Raadslid Joop Warmerhoven op de bres voor behoud van Voorhoutse koebosjes ICHU-kandidaten CDA-Noordwijk AMSTELWIJK WIL ONTMOETINGSCENTRUM 1 auto bierman HANDTEKENINGENACTIE TEGEN VERBREDING VAN RIJKSWEG AFGESLOTEN KORTWEG Zoeterwoude naar défilé Soestdijk BRUG ENIG ALTERNATIEF VOOR VEERPONT KAAG i'-l IlL-VJlV Oourt/\i\ i DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 VOORHOUT „Wij moeten de koebosjes voor Voorhout bewaren. Het zijn unieke en onvervangbare brokjes natuur schoon. Het zijn de laatste resten van de agrarische historie van ons dorp". Dit zegt het gemeenteraadslid Joop Warmerho ven van Voorhout. De fractievoorzitter van de partij Gemeen tebelangen lijkt met zijn pleidooi voor het behoud van de laatste negen koebosjes succes te krijgen. Het gemeentebestuur heeft het vlammende betoog van het raadslid tijdens de laatste begrotingsvergaderingen goed beluisterd en overweegt thans tot aankoop over te gaan. „De pittoreske eilandjes in de weilanden rondom Voorhout dreigen te verdwijnen door de drang van de jongere veehou ders die menen hinder te on dervinden van deze koebosjes. Zij hebben last van de obsta kels tijdens het eggen en maaien", veronderstelt de heer Warmerhoven. „Vroeger moet onze gemeente bezaaid zijn ge weest met dergelijke bosjes. Ze ontstonden op de volgende manier: Toen het gevreesde miltvuur onder het Nederland se vee nog niet kon worden bestreden, begroeven de vee houders hun gestorven dieren in diepe gaten in het weiland De kadavers werden afgedekt met een laag ongebluste kalk en rondom het graf werd een slootje gegraven, om een voortwoekerende besmetting tegen te gaan. Op de zo ontsta ne eilandjes werden bomen ge plant. En in de volksmond werden die aldus ontstane ei- In de loop der tijden zijn veel koebosjes verdwenen. En met het geruisloze vertrek verdwe nen ook de vogels en andere dieren die op de eilandjes een thuishaven vonden. In de koe bosjes was een bijna volmaakt natuurlijke kringloop ont staan. De torenvalk doet zich er tegoed aan de veldmuizen en mollen die er hun overwin- teringsslaap houden. Bunzing, marter en wezel doen zich er tegoed aan de eieren van broe dende vogels. Veel voorko mende vogelsoorten zijn kie vit, ekster en zwarte kraai. In het voorjaar herbergen de koebosjes veel zangvogels. Vlinders verpoppen zich er bij duizenden. Nog slechts negen van dit soort natuurlijke reser- vaatjes is Voorhout rijk. Deze plekken zijn eigendom van de wat oudere veehouders, die menen dat de lammeren in het voorjaar profijt hebben van de Raadslid Joop Warmenhoven bij ..zijn'1 koebosjes luwte van de bosjes en dat de beboste eilandjes dienst doen als bliksemafleider zodat het vee niet getroffen wordt. Raadslid Warmerhoven, een enthousiast amateurbioloog: „Je kunt de koebosjes het be ste vergelijken met oases in de woestijn. We moeten die oases beschermen. We moeten er voor zorgen dat de slootjes rondom niet dichtgroeien. Het vee mag niet op de eilandjes komen. De dieren eten er de bast van wilgen en essen en in korte tijd is het koebosje vernield zodat er geen sprake meer is van een eigen natuur lijk gebiedje. De provincie heeft dat dreigende verval ge signaleerd. In het streekplan Zuid-Holland-West geeft het provinciaal bestuur te kennen, dat er beschermende maatre gelen moeten komen voor het Voorhoutse weidegebied. Een m/m oplossing is voorhanden De gemeente moet de laatste ei landjes kopen en het onder houd op zich nemen", meent J. Warmerhoven. Het eerste positieve resultaat van de pogingen van het Voor houtse raadslid de koebosjes te behouden was het advies van de commissie ruimtelijke ordening van Voorhout aan het college. De gemeenteraad zal binnenkort om een uit spraak gevraagd worden. 'a"w 'NOORDWIJK Onder presidium van mr. |n 19. Van Hoeken kwam gisteravond in De Rank dec 'de afdeling Noordwijk van de Christelijke g 191 Historische Unie bijeen voor het samenstel- ima. J len van de groslijst voor. de naderende gemeenteraadsverkiezing. Van de thans zitting hebbende raadsleden wenste de heer W. L. de Witt zich niet meer herkiesbaar te stellen. Vorig jaar werd hij benoemd tot directeur van de Chr. Mavo „Uitermeer" te Lisse en deze taak noopt hem het raadswerk te beëindigen. De Witt maakt sedert 1967 deel uit van de gemeente- eens,a raad van Noordwijk. De CHU-vergadering noedel vont* ^et een raadslid met een zo t lange ervaring te moeten afstaan, maar meende het besluit van de heer De Witt te aarj moeten respecteren. Bij de verkiezing van de CHU-kandidaten voor de groslijst van de plaatselijke CDA-af- deling, waarin CHU, KVP en ARP zich zullen presenteren, kwam de heer J. de Geus op de eerste plaats. In september van dit jaar zal De Geus vijf en twintig jaar zitting hebben in de Noordwijkse gemeenteraad. Op de daarop volgende (verkiesbare) plaats kwam de heer J. Willems. De overige kandi daten zijn: 3. M. R. Dobbinga, 4. G. van der Meiden, 5. mevrouw L. de Graaff-Schriek en 6. M. Sonke. In een toelichting op de ontstane situatie door het optreden als CDA, deelde mr. Van Hoeken mede, dat de plaatselijke kiesvereni gingen van ARP, CHU en KVP vooralsnog blijven bestaan, maar in een federatief ver band als CDA samenwerken. Het ligt in de bedoeling om in het begin van de tachtiger jaren tot een fusie te komen, die opheffing van de verenigingen tot gevolg zal hebben. Voorzitter mr. Van Hoeken vestigde nog de aandacht op de belangrijke CDA-vergade- ring op dinsdag, 27 februari. Deze bijeen komst wordt gehouden in De Rank in de Golfbaan, omdat het dorpshuis De Kuip op deze avond niet beschikbaar is. In bedoelde vergadering wordt de kandidatenlijst van het CDA voor de gemeenteraadsverkiezing vastgesteld en dan zal ook de lijsttrekker worden aangewezen. Deze zal een uiteenzet ting geven van het CDA-programma voor het -gemeentelijk beleid, terwijl een forum vragen zal beantwoorden. De vergadering begint om acht uur. Voor medio maart staat met het oog op de Statenverkiezingen een openbare CDA-bij- eenkomst op het programma, waarin gede puteerde ir. Buijsert het woord zal voeren SVV viert 25-jarig jubileum VOORHOUT - Tennis vereniging SVV viert binnenkort haar 25-jarig bestaan. De jubileum commissie van de tennis vereniging heeft besloten om bet feest met alle in woners van Voorhout te vieren. In de komende maanden worden een groot aantal feestavon den gehouden. Ook een autorally, fiets- en wan deltocht, cabaret en ten nistoernooien staan op het programma. Het jubi leum wordt afgesloten met een verrassingsmid dag op 1 april en een officiële receptie. De tennisvereniging die in 1953 met 40 leden begon, heeft nu ruim 400 leden en een wachtlijst met nog 100 aspirant-leden. De vereniging startte met twee banen achter het ca fé De Bontekoe, waar de heer Van Stein de scepter zwaaide. Door een verhui zing naar het gemeente lijk sportterrein kreeg SW voor het eerst de beschikking over een clubhuis. In 1970 werden baan en clubhuis uitge breid. Thans beschikt SW over vijf tennisba nen en deze maand wordt begonnen met de aanleg van nog twee banen. In mei van dit jaar kunnen de wachtenden dankzij de uitbreiding lid worden van de vereniging. S V LEIDSCHENDAM De „com missie ad hoe voor Amstel- wijk", die door de gemeente raad is belast met het uitbren gen van een advies over de meest wenselijke ontwikkeling- in de Amstelwijk, is met een rapport gekomen waarin de wenselijkheid wordt geuit voor de bouw van een ontmoetings centrum in de Amstelwijk. Gedacht wordt aan een ruimte voor 400 personen met neven ruimten voor een streekmuziek- school, een creativiteitsruimte, de kunstenaarsvereniging en fo to- en filmclubs en dergelijke. Ook moet er ruimte komen voor de denksporten zoals schaken, dammen, bridge enzovoorts. Verder zou er een jongerencen trum moeten komen en een cen trale bibliotheekvestiging. In het In Leidschendam rapport is ook onderzocht of de bepaalde voorzieningscentra al len in de Amstelwijk moeten komen of verspreid in de ge meente. De Stichting Gemeenschappelij ke Openbare Bibliotheken geeft, vanwege de afstand voor de jeugd naar de nieuwe wijk de voorkeur aan een centrale bi bliotheekvestiging in het Raad huiskwartier. Ook de Leid- schendamse Kruisvereniging vindt een centrale vestiging in de Amstelwijk niet haalbaar omdat het werk tussen de men sen hoort. Over de financiën heeft de commissie zich niet uit gesproken, maar wel wordt ge zegd dat een ruime overheids steun onvermijdelijk zal zijn. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor het advies te laten behandelen door de vakcommissies en daarna aan de stedebouwkundige adviseurs opdracht geven een soort raam werk te maken. De invulling hiervan zou dan afhankelijk van de financiële mogelijkheden in etappes kunnen gebeuren. NOORDWIJK - De Noordwijk se vereniging van Postzegelver zamelaars houdt vrijdag 17 fe bruari een postzegelveiling in het dorpshuis „De Kuip" aan de Zeestraat. Vanaf half acht wor den ruim 500 kavels onder de hamer gebracht. OEGSTGEESU - De Ameri kaanse gospel-group „New Ho pe" treedt vrijdagmiddag 17 fe bruari om twee uur op in de' aula van de Christelijke Peda gogische Academie aan de Ha- zeboslaan in Oegstgeest. De op brengst van het New Hope con cert wordt geheel besteed aan onderwijsdoeleinden in het Na- politaanse weeshuis, welke door de academie is geadopteerd, in het kader van de aktie „Kom Op". De toegangsprijs is twee gulden. In het kader van deze adoptie heeft de academie nog twee avonden georganiseerd. Zo zal in de aula van de academie op dinsdag 28 februari de eenmaal in Leiden vertoonde dia-show „schrijven met licht" vertoond worden en op vrijdag 17 maart is er een grote bazar annex rommelmarkt. OEGSTGEEST International Art Gallery b.v „Flippo" opent zaterdag 18 februari een nieuwe Gallery in Oegstgeest aan de Geversstraat 25, onder de naam ..Art Gallery 1900". Deze Gal lery zal zich naast het tentoon stellen van schilderijen uit de 19e eeuw en begin deze eeuw bezig houden met het inlijsten en restauratiewerken in de I ruimste zin. WASSENAAR - L. Sonneveld- Donleben en Francis Boeje hou den van zaterdag 18 februari tot en met 11 maart een tentoonstel ling in Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113 in Wassenaar. L. Sonneveld-Donleben exposeert met aquarellen en werk in olie verf. Francis Boeje zal penteke- ningen tentoonstellen. De ope ningstijden van Galerie Kerk dam zijn van woensdag tot en met zaterdag van tien tot vier en dinsdag van twee tot acht uur. SASSENHEIM In sociëteit „De Stormbal" geeft de groep „Sola Fide" een optreden op ,0 t vrijdag 17 februari. 2 meisjes en itiec'i drie jongens brengen zelfge- 'jajM schreven nummers ten gehore, aoM El waarin hun geloof centraal 18 staat. De toegang tot het concert dat om acht uur begint, is gra SIMCA - CHRYSLER - MATRA CHRYSLER USA Leiden: Oegstgeesterweg - tel,.071 -140447 9 Katwijk: Valkenbürgse'weg 2 - tel. 01718-71704 Verhuur: Voorhout - Pr. Bernhardstraat 6 I tel. 02522-10611 ïóbk'op koopavond geopend) ÜH ÖQcasioncentrum: Voorhput Jat. v. Beierenweg 31 -lelt 025,22-1010^ Mevrouw Nijs overhandigt burgemeester Van der Have 910 handtekeningen van Leiderdorpers die zich uitspreken tegen de verbreding van Rijksweg 4. „Rijksweg in tunnel langs Leiderdorp" LEIDERDORP Burgemeester M. A. van der Have van Leiderdorp ontving gistermiddag uit handen van mevrouw Nijs, aktievoerster tegen de plannen van Rijkswaterstaat om de rijksweg 4 te verbreden, 910 handtekeningen van inwoners van Leiderdorp. De aktievoerders zijn van me ning dat de huidige geluidsoverlast teruggebracht moet worden door geëigende maatregelen en voorzieningen op korte termijn. Ook menen zij dat ondertunneling van de bestaande rijksweg het enige aanvaardbare alternatief is in de plannen van Rijkswaterstaat. Deze ondertunneling zou moeten beginnen voor de Oude Rijn en eindigen bij Alberts Corner aan de andere kant van Lei derdorp. Verder hebben watersportvereniging „Doeshaven", zwembad „De Does", kleuterschool „Marijke", de vereniging „IJssport te Leiderdorp" en de gereformeerde Kerk te Leiderdorp hun adhesie betuigd met de aktie. „Ik ben blij met uw aktie en deze handtekenin gen" zei burgemeester Van der Have. „Het ge beurt maar zelden dat ik blij ben met akties, omdat zij meestal tegen het gemeentebestuur zijn gericht", aldus de burgemeester, „maar deze aktie loopt geheel parallel met de idee van het college". De burgemeester wijst er verder op dat bij de openbare commissievergadering van maandag 20 februari in het Dorpshuis, waar het probleem rond de verbreding van de rijksweg aan de orde komt, twee ingenieurs van Rijkswaterstaat aan wezig zullen zijn. Zij hebben zich bereid ver klaard vragen uit het publiek te beantwoorden. Aktievoerster mevrouw Nijs oppert dat bij een eventuele ondertunneling van de rijksweg, een groot terrein vrij komt waar een mooi wandelge bied aangelegd kan worden die de wijk rondom de snelweg een beter aanzien zal geven. ZOETERWOUDE Het is vrijwel zeker dat er een Zoeterwoudse de legatie deelneemt aan het défilé voor paleis Soestdijk op Koninginnedag. Plannen hiervoor zijn al in een ver gevorderd sta dium. Het in januari ge starte initiatief is reeds goedgekeurd door de beshssen- de instanties, en wordt op het ogen blik door een werkgroep onder andere bestaande uit de burgemees ter van Zoeterwou de, Detmers, en de initiatiefnemer B. van Leeuwen, ver der uitgewerkt Volgens de heer Van Leeuwen wordt het een uniek gebeuren, en niet alleen voor Zoeterwoude. Veel kan er op het ogen blik niet van ge zegd worden daar de medewerkers gebonden zijn aan de voorschriften van de rijksvoor- hch tingsdienst Volgende week wordt er echter een gesprek gehou den tussen de oranjevereniging van Zoeterwoude en de werkgroep ter voorbereiding van de deelname aan het défilé, waarna er wellicht meer bijzonderhe den bekend wor den. Een en ander kwam naar voren tijdens de jaari'er- gadenng van de oranjevereniging van Zoeterwoude, gisteravond m het Don Boscohuis. Hoewel er op dit moment weinig perspectief in voortbestaan van deze vereniging zit toonde men be langstelling voor hetplan van de heer Van Leeuwen. De laatste tijd is er door de Zoeter woudse bevolking weinig interesse getoond op het ge bied van de voor bereidingen voor de jaarlijkse festi viteiten op Konin ginnedag, volgens de aftredende voorzitter de heer Winkelmolen. VOORHOUT De openbare raadsvergadering in het ge meentehuis van Voorhout be gint vanavond om acht uur De ledenvergadering van de volk stuinvereniging „Elsgeest" wordt vanavond gehouden in het parochiehuis. Voorzitter de heer W. Floor zal dan aftreden. Aanvang acht uur. VOORHOUT - De kandidaten- I lijst van de WD voor de ko- j mende gemeenteraadsverkiezin- I gen bestaat uit de heer J. H. i Dirkse, huidig raadslid, de heer B. Joon, de heer J. G. Leenheer en de heer W. F. Meyer. Op de I vijfde plaats staat mevrouw ir. E. Geldermalsen de Jong en plaats zes is voor mevrouw E Hussum-Lammers. Daarna de I heren J. G. F. Lakeman en C den Duik. I ZOETERWOUDE - Vrijdag avond organiseert de KPJ de 4e I competitieavond voor klaverjas- I sen en kruisjassen. Voor dege- nen met de meeste punten zijn. zoals gewoonlijk, weer mooie prijzen beschikbaar Deze I avond, die in het Don Boscohuis I gehouden wordt, begint om 20.00 uur. LISSE In het Verenigingsge- I bouw aan de Lissese Beekbrug wordt zaterdag 18 februari de jaarlijkse huisbroeitentoonstel- ling geopend. Vanaf drie uur kunnen de resultaten van 28 bloembollen-huisbroeiers wor den bewonderd. Aan de ten toonstelling doen ook een aantal bloemschikkers mee. Op zondag is de tentoonstelling geopend van 10.00 tot 17.00 uur Automobiel Import Valkenburg 1978 AMERIKANEN obile Omega Brougham obile Omega sedan Oldsmobile Cutless Supreme, Oldsmobile Cutless Supreme, gold Oldsmobile Cutless Supreme. Chevrolet Camaro. yellow Chevrolet Camaro LI. brown Chevrolet Camaro. red Chevrolet Cama/o, blue metallic •Chevrolet Malibu Classic Sedan. beerd in de Oegstgeester Passa ge hun slag te slaan. Zij gooiden de ruit van een daar gevestigde herenmodezaak in. Door het la waai werden bewoners aan de Kempenaerstraat gewekt en gin gen buiten kijken wat er ge beurde. Het tweetal koos het hazepad en na eerst nog een greep in de colbertjasjes te doen snelden zij in een auto weg. In de melkzaak van de Oegst geester voetballer Henk Heems kerk aan de Dorpsstraat is gis ternacht ingebroken. De dader moet via een raam het pand zijn binnengekomen. Er wordt een bedrag van ruim 2000 gulden vermist. KAAGEILAND - De vorig jaar ingestelde commissie, die moet bezien of er een alterna tief is voor de veerverbinding naar Kaageiland is tot de voor lopige conclusie gekomen, dat er slechts één alternatief is: een brug. Hoewel de commissie de mogelijkheden van een dam, een tunnel en een pontonbrug heeft bekeken, zijn deze moge lijkheden definitief afgevallen. De dam stuitte op verzet van de provincie en het hoogheem raadschap. De tunnel is niet realiseerbaar en ook de ponton brug is technisch niet uitvoer baar gebleken. De conclusie van de commissie komt overeen met de conclusie die eind november al in een artikel in deze courant werd getrokken. Toen werd al ge steld, dat alleen een beweegbare brug als alternatief voor het veerpont zou overblijven. De brug zou alleen voor het vracht verkeer geopend worden, terwijl de recreatievaart via Bal gerij, De Kever, Eymerspoel en Die- perpoel zal moeten omvaren. Volgens commissielid Jan Bie- mond zal een veerpont evenveel kosten als een brug. Bij een brug zullen evenwel geen pro-, blemen bestaan voor het ver keer, vooral in de avond- en spitsuren. De Kaagse bevolking zal bin nenkort worden ingeschakeld om haar mening over de keuze veerpont-brug te geven. Burge meester Bolten heeft veertien dagen geleden daarover aleen gesprek gehad met de dorps raad. Inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST Twee inbre kers hebben gisternacht gepro-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5