HEMA WIL VERKOOPRUIMTE IN LEIDEN VERDUBBELEN SGP, GPV en RPF op één lijst Leiden dient als voorbeeld van provinciale armoede Miwmmi Bezwaren van Maredorp tegen bouwplan 7Wê- 'j'P' I KAMERLEDEN BEZOEKEN 3 MAART SLEUTELSTAD NVV- vrouwen maakten ,reis •AGIN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 0 ll, f Gernil ito en I i Cray Jóun land. ifl (19 i door ita Gar Beery lore filosof ionieu Contac 2 ir Ital an Cli >A lourna irogra .00 V LEIDEN De Leidse vestiging van de Hema heeft uitbreidingsplan nen voor haar warenhuis aan de Haarlemmer straat. Het concern Ko ninklijke Bijenkorf Be heer hoopt binnen afzien bare tijd de bouwplan nen voor zijn dochteron derneming aan de ge meente voor te leggen. Het plan gaat uit van een verdubbeling van de hui dige Hema-oppervlakte middels een uitbreiding in de Jan Vossensteeg en in het naastgelegen pand van schoenenzaak Simo- nis. Wanneer het bouw plan door de gemeente goedgekeurd zou worden, kan direct na de bouw vakvakantie in augustus van dit jaar de eerste paal de grond in worden geslagen. ÜÜLÜ Florissant .13*. De heer J. C. Snijder, public-re- lat ionmedewerker van het KBB- concern, deelde desgevraagd mede. dat de Hema in Leiden te kampen heeft met een duide lijk tekort aan verkoopruimte. In Utrecht, Leeuwarden en En schede is de uitvoering van de bouw van andere Hema's om dezelfde reden reeds enige tijd geleden gestart. Deze takken van het Bijenkorf-concern blij ken in deze tijd van luxe-artike len en navenante prijzen in de behoefte van de klant te voor- De Hema blijkt na vergelij kende warenonderzoeken een goede kwaliteit aan artikelen te bieden tegen relatief zeer lage prijzen. De heer Snijder stelt, dat de Hema in Leiden in dit opzicht een florissante toekomst tegemoet kan gaan. „Wij hopen de Leidse binnenstad met onze uitbreiding een stuk aantrekke lijker te maken en de werkgele genheid hier te versterken. We Het pand van de Hema aan de Haarlemmerstraat. denken voor wat Leiden betreft aan een Hema met een grote parterre van 900 m2 (op het moment is de oppervlakte min der dan 600 m2 - red.), waar we ons assortiment in een veel rui mere variëteit dan nu het geval is aan de klant kunnen tonen. Op de bovenverdieping komt een groot restaurant te liggen, dat plaats biedt aan 160 klanten. Het restaurant is naar het pa troon van andere vestigingen in het land ingevuld en zal groten deels op zelfbediening moeten kunnen draaien. Belangrijk as pect in dit verband is, dat de mensen hier tegen een redelijke Sloop Over het gezicht dat de nieuwe Hema gaat krijgen kon de heer Snijder nog geen duidelijke me dedelingen doen. Wel wist hij te vertellen, dat de nieuwbouw in de Jan Vossensteeg aangepast zal worden aan het karakter van de omliggende panden. De nieuwbouw in deze straat zal de sloop van vier bestaande pan den vergen. Hiervoor in de plaats komt een drie verdiepin- gentellend warenhuis. Op de derde étage komt het zelfbedie ningsrestaurant te liggen en éen bakkerij. Het laatste was vol gens de woordvoerder wel no dig, omdat de vraag naar gebak en dergelijke de laatste jaren nauwelijks nog is bij te benen. Door Maredorp is tegen de uit breiding van de Hema sterk ge protesteerd. De in de buurt wer kende projectgroep, die als taak heeft alle veranderingen in dit stadsdeel te beoordelen en aan de gemeente hierover verslag te doen, vreest dat de geprojec teerde uitbreiding van de Hema de kleinschaligheid van de hui zen in de Jan Vossensteeg ge weld aan zal doen in esthetisch opzicht. Tegen de uitbreiding als zodanig heeft men geen be zwaar, maar dan moet die niet in de Jan Vossensteeg, maar in de Haarlemmerstraat gereali seerd worden. De projectgroep benadrukt, dat met de uitbrei ding van de schoenenzaak Si- monis en een meer efficiënte inrichting van de huidige ver koopruimte, volstaan moet kun nen worden. Inmiddels heeft de projectgroep een negatief advies aan het college van b en w uitgebracht. Het KBB-concern liet hierop weten, dat het de aanpak, zoals Maredorp heeft gesuggereerd al lang van tevo ren heeft bekeken en de haal baarheid hiervan niet reëel ge noeg acht. Hoewel het advies van de bewoners rond de Jan Vossensteeg bijzonder zwaar bij het gemeentebestuur zal wegen, hoopt de directie van de Hema haar bouwplannen toch goedge keurd te krijgen. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel heeft gisteren de wens van de KBB om tot uitbreiding van de HEMA aan de Harlemmerstraat over te gaan impliciet onder steund. In een reactie op het voorontwerp-bestemmingsplan voor Maredorp schrijft de Ka mer dat in het kader van een evenwichtiger belangenafwe ging meer aandacht voor het productiemilieu in het bestem mingsplan op zijn plaats is. Daarbij denkt de Kamer van Koophandel in concreto aan de uitbreiding van het kernwinke- lapparaat onder meer door het onttrekken van woonruimte op de bovenverdiepingen boven de aanwezige winkels. Met name zou de uitbreiding van de wa renhuizen in het ontwerp-be- stemmingsplan voor Maredorp bijzonder aandacht verdienen. De Kamer noemt het uitgangs punt van de gemeente de woon functie voorop te stellen te be palen dat de wocndeken in Ma redorp geen gaten mag vertonen te stringent. Het handhaven dan wel uitbreiden van de publiek- verzorgende en publiekaantrek kende functies in het kernwin keiapparaat betekent dat hie raan ruimere uitbreidingsmoge lijkheden dienen te worden ge geven, vooral ook met het oog op de toekomst, aldus de Kamer van Koophandel. Inzake de problematiek van de verplaatsing van niet-binnen- stadsgebonden bedrijven en op slagruimten (pakhuizen) wijst de Kamer er nog eens op dat de gemeente nauwelijks alterna tieve vestigingsplaatsen binnen zijn grenzen kent en dat er daarom alle aanleiding is een gedegen onderzoek in te stellen naar de oplossing van dit pak- huizenvraagstuk. Goedkeuring Leden van de politieke partij D'66 kunnen vrijdag 24 februari hun goedkeuring hechten aan het verkiezingspro gramma van deze partij. Hiervoor dient de ledenvergade ring. die gehouden wordt in het Pieterskerkzaaltje aan de Kloksteeg 16. Zij begint om acht uur 's avonds. Concert Het Jeugdkamerorkest Leiden houdt vrijdag 24 februari zijn jaarlijks concert in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg 15. Hieraan zal medewerking worden verleend door het Nederlands Madrigaalkoor en de violiste Henny Ravenstein. De voorstelling begint om kwart over acht 's avonds. Go Go is de naam van een oud Chinees spel, dat vierduizend jaar geleden is uitgevonden. Wat de regels zijn en wat er verder nog allemaal aan het spel vastzit, wordt morgen avond om acht uur verteld in het Leids vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Er wordt dan een demonstratie gegeven, die voor alle belangstellenden toegankelijk is. Na deze demonstratie gaat een cursus van start, die uit zes lessen bestaat. De eerste cursusavond is donderdag 2 maart. Punt De Engelse punk-groep ..The Softies" treedt vrijdag 24 februari op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep bestaat uit zanger Big Mick, gitarist Pedro Marx, drummer The Baron, en basgitarist Frank Stein. Het optreden begint om acht uur 's avonds en de toegangsprijs bedraagt 4,- voor leden en f 6,- voor niet-leden. Jazz Hot House organiseert de komende weken weer een aantal jazzconcerten. Deze worden gehouden in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat 66. Het eerste concert is vrijdagavond 24 februari vanaf tien uur. De green river jazzband zal dan optreden. Breehu\s Scholieren vanaf 15 jaar kunnen elke woensdagavond van acht uur tot tien uur 's avonds batikken en emailleren in het Breehuys aan de Breestraat 19. De kosten hiervoor bedragen f 16,- per maand. Houders van CJP-paspoorten betalen 12,50. In dit zelfde Breehuys wordt elke laatste vrijdag van de maand een film vertoond. Op 24 februari, is het een muziekfilm. Hij begint om negen uur 's avonds en de toegangsprijs is 2,50. Schrijfavond Amnesty International organiseert vanavond een schrijf avond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De bijeenkomst is in bet kader van de internationale Zuid-Afrika Actie aan dit land besteed. Iedereen die wil kan op de avond brieven komen schrijven aan de gevange nen in Zuid-Afrika. Informatie en schrijfmateriaal is voor handen. Aanvang 20.00 uur. ,,Zal ik dan maar Het stuk „Zal ik dan Maar" van de Gruppo Trutto Dramatico wordt op vrijdag 24 februari wederom in het LAK-theater opgevoerd. De aanvankelijk geplande voorstelling, „Ein Ge- sprach im Hause Stein über den abwesender Herrn von Goethe" gaat niet door in verband met auteursrechten. Aanvang 20.15 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG Leiden zal op 3 maart als voorbeeld worden gesteld voor de armoede waar de 17.1^ provincie Zuid-Holland mee te maken heeft. Op die dag heeft het college van Gedeputeerde Staten een excursie op touw "gezet voor leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal die in dé provincie Zuid-Holland woonachtig zijn. Doel van deze excursie is de provinciegenoten in de volksver- 17. tegenwoordiging met hun neus op de provinciale armoede te drukken in de hoop dat zij met meer verve en energie bij het kabinet zullen pleiten voor meer geld voor de provinciale overheid. EN EN —f REFORMATORISCHE PARTIJEN BUNDELEN KRACHTEN Ongeveer 50 tot 60 volksvertegenwoordigers die in Zuid-Holland woonachtig zijn zullen aan de excursie deelnemen. Na een inleidend woord van de commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, stijgen zij in enkele helikopters op van het Haagse Malieveld waarna zij na een rondvlucht van een uur over de hele provincie in Valkenburg zullen landen. Vandaar gaan zij per bus naar Leiden. Een groot deel van de provinciale excursie zal zich binnen de grenzen van de Sleutelstad afspelen. Dat gebeurt, aldus gedeputeerde drs. Boone, omdat de stad Leiden als voorbeeld kan dienen voor de grote problemen waarmee de provincie als geheel te maken heeft, waaronder die op het gebied van de stadvernieuwing, de werkgelegenheid en het welzijnsbeleid. Na het bezoek aan Leiden gaan de volksvertegenwoordigers met een boot via het recreatiegebied Vlietlanden naar Leidschendam waarna de terugreis naar het provin ciehuis per bus plaatsvindt. Gedeputeerde drs. Boone, in wiens portefeuille ook het financieel beleid van de provincie thuis hoort, stelde gisteren op een persbijeenkomst dat de zorg wekkende financiële positie van Zuid-Holland op 3 maart onder de aandacht van de volksvertegenwoor digers zal worden gebracht. Het tekort op de provin ciale begroting bedroeg vorig jaar al 10 miljoen en is sindsdien door een aantal tegenvallers in de wel zijnssector nog aanzienlijk gestegen. Drs. Boone ver zette zich gisteren krachtig tegen het voornemen van het nieuwe kabinet om ook bij de provincie de broekriem in het kader van de bezuinigingen verder aan te halen: „Voor Zuid-Holland is zo iets ten ene male onmogelijk. Er kan in deze provincie niets meer bezuinigd worden", aldus het lid van Gedeputeerde Staten. De heer Boone heeft er in het verleden al bij herhaling op gewezen dat at de huidige wettelijke Dat geldt ook voor de wijze waarop het nieuwe kabinet de opcenten van de mtorrijtuigenbelasting over de provincies denkt te gaan verdelen. Zuid-Hol land moet daarbij van de 30 miljoen die er te verdelen valt genoegen nemen met 3,9 miljoen zo is de ver wachting. Volgens drs. Boone zou het rechtvaardiger geweest zijn als de provincie van dit bedrag maar liefst 20 miljoen zou kunnen incasseren. Drs. Boone: „ik sta dan ook zeker niet te juichen over deze nieuwe aanpak van het kabinet". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP), Gerefor- ln)J. meerd Politiek Verbond (GPV) en Reformatorische Politieke Federa tie (RPF hebben besloten bij de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen in mei in Leiden met één gemeenschappelijke kandidaten lijst uit te komen. SGP en GPV werken al enkele jaren samen: sinds bij de vorige gemeenteraadsverkiezin gen het CDA gestalte kreeg werd de actieve iiddaaj samenwerking tussen SGP en de protes- (16' tants-christelijke partijen ARP en CHU op- gezegd en sloten SGP en GPV de gelederen. Daar komt bij de aanstaande verkiezingen de RPF bij. De Reformatorische Politieke Federatie ontstond toen landelijk het CDA gestalte kreeg en bevat in hoofdzaak voor malige aanhangers van ARP en CHU voor wie de samenwerking met de KVP te ver ging. Ook bij de laatste landelijke verkiezin gen deed de RPF mee en haalde toen nog al wat stemmen in de traditioneel reformato rische gebieden, zij het dat hun totaal aantal niet voldoende was voor een zetel in de Kamer. Binnenkort zullen SGP, GPV en RPF hun kandidatenlijst bekend maken. Naar wordt verwacht zullen daarop het zittend raadlid H. H. van der Mey (GPV) en zijn voorganger, jr. M. Houtman (SGP) een belangrijke plaats innemen. Deze week maakte het nieuwe samenwerkingsverband zijn programma voor de periode 1978-1982 bekend. De nieuw komer aan het Leidse politieke firmament schaart zich in de rij van politieke groepe ringen die inmiddels al hebben gepleit voor een college van burgemeester en wethouders dat een zo breed mogelijke afspiegeling van de gemeenteraad is. Dat college zou zo veel mogelijk rekening moeten houden met de wensen van de burgerij, zij het dat er voor gewaakt zou moeten worden door al te veel inspraak de gezagsverhoudingen overheid- burgerij om te keren. Het instellen van wijkraden ziet het nieuwe reformatorische front niet als een efficiënt middel om de relatie tussen overheid en burgerij te verbe teren. Voorzichtigheid ademt ook uit de culturele paragraaf van het verkiezingprogram van SGP, GPV en RPF. Alle gemeentelijke sub sidies die in dit kader gegeven worden dienen steeds opnieuw te worden bezien. De combinatie acht een uitbreiding van het aantal gemeentelijke gebouwen ten behoeve van de kunstbeoefening niet noodzakelijk. Dat zelfde geldt voor het experimenteren met nieuwe woonvormen. Weliswaar is ook de nieuwe politieke combinatie een voor stander van een gedegen bestrijding van de woningnood, maar in het gemeentelijk huis vestingsbeleid is volgens haar geen plaats voor het stimuleren van alternatieve samen levingsvormen. Het systeem van objectsubsi dies dient naar het oordeel van SGP GPV en RPF te worden afgeschaft. Daarvoor in de plaats zou een stelsel van individuele huursubsidies moeten komen waardoor het niet meer mogelijk is dat mensen profiteren van subdisides op woningen die zij gezien hun inkomen helemaal niet nodig hebben. Binnenstad Veel aandacht schenkt het verkiezingspro gramma van de reformatorische partijen ook aan de positie van de binnenstad. In het hart van de stad zou de winkelfunctie verstrekt moeten worden en in de rest voor al de woonfunctie. Een goede bereikbaar heid voor particulier en openbaar vervoer staat daarbij voorop. Zo snel mogelijk die nen parkeergarages gebouwd te worden aan de rand van de binnenstad. Een financieel bijspringen van de overheid om deze zaak rendabel te maken mag daarbij niet bijvoor baat worden afgewezen. Ook ten behoeve van fietsers dient een overdekte stallings ruimte in de binnenstad te worden gebouwd. De reformatorische combinatie pleit verder voor een uitbreiding van het wandelgebied in de binnenstad. Een vermaakcentrum ver dient daarentegen geen steun. Over het Schuttersveld merken de drie par tijen op dat het aanbeveling verdient dit terrein voorlopig groen te houden in afwach ting van toekomstige ontwikkelingen. In de Meerburgerpolder zou met spoed woning bouw gereealiseerd moeten worden, terwijl voor de Oostvlietlanden een contuinuering van de agragrische bestemming wordt ge prefereerd 'boven de nu gedachte recreatieve bestemming. Leiden Leden van de NVV-vrouwenbond hiel den gisteren een bijeen komst. De samenkomst vond plaats in het Anto- nius clubgebouw aan de Lange Mare en werd ge houden in het kader van een reeks bijeenkomsten door het hele land. Saskia van Hoek, een bestuur slid in de Leidse afdeling van de bond, begon de bijeenkomst met een toespraak. „De NW- vrouwenbond is een progressie ve organisatie, die opkomt voor de belangen van de vrouw, me de door het maatschappelijk be wust maken van deze vrouw. Vrouwen moeten mee kunnen strijden voor een rechtvaardige maatschappij", zei zij toen zij ien schets gaf van het eigen gezicht van de bond. Ook wees De NVV-vrouwen bijeen. zij op de opgehangen pamflet ten, waarop de uitslag van een enquête onder de leden van de - bond te lezen was. Natuurlijk werd de gezelligheid niet vergeten. Na de toespraak giSgen de aanwezige dames in groepjes van acht om de tafels zitten om het spel „Een reis door vrouwenbondsland" te spe len. Dit is een op ganzenborden gelijkend spel, waar in de plaats van de put, de gevange nis, of de herberg, informatie over de vrouwenbond verbor gen lag achter de verschillende nummers. Dit viel erg in de smaak bij de dames, die toch wel wat last hadden van de kou in het clubgebouw. Na de mid dagpauze werd door de dames gediscussieerd over een aantal onderwerpen, die verband hiel den met het komende landelijke congres van de NW-vrouwen bond.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3