India heeft meer te bieden dan toeristenbestemmingen CAO-akkoord in tuinbouw Arbeidsbureaus worden gemoderniseerd Centrales moeten aardgasgebruik sterk beperken Bejaard echtpaar springt uit raam - BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 PAGINA World Press Photo Een kijkje bij de beoordeling van de inzendingen voor de komen de tentoonstel ling van World Press Photo. De internationale jury heeft onge veer 4000 inzen dingen te bekij ken. uitgestald op de vloeren van vier verdie pingen van het gebouw van El sevier in Amster dam Melkbezorgers eisen half jaar loon-garantie DEVENTER/EINDHOVEN (ANP) De melkbezorgers in loondienst bij de melkbedrijven Coberco, Ormec en Campina (in totaal 900 man), eisen van de drie bedrijven een loongarantie van een half jaar. Zij hebben dit verlangen gefor muleerd tijdens dit weekeinde in Deventer en Eindhoven ge houden vergaderingen. De melkslijters willen binnen veer tien dagen uitsluitsel van de di recties. Achtergrond van de eis is het besluit van de grootwin kelbedrijven om de minimum prijs van melk te laten vallen. De melkboeren vrezen dat hun omzet hierdoor sterk zal dalen. De loongarantie wordt voor een half jaar gevraagd omdat men ervan uit gaat dat binnen deze termijn een oplossing kan wor den gevonden voor de proble matiek rond de minimumprij zen. Zonodig zal men de aan de directies van de melkbedrijven gestelde eis kracht bijzetten met acties. het Landbouwschap zijn de ver tegenwoordigers van werkge vers en werknemers het in pri- cipe eens geworden over nieu we "CAO's voor de landbouw, de tuinbouw en de landbouwam- bachten. De contracten hebben een looptijd van 1 maart 1978 tot 1 maart 1979. Voor wat betreft de landbouw en de tuinbouw-CAO heeft de werkgeversdelegatie van het ko- ninklijk Nederlands Lanbouw I instemming onthouden. Men wil I zich eerst in eigen kring op de resultaten van het overleg bera den. De belangrijkste punten van overeenstemming zijn: Het bestaande systeem van prijscompensatie wordt gehand haafd. Als de aangekondigde verhoging van de btw op aard gas enz. doorgaat, wordt per 1 juli een extra compensatie van 0,5 procent toegepast. Per 1 januari 1979 wordt de mogelijkheid van vrijwillige ver vroegde uittreding van 64—jari gen ingevoerd. Het aantal vakantiedagen per jaar wordt met 1 dag uitgebreid. Te beginnen met hun 60e jaar krijgen de werknemers recht op 1 extra vakantiedag. Daarna komt er elk jaar een dag bij. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De Nederlandse elektriciteitsbedrijven zullen vanaf dit jaar het gebruik van i aardgas als brandstof voor het opwekken van energie dras tisch moeten gaan beperken. Om de aardgasvoorraden in ons land niet te snel te laten slin ken moeten de elektriciteitscen trales weer meer olie en steen kool gaan gebruiken. De voor delen hiervan zijn, dat er vol doende aardgasvoorraden aan wezig blijven om de verwachte energieschaarste in de jaren tachtig het hoofd te bieden en dat Nederland dan minder af hankelijk wordt van brandsto- faanvoer vanuit het buitenland, maar het nadeel is, dat door het weer toenemende gebruik van olie en steenkool de luchtveron treiniging met zwaveldioxyde weer sterker zal worden. De genoemde maatregelen staan beschreven in een nog niet eer der gepubliceerd plan van de ministers Van Aardenne (Eco nomische Zaken) en Ginjaar (Volksgezondheid en milieuhy giëne), dat is voorbereid onder het vorige kabinet. In dit „Brandstofinzetplan voor Cen trales" (BIPC) staat onder meer 1 dat elektriciteitsbedrijven die tot nu toe het gehele jaar aard gas gebruikten, dat in het ver volg nog slechts drie maanden I per jaar mogen doen. De minis ters Van Aardenne en Ginjaar menen dat door een aantal maatregelen het nadeel van de toenemende luchtverontreini ging zoveel mogelijk kan wor den beperkt. Gedacht wordt aan het invoeren van zwavelarme olie (o.m. uit Libië en Nigeria) en het ontzwavelen van zwavel- rijke olie en van vrijkomende rookgassen. Koolmonoxvde maakt zeven slachtoffers ROTTERDAM (ANP) - Zeven leden van de Turkse familie Akilli zijn gisteren overge bracht naar ziekenhuizen in Rotterdam, nadat ze koolmon- oxydevergiftiging hadden opge lopen. De zeven (twee vrouwen van 23 en 25 jaar, eej man van 27, twee jongens van 7 jaar en twee meisjes van 5 en 17 jaar) wer den door medebewoners van hun huis aan de van Haren straat in de Maasstad bewuste loos aangetroffen in de voorka- Geen van de slachtoffers ver keert in levensgevaar. De politie vermoedt dat de koolmonoxyde- vergiftiging is ontstaan door een slecht werkende gasgeiser. Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - In menig Hollands binnen huis worden de Vader landse kookgeuren ge- mixed met het nogal zwoele aroma van par- chouli-parfums uit In dia. Blauwzwarte ogen- schaduw, wierookstok jes, olifantjes van hout en met name waslijnen vol katoentjes zijn an dere souvenirs, die landgenoten blijven herinneren aan hun va kantie in dit land. Er vliegen nu jaarlijks zo'n zevenduizend mensen uit onze kleine welvaartsdelta naar New Delhi of andere Indiase steden en het geld dat zij daar tezamen uitgeven valt als een druppel op de gloeiende plaat van India's armoede. Hoewel het toerisme vorig jaar met bijna twintig procent is toegenomen en in totaal 600.000 gasten ontvangen wer den, zal er in dit Verre Oosten iets anders moeten gebeuren, wil aan de lijdensweg van de miljoenenmassa's een einde komen. Fantastische aanbiedingen als 22-daagse rondreizen door In dia op basis van volpension met verblijf in prima hotels voor 3650,- ten spijt, kan het vreemdelingenverkeer trou wens maar in beperkte mate gestimuleerd worden, bij ge brek aan voldoende luxe ho tels. Er zal eerst duchtig geïn vesteerd moeten worden. Intussen heeft de regering en kele dozijnen van de zeshon derd miljoen inwoners op het vliegtuig gezet,om in ons land te gaan verkondigen, dat India nog iets anders te bieden heeft dan bestemmingen voor toeris ten. Het is min of meer een „economische missie' die op Schiphol is geland met kisten vol sari's, thee, bijouterieën van ivoor, zilver en halfedel stenen, tempelbellen, mario netten, houtsnijwerk enz. Volgens de heer M. Rasagotra, ambassadeur van India in ons land, wordt het hoog tijd om het aandeel van zijn giganti sche rijk in onze import duch tig te herzien. Van alles wat wij invoeren zijn slechts enke le kruimels uit India afkom stig, het minuscule percentage van 0,75 procent. Met een aan ontstemming grenzende droef enis stelt de ambassadeur vast, dat ons land en de hele Europese Gemeenschap met name de import van een voor India zo belangrijk artikel als textiel (stoffen en confectie) in ernstige mate belemmeren en slechts mondjesmaat toestaan. Tarief- en andere barrières worden eerder hoger dan la ger en dat, terwijl India bereid is tot tegenprestaties in de vorm van aankopen alhier. Baggervaartuigen, visserssche pen en andere vaartuigen, tele communicatiesystemen, ma chines en „know-how" op ve lerlei terreinen wil men maar al te graag in Europa bestel len. Maar zolang de totale export cijfers van India's textiel naar de E.E.G. op twee tot drie procent gefixeerd blijven, zit -er volgens de ambassadeur iets fout. Deze goederen wor den nu in massa gekocht van kleine landen, die niet zoals India te kampen hebben met werkloosheid en andere econo mische problemen. Alle dankbaarheid voor de ontwikkelingshulp ten spijt is het land met deze financiële en technische bijstand niet he lemaal tevreden. Het wil gaan fungeren als een volwaardiger handelspartner. Philips, Unile ver, de ABN en andere onder nemingen hebben vestigingen in India en leveren reeds hun bijdrage aan de verbetering van het economische klimaat, aldus de ambassadeur. De „India-promotion" domi neert tot 25 februari a.s. 44 warenhuizen van Vroom en Dreesmann in ons land en de verkoopwaarde omvat een be drag van 12 miljoen gulden. Omdat vrijwel alle artikelen uit natuurlijke materialen be staan en met de hand gemaakt zijn, krijgt het publiek hier opnieuw gelegenheid op de nostalgische toer te gaan. Ambachtelijkheid overheerst, zowel in de stands waar hout gesneden, koper gegraveerd en textiel bedrukt wordt als de kant-en-klaar aangevoerde goederen. De collectie weer spiegelt iets van de eeuwenou de, oosterse cultuur, waar steeds meer toeristen door ge boeid worden. Ook aan deze categorie is gedacht. De reeds genoemde rondreis komt uit de koker van het V. en D.-reis- bureau (data 28 maart en 29 september) en daar blijft het niet bij. Air India biedt op een weke lijkse vlucht „enkeltjes" Am- sterdam-New Delhi aan voor 775,-. In het programma van Holland International is een 16-daagse reis door India en Nepal opgenomen voor 3389,- vol pension, Neckermann pre senteert diverse aanbiedingen en uiteraard is een nog grotere keuze mogelijk bij het gespe cialiseerde „India Reizen" te Gouda. Niet alleen Nederlanders spoe den zich derwaarts om te erva ren, dat niet alleen een eeuwe noude cultuur maar ook vaak een onvoorstelbare ellende voor India kenmerkend is. Al le Beneluxlanden leveren hun aandeel in dit Verre-Oosten- toerisme. In 1976 heeft hun totale bezoekersaantal voor het eerst de 15.000 overschre den. In Agra geeft het hypermoder ne Nughal-hotel - met uitge strekte parken en fonteinen - een indruk van de schrikbare tegenstellingen. Dit marmeren paleis biedt uitzicht op één van India's beroemdste monu menten, de Taj-Mahal. Maar ook vandaar behoeft men niet ver te reizen, om het andere India te leren kennen. De markt van ruim 600 mil joen mensen is voor de wester se industrie nu nog niet zo interessant, bij gebrek aan koopkracht. Maar eens zal ook hier de achterstand worden in gelopen. Nederland kan daar een rol in spelen, want alle bedenkingen ten spijt heeft de Heer Rasgo- tra niets dan lof voor de ver houding tussen beide landen. Méér toerisme en meer handel kunnen volgens hem alleen maar leiden tot nog betere be trekkingen. Vandaar dat de Nederlandse man nu in zijn warenhuis de originele kurda om de leden kan plooien en zijn vrouw een pijama van Indiaas katoen ten geschenke kan geven, zoals die in het land van herkomst zo veelvul dig worden gedragen. Op de bres voor In het afgelopen weekeinde werd weer op grote schaal gede monstreerd voor allerlei doeleind en. In Den Haag namen naar schatting dui zend mensen deel aan een de monstratieve mars van Am nesty Internatio nal tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbe wind. De de monstratie had een zeer rustig verloop. Een paar dozijn van de miljoenen Indiërs zijn naar Nederland gekomen om te laten zien wat hun land zoal te bieden heeft. In Amsterdam marcheerden za terdagmiddag een honderdtal mensen tegen het regime van de Sjah van Per- zië. Een aantal van de demon stranten had om herkenning te voorkomen het gezicht met das sen en doeken bedekt. Voor meer werk gelegenheid en voor meer over heidssteun ten behoeve van de textielindustrie in Twente gin gen zaterdag m Almelo ruim vijf honderd men sen de straat op. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP) - In de komende jaren zullen de meer dan honderd arbeidsbureaus in ons land geleidelijk worden ge-* moderniseerd. Dat gebeurt op basis van proeven in een aantal arbeidsbureaus, o.a. in Arnhem en Enschede. De resultaten wa ren zo positief dat een onder zoekbureau heeft geadviseerd alle arbeidsbureaus te vernieu wen. Minister Albeda (sociale zaken) heeft daartoe intussen in principe besloten. In de toekomst zullen de ar beidsbureaus worden ingedeeld in een open en gesloten deel. Meer dan in het verleden zullen de klanten - werkgevers en werknemers - zelf actief kunnen zijn bij het zoeken van perso neel of van een baan. In het open deel van het bureau komt een sollicitantenbank en een va caturebank, een leeshoek en een beroepenboetiek. Hier vinden de bezoekers dus alle algemene in formatie over beroepen, be schikbare banen en aanbod van werkzoekenden. In het meer ge sloten gedeelte zal de persoonlij ke dienstverlening zich afspelen. Hier kunnen mensen hun per soonlijke problemen voorleggen aan gespecialiseerde krachten: de arbeidsbemiddelaar, de be- drijfsconsulent, de arbeidscon- sulent, de beroepen-consulent. Bij de verwerking van de gege vens over vraag en aanbod op de ardeidsmarkt wordt gebruik gemaakt van computers, die de ze gegevens tot elkaar brengen. Ook de vacature- en sollicitan tenbank worden geautomati seerd. Door deze automatisering komen meer mensen beschik baar voor de persoonlijke dienstverlening. Aanpassing van de gebouwen zal bij de arbeids bureaus nieuwe stijl noodzake lijk zijn. De medewerkers zullen door middel van intensieve trai ningsprogramma's op de moder nisering van de dienstverlening worden voorbereid. Mogelijk zal als gevolg van deze „nieuwe stijl" een wijziging van de ge biedsindeling der arbeidsbu reaus nodig zijn. Volgend jaar zestien studentenstops (Van een zonder verslaggevers) DEN HAAG - Volgens een voorlopige schatting van de Academische Raad zullen het komend studiejaar zestien stu dentenstops moeten worden af gekondigd. Naast de bestaande stops moet gerekend worden op een beperkte toelating van stu denten voor de studierichtin gen: rechten, politicologie, fysi sche geografie, spaans, pedago gie, andragogie en culturele an tropologie. Naar verwachting zullen hier door in totaal 5500 aankomende studenten niet aan de slag kun nen in het vak dat hun voorkeur geniet. Wie wel en wie niet tot een bepaalde studie wordt toe gelaten zal het komend jaar nog bepaald worden volgens een systeem van „gewogen" loting. Daarbij maakt men meer kans naarmate men betere resultaten bij het eind-examen heeft be haald. Zoals bekend, wordt door de regering overwogen om de criteria voor toelating in de toe komst te wijzigen. Vóór 31 maart brengt de Academische Raad over de vaststelling vein de studentenstops een definitief ad vies uit aan de minister. Deze neemt dan uiterlijk 1 juni hier over een beslissing. Zware schade door brand in ,,De Kleine Aarde" BOXTEL (ANP) - Een door kinderen aangestoken felle brand heeft gisteren zware schade toegebracht aan de Van Coothhoeve, de woon- en wer kruimte van de proefboerderij „De Kleine Aarde" in Boxtel. De slachtoffers worden in de ambulance gedragen. BIJ .NACHTELIJKE BRAND VELP Bij een felle brand in de nacht van zaterdag op zondag in het koetshuis van kasteel Biljoen in Velp is een bejaard echtpaar ernstig gewond geraakt. Door nog onbeken de oorzaak brak in het enkele honderden jaren oude huis brand uit. Het vuur ontwikkelde zich zo snel dat de twee bewoners van de bovenste verdieping naar beneden moesten springen. Doordat de onopgemerkt onopmerkt bleef, heeft het echtpaar vermoedelijk anderhalf uur op hulp moeten wachten in de bittere vrieskou. Met verscheidene been- en botbreuken zijn de man (73) en de vrouw (72) naar een ziekenhuis gebracht. Zij hadden nog geprobeerd via aan elkaar geknoop te dekens hun woning in het koetshuis te verlaten. Een van de knopen liet echter los, waardoor zij van een hoogte van bijna vier meter naar beneden vielen. De boerderij had pas een kost- j bare verbouwing ondergaan om te kunnen functioneren als ont vangst-en cursusruimte. Als ge volg van de brand dreigt nu een totale ontregeling van het bin nenkort te starten programma van werkweken, studieweek einden en excursies, hetgeen in middels het kernpunt van alle activiteiten op De Kleine Aarde is geworden. Vast staat dat de Van Coothhoeve voor geruime tijd onbruikbaar is geworden. De bijgebouwen zijn door het vuur niet aangetast. Volgens de politie van Boxtel is de brand aangestoken door twee kinde ren, een jongen en een meisje, die in de omgeving van De Klei ne Aarde wonen. Zij zijn het gebouw gistermiddag binnenge drongen en hebben in één van de ruimten „fikkie gestookt", al dus de politie. Toen het vuur om zich heen greep was geen van de bewoners van Van Coothhoe ve in het gebouw aanwezig. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5