000 Meerderheid Kamer voor experiment vi j f-ploegendienst Bijlmer protesteert egen parkeerkosten is beter dan genezen, maar vereist MR. A.M. DONNER: Kruisinga streeft naar taakverdeling binnen NAVO iabylijkje evonden Partijpolitiek overheerste kabinetsformatie99 'n beetje beter ;ina MNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 Christina hoopt fgen haar 31-ste verjaar- I te vieren. h een onzer verslaggevers) BEN De rijkspolitie houdt rekening mee, dat de baby, gisteren dood is aangetrof- in de Hogeveense Vaart dagavond is geboren in een p, die daar enige tijd heeft gestaan, op ongeveer hon- d meter afstand van de kts waar het lijkje is aange- Ifen. Uit de auto heeft men hulp horen schreeuwen r een vrouw. [de sectie die patholoog-ana- jn dr. Zeldenrust heeft ver- jt, is gebleken, dat het hier i pasgeboren meisje betreft, irvan de geboorte op ondes- Idige wijze heeft plaatsge lden. Het kindje is levend pren en is geheel naakt in water gegooid. Niet vastge- d kon worden op welke wij jet hoofdje van de romp is heiden. Dit kan gebeurd door kruiend ijs, een epsschroef, maar ook kan prake zijn van een onthoofd- voordat zij in het water jcht kwam. Vastgesteld is idat dit niet de doodsoorzaak ,de baby is geweest. tandbeeld foor v arken hHERTOGENBOSCH I NP) Beeldhouwer lees Jansen uit Dongen is (pdra cht verleend een oeer dan levensgroot èeld te maken van een ug met een toom biggen, et standbeeld komt bij :t provinciebuis in Den oscb te staan, et kunstcentrum in Til- urg heeft dit meegedeeld. let kunstwerk is een ge- :henk van de vereniging Bn varkenshouders van de loordbrabantse Christelij- e Boerenbond (NCB). EST tsenteam voor ngerstakende LF-gevangenen ÏECHT (ANP) - De vijf ledigers van de drie West- se gevangenen uit de Rote dee Fraktion (RAF), Fol- s, Wackernagel en Schnei- zijn bezig een team van rouwensartsen samen te len, dat in de loop van de [ende week de ruim twee en in hongerstaking zijnde angenen zal bezoeken. De ten zullen de drie verder be nden bij hun hongerstaking ook hun detentiesituatie na- onderzoeken, aldus mr. P. lakker Schut namens de vijf dslieden. gevangenen zijn hun honger- ting begonnen uit protest te- de isolatie waaraan zij in huis van bewaring in Maa- cht zijn onderworpen. Vol- is de verklaring van de advo- sn zijn de drie vastbesloten i actie voort te zetten tot de atie is opgeheven. De ge- dheidssituatie van de gevan- len zal over enige tijd zo wachten de raadslieden in kritiek stadium zijn geko- n. Volgens een woordvoerder het ministerie van justitie ;eren de drie thans elk vast ïdsel. Ze drinken wel koffie, melk. De gevangenen an, zo zei hij, onder perma- ïte medische observatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de Europese bijdrage aan een sociaal ver- Tweede Kamer heeft de regering giste- antwoorde oplossing van de problemen ren gevraagd het overleg met de Euro- van Hoogovens IJmtiiden zo spoedig pese Commissie in Brussel over een mogelijk af te ronden. In het spoeddebat dat de Twee- de Kamer gisteren hield alvo rens de ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Albeda (Sociale Zaken) naar Brussel vertrokken diende socialist Van der Doef, mede namens de CDA-er Weijers, een daartoe strekkende motie in. In deze motie wordt gezegd dat handhaving van een moderne en levensvatbare staalindustrie voor Nederland en Europa van groot belang is en wordt ver meld dat de werknemers bij Hoogovens bereid zijn een deel van de eigen koopkracht af te staan voor het behoud van ar beidsplaatsen bij Hoogovens. Zoals men weet staan bij Hoog ovens vele honderden arbeids plaatsen als gevolg van de neer gang in de staalmarkt op de tocht Hoogovens is tot een forse capiciteitsvermin- dering. „Wij zijn van oordeel dat verlies van arbeidsplaatsen bij Hoogo vens zoveel als mogelijk is moet worden voorkomen en dat een actief overheidsbeleid daartoe geboden is, waarin gezocht wordt naar methoden van ver deling van arbeid, aangepast aan de specifieke situatie bij hoogovens waarbij diverse mo gelijkheden, zoals arbeidstijd verkorting, vervroegde vrijwilli ge uittreding, herplaatsing via scholing en een experiment met een vijfploegendienst kunnen heeft vraagt financieel bij te dragen. Minister Albeda reageerde in het algemeen gesproken positief op de motie die hij „passend in het beleid van de regering noemde". Overigens is het uiter mate onwaarschijnlijk dat bij invoering van een (zelfs experi mentele) vijfploegendienst door Hoogovens steun van de Euro pese Gemeenschappen wordt verkregen. Dat bleek de minis ters Albeda en Van Aardennen tijdens een gesprek met Euro pees commissaris Vredeling. Gisteren is door provinciale sta- worden betrokken en onderling ten van Noord-Holland ook nog worden afgewogen", aldus Van der Doef en Weijers, die het billijk vinden dat de regering de Europese Commissie die daarvoor een fonds beschikbaar eens grote bezorgdheid geuit ten aanzien van de werkgelegenheid bij Hoogovens. De Staten vin den dat de continuiteit van het bedrijf gewaarborgd moet zijn. Onder belangstelling van vele genodigden is gister morgen de Tor Scandina via als 750.000ste schip door het Noordzeekanaal gevaren, sinds het kanaal 102 jaar geleden geopend werd. Nadat het schip een spandoek kapot had geva ren werden door tal van genodigden speeches af gestoken. Overigens werd de geplan de feestvreugde bijna ver stoord door een Russische tanker die net iets eerder bij de sluis was dan de Tor Omdat het echter niet de bedoeling was. moest de Rus blijven wachten en kon de Zweed de 750.000ste worden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Naar de me ning van mr. A.M. Donner heeft de partijpolitiek te veel de kabinetsformatie beheerst. Hij schrijft dat in een spe ciaal nummer van het maand blad A. R. Staatkunde. Mr. Donner is staatsrechtgeleerde, lid van het Hof van Justitie der Europese Gemeenschap pen in Luxemburg, was lid van de staatscommissie Cals- Donner voor de grondwets herziening en voorzitter van de commissie van drie voor onderzoek van de Lockheed- affaire. Dat de kabinetsformatie op zo'n verkrampte manier is ver lopen is niet het gevolg van te weinig regels, maar juist van een te veel aan regels die in de laatste jaren zijn opgesteld. De vraag is niet of er meer regels voor de formatie moe ten komen, maar of niet enke le regels naar de rommelzol der moeten, regels die zijn be dacht door mensen die soms de indruk wekken dat ze van voren niet weten hoe ze van achteren leven. De landspolitiek, schrijft mr Donner, gaat hoe langer hoe meer op in de partij- en be- roepspolitiek. In plaats van te beseffen dat ze land en volk alleen maar vertegenwoordi gen, lijken politieke partijen en hun verkozenen zich, door eigen propaganda op een dwaalspoor gebracht, hoe lan ger hoe meer met land en volk te vereenzelvigen. Wij maken ons vrolijk, aldus Donner, over de zelfverheffing waarmee een koning kon zeg gen: L'état c'est moi (de staat, dat ben ik) maar een parle mentair en partijpolitiek op treden dat uitgaat van „de staat, dat zijn wij" verdient met weinig minder spot en afschuw te worden bejegend. Het is noodzakelijk dat het parlement en de politieke par tijen het landsbelang nastre ven, zich daarop richten en zich daarmee trachten te ver eenzelvigen. Het wordt, vol gens mr. Donner, bederf, wan neer de partijpolitiek de land spolitiek met zich vereenzel vigt en het landsbelang ver wart met de eigen inzichten en belangen. In meer dan een opzicht doet naar het oordeel van mr. Don ner het zittende kabinet Van Agt denken aan het tweede kabinet De Geer, dat aan het eind van de jaren '30 werd gevormd, nadat het laatste ka- binet-Colijn onmiddellijk ten val was gebracht. Een onver wachte alternatieve oplossing, aldus Donner, nodig geworden door de onverzettelijkheid van een dominerend staatsman (toen Colijn, nu Den Uyl.-red.) die zo overtuigd was wel zo ongeveer te weten welke kant het met onze samenleving op moest, dat hij zich onmisbaar waande. Minister Kruisinga van defensie in gesprek met de ex-minister van hetzelfde departement, Stemerdink. In de Kamer werd onder andere de begroting voor defensie behandeld. DEN HAAG Minister Kruisinga (Defensie) heeft de Tweede Kamer beloofd met kracht te blijven streven naar verdere taakverdelingen binnen de NA VO. Snelle resultaten verwacht hij niet. „Er zijn pas op langere termijn reële kansen", zei hij gisteren in de volksvertegenwoordiging. Het vorige kabinet heeft bij de NAVO-parners sterk gepleit voor taakverdeling en standaar disatie. De bondgenoten waren toen nogal argwanend. Ze meenden, dat Nederland vooral uit was op taak afstoting. Minis ter Kruisinga maakte duidelijk dat hij zeer behoedzaam zal opereren. „Het woord taakver deling moet je bij de bondgeno ten omzichtig hanteren. En dan zeg ik het nog vriendelijk," Vol gens staatssecretaris Van Eeke- len, die zich met materieel za ken bezighoudt, moet niet onder alle omstandigheden heil wor den verwacht van standaardisa tie. Hij zei, dat de gezamenlijke aanschaf van wapens niet altijd hoeft te leiden tot lagere prij zen. „Open concurrentie kan ook prijsdrukkend werken". Minister Kruisinga overweegt verder het aandeel van de Ne derlandse strijdkrachten in de verdediging van de noordflank van het NAVO-gebied te vergro ten. Hij gaat hierover binnen kort praten met zijn Noorse col lega. De minister zei gisteren in de Tweede Kamer, dat het niet uitgesloten is dat de verdediging van dit gebied een nieuw zwaar tepunt in onze defensie-inspan ning zal worden, al blijft de inzet van het Nederlandse leger bij voorrang gericht op Cen- traal-Europa. Bezit van eigen woning gestegen DEN HAAG Was het percen tage eigen-woningbezit medio 1975 39,2, aangenomen mag worden dat dit percentage nu is gestegen tot ca. 40,5 k 41. Wat de cijfers in de ons omrin gende landen betreft dateren de laatste cijfers van 1970: België 55 procent, West-Duitsland 34, Frankrijk 45, Italië 53, Luxem burg 57, Verenigd Koninkrijk 51, Ierland 69, Denemarken 47. STERDAM De Amerdamse Bijlmerbewo- s gaan vanavond massaal protesteren tegen voor Nederland unieke feit dat mensen die hen op bezoek willen komen binnenkort een izienlijk aantal guldens kwijt zullen raken aan leergelden. Het buurtcomité dat de actie orga- eert, vreest hierdoor een nog grotere sociale Utie dan al het geval is. demonstratie houdt in dat ongeveer 10.000 to's gedurende 24 uur met in de 32 parkeergara- 1 onder de woonblokken zullen worden neer pt, zoals verplicht is, maar op de verboden chtstroken langs de wegen. Wanneer dit niet 'Pt wil men op den duur alle verkeer naar de Bijlmer onmogelijk maken. Toen Amsterdams jongste tuinstad in gebruik werd genomen, lag het in de bedoeling dat alle auto's, ook die van de bezoekers, tegen betaling zouden worden ondergebracht in de parkeergara ges onder de flats. Felle protesten leiden er in 1970 toe dat bezoekers de eerste zes uur gratis mochten parkeren. Deze tijdsduur is echter onlangs terug gebracht op vier uur. Voor elk volgend uur dient men nu een gulden neer te tellen. Binnenkort gaat het gratis parkeren helemaal verdwijnen en moe ten de bezoekers een rijksdaalder per uur betalen. Een weekend te gast in de Bijlmer zal dan tiental len guldens kosten. Voorkomen is be ter Dat is niet al leen een waarheid als een koe - het is zelfs de naam van een werkgroep die met name in ver band met de loo- daffaire in Arnhem regelmatig in de openbaarheid trad. Voorkomen is altijd beter en wat we er in Nederland al voor doen. is in drukwekkend. Het hierbij geplaatste artikel in onze se rie over de gezond heidszorg geeft een overzicht. On der meer wordt ingegaan op de problemen die be volkingsonderzoek oproept. Daarover is het laatste woord nog niet DEN HAAG „Zo gezond mogelijk". Onder deze titel hield de Koninklijke Maatschappij voor Geneeskunst vorig jaar een congres over gezondheid en preventie. En daarbij beloofden de ge neesheren plechtig, dat zij zich niet alleen zullen inzetten voor optimale behandeling van de patiënten, maar ook voor uitgebreide voorlichting over gezondere leefgewoonten en verbete ring van zogenaamde ziekmakende om standigheden. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid, die ook even een kijkje kwam nemen, zei bij die gelegenheid, dat het voorkomen van ziekten alleen mogelijk is na meer onderzoek om oorzaken op te sporen. Dat is niet eenvoudig volgens Hendriks, omdat veel ziekten mede ver oorzaakt worden door psychologische en sociale factoren. Daarom is er een onderzoek nodig naar de mate waarin ziekten en stoornissen voorkomen bij bepaalde bevolkingsgroepen en naar de omstandigheden, die daarbij een rol kunnen spelen. Als daarover gegevens zijn verzameld, is het in de ogen van de nu oud-staats secretaris de taak van de gezondheids zorg de preventie aan te pakken. Ons land zal dan eerst moeten beschikken over een gesloten net van GGD's en districtgezondheidsdiensten. Zelfs als dat is gebeurd, is het nog zeer de vraag of de sluizen wijd open zullen gaan voor massale bevolkingsonderzoe ken. Geneeskundig-hoofdinspecteur van de volksgezondheid R. Drion waar schuwde in zijn jaarverslag over 1975 voor al te optimistische verwachtingen van de „10.000 kilometer beurt". Ze moeten, zei hij, voldoen aan een aantal eisen, zoals een redelijk inzicht in het natuurlijke verloop van de ziekte. Ver der zou er volgens Drion een goed herkenbaar „vroeg stadium" moeten zijn en zou de ziekte na de ontdekking behandeld moeten kunnen worden. Wel denkt Drion positief over het onderzoek naar het voorkomen van bacteriën in de urine bij zwangere vrouwen en jon gere kinderen en naar aangeboren ont wrichting van de heup bij pasgebore nen. Mogelijkheden voor grootscheeps onderzoek op te hoge bloeddruk en borstkanker wordën getest Onderzoek om suikerziekte op te sporen wordt nog verschillend beoordeeld wat betreft doeltreffendheid, aldus Drion. Nieuw in het rijtje bevolkingsonderzoe ken is de test op kanker in de baarmoe derhals. Veel gemeenten hebben het afgelopen jaar een begin gemaakt met een dergelijk onderzoek, waarbij over het algemeen vrouwen zijn betrokken in de leeftijd boven 25 jaar. Een strijd punt is vaak nog het bedrag dat de vrouwen zelf moeten betalen voor het onderzoek. Dat is afhankelijk van subsi die door de betrokken gemeenten en is daarom van plaats tot plaats verschil lend. Aangezien de onderzoeken zich meestal uitstrekken over een periode van drie jaar kan pas tegen het eind van het volgende jaar iets meer worden gezegd over het algemene nut In de medische wereld wordt verschil lend gedacht over het effect van bevol kingsonderzoeken. Veel artsen zullen de scepsis van Drion niet delen en wijzen juist op gunstige resultaten van bijvoor beeld het röntgenologisch borstonder zoek, waarbij veel afwijkingen aan het licht worden gebracht Terwijl het oor spronkelijk vooral bedoeld was om longtuberculose op te sporen, zijn het nu vooral hart- en vaataïwijkingen, die door het röntgenapparaat worden gere gistreerd. Ook worden via deze onder zoeken steeds meer longgezwellen aan het licht gebracht Daarom is het be langrijk, zeggen de artsen, dat men zich regelmatig laat doorlichten. Bedrijfsgeneeskundige diensten spelen een belangrijke rol bij ziektepreventie. Behalve bevolkingsonderzoeken spelen ook de keuringen een belangrijke rol bij ziektepreventie. De belangstelling voor particuliere of bedrijfsgerichte keurin gen blijkt hand over hand toe te nemen. Het biometrische Centrum in Eindho ven, dat grotendeels werkt voor Philips, heeft uitgerekend, dat de particuliere belangstelling voor een grote „doors- meerbeurt" jaarlijks stijgt met zo'n twintig procent. Het centrum houdt zich uitsluitend bezig met metingen. Diagno se en behandeling worden aan de huis arts overgelaten. Bij de meeste bedrijfskeuringen gaat het in de eerste plaats om het opsporen van mogelijke hart- en vaatziekten. In artsenkringen wordt vaak gesproken over een epidemische ontwikkeling van een ernst en omvang zoals sedert het verdwijnen van cholera niet meer is voorgekomen. Bij de preventie speelt de tijdige ont dekking van de aan het individu onbe kende risico's, die tot een hartinfarct - i 00 gezondheidszofg om ons heen kunnen leiden, een grote rol. Verder houden de bedrijfsgeneeskundige diensten zich bezig met minder prettige gevolgen van werk, zoals mogelijk ver giftigingen door chemicaliën, en het voorkomen van arbeidsongevallen door het stimuleren van een betere beveili ging. Ook de medische sportkeuring ver schaft vaak meer duidelijkheid over de fysieke staat van de gemiddelde burger. Vaak geschieden deze tests door keu ringsbureaus, die zijn verenigd in de federatie van medische sportkeurings bureaus in Nederland. Vrijwel alle spor torganisaties eisen van hun leden bij deelname aan een wedstrijd een bewijs van goedkeuring van een dergelijk bu reau. Vaak geldt: geen keuring, dan ook geen wedstrijd. Een belangrijk aspect bij ziektevoorko- ming is de voorlichting. Landelijke campagnes over snoep- en leefgewoon ten moeten ons het besef bijbrengen, dat we ons lichaam best een beetje beter in de gaten mogen houden. Het wordt namelijk steeds duidelijker dat het ontstaan van hart- en vaatziekten, maar ook kanker - de meest gevreesde volksvijanden - heel veel heeft te maken met leefwijze. In verschillende plaatsen zijn georgani seerde groepen aan de slag gegaan om het preventielicht helderder te laten schijnen, onder andere via gezondheids voorlichting en -opvoeding op lagere scholen. Zij houden zich vooral bezig met voorlichting over mond- en li- chaamshygiëne, gezonde en ongezonde voeding, roken, alcoholgebruik en drugsgebruik. Daartoe wordt gebruik gemaakt van folders, brochures, kleur* bladen, kinderstrips, documentatiemap pen, affiches en wandplaten van het stedelijke orgaan ter bevordering van gezondheidsvoorlichting en opvoeding in Den Haag. Het is de bedoeling dat dit voorlichting slijntje verder reikt dan de kinderen. Men probeert ook de ouders te berei ken. Er zijn reeds gemeenten die via de afdeling bevolking aan vaders die aan gifte kunnen doen van de geboorte van een kind een mapje met adviezen over voeding en verzorging van de baby meegeven. Verder wordt veel materiaal gedistribueerd via zuigelingen- en kleu terbureaus, vormingswerk en schoolart sen. En dan zijn er ook nog in het oog vallende affiches, die worden opgehan gen in wachtkamers, buurthuizen, apo theken, ziekenhuizen en vormingscentra om de burgers bewust te maken van de noodzakelijkheid van een gezondere en dus preventief gerichte leefwijze. Ook de schoolgezondheidszorg houdt zich intensief bezig met preventie. De schoolarts rekent het tot zijn taak „het kind te beschermen tegen de gevaren en bezwaren van schoolbezoeken", en verricht werk op medisch, preventief en sociaal-geneeskundig gebied. De school arts heeft een hele waslijst werkzaam heden, waartoe behoren: hygiënisch toe zicht op het schoolgebouw, toezicht op de gezondheid van het schoolpersoneel, voor zover dat gevaar zou kunnen ople veren voor de kinderen, periodiek on derzoek ter voorkoming van tbc, het immuniseren (inenten) tegen besmette lijke ziektes en adviseren over plaatsing van een kind op een school voor buiten gewoon onderwijs. Dan is er nog de schooltandverzorging. Die wordt ift diverse gemeenten ver schillend uitgevoerd. Soms wordt een onderzoek ingesteld en worden kleine behandelingen verricht, soms wordt al leen het gebit onderzocht en wordt de behandeling overgelaten aan de gezin standarts. In sommige gemeenten wordt gebruik gemaakt van een gemengd sys teem: tot de vijfde klas behandelt de schooltandarts, terwijl in de zesde wordt doorverwezen. Niet alle gemeen-' ten verlenen overigens medewerking aan de schooltandartsdienst. Zo zijn er gemeenten die meer heil zien in voor lichting over tandbederf, onder het mot to dat informatie nuttiger is dan alleen maar gaatjes vullen. De inentingsacties, die op de scholen worden gehouden, zijn heel direct pre ventief gericht Vrijwel alle kinderen in Nederland hebben kennis gemaakt met injecties tegen pokken, difterie, kink hoest polio en tetanus, terwijl de man- tou-prik op de onderarm bij tbc-contro- le ook overal wordt doorgevoerd. De zuigelingen krijgen deze prikken mees tal toegediend op, onder controle van de kruisverenigingen staande, consulta tiebureaus. De inentingen zijn slechts een klein onderdeel van de totale sociale en medi sche begeleiding van de zuigeling tij dens de groeiperiode. Tot die begelei ding horen verder zogenaamde moeder en kleutercursussen, en huisbezoeken van een wijkverpleegster vóór en na de geboorte. Zwangere vrouwen kunnen daarnaast gebruik maken van zogenaamde prena tale zorg, die wordt gegeven door huis artsen, vrouwenartsen en vroedvrou wen. Dit omvat algemene voorlichting, periodiek onderzoek en preventieve maatregelen, die een normale ontwikke ling van het kind en een normaal ver loop van de zwangerschap bevorderen. Verschillende kruisverenigingen doen daar nog een schepje bovenop door zwangerschapgymnastiek te verzorgen. De inspecteurs van de volksgezondheid zorgen er tenslotte voor dat onze eigen preventieve zorg niet wordt doorkruist door zorgeloosheid van buitenaf. Zij zorgen voor toezicht op hygiëne en mi lieu-omstandigheden en tikken vervuil ers op de vingers. ARVID V.D. WOLF

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9