Haagse jongen doodgestoken èééSH Bij branden een dode en voor miljoenen schade Inflatie -correctie op belastingen nodig Fiets Minister Albeda wil verplichte melding van vacatures Diefstal in Overdekte" Het Dorp in geldnood £Móq Somant Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Piet Prins Dinsdag 21 februari 1978, 68e jaargang no. 20973. Weinig verandering Zonnige perioden, maar ook en kele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuid oost. Lichte tot matige vorst, 's middags temperaturen om het vriespunt. Morgen zon: 7.42-18.06. Maan: 17.49-7.06. Schev. hoog water 3.09., 15.17. Laag water 10.52, 23.11. Portret van schrijver Piet Prins op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.04 uur Nader bekeken over Hitler-rage en om 22.45 uur bio grafische documentaire over fo to- en film-pionier Eadweard Muybridge. Ned. II om 20.25 uur „Tatort" en om 22.15 uur Aktua-tv met interview slachtoffer BVD. Drs. Jansen uit Nootdorp voorgedragen als voorzitter van de NCRV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het algemeen bestuur van de NCRV heeft besloten de kandidatuur van de 53-jarige drs. Th. D. Jansen uit Nootdorp voor het voorzitterschap van deze omroeporganisatie te steunen. Drs. Jansen was voorgedragen door een speciale commissie uit het bedrijf. Het advies van het algemeen bestuur zal nu nog moeten worden behandeld in de twaalf provinciale vergaderingen en tenslotte in de verenigingsraad, die over enkele maanden wordt gehouden. Pas als de verenigingsraad zich akkoord heeft verklaard, is drs. Jansen de opvolger van dr. mr. J. Ozinga, die tot dan aanblijft als voorzitter. De heer Jansen is directeur-generaal diensten onderwijs en inspec tie van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en inspec teur-generaal van het onderwijs. Hij werd op 8 juni 1924 in Hilversum geboren en slaagde 24 jaar later voor het doctoraal examen Indologie. Hij heeft voorts enkele jaren theologie gestu deerd en heeft de akten mo-A en mo-B pedagogiek gehaald. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een steekpartij in het wijk- en dienstencentrum aan de Noordpolderkade in Den Haag is gistermiddag de 17-jarige Pieter Willem Kok om het leven gekomen. De dader heeft zich enkele uren later gemeld bij het politiebureau aan de Prinses Beatrixlaan. Het is een 29-jarige constructiewerker, die inmiddels een volledige bekentenis heeft afgelegd. Volgens enkele getuigen kregen het slachtoffer en de verdachte een hooglopende ruzie over het wel of niet sluiten van een deur. Eerstgenoemde had in tegenstelling tot de constructiewerker be hoefte aan wat frisse lucht. Het twistgesprek ontaardde in een vechtpartij, waarbij beide Hagenaars een mes trokken en elkaar te lijf gingen. De jongste van het tweetal liep een steek in de hartstreek op. Toen de door het personeel van het centrum gealarmeerde politie arriveerde, bleek de jongen, die heeft gewoond in de Haagse Stortstraat, net te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alle fietsen moeten binnenkort voor zien zijn van een framenummer. Bovendien komen er vermoedelijk fietspassen en registratiekaarten voor fietsen, die door de politie verstrekt zullen worden. Dit valt op te maken uit mededelingen, die minister de Ruiter van Justitie in antwoord op vragen hierover aan de Tweede Kamer gedaan heeft. De minister van Justitie wil een breed overleg over maatregelen, die het toenemend aantal fietsendiefstal len moeten tegengaan. Deze diefstallen stijgen onrust barend. In 1972 werden ruim 42000 fietsen gestolen in 1976 was dit aantal gestegen tot bijna 106.000. De diefstallen hebben vooral betrekking op joy-riding. De fietsen worden ergens weggehaald, door de ontvreem- der gebruikt en dan weer ergens anders neergezet. Voor de eigenaar zijn ze meestal onvindbaar. Minister de Ruiter wil tevens bevorderen dat op meer NS-stations dan alleen in Alphen a.d. Rijn en in Bilthoven fietskluizen komen. Eerste aardbeien i iIP gvr* -ÜT-V^'V saÉÉiil r-Hjv 4. 'N Op de fruitveiling Geldermalsen zijn gisteren voor de eerste keer dit kasaardbeien aangevoerd. Ze werden geveild voor 13,20 gulden doosje. Voor deze primeur zorg de tuinder Roberti Tuil, wiens dochter volgaarne met de „zomerko- ninkjes" Dat is drie maal zoveel als in 1970. volgens de minister, die dan toevallig De Ruiter heet. Man overleeft botsingen met twee treinen EINDHOVEN (ANP) - De 40-jarige Eindhove- naar J. V. heeft gisteren een dubbele botsing met twee treinen overleefd. Eerst werd hij met zijn auto op een met lichten beveiligde overweg in Eindhoven gegrepen door de intercity uit Be st. Deze slingerde de wa gen dertig meter verder. Daarop kwam vanuit de andere richting de stop trein Eindhoven—Best. Ook deze raakte de auto van V. De man bleek na de bot singen nog bij kennis. Hij is met een shock ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. De au to werd grotendeels ver nield, maar het bestuur- dersdeel bleef gedeelte lijk in tact. Dit bleef over van de wagen van de Eindhovenaar. De bestuurder had slechts een shock Minister Albeda (Van onze parlementaire redactie) Dit jaar zullen zeven arbeidsbureaus-nieuwe-stijl gaan werken in Leeuwarden, Groningen, Hoogeveen, Amersfoort, Hilversum, Dord recht en Tilburg. De modernisering van de arbeidsbureaus zal zo'n vijf miljoen per jaar kosten. Als alle arbeidsbureaus zijn gemoder niseerd, zal de totale bezetting met zo'n vier- tot vijfhonderd personeelsleden zijn toegenomen. Er dient vooral hoogwaardig geschoold personeel bij te komen. In totaal zal het zo'n vijf jaar duren voor alle arbeidsbureaus zullen zijn aangepast. De bureaus zullen dan zijn omgebouwd in een algemene ruimte met zoveel mogelijk informatie over beroepen vacatures enz. en een afzonderlijke ruimte voor persoonlijke dienst verlening ten behoeve van werkgevers en werkzoekenden. Na de modernisering zal de arbeidsbemiddeling beter, efficiënter en snel ler kunnen verlopen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Branden in Sit- tard, Eindhoven, Lutjegast, Maarssen en Sluis hebben giste ren en afgelopen nacht voor miljoenen guldens schade ver- oorzaakt en één mensenleven i geëist. De dode viel op het i woonwagencentrum in Sittard. Daar kwam de 34-jarige W. Pruim boom om bij een brand in zijn caravan. Toen kampge noten het vuur gewaar werden en de heer Pruim boom uit de vlammen probeerden weg te slepen, bleek deze al te zijn overleden. Door welke oorzaak het vuur is ontstaan is nog onopgehelderd. Eveneens onduidelijk zijn de omstandigheden waaronder gis teravond de brand in Sluis (Zeeuws-Vlaanderen) is ont staan, die de houtfabriek Kareis Breznjev onderscheiden MOSKOU (DPA) De Russi sche staats- en partijleider Leo nid Breznjev heeft de „orde van de overwinning", de hoogste militaire onderscheiding van de Sowjet-Unie, ontvangen. Breznjev heeft de rang van maarschalk en is tevens voorzit ter van de defensieraad van de Sowjet-Unie. In het partijblad Pravda gaf de plaatsvervangen de minister van defensie, maar schalk Kiril Moskalenko, giste ren een overzicht van de ver diensten van Breznjev als mili tair tijdens de tweede werel doorlog en zijn werk bij de ver sterking van de Sowjet-defensie na de oorlog. en Van Hal, aan de rand van de bebouwde kom van Sluis, in de as legde. De blussing van deze vuurzee, die voor een half miljoen schade aanrichtte, duur de tot vanmorgen vroeg. Een schade vananderhalve ton ont stond bij een brand in een land huis in Eindhoven. In Maarssen ging afgelopen nacht een kleu terschool in vlammen op. Van deze brand wordt aangenomen dat hij is voorafgegaan door een inbraak. Mogelijk is hier moed wil in het spel. Een boerderij in Lutjegast (Groningen) tenslotte is gistermiddag in de as gelegd nadat bij het ontdooien van een bevroren waterleiding overver hitting was opgetreden. Van een omvangrijke veestapel kwamen vier kalveren in de vlammen om. De schade loopt in de ton- Brandstapel Stakende mijnwerkers pro beren hier met een vuur te verhinderen dat er ko len geleverd worden aan de Illinois Power Co in Baldwin Een poging over igens, die op mets uitliep Inmiddels heeft de mijn werkersfederatie een ak koord bereikt met de onaf hankelijke maatschappij P. and M -Coal. Dit heeft de hoop doen herleven dat de impasse zal kunnen worden doorbroken, waar in de vertegenwoordigers van de kolenmaatschappij en en de vakbonden zich op de 78e dag van de mijnstaking zich bevinden OUD-MINISTER PROFESSOR HOFSTRA: (Van onze perlementaire redactie) DEN HAAG - Prof. mr. H. J. Hofstra oud-minister van Financiën heeft de regering een uitgebreide reeks voor stellen gedaan om het inflatie-element uit de belastingheffing te verwijderen. Het kabinet heeft vanmorgen laten we ten, dat het niet van plan is direct op een nieuw regiem over te stappen. Zo'n overgang zou namelijk niet geruisloos kunnen verlopen, gezien het feit dat de maatschappij zich helemaal heeft inge steld op de heersende inflatie en op de bestaande wetgeving. Alle aspecten van het plan zullen nog eens zorgvuldig worden bekeken en de Nederlanders moeten eerst zelf maar eens zeggen wat zij ervan vinden. Op twee punten wil de minister van Financiën dit jaar echter al wat doen als tijdelijke maatregel: De eerste 200 gulden van rente-opbrengst worden niet belast en de winst van bedrijven zal ook minder zwaar worden aangepakt door de fiscus. Drie procent van deze winst mag worden afgetrokken en 1 tot 1,5% van het eigen vermogen. „Inflatieneu- trale-belastingheffing" heet het rapport, dat prof. Hofstra, op verzoek van de regering heeft uitgebracht. Leidende ge dachte is, dat inflatie verstoringen ver oorzaakt in de belastingheffing als de grootte van te belasten winst of inko men wordt vastgesteld door een verge lijking van geldbedragen van verschil lende tijdstippen. Wat betreft de winstberekening stelt prof. Hofstra dan ook. dat niet meer in guldens moet worden gerekend, doch in koopkracht: als totale winst kan slechts worden beschouwd al hetgeen de onder neming meer aan koopkracht oplevert Oud-mini« dan er aan koopkracht is ingebracht. Er is derhalve een herberekening van het beginvermogen nodig. Ook de jaar winst moet worden gezuiverd van infla tiewinst. Dat kan via een indexerings systeem. Voorts wordt thans de uitke ring van vennootschappen aan aandeel houders bij liquidatie belast voorzover zijn het aantal guldens te boven gaat ,dat door aandeelhouders is gestort. Ook hier wordt nu met de waardedaling van de gulden geen rekening gehouden. De storting moet dan ook worden gecorri geerd. Ook bij het belasten van rente in de privésfeer moet rekening worden ge houden met het inflatie-effect erop. Een automatisme, dat dit element corrigeert, is volgens prof. Hofstra niet te vinden. Dat neemt niet weg, dat correctie nodig STROOM VALSE HONDERDJES HOUDT AAN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De stroom valse biljetten van i honderd gulden, die in Den Haag worden ontdekt, blijft aanhouden. Sinds begin deze maand is het aantal >n beslag genomen biljet ten opgelopen tot 1S9 Op 2 februari meldde de Haagse politie, dat in totaal 70 bankbiljetten bij middenstanders boven water waren gekomen. Alle biljetten behoren tot dezelfde falsificatie, die als be langrijkste kenmerken heeft dat het papier anders aanvoelt en dat de opdruk van de cirkel rond het cijfer 1 van het getal honderd op een van de zijden vager is. De herkomst van de valse honderdjes is voor de Haagse politie nog steeds duister. De politie van Roermond heeft twee twee mannen aangehouden die in het bezit waren van negen valse honderdjes. Zij hebben be kend de laatste weken tientallen falsificaties in omloop te hebben gebracht. Het duo wei gert de herkomst te noemen. LEIDEN Een badjuffrouw van „De Overdekte" is gisteren bestolen van haar handtas. Zij had de tas neergezet in het kantoortje van het zwembad aan de Haarlemmerstraat. In de tas zat een bedrag van 250,- en een zilveren ring met briljantjes, die ongeveer dui zend gulden waard is. Jongeman (23) op straat bedreigd LEIDEN Een 23-jarige Leide- naar is gisteravond onder be dreiging met .een dolkmes be stolen. De jongeman liep op de k Herenstraat. Geruime tijd werd hij achtervolgd door een groene Ford-Taunus. Ter hoogte van de Wilhelmina- straat sprong er een ongemas kerde man van ongeveer 25 jaar uit de auto. Terwijl hij een dolk mes trok siste hij de jongen toe: :,Je geld of je leven". Teneinde het vege lijf te redden overhan digde de jongeman hem snel acht betaalkaarten, die een ge zamenlijke waarde vertegen woordigen van 1600,-. Daarop sprong de man weer in de auto, waarin nog twee kornuiten za ten, en verdween. ARNHEM (ANP) Om voor dit jaar een sluitende exploitatie te waarborgen van de stichting „Het Dorp" in Arnhem wil het bestuur een personeelsstop voor enkele sectoren instellen. Dit is gisteren voorgesteld aan de leidinggevende functionarissen, de onderne- mings- en de bewonersraad. Verwacht wordt dat door deze maatre gel in de loop van 1978 een vijftal functies in de hulpverlenende sector niet zal worden bezet. In de sector van de technische dienst en schoonmaakdienst zullen drie functies onvervuld blijven Hierdoor wordt het totale personeelsbestand op „Het Dorp" op 480 medewerkers gebracht van wie er 222 werken in de verzorgende en verplegende sector. Het totale aantal dorpsbewoners bedraagt >iu 387. Ook zijn enkele bezuinigingen voorgesteld tot een totaal bedrag van 400.000. OOO Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje. nietwaar! kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1