Recreatie Duinrell mag natuur niet aantasten ADVIESRAAD VOOR BEJAARDENWERK IN LEIDEN-NOORD brieuen lezers op vijfde plaats De Zijl/LGB handhaaft zich beschermt landgoed stroken ITi 2500 gulden voor ABAL 1VOLGENDE MAAND GRONDUITGIFTE BOCKHORST EN KOPPELSTEIN Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. PAclTAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 Hotelprobleem Volgens het artikel in uw krant heeft de heer R. A. Dekker, direkteur van de VW Leiden behoefte aan hotelruimte in Lei den. Dit zijn jaarlijks terugkerende gezegdes van de heer Dekker aan het worden die kant nog wal raken en niets hebben te maken met de werkelijke situa tie op hotelgebied in Leiden. Volgens de heer Dekker zou Leiden de mogelijkheid bieden t.b.v. een hotel met ca. 100 bed den, waarmede de heer Dekker zou bereiken dat de toekomst van 70 personeelsleden van Ho liday Inn in gevaar zou kunnen komen. Als direkteur marketing en manager van de Holiday Inn Leiden kan ik u verzekeren dat het een dagelijkse strijd is om een hotel redelijk gevuld te hou den. zodat 70 personeelsleden hierin een bestaan vmden. En ondanks het aan de weg timme ren, faciliteiten toevoegen en renoveren van het hotelproject zijn dagelijks, als jaargemiddel de. 44 bedden niet beslapen. Van de VW Leiden zijn zelden reserveringen te verwachten en I indien de VW wil reserveren is het meestal Pasen zodat geheel Nederland al volgeboekt is. En toch komen er, volgens de heer Dekker, dagelijks 10-20 buiten landers aan de bali van de VW, je zou haast zeggen dat Leiden een springplank voor Europa aan 't worden is Dagelijks blijven 44 bedden in de Holiday Inn Leiden onbesla- pen. Spant de heer Dekker het paard niet achter de wagen als hij zegt dat hij geen activiteiten kan ontwikkelen bij gebrek aan hotelaccommodatie'' Dit is de weg van de minste weerstand, volgens mijn zienswijze en een excuus voor alles wat door de VW niet aan promotionele acti viteiten is uitgevoerd, kan de heer Dekker niet eens met een ideeënpakket naar voren komen om Leiden op een grootse wijze te promoten zodat een eventueel hotel van 100 kamers dan een reden van bestaan zou hebben. Waarom worden historische ge beurtenissen wel door andere steden met veel promoties aan gepakt (Delfshaven) en wordt Thanksgivingday in Leiden vol komen vergeten ondanks de 15- jarige aanwezigheid van de Pel grims m Leiden. Heeft de VW Leiden wel een juist marketing gericht pro gramma klaar of vindt de heer Dekker het zo uniek dat het Boerhaave museum naar de Boerhaave zalen verplaatst zal worden en denkt hij zo zijn stad te promoten bij de toeristen. Er komt meer kijken voordat met kostbare guldens geïnves teerd kan worden in een even tueel hotel. M. C. Spaargaren Holiday Inn Leiden Churcbillhrug Met verbazing las ik gisteren in de Leidse Courant dat de ge meenteraad groen licht heeft ge geven voor de bouw van de Churchill brug. Een voor mij volstrekt onbegrijpelijk besluit dat de omvorming betekent van de toch al zo gevaarlijke Chur- chilllaan tot een autosnelweg binnen de bebouwde kom. De Churchilllaan is door de afstel ling van de verkeerslichten vol strekt ondeugdelijk, waardoor vele automobilisten de wijk ne men naar twee sluiproutes: Bos- huizerkade, Boshuizerlaan, Vijf Meilaan, Rooseveldtstraat en Jacques Urlusplantsoen, Vale- riusstraat, Debussystraat en Brahmslaan. Deze sluiproutes waar ook talrijke schoolkinde ren dagelijks gebruik van ma ken, zijn vaak nog drukker dan de Churchilllaan zelf. Al twee jaar geleden heb ik de gemeente gevraagd om maatre gelen hier tegen te nemen, maar een antwoord op mijn verzoek is nimmer gekomen. Ook aan de klachten van de bewoners van de bejaardencentra in Zuid- West is nimmer aandacht be steed. Met de aanleg van de Churchill- brug worden de bestaande pro blemen nog veel erger. Zuid- West heeft tal van voorzienin gen, die het Morskwartier ont beert: een sporthal, twee zwem baden, een openbare biblio theek. Stuk voor stuk zullen ze veel autoverkeer uit de Mors aantrekken, waardoor rond de Churchilllaan een hopeloze el lende ontstaat. De goedkeuring voor de bouw van de Churchillbrug is het zo veelste bewijs dat de auto weer eens voorop staat in het ver keersbeleid. Tegen een oever verbinding met de Mors voor fietsers en voetgangers zou uite raard geen bezwaar bestaan, maar nu dreigen deze verkeers deelnemers opnieuw het kind van de rekening te worden. P. C. de Boer Mozartstraat 16 Leiden 1 geld >ten. D de ven 1 op de ouder gen vfl het su n volg Duinrell biedt veel gelegenheid tot dagrecreatie WASSENAAR - Het voorlopige ontwerp voor een bestemmings- i, s plan voor het landgoed ïstreel Duinrell en enkele aan- I opge grenzende bosstroken. ïkenhu dat op het ogenblik in het gemeentehuis van jmenJ Wassenaar ter inzage ïurgeri ligt, gaat ervan uit. dat isseerjop Duinrell een recrea- tiet gebruik van de gronden kan worden toegestaan. Dit mag echter niet leiden tot een onaanvaardbare aantasting van de na tuur- en cultuur-histori sche waarden. In het ontwerp wordt voorge steld. het landgoed in een vijftal zones te ver delen en voor elke zone globaal vast te stellen wat er wel en niet mag gebeuren. Die zones zijn: natuurgebied (met beperkte voorzienin gent, bos- en wandelge bied (ook met beperkte voorzieningen), twee zo nes voor verblijfsre- creatie en een zone voor intensieve dagrecreatie. In de toelichting op het plan wordt onder meer een be schrijving gegeven van de na tuurhistorische en cultuurhis torische waarden van het landgoed. Wat flora en fauna betreft zijn er de jonge duinen - deel van het laatste in deze provincie nog overgebleven ruige duingebied - de duin rand en het vlakke gebied, dat zowel uit afgegraven duinen als uit een venige strandvlakte bestaat. Wat de historie betreft: in 1600 is al sprake van een huis in de duinen, dat de naam Duin rell droeg. Een ander aspect van het landgoed Duinrell is. dat het waterwingebied is. Het water wordt gewonnen via die pe putten van» 50 a 100 meter REIDEN In het Dienstencen- um Noord aan de Leidse Van pogendorpstraat werd gisteren ten wijkadviesraad voor het bejaardenwerk geïnstalleerd. niddels zijn in de afgelopen Éijd in de Morschwijk, Zuid west, Tuinstadwijk en De Kooi teds wijkadviesraden voor het fejaardenwerk van de grond (ekomen. Deze ontwikkeling is beweging gezet door de IBtichting Dienstencentrum Ivoor Gecoördineerd Bejaarden- Wrk Leiden. Dat heeft geleid lot het ontstaan van de Com missie Vernieuwd Gecoördi neerd Ouderen Beleid, die de ■[inspraak van de ouderen op ^stedelijk niveau coördineert. 'e Stichting Dienstencentrum 'or Gecoördineerd Bejaarden- 'erk heeft het werken met 'ijkadviesraden (die plaatselijk zijn) inmiddels (dat geschiedde gisteren officieel) in haar statu ten laten vastleggen. diepte. De Haagse Duinwater leiding heeft plannen ook in Duinrell duinvalleien te inun deren met Maaswater om de grondwaterstand op peil te houden. Ideale ligging Wat de recreatieve functie van Duinrell betreft wordt in de toelichting opgemerkt, dat de ligging ideaal is en dat er uit gebreide en aantrekkelijke voorzieningen zijn voor dagre creanten. Voor de kampeer ders en „bewoners" van cara-' vans is zeer aantrekkelijk dat het speelpark, de duinen, de dorpskom van Wassenaar en de zee in de naaste omgeving zijn gelegen. Over de omvang van de da grecreatie wordt vermeld, dat op topdagen Duinrell bezocht wordt door 15.000 a 20.000 da grecreanten. In 1976 werd een totaal aan dagbezoek geregi streerd van 271.000 mensen. Maar zelfs op drukke dagen kan in de uithoeken van het 110 hectare grote landgoed van natuur en stilte genoten worden. De kampeeraccommodatiê is over enkele terreinen ver deeld. Ongeveer de helft van' het ruim 25 ha. grote kampeer terrein is bestemd voor vaste standplaatsen met caravans. Er is 7,4 ha. voor seizoenplaat sen en 2,8 ha. voor toeristisch kamperen. Bovendien is er nog een apart terrein van 1.7 ha. voor de Nederlandse Cara vanclub, gelegen in het duin gebied. In 1974 verbleven er gemiddeld 1700 personen per nacht op Duinrell, in 1975 wa ren het er 1500. Evenwicht Een andere doelstelling van het bestemmingsplan is: te streven naar een verantwoord evenwicht tussen de belangen van de Wassenaarse gemeen schap en de bovenlokale re creatie-behoeften. De aanwe zigheid van de camping Duin rell betekent een voordeel in economische zin voor de mid denstand in de kpm van het dorp. Sociaal-culturele voorde len zijn de mogelijkheden voor de Wassenaarse burgers om gebruik te maken van de re creatieve voorzieningen, de ho recabedrijven en de skibanen op Duinrell. Het meest opval lende nadeel voor de plaatse lijke gemeenschap is het feit, dat Duinrell veel verkeer aan trekt. Zoals gezegd wordt in het ont- werp-plan een globale inde ling in zones bepleit. De voor zieningen voor de dagrecrean- ten kunnen worden uitgebreid als de manege verplaatst is naar het bos- en wandelge bied. Een verdere uitbreiding kan plaats hebben in de rich ting van de hoofdingang van Duinrell. De skibanen zijn in het plan opgenomen maar een uitbreiding is niet gewenst omdat de dikke laag afdekma teriaal het karakter van het bos aantast. Bij het bestaande openlucht zwembad is rekening gehou den met een plaats voor een overdekt bad met sauna. Het terrein van de Nederlandse Caravanclub is in het plan niet bestemd, omdat het gevaar be staat dat als de nu nog beperk te voorzieningen voor de kam peerders worden uitgebreid, dat schade toebrengt aan het natuurgebied. De camping kan overigens vooralsnog wel ge handhaafd blijven krachtens een overgangsregeling. Op het terrein van de voormalige kwekerij is een parkeergele genheid gesitueerd. Het Kasteel Duinrell, dat op het ogenblik vrijwel geen functie heeft in het recreatie gebeuren, zal volgens het plan op bescheiden wijze uitge breid kunnen worden. Wat het gebruik van het kasteel be treft zijn er verschillende mo gelijkheden, zoals het huisves ten van bedrijvers van oude ambachten of een gebruik als jeugdherberg, volkshoge school of hotel. Tot en met 28 april is er voor iedere belangstellende of be langhebbende gelegenheid schriftelijk commentaar op het plan bij burgemeester en wethouders in te dienen. Op donderdagavond 23 februari om acht uur is er in het raadhuis een voorlichtingsavond waarop het plan monde ling wordt toegelicht en er gelegenheid is tot het stellen van vragen. LEIDEN De Zijl/LGB heeft gisteravond pas in de vierde periode afstand kunnen nemen van Zwemlust/den Hommel. Van 7-6 werd het uiteindelijk 11-7. Doordat zowel Zian/Vites- se als VZC/Ritmeester in deze door de weekse competitieron de hadden gewonnen, blijft de Zijl/LGB op de vijfde plaats goed volgen met respectievelijk vier en een ponten achterstand. Dit weekeinde kan daar veran dering in komen omdat Zian uit tegen Neptunus Arnhem moet' en de Zijl/LGB thuis in zwem bad de Zijl het Delftse DZV ontmoet. In de eerste periode kwam de Zijl/LGB al snel op een comfortabele 4-0 voor sprong door doelpunten van Stan van Belkum tweemaal en Albert en Jacob Spijker. Martin Vreeburg, afgelopen zondag avond een van de beteren ver zuimde alleen voor de keeper 5-0 van te maken. Johan Aan- tjes scoorde daarna tweemaal: 4-2. In de tweede periode doel puntten Albert Spijker voor de Zijl/LGB en Jan de Boer voor Zwemlust/den Hommel. In de derde periode zagen de pl.m.250 toeschouwers Frits Welling en Henk Harteveld scoren. Zwem lust/den Hommel maakte drie doelpunten. In de vierde periode met de stand 7-6 werden de kansen wel benut: 8-6 Albert Spijker; 9-6 Frits Welling (man meer); 10-6 Alex van Belkum; 10-7 Johan Aantjes; 11-7 Henk Harteveld. LZ 1886 heeft het uit in Barend- recht niet moeilijk gehad. Met 3-11 liet LZ geen twijfel waarom zij nog steeds meedraait in de top van de eerste klasse. Tot in de tweede periode konden ZP- B/Unico het tempo nog goed volgen maar daarna liep LZ al snel uit. In de derde periode waren aan beide kanten man meer situaties, echter deze wer den niet benut. Setstanden: 1-2; 1-3; 0-2; 0-4. Voor LZ 1886 scoor den Jan de Graaf en Ruud Muusse beiden driemaal en Jan van Duuren en Fried Elzinga beiden tweemaal. Karei Heyde-, man maakte één doelpunt. Dit weekeinde speelt de Zij l/LGB om 19.15 uur thuis tegen DZV. De dames van de Zij l/LGB gaan naar Den Haag om daar om 18.45 uur HZ PC te bestrijden. In de eerste klasse moet LZ 1886 zondagavond naar Arnhem om daar tegen ESCA te spelen. Deze wedstrijd begint om 20.00 uur. De tweede klasse: BZPC-IJsselmeer om 19.30 uur in zwembad de Kuil en BZV/Solar-Katwijk om 18.00 uur in Den Bosch. Vreemde constructie beheerst Volgend jaar, zelfde tijd,'> LEIDEN Amerikanen blijven een volk zonder smaak. Hun cultuur bestaat helemaal niet en hun „way of living" hoeft nog niet de onze te zijn. Toneelstukken waarvan die „way of living" een essentieel onderdeel vormt, interesseren mij daarom nog niet direct. Zo'n stuk is „Volgend jaar, zelfde tijd" van Bernard Slade. Het is een typisch Broadway-Vrije Productie stuk. Twee sterren slechts zijn nodig om het publiek een hele avond te vermaken. Gisteravond in de schouwburg waren dat Ina van Faassen en Ton van Duinhoven. Om dat mogelijk te maken moet er geconstrueerd worden. In „Volgend jaar, zelfde tijd" ontmoetten twee (met andere echtgeno ten) getrouwde mensen elkaar gedurende vijf en twintig jaar jaarlijks één maal in een motel. Hun leven ontrolt zich voor de ogen van de toeschouwers. Om het allemaal boeiend te houden ondergaan de twee slachtoffers wel enige onnatuurlijke gedaanteveranderingen en verjongingsku ren, die de schrijver de mogelijkheid hebben gegeven iets van Amerika's levensweg in de kamer binnen te laten druppelen. George is niet alleen de neurotische werker, de onzekere jongeling, of de afgeknapte vader, nee Slade presteert het ook nog om hem ergens bij de twintigste ontmoeting te laten opkomen als hippe boy. Zo werden een paar maal die momenten die dramatisch waren, onmiddellijk weer teruggenomen door gechargeerde vervolgen of ironiseringen. Want in de V.S. mag je nooit te ernstig, te dramatisch worden. Met hun jarenlange t.v.-ervaring speelde het echtpaar van Duinho ven-van Faassen dit te geconstrueerde stuk soepelweg van de planken. Maar een acceptabele American „Way of Living" werd het daardoor nog niet. Paul van der Plank Het blijft niet bij inspraak al leen bij de wijkadviesraden, zij houden zich ook met beleidsbe paling bezig. De nieuwbakken leden van de wijkadviesraad Noord kregen gisteren van ver tegenwoordigers van de Stich ting Dienstencentrum voor Ge coördineerd Bejaardenwerk te vani horen welke taken voor hen in het verschiet liggen. Allereerst gaat de adviesraad bepalen wat de wijk aan voorzieningen nodig zijn. Dat rapporteert hij aan de Stichting. In Noord be staat bijvoorbeeld behoefte aan een verzorgingstehuis. Verder moet de wijkadviesraad initiatieven ontplooien op het terrein van het Open Bejaarden- werk (om te komen tot bepaalde voorzieningen die in de wijk nodig zijn). Voorts moet de raad de hulp gaan coördineren en voor een evenredige verdeling van de hulp zorgdragen. Ten slotte moet de adviesraad ver slag bijhouden van de werk zaamheden en rapportages en begrotingen kunnen overleggen. Het is overigens ook nog de bedoeling dat de wijkadviesraad zodanig in de wijk wordt inge voerd dat hij kan worden be schouwd als een orgaan dat na mens de ouderen in de wijk spreekt Het Dienstencentrum Noord be strijkt een gebied van 1200 ou deren. Eigenlijk zou de wijk Groenoord ook onder het bereik van het dienstencentrum moe ten worden gerekend, en dat brengt het totaal op tegen de 1800 ouderen. Geschat wordt dat gemiddeld 250 ouderen we kelijks op de één of andere ma nier van het centrum gebruik maken. De nieuwbakken wijkadvies raad nam zich bij zijn installatie gisteren al gelijk voor om veel aan huisbezoek te dpen om alle mensen te bereiken'en ook iets te gaan doen aan de vervoer sproblemen die veel bejaarden hebben. De Wijkadviesraad Noord is voorlopig als volgt samenge steld. voorzitter is mevrouw J. M. Thorn, Anna van Saksen straat 3, tel. 123975. Vice-voorzit- ter is mevrouw C. Barends Hocks, Anna Paulownastraat 25, tel. 120174. Secretaris is de heer J. M. Verkuylen, Van der Duynstraat 10, tel. 133612. Ver dere leden: H. van Borsten, Ju- lianakade 12, tel. 142358; A. Sin- gerling, Van der Duynstraat 15, tel. 149053: D. van Velzen, Van der Duynstraat 7, tel. 134807; G. Higgers, Marnixstraat 63. tel. 144192; M. M. Key van Dam. Lauwerbes 2, tel. 212280 en ten slotte de projectleider van het Dienstencentrum Noord, de heer P. E. W Imhof, Van Ho- gendorpstraat 36, tel. 144912. Vergaderingen van de raad zijn vastgesteld voor de data 2 maart, 23 maart en 6 april. Een verkooptentoonstelling van kunstnijverheidsartikelen die van 14 tot en met 16 fe bruari in het Woongebouw voor Ouderen Rosenburch, Vijf Meilaan 71 in Leiden werd ge houden heeft voor de Stichting Afzetbevordering van Artikelen uit Landen in Ontwikkeling (ABAL) 2500 gulden opgele verd. De Stichting ABAL im porteert artikelen uit de Derde Wereld en neemt zonder win stoogmerk de verkoop ervan ter hand. „Rosenburch" toon de zich bereid om gedurende drie dagen deze artikelen voor de verkoop aan te bieden. Te koop aangeboden werden onder meer lepeltjes, ringen, allehande versieringen voor aan de muur, beestjes en va zen. Vooral bewoners van Ro senburch hebben de artikelen gekocht. Op de foto de gerou tineerde verkoopster ook af komstig van „Rosenburch LEIDEN De gemeente zal eind maart kunnen starten met het uitgeven van grond in de nieuwbouwwijken Koppelstein en Boekhorst. „Er zijn wat problemen gerezen over de toewijzing van de woningen," aldus verklaarde wethouder C. Waal gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening de vertraging die is opgetreden bij de voorberei ding van de plannen. Zoals bekend worden er in de twee gebieden vierhonderd eenge zinswoningen in de premiesfeer gebouwd. Ongeveer vijftienhonderd Leidenaars schreven in op de nieuw bouwhuizen. Daarbij komt dat de gemeente nogal strenge toewij zingscriteria hanteert. Binnenkort zullen de nieuwbouwplannen ter visie worden gelegd. Dan is het wachten op goedkeuring van Gedeputeerde statea Intussen zullen de woningen bestekklaar worden gemaakt. De gronduitgifte start wanneer duidelijk is waar er gebouwd moet worden voor een- en tweepersoonshuishoudens in Koppelstein.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5