n ffii deTijd ACCENT W esten ^sceptisch /over dansen interne regeling Rhodesië larter nodigt ook Begin uit sua HP Klant is geen koning meer 'Berüjimiogendheden verzetten zich tegen mensensmokkel CDA: overeenkomst hulp aan Suriname handhaven Mahler neemt afstand van Rote Armee Twijfel aan ontvoering van Huber VN WIL RICHTLIJNEN VOOR SATELLIETEN MET ATOOMKRACHT RE; ^an morfine verslaafde tion verdacht van reeks moorden deHPENE I-BUITENLAND LEIDSE COURANT/ WEST-BERLIJN (Reuter) Op verzoek van de Sovjet-Unie hebben de drie andere geallieerden uit de tweede wereldoorlog de regering in Bonn verzocht te verhinderen dat de smokkel van Oostduitse vluchtelingen via West-Berlijn voort duurt, zo is woensdag uit welingelichte kringen in de door de DDR omsloten stad vernomen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Fran krijk en de Sovjet-Unie dragen krachtens hun vier-mogendhedenakkoord de uiteindelijk ver antwoordelijkheid voor Berlijn. Sinds het begin van de jaren '70 is de Oostduitse wegcontrole in de 175 kilometer lange corridor tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek aan zienlijk minder scherp geworden. Het aantal Oostduitsers dat in vrachtwagens of in de kof ferbak van particuliere wagens naar de bondsre publiek uitwijkt is, naar verhouding, gestegen. Die „mensensmokkel", zoals de DDR het noemt, is een steen des aanstoots in de betrekkingen tussen beide Duitslanden. De DDR beschuldigt Bonn ervan deze exodus aan te moedigen, hoe wel de grensovereenkomsten het gebruiken van een dergelijke vluchtweg expliciet verbieden. Volgens de bronnen in West-Berlijn hebben de Russen allereerst op hoog niveau de Fransen benaderd. Dezen namen de zaak op met de Britten en de Amerikanen, waarna de drie westerse mogendheden op lager niveau contact legden met de autoriteiten in Bonn. oei Tijdens de bekendmaking v.l.n.r. Moezorewa. Gabellah, Chirau en Smith. hek SALISBURY (Rtr/UPI) De da: Westerse wereld heeft sceptisch - gereageerd op het in Salisbury lereikte akkoord tussen het üjai ilanke minderheidsregime van „ddjpremier Smith met drie gema- igde nationalistische groeperin- is heen over een regeling die moet eiden tot een zwart meerder- leidsregime. In de Rhodesische 'a ioofdstad Salisbury hoopt men bru linnen enkele dagen een over- n m ;angsregering te kunnen vor- la» «en. In ;slan len enthousiaste premier Smith deelde elan P korte persconferentie rtiee dat de is^cht hoofdpunten van de nieuwe grond- n b wettelijke regeling nu zijn opgelost, inclu sief een ingewikkelde methode voor de verkiezing van de blanke leden in het straks 100 leden tellende parlement. „Het is een overwinning voor gematigdheid in plaats van strijd en het doden van men sen", juichte Smith. Naast hem zaten bisschop Abel Moezorewa, dr. Ellioth Ga bellah, de plaatsvervanger van ds. Sithole en stamhoofd Jeremiah Chirau. De rege ling is drie weken opgehouden door on enigheid over de rechtstreekse verkiezing van de 28 blanke leden van het parlement door uitsluitend blanke kiezers; Moezore wa had hiertegen grote bezwaren. Ook zijn de partijen het erover eens geworden dat de grondwet waarborgen moet bevatten om de 268.000 blanken te beschermen tegenover de 6,7 miljoen zwarten. De blanken -zullen de macht hebben om de afschaffing van die garan ties te voorkomen. Binnen tien jaar zal het niet mogelijk zijn de garanties voor de blanken te veranderen, zonder instem ming van twee derde van het aantal parlementsleden. Die waarborgen houden ondermeer in dat alle burgers naar de rechter kunnen gaan als zij menen dat hun rechten zijn aangetast, dat geen eigendommen wor den genaast zonder passende schadeloos stelling en dat pensioenrechten zijn be schermd, zelfs in het buitenland. De zwarte nationalisten zijn hiermee ak koord gegaan, hoewel zij vrezen dat deze bepaling fnuikend kan zijn voor de eco nomie van het land. Het beginselakkoord voorziet in stemrecht voor alle burgers van 18 jaar en ouder. Desondanks moeten nog verscheidene in gewikkelde zaken worden opgelost Zo moet men regelingen treffen voor een bestand na vijf jaar strijd, de samenstel ling van de veiligheidstroepen en de op vang van de slachtoffers van de strijd. Ook moet men maatregelen nemen tegen discriminatie, in verband met de herzie ning van vonnissen, e.d. Het akkoord is een ernstige tegenslag voor het streven van Engeland en de Verenigde Staten om tot een regeling voor Rhodesië te komen met alle partij en, waaronder het Patriottisch front van Moegabe en Nkomo die de gewapende strijdmacht van de guerrilla's onder hun bevel hebben. Engeland geeft de regeling tussen Smith en de gematigde zwarte leiders weinig kans van slagen. Washing ton noemde de regeling onaanvaardbaar. De oorlog in Ethiopië, nog niet zo lang geleden de „vergeten oorlog" geheten, neemt steeds gruwelijker vormen aan. Inwoners van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba lopen langs het levenloze lichaam van een contra-revolutionair die vorige week door militie- werd vermoord. Kennelijk ter afschrikking heeft men het lijk al een week laten liggen. Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bij de verlening van ontwikkelingshulp aan Su riname zal het Nederlandse be leid zich moeten blijven richten op handhaving van de gesloten overeenkomst en de materiële inhoud daarvan. Deze mening verwoordde CDA-Kamerlid van Dam gisteravond tijdens het debat over de begroting van Ontwikkelingssamenwerking. De heer Van Dam drong er op aan dat de gedane wederzijdse toezeggingen niet op losse schroeven worden gezet. Wat de uitvoering van de overeenkomst betreft, daarbij zal van Neder landse kant misschien wat meer rekening moeten worden gehou den met de Surinaamse volks aard en het daar gebruikelijke tempo. Van Suriname mag wor den verwacht dat het bij het voortschrijden van de tijd in toenemende mate zijn zelfstan digheid en de daarmee samen hangende verantwoordelijkheid realiseert. Koningin Juliana heeft gisteren #bij haar vertrek uit Suriname na een staatsbezoek van zeven dagen gezinspeeld op de proble men over de ontwikkelingssa menwerking tussen Suriname en Nederland. Ze zei o.m. een begin van de opbouw van Suri name gezien te hebben. Ik prijs ieder gelukkig die mag meewer ken aan deze inspirerende op dracht, zelfs als het ten koste moet gaan van bepaalde voorde len elders. De vorstin sprak over een „oude maar blijvende en zich steeds verjongende vriendschap tussen Nederland en Suriname". Koningin en prins Bernhard vlogen met hun gevolg naar New York voor een bezoek aan prinses Christina. Zondag keren ze terug naar Ne derland. BERLIJN (AFP) Horst Mah ler, de linkse advocaat die be hoorde tot de harde kern West- duitse aktivisten, waaruit later de „Rote Armee Fraktion" (RAF) ontstaan is, heeft zich via de televisie gedistancieerd van verdere terreur in de Bondsrepubliek. Het interview was opgenomen in de Westberlijnse Iegel-gevan- genis, waar Mahler 14 jaar uitzit wegens zijn aandeel in de ge welddadige bevrijding (1970) van wijlen Andreas Baader. Volgens Mahler moet de conclu sie worden getrokken dat ter reur negatief werkt De vroege re strafpleiter heeft zich al eer der afgezet tegen de terreur van jongere lichtingen in het West- duitse aktivistendom. Bus in ravijn: elf kinderen omgekomen AGUAS BUENAS (AP) - In het bergachtige midoosten van Porto Rico zijn gisteren elf schoolkinderen om het leven gekomen en meer dan 30 ande ren gewond geraakt, toen de bus waarin zij zaten in een 150 meter diep ravijn stortte, zo heeft de politie bekend ge- De bus was met zestig tot tach tig leerlingen op weg naar een openbare school in Aguas Bue- nas toen het ongeluk gebeurde. Met hefschroefvliegtuigen zijn de slachtoffers naar ziekenhui zen in San Juan en Caguas overgebracht EGYPTISCH VLIEGTUIG MET WAPENS ONDERSCHEPT De Keniase luchtmacht heeft gisteren een Egyptisch vliegtuig onder schept dat met 20 ton wapens en munitie op weg was naar Somalië Het toestel werd gedwongen te landen op het vliegveld bij Nairobi, waar de lading werd gelost. Begin deze week had de Egyptische ambassadeur in Kenia verklaard dat Egypte een van de landen is die militaire steun aan Somalië geven. Egypte zou 5000 militairen en „humanitaire goede ren" naar Somalië sturen (Van onze correspondent) BONN De politie van "Mun- chen staat vooralsnog terug houdend tegenover de uitlatin gen van de USU-politicus Die ter Huber dat hij maandagoch tend vroeg door drie of vier gewapende mannen is ont voerd. Huber werd gisterochtend ge vonden op de Autobahn bij München: hij verkeerde in een shocktoestand en moest ui een ziekenhuis worden opgenomen. Huber zegt door zijn ontvoer ders uit een blauwe Volkswa genbus te zijn gegooid. Hij weet echter niet meer waar hij zich heeft opgehouden. Naar zijn zeggen werd hij in de bagage ruimten van auto's opgesloten. Veel van wat er precies is ge beurd, kan hij zich niet meer herinneren. De artsen in het zie kenhuis hebben echter geen te kenen van geweldpleging bij Huber geconstateerd. NEW YORK (AP) De organisatie van de Ver- andere staten in de gelegenheid stellen daarop hun enigde Naties wil strenge internationale richtlij- commentaar te geven. nen invoeren die ongelukken met satellieten die Het land dat tot lancering van een dergelijke gebruik maken van atoomenergie moeten voorko- satelliet wil overgaan moet daarvan de Verenigde men. Voorts wil zij landen hulp gaan bieden die Naties in kennis stellen Dit land zal ook die staten in de toekomst mogelijk door een dergelijk onge- informeren die betrokken kunnen worden bij een luk worden getroffen. Stephen Doyle, een Amerikaanse ruimtedeskundi- ge, stelde de VN subcommissie voor wetenschap- daarvan kennis geven, pelijk onderzoek in de ruimte voor een bindende **et verlenen van hulp by de opsporing van multilaterale overeenkomst aan te gaan op basis brokstukken en de opruiming daarvan en het van de drie volgende elementen: bieden van eerste hulp aan personen die aan straling hebben blootgestaan. Bestaande interna- Richtlijnen voor nucleaire krachtbronnen voor tionale organisaties zouden bij de hulpverlening gebruik in de ruimte. Daarbij moet het land dat een coördinerende taak kunnen vervullen, waarbij een nucleair voortgedreven satelliet in de ruimte zij ook de kosten van de operatie in behandeling wil brengen een veiligheidsanalyse verstrekken en zouden moeten nemen. terugkeer van de satelliet naar de aarde. Voorts zal iedere andere staat die over relevante informa tie beschikt over een neerstortende atoom-kunst- ASHINGTON (AFP) - Presi- ent Carter heeft premier Be- in van Israël uitgenodigd voor en bezoek aan Washington, zo gisteren officieel bekendge- laakt door de woordvoerder an het Witte Huis. „Het bezoek ou begin maart kunnen plaats- ebben", verklaarde de>woord- oerder. )e uitnodiging aan Begin volgt p de bekendmaking uit Was- ington dat de Amerikaanse re- ering oorlogsvliegtuigen zal le- eren aan Egypte en Saoedi- irabië. De Amerikaans-Isr'aeli- che betrekkingen waren hier- al slecht, door de stelling- ame van Washington tegen de ïging van Israëlische neder- leken zettingen in de bezette Arabi sche gebieden. Begin verblijft in principe in april in de Amerikaanse hoofd stad in verband met feestelijk heden ter gelegenheid van de 30-ste verjaardag van de stich ting van de Joodse staat Woordvoerder Ken Brown van het ministërie van buitenlandse zaken in Washington wees een Israëlisch verzoek af om het besluit oorlogsvliegtuigen aan Egypte en Saoedi-Arabié te le veren. te herzien. „Het besluit terzake staat vast", zei Brown. „Wij hebben met het standpunt van anderen reke ning gehouden toen wij het na men." lENDERMONDE (AP) Een non en verpleegster die verslaafd »u zijn aan morfine, wordt thans door de politie ondervraagd voor n verband met de dood van tien van haar patiënten, allen mensen ÖP leeftijd en zonder bloedverwanten. I») wordt ervan verdacht die patiënten te hebben gedood om zich lan hun eigendommen toe te eigenen en te verkopen om aldus >et verdovende middel te kunnen aanschaffen, aldus is door de jolitie in het Belgische Dendermonde bekend gemaakt >e 44-jarige zuster Godfrida van de apostolische orde van de H. ozef, is verleden week gearresteerd, verdacht van diefstal, het ebruik van verdovende middelen en van valsheid in geschrifte, wht jaar geleden was zuster Godfrida, na wegens een hersentumor citeit e zijn geopereerd, gewend en verslaafd geraakt aan morfine. In particuliere kliniek heeft men haa*- ontwenningskuur laten ndergaan. n de )e lichamen van 10 patiënten, die T torven tussen januari naat- b augustus 1977, zullen worden opget en geschouwd om vast .loog,!6 stellen of zich daarin (te) grote hoe vev meden insuline bevinden. Elsevier besteedt aandacht aan de Zuid-Molukkers die zich te gen hun leiders keren. „Wij heb ben Manusama nu helemaal af geschreven en de dominee ook. Die is nu ook op Manusama's hand. Goed beschouwd is de afstand tussen de strijdbare jon geren en de RMS-leiding groter dan ooit" Bij de affaire van de koopsom polissen de conclusie: „Zal een van de zes ministers opstaan om opening van zaken te geven of zal de journalist Van Wijnen zijn bron zelf noemen? Zoals de zaken er nu bij staan zal dit geen van beide gebeuren en daarmee is het onderzoek dat de commissie-Klompé instelt, tot mislukken gedoemd." Het omslagartikel constateert dat de klant in Nederland geen koning meer is. „Of we nu in het warenhuis staan of aan het loket, of we ons in een restau rant bevinden of tegenover een ambtenaar, in zakelijke en maatschappelijke contacten: dienstbetoon is een luxe waarop de klant geen recht meer heeft Hij mag betalen en zich vooral rustig houden" Voorts een interview met ko ning Hoessein van Jordanië. „Mislukking van Sadat's vredes missie zou een totale catastrofe zijn. Dan is de hele wereld be drogen en zullen allen weten wie daarvoor verantwoordelijk De Haagse Post schrijft over de politici en de belastingmazen: „Hier komt geen mens meer uit. Iedereen zal zijn eigen grenzen trekken. Ook de meest deskun dige commissie kan hier niet het laatste woord spreken. De com missie moet zich maar beperken tot de feiten. Het zal al moeilijk genoeg blijken om die allemaal boven water te krijgen". Jan Terlouw plaatst kantteke ningen bij het onderhandelings dagboek van Ed van Thijn. „De critici thuis weten hoogstens theoretisch dat onderhandelen ook weggeven betekent. Ze ma ken de uitputtingsslag niet mee, het murw maken, de lichamelij ke vermoeidheid, de walging van de argumenten waar al uren geen variatie meer in zit. de pijniging van de hersens om nog een nieuwe formulering een nieuw compromis te bedenken" Oud-KVP-voorzitter De Zeeuw zegt in een interview. „Straks zal wel blijken dat de linkervleugel van het CDA zich voornamelijk mag beperken tot het stellen van de ethische normen, terwijl de partij in feite een gematigd j conservatief beleid voert Ook een vraaggesprek met ir. Manusama. „De Zuid-Molukker is een gecompliceerd wezen. In het kader van onze strijd ben ik bezig geweest dat te analyse ren en je zult zien: bij de meeste Zuid-Molukkers kun je niet er van op aan wat ze zeggen. Onze grootste vijand is de Zuid Mo- lukker zelf." Vrij Nederland over de affaire van de koopsompolissen: „Is het niet om te huilen dat net als twee jaar geleden er weer drie wijzen te voorschijn getoverd worden om een schandaal af te laten koelen? Begrijpt u nu waarom zoveel kamerleden dë afperser van Lockheed niets kwalijk namen?" CHU-voorzitter en verzekerings man Van Leeuwen: „Ik heb dit onderwerp indertijd zo vaak mogelijk bij de CDA-Kamerle- den aangesneden. Je mag als ondernemer toch wel de me ningsvorming beïnvloeden? Daarom zit ik nu juist van dichtbij in de politiek." In een artikel over het Midden- Oosten deze conclusie: „Er zit geen oplossing in. Sadat heeft al zijn troeven uitgespeeld, is vast gelopen en zal moeten aftreden. Gebeurt dat, dan valt een radi calisering van Egypte te ver wachten en daarmee van een groot deel van de Arabische we reld." Het blad publiceert ijzingwek kende uittreksels uit het dag boek van Goebbels. Voorts praat Ivic over de ware reden van zijn ontslag als Ajax-trai- ner. „Dit Ajax kan het beetje succes dat we nu hebben, niet continueren. Ik heb in de afgelo pen anderhalf jaar acht a negen spelers verloren, een speler te- rug gekregen, en toch verwacht men van mij het zelfde succes. Ik moest ter aanvulling van de a-selectie jonge spelers uit het c-team opnemen. Daarom staat het c-team nu onderaan in de competitie. Volgens mij is dit Ajax niet goed genoeg meer voor de naam die het heeft ge had. Deze groep heeft voor con tinuering van succes minimaal drie aankopen nodig." De Tijd over de Zuid-Moluk kers: „Hoe tragisch het ook is. de aantasting van het heilig en heilloos geloof in de RMS lijkt j alleen van binnenuit te kunnen komen. Er zullen eerst scheuren 1 komen, daarna brokken. Dat dit alles vredig en geluidloos zal verlopen, is helaas een vrome wens". Voorts een groot portret van de Limburgse doorbraak socialist dr. Sjeng Tans. „De onkerkelijk heid in Limburg is percentsge wijs werkelijk heel onrustba rend. Maar hoe kan het anders? Wat men daar als kerk ver koopt, ondervindt bij een jonge generatie geen weerklank. Elders een analyse van de huidi ge priesteropleidingen. „Vanuit de kerk zou het nuttiger kunnen zijn op de kritiek in te gaan dan struisvogelpolitiek te bedrijven door de opleidingen maar af te schrijven. De kerk staat niet los van onze tijd. Het bestaan van grote spanningen in de kerk kan dus geen reden zijn de kerk maar af te schrijven. Om pre cies die reden dienen ook geen studenten maar docenten of op leidingen te worden afgeschre ven". Bij de affaire van de koopsom polissen de kanttekening: „Mocht er zoiets als een anti- CDA-hetze achter steken, dan is dat intens verwerpelijk en heel vies. Maar het blijft goed dat begrippen als openbare moraal, fiscale moraal en vooral fatsoen weer eens aan de orde kwamen. We zijn er aan toe." In de Groene Amsterdammer veel aandacht voor de rol van de PvdA bij de komende Euro pese verkiezingen en voor de socialistische jongeren in West- Duitsland. Voorts een interview met Hans Boswinkel, voorzitter van de kunstenaarsorganisatie NW. „Wij eisen meer geld van CRM, maar hebben ook iets te bieden. We zitten in Nederland met een grote werkloosheid. Veel mensen weten niet wat ze met hun vrije tijd aan moeten. Het dubbelartikel gaat over het huidige Amerikaanse defensie beleid ofwel „Carter maakt de ondenkbare oorlog in Europa weer denkbaar". Want: „Carter is in snel tempo bezig de meest gevaarlijke president te worden die we ooit hebben gehad, en gedeeltelijk komt dat omdat weinigen denken dat hij dat is. Carter's nadruk op bruikbare strijdkrachten in Europa is het meest alarmerende nieuws dat uit de hoofden van strategische theoretici is gekomen sinds de Trumanperiode". Hervormd Nederland over de affaire van de koopsompolissen: „De omschrijving van de op dracht van de commissie van onderzoek is te beperkt. Er wordt alleen in gesproken van koopsompolissen, terwijl ten minste zo belangrijk is of mis schien ook kortlopende premie polissen zijn aangeschaft. Be perkt de commissie zich uitslui tend tot de omschrijving van haar opdracht, dan moet eene- ventueel ontlastende uitslag van het onderzoek bij voorbaat als waardeloos worden be schouwd." Voorts een interview met oud minister Lubbers. „Ik kan me voorstellen dat er Kamerleden zijn die net als andere Nederlan ders die dingen hebben gekocht, maar de bewering over het tip pen door de staatssecretaris, dat vind ik gewone laster. Het wordt je maar even aangedaan. Kopje koffie, boterham met een eitje, lekker de krant even lezen en daar staat hetHet is las ter. Dit kan niet. Zo kan men elke bewindsman van de gekste dingen beschuldigen en hem dan uitdagen te bewijzen dat het niet waar is." De vermaarde Duitse sterren wachter prof. Kaminski zegt in een vraaggesprek: „Misschien is het ongeluk met de Russische satelliet nog een geluk bij een ongeluk, als de mensheid erkent dat het zo niet door kan gaan en erover na gaat denken wat onze kinderen en kleinkinderen boven het hoofd hangt Accent is deze week voor een deel gevuld met vrijblijvende onderwerpen als hypnose en acupunctuur. Het omslagartikel gaat over de Nederlandse speel film Geluiden uit Hollywood. „Hoe kunnen jullie in Holland zo lyrisch doen over Rutger Hauer. Die man krijgt geen woord normaal over zijn lippen. Uren heeft die man me gekost. We hebben die rol van Hauer zo klein mogelijk gemonteerd, want er was weinig met hem te beginnen" En: „De hoogmoedi ge Nederlander moet bedenken dat een willekeurige buitenlan der naar een Nederlandse film gaat zoals wij een toevallig pas serende Bulgaarse of Boliviaan se film benaderen. Alleen als het regent of in de allervriende lijkste bui effe tien minuten kij ken of het wat is."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7