Bisschoppen achter brief Raad van Kerken tegen invoering neutronenbom Lijkverbranding niet zonder gevaar Uitgave eigen katechismus van bisdom Roermonc= te betreuren h 'n beetje beter Bisschoppen tevreden over start LPO-III tic re BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 Zijn er nu wel of niet teveel geneesmiddelen op de markt7 Waar gaat het naar toe met de geneesmiddele nontwikkeling? In dit artikel, in onze serie over de gezondheidszorg, ruime aandacht voor de geneesmiddelen waarvan we er pér Nederlander per jaar handenvol slikken. En of dat allemaal terecht is. mogen we best eens ter discussie stellen. Er lijkt een kentering op gang te komen.er komen wat minder geneesmiddelen bij en we steken in ons land vergeleken bij andere landen nog vrij gunstig af Niettemin: het medicijngebruik kan gehalveerd worden DEN HAAG We slikken ons ziek aan medicijnen. In Nederland alleen wordt per jaar meer dan een miljard gulden uitgegeven aan deze symptoom bestrijders. Er is geen ziekte of er lijkt wel een kruid tegen gewassen, maar toch vertellen de statistieken van de Wereldgezondheidsorganisatie, dat er 500 ziekten op de wereld voorkomen en dat slechts dertig procent daarvan met behulp van medicijnen te genezen is. Dat houdt in. dat we zo'n 150 tot 300 geneesmiddelen nodig zouden hebben. Toch brengt de multinationale genees middelenindustrie ongeveer 200.000 verschillende medicijnen onder het we reldvolk. Een eerste gedachte is dan onmiddelijk, dat we met z'n allen dui delijk te veel slikken. En dat niet alleen, we betalen er te veel voor en tenslotte weten we niet eens wat we slikken. De medicijn vervult in onze maatschappij een belangrijke rol. De arts schijnt een sleutelpositie in te nemen, want hij beslist immers wat we moeten slikken. De pharmaceutische industrie heeft echter de geneesmidde len in handen. Wij slikken, betalen en zijn nog blij ook. Al kunnen we ons gemakkelijk verslikken. In Nederland is er gelukkig geen over vloed aan medicijnen. In ons land staan bijna 3500 geneesmiddelen geregi streerd. Gelukkig kennen wij een goede overheidscontrole op het toelaten van medicijnen. In Duitsland en Zwitser land bijvoorbeeld zijn zo'n twintigdui zend geneesmiddelen in omloop. Vol gens vele deskundigen zijn die 3500 middelen in Nederland nog veel te veel van het goede. Vele zijn dubbel. Sommi ge zijn zinloos en enkele zijn zelfs ge vaarlijk. De Nederlandse Associatie van de Far maceutische Industrie, Nefarma is het niet met de deskundigen eens. Zij stelt dat er in ons land gemiddeld 2,5 genees middel per ziekte beschikbaar is. Zij komt na aftrek van alle verschillende toedieningsvormen, zoals pillen, stroop- jes, poeders, ampullen, verschillende sterktes en na aftrek van onder meer de geneesmiddelen voor zelfmedicatie (de aspirientjes) tot een totaal van 1500 geneesmiddelen voor de 500 voorko mende ziekten. Nefarma is van mening dat de arts een keuze moet maken en omdat een aantal geneesmiddelen voor meer dan één indicatie gebruikt kan worden, is het vermoedelijk beter het aantal te verkrijgen medicijnen op vier tot vijf per ziektebeeld te stellen. Nefarma „Er bestaat noch een eenheid spatiënt, noch een eenheidsarts. Het is daarom van belang dat de arts een keuze heeft uit meerdere preparaten per ziekte. Een bekend voorbeeld is de „pil'', waarvan ongeveer tien versies bestaan. Toch hebben sommige vrou wen pas bij de zesde of zevende soort die samenstelling gevonden, die voor hen het beste is". Waarmee Nefarma aangeeft dat er daarom dus ook geen eenheidsgenees middel bestaat. De praktijk wijst echter uit, dat we veel te veel geld uitgeven aan die vele soorten geneesmiddelen. Bijna de helft daarvan wordt nooit direct gebruikt. Ze blijven liggen in medicijnkastjes, gaan met de vuilnis man mee, of worden weer van de plank gehaald wanneer we menen bij onszelf of anderen ongeveer dezelfde ziektever schijnselen te constateren. Overigens een vorm van zelfmedicatie die levens gevaarlijk kan zijn. Onderzoeken heb ben uitgewezen, dat eenderde tot de helft van het aantal mensen dat met klachten naar een dokter gaat, de ver kregen geneesmiddelen niet volgens voorschrift gebruikt. De patiënt wordt echter nog steeds onvoldoende voorgelicht. Hij is daar voor een deel zelf schuldig aan. Hij voelt zich ziek, stapt naar de arts en uit daar zijn klachten. Hij is pas tevre den als hij een medicijn op recept meekrijgt. Of dat geneesmiddel werke lijk nodig is, wat dat kost en wat er in poedertje, drankje of het ampulletje zit, vraagt die patiënt zich nauwelijks af. De huisarts kan zich vaak niet bezig houden met voorlichting over het ge neesmiddel. Hij weet er te weinig van en is te overbelast om zich daarmee bezig te houden. En ondanks het rode boekje „Voorlichting prijzen geneesmid delen", waarin hij het goedkoopste en kwalitatief gelijkwaardige vervangings middel kan vinden, werkt de arts toch liever met het hem vertrouwde pakket geneesmiddelen. En dat is zeker niet altijd het goedkoopste. De industrie profiteert van deze situa tie. De toenemende behoefte van de mensen om medicijnen te slikken, legt de industrie geen windeieren. De enor me hoeveelheid geneesmiddelen reeds toont aan dat het werkelijke nut daar van twijfelachtig kan zijn. Een voor beeld is het aantal kalmerings-, pep- en slaapmiddelen. In deze sector is duide lijk sprake van oververhitting. Ook naar de mening van Nefarma (de fabrikanten en importeurs van medicij nen) is het goed dat er momenteel in onze maatschappij een herbezinning gaande is naar de kosten en de kwaliteit van de gezondheidszorg, inclusief het geneesmiddel. Maar in haar brochure „Prijsvorming" zegt Nefarma wel, dat de prijzen van geneesmiddelen in Ne derland weinig zijn gestegen. In een periode van tien jaar zijn de prijzen van uitsluitend in de apotheek verkrijgbare geneesmiddelen namelijk slechts met 28 procent gestegen. In ditzelfde tijdvak namen de kosten van levensonderhoud toe met 100 procent. Van iedere gulden die in de apotheek voor een medicijn wordt betaald, is circa vijftig cent bestemd voor groot handel en apotheek. Vier cent is btw en 46 cent gaat naar de fabrikant. In het totale budget voor de volksgezond heid wordt plusminus tien procent be steed aan geneesmiddelen. En als we er dan toch van overtuigd zijn dat er in Nederland teveel geneesmiddelen gefa briceerd, gebruikt en voorgeschreven worden, dan moet het probleem bij de basis worden aangepakt. Wij moeten er met z'n allen van doordrongen zijn dat onze gezondheidszorg niet gratis is. Een goede voorlichting zowel aan artsen als aan patiënten over verstandig en ver antwoord gebruik van geneesmiddelen is daarbij wellicht het belangrijkste. Een deel van die informatie moet in lekentaal geschreven bijsluiters zijn, zoals die over enige tijd in elke indus- triekleinverpakking aanwezig zal zijn. Over de medische consumptie en de prijsvorming daarvan spraken we met apotheker dr. J. C. Sanders, algemeen directeur van de Nefarma. Sanders is best bereid om vanuit zijn invalshoek over deze problematiek van geneesmid delen te praten, maar laat daarbij ook niet het aspect van een juiste voorlich ting en informatie buiten beschouwing. Dr. Sanders: „De pharmaceutische in dustrie is voor een groot deel bezig met research. Dat kost nu eenmaal handen vol geld. De fabriek moet direct een octrooitje nemen bij het begin van een onderzoek. Dat octrooirecht duurt 18 jaar. In die periode moet deze fabriek het geld terug verdienen. Het octrooi ontwikkelen duurt acht jaar, de regi stratie twee jaar, marktontwikkeling nog eens twee tot drie jaar. Met andere woorden: dertien jaar ben je met een geneesmiddel bezig voordat je weer in komsten krijgt. In de laatste vijf oc trooijaren moet je je geld terugverdie nen. Daarvoor heb je tenminste 500 miljoen mensen in de westerse wereld nodig. Daaruit vloeit voort dat je wel verplicht bent om multinationaal te werken Er wordt gezegd dat ongeveer 200 ge neesmiddelen genoeg zijn? „Dat is een bekend verhaal, zegt dr Sanders, maar dat is wel gezegd door een functionaris van de World Health Organisation en dat had betrekking op het minimum geneesmiddelenpakket dat voor de in richting van een hulppost in een tro pisch ontwikkelingsland nodig zou zijn. Dus voor eerste hulp. In Nederland hebben wij in feite niet veel meer, maar wel geneesmiddelen in verschillende vormen en sterktes. Je kunt valium krijgen in 2,5 of 10 miligram. Een re kensommetje leert ons, dat we in Ne derland 1500 verschillende actieve sub stanties hebben, waarvan wellicht tien tot twintig exact dezelfde. De meeste ziektebeelden hebben twee indicatiege- bieden. Voor een ziektebeeld kan de r oo^v- luklq! lsys\\J arts kiezen uit vijf tot zes middelen. D is niet te veel, wel voldoende". Volgens dr. Sanders is de periode va grote groei voorbij: „Ook de pharrru ceutische industrie is bezig met herb ziening. Alleen al de schriftelijke „b werking" van artsen is met 70 procei afgenomen in de laatste jaren Sanders: „Er zal meer aandacht aa informatie en voorlichting moeten wo den gegeven Wij zijn ook niet te vrede met de manier waarop de patiënt get formeerd wordt door arts en apotheke In kleine verpakkingen leveren wij bj sluiters. Tot voor kort moesten die v< 1 gens de wet door de apotheker worde 1 weggegooid. Maar het publiek mo« toch opgevoed worden. De mensen m gen nu weten dat ze een te hoge bloei druk hebben of waarom ze een groe plasje plegen". „De industrie blijft aansprakelijk i verantwoordelijk voor eventuele foute C maar de apotheker is de beste genee middelkenner. Hij is er het best opgeleid. Hij is de eerst aangewea persoon en het meest geschikt om info matie over medicatiebewaking te gevei Informatie aan de patiënt, maar ooj, informatie aan de arts. Er zijn gelul apothekers die werken met kaartsysl men van patiënten en de aan he verstrekte geneesmiddelen. Uiteindeb zie ik de computer ook bij de apothek staan. Doordat de industrie veel search pleegt, ontstaat er een marl Een middel tegen maagzweer was doorbraak. Voor longontsteking, der gevaarlijkste ziekten, bestaat gelukkig een vaccin. De industrie ve strekt de preparaten; arts en apothektSALl zullen de patiënt over het gebruik da« West vaarvan moeten voorlichten. Een nieu f^rei geneesmiddel zal in elk geval beti L-ej moeten zijn". In Nederland wordt ruim een miljai per jaar uitgegeven aan geneesmidd |ren] len. „Dat klopt", zegt dr Sander tigde „Maar dat is de laatste jaren reeds hgen i geval en het bedrag is met noemen lj(]e waardig gestegen. Het is nog geen tij procent van de totale kosten van om T" gezondheidszorg. Dan noem ik het ee 'P0** schimmetje. Het Nederlandse verbruibinni van geneesmiddelen, is vergeleken m [ang: andere landen overigens bijzonder laarn^n, nl. 108,- per persoon per jaar. In DDR is dat 141,-, In W.-Duitslan e 128,30. Zelfmedicatie vind ik belan 'P rijk. Het is een recht van de mensi cht f om eenvoudige aandoeningen een b perkte tijd met onschuldige middelen bestrijden. Ik ben gelukkig dat de dn gist nu ook een voorlichtingsfunkt heeft gekregen. Zelfmedicatie beteke een ontlasting van de artsen en werl Êf kostenbesparend". Sanders: „Wij blijven steken bij ee juiste voorlichting en een juist gebrui p|i door de patiënt. Preparaten zonder bi tó§ werking bestaan eenvoudig met. Ik a wel eens, als een preparaat geen b ''t; werking heeft, zal het ook wel gei J|| hoofdwerking hebben Dan kom weer op de medicatiebewaking. De a en de apotheker zullen moeten welk recept ze hebben voorgeschrev^ c.q. uitgereikt aan de patiënt. Via t goed kaartsysteem zouden ze kunnfl weten wanneer ze wel of niet opnie J een ander, hetzelfde of helemaal geJ geneesmiddel moeten verstrekken, komt de gezondheid van de patiënt e het kostenaspect ten goed Leon Vankan LONDEN (Reuter) Lijkverbranding is bij de huidige stand van de medische wetenschap lang niet meer zo eenvoudig als op het eerste gezicht wel zou lijken. Het kan zelfs een levensgevaarlij ke bezigheid zijn, zoals een tijd geleden in Enge land is gebleken: tijdens een verassing ontplofte de zink-kwikbatterij van een niet uit een dode verwijderde hartstimulator (pacemaker) met zo'n kracht dat de verbrandingsoven erdoor vernield werd. Aan de hand van dat voorval heeft het Brits geneeskundig tijdschrift „British Medical Journal" (B.M.J.) er onlangs op gewezen, dat een dergelijke ontploffing de met het toezicht op de verbranding belaste crematoriumbedienden het leven had kun nen kosten en dat het er niet beter op zou zijn als bij zo'n ontploffing gifgas of smetstoffen zou den vrijkomen., Het „B.M.J." vestigde er de aandacht op dat in plaats van kwik- en zinkbatterijen misschien eer daags nog veel ontplofbaardere lithiumbatterijen zullen worden aangewend en dat sedert het begin van de jaren zeventig een aanzienlijk aantal proe ven is genomen met pacemakers die werken met het hoogst giftige plutonium 238. Om dit laatste onschadelijk te maken moet de verassing bij een temperatuur van 1.300, graden Celsius geschieden, gedurende anderhalf uur. Normaal duurt een ver assing een uur en volstaat een temperatuur van 800 graden. Volgens het Brits geneeskundig tijdschrift heeft de beroepsvereniging van de Britse crematoria de directie van volksgezondheid verzocht twee vragen toe te voegen aan het formulier voor de verassing dat wordt ingevuld door de arts die de overlijden sakte opstelt. De ene vraag luidt of de overledene een hartstimulator had, de tweede of de pacema ker na het overlijden verwijderd werd. Een ander punt van zorg voor de beroepsvereni ging, naast de pacemakers, is de aanwezigheid van radio-actieve stoffen (caesium, iridium en radium) in buizen of stiften in doden Die buizen kunnen tijdens de verbranding ontploffen waarbij radioac tieve rook zou ontsnappen. Meer waarschijnlijk is echter nog dat die stoffen door het vuur niet worden vernietigd, zodat zij een gevaar kunnen worden voor het crematoriumpersoneel. Het „B.M.J." beveelt dan ook aan, doden waarin een pacemaker of een radio-actieve stof is inge plant, niet direct aan de begrafenisondernemer af te leveren. Eerst moet de pacemaker worden verwijderd, en als het niet mogelijk is de radio-ac tieve inplanting weg te nemen, dan moet aan de begrafenisondernemer nauwkeurig mededeling worden gedaan van aard, afmetingen en juiste plaats van die inplanting. Het tijdschrift wees er ook op dat in doden steeds meer ingeplante voorwerpen zoals kunstgewrich ten, metalen stiften en spalken en pacemakers worden aangetroffen. In sommige minder rijke landen worden prothesen weggenomen om nog maals te worden gebruikt. „Misschien zullen wij dat hier ook moeten gaan doen", zo schreef het Britse vakblad, daarbij verwijzend naar een studie volgens welke vijf procent van de veraste doden metalen voorwerpen bevatten. Dat zijn meestal orthopedische inplantingen, maar tot de verzame ling behoren ook heel wat haakjes en een verlos tang die door een lichtelijk verstrooide heelmees ter was vergeten. Gevaarlijk geneesmiddel verloren Vei LEIDERDORP Een inwoon ster van Leiderdorp heeft enke le dagen geleden het geneesmid del ,3ronsecur" verloren in de omgeving van het Elisabeth Zie kenhuis of de Laan van Ouden- zorg. Het geneesmiddel is ver pakt in een metalen spraybusje met een lengte van 8 cm. Met name voor kinderen is inwendig gebruik van het medicijn le vensgevaarlijk. Ook bestaat het gevaar dat het busje ontploft, wanneer het onder druk wordt gezet. De rijkspolitie van Lei derdorp verzoekt iedereen die inlichtingen kan geven contai op te nemen met het bureau aa de Acacialaan, tel. 121025. LEIDEN De Leidse beelda de kunstenaar Söl (33) is best» len. Drieëntwintig etsen ifl zwart-wit zijn hem ontstolen. E map met de etsen had hij giste middag in een portiek van drukkerij aan de Breestra. korte tijd onbeheerd achter g( f laten. De waarde van de kuns werkjes wordt op vierduizen gulden geschat. O De bisschoppenconferentie schaart zich uitdrukkelijk en van harte ach ter de brief van de Raad van Ker ken aan de Nederlandse minister raad over de neutronenbom. Hierin verzoeken de kerken, de Nederland se regering met de meeste aandrang te bevorderen dat de neutronenbom niet in de verdediging van het west en wordt opgenomen en dat hij in ternationaal wordt verboden. De bisschoppenconferentie, die haar maandelijkse vergadering hield in Breda, heeft haar standpunt ter-ken nis van de ministerraad gebracht Zij besloot de brief van de Raad van Kerken aan te bieden aan de bis schoppenconferenties van'de andere NAVO-landen De brief keert zich overigens niet alleen tegen de neutronenbom maar tegen „iedere voortgaande ontwikke ling en uitbouw van de kernbewape ning". De brief zegt onder meer: „Regering en parlement hebben bij hun besluit vorming de steun nodig van de be volking. Ons neen tegen de neutro nenbom heeft dan ook de conse quentie dat de kerken nog meer dan voorheen zich zullen inspannen om de gewetens van hun leden te helpen vormen. De enkeling zal er zich van bewust moeten worden dat wij niet- machteloos zijn, maar in elk geval onze stem kunnen en moeten verhef fen om een einde te maken aan een waanzinnige wedloop, die de vernie tiging van Gods schepping naderbij dreigt te brengen" al krachtig stelling genomen tegen de bewapeningswedloop en vóór ont wapening. De hervormde synode zal in haar juni-vergadering van dit jaar de pro blematiek van de kernbewapening, aan de orde stellen, zoals ze vorig jaar de problemen rond de kernener gie behandelde. De ervaringen van het Interkerkelijk Vredesberaad die een actie tegen de neutronenbom voert, zullen mede bij dit debat be trokken worden. De synode heeft ook besloten zich te stellen achter de brief van de Raad Van Kerken aan de regering waarin de raad de neutronenbom afwijst. De synode heeft tevens aan het breed moderamen (bestuur) van de synode opgedragen een brief aan de gemeenten te ontwerpen waarin uit leg wordt gegeven over de motivatie van de Raad van Kerken om deze brief te schrijven. Ook deze brief aan de gemeenten kan beschouwd worden als een eerste aanzet tot de voorbereiding van het komende de bat over de bewapeningsproblema- tiek. KORTE METTEN De bisschoppenconferentie heeft pater dr. P. Vriends, secretaris-generaal van de rk kerk provincie, benoemd tot plaatsvervanger van mgr. H. Ernst in de Raad van Kerken. Hij volgt dr. C. Braun msc op. In de Nationale Raad voor Katechese werd benoemd de heer G. de Wit, gedelegeerde van de bisschoppen voor de Katechese, als opvolger van dr. R. Koper ofm. In de Raad voor Contact en Over leg betreffende de Bijbel werd benoemd mgr. dr. A. Simonis als opvolger van prof. dr. G. te Stroete osa. De generale synode van de hervormde kerk heeft tijdens haar vergadering deze week een telegram gezonden aan dr. W A Visser 'f Hooft, oud-secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, die ernstig ziek is en in een ziekenhuis in Genève is opgenomen. Van 27 februari tot 2 maart zal in het Vaticaan een internationaal congres over zielzorg onder toeristen worden gehouden. Het congres wordt georganiseerd door de pauselijke commissie voor de zielzorg voor mensen onderweg. Des kundigen uit de hele wereld nemen eraan deel. De twintig voornaamste mannelijke orden en congregaties van de katholieke kerk tellen mo menteel 166.885 leden Acht jaar geleden was dat aantal 38.155 leden groter. De teruggang wordt toegeschreven aan het minder aantal aanmeldingen, aan sterfgevallen en uittredin gen. Tussen 1970 en 1978 liep het aantal jezuie- ten terug van 33.828 tot 28.038, het aantal franciscanen van 26.666 tot 21.504 en de salesia- nen van 21.905 tot 17.535. De hervormde synode heeft bij de verkiezingen voor het moderamen (bestuur) aangewezen ds. G. Spilt (praeses), drs. L. de Liefde, mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelinck en ds. C. B. Bot. Alleen de laatste is een nieuw lid, de andere leden werden herkozen. Op voordracht van de vijf r.k. dekens van de stad Amsterdam zal mgr. drs Th. Zwartkruis, bischop van Haarlem, binnenkort pastor J. M E. Keet benoemen als opvolger van mgr. J. A. van der Hoogte die met emeritaat gaat tot voorzitter van de Amsterdamse dekensver gadering. Hij zal de funktie uitoefenen van stadsdeken. Tevens blijft hij deken van Amster dam Nieuw-West. De bisschoppenconferentie is tevreden over de voorzitting van het derde Landelijk Pas toraal Overleg (LPO III), die op 20 en 21 januari heeft plaatsgevonden in Noordwij- kerhout. -De voorzitting heeft aan haar doel beantwoord, doordat zij. voor de eigenlijke bijeenkom sten van LPO-III een belang rijk onderwerp heeft opgele verd: „kerk-kerkgemeenschap- samenlevingsopbouw". De sfeer vond de bisschoppencon ferentie goed en gekenmerkt door vertrouwen over en weer. Zij was ook aangenaam ge troffen door de missionaire geest die de delegaties beziel de. De bisschoppenconferentie stelde ook met waardering vast dat de massamedia royaal en vrijwel steeds positief aan dacht aan de voorzitting heb ben geschonken. Zij meent dat dit feit het aanvankelijke ge brek aan belangstelling bij de grote massa heeft doorbroken. André Zegveld gewijd tot abt van Egmond De 33-jarige benedictijner monnik André Zeg veld, is gisteren tot abt gewijd van de abdij' van Egmond. De wijdihg werd in de abdijkerk verricht in een besloten plechtigheid door de bisschop van Haarlem, mgr Th. Zwartkruis., Alleen de dertig monniken van de abdij en de familieleden van de nieuwe abt waren erbij aanwezig. André Zegveld is de veertigste abt van de abdij van Egmond, die 950 1950 werd gesticht door. graaf Dirk de Tweede. De nieuwe abt werd in 1944 in Rijswijk (Z.H.) geboren. In 1963 trad hij in bij de benedictijnen van Egmond, waar hij in 1965 geprofest werd. dat wil zeggen de drie kloostergeloften aflegde van armoede, ge hoorzaamheid en celibaat. In 1973 ontving hij de priesterwijding. Hij werd zaterdag 7 januari door de monnikengemeenschap van Egmond gekozen tot abt. Hij volgt dom Adelbert van der Wielen op, die 23 november 1977 plotseling overleed VOORZITTER KOV: ASH ent I in va en b< gis: laakt in he au be ebbe oer d Ie uil p de mgto enng che De aankondiging dat de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, binnenkort een eigen katechis mus voor zijn diocees zal uitgeven, vindt de voorzitter van de landelijke Katholieke Onderwijs vereniging (KOV), J. G. M. van Wegberg, jammer en betreurenswaardig. Hij maakte deze opmerking deze week in Heerlen toen het bestuur van zijn organisatie daar een informatiedag hield. Van Wegberg zei te voorzien dat het weer dezelfde kant op zal gaan als met de vastenactie. Met die eigen Roermondse katechismus dreigt de landelijke eenheid van het Nederlands episcopaat opnieuw verbroken te worden. Katechese, aldus de voorzitter van de KOV, is geen zaak voor n vei één bisschop, niet eens voor de gezamenlijke bisschoppen, maar voor de gehele geloofsgemeenschap van bisschoppen, priesters en nadrukkelijk ook van leken. Op grond van de onlangs gehouden bisschoppensynode in Rome over de katechese had ik. aldus Van Wegberg, een aanbeveling van de Nederlandse bisschoppen gezamenlijk verwacht, niet van één Ook in het bisdom Roermond, zo vervolgde hij. zijn katholieken genoeg die in staat zijn om zelf mee te spreken over een eigentijdse belevmg van hun katholiciteit en over de vormgeving ebru van de katechese m deze tijd. Dp KOV wil de op de katholieke scholen aanwezige katholiciteit ziji bevorderen, maar dan wel in eigentijdse vormen en belevingen|en p en uitgaande van de door Christus gegeven evangelische waar- lan I *t V( *iitie >e 44 mder den. Bovendien is de KOV bereid om de inhoud van de te lit katechese bespreekbaar te maken binnen verschillende maat- n au; schappelijke organisaties maar dan wel in een open dialoog.|* stei aldus voorzitter Van Wegberg

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6