i Nixon was er vanaf begin bij betrokken Drama Guernica zal diepgaand onderzocht worden Bondsdag schoorvoetend eens met wetsontwerp tegen de terreur Patriottisch Front: Strijd in Rhodesië hevige R HALDEMAN IN BOEK OVER WATERGATE BUITENLAND LEIDSE COURANT. PAGINA 12 SF (Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON - Oud-president Richard Nixon is van het eerste begin af tot over zijn oren betrokken geweest in het Water- gate-schandaal. Hij heeft de inbraak in het Watergate gebouw, waarmee de hele affaire begon, in zijn opdracht laten uit voeren. Nixon heeft ook zelf geprobeerd de bandjes met belastend materiaal uit te wissen. Aldus enkele van de zware beschuldigin gen in alweer een nieuw Watergate-boek, ditmaal van de hand van Nixons naaste medewerker in die tijd, Bob Haldeman (51). Het boek, getiteld „Het einde van de macht", komt pas 27 februari op de markt. Het boek is echter nu al inzet van een hevige slag tussen de grote Amerikaanse dag- en weekbladen. Vorige week al wist de New York Times Magazine te melden, dat Haldeman zou gaan onthullen wie de geheime tipgever „Deep Throat" is geweest. Nu blijkt echter, dat het slechts om een sterk vermoeden gaat. Volgens Haldeman zou Fred Fielding, naaste medewerker van John Dean, Ni xons voormalige juridische adviseur, best wel eens de man geweest kunnen zijn die de twee Washington Post-journalisten Woodward en Bernstein in het diepste geheim van belangrijke informatie voor zag. Fielding ontkent en Woodward en Bernstein zijn in de verste verte niet van plan hun bron te noemen. De Washington Post heeft intussen ook beslag weten te leggen op een groot deel van het boek. waarvan de voorpublicatie door uitgever Time Books aan de Washing ton Star en Newsweek is verkocht. Het boek wordt op een geheime plaats gedrukt. Time Books heeft 43 transportbedrijven ingeschakeld om het boek op 27 februari in een dag in boekwinkels over het hele land te krijgen. Omslag van het boek van Haldeman Volgens de Washington Post valt het aantal nieuwe feiten in Haldemans boek tegen Hij maakt veel gebruik van eigen theorieën (onder andere over „Deep Throat"). Die theorieën zijn weliswaar meestal gestoeld op feiten maar laten nogal eens ruimte voor een andere interpretatie. Haldeman zegt ervan overtuigd te zijn, dat Nixon zelf opdracht heeft gegeven tot de inbraak in het Watergate-gebouw. Charles Golson zou de operatie moeten leiden. Voornaamste doelwit was het verkrijgen van informatie over mogelijke dubieuze contacten tussen de toenmalige voorzitter van de democrati sche partij, Lawrence O'Brien en de zon derlinge multimiljonair Howard Hughes. Haldeman deelt in zijn boek ook onom wonden mee, dat Nixon zelf heeft gepro beerd de belastende delen van de bandop namen uit te wissen. Volgens Haldeman deed de uiterst onhandige Nixon dat echter zo klunzig dat hij al spoedig tot de ontdek king zou zijn gekomen minstens tien jaar nodig te hebben om alle belastende dingen uit te vegen. Hij zou het volgens Haldeman daarna mogelijk hebben overgelaten aan zijn secretaresse. Rose Mary Woods. Nixon heeft altijd beweerd dat zijn secretaresse verantwoordelijk was voor het „gat" van 18 minuten in de bandjes. Volgens Haldeman heeft Nixon ook per soonlijk toestemming gegeven voor het ille gaal afluisteren van de telefoon van de bekende columnist Joseph Kraft. Nixon heeft steeds volgehouden, ook nog in de recente t.v. gesprekken met David Frost, nooit iets onwettigs gedaan te hebben. Deze t.v. uitzendingen zouden er volgens de Washington Post ook toe hebben geleid dat Haldemans boek veel belastender voor Nixon is geworden. Haldeman verdedigt desondanks de politie ke daden en doelstellingen van Nixon. In het persoonlijke vlak noemde hij hem ech ter kleinzielig, wraakzuchtig, paranoide, koud en humorloos. Nixon is niet in staat gebleken vat te krijgen op de federale bureaucratie. Er werkten volgens Halde man in het bijzonder vier krachten tegen hem: de pers, de bureaucratie, het Congres en de inlichtingen diensten. Haldeman die aanvankelijk een straf moest uitzitten van zo'n 8 jaar, komt in juni aanstaande vrij. Hij heeft dan precies één jaar vastgezeten. Hij is de vierde van de belangrijkste Ni- xon-clan (nadien, Erhlichman en Colson), die zijn Watergate-ervaringen op papier heeft gezet. De memoires van Nixon zelf zullen waarschijnlijk in mei in boekvorm worden gepubliceerd. Bob Haldeman uit de tijd dat hij de eerste assistent van Nixon was, samen met de voormalige president in de tuin van het Witte Huis Europese zetel De Gaay Fortman DEN HAAG Oud-mi van binnenlandse zakt Gaay Fortman wordt lit het Europees parlement volgt drs. De Koning o minister voor ontwikkel! menwerking is geworden. Mr. De Gaay Fortman is lid van de eerste kamer vo CDA. Voor de opvolging v anti-Revolutionair De Koi eveneens naar iemand ui kring gezocht. Wanneer ij Gaay Fortman het Edi parlement binnengaat niet bekend. „De besch van de voorzitters der K der Staten-Generaal mot geslagen worden", zo vei de hij desgevraagd. Oud-voorzit PPR lid PvdA (Van onze parlementaire tie) DEN HAAG - Wijnand Hogevest, die vorig jaar a als voorzitter van de PP lid van de PvdA gewo „Zijn besluit om de PPR wel te zeggen komt voort i opstelling van de PPR ten zien van de PvdA en u en e blijvende tegenstellingen nen de PPR", zo meldt he dA-blad „Roos in de Vuist Van Hoogevest was PPR- zitter in de periode waarin tig) gesproken werd over gressieve samenwerking m oog op de Tweede Kamervi zingen van vorig jaar, tijden van de grote nede die de PPR in die verkiez leed (van zeven naar drie Toen daarna een scherpe ne discussie in de PPR ui trad Van Hoogevest af. B Zo zag Guernica er uit na het bombardement, dat Duitse vliegtuigen hadden uitgevoerd tijdens de Spaanse burgerkrijg van 1936 tot 1939. Het bombardement inspireerde Picasso tot het beroemde schilderij „Guernica". (Van onze correspondent Bill Cemiyn-Jones) Madrid Een gezamenlijke Spaans-Duitse commissie moet nagaan hoe de vernietiging van Guernica in april 1937 zich voltrokken heeft. Pio Cabanillas, de Spaanse minister van cul tuur die de oprichting van deze commissie tot stand heeft gebracht, heeft in het afgelopen weekeinde gezegd dat pas nadat Spaanse en Duitse geschiedkundigen hun onderzoek beëindigd hebben, de Spaanse regering de offi ciële lezing van de gebeurtenissen ruim dertig jaar geleden zou wijzigen. Destijds heeft de Spaanse propaganda beweerd dat het de Basken zelf waren die Guernica in brand gestoken hadden om de Nationalisten in een kwaad daglicht te stellen. Later moest zelfs Franco deze versie wijzigen van deze gebeurte nis die de wereld zeer geschokt heeft. Op 26 april 1937 werd door het Condorlegioen van de nazi's een terreuraanval verricht op Guernica, het centrum van de Baskische cul tuur en zijn traditionele vrijheden. Guernica had geen enkele verdediging tegen een lucht aanval. De enige doelwitten van militair belang waren een kleine wapenfabriek van de fascis ten en een brug over de rivier. Beide werden door de nazi-escadrilles ongemoeid gelaten. Aangenomen wordt dat de Luftwaffe wildé weten wat voor effect een dergelijke terreu raanval op de burgerbevolking zou hebben. Het is nooit bewezen of Franco, bij wijze van wraak op de Basken, het bevel voor de bombardemen ten zelf gegeven dan wel goedgekeurd heeft. Pio Cabanillas wil liefst dat de commissie haar werk zo snel mogelijk begint maar hij is zich bewust van de moeilijkheden: „Wij maken ons geen illusies over het feit dat de Spaanse archieven misschien geen volledige opheldering zullen geven over de gang van zaken", zei hij. „We geloven dat er geen enkel document is, dat uitsluitsel zal geven over de vraag wie verantwoordelijk is voor het bombardement. Toch denken we dat er een aantal documenten zijn die licht zullen werpen op dit onderwerp. Ik bedoel degesprekken tussen generaal Mola (deze was de commandant van Franco's troe pen in noord-Spanje) en officieren van het Condorlegioen op 2 april en de gesprekken tussen Franco en Mola over het Condorlegioen op 23 en 25 april. Uit de documenten zou kunnen blijken welke verhoudingen bestonden tussen Franco, zijn generale staf, en het Con dorlegioen en welke overeenkomsten tussen hen bestonden over luchtoperaties". Het is niet onmogelijk dat uit de documenten zal blijken dat het sein aan het Condorlegioen om te gaan bombarderen wel degelijk door Franco en generaal Mola gegeven is. De Westduitsers werken met Spanje samen. De regering in Bonn heeft maar één voorwaarde gesteld, namelijk dat er niet alleen Duitse papieren beschikbaar worden gesteld aan Spanje, maar dat omgekeerd ook Duitse histo rici Spaanse archieven zullen mogen inzien. West-Duitsland wil deze zaak uitdiepen ter nale ving van een twee jaar geleden gemaakte belof te voor een „symbolische schadeloosstelling aan de bevolking van Guernica. De Spaanse commissie zal worden geleid door dr. Luis Ruiz de Aguirre. Ook een Amerikaanse historicus, Herbert Southworth zal er aan deel nemen. Tegelijkertijd hoopt Spanje dat Picasso's schil derij „Guernica", dat geinspireerd is door de tragedie, aan het land teruggegeven zal worden. Advocaten van de nazaten van Picasso en de beheerders van het museum van moderne kunsten in New York, waar het schilderij op het ogenblik in bruikleen hangt, zouden volgens zeggen niet tegen teruggave zijn. Picasso heeft altijd zijn schilderij aan het Spaanse volk willen geven, maar wenste geen overeenkomst te sluiten met Franco. De vraag is echter waar het abstracte schilderij zou moeten hangen als het in Spanje aankomt. Het zou het belangrijkste werk kunnen worden in het nieuwe museum voor moderne kunsten in hét universitaire complex van Madrid, maar de Basken willen het hangen in het voorgestel de nieuwe nationale centrum. Op die dag in april 1937 werd het hele centrum van Guernica platgebombardeerd door Hein- kels en Junkers, terwijl Messerschmidts op de bevolking schoten. Naar schatting 1000 mensen van de bevolking van 7000 lieten het leven, terwijl er nog veel meer gewond werden. De Basken willen nu een museum voor .cultuur en verzet" bouwen in Guernica. Picasso's schil derij zou hierin de ereplaats moeten innemen, naast werken van Baskische kunstenaars. Pio Cabanillas heeft de medewerking van de Spaanse regering beloofd. Copyright The Guardian (Van onze correspondent AMI van Vree) BONN De regeringscoalitie van so ciaal-democraten en liberalen in Bonn kan weer opgelucht ademen nadat gis teren de Bondsdag met een uiterst schrale meerderheid de zogenaamde an- ti-terreurwetten heeft aangenomen. Maar voor veel anderen onder wie ook afgevaardigden in de fracties van SPD en FDP wordt dit politieke succesje overschaduwd door het feit dat weder om democratische rechten en vrijheden zijn beperkt ten behoeve van een betere bestrijding van het terrorisme. Voor een aantal SPD-ers woog deze overweging zelfs zo zwaar, dat zij heb ben aangekondigd het behoud van de rechtsstaat te willen laten prevaleren boven het behoud van de coalitie en tegen het wetsvoorstel te zullen stem men. Slechts door op het laatste moment enkele artikelen af te zwakken kon de SPD-leiding het aantal tegenstanders te rugbrengen tot een politiek ongevaarlij ke minderheid. Deze dwarsliggers handelden niet alleen naar ei gen geweten maar wisten zich ook gesteund door de „basis". Niet alle nieuwe artikelen tasten de grondrechten van de Duitse burgers aan. Zo kon men weinig bezwaren hebben tegen de bepaling dat advocaten alleen met him cliënten mogen spreken wanneer ze door een glaswand van elkaar gescheiden zijn. Het staat namelijk vrijwel zeker vast dat door het ontbreken van zo'n scheiding wapens en andere voorwerpen de gevangenis van RAF-leden zijn binnengesmokkeld. Evenmin veilt weinig aan te merken op het artikel dat politiecontróles van personen en onderzoeking van voertuigen uitdruk kelijk legaliseert, al is misbruik van deze bepaling zeker niet uit te sluiten. Veel bedenkelijker is het zogenaamde „razzia-arti kel", dat het doorzoeken van hele woningblokken mogelijk maakt, zonder dat voor elke bewoner een afzonderlijk bevel tot huiszoeking aanwezig be hoeft te zijn. Hier wordt de grondwettelijke „on derschendbaarheid van de woning" danig geweld aangedaan. De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt verlaat Een ernstige aantasting van de persoonlijke vrij- par|ement na zijn Pyrrhus-overwinning ten aanzien de anti-terreu rwet. De uitslag van.de stemming was 12 uur mag worden vastgehouden om zijn identi- voor en 244 tegen. Vier van zijn partijgenoten (S teit vast te stellen. stemden tegen. Huber: ,,Ik kon vluchten" München (AFF) Dieter Huber, de 30-jarige secretaris buitenland van de Beierse Christelijke Sociale Unie (CSU), heeft gisteren verklaard dat hij er woensdag in is geslaagd aan zijn ontvoerders te ontsnappen. Eerder had Huber gezegd dat hij door de ontvoer ders ergens uit de auto was gegooid. Volgens Huber had hij kans gezien de chaffeur buiten gevecht te stellen nadat deze korte tijd was ingedommeld. Dit gebeurde terwijl de bewaker, met zijn pistool met geluiddemper naast zich op de bank, een boek zat te lezen. Toen Huber van de gelegenheid gebruik maakte en de deur opendeed, werd de bewaker wakker. Hoewel de bewaker er nog in was geslaagd om de politicus vast te pakken, kon Huber zich teweer stellen en vluchten. LONDEN (Rtr) De guerrilla strijders van het patriottische front van Zimbabwe hebben bekendgemaakt dat zij hun oor log ter omverwerping van het blanke minderheidsbewind in levensduur van de tussenti gemengde regering die algi ne verkiezingen moet voorbi den. Geen van de vier delegaties de medelingen doen over de Het door sabotage beschadigde segment van de oliepijplijn in Alaska. Sabotage aan pijpleiding in Alaska FAIRBANKS (Reuter) Het gat dat de een bom die een gat van vijf centimeter sloeg afsluiting noodzakelijk heeft gemaakt van in de 1.20 meter dikke buis. Vijf uur nadat de oliepijpleiding die uit het Amerikaanse het lek in de pijp was geconstateerd, slaagde Alaska naar het zuiden loopt, is veroorzaakt men erin het te dichten. De politie heeft door saboteurs. De politie in Fairbanks, dat geweigerd nadere bijzonderheden bekend te 50 kilometer ten westen van het gat ligt, maken. zei dat explosievendeskundigen van het Het contróle-centrum in Valdez draaide de Amerikaanse leger dit hebben vastgesteld, aanvoerkraan naar de pijpleiding dicht na- Het lek is inmiddels gedicht. dat een piloot vanuit de lucht had gezien dat De saboteurs hebben gebruik gemaakt van er een lek was. Rhodesië zullen intensiveren. Zij noemden de interne rege ling die woensdag in Salisbury is bereikt een daad van ver raad. Het desbetreffende communi qué van het patriottische Front die de zaak van de interim-r werd uitgegeven m Maputo in ring zal vergen. Twee nation Mozambique en omgeroepen door de plaatselijke radio. De twee leiders van he't front, Joshua Nkomo en Robert Muga be hadden de regeling die zwart en blank in Salisbury hebben bereikt reeds verworpen. tische delegaties verklaai dat de overeenkomst tegen einde van deze maand zou nen worden ondertekend, it waarschuwden dat zich n lijkheden kunnen voordoen. De besprekingen over de st Het verraad dat er volgens het krachten richtten zich volj nationalistische zegslieden al op de „vrije terugkeer" guerrillastrijders die momei buiten Rhodesië verblijven, schop Moezorewa en dom Sithole staan erop dat di worden opgenomen in de str Rhodesische krachten of als burgers hun geboorteland mogen te front door is gepleegd, is raad jegens het „volk van Zim babwe". Premier Ian Smith en drie ge matigde zwarte nationalistische bewegingen bereikten gisteren overeenstemming over de toe komst van strijdkrachten. Na twee-en-een-half uur praten keren. Het officiële standp was men het gisteren in beginsel van de Rhodesische regerin eens geworden over de strijd- deze zaak is onderhevig aan krachten, een van de twee pun- litaire censuur. Dat op dit ten die voor de formele be- in beginsel overeenstemmii krachtiging van het akkoord bereikt kan wijzen op een nog moesten worden opgelost, bod aan de guerrillabewegin Het andere punt is de rol en de wapens neer te leggen. Egypte en Kenia geven vliegtuigen terug CAIRO (AFP) Egypte en Kenia hebben een akkoord bereikt over de wederzijdse te ruggave van vliegtuigen die in respectievelijk Cairo en Nairobi aan de grond worden g« den. De affaire begon woensdag toen Kenia een Egyptisch vrachtvi tuig tot landen dwong dat was geladen met wapens. Het toe j was op weg naar Somalië, maar had volgens de Keniase autoi ten geen toestemming om over Keniaas grondgebied te vliej j Als vergelding hield Egypte gistermorgen twee Keniase vliegtuig aan de grond.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12