aad runaniem rwoor bouw ihurchill- :prug Vergeefs verzet tegen bouwplan Kaiserstraat ijshockey LEIDEN LIONS S.Y.C. UTRECHT trader beraad over eweegbaarheid poedige bouwstart 4 gezinswoningen an Bruggestraat Ziekteverlof wethouder Van Aken TU^iNDERDAG 16 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT )or de seur L ton bel LOS 0 en eili i onze raadsverslaggever) J®:19 vEN Unaniem heeft de Leidse gemeente- 4b Jou gisteravond ingestemd met het uittrekken (mot gfQ krediet van 8 ton voor de voorbereiding de aanleg van de Churchillbrug, een verbin- lalitettv tussen de Churchilllaan in Zuid-West en de Lelylaan in het Morskwartier. Eveneens werd algemene stemmen afgesproken dat een defi- tve keuze over de beweegbaarheid van de in een later stadium zal worden gemaakt, p [t zal duidelijkheid verkregen moeten worden 1 de subsidiemogelijkheden voor een beweeg- afl. Ibrug' De plaats waar in 1980 de Churchillbrug zal komen te liggen. Het bestaande kruispunt Churchilllaan-Haagweg (foto) zal daartoe ingrij pend worden gereconstrueerd. Voor de fietsers en voetgangers zullen speciale tunnels worden aangelegd. De Churchillbrug zal aansluiten op de Dr. Lelylaan in het Morskwartier. Zoals bekend had de CDA-fractie anderhalve week geleden bij monde van haar woordvoerder Van Zijp al laten weten een beweegbare brug alleen acceptabel te vinden als de extra kosten daarvan (4 miljoen) niet zouden drukken op de Leidse bevolking die daarvoor andere voorzienin gen zou moeten missen. Wethouder Waal (verkeer) nam dit standpunt gisteravond over. Hij betoogde dat de kans dat het rijk met een subsidie over de brug komt niet uitgesloten moet worden geacht, maar maakte een voorbehoud ten aanzien van het eventueel wijzigen van het rijksbeleid. Aanvankelijk kwam de PPR nog met een tussen voorstel de brug te voorzien van een losse klep die in voorkomende gevallen door een drijvende Niet breder bok verwijderd kan worden en later eventueel van een bewegingsmechanisitie zou kunnen worden voorzien. Daarmee kan bereikt worden dat het Galgewater voorlopig tot aan de binnenstad ook voor grotere schepen bereikbaar blijft. Na overleg met de wethouder konden alle raadsleden zich vinden in de procedure dat eerst getracht zal worden vanuit Den Haag subsidie los te krijgen voor een beweegbare brug, en dat afhankelijk van het resultaat daarvan te zijner tijd alsnog besloten kan worden tot een andere oplossing. Het pleidooi van het CDA-raadslid Van Zijp de Churchillbrug breder uit te voeren dan door het college was voorgesteld, in verband met de te verwachten toename van het autogebruik in de toekomst, werd gisteren slechts door de eenmans fractie van de SGP/GPV ondersteund. Van Zijp besloot daarop van een voorstel in deze richting verder af te zien. m) 1 El f iter deze bebouwing van de Hoge Rijndijk start binnenkort de bouw van 14 tamerwoningen in de premiesfeer. 2.02 (5 (Van een onzer verslaggevers) Achter de bestaande bebouwing an loge Rijndijk start als alles volgens plan ipt volgende maand de bouw van 14 pre- voningen. De huizen komen te staan op het in van een voormalig fabriekcomplex aan niggestraat. Ze zullen worden gebouwd in blokken en in verspringende hoogte gegroe- dstaan om een pleintje. Zes van de woningen d een uitzicht hebben over het water van Radic ijn en kijken op het Jaagpad aan de Leider- itle en se kant van het water. lekten maart behandelt de gemeenteraad de laatste 2'2'j die de bouwplannen voor de woningen heb- de doorlopen. Als vanuit Den Haag spoed ge- op mi d wordt met het verzenden van de goedkeu voor een bestemmingswijziging van het ter- kan het bouwplan in de premiesector worden emeld. Daarna kan de eerste paal de grond uitvoering van het bouwplan is in handen nieuwe firma Grisé BV, een samenwerk- 0.02 rerband van het Leidse aannemersbedrijf Du 1 02-7 en proper Onroerend Goed uit Oegstgeest. betreft het eerste project dat beide bedrijven in gaan uitvoeren. Over andere bouwplannen eiden wordt op dit moment nog overleg lerd. Eigenlijk hadden de woningen aan de Brugge straat, die op verzoek van de gemeente in de sociale sfeer gebouwd zullen worden, al lang klaar en bewoond moeten zijn. Administratieve procedures en langzaam malende ambtelijke mo lens hebben echter voor de nodige vertraging gezorgd. Du Prie is al meer dan een jaar klaar met de sloop van het voormalige fabriekscom plex. De zogenaamde artikel 19-procedure die nodig was in verband met de gewijzigde bestem ming van de grond heeft echter veel tijd in beslag genomen. Nu is het wachten nog op de terugver koop van het perceel aan het aannemersbedrijf. Dit had het complex voor de sloop aan de gemeente overgedragen zodat deze van het rijk een verwervingssubsidie van 80% in de wacht kan slepen, mede door deze subsidie is het mogelijk het bouwplan aan de relatief goedkope kant te houden. Nu de sloop is voltooid en alle admini stratieve beletsels uit de weg zijn geruimd kan eindelijk de uitvoering van het bouwplan, waar mee nog een jaar gemoeid zal zijn, beginnen. Alle woningen aan de Bruggestraat krijgen naast een woonkamer 4 slaapkamers. De toewijziging aan Leidse ingezetenen en/of economisch aan Leiden gebondenden geschiedt in overleg met het gemeentelijk bureau huisvesting. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Alleen de fracties van PPR, PSP en D'66 hebben zich gisteravond verzet tegen de bouwplannen van de Stichting Studen tenhuisvesting voor 200 kamers aan de Kaiserstraat. Een motie van het PPR-raadslid drs. L. Beijen om nader overleg te plegen over de halvering van het aantal te bouwen studentenkamers tot 100 werd door de raad met 27 tegen 4 stemmen verworpen. avond bijzonder teleurgesteld in de reactie van wethouder Waal (stadsontwikkeling) op de vra- Beijen kwam tot zijn voorstel aan het einde van een door hem gehouden interpellatie over de bouwplannen van Studenten huisvesting. Zij wil binnen af zienbare tijd over gaan tot het realiseren van de tweede bouw fase van in totaal 550 studenten flats aan de Kaiserstraat. Die tweede fase behelst een aantal van 200 kamers die in twee blokken moeten verrijzen op de plaats van de voormalige fa briek van Beuth aan de Kaiser straat en op het daar achter gelegen terrein. In feite gaat het hier om de verdere uitvoering van een bouwplan dat al uit het begin van de zeventiger jaren dateert, toen de Stichting Stu dentenhuisvesting op aandrang van de gemeente overging tot de koop van de voormalige fabrie ken aan de Kaiserstraat die tot dan toe in handen waren van Zwolsmans Exploitatiemaat schappij Scheveningen. De bezwaren van Beijen richt ten zich tegen de hoge dichtheid van de bebouwing, waardoor de lichttoetreding van achter de flats gelegen panden aan de Vliet beperkt zou worden. Daar naast meende de PPR-fractielei- der dat grote parkeerproblemen te duchten zijn bij een zo grote concentratie van studenten. Bei de bezwaren worden ook aange voerd in een onlangs versche nen bouwrapport van de direc teur van Gemeentewerken. Vol gens Beijen zijn de plannen van Studentenhuisvesting in strijd met de bouwverordening en zou op grond hiervan eigenlijk een bouwvergunning geweigerd moeten worden. Het PPR-raad slid acht uitvoering van een bouwplan eerst acceptabel wan neer dit uitgaat van slechts één flat aan de Kaiserstraat en wan neer het plan om ook op het binnenterrein een blok kamers neer te zetten van de baan gaat. Teleurgesteld Drs. Beijen toonde zich gister- gen die het raadslid in zijn terpellatie had gesteld. Waal had onder meer aangevoerd dat de Stichting Studentenhuisves ting op verzoek van de gemeen te heeft toegezegd een bepaling in het huurcontract van de toe komstige bewoners op te ne men, welke het stallen van een auto in de Kaiserstraat verbiedt. De wethouder zei gisteren niet in te zien waarom studenten die hun werkterrein vlakbij in de binnenstad hebben ook nog eens een auto voor de deur zou den moeten hebben. Een ver plichting dat ze die dan maar buiten de binnenstad moeten stallen achtte hij redelijk. Beij en stelde weinig van de toezeg gingen van Studentenhuisves ting te verwachten. Hij meende dat bij het verlenen van een bouwvergunning de eis van het aanleggen van parkeervoorzie ningen zou moeten worden ge steld. Hoeven (CPN) vond de bezwa ren van de radikalenleider over dreven. Een aantasting van het leefmilieu zag hij met zo zitten bij de uitvoering van het bouw plan. Het CPN-raadslid wees ook op de grote woningnood onder studenten en noemde een aantal flats van 200 in dit ver band nog een druppel op een gloeiende plaat, te meer omdat in verband met de AZL-nieuw- bouw straks nog eens 110 stu dentenkamers aan het Piet Paaltjespad zullen moeten ver dwijnen. Wethouder Waal merkte hier over op dat de studenten die hier de wijk moeten nemen ver moedelijk tijdelijk in wisselwo ningen zullen moeten worden ondergebracht. Vervangende nieuwbouw voor de studenten op het Leeuwenhoekterrein wel ke wordt nagestreefd zal nog lang met gereed zijn wanneer met de sloop van het Piet Paal tjespad ten behoeve van het AZ zal worden begonnen. CDA-woordvoerder Van Zijp had wel bezwaren tegen het bouwen van 200 flats aan de Kaiserstraat, maar vond een vermindering van dit aantal al leen acceptabel als dit financieel niet te veel problemen met zich mee zou brengen. Van Zijp pleitte overigens voor een posi tievere houding van het gemeen tebestuur ten aanzien van de wensen van Studentenhuisves ting. De socialist Van der Horst zette vraagtekens bij het nut van alle drukte die gisteravond over de bouwplannen werd gemaakt. Hij wees erop dat het verlenen van een bouwvergunning een bevoegdheid van B en W is waar de raad niets mee van doen heeft. De gemeente zou bovendien de plicht hebben een bouwvergunning af te geven als het bouwplan voldoet aan de eisen van de bouwverordening en het bestemmingsplan. WD- leider Kruijers sloot zich bij de ze opvatting aan. Ook wethou der Waal onderstreepte dit en ontraadde uit dien hoofde de motie van Beijen waarin werd aangedrongen op een beperking van het bouwplan. Daarop werd deze door een grote raadsmeer- derheid afgewezen. De wethou der deed wel de toezegging dat met studentenhuisvesting ge sproken zal worden over een aanpassing van het plan, zij het dat deze dan op ondergeschikte punten betrekking zal hebben. m vrijdag 17 febr. Aanvang 20.30 uur Vondellaan 41-Leiden-tel. 071-769344 Deze wedstrijd wordt u aangeboden door: VV. BARN1NG-Stationsweg 11 - 17 - Leiden - tel. 122858 Leidse Piano- en Orgelhandel sinds 1921 Over 4 dagen spreekt DE VOORZITTER TWEEDE KAMER FRACTIE KOOS RIETKERK te LEIDEN in de STADSGEHOORZAAL over de WD en de komende verkiezingen 20 februari, aanvang 20.00 uur. >ri877 Den Haag (geen postzegel! lel 070-614121 LEIDEN Wethouder M. van Aken (economische zaken en gemeentebedrijven) gaat maandag gedurende een maand met ziek teverlof. De PvdA-wethouder, tevens loco-burgemeester moet in het St. Elisabethziekenhuis worden opgenomen voor een operatie. Het betreft hier de medische nazorg van een eerder verrichte galopera- tie. De wond bleek achteraf niet goed gedicht te zijn zodat dit werk nog eens over moet worden gedaan. Na twee weken zieken huis zal de heer Van Aken nog eens twee weken rust moeten houden in zijn flat aan het Van Vollenhovenplem. Daarna moet hij het, volgens de dokter althans, nog drie maanden kalm aan doen. Gedurende zijn afwezigheid zal de taak van de heer Van Aken voor een belangrijk deel worden overgenomen door zijn collega Van Dam (financien). Tlijkintlak Onder de titel „Tlijkintlak" vindt in het Lak-theater aan het Levendaal 150 het afscheidsfeest van Carel Alons plaats. Zelf zegt het Lak over deze gebeurtenis: „Wat er die avond gaat geschieden blijft voorlopig al onzekerheid Dit afscheidsfeest is niets voor bange lieden, wij raken AL ONZE zekerheden kwijt". Een spannende zaak dus, zondagavond 5 maart om acht uur 's avonds in dit theater. Synag. ë°ge Een feestelijke herinwijding van de Joodse synagoge in Leiden vindt plaats op woensdag 29 maart 1978. De synago ge is gevestigd aan het Levendaal 16. De herinwijding begint om half twee 's middags. Natuurwandeling Het instituut voor natuurbeschermingseducatie houdt zon dag 19 februari een natuurwandeling door landschap „De Horsten". Het vertrek is vanuit Wassenaar. De wandelaars verzamelen zich bij de ingang van bet instituut aan de Papelaan. De wandeling begint om twee uur. Genetica Prof. dr. B. de Groot houdt vandaag de eerste lezing m een serie over een nieuwe onderzoekmethode in de genetica Deze methode biedt enerzijds fascinerende toekomstperspectieven, maar anderzijds zijn er enorme risico's aan verbonden. De serie vindt plaats onder de titel Genetische manipulatie" en wordt gehouden in het Academiegebouw van de Leidse Universiteit. De eerste lezing begint om acht uur 's avonds. Benoeming Dr. J. Robmer is benoemd tot gewoon lector in de kindercar- diologie aan de Leidse Universiteit. Hij zal dit ambt vrijdag 17 februari om kwart over vier aanvaarden met een openba re les, getiteld „Bijna met dankbaarheid". Hiervoor vervul de de beer Robmer een aantal bestuurlijke functies binnen de faculteit der geneeskunde. Folkloristisch Danstheater Het Internationaal Folkloristisch Danstheater komt vrijdag 17 februari in de Leidse Schouwburg. Het gezelschap is in 1966 opgericht en beeft inmiddels al meer dan 1000 voorstel lingen in binnen- en buitenland achter de rug. Het dansthea ter probeert baar voorstellingen zo authentiek mogelijk te brengen, dus met goede kostuums, verzorgde zang, muziek en dans. Het repertoire omvat dansen uit vrijwel alle folkloristisch interessante delen van Europa. Het gezelschap bestaat uit 24 dansers, 5 musici en één zangeres. Artistieke leiding is in handen van Ferdinand van Altena. Aanvang 20.15 uur. Boetseren Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is voortaan elke zondagmiddag van 1 tot 6 uur geopend voor mensen die zich bezig willen houden met activiteiten, zoals tekenen, schilderen of boetseren. De toegangsprijs bedraagt f 6,- per middag of 25,- per vijf middagen 1 olgend jaar. zelfde lijd Ina van Faassen en Ton van Duinhoven brengen vanavond het blijspel „Volgend Jaar, Zelfde Tijd" in de Leidse Schouw burg. „Volgend Jaar, Zelfde Tijd" is een blijspel van de Engelse schrijver Bernard Slade. Het stuk werd door Ton van Duinhoven zelf bewerkt. In het stuk volgt de toeschou wer een man en een vrouw gedurende een reeks van 25 jaren, met even zovele ontmoetingen. Hoewel beiden met een andere partner getrouwd zijn. besluiten ze elkaar toch êen keer per jaar, steeds op dezelfde datum te ontmoeten. Het tweetal wordt om de vijf jaar geobserveerd in het stuk. en daardoor ontstaat een beeld van de veranderingen die zich m de beide mensen en in de maatschappij in 25 jaar hebben voltrokken. Aanvang 20.15 uur. Mengsel Rico Royal" is de naam van een nieuwe produktie van de theatergroep „Waste of Time". Het spel toont een mengsel van schijn en realiteit in de filmwereld. De voorstelling wordt zaterdag 18 februari gehouden in het Laktheater aan het Levendaal. Het begint om kwart over acht 's avonds. Auteursrechten Auteursrechten zijn er de oorzaak van dat de voorstelling van „Ein gesp rich im Hause Stein iiber den a bwesenden Hernn von Goethe" van Peter Hacks geen doorgang kan vinden. De opvoering zou plaatsvinden op 24 februari in het Laktheater. In deze rechten is namelijk niet vrijgegeven dat het stuk in Nederland opgevoerd mag worden in de Duitse taal.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3