Bij de bijen af... En verder. Sidney Pollack met intrigerende 'love story' Franse schuinsmarcheerders hebben het weer moeilijk DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Huis 's Zemelsmolen decor van gevarieerde expositie Phemios Trio in Stadsgehoorzaal Scène uit Bobby Deerfield Sidney Pollack's "Bobby Deerfield" is gebaseerd op een bijna dertig jaar oude roman van Erich Maria Remarque over een autocoureur en de ten dode opgeschreven jonge vrouw, die hij in een sanato rium ontmoet. Pollack en se- cenarioschrijver Alvin Sar gent hebben het gegeven wat bijgeschaafd en eigentijdser gemaakt, maar Remarque's intrigerende spel over het le ven met de dood voor ogen is toch nog altijd het hoofdthe- "Bobby Deerfield" begint als een coureursfilm wat-ie niet is en Pollack weet in zijn beginbeelden meer spanning op te roepen, dan John Fran- kenheimer in zijn hele "Grand prix". Al Pacino komt daaruit naar voren als een man, die zijn hele privé-leven heeft af gestoten en zich eigenlijk al leen nog maar bekommert om zijn sport waarin hij zo goed mogelijk wil zijn en alle bijko mende risico's wil vermijden. Daarom bezoekt hij een veron gelukte collega in het zieken huis met de vraag wat er nu precies fout is gegaan. Daar ontmoet hij ook Lillian, ten dode opgeschreven maar vast besloten haar eigen einde zelf te bepalen. Gefrustreerd door CAMERA Bobby Dearfield (12) met Al Paci no en Marthe Keiler. Re gie: Sidney Pollack. haar directe optreden en on wetend van het noodlot dat deze vrouw boven het hoofd hangt pntstaat er een merk waardige verhouding tussen dit tweetal, die Pollack en zijn scenarioschrijver lang boeiend weten te houden. Pas als Pacino er achter komt dat deze ongrijpbare vrouwen figuur stervende is, glijdt de film af naar het meer senti mentele vlak van Arthur Hil- lers "Love story", maar ook dan nog weet Pollack, door het omzeilen van het sterven zelf, de film te behoeden voor een melodrama. Marthe Keiler mag dan als type niet de aangewezen fi guur zijn om de vrouwenfi guur te spelen, ze heeft genoeg acteertalent om de rol waar te maken. Persoonlijk komt de figuur van Anny Dupery ster ker over als de vrouw, die zich zwijgend op de achtergrond houdt, wetende dat de coureur slechts zeker van zijn zaak (en zijn ambacht) kan zijn, als hij niet door invloeden van buite naf aan het twijfelen wordt gebracht Ondanks alle duide lijke inzinkingen, die de film "Bobby Deerfield" vertoont Pollack laat zich nogal eens verleiden om mooie prent- briefkaartjes op lokatie te schieten een lmap volgehou den, boeiende film over een man, die ieder moment dat hij aan een race deelneemt met de gedachte aan de dood leeft, maar die op de achtergrond tracht te dringen en een vrouw, die onder het motto "Live fast, die young" nog al les uit het leven tracht te halen wat er inzit voor haar. Juist omdat de toeschouwer reeds in het begin meer infor matie krijgt toegespeeld dan de nogal verdwaasd reageren de mannelijke hoofdfiguur een boeiend spel, dat zijn spanning verliest wanneer ook de cou reur achter de gruwelijke waarheid komt Een dappere film ook omdat "Bobby Deerfield" zeer snel in het hoekje van de films over autoraces kan worden gedrukt door het beroep van de hoofd figuur, maar uiteindelijk aan stuurt op een wat moeizaam verlopende verhouding tussen twee mensen, die beiden met de dood voor ogen zich op een geheel ander vlak bewegen. M1LO LUXOR Dodende angels (16) met Ben Johnson en Michael Parks. Regie: Bruce Geiler. Toen Bert Haanstra in zijn „Bij de beesten af" het vaak merkwaardig gedrag van allerlei diersoorten liet zien, is hij te oordelen naar het groot aantal griezelf ilms, waarin dieren de mens aanvallen, blijkbaar erg onvolledig geweest Na een groot aantal films, waarin dieren door radioaktieve straling buitensporige en dreigende proporties aannamen, zoals de mieren in Goidon Douglas' „Them" en de tarantula in Jack Arnold's film naar deze spin genoemd, zorgde de oude rot Alfred Hitchcock in 1963 voor een écht schok-ef- fect door in „The birds" vogels van nor maal formaat massaal in de aanval te laten gaan. „The savage bees" zoals de oorspronkelij ke titel van „Dodende angels"luidt, is daar duidelijk een variant op. Een sheriff in de buurt van New Orleans vindt zijn hond vergiftigd en stapt woedend naar de grote stad om - Mardi Gras of geen Mardi Gras - een lijkschouwing te laten verrichten. Dan blijkt dat de hond niet alleen door bijen is doodgestoken maar er ook zijn buik vol van heeft. Een - hoe kan het anders - vrouwelijke entomoloog, komt tot de ontdekking dat het hier om een zwerm zeer agressieve Afrikaanse bijen gaat en in allerijl wordt een Duitse professor (Horst Bucholz) uit de Braziliaanse rimboe gehaald omdat hij de enige is die de beestjes aankan. Hoewel de bijen uiterst gevaarlijk worden bij lawaai en het zien van de kleur rood, weigeren de autoriteiten het Mardi Gras- feest af te gelasten, zodat de sheriff met de twee geleerden en de lijkschouwer het karweitje maar zelf moet opknappen. Na dat een klein negermeisje, een boer een een paar domme feestvierders het slachtof fer van de zwerm zijn geworden, moet ook de Duits? geleerde er aan geloven bij een poging de bijen uit hun hot-dog-tentje te lokken. Hoe men er tenslotte in slaagt de gevleu gelde insecten in een overdekt sportstadion koud te maken, moet u zelf maar gaan zien. Bruce Geiler, wiens regie-ervaring zich beperkte tot televisie-series als „Mis sion impossible" en „Mannix", heeft er na een trage start een spannend werkje van weten te maken, handig profiterend van de overgangen van het feestende New Or leans naar de ploeterende bijenjagers. Dat het biologisch wel zal kloppen, moet blijken uit de medewerking van twee pro fessoren, die de bijen trainden, terwijl ze respectievelijk als de aangevallen boer op de tractor en de als piraat verklede feest vierder ook nog een weinig benijdenswaar dig rolletje in de film speelden. MILO Gretchen Corbett aangevallen in haar volkswagen KAMERREVUE De Stichting Harlekijn Toneel - oftewel Herman van Veen - brengt vanavond het theaterprogramma „De Kamerrevue" in het LAK-theater. „De Kamerrevue", liedjes, sketches en dan sen in het formaat van een kameropera, volgt op het succesvolle volkstoneelstuk „Jukebox 2008". Aan deze pro- duktie werken Marlous Fluitsma, Fransje Gelderblom en Michiel Kerbosch mee (ook medewerkers van Jukebox 2008). Herman van Veen schreef het merendeel van de teksten, en regisseert tevens het programma. Aanvang 20.15 uur. STUDIO Nous irons tous au paradis (16) met Claude Brasseur en Jean Rochefort. Regie: Yves Robert. LIDO I - Star wars (al.) Een luxe science fiction met de nodige spectaculaire scenes. Mark Hamill en Alec Guiness spe len de hoofdrollen. (Tweede week). LIDO II - De Reddertjes (al.) (vier middagvoorstellingen). Meer dan uitste kend product uit de Disney-studio's. Een verrukkelijk filmavontuur, voortreffelijk geanimeerd en redelijk in het Nederlands nagesynchroniseerd, (tiende week). The spy who loved me (12) (vier middag- en veertien avondvoorstellingen). Het zoveel ste vermakelijke avontuur van James Bond. Boordevol actie en humor (Tiende week). LIDO III - Providence (16) Dirk Bogar- de en Ellen Burnstyn in de nieuwste film van Alain Resnais. Een sinistere film, waarin fantasie en werkelijkheid nauwe lijks te scheiden zijn (Tiende week). TRIANON - Het Slangenei (16) De eer ste film die de Zweedse regisseur Ingmar Bergman buiten zijn vaderland opnam. Op voortreffelijke wijze geeft hij in zijn nieuw ste werk de wurgende spanning in het Europa van de jaren twintig weer (Tweede week). REX - Naakte vrouwen die geen maat kunnen houden (16) Het negende „school meisjesrapport". Vol sex voor de liefheb ber. EUROCINEMA I (Alphen) The spy who loved me (12) Zie Lido II (Negende week). EUROCINEMA II (Alphen) Airport '77 Avonturen op een Amerikaans vliegveld. Naar de gelijknamige bestseller. (Eerste week). EUROCINEMA III (Alphen) Het eiland van dr Moreau (12) (Eerste week). Burt Lancaster probeert van apen mensen te maken op een eenzaam eiland. EUROCINEMA IV (Alphen) Speedtrap (12) Een van de vele spektakelfilms van Amerikaanse makelij. Met spannende ach tervolgingen en de nodige frontale autobot singen. (Eerste week). Wandkleden en droogbloemen in De Pomp WARMOND In Galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in War mond is tot 15 maart een expositie van wandkleden en droogbloemen. Carrie Wegman uit Zoeterwoude heeft een aantal over het algemeen grote wandkleden tentoongesteld. De materialen zijn zeer gevarieerd. De kleden hebben geen van alle een duidelijke voorstelling maar geven een zeer harmonieus beeld. De vitrine van de galerie bevat het werk van Marije Recourt uit Heemstede. Zij zoekt en droogt allerlei bloemen en grassen waar zij dan prachtige boeketten van maakt Zij geeft de voorkeur aan de romantische wat verbleekte droomboeketten. Voor het drogen Zalig hoogtij Het Mechelse Miniatuur Theater brengt op zaterdag 18 februari „Zalig Hoogtij" in de Leidse Schouwburg, een stuk naar ideeën van Herman Hafkamp en Fons Jansen. Het stuk wordt gespeeld en gezongen door drie acteurs en twee actrices van het Miniatuur Theater. „Zalig Hoogtij" is „een boeket rooms jeugdsentiment", oftewel een nostalgische terugblik op het roomse leven in de Nederlanden rond de jaren dertig. Het is een sterk emotionele terugblik op een periode die nooit meerterugkeert. Aanvang 20.15 uur. „Avondmuziek" in Groene Kerkje OEGSTGEEST In de serie „Avondmuziek" wordt een concert gegeven in het Groene Kerkje te Oegs^eest, op zon dag 19 februari om half ne gen. Uitvoerenden zijn Theo Goed hart (orgel en clavecimbel), Trudy van der Wulp (blokfluit) en Titia de Zwart (gamba). Het programma omvat barok- werken uit de 17e eeuw (Sweelinck, Frescobaldi, Ca- stello en Van Eijck) en de 18e eeuw (Böhm, Handel en Bach) Voorts wordt orgelmuziek uit de Rococo (Rembt) en de ro mantiek (Brahms) ten gehore gebracht Het concert duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis; aan de uitgang wordt een col lecte gehouden om de onkos ten enigszins te bestrijden. De vier gezworen kameraden van Yves Robert's „Uh elep hant (a trompe énormement" zijn terug op bet witte doek. Weer wat ouder, maar niet veel wijzer. In „Nous irons tous au paradis" willen zij juist een buitenhuis met ten nisbaan kopen dat natuur lijk net in de landingsbaan van een nabijgelegen vlieg veld ligt als zij ieder voor zich een persoonlijke crisis doormaken. Jean Kochefort als Etienne verdenkt zijn vrouw van ont rouw en bespioneert haar, Claude Brasseur als Daniel heeft besloten te trouwen met een wat oudere vrouw, Guy Bedos als de dokter Simon probeert zijn overheersende moeder van zich af te schud den en Victor Lanoux als Bou- ly heeft een nieuwe vriendin, die prompt haar vier kinderen en later ook haar man mee- brengt. Stof genoeg voor anderhalf Komisch tennisduel uur allerdwaaste situaties, waarvan Rochefort als de ja loerse, maar zelf ook niet te trouwe, Etienne het leeu weaandeel krijgt. De wijze waarop hij stoïcijns zijn auto laat vernielen doet aan de Laurel en Hardy-kluchten den ken, maar het is de verdienste van Yves Robert, dat hij naast de slapstick zijn avontuurlijke kwartet toch zo menselijk houdt De kameraadschap mag dan te lijden hebben onder allerlei ruzietjes, waarin men elkaar zijn zwakheden verwijt, dei band is er weer zodra een van het viertal steun nodig heeft, zoals na de dood van Simon's moeder of op het moment dat Daniel een blauwtje loopt Het is te verwachten dat er volgens deze formule nog wel meer films met dit edele vier tal zullen komen, want de he ren zijn nog lang niet uitge raasd. Zolang ze op dit niveau blijven mag dat gerust. Ander half uur ontspanning zonder al te grote problemen krijg je tegenwoordig in de bioscoop niet zo veel meer. MILO Leiden Het „Phemios Trio" geeft zondagochtend 19 fe bruari in de foyer van de Stadsgehoorzaal een koffie concert met werken van Mil- haud, Mozart, Bruch en Stra- winsky. Het concert begint om half twaalf. Tussen elf en half twaalf is er gelegenheid om een gratis kopje koffie te drin ken in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal Het „Phemios Trio" bestaat uit Else Krieg (viool). Herman Braune (klarinet) en Jan Grui- thuizen (piano). Else Krieg won in 1971 het Oscar Back- concours. Zij is grootmeester van het kamerorkest „Amster dam Sinfoniëtta" en docent LISSE Het huis van de familie Van der Poel aan de le Poellaan 61 (bij de Zemel molen) zal in het weekend van 24, 25 en 26 februari de ach tergrond vormen van een ge varieerde expositie van beel dende kunst. Niet minder dan acht kunste naars zullen de produkten van hun uiteenlopende technieken tentoonstellen. Het gaat om schilderijen, etsen, sculpturen, sieraden, keramiek, textiele werkvormen en boeketten droogbloemen, die ook te koop zullen zijn. In het kader van het streven van de organisato ren Agaath van der Poel en Jaap Hey om een groot pu bliek te trekken zijn de prijzen ook laag gehouden; de prijzen beginnen al bij 50 gulden. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Willem Snitker uit Heemstede is vertegenwoor digd met etsen en tekeningen. Deze expressionistische grafi cus/schilder werkt met een groot gevoel voor vormen, die de kunstkijker aan het denken doen zetten. Opvallend fraai zijn zijn afbeeldingen van paarden. Patricia Bredius weet op een vrije, losse en natuurlijke ma nier haar droogbloemen te schikken. De basis hiervoor werd gelegd op de „Constance Spy School" in Londen. Haar boeketten plaatst zij bij voor keur in vazen en potten van Jean des Bouvrie uit Bussum. Sylvia Blickman experimen teerde veel met moderne mate rialen als kunststoffen, alumi- aan het Rotterdamse Conser vatorium. Herman Braune was een van de winnaars van het concours van Genève in 1972. Verder is hij docent aan het Amsterdams Muziekly- ceum. Jan Gruithuizen tenslot te, won het „concours licence de concert" in Parijs. Hij is leraar aan het Brabants Con servatorium. nium en roestvrij staal. Haar voorkeur gaat echter uit naar koper en zilver bij het ver vaardigen van haar edels- meedwerk, werk waarbij de vormgeving op de eerste plaats komt. Om haar siera den betaalbaar te houden zijn enkele ontwerpen in kleine se ries uitgevoerd. Jan van Geem is bekend om zijn talloze aquarellen en teke ningen van oude huisjes, slui zen en dergelijke, en om de vele lino's van vrouwen die door hem zeer worden bewon derd. Jan van Geem is lange tijd ontwerper van behangsel papier geweest. Adrienne Ris geniet in Lisse al enige bekendheid met haar textiele werkvormen, gezien de cursussen en aansluitende exposities alhier. Henk Mooy, die als keramist landelijk bekendheid geniet en veel werkt in opdracht van de Rijksgebouwendienst is verte genwoordigd met zijn in aar dewerk en steengoed uitge beelde vleermuis, een dier waarmee hij zich het laatste anderhalf jaar intensief heeft beziggehouden. De laatste twee kunstenaars zijn de Hongaarse dichter en literator Kdroly Veress met bronzen en sculpturen (nu woonachtig in Rijnsburg) en de kleuretser Bert Dekker, die voor het eerst exposeert De expositie is op vrijdag van 20.30 tot 24.00 uur geopend, op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zondag eveneens van 14.00 tot 17.00 uur. Kaartverkoop voor dit concert geschiedt op het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Entreeprijzen variëren van drie tot zes gulden. Vanaf kwart voor elf zondag kan men ook kaarten aan de kassa van de Stadsgehoorzaal krij gen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7