Van Helden verspeelt de laatste goodwill itel zonder itzichi oor 'iet Kleine Eindelijk een jonge kampioene Miel Govaert toch weer te gespannen Heiden oppermachtig «int ondanks irsti titel |0g te zwak e van Jtorholt zijdelings^ oppresta- sportwereld 'OKE VAN RUSSEL IN SPANNEND DAMESTOERNOOI EERSTE JOS VALENTIJN STAPT UIT KERNPLOEG ns van Helden is hier in actie op de 500 ier die hij nog won. Gis- verdween hij met de jrderzon. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Op zijn geboortegrond Noord-Brabant is Hans van Helden dit weekeinde in een diep ravijn gestort. Zijn poging om voor de derde keer in successie schaatskampioen van Nederland te wor den, liep gistermorgen op de 1500 meter finaal schipbreuk. In het rechtstreekse duel met Hilbert van der Duim stortte de Friese Brabander In de laatste ronde volledig in. De complete afgang die de tien kilometer ongetwijfeld zou hebben opgeleverd, wilde Hans van Helden niet meer meemaken. Hi| koos bijna letterlijk het hazepad, door vrijwel onopgemerkt uit het stadion te verdwijnen. Of zijn kreet na de Europese kampioenschappen in Oslo: „Ik zit in een diepe put met stelle kanten, maar Ik krabbel er wel weer uit", ooit bewaarheid zal worden, Is nu uiterst twijfelachtig geworden. Hans van Helden heeft niet alleen zijn schaatscarrière bijna in de vernieling gereden, ook het beetje goodwill dat hem in de schaatswereld nog restte, heeft hij nagenoeg verspeeld. De titelverdediger kondigde zijn besluit om de tien kilometer niet te rijden namelijk plompverloren tijdens de loting aan. „Ik rij niet meer", was het enige dat wedstrijdleider Roelf Sol uit Assen te horen kreeg. Van Helden was toen al voor de tweede rit gekoppeld aan Karei Draaijer, die daardoor alleen over het ijs moest gaan. Bovendien ontbrak nu de mogelijkheid om Karei te Winkel alsnog aan de slotafstand mee te laten doen. „Ik zou me kunnen voorstellen dat hij na dat debacle op de 1500 meter staat te huilen. Maar niet dat hij anderen daar de dupe van laat worden. Dat is sportief gezien niet te accepte ren", zegt schaatscoach Egbert van 't Oever, die zijn vertrouwen in Van Helden heeft verloren. „Ik heb hem het hele seizoen jofel behandeld. Maar nu hoeft het voor mij niet meer. Eén ding is trouwens zeker: van Hans van Helden zullen wij geen last meer hebben. De achterstand die hij nu op de 5 en 10 kilometer heeft opgelopen, haalt hij niet meer in. Hij kan het volgend seizoen hooguit de sprinters nog lastig ma ken". Na het echecvan Oslo solliciteerde Van Helden op nieuw openlijk naar een plaats in de kernploeg, maar het leedvermaak over zijn afgang overheerste en niemand voelde er iets voor de Friese Brabander als een verloren schaap weer binnen te halen. Verrassend is de volledige ineenstorting van Van Helden bij hen aangekomen. Een individualistische trainingsopzet in deze individualistische sport is mogejijk, maar de Heerenvener mist er de persoonlijkheid voor. Boven dien heeft hij niet die stijl gezocht bij mensen die ook werkelijk een positieve invloed op hem zouden hebben kunnen gehad. „Je hoort allemaal wilde verhalen over zijn leven", zegt Egbert van 't Oever. „Het zijn natuurlijk geruchten waar ik niets mee te maken wil hebben. Maar het verval dat wij in één seizoen bij deze schaatser zien is toch wel onvoorstelbaar". Maar afgezien van zijn levenswandel heeft Van Helden ook bij zijn training duidelijk de verkeerde uitgangspunten gekozen. Onder leiding van Pfrommer was hij erin geslaagd om zijn zwakste afstanden, de 5 en 10 kilometer enorm op te vijzelen. Vorig seizoen bleken de 500 en 1500 meter daarom te hebben geleden. Zodat hij aanvankelijk al zijn trainingsarbeid daarop ging afstemmen. Niet zon der resultaat, zoals in Eindhoven bleek, want op de 500 meter was Van Helden zaterdag opperlastig. Maar de winst die hij aan de ene kant boekte, gaf hij aan de andere kant volledig prijs, waardoor bijna elke 5 en 10 kilometer die hij moest rijden zware marteltoch ten werden. De tien kilometer van het Nederlands kampioenschap durfde Hans van Helden helemaal niet meer aan. Roelof Steenbeek. de trainer van het gewest Friesland die Van Helden coachte, wist te vertellen dat Hans over rugpijn had geklaagd. :tie) „Ri ie Ma de ka zijn ag d xjpba t 65 ]i ld: B DHOVEN Piet Kleine is de beste an (G aatser van de wereld geweest. Twee jaar i (Oveden veroverde hij bovendien in Inns- ck op de tien kilometer het Olympisch id, maar tot Nederlands kampioen had de Hofm jer uit Hollandscheveld zich nog niet alvore ten laten kronen. Vijf Jaar achter elkaar igen I n 1973 tot en met 1977 - moest de Drent want oegen nemen met een tweede plaats, ubileu ir dit weekeinde kon hij in Eindhoven dan delijk de hoogste trede van het erepodium dimmen. kampieonschap van Piet Kleine is illustra- voor de positie, die Nederland op het inblik in de internationale schaatswereld eemt. Want de sterkste schaatser van ons d zal het komende weekeinde bij de we ikampioenschappen in Gothenburg geen van betekenis kunnen spelen in het geweld Eric Heiden. Sergej Martsjoek en de Noren ir gaan ontketenen. Daarvoor is en blijft sprint van de postbode uit Hollandscheveld le) zwak. Maar die handicap vormde op het istijs van Eindhoven geen bezwaar om na lur vs jaar eindelijk de Nederlandse titel te kun- d hee i veroveren, bij d tege kampioenschap, dat plotseling op natuur- tter verreden had kunnen worden, stond tradi; ,al p| jetrouw weer bol van incidenten. Hans van dlgds den speelde de trieste hoofdrol, maar Klaas d ln fj end deed ook op bescheiden schaal mee lor te worden gediskwalificeerd Dat gebeur- zaterdag op de vijf kilometer, toen de ind n< ordhollander in zijn rit tegen Van Helden ontva zuimde bij de kruising voorrang te verle- uitsla i. De titelverdediger werd duidelijk gedwon- van Piet Kleine in actie tijdens zijn race op de tien kilometer, tegenstander Hilbert van der Duim, die tweede in het eindklassement zou worden, blijft in zijn spoor. Examen De landelijke technische commissie besloot zondag om Klaas Vriend, die zich door de diskwalificatie niet bij de laatste twaalf had gereden, bulten mededinging een tien kilo meter te laten rijden. Het gold als een toelatingsexamen voor de wk van komend weekeinde In Gothenburg. De Enkhulzer, die door zijn officieuze vijf kilometer tijd van 7.26.13 zijn kandidatuur al had gevestigd, greep die kans met belde handen aan. Waarmee ook de LTC opgelucht adem kon halen, want als behalve Van Helden ook Vriend was afgevallen, was het aanwijzen van een ploeg voor Gothenburg helemaal een legpuzzel geworden. Nu kostte alleen het invullen van de vierde plaats nog enige moei te. maar uiteindelijk werd de als derde geëind igde Joop Pasman voor Carel Draayer, die wel de verrassing van dit toernooi mag worden genoemd, verkozen. Pasman wil graag mee, maar zal eerst nog een regeling met zijn school, de HTS in Zwolle treffen. Stuit dat op moeilijkheden, dan zal Draayer in Gothenburg de vierde man van Nederland zijn. „Maar ik denk dat het wel lukt. Het belangrijke eerste semester van mijn studie heb ik namelijk met succes afgesloten". Drie afstanden Plet Kleine werd niet alleen kampioen dankzij het beste puntentotaal, hij won bovendien drie afstanden. (1500, 5000 en 10.000 meter). Toch wordt daarmee ten onrechte de Indruk gewekt, dat de Drent moeiteloos naar zijn eerste kampioenschap Is toegereden. In wer kelijkheid heeft het grootste Nederlandse talent, Hilbert van der Duim, het hem natuur lijk bijzonder moeilijk gemaakt. Dat Kleine na de sprint tegen een achterkant aankeek (41.53 tegen 40.70) was natuurlijk geen verrassing. Op de vijf kilometer bleef Van der Duim opvallend dicht in de buurt van Kleine, die met 7.19.38 voor zijn beste seizoen prestatie zorgde. Van der Duim reed 7.23.73 en verdrong daarmee tevens Van Helden van de eerste plaats in het klassement. Op de 1500 meter legde Kleine definitief de basis voor zijn kampioenschap door ondanks de harde en ijskoude wind 2.03.82 voor zich te laten af drukken, maar weer bleef Van der Duim erg dicht in de buurt (2.04.57). Op de tien kilome ter reden beiden tenslotte tegen elkaar, waar bij n»i niemand erop rekende, dat de jonge Van der Duim weer in het spoor van de stayer zou blijven. Maar aan de finish bedroeg het verschil nauwelijks vier seconden (15.09.71 tegen 15.13.91) en had de Fries zelfs zijn persoonlijke record met bijna vier seconden verbeterd. Sensationeel was in Eindhoven het optreden van Carel Draayer, die niet eens op de deelne merslijst voor dit kampioenschap stond. Door ziekte van Rien de Roon kreeg de Fries vrijdagavond te horen, dat hij alsnog mee mocht doen. De 24-jarige timmerman uit Nije- mirdum bewees nu meteen maar. dat hij in dit gezelschap ook thuis hoorde door zowel op de vijf als de tien kilometer als derde te eindigen. STEVEN TEN VEEN gewicl i dr jen w 'echte ind d erlijns ls wl Svlk - Jan Egil Storholt heeft weekeinde op de baan van 5vlk een topprestatie gele- rd. Hij won tevens de vier je a|| standen van deze kleine vler- mp. belangrijkste uitslagen uit Gjövik i: 500 meter: 1. Jan Egil Stortiolt jenaa 2 seconden, 2. Kai Stenshjemmet wijze ,3, 3. Amund Sjöbrend 39,7, 4. Roy giels "enstad 40,0. 5. Erik Vea 40,7, 6. ig dj jnvald Nass 40,9. j n.j00 meter: 1. Storholt 4 minuten ua .7 seconden. 2. Sjobrend 4.15.4, 3. 'is val nshjemmet 4.16.5, 4. Alf Rekstad ie rust 9,5. 5. Vea 4.20.5, 6. Ivar Aarnes leurin i2 00 meter: 1. Storholt 2.00.2, nshjemmet' 2.01.4, 3. Sjöbrend 0.3. 4. Vea 2.04.7, 5. Nass 2.05.7. Johl Jon Medbo 2.05.9 ir hö 90 meter: 1. Storholt 7.18.2, 2. n r0 nshjemmet 7.23.1, 3. Rekstad •7. 4. Sjobrend en Trond Vahl t-.9. 6. Vea 7.40.3. '90611 luemont: 1 Storholt 165.066 pun- 2. Stenshjemmet 166.827, 3. Sjo- id 169.357. 4. Rekstad 171.487, 5. 171.714, 6. Nass 173.660. WOLLE De bestuursleden upportersverenigingen uit een aolal Europese landen zullen ko- ,end weeekeinde besprekingen °oren over een op te richten !t wa "pportersfederatie. ogt imei 'EN HAAG De herensquash- srkafltoeg die van 16 tot 20 maart haga «elneemt aan het Europees kam- le tc#ioenschap te Amstelveen bestaat >or d 'it Robert Jan Anjema, Rik Zand- 3erliji H^Loek Klippel. Cas Smit (allen en John Rijpma. HOLMESTRAND Wereldkampioen bij de sprin ters en van de junioren Eric Heiden is dit week einde veruit de machtigste man geweest bij wed strijden op natuurijs in Holmestrand (Noorwegen). In een niet al te sterk veld won Heiden zowel de 500,1500 als de 5000 meter. De belangrijkste uitslagen zijn: 500 mater: 1. Heiden (Vst) 38.2 seconden, 2. Woods (Vst) 39,2; 3. Kessler (Vst) 40.6: 4. Kawahara (Jap) 40,9. 5000 mater: 1. Heiden 7.25.5. 2. Woods 7.25.7, 3. Tveter (Noo) 7.33.5, 4. Oxholm (Noo) 7.37.8, 8. Beukers (Noo) 7.43.1. 1500 meter: 1. Heiden 2.00.3. 2. Woods 2.01.9,3. Kawahara 2.03.6. 4. Webster (Can) 2.05.3. 3000 meter: 1 Webster 4.30.2, 2. Kessler 4.30.3, 3. Kristiansen (Noo) 4.31.3, 4. Kawahara 4.31.7. 10.000 meter: 1. Oxholm 15.45.4. 2. Tveter 15.46.8, 3. Beukers 15.48.8, 4. Gregersen (Noo) 15.51.3. Klassement: 1. Tveter 175,590 pnt., 2. Oxholm 176,550, 3. Gregersen 177,691, 4. Beukers 179.416. EINDHOVEN De rust in de damesschaatswereld in Neder land lijkt steeds meer vrucht af te werpen. Na de succesperiode van Stlen Baas—Kaiser en Atje Keulen—Deelstra zakte de natio nale damesploeg naar een diep dal. Rellen waren aan de orde van de dag en dat had weer tot gevolg dat de prestaties ver be neden de maat bleven. Tot Ab Krook als trainer van de dames kernploeg werd aangesteld. Ron dom zijn persoon kwam een ploeg tot stand waarin ruimte voor erva ring was, maar ook voor aanko mend talent. Joke van Rljsael de buteerde vorig jaar In de kern ploeg en deed het als 21-|arlge toen zeker niet slecht Dit seizoen ging de In Bergum woonachtige schaatater vooruit, zij het niet spectaculair. De klap op de vuur pijl kwam echter gisteren, toen de jonge Friezin totaal onverwacht de nationale titel voor zich opeis te door op de laatste afstand favoriete Sljtje van der Lende In een schitterend gevecht te ver slaan. Een verrassende ontknoping van één van de mooiste dameskam pioenschappen van de laatste ja ren. Want Sijtje van der Lende, die haar titel verdedigde, kon door drie afstandsoverwinningen (zij had eerder de duizend en vijftien honderd meter gewonnen) on danks een hoger puntentotaal nog als eerste eindigde. En er zullen weinigen onder de tweehonderd toeschouwers van de tweede dag zijn geweest, die in een nederlaag van de Heerenveense op de drie kilometer hebben geloofd. Ook Sijtje zelf niet. die door de ontwikkelingen toch voor een moeilijke klus stond. Na drie af standen stond de titelverdedigster op de derde plaats achter Joke van Rijssel en Ina Steenbruggen. Het onderlinge verschil tussen de eer ste twee bedroeg slechts iets meer dan een tiende punt, zodat ook Ina Steenbruggen kansen had op een nationale titel. Sijtje van der Lende moest 4,33 seconden goed maken op Joke van Rijssel of de laatste afstand winnen. De Heerenveense: „Ik ben op de 4.50 weggegaan. Ina had in de eerste rit 4.54,23 gereden en ik moest ook vier seconden sneller dan zij rijden. Daarnaast moest ik van Joke winnen. Het is niet ge lukt. Ik ben snel van start gegaan, in de hoop Joke op een grote achterstand te zetten. Ze bleef in de buurt en in de laatste ronde had ik zo veel krachten verspeeld dat ik geen tegenstand kon bieden toen ze me voorbij ging". Joke van Rijssel zelf over die drie kilometer: „Ik had dit nooit ver wacht. Ik wist dat Sijtje snel zou vertrekken, maar ik ben bewust niet meteen achter haar aan ge gaan. Ik rekende op de laatste drie Joke van Rijssel heeft alle reden om blij om zich heen te kijken. Zij toonde zich in een enerverend toernooi de sterkste. ronden. Ik heb het geluk gehad dat het verschil niet te groot werd. zodat ik terug kon komen, want anders was ik geen eerste gewor den". Jonge kampioenene Met Joke van Rijssel kwam er sinds jaren een jonge kampioene op de hoogste tree van het ereplat- form. De 22-jarige Friezin dankte haar titel in de eerste plaats aan het feit dat ze een betere klasse mentsrijdster is geworden. Dat was in de diverse uitslagen goed te merken. Vierde op de keerde en een tijdsverschil van zes uur moest overbruggen maar dat alles bleek geen handicap voor een goed toernooi. Dat geldt overi gens ook voor de andere Neder landse deelneemsters van het WK sprint, die met uitzondering van Haitske Valentin—Pijlman alle op een prachtig nationaal kampioen schap kunnen terugzien. Haitske Valentijn was de grote ver liezer in Eindhoven. Nederlands snelste korte afstandsrijdster ver speelde haar kansen voor het WK in Helsinki door een val op de 1500 meter. De landelijke techni sche commissie kende geen gena- (2.17.63) en eerste op de 3.000 Ina Steenbruggen. Sijtje van der ter gegroeid. Ze weet het op te wereldtitel te denken vertelde trai- brengen op iedere afstand tot het uiterste te knokken. Bovendien wordt ze bij ieder nationaal kam pioenschap herinnerd aan het feit. dat haar vader vorig jaar bij de titelstrijd in Assen overleed. Maar ner Ab Krook na afloop: „Met dit viertal moeten we in Helsinki goe de resultaten kunnen boeken. Dat hoeft niet direct een plaats in de absolute top te betekenen, maar wel bijvoorbeeld vier rijdsters bij ook daar weet ze zich overheen de eerste twaalf. Die mogelijkheid te zetten. Net zoals het gegeven zit er in. Plus daarbij nog dat we dat ze vorig weekeinde nog in het Amerikaanse Lake Placid vertoef de, afgelopen woensdag terug- op één of meerdere afstanden in de medailles kunnen vallen". CO BUYSMAN Miel Govaert volgde Jos Valentijn op als Nederlands beste sprinter. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Vorig weekeind bij de wereld kampioenschappen sprint In Lake Placid stond Miel Govaert op scherp. Daar wil de de jonge Amerafoorter bewijzen dat hij dit seizoen naar de sprlnttop is doorgestoten. Maar het toernooi In de Olympische stad van 1980 leverde hem een grote teleurstelling op, omdat hij tegen de druk niet was bestand. Na die tegenvallor begon de 22-jarlge Go vaert zaterdag In Elnhoven ontspannen aan het toernooi van het Nederlands kampioen schap, en alles wat In Amerika was mla gegaan, lukte nu plotseling wel. Hij won zowel de 500 als de 1000 meter en het binnenhalen van de titel leek daarmee nog slechts een formaliteit. Maar die wetenschap, dat het nationaal kampioenschap binnen handbereik was gekomen, maakte gisteren van Govaert weer dezelfde schaatser die in Lake Placid aan het werk was geweest. Gespannen stond hij aan de start van de beslissende 1000 meter, nadat Jos Valentijn, zijn grote concur rent in de daarvoor gereden 500 meter al een aardig stuk van zijn achterstand had inge haald Precies achttiende van een seconde moest hij verspelen op Valentijn, die in zijn rit tot 1.20.30 was gekomen. Verkrampt ging de Amersfoorter over het ijs, waardoor hij al in de allereerste ronde zeven-tiende seconde verspeelde, en zijn kampioenschap aan een zijden draad hing. Want zijn tijd 1.21.10 betekende, dat hij pre cies eenhonderste van een seconde op de kampioen van '76 en '77 was voorgebleven. Miel Govaert zal het nieuwe paradepaardje van de sprinttrainer Henk Gemser moeten worden. Want de verslagen Jos Valentijn kondigde gisteren in Eindhoven zijn vertrek uit de kernploeg aan. „Wat niet betekent dat ik met schaatsen ga stoppen. Maar ik voel er nu toch niet veel voor om nog een jaar in de kernploeg te blijven". Onzeker is de schaatstoekomst voor Sies Uilkema De Fries openbaarde zich vorig sei zoen als een groot sprinttalent, maar kon gekweld door rugklachten de afgelopen maan den zijn reputatie niet waarmaken Uilkema, die de 500 meter nog wel in een redelijke tijd voltooide, kon daarna niet verder in actie komen. Waarmee Gemser tenslotte voor het nieuwe seizoen zeker is van Miel Govaert. Bert de Jong en Lieuwe de Boer. die in Eindhoven de derde plaats in hei eindklassement veroverde. Goede dienst Starlift heeft het Neder landse volleybal, sinds de periode waarin het Neder lands team de ene West- europese titel na de ande re op zijn conto schreef, maar vervolgens terugzak te. zonder enige twijfel een goede dienst bewe zen. De Nederlandse kam pioen schaarde zich in Ba zel bij de Europese top van de clubteams door van de vier deelnemers aan de eindpoule een fraaie tweede plaats voor zich op te eisen. Er waren zelfs uitzichten op een eerste positie, maar de ui teindelijk bereikte eind klassering betekende een mooie bekroning van een sterk Europa Cupseizoen. Die des te meer relief kreeg door de problemen die zich vorige week open baarden rond de persoon van coach Pierre Mathieu. De Bredanaar wenst niet langer voor een luttel be drag enige keren per week heen en weer te rijden. Met het in Bazel bereikte succes heeft Mathieu een degelijke basis voor een gesprek dat hij deze week zal hebben met sponsor Dé Stoop, die zijn trainer nu toch moeilijk kan laten gaan. Eenheid Vanuit de IMAF, tegenhan ger van de Budo Bond Nederland (BBN) zal ster ke aandrang worden uit geoefend te komen tot overkoepelend orgaan voor alle sporten op het gebied van vecht- en ver dedigingskunst. Momen teel zijn er veertien bon den en bondjes die zich op dat terrein begeven, een onwerkelijke toestand die dan ook dringend dat overkoepelend orgaan eist. Dan zou ook wijzi ging gebracht kunnen worden in het systeem van subsidiering. Alleen de BBN, erkend door het NOC, ontvangt subsidie terwijl het totale aantal le den van de andere bonden ten minste zo groot is. Zo lang er echter niet onder een noemer wordt ge werkt, zal deze toestand niet veranderen. Boven dien is het van groot be lang dat aan de versnippe ring van krachten en ta lenten een eind komt. Een moeilijk te realiseren, maar wel noodzakelijk, feit omdat de judowereld en aanverwante sporten nooit heeft uitgeblonken in saamhorigheid. WW Titel Het duel om de Europese halfzwaargewichttite! tus sen Rudie Koopmans en Aldo Traversaro houdt de gemoederen nog steeds bezig. Nadat alle emoties zijn weggeëbd, moet be grip worden opgebracht voor de beslissing die is genomeh en waardoor Koopmans slechts luttele uren kampioen was. Het gaat nu eenmaal niet aan iemand een titel te laten verspelen door een telfout. Dat de gedelegeerden van de EBU hebben gefaald onzorgvuldig natellen of helemaal niet en de beslissing door slechts twee leden van het dage lijks bestuur van de EBU is genomen, blijft discuta bel en heeft dan ook een protest van de Nederland se Boks Bond tot gevolg gehad. Maar geheel nuch ter bekeken mocht Traver saro niet de dupe worden van een fout. Overigens viel aan de deskundigheid van de twee juryleden en de scheidsrechter niet te twijfelen. Hun puntentel ling bewees dat, hoewel het opvallend was dat de Brit, wie de grootste des kundigheid moet worden toegeschreven, de enige was die Koopmans (met een punt) winnaar had.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13