Boksbond overweegt protest in te dienen Tilburg kanshebber op duel Karpov-Kortsjnoj HANDBALDAMES NA RUST OP FORSE ACHTERSTAND RUDIE KOOPMANS „KORTSTE" EUROPESE KAMPIOEN IN DE GESCHIEDENIS Badminton- ploeg uit Uber Cup Lotto-toto Sportwereld ,,Aan de top komen we zeker weer" ud-mi, zake dt li, emeni ing kkell rdea an is ïer vo ging e Kor nd ui leer n Eu- jnand jaar Ie PP ge wo PPR oort i R tet en u ingen Idt he yuist PPR. over ng m merv SPORT LEIDSE COURAN1 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 DEN HAAG Nog geen vieren twintig uur is Rudie Koopmans Europees kampioen haifzwaar- gewicht geweest. Gistermiddag besloot de EBU (Europese Boks Unie) de uitslag van het woens dagavond gehouden titelgevecht met de Italiaan Aldo Traversaro te wijzigen, omdat de Spaanse scheidsrechter Perotti een tel fout in zijn puntenbriefje had gemaakt. Vanavond komt het bestuur van de Nederlandse Boks Bond bijeen en zal vice- voorzitter, tevens Nederlands vertegenwoordiger bij de EBU, Jaap Baan, voorstellen een pro test in te dienen tegen de gang van zaken en de kwestie aan de orde te stellen op het EBU-con- gres dat eind maart, begin april in een nader vast te stellen plaats zal worden gehouden. De beslissing, die de Europese Boks Unie heeft genomen, werd „geforceerd" door twee personen: Fernand Leclerc, de Fransman die voorzitter is en de Italiaan Pini, secretaris-generaal van de EBU. Zij hebben vanuit Parijs een willekeurig aan tal leden opgebeld van de ACAB, het uitvoerend comité van de EBU, dat in actie komt bü belangrijke zaken in de Europese protbokswereld als het aanwij zen van kandidaten voor titelgevechten en een kwestie als de onderhavige. Wie dat zijn geweest is niet bekend. Het kan Larsen in Denemarken, Piquet in Zwitserland, Kremer in Luxemburg, Clarke in Engeland zijn geweest en/of anderen. Er is naar hun mening gevraagd en er moet worden aangenomen dat alt hans de meerderheid voor het wijzigen van de uitslag was. De enige die zich heeft ingezet voor Koopmans, is de Duit ser Helmuth Schaube, maar hij is geen lid van de ACAB, omdat Duitsland wor stelt met het probleem van twee boksor- ganisaties, volgens de EBU onmogelijk. Van de tellingen 144—144 van jurylid Berlier (Fr), 145—144 van jurylid Brim- mel (Eng) en 146—145 van scheidsrechter Perotti (Sp) werd de laatste gewijzigd, omdat hij zich bij het optellen een punt had vergist (telling 108 na de elfde ronde, 9 punten voor Koopmans voor de twaalf de ronde maakt 117 en Perotti had 118 geteld). Gewoon Dat betekende dus dat er twee onbeslist hadden en een winst voor Koopmans, zodat Traversaro meerderheid van stemmen zijn titel alsnog heeft behou den en Koopmans weer een „gewone" halfzwaargewicht in Europa is. Leclerc, Pini en zij die geraadpleegd zijn, hebben zich geconformeerd aan artikel 19, paragraaf 1 van het reglement van de EBU, dat zegt dat een uitslag alleen dan wijziging kan ondergaan, indien „er sprake is van een essentiële vergissing". Verkeerd tellen mag als zodanig worden beschouwd en op dat punt kan de EBU weinig worden verweten, ten hoogste over de gevolgde procedure. Rudie Koopmans' manager, de Berlijnse Willy Zeiler, heeft dan ook zijn advocaat Hans Joachim Rust tevens behartiger van de belangen van de Nederlandse matchmaker Henk Ruhling vandaag opdracht gegeven te onderzoeken in hoe verre het aanspannen van een kort ge ding tegen de EBU kans van slagen heeft. Men wil trachten te bereiken dat Aldo EBU beroept zich op „essentiële vergissing" Traversaro wordt verboden zijn titel te verdedigen, maar alleen als Rust, door kneed in bokszaken, daarin heil ziet. Zo niet, dan is de zaak afgedaan. Een punt dat de Berlijnse advocaat Rust zeker ook nauwkeurig in zijn beschou wing zal opnemen, is het feit dat de vertegenwoordigers van de EBU ver plicht zijn de puntenbriefjes nauwgezet te controleren, o.a. op telfouten. Ruhling: „Een scheidsrechter kan een fout maken, dat is menselijk. Maar de heren van de EBU zitten er niet als eregasten. De EBU incasseert vijf pro cent van de gages. Stel twee ton bij elkaar, dan gaan ze toch met tien mille terug. Daarvoor mag verwacht worden dat ze hun taak goed vervullen." Over de matige prestatie die Traversaro woensdagavond in Ahoy heeft verricht, zei Henk Ruhling nog: „Traversaro kan meer. veel meer dan hij heeft laten zien. Hij kon op de een of andere manier niet tot ontwikkeling komen. Waarschijnlijk speelde het feit mee dat hij voor het eerst in het buitenland bokste en dan nog voor zesduizend enthousiaste mensen, die voor het overgrote deel de zijde van Koop mans kozen. Ten tweede speelde het kli maatsverschil hem parten. Het klimaat aan de Middellandse Zee, waar hij woont, is nu eenmaal niet te vergelijken met dat aan de Noordzee." De kans dat de EBU alsnog weder om wijziging in het resultaat zal aanbrengen, is gering, om niet te zeggen minimaal. Ten hoogste kan Rudie Koopmans als eerste uitdager worden voorgedragen door de Ne derlandse Boks Bond, maar het is de vraag of dat betaald kan worden. Hoewel. Traversaro zette tegen Koopmans vrijwillig zijn titel op het spel en kon dus zelf een gage eisen. Indien het een door de EBU „opge dragen" titelgevecht wordt, gaat dat per beurs bieding. De organisator die het meest biedt, krijgt het gevecht in huis en dat zal nooit zo veel zijn (een ton voor Traversaro) als hij thans heeft ontvangen. Hoe dan ook, Nederland heeft voor de kortste tijd in zijn gehele boksge- schiedenis een Europees kampioen gehad. HERMAN VAN BERGEM Hier is Rudie Koopmans nog gesierd met vuiltje aan de lucht leek. Uren na afloop trieste bericht te horen dat hij zijn titel weer bloemen, op een moment dat er nog geen van de partij kreeg de Leeuwardemaar het kwijt was. WASHINGTON - Het Neder landse dame.sbadm in ton team heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van de Europese zone in het toernooi om de Uber Cup. In Washington werd de ploeg met 6—1 uitgeschakeld door Engeland, dat in de eind strijd Denemarken ontmoet. De Nederlandse ploeg was ern stig gehandicapt door het ont- breken van Marjan Ridder, die met hoge koorts te bed lag. Zij werd in het enkelspel vervangen door Hanke de Kort. Een zeer t nerveuze Maureen Oskam Lmoest daarop in een landenwed- ftrijd haar debuut maken en de «lasting bleek te veel voor [haar. I Uitslagen: Karin Bridge—Hanke de Kort 11-7, 11-7; Nora Per- I ry—Maureen Oskam 114, 11—6; Jane Webster—Joke van I Beusekom 9—11, 311; Nora I Perry/Ann Statt—Marjan Ravel- li/Hanke de Kort 15—7, 15—1; Jane Webster/Barbara Sutton Maureen Oskam/Joke van Beu- sekom515, 15-9, 18-15; Web- ster/Sutton—Ravelli/De Kort 12-15, 17—15, 15-1; Perry/Stat- t—Oskam/Van Beusekom 155, 15-7. ssenti e algi ,-oorb rklaai tegen DEN HAAG In lotto 6 van het afgelopen weekeinde is een winnaar, die de eerste prijs van bruto 666.666,67 (een half mil joen netto) ontvangt. Ook de tweede prijs van 173.030,20 (bruto), gaat naar een persoon. De 28 eerste-prijswinnaars uit toto 6 ontvangen elk 6.338,10 bruto. De gegevens van lotto 6 zijn: inleg: 3.642.742; Prijzenbe drag: 1.824.825,63; Eerste prijs: een winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt; tweede prijs: een winnaar, bruto 173.030,20; derde prijs: 213 winnaars, bruto 1.218,50; vier- de prijs: 10.066 winnaars, 34,50; vijfde prijs: 10.072 win naars, 34,30. De gegevensvan toto 6 zijn: in leg: 667.835; Prijzenbedrag: 367.801,19; eerste prijs: 28 winnaars, bruto 6.338,10; tweede prijs: 494 winnaars, 160,50; derde prijs: 3.953 win naars, 28,-. ZUTPHEN Jaap Jonkman won een schaatsmarathon over 35 kilometer. De Leidenaar Kooistra werd zesde. DEN HAAG De return voor de KNVB-bekerstrijd tussen Ajax en Roda JC wordt op woensdag 8 maart gespeeld. MEXICO CITY De nieuwe wereldkampioen boksen zwaar gewicht Leon Spinks moet zijn titel voor 1 juli tegen Ken Nor ton verdedigen. NOORDWIJK In tegenstel ling tot wat onze krant gisteren in een kop boven een intervieuw met trainer Atte Bouma meldde heeft de oefenmeester een con tract getekend bij hoofdklasser Emmen, en niet zoals abusieve lijk boven het stuk stond CEC. Viktor Kortsjnoj is kennelijk lang niet ontevreden met het resultaat van de inschrijvingen voor de tweekamp om de wereldtitel schaken, die voorzitter Max Euwe van de FIDE zo juist bekend heeft gemaakt. AMSTERDAM De Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond (KNSB) heeft de hoogste offerte gedaan voor het organi seren van de tweekamp om de wereldtitel scha ken tussen titelhouder Anatoli Karpov en uitda ger Viktor Kortsjnoj. Bij het openen van de verzegelde enveloppes, waarin de aanbiedingen zijn gedaan door de FI- DE-voorzitter dr. Max Euwe bleek de KNSB een prijzenbedrag van 1.220.000 Zwitserse francs (ƒ1.350.000) be schikbaar te willen stel len ais de schakers naar Tilburg komen. De KNSB lijkt een uitstekende zet te hebben gedaan met zijn offerte voor de organisatie van de tweekamp tussen Anatoli Karpov, de wereldkampioen en zijn uitdager Viktor Kortsjnoj. Niet alleen omdat het aangebo den bedrag van 1,4 miljoen gul den (schakers zijn gevoelig voor prijzen) hoger ligt dan welke van de zes andere aanbiedingen ook, maar zeker omdat Neder land zowel bij Karpov als Kortsjnoj een goede reputatie heeft. Kortsjnoj immers verbleef na- Het lijstje van aanbiedingen ziet er als volgt uit: Nederland (Tilburg) 1.220.000 Zwits. franks Philippijnen (Baguio City) 1.054.350 Zwits. fr. west Duitsland (Hamburg): 1.000.000 Zwits. fr. Oostenrijk (Graz): 1.000.000 Zwits. fr. Italië (II Ciocco) 150.000 Zwits. fr. Frankrijk (Parijs) 100.000 Zwits. fr. plus de helft van de t.v. opbrengsten. Zwitserland: 100.000 Zwits. fr. 15 juli plaats vinden, zodat aan die Tiiburgse voorwaarde kan worden voldaan. Toevallig dat hij Rusland had verlaten een tijd in Nederland. Karpov won vorig jaar het grote inter nationale toernooi in Tilburg en heeft toen herhaaldelijk laten blijken dat hij zich zowel daar, als in zijn verblijfplaats Oister- wijk, bijzonder op zijn gemak voelde. Minder gunstig is zonder twijfel dat Karpov in Tilburg een „uitwedstrijd" zal moeten schaken, gegeven de banden die Kortsjnoj in en met Nederland heeft. Groter Met Nederland hadden nog drie schaakbonden een aanbieding van een miljoen Zwitserse fran ken, of iets meer. Namelijk de Oostenrijkse, met Graz als speelplaats, de Westduitse (Hamburg) en de Philippijnse (Baguio City). FIDE-president dr. Max Euwe had, voor hij de zeven enveloppen opende, gro tere verschillen verwacht. „Ik had", vertelde hij, „gedacht dat de Philippijnse bond er dui delijk uit zou schieten, te meer omdat de vorige keer van daar een aanbod van vijf miljoen is gekomen. Aan de andere kant zijn inschrijvingen van rond de 100.000 francs een beetje naief. Dat is niet meer in overeenstem ming met de huidige situatie." De kosten van Tilburg blijven natuurlijk niet beperkt tot de 1,4 miljoen gulden, die beschikbaar is als „beurs" voor de beste schakers vein de wereld. De twee afgevaardigden van de ge meente. de heren J. de Vlam (voorlichting) en W. van der Wee (financiën), maakten duidelijk dat er voor de totale organisa tiekosten zeker nog een half mil joen bijkomt en dat dus de twee miljoen zal worden benaderd. Tilburg heeft overigens een be perking bij zijn offerte gesteld, namelijk het toernooi dient op uiterlijk 1 augustus aan te van gen. Wanneer dat niet gebeurt, dan vervalt de gedane offerte. Volgens Euwe zal de officiële opening van de tweekamp rond Het contact tussen schaakbond en Tilburg is min of meer toe vallig ontstaan. John Slijkhuis zocht, toen hij met de gedachte speelde een kans te wagen de tweekamp naar Nederland te halen, contact met de voorzitter van de provinciale sportraad in Brabant. Dit voorzitter, De Grood, bleek tevens wethouder van Tilburg en dat leidde tot de band tussen schaakbond en mogelijke organisator. Het reglement voor de strijd om het wereldkampioenschap scha ken zegt dat de partij gaat om zes gewonnen wedstrijden. Dat betekent dat remises voor de uitslag niet meetellen en dat houdt tevens in dat de duur van de match tussen Karpov en Kortsjnoj niet is vast te stellen. Tilburg houdt rekening met een. periode van ongeveer drie maanden. Er is een optie op de Pellikaanhal, waar zeker 3000 toeschouwers per avond een plaats kunnen vinden, tot half oktober. Eventueel kan daarna nog worden uitgeweken naar een andere speelzaal, die aan alle eisen voldoet, binnen de gemeente. Rond 16 maart maakt Euwe be kend op welke datum de tweek amp begint en waar wordt ge speeld. RAALTE Het Nederlandse dames zaalhandbalteam heeft ook de tweede vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Polen verloren. Het werd gister avond in de met ruim 1000 toeschouwers uitverkochte sporthal Tijenraan in Raai te 11—18, na een ruststand van 6—9. Een dag eerder had de Oranje-equipe van trainer Jan Alma in Voorburg de schade beperkt kunnen houden tot één treffer: 16—17. Met Harmie de Kok en doelverdedigster Jenny Rogge, die in de tweede helft bij de stand 10—15 het veld ruimde voor Arja Reinders, als beste speelsters bood Nederland, dat dit jaar zijn opwachting gaat maken in de hoofdgroep van het toernooi om het wereldkampioenschap, voor de pauze goed partij. Zelfs werd door Hannie de Kok de score geopend, maar dat was tevens de laatste keer dat Oranje op een voorsprong mocht bogen. Polen nam snel het initiatief over en hanteerde daarbij de snelle break-out als een levensgevaarlijk wapen, dat de helft van de eerste zes doelpunten opleverde. Aan de andere kant slaagden de meisjes van Alma er zelden in goede openingen te forceren tegen de zeer hechte en geconcentreerd werkende Poolse defen sie. Bovendien acteerde Oranje nogal eens te gehaast, hetgeen te vaak tot balverlies leidde of de tegenstander in staat stelde de juiste tegenmaatregelen te nemen. In wat wel eens zijn laatste persconferentie zou kunnen zijn verteld de verslagen wereldkampioen Mohammed Ali over zijn ervaring in het gevecht tegen Leon Spinks. Boze tongen in de Verenigde Staten beweerden na de nederlaag van Ali dat hij zich niet optimaal zou hebben gegeven om en duel met Ken Norton, dat contractueel was vastgelegd, te ontlopen en daarmee het risico een nog grotere afstraffing te krijgen te vermijden. AKKRUM - Wat Sake Sante- ma, voorzitter van de veelom streden Landelijke technische commissie (LTC) van de schaatsbond, betreft, kan Tjaart Kloosterboer blijven. „Het was de wens van de leden van de vorige kernploeg om aan krachttraining te doden. Daar voor hebben wij Kloosterboer aangetrokken. De tot dusver te leurstellende prestaties hebben mijn vertrouwen in hem niet geschonden. En trouwens die van de kernploegschaatsers ook niet. Je kunt niet verwachten dat de nieuwe trainingsopzet on middellijk resultaten oplevert. Er zal geduld moeten worden opgebracht. Tjaart Kloosterboer en Egbert van 't Oever vormen een prima combinatie en daar heb ik alle vertrouwen in." Sake Santema uit Akkrum is inmiddels al vijf jaar lid van de LTC, waarvan de laatste drie jaar als voorzitter. Geen gemak kelijke taak, want de KNSB lijkt van de en affaire naar de andere te hollen. Na het aan de kant schuiven van Leen Pfrom- mer ten gunste van de volko men onbekende Kloosterboer, volgden de problemen met Hans van Helden. INCASSEREN Toestanden die de ammo om voorzitter van de landelijke technische commissie te blijven bij de meesten in zeer sterke mate zouden doen verminderen. Maar het incasseringsvermogen van Sake Santema blijkt bijzon der groot. „Ik wil iets voor de schaatssport doen en als voor zitter van de LTC heb ik daar toe de gelegenheid. Ik ben dan ook nog lang niet van plan om op te stappen, want er zijn nog veel dingen die ik van de grond wil krijgen." De Fries denkt daarbij o.a aan de vorming van een sprintploeg voor dames. Voorzitter LTC Santema over toekomst schaatsen: want hij is een warm voorstan der van specialisatie. Dat onze heren dit jaar ver uit de buurt van de Noren blijven en ook de Russen niet meer kunnen bijbenen, is voor Sante ma geen verrassing. „Vergeet niet, dat drie grote talenten heb-, ben afgehaakt: Jan de Vries, Joop Pasman en Jan Heida. Dat is eigenlijk een hele schaatsge- neratie. Maar terug aan de top komen wij zeker weer. want ta lent is er genoeg. Misschien be leven wij het nog wel, dat Hil- bert van der Duim straks bij het wereldkampioenschap in Go thenburg al doorbreekt. Die overvloed aan talent heeft ech ter ook zijn schaduwzijde, want veel jongeren raken mentaal te snel opgebrand, omdat zij door de geringe krachtsverschillen voortdurend in een spannings veld verkeren." Harm Kuipers Om Nederland als schaatsnatie terug aan de top te brengen, klinken steeds meer stemmen op om van de deskundigheid van mannen als oud-wereld kampioen Harm Kuipers, die als art is afgestudeerd en zich in de sport fysiologie heeft be geven, gebruik te maken. Santema zegt onmiddellijk dat hij daar zeer positief tegenover staat. „Het kan alleen maar goed zijn om Kuipers erbij te betrekken. Maar daarmee moe ten wij natuurlijk wel wachten tot het seizoen ten einde is, want dan is de tijd aangebroken om alles weer eens op een rijtje te zetten. Een gesprek tussen Kui pers en Kloosterboer lijkt mij dan een nuttige zaak en het zal mij niet verbazen als hun inzich ten dicht bij elkaar blijken te liggen." Santema kan voor die veronderstelling echter geen aanwijzing geven, de realiteit is trouwens dat Harm Kuipers een vernietigend oordeel over de krachttraining heeft uitgespro ken. „Daar heb ik van gehoord. Het was me veel liever geweest, als Kuipers die kritiek niet mid den in het seizoen in de publici teit had gebracht. Als oud schaatser moet hij weten, dat daarmee het zelfvertrouwen van onze jongens wordt onder mijnd". INNERLIJK Dat de LTC regelmatig een mikpunt van kritiek is, vindt Sake Santema de normaalste zaak van de wereld. „Want wij kunnen iedereen nu eenmaal niet tevreden stellen". Dat in tegenstelling tot voorgaande ja ren dit weekeinde bij de natio nale titelstrijd achttien in plaats van zestien dames en heren aan de start komen, loopt vooruit op het plan om ook de junioren kampioenen en de als tweeden geëindigden bij de se nioren. mee te laten doen. Die situatie is in Eindhoven bij de dames al werkelijkheid, maar Wim Pol en Teun Busser ont breken op de deelnemerslijst „Met Van der Duim, Ype Kra mer en Frits Schalij hebben wij al drie junioren en ais Pol en Busser ook mee moesten doen, kregen wij twintig schaatsers aan de start. Dat vinden wij te veel, terwijl het van de andere kant onverantwoord is om de eerste acht in plaats van de eerste tien van het B-kampioen schap in aanmerking te laten komen. Daarmee zouden wij al die senioren, die keihard voor een kans hebben geknokt, ern stig duperen." Sake Santema kan niet ontken nen, dat de affaire-Van Helden er tevens toe leidde, dat de ver houdingen tussen dagelijks be stuur en landelijke technische commissie ernstig werden ver stoord. Maar de keiharde kri tiek, die de LTC een paar maan den geleden in klare woorden op papier zette, en onder de pers verspreidde, komt nu niet meer over zijn lippen. „De structuur maakt het mogelijk, dat het bondsbestuur kan ingrij pen. Maar er moet altijd natuur lijk wel een overlegsituatie zijn. In de zaak van Van Helden is dat misgelopen, maar wij heb ben er een goed gesprek met het bondsbestuur aan overgehou den. Dat heeft geresulteerd in de afspraak dat er een betere taakomschrijving voor de LTC zal komen." Waarmee voor Sake Santema de ambiUe om voorzit ter van deze club te zijn voor de volle honderd procent aan wezig is gebleven. Want een af faire meer of minder brengt de ze Fries niet van zijn stuk. STEVEN TEN VEEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13