JvdA pleit voor luor in drinkwater Kamer dwingt kabinet geen standpunt af Voor Wateringse baby nu al 41 pleegouders Ontwikkelingshulp als wapen voor mensenrechten Verzet tegen bezuiniging Kwik zat niet in melk... Verving lH. mmmm Laagste melkprijs opnieuw vastgesteld BP twee maanden dicht £eid6C@outa/nt t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ,ertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) >nnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 22 februari 1978, 68e jaargang no. 20974. Dooi Songfestival Het Nationaal Songfestival 1978 op Ned. I om 20.00 uur. Om 21.00 uur "Hoe Yoekong de ber gen verzette", China-film van Joris Ivens. Ned. II om 19.04 uur "De aarde werkers en de rovers" om 21.25 uur Diana Ross en om 22.15 uur "Starsky Hutch". Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat regen. Meest matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Maximumtem peraturen 3 graden in het noordoosten tot 8 graden in het zuidwesten. Morgen zon: 7.40-18.08. Maan: 18.56-7.33. Schev. hoogwater: 3.09, 15.17. Laagwater: 10.52, 23.11. Californië is gisteren brand ontstaan in een :ineopslagtank van Texaco. De brandweer slaag- erin de overige tanks te behouden door ze met te koelen. Door de explosie van de ene tank •d een voorbijganger getroffen. 'werfkatten krijgen og wat respijt n AARDINGEN Het gemeentebestuur van ardingen heeft besloten nog even te wachten het laten vangen van de 8.000 zwerfkatten ]e stad. Het was de bedoeling dat de katten- ger, die het karwei heeft aangenomen, in de lit van maandag op dinsdag aan het werk gaan, maar naar aanleiding van de vele loontjes die de laatste dagen zijn binnenge- ïen, en waarin meestal dreigementen werden schajjit, heeft hij dat maar niet gedaan. 5 de man vannacht met groot materieel zou uitgerukt, zou dat misschien olie op het vuur ben geworpen", aldus een woordvoerder van 2i [emeente. Hij zei te hopen dat de gemoederen lenkort wat bedaard zullen zijn, zodat de ii envanger dan wel op pad kan. is de tweede keer dat Vlaardingen het en heeft uitgesteld. Dat de zaak van de irdingse zwerfkatten zoveel stof heeft doen vaaien, komt doordat de gemeente besloten dat alle betreffende dieren zouden worden maakt. Meerderheid tegen N-bom (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is er in grote meer derheid tegen, dat de neu tronenbom wordt opgeno men in het wapenarsenaal van de NAVO. Verdeeld heid is er over de vraag of ook de regering, in dat sta dium nog vóór de start van het bondgenootschappelijk overleg over de kwestie pu bliekelijk een standpunt moet innemen. De vorige week ingediende motie van de PvdA-oppositie, waarin de regering gevraagd wordt kleur te bekennen, zal hoogstwaarschijnlijk worden verworpen. De regerings partijen CDA en WD, die tezamen een meerderheid vormen, maakten gisteren in de Kamer duidelijk, dat zij er geen steun aan zullen geven. De christen-demokraten zijn het met de strekking van de motie eens, maar willen de regering in het moeizame internationale over leg niet voor de voeten lopen. CDA- woordvoerder J. de Boer zei er op te vertrouwen, dat de regering haar best zal doen, om de bondgenoten tot een afwijzend standpunt te be wegen. Geheel anders is de opstelling van de WD. Volgens de liberaal Ploeg vergroot de neutronenbom de af schrikking. De WD-er verklaarde dat de bom als wapen moet worden De huidige minister van buitenlandse zaken, dr. Chr. A. van der Klaauw (links), in gesprek met zijn voorganger Van der Stoel. Onderwerp van ge sprek: de neutronenbom. gebruikt in het overleg tussen NA VO en Warschau-pact over weder zijdse troepenvermindering. Hij verwacht daarvan gunstige effec ten, ook op de vermindering van het aantal kernwapens. Invoering van het neutronenwapen is volgens Ploeg een zaak van het gehele bondgenootschap. „Het niet op voorhand nee zeggen, kan voor de Sovjet-Unie een signaal zijn om onze vastbeslotenheid te tonen, dat het ons ernst is met onze verdedi- gingswil. De geloofwaardigheid van ons defensief vermogen wordt vergroot". De linkse partijen en het CDA menen, dat invoering van de neu tronenbom juist kwalijke gevolgen zal hebben voor de gesprekken over wapenbeheersing en ontwape ning. Actiegroepen uit de gezinsverzorging en wijkverpleging demonstreerden gisteren in Den Haag tegen de voorgestelde bezuinigingen. DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer is het eens met de Nationale Kruisvereniging dat een subsidieverlaging van elf mil joen gulden per 1 juli een absurde kortwieking van het kruiswerk zou betekenen. „Een dergelijke korting is in het licht van de voorrang voor „thuiszorg" nauwelijks verant woord, aldus CD A-woordvoerster mevrouw Hannie van Leeuwen, die ervoor pleitte de financiering van het kruiswerk ongewijzigd te laten als het niet lukt de bekostiging er van voor 1 juli 1978 onder te bren gen bij de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Zij zal hier over eventueel een motie indienen. Ook andere fracties in de Kamer waaronder de PvdA maken zich zor gen over het kruiswerk als de subsi dieverlaging doorgaat PvdA-woord- voerder herinnerde eraan dat als het rijk gaat bezuinigen, veel ge meenten niet achter zullen blijven. De bezuinigingen voor het kruis werk zijn opgenomen in de begro ting voor volksgezondheid die nog door het kabinet-Den Uyl is inge diend. BRUNSSUM. (ANP) Een acht tienjarig meisje uit Brunssum is gistermiddag om preventieve rede nen in het zieken huis opgenomen omdat zij beweer de melk met kwik te hebben gedron ken. Bij onderzoek bleek dat het meisje inderdaad kwik binnen had gekregen, maar niet via de melk die zij gedronken had. Even tevoren had het meisje na melijk bij zichzelf de koorts opgeno men en daarbij per ongeluk de thermometer stuk gebeten. De resten van de thermome ter zijn door de politie van Heer len in beslag geno men. DICK IJSBRAND NIET ALLEEN Van een onzer verslaggevers DELFT/WATERINGEN - Het zaterdag in Wateringen in een plastic zak gevonden pasgebo ren jongetje hoeft niet bang te zijn, dat het ouderloos zal op groeien. Tot vanmorgen hadden zich al 41 mensen aangemeld, die Dick IJsbrand van der Wete ring, zoals het kind nu officieel heet, willen adopteren. Burge meester Langemeijer van Wate ringen heeft vanmiddag in het gemeentehuis van Wateringen aangifte van de geboorte ge daan. De naam Dick IJsbrand van der Wetering is bedacht door de Haagse officier van justitie mr. De Wit. De eerste naam is de voornaam van Dick van der Salm, de jongen die de baby afgelopen zaterdag het eerste aantrof op het ijs. De naam IJsbrand is afgeleid van de win terse omstandigheden, waaron der de baby werd gevonden. En zijn achternaam slaat zowel op de gemeente Wateringen als op de sloot waarin het werd gevon den, namelijk de Oude Wete ring. Het onderzoek van de recherche heeft tot nu toe nog niets con creets opgeleverd. Nadat het buurtonderzoek gisteren zonder resultaat werd afgesloten is van daag begonnen met een onder zoek onder de diverse consulta tiebureaus, artsen en wijkver pleegsters tot in de wijde omge ving van Wateringen. Ómdat het jongetje kort voor de te vonde ling legging moet zijn geboren wordt er namelijk vanuit ge gaan dat de moeder niet ver van Wateringen verwijderd kan wo nen. De baby, die wordt verpleegd in het Delftse Hippolytuszieken- huis maakt het overigens uitste kend. Gisteren kon men het kind al uit de couveuse halen en in een wiegje leggen. Het jonge tje maakt een gezonde en bo venal levendige indruk. onze parlementaire redac- Haag De PvdA-fractie in Tweede Kamer wil dat in parlement opnieuw de dis- sie woerdt geopend over de [elijkheid en wenselijkheid fluoridering van het drink er in ons land. lens de behandeling van de roting voor volksgezondheid milieuhygiëne heeft PvdA- irdvoerder Drenth er bij itssecretaris Veder-Smit ksgezondheid) op aange- ngen, te onderzoeken of er, voorkoming en verminde ring van tandbederf, niet alsnog fluor aan het drinkwater kan worden toegevoegd. Hij zei dit naar aanleiding van eerdere ui tingen van de staatssecretaris over de „zeer verontrustende" gebitstoestand van jeugdigen. Bijna twee jaar geleden leed de toenmalige minister van Volks gezondheid en milieuhygiëne, mevrouw Vorrink, een neder laag in de Kamer toen er voor haar wetsvoorstel tot fluoride ring van het drinkwater geen meerderheid te vinden bleek te zijn. De christendemocratische fracties en de WD waren tegen het wetsontwerp. Mevrouw Vor rink trok het daarna in. Gisteren vroeg de socialist Drenth zich af: „Kunnen wij nu in deze Karher niet toch een meerderheid vinden voor deze preventieve maatregel die nodig is in het belang van de gezond heid, en niet alleen van jeugdi gen, indien de bezwaarden in alle redelijkheid maximaal tege moet worden gekomen?" Hij, doelde hiermee onder meer op de mogelijkheid, dat nieuwe ge gevens en technische ontwikke lingen een aantal tegenstem mers van toen wellicht nu tot andere gedachten zouden kun nen brengen. kandidaat-medewerker wordt te weinig respect behandeld. ,e ftAT MAAR 'NS WAT 7IEKl) sollicitant moet zichzelf aanbie- en zijn hele hebben en hou- uitleveren aan een wildvreem- Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! adres woonplaats: fm Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen r antwoordnr. 349, Leiden. Oorlog in de Ogaden Soldaten van het Westsomalische be vrijdingsfront heb ben zich met ma chinegeweren inge graven aan de rand van een koffieplan tage in het noorden van de Ogaden. de omstreden oostelij ke provincie van Ethiopië. Ethiopi- sche militairen zijn j thans met Russi sche en Cubaanse hulp in opmars in 1 de provincie, die voor een groot deel yf door het bevrij- l! dingsfront wordt beheerst. Schade koffie in Brazilië RIO DE JANEI RO (AP) Door de droogte die Brazilië zes weken lang heeft geteis terd is een belang rijk deel van de voor dit jaar ver wachte kof- fieoogst verloren gegaan. Vooral in de belangrijke koffiestaten Para na en Sao Paulo is de schade ernstig, mede doordat de planten zijn aan getast door een parasiet. Van de verwachte oogst van 20.8 miljoen balen zijn bijna 3 miljoen verloren gegaan. Brazilië verwacht hiervan verhoging van de koffieprijzen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA en de PvdA vinden dat ontwikkelingshulp en han- delsaccoorden moeten worden gebruikt als wapen om de schending van de mensenrechten in tal van landen tegen te gaan. Woordvoerders van beide frac ties hebben gisteren de regering sugge sties in die richting gedaan. De CDA-woordvoerder Scholten pleitte voor het gebruik van handelsaccoorden als middel om met name in Latijns- Amerikaanse landen de zaak van de mensenrechten te bevorderen. Volgens Scholten moet de zaak van de rechten grondslag zijn voor het buiten lands beleid van de EG. Vooral jegens Zuid-Amerika moet dit heel systema tisch gebeuren. Hij vroeg de minister van buitenlandse zaken een specifiek beleidsstuk hierover op te stellen. De WD, zo bleek uit de woorden van Berkhouwer, steunde deze suggesties, en was het eens met het PvdA-kamerlid Van der Stoel die voorstelde om in een hernieuwd verdrag van Lomé, dat voor ziet in ontwikkelingssamenwerking tus sen Afrikaanse landen en de EG, een bepaling op te nemen dat de hulp wordt opgeschort als er sprake is van flagran te schending van de mensenrechten. VOORSCHOTEN - Lijsttrek ker van de voorschotense PPR voor de komende raadsverkie zingen Femia Cools. Zij maakt thans deel uit van de gemeente raad in de PPR-fractie. De on derhandelingen over het PPR programma en de samenstelling van de gezamenlijke lijst wor den binnenkort afgerond. De verdere volgorde van de PPR- kandidaten is: 2. Herman Bloedjes; 3. Gert Both en 4. Floor van Nes. Achtste botsing bij noodviaduct LEIDEN Voor de achtste maal is een vrachtwagen in botsing gekomen met het nood- viaduct dat en behoeve van de aanleg van de Schiphollijn is aangebracht op de Oegstgees- terweg. Ditmaal was een Ita liaanse vrachtwagenchauffeur de ongelukkige. De man begreep niets van de verkeerssituatie en reed terug n&ar het benzinestation aan de weg, waar hij de pompbediende om uitleg vroeg. De pompbe diende kon de man de zaak neit verduidelijken, omdat de Ita liaan geen Engels verstond. Ver volgens stapte de Italiaanse chauffeur weer in zijn wagen en reed zonder problemen onder het viaduct door. Aan het via duct ontstond lichte schade. Morgen wordt begonnen met de werkzaamheden aan de Oegst- geesterweg. Zoals bekend zal de rijbaan iets worden verlaagd te neinde verdere ongelukken met te hoge vrachtwagens te voorko- meftjS RIJSWIJK (ANP) Het productschap voor zuivel heeft gisteren' een nieuwe minimumprijs-regeling voor melk aanvaard. Volgens het schap is de nieuwe regeling in overeenstemming met de EEG-verdragen en kan derhalve niet meer ontdoken worden met een beroep op de recente uitspraak van het Europese Hof waarbij is vastgesteld dat een bodemprijs geen beperkende invloed op in- en uitvoer mag hebben. De nieuwe minimumprijs-regeling houdt m dat gepasteuriseerde volle melk die in ons eigen land is bereid niet voor minder dan 1.03 de winkel uit mag. Voor verpakte gepasteuriseerde volle melk uit het buitenland en voor andere verpakte volle melk uit binnen- en buitenland gaat een ander systeem gelden. Deze melk- soorten mogen niet voor minder dan de inkoopprijs plus de BTW plus een distributiemarge van 16 cent worden verkocht. Het schap verwacht dat de nog door de ministers van economische zaken en landbouw goed te keuren regeüng volgende week kan ingaan. Guerrilla's delen chocola uit BOGOTA (AP) Stadsguerrilla's in de Columbiaanse hoofdstad Bogota hebben gisteren een vrachtwagen met chocoladerepen gekaapt. De kapers reden de auto naar een sloppenwijk, waar zij de repen onder de armen uitdeelden, vooral onder kinderen, aldus de politie. De kaping vond plaats op een druk kruispunt in de hoofdstad. De daders zouden socialistisch georiënteerde studenten zijn geweest. 12-jarige enige overlevende vliegramp NEW YORK (Rtr) De 12-jarige Jedd Mudd heeft twaalf uur lang op redding moeten wachten tussen de wrakstukken van een vliegtuig. Maar hij wist dat de redding voor zijn ouders en drie zusjes te laat zou komen. Maandag stoftte het toestelletje met het gezin Mudd aan boord neer in de door de winter getroffen Amerikaanse staat Wyoming. Toen de redders Jedd met een gebroken been en bevroren ledematen vonden, was hij omringd door de lijken van zijn familie en van de piloot. ROTTERDAM (ANP) De raffinaderij van British Petroleum in Rozenburg (bij Rotterdam) gaat met ingang van 1 april voor, twee maanden dicht. De reden daarvoor is dat de prijzen van olieprodukten momenteel te laag zijn. „Het is nu aantrekkelijker de produktente kopen op de vrije markt, dan ze zelf te maken", aldus een woordvoerder van BP. Hij wees erop dat alle oliemaatschappijen momenteel met dit probleem te kampen hebben. De oorzaak daarvan is een enorme overcapaciteit in de raffinaderijen. De meeste bedrijven kunnen slechts 60 tot 65 pet van hun capaciteit benutten. Op heterdaad betrapt LEIDEN Een 30-jarige Am sterdamse lasser werd gisteren op heterdaad betrapt toen hij enkele goederen uit een waren huis aan de Breestraat trachtte te stelen. De goederen vertegen woordigden een waarde van 390 gulden. Schilder valt van derde etage LEIDEN Een 49-jarige schil der uit Wateringen is gistermid dag bij werkzaamheden van een stellage gevallen. De schilder was aan het werk ter hoogte van de derde etage aan een pand aan de Witte Singel. De stellage waarop hij stond was provisorisch gemaakt en bleek niet stevig genoeg om het ge wicht van de man te dragen. De schiKler brak een arm.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1