„Ik weet wat ik kan, dat moet genoeg zijn" 41 ABN-TOERNOOI STERK BEZET JNG KRIJGT ÏIEUWE KANS Sonnema Punch dreigt opnieuw sponsor te verliezen Nederlagen voor Van der Smissen DEBUTANT HENK VAN LEEUWEN: Noodgedwongen experiment Schotland FC DEN HAAG OP SCHOT Resultaten Hilversum "6 TOPBASKETBAL DELFT LELIJK OP DE TOCHT TOT ZIENS BIJ DE OPEN HAARD. PORT WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 TEL AVIV - Opvallend ver trouwd bewoog Henk van Leeuwen zich de afgelopen dagen binnen de Oranje-selec tie. Niet of nauwelijks viel te bespeuren dat „Haagse Hen- j kie" als kersverse debutant zijn opwachting maakte bin nen de keurtroepen van inte- rim-bondscoach Ernst Happel. En vanaf het moment dat hij in het vliegtuig richting Tel Aviv stapte, vond de slimme scherpschutter van FC Den Haag helemaal zijn stekkie binnen de selectie van het Ne derlands elftal, waardoor de aanpassing volstrekt pro bleemloos verliep. „En waarom ook niet", meent Van Leeuwen, vandaag als centrumspits debuterend in het Nederlands elftal. „Ten slotte kende ik de meeste jon gens al min of meer. Vanaf de UEFA-jeugdelftallen draai ik al in de top van het betaalde voetbal mee. Weliswaar niet in de absolute top. Maar toch daar erg dicht tegenaan. Daar om viel het met die aanpassing wel mee, want goed be schouwd waren er maar een paar jongens met wie ik bui ten het veld nog nooit contact had gehad". Toch bekent Henk van Leeu wen desgevraagd dat hij lich telijk de kriebels had toen hij maandag naar Schiphol toe- reed. „Je moet tenslotte altijd maar even afwachten hoe de spelers reageren op je aanwe zigheid", geeft Van Leeuwen toe. „Gelukkig viel dat mee. Al snel was ik over die lichte nervositeit heen. Mede dank zij Jan Zwartkruis, die me in het vliegtuig even apart heeft genomen om me wat op m'n gemak te stellen. Een fijne ke rel. Zelf heb ik nooit in dienst gezeten, maar ik kan me voor stellen dat de jongens die in het militaire elftal gespeeld hebben, met hem weglopen". Mede door die vlotte aanpas sing ligt Van Leeuwen ook Henk van Leeuwen: „Van mij valt het een en ander te verwachten". nauwelijks wakker van zijn debuut in het Nederlands elf tal. „Ik weet wat ik kan, en dat moet genoeg zijn", rea geert hij lakoniek. „Trouwens voor mij was dat debuut hele maal geen verrassing. Tenslot te ben ik de enige centrum spits in de selectie en daarom lag het eigenlijk wel voor de hand dat ik in de basis zou staan. Laten we eerlijk zijn, het zou dwaas geweest zijn mij op de reservebank neer te zet ten. Dan had Happel me beter thuis kunnen laten. Hij wil met eigen ogen zien of ik op dit niveau mee kan draaien en dat kan hij nu eenmaal niet bekijken als ik naast hem zit in de dug-out". Een koele, nuchtere reactie waar echter niet uit afgeleid mag worden dat Henk van Leeuwen het maar doodge woon vindt om in het Neder lands elftal te debuteren. „Nogmaals, ik vind het logisch dat ik moet spelen, maar die constatering houdt niet me teen in dat ik ook vind dat ik nu ineens voor honderd pro cent de man ben, die Neder land bij het wereldkampioen schap in Argentinië aan de goaltjes moet helpen. Niet al leen voor Happel, maar ook voor mij is dit een test. Ik heb wel enig idee waar de grens van mijn mogelijkheden ligt, maar dat kan ik nu aan de praktijk toetsen. Daarom wordt het toch wel een span nende dag. Ik zal moeten be wijzen dat ik erbij hoor". Het is allerminst uitgesloten dat Van Leeuwen ook volgend seizoen zal spelen voor Den Haag. Van Ajax-zijde is er in ieder geval nauwelijks belang stelling meer voor hem sinds Cor Brom onmiddellijk nadat hij zijn handtekening zette on der het contract dat hem ko mend seizoen aan Ajax bindt, ventileerde dat Ruud Geels on der geen beding de Amster damse Meer mag verlaten. Van Leeuwen: „Ajax lijkt van de baan. Daarom is het lang niet uitgesloten dat ik gewoon bij Den Haag blijf. Op dit moment valt daar nog weinig over te zeggen. Mijn contract loopt aan het einde van het seizoen af en tot op heden ben ik met Den Haag nog niet rond over een nieuwe verbin tenis. Daarom is nog van alles mogelijk". De sleutel naar de toekomst van Henk van Leeuwen ligt ongetwijfeld in Tel Aviv. Valt hij als international door de mand dan wordt de kans groot dat het Haagse Zuiderpark volgend seizoen opnieuw zijn thuishaven wordt. Blijkt Van Leeuwen zich ook in Oranje te kunnen manifesteren als de uitgekookte, vlot scorende spits, die hij nu bij Den Haag is, dan staan gegadigden on getwijfeld op korte termijn te springen om de toekomstige makelaar in onroerend goed. „Daarom wordt Israël voor mij toch wel een belangrijke tegenstander. Niet alleen inter nationaal, maar ook landelijk hangt mijn toekomst mede af van de prestatie, die ik van daag lever. Daar ben ik volle dig van doordrongen. Daarom valt van mij wel het een en ander te verwachten". ROB HARTOG Björn Borg moet dit jaar de grote trekpleister worden van het ABN-toernooi. GLASGOW Schotland, dat zich als enige ploeg van het Britse continent heeft geplaatst voor de finaleronde van het wereldkampioenschap in Ar gentinië, komt vanavond in Glasgow met een experimente le ploeg op het veld. In de vriendschappelijke interland tegen Bulgarije mist manager Ally McLeod niet minder dan zeven spelers van zijn basis team. Blessures en cupbesognes in En geland geven hem niet de moge lijkheid zijn sterkste ploeg op te stellen. De zeven, die McLeod mist zijn: Rioch, Masson, Mc- Grain, Jardine, Buchan, Forsyth en Johnston. Het Schotse elftal is nu als volgt samengesteld: Blyth (Coventry); Kennedy (Aberdeen), McQueen (Manchester United), Miller (Aberdeen), Donachie (Manches ter United;, Souness (Liverpool), Macari (Manchester United), Gemmil (Nottingham Forest); Hartford (Manchester City), Jor dan (Manchester United) en Dal- glish (Liverpool). EL AVIV Ernst Happel trekt zich niets aan van tradities, kt leidde ertoe dat de selectie de opstelling waarin het Neder- nds elftal tegen Israël speelt, pas gisteren op de persconferentie r ore kwam. iedfechts Réne van de Kerkhof was van te voren door Happel er fer ingelicht dat hij zijn plaats in de basisopstelling was kwijtge- k akt aan Tshen-la Ling. Happel legde de PSV'er uit dat hij Ling 11 ti nieuwe kans wilde geven binnen Oranje. Van de Kerkhof %nde begrip voor die beslissing van Happel. ongebruikelijke handelwijze van Happel om de opstelling niet rst binnen de selectie zelf bekend te maken, stuitte overigens |k of nauwelijks op bezwaren van de Oranje-klanten zelf. U opstelling van het Nederlands elftal is: DEN HAAG FC Den Haag heeft gisteravond een oefen partij tegen Loosduinen gewonnen met 9-0. De Hagenaars hadden bij rust al een voorsprong van 3-0 tegen de zaterdag vierdeklasser. De doelpunten werden gemaakt door Perazic (3), Schoenma ker (2), Ouwehand (2), Goemans en Korevaar. FC Den Haag speelde zonder doelman Galjé, Hoekema en international Van Leeuwen. HILVERSUM - De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: YMERPRIJS 2440 m: 1 Olaf Rodney (J. Oosting) km. tijd 1.26.1. 2. Patro- sia, 3. Norton Glorie Winn. 2.90. pl 1.30 1 30J.50. koppel 5.30, trio 50.20. Niet gestart: Occarello. BOY SCOTTPRUS 200 m: 1 Pijl staart B (T. Smeding) 1.25.6, 2. Ren- vogel, 3. Ronnie Bunt Winn 3.70, pl. 1.70 1 80 2.40. koppel 6.90. Niet ge start: Plaatsloopster. WANDA SCOTTPRIJS 2900 m: 1 O Lamour (T. Smeding; 1.23.7, 2. Oe ganda. 3. Never Lost. Winn. 3.60, pl. 1.80 1.50 1.50, koppel 6.40, trio 78.30. Niet gestart: Mireille en Ola WEIDLOOPERPRIJS 2000 m: 1 New Roodnoot (P. M. Smit) 1.25.9, 2. Marie F., 3. Pablo D. Winn. 2.40, pl. 2.20 2.80, KOPPEL 13.60. Niet ge start: Olaja H. FRANCES MAYPRIJS 2000 m: 1 Orient Hollandia (W. H. Geersen) 1.23.7. 2. Mister B.. 3. Nicole d'Or Winn. 8.00. pl. 2.00 7.40 4.90. koppel staat zal zijn, moet worden betwijfeld. Ook van j^j10, lrio 3594,50 Niet 8estart; N,s* Het dit keer later dan gebruikelijk geplande WCT- nationaal kampioen Loek Sanders kan niet zoveel VRUBUITERPRIJS 2000 m: 1 Or- ma Pride (Mej. Y. Wagenaar) 1.23.9. 2. Dead heat tussen Henri van Wedy (no. 3) en Leo D (no. 10). Winn. 4.6Ó. pl. 2.10 2.10 1 80. koppel 4-3-10/9.40. 4-10-3 6.40. Niet Hanover Limbus Yanover en Leos H. WLADIMIRPRIJS 1600 ra: 1 La Bella (L. Dooper) 1.20.5, 2. Kensing ton, 3. Loes Areta. Winn. 3.10, pl. 1.60 2.10 4.50, koppel 5.80, trio 66.20. AMATRICE WINTERKAMPIOEN SCHAP 8 2440 ra: 1. New Kid (Mevr. M. de Rijk) 1.23.9. 2. O Lala. 3 Midian. Winn. 6.40, pl. 1.90 1.80 2.10. koppel 7.80. Niet gestart. Kasper Mac. DOORLOPER PRIJS 2000 ra: 1 Odette Ossewaard (G. W van Eyke- lenborg) 1.23.3, 2. Kondor Fez, 3 Mary Noordlandia. Winn. 270, pl. 1.40 2.00 1.90, koppel 8.60, trio 79 40. Niet gestart: Ohio Lee en Lord Eas- BLEU BANDPRUS 2000 ra: 1. Roi- dur (W L. H. Geersen) 1.28.2. 2. Roussalka. 3. Oglala Mendel. Winn. 3.00, pl. 1.40 1.70, koppel 5.80. Niet gestart: Prairier Girl en Olaf la Pla- ROTTERDAM Björn Borg moet dit jaar de binnen zijn poorten heeft. Vooral na de ervaringen grote trekpleister worden van het voor de vijfde in het verleden, toen het evenement ernstig deva- keer door ABN gesponserde prof-tennistoernooi lueerde doordat een aantal spelers uit het toen uit in Rotterdam, van 3 tot en met 9 april. Moet, zestien man bestaande veld het om verschillende want ook vorig jaar zou de blonde Zweed in redenen liet afweten. In de arena van het met Ahoy' ten tonele worden gevoerd als het parade- maar liefst 175.000 dollar gedoteerde toernooi in paardje. Dubbele afspraken stonden toen een Rotterdam zullen twee Nederlanders aantreden: optreden van de latere winnaar van Wimbledon Loek Sanders en Tom Okker. De laatste zal willen in de weg, waarna de organisatie trachtte zijn trachten zijn ernstig geschonden reputatie van de gram te halen via een lang niet malse claim aan laatste maanden, waarin de Nederlander in vrijwel het adres van de tegenwoordig in Monte Carlo elk toernooi in een van de eerste ronden werd wonende Scandinaviër. Borg heeft het sportpaleis uitgeschakeld, wat op te vijzelen. Maar of Okker, in Rotterdam langs financiële weg nooit schade- bij wie de jaren kennelijk meer gaan tellen, in loos gesteld, maar kan dat begin april in sportief Rotterdam tot opzienbarende verrichtingen in opzicht goed maken. Het dit keer later dan evenement in Rotterdam heeft naast Björn Borg worden verwacht in dit selecte gezelschap, overigens nog een aantal coryfeeën op de voorlopi- wellicht dat een gunstige loting de Leidenaar te ge inschrijvingslijst, zoals Brian Gottfried, Vitas hulp schiet. Gerulaitis, Adriano Panatta, Ilie Nastase, Dick Dit jaar is het overigens voor de eerste keer zo Stockton en Ken Rosewall. Deze reeks illustere dat alle in het enkelspel geaccepteerde spelers namen hoeft overigens geenszins te betekenen dat (onder wie omstreden nationaliteiten als die van de sterren ook inderdaad op 3 april in Ahoy' verschijnen, want onder de nieuwe regels hebben iuid-Afrika, Moore en Chili: Fillol) niet zonder ook in het dubbelspel uitkomen. Indien een de spelers het recht tot dertig dagen voor het begin aantal mogelijk gekwalificeerde dubbelcombina- van het evenenement hun inschrijving teniet te ties zich alsnog aanmeldt zal een aantal enkelspel- doen. Organisatie en sponsor hopen en rekenen deelnemers het veld moeten ruimen. De kans dat er ook eigenlijk op dat onverkwikkelijke tonelen bijvoorbeeld Loek Sanders in het dubbelspel uit- als vorig jaar met Borg dit keer achterwege komt is dan ook klein. De sluiting van het dubbel- blijven. Vooral nu de WCT-cyclus is ondergebracht toernooi is pas op 29 maart, terwijl drie ontbreken- in de totale grand-prix reeks en bovendien heeft de spelersvakbond ARP, die de maandelijkse we- reldlanglijst eveneens samenstelt; het enkelspelevenement over onge veer een week worden bekend gemaakt. Het is niet uitgesloten dat alsnog Arthur Ashe, in het verle ger in de pap. De ATP schroomt niet om het niet den succesvol in Rotterdam, maar nu nog herstel- nakomen van aangegane verplichtingen te honore ren met een flinke boete. Iets waarvan Ilie Nastase inmiddels op de hoogte is. De organisatie van het WCT-toernooi in Rotter dam, dat al sinds enige jaren kan worden be schouwd als het best bezochte en kwalitatief sterkst bezette indoor-toernooi van Europa, zijn ermee ingenomen dat Ahoy' dit keer 32 profs lend van een operatie, in Ahoy' acte de présence geeft. Europees directeur John McDonald van WCT: „Ik had graag John Newcombe (die even eens aan een comeback bezig is; red.) hier gehad. Maar hij had andere verplichtingen. Wellicht lukt het met Ashe. Dat zou voor Rotterdam een goede zaak zijn". FRANS WERKMAN (ét Schrijvers (Ajax); Wim Suurbier ehalke 04), Ruud Krol (Ajax), Wim Jan Peters (AZ), Wim inegem (AZ); Tshen-la Ling (Ajax), 'nk van Leeuwen (FC Den Haag) Rob Rensenbrink (Anderlecht). es: Jan Jongbloed (Roda JC). Dusbaba (Anderlecht). Adri van Kraay (PSV), Wim Jansen (Feye- noord) en René van de Kerkhof (PSV). De opstelling van Israel is: Ari Ha- viv: Cad Machunes, Avi Cohen, Avi Iaruskalmi, Akov Cohen; Itshak Shum, Haim Bar. Uri Malmilian; Gideon Danty. David Lavi, Vichy Peters. Routinier Johann Scherz bezorgde Christ van der Smissen in de eerste ronde van de Europese titelstrijd driebanden een nederlaag. Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. - J Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. KOPENHAGEN Or eerste kennismaking met het driebanden op Europees niveau zal Christ van der Smissen niet erg goed zijn bevallen. Bij de Europese titelstrijd in Kopenhagen werd hij gis- teren met twee achtereenvolgende verliespartijen EtrsK ronde Vmagre (Por>_Bitaljs ,Fral ,39 geconfronteerd. ten), SögÈLrd (Den)—Rico (Spa) 60—54 (72), Thogersen (Den)—Müller (Wdl) 54—60 (64), Ceulemans (Bel>—Oddo De nationale kampioen was eerst niet opgewassen fjta) 60—43 (47), Noren (Zwe>—Dielis (Be) 50—60 (64), tegen routinier Johan Scherz en redde het later Scherz ^P?sJ~.Vai?.der Tweede r T-v- rp,,.ronde: bogard—Thogersen Z560 (55), Muller—Vinagre op de dag niet tegen Ludo Dielis. Twee keer (72) Bitalis-Rico 60-42 (51), Ceulemans-Noren gebruikte hij 53 beurten en even zovele keren bleef 60—33 (39), Oddo—Scherz 32—60 (63). Dielis—Van der hij royaal onder het gemiddelde van één, dat zijn Smissen 60—48 (53). De stand na twee ronden is: tegenstanders wel haalden. Het gevolg was een Ceulemans 4 10 1.395 achtste plaats in het algemeen klassement. 3 J 10 JS? Op grond van zijn nationale gemiddelde minus 4] Dielis 4 7 L025 tien procent werd Van der Smissen volgens een 5. Müller 4 9 0.822 ^nieuw systeem ingedeeld in de zwakste groep van 6. Thogersen vier. Daardoor zal hij vandaag ook al meteen l ?,°8ard e moeten aantreden tegen Raymond Ceulemans. Eén troost rest de Nederlander. Hij heeft de drie iö.*Rico' sterksten dan gehad. Tegen de zwakkere broeders 11. Oddo kan hij. wat laat miceoHior. Hor. tonb „orr „-«rVon 12 Vinap aan het bereiken van één van de twee plaatsen naast Ceulemans, die recht geven op deelneming aan het wereldkampioenschap in Las Vegas. De uitslagen zijn: 8 0.957 8 0.700 7 0.849 DELFT Opnieuw dreigt het momenteel lelijk mis te lopen met het Delftse topbasketbal. Nadat de plaatselijke eredivi sie-vereniging Punch kort voor aanvang van dit seizoen plotse ling sponsor Pioneer zag ver trekken, dreigt nu ook de des tijds hiervoor ijlings te hulp geschoten opvolger-geldschieter Tripper Jeans met de financiële steun te willen stoppen. Waar mee het voortbestaan van de club andermaal behoorlijk op de tocht staat. Het driejarige contract, dat Punch enkele maanden geleden met Tripper Jeans zou hebben afgesloten, blijkt vandaag de dag niet meer te zijn dan een eigenlijk moeilijk verkoopbare afleidingsmanoeuvre. Inderdaad was er tussen beide partijen ooit een bepaalde overeenkomst, maar die werd nimmer officieel ondertekend. En mondelinge af spraken hebben in dergelijke te re kwesties over het algemeen nu eenmaal weinig rechtsgeldig heid. Publiciteitsman H. W. Clemens van Punch: „De firma Cotton House in Weesp, voor Neder land de fabrikant van het merk Tripper Jeans, heeft destijds alom verklaard een driejarig contract met onze vereniging te zijn overeengekomen. Zelfs was het geheel al goedgekeurd door de Nederlandse Basketbal Bond. Maar. vervolgens ontston den er over en weer diverse wensen. Meestal over kleine din gen, een soort juridische haarkl overij. Telkens diende er weer een zinnetje zus of een zinnetje zo in het ontwerp-contract te worden veranderd. Met het ge volg dat er tot op heden nog geen handtekening op papier is gekomen". Toch kwam er uiteindelijk een akkoord tot ieders tevredenheid Billy Taylor uitblinker (Van onze sportredactie) DELFT Tripper Jeansl- Punch zegevierde gister avond in de sporthal De Bui tenhof in Delft met 100-90 tegen Vastgoed Strijen uit Oud Beijerland. Alleen in de eerste helft had de Delftse formatie het moeilijk en keek enkele keren tegen een achterstand aan. In de vijftiende minuut was de stand nog 41-34 in het voordeel van de bezoekers. Via een kleine voorsprong van 46-44 voor de Delftse ploeg bij de rust was de zege in de tweede helft niet meer in gevaar en dat kwam voor namelijk omdat de Ameri kaan Billy Taylor in grote vorm was. Alleen na de pauze kwam hij al tot twintig punten. Zater dagavond wacht Punch de belangrijke ontmoeting tegen streekgenoot Parker uit Lei den. De Delftse sporthal zal dan zonder twijfel tot de laatste plaats bezet zijn. Maar nog altijd bleef de zaak sudderen. Iedere keer opnieuw werd de definitieve beslissing verschoven. „En nu vindt de sponsor het plotseling allemaal wel genoeg. Dit voornamelijk vanwege de houding van de Ne- nekkig sponsornamen te ver melden. En dan wordt het lang zaam maar zeker natuurlijk minder interessant een groot be drag - in ons geval gaat het om een kwart miljoen per jaar - in een bepaalde vereniging te stop pen. Dan kan er doeltreffender op een andere en vaak nog goedkopere manier reclame worden gemaakt". Punch heeft inmiddels een ad vocaat in de arm genomen Het heeft er alle schijn van, dat er opnieuw een rechtzaak zal ko men. „Over en weer hebben we gepraat wat de elegantste oplos sing voor dit hele probleem was. Punch zag wel iets in een eenja rig contract, maar de bedragen waarmee de sponsor op tafel kwam, maakten verdere onder handelingen eigenlijk min of meer nutteloos. Het ziet er nu inderdaad naar uit dat we na^r de rechter moeten stappen. Ten zij Tripper Jeans alsnog met een redelijk voorstel komt Maar daar ben ik persoonlijk eerlijk gezegd zeer bang voor". De spelers hebben onder de hele affaire zonder enige twijfel het meeste te lijden. De drie Ameri kanen Taylor, Woudstra en Jackson hebben al twee maan den geen salaris meer ontvan gen. Niettemin blijft men erg koel. Jimmy Woudstra: „Ik denk er maar niet te veel over na. We moeten spelen, de rest is een bestuursaangelegenheid. Punch draait in de competitie goed mee. De spelers hebben enkel en alleen voor het behalen van de play-offs te zorgen. Natuur lijk is het vervelend als we geen geld krijgen, maar we wachten rustig af. Per slot van rekening heb ik dit al eens eerder bij Punch meegemaakt Ik probeer maar niet al te pessimistisch te reageren". DICK KIERS

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11