motto „Bevrijding in Christus en maatschappelijke bevrijding". In het program maboek van 214 bladrijden staan nog enkele andere be langrijke hoofdstukken. Het eerste gaat over sociale, economische en politieke om standigheden in het continent en over de verwachtingen tot het einde van deze eeuw. Het tweede hoofdstuk handelt over evangelisatie, de sociale leer van de kerk, verhouding kerk staat en het bouwen aan een nieuwe samenleving. Verder bespreekt het voorbereidende rapport het pastorale werk. De discussie over de bevrij dingstheologie laaide, zoals ge meld, eind vorig jaar in alle heftigheid op in West-Duits land, toen zo'n honderd kath olieke en protestantse theolo gen, onder wie bekenden als Rahner en Metz, protesteerden tegen het verdacht maken van deze bevrijdingstheologie. Hieraan zou de Westduitse r.k. hulporganisatie voor Latijns- Amerika „Adveniat" volop meedoen onder leiding van haar voorzitter, bisschop Hengsbach van Essen. In dit verband werd opnieuw de naam genoemd van de Bel gische jezuiet Roger Veke- mans, die geld zou hebben ge kregen van de CIA om met een voorzichtig sociaal beleid de meer radikale „bewustma- kers" de wind uit de zeilen te nemen. Over voor en tegen de theologie van de bevrijding hielden Westduitse bisschop pen samen met een aantal La- tij nsamerikaanse collega's in 1973 en 1976 bijeenkomsten, respektievelijk in Bolivia en in Rome. Op de laatste samenkomst noemde Vekemans de uitbrei ding van de bevrijdingstheolo gie een besmetting. Volgens bisschop Hengsbach leidt be vrijdingstheologie tot niets. .Het resultaat is communisme. Revolutie is geen methode om de situatie te verbeteren", al dus de bisschop in mei 1977. De Colombiaanse bisschop Al fonso Lopez, die benoemd is tot secretaris-generaal van de oktober-bijeenkomst in Mexi co, zei in een vraaggesprek in Rome geen uitspraak te willen doen over de bevrijdingstheo logie: „Wat ik probeer te doen is toe te werken naar een ver diept begrip van wat echte bevrijding is." In feite rijn er verschillende opvattingen en theorieën over christelijke vrijheid als ant woord op onderdrukking en armoede. De meeste bisschop pen staan achter een bevrij ding die strijdt tegen onder drukking en sociaal onrecht, mits men daarvoor niet rijn toevlucht neemt tot de marxis tische maatschappij-analyse en tot de gewelddadige klas senstrijd. De internationale theologen commissie, die op verzoek van paus Paulus de bevrijdings theologie heeft onderzocht, spaarde de kool en de geit door deze theologie noch volle dig te aanvaarden, noch volle dig te veroordelen. De com missie waarschuwde tegen de tendens om bepaalde politieke keuzes -vooral marxistisch-le- ninistische- gelijk te stellen met christendom. Maar tegelijk prees de com missie de inspanningen van de bevrijdingstheologie om het christelijk geloof te verstaan als een impuls om sociaal-poli tieke omstandigheden te ver beteren. De uit Oostenrijk geboortige oud-missionaris pater Arthur Nebel gaat na een verblijf van twintig jaar in Europa weer terug naar zijn missiegebied in Zuid-Soedan. Hij doet dit op aandringen van de Dinka- stam, waaronder hij vroeger heeft gewerkt Het bijzondere bij dit gebeuren is, dat pater Nebel inmiddels negentig jaar is. De reis terug zal niet zo moei zaam rijn als de eerste keer in 1924. Toen ging hij per schip van Venetië naar Cairo, van daar per trein naar Assoean, weer per schip naar de Soeda- nese grens, per trein naar Karthoem en per radarboot naar het einddoel: het land van de Dinka. Hij heeft daar bijna vijfender tig jaar gewerkt. In 1958 tij dens de burgeroorlog moest hij het land uit. In Europa- gebruikte hij rijn tijd om een boek over zijn verblijf onder de Dinka-stam te schrijven, dat in het Duits en Italiaans is verschenen en waaraan hij nu, twintig jaar later, het aller laatste hoofdstuk gaat toevoe- Van 14 tot 17 oktober wordt in Frankfurt am Main een vergadering belegd over racis me in kinderlectuur en schoolboeken. De bijeenkomst gaat uit van het Programma ter Bestrijding van het Racis me (PCR) van de Wereldraad van Kerken. Uitgangspunt is, dat ingrijpende ervaringen op heel jonge leeftijd en de me ningen en vooroordelen van ouders en opvoeders de hou ding en het gedrag van de mens op latere leeftijd mee bepalen. Een van de ernstige vooroor- De aartsbisschop van Johan nesburg, John Patrick Fitzge rald omi is opnieuw benoemd tot voorzitter van de Zuidafri kaanse bisschoppenconferen tie. Tot zijn plaatsvervanger kozen de bisschoppen de In diase wijbisschop van Kaap stad, Stephen Naidoo. Secreta ris-generaal van de bisschop penconferentie blijft de Ne derlandse dominicaan pater Dominic Scholten. Zowel een katholieke als een anglicaanse aartsbisschop in de Ierse republiek heeft in rijn vastenbrief rijn zorg uitge sproken over het groeiende al coholisme in de republiek. De anglicaanse bisschop van Li merick, dr. Edwin Owen ver wijt de regering te lang over het probleem te hebben gezwe gen. De katholieke van Down en Connor, William Phil bin wijst op de negatieve gevolgen ervan op de samenleving. Vooral het gezinsleven wordt door de drankzucht blijvend verstoord en het aantal kinde ren, dat aldus „slachtoffer van de ouders" wordt, is groeiend. De commissie voor internatio nale zaken van de Wereldraad van Kerken heeft voorgesteld, dat de kerken op zondag 21 mei een speciaal gebed wijden aan vrede en ontwapening. Dit in verband met de specia le zitting over ontwapening in de Verenigde Naties. In een brief aan de 293 ledenkerkcn van de wereldraad en aan de nationale raden van kerken wordt de aandacht op deze ritting, van 23 mei tot 28 juni, gevestigd,, de grootste en meest representatieve bijeen komst, die ooit is gehouden om het vraagstuk van de ont wapening te bekijken". De commissie meent, dat de ker ken een speciale verantwoor- De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kardi naal Joseph Höffner, brengt tot zes maart een bezoek aan diverse bisschoppenconferen ties in Azië. Hij gaat naar India, de Filippijnen, Hong kong, Zuid-Korea, Thailand en Japan. Hij begon rijn reis gis teren met een bezoek aan Egypte, waar hij zowel door de regering als door de kopti- sche patriarch Stephaan I Si- darouss wordt ontvangen. .Doel van zijn reis is de contac ten tussen de kerk in Azië en Duitsland te versterken. delen, waarmee kinderen be last kunnen worden, is het idee dat mensen van andere rassen minderwaardig zijn. Een niet te onderschatten fak- tor in het vormingsproces van kindèren rijn kinder- en schoolboeken, aldus de Stich ting Oekumenische Hulp, die vanuit Nederland aan de con ferentie zal deelnemen. Het PCR is al sinds 1973 met deze materie bezig en men is in samenwerking met opvoe ders en pedagogen tot de ont dekking gekomen dat racisti sche elementen in kinder- en schoolboeken „schrikbarend veel voorkomen" Men wil in oktober naar wegen zoeken om racistische trekken in de bestaande boeken te verwijde ren, leerkrachten bewust te maken van het fundamentele belang van deze zaak en de vervaardiging van nieuw les- en leesmateriaal te bevorde ren. Men wil bij dit werk ook men sen bewust maken van hun rassenvooroordelen en het zelfbewustzijn van onderdruk te groepen zowel in de wester se landen als in de Derde We reld verhogen. Dit uit zich on der meer in onderzoekwerk én publikaties op dit terrein en in steun aan bewegingen, die hiervoor ijveren. Voor het to taal van dit werk wordt in 1978 ongeveer één miljoen gul den gevraagd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11