Leon Spinks neemt titel van Ali over Urenlange discussie na telfout van scheidsrechter Atte Bouma hoopt via CEC op betaald voetbal Met verslagen i rechterhand haalt Koopmans moeizaam einde RUDIE KOOPMANS DEFINITIEF OF TIJDELIJK EUROPEES KAMPIOEN? EBU MOET BESLISSEN c-. ort I DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 PAGINA ll GEVECHT OP PUNTEN BESLIST LAS VEGAS - De 24-jarige zwaargewichtbokser Leon Spinks heeft gisteravond in Las Vegas in een gevecht over de volle 15 ronden wereldkam pioen in het zwaargewicht Mu hammad Ali op punten versla gen en diens titel overgenomen. Spinks, winnaar van de Olympi sche titel op de spelen van 1976 in Montreal, had pas zeven ron den als beroepsbokser achter de rug toen hij tegenover de 36-ja- •- rige „eeuwige" wereldkampioen Ali kwam te staan. Een van de drie juryleden gaf de uitslag aan Clay, maar de twee andere aan Spinks. Som mige deskundigen vonden de uitslag min of meer onbeslist, maar zeker was dat Spinks be trekkelijk fris en vrolijk uit de ring stapte en Ali de indruk maakte dat hij de hemel dankte dat het voorbij was. In de laatste ronde had Spinks zijn tegenstander nog met een snelle links-rechtse directe op het hoofd in moeilijkheden ge bracht, vlak voor de laatste gong. Het was een gevecht, waarin Ali per ronde een jaar ouder scheen te worden. De niet aflatende aggressieve Leon Spinks, de olympisch kampioen in het half- zwaargewicht, bezorgde de titel houder al in de tweede ronde een bloedende wond aan de mond. Ali had de kans het ge vecht in de laatste ronde alsnog in zijn voordeel te beslechten, maar kon Spinks niet vastzetten om hem de beslissende klap toe te dienen en verloor op die ma nier zijn uitzichten op het 12 miljoendollargevecht in mei te gen Ken Norton. Op 5 september 1960 had Ali, toen nog Cassius Clay geheten, zijn eerste grote overwinning geboekt toen hij Olympisch Kampioen in het middengewicht werd te Rome. Hij verwierf de titel in het zwaargewicht, als beroepsbokser, door in Miami Beach in Florida Sonny Liston op punten te verslaan in zeven ronden. Sindsdien heeft hij zijn titel eenmaal verloren maar had die gauw weer terug en was hij feitelijk onverslaanbaar. Spinks, de jongeman die daar nu een eind aan heeft gemaakt, een oud-marinier uit St. Louis, had 125 gevechten als amateur afgewerkt voor hij beroeps werd Volgens kenners was hij sterk en gevaarlijk te noemen en heeft hij een uithoudingsver mogen van jewelste maar is hij niet wat men een goede of „mooie" bokser noemt, een fijne vakman, maar meer van het type straatvechter. De dag voor de wedstrijd te Las Vegas zei Ali nog tot de pers: „Spinks was een snotneus die op straat speelde toen ik al we reldberoemd was. Die jongen? Die is doodsbang voor me. Kijk maar eens diep in zijn ogen". Na Ali's afgang zei de manager van Ali dat ,,'s werelds grootste blij was dat hij zijn titel had moeten afstaan aan zo'n aardige jongen". Ali heeft nog niet laten weten, tot nu toe vaste prik na elk gevecht, wanneer hij zijn titel zou gaan verdedigen, of, zoals in dit zeldzame geval, terugpak- Ali krijgt hier een rechtse op de kaak van uitdager Leon Spinks. die vannacht in Las Vegas de wereldtitel in het zwaargewicht veroverde. Spinks besliste het gevecht in zijn voordeel door na de 15 ronden met een puntenoverwinning uit de bus te komen. RIJNSBURG EMMEN Atte Bouma keert terug naar Emmen. De 29-jarige beroepsvoetbal trainer, die dit seizoen werkzaam is bij zaterdag tweedeklasser Rijnsburgse Boys en daarvóór zijn activiteiten ontplooide bij FC Cambuur, Heeren veen en het eveneens uit Emmen afkomstige CEC, tekende deze week een eenjarig contract bij zon daghoofdklasse Emmen. Een verrassende over stap. Niet alleen heeft Bouma het op dit moment volledig naar zijn zin bij Rijnsburgse Boys (op de eerste plaats in 2A) en zou hij zijn contract bij promotie naar de eerste klasse zeker hebben verlengd, maar het betaalde voetbal heeft nog altijd een grote aantrekkingskracht op de trainer, die ooit zo „vervelend" bij Cambuur vertrok. Toch koos Atte Bouma voor Emmen. Hij legt uit waarom. „Het is een vereniging met grote moge lijkheden. Met ideale werkomstandigheden voor een trainer ook. Wat wil je. Emmen heeft dit jaar een nieuw complex in gebruik genomen. Daarop vind je elf velden, drie trainingsvelden, een lichtin stallatie, waarmee je zelfs tv-wedstrijden kunt spelep en een toeschouwersaccommodatie die je bij de helft van de betaalde clubs nog niet eens tegenkomt. Dan kan je als beroepstrainer, op zoek naar ideale mogelijkheden, toch geen nee zeggen. Dan moet je zo'n aanbod gewoon accepteren, al is het dan met spijt in je hart." Vooruit Bouma, die er financieel „duidelijk" op vooruit gaat, heeft overigens niet gesolliciteerd bij de hoofdklasser uit Emmen. Een „verlanglijstje" van de spelers, waarop ook zijn naam voorkwam, vormde de inleiding. Een telefoontje van voorzitter Veenstra het vervolg Toch geloofde Bouma zelf niet zo m de mogelijkheden, toen hij afgelopen zondag naar Emmen ging voor een „oriënterend gesprek". „Emmen heeft tot nu toe nooit een full-timetrainer gehad. Daarom geloofde ik in de eerste instantie meer in een zoethoudertje voor de spelers dan in een serieus gesprek." Dat gesprek kwam toch. En werd serieuzer naarmate de tijd verstreek. Na drie uur was de zaak rond, had Bouma het eenjarig contract eigenlijk al op zak. „Ik kon het gewoon met laten schieten. De voor waarden waren daarvoor te gunstig, feit dat mijn vrouw ook weer graag naar Emmen terug wilde kwam daar nog bij." Ook de organisatie van de club en de bij het De linkse van Rudie Koopmans trof herhaaldelijk het gezicht van Traversaro, door de hoge dekking heen. Heel moeilijk had de Nederlander het in de laatste ronden toen de met een beperkte techniek uitgeruste Italiaan zijn onbeperkte hoeveelheid lucht in het geding bracht en veel van zijn puntenachterstand inliep. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM De glans en glorie, verbonden aan bet behalen van de Europese titel, werd door het bar onaangename incident gedevalueerd. Maar Rudie Koopmans, die in de zesde ronde zijn rechterhand had verslagen, die steeds dikker werd, had een grootse prestatie geleverd. bestuur levende plannen spraken Bouma aan. „Die club kent een organisatie, waarop menig eerste en eredivisievereniging jaloers kan zijn. En daarbij heeft de club de wens te kennen gegeven dat het, als het ooit algemeen amateur kampioen van Nederland zou worden, bereid is naar het betaald voetbal over te stappen. Nu kan je daar op dit moment weinig van zeggen, je bent nog geen kampioen en de kwestie van sanering van het betaald voetbal speelt ook nog altijd, maar het is toch weer iets dat bij mij erg aanspreekt. Want ik wil ooit weer in het betaald voetbal terugkeren." Rentree Voor die rentree in de professionele voetbalwereld heeft Bouma overigens geen termijn gesteld. „Mis schien dat het volgend jaar al komt, misschien dat het nog vijf jaar duurt. Ik heb in ieder geval de tijd." Die terugkeer speelt op dit moment evenwel niet bij Bouma. „Ik leef nu, niet in de toekomst. En daarbij komt, dat ik voorlopig bij Emmen iets gevonden heb dat de concurrentie met het betaald voetbal aankan. In de hele omgeving kom je op 80 kilometer geen betaalde club tegen wat dat betreft kun je stellen dat Emmen het gat opvulde, dat het betaald voetbal in die regio heeft laten liggen." Overigens stond Bouma ook gedurende dit seizoen al in de belangstelling van profverenigingen. Vo- lendam en De Graafschap toonden hun interesse. „Bij de Graafschap was dat nog slechts een flauwe belangstelling, maar Volendam zat echt wel in de molen. Ze hebben daar het plan opgevat een voetbalschool voor de jeugd te beginnen en Jan Mak had al gevraagd of dat iets voor mij zou zijn. Maar op een gegeven moment moet je toch kiezen. Het bekende gezegde van die ene vogel in de hand en die tien in de lucht. Ik heb gekozen voor Emmen En nu kan ik alleen maar hopen dat ik daar geen spijt van krijg. Want per slot van rekening weet je nooit hoe het in de toekomst wordt, hoe het gaat lopen bij een nieuwe club." Het eerste doel van Bouma nu blijft echter Rijns burgse Boys. „Twee dingen staan voorop. De organisatie moet zo goed mogelijk worden ge maakt en de promotie naar de eerste klasse moet worden bewerkstelligd. We staan er met een punt voorsprong goed voor, maar er moeten wel eerst nog tien wedstrijden worden gespeeld GERT JAN ONVLEE ROTTERDAM Tot half twee m de nacht had Rudie Koopmans in zijn kleedka mer gezeten. Toen trok hij zijn bontjas aan, ongetwij feld gekregen van zijn puis- santrijke manager, de Ber- lijnse bonthandelaar Willy Zeiler, en daalde de trap af. Onderweg ontmoette hij de voorzitter van de Neder landse Boks Bond, Hans Hofman, in snoking vanwe ge de gala-boksavond in Ahoy'. „Rudie", zei Hofman met schorre stem, „je bent Europees kampioen maar het dagelijks bestuur van de Europese Boks Unie zal on derzoeken of die uitslag ge handhaafd blijft want er is een telfout gemaakt. Een ju rylid en de scheidsrechter hadden je winnaar, een ju rylid had onbeslist. Als die telfout wordt gehonoreerd, wordt dat ene winnende briefje gewijzigd in onbe slist en behoudt Aldo Tra versaro zijn Europese titel halfzwaargewicht. Maar nu ben je kampioen". Rudie Koopmans keek Hofman eens diep in de ogen en zei: „Daar heb ik niks mee te maken. Ik ben Europees kampioen." Hij herhaalde die woorden nog eens en stapte weg, temidden van supporters die luidkeels uit droegen dat Rudie Koop mans door een puntenzege op Aldo Traversaro de titel van de Italiaan had overge nomen. Het was de volkomen anticli max na het tumultueuze feest dat was losgebarsten nadat de Spaanse scheidsrechter Fernan do Perotti de arm van de Neder lander in de lucht had gestoken ten teken dat hij winnaar was. Een pandemonium brak los. Van alle kanten werden bloe men in de ring geworpen, men wrong zich tussen de touwen om de nieuwe kampioen geluk te wensen en de speaker had de grootste moeite om de mensen zee tot bedaren te brengen en de volgende partij aan te kondi gen. Sinds november 1955 had Nederland eindelijk weer een Europees bokskampioen bij de professionals. Maar drie kwartier later gonsde het gerucht in de catacomben van Ahoy' dat er een telfout was gemaakt en de uitslag op losse schroeven was komen te staan. De jury bestond uit de Frans man Aridré Berlier, de Engels man James Brimmel terwijl ook de Spaanse scheidsrechter Fer nando Perotti punten gaf. Nadat de lijstjes waren ingeleverd bij de vertegenwoordigers van de Europese Boks Unie en deze de punten briefjes van hun handte kening hadden voorzien, kon Perotti de uitslag bekend ma ken: Rudie Koopmans Europees kampioen halfzwaargewicht. De Spaanse scheidsrechter Fernando Perotti heft de arm van Rudie Koopmans. De Nederlander is Europees kampioen in het halfzwaargewicht. Rechts de verslagen titelhouder Aldo Traversaro. Maar geen van drieën wist toen nog welk een drama er kan voortvloeien uit het feit dat Perotti op zijn puntenbriefje een fout had gemaakt. Hij had zich verteld, waardoor de titel voor Koopmans nog verloren kan worden verklaard. Berlier had als puntentotaal 144144, dus onbeslist, Brimmel 145—144 in het voordeel van Koopmans en Perotti 146145 ten gunste van de Nederlander. Een totaal gedesillusioneerde Aldo Traversaro stapte tussen de ringtouwen en verdween. Maar ook de beide heren van de EBU waren hevig teleurgesteld. Want wie waren dat? Pini, een Italiaan, en Facienda een in Bel gië wonende Italiaan. Verteld Ze telden de puntenbrief jes nog eens na en zagen dat Fernando Perotti een fout had gemaakt. Na de elfde ronde had Perotti een fout gemaakt. Na de elfde ronde had Perotti voor Koop mans een totaal van 108 pun ten. Voor de twaalfde ronde gaf hij hem negen punten, telde die erbij en schreef 118 in plaats van 117. Hij bad zich verteld. En dat was juist het ene punt waardoor hij Koopmans ten slotte als winnaar had. Als dat kon worden hersteld, zou ook Perotti als einduitslag een on- belist, 145—145, hebben en met het onbeslist van Berlier was het dus twee tegen een en be hield Traversaro zijn titel. Onmiddellijk kwamen de beide heren in actie. In een klein kan toortje bij de deelnemersingang van Ahoy' werd een spoedver gadering belegd. Van Neder landse zijde was daarbij o.a. aanwezig de heer Baan die vice- voorzitter is van de boksbond en als vertegenwoordiger ven Nederland in de EBU zit. In een mengelmoes van talen - tenslotte werd een al jaren in Rotterdam wonende Italiaan als tolk erbij geroepen - werd gedis cussieerd. Van Nederlandse zij de werd staande gehouden dat Koopmans Europees kampioen is want de puntenbrief jes waren getekend door Pini en Facienda en een handtekening is rechts geldig. De Italianen, van wie de giftige Pini zich zo opwond dat hij even het bloedhete, herme tisch afgesloten kantoortje moest verlaten om frisse lucht te happen, haalden echter een foefje uit. Van de reglementen van de Eu ropese Boks Unie bestaan twee versies, een Engelse en een Franse. Die zijn niet synchroon vertaald zodat in het Engelstali ge reglement staat dat een fout in de puntentelling de uiteinde lijk bekend gemaakte uitslag niet kan wijzigen. Maar de Franstalige versie wijkt op dit punt af. En vooral Facienda, wonend in België, had dat drommels goed gelezen. Er werd verhit gedebatteerd, wolken rook hingen in het ka mertje en door een spleet in de gordijnen kon men de druk ge barende Italiaanse EBU-heren waarnemen. Willy Zeiler, manager van Koop mans, riep temidden van een aantal toeschouwers die het na de partij van Koopmans voor gezien hadden gehouden maar het opstootje bij het kantoortje zagen, uit: „De EBU verliest niet alleen zijn gezicht als de uitslag wordt veranderd en Traversaro kampioen blijft maar de heren krijgen ook een proces aan hun broek. En dat wan ik. De punten moeten geteld en nagekeken worden vóór de uitslag bekend wordt gemaakt. Als ze dat ver keerd doen, moeten zij dat we ten. Zo'n proces win ik altijd". Henk Ruhling, matchmaker: „Ik geef de Berlijnse advocaat dr. Hans-Joachim Rust onmiddel lijk opdracht een proces aan te spannen. Dit heb ik nog nooit meegemaakt." Het was toch nog eens gebeurd en ook met een Nederlander. In 1938 bokste Bep van Klaveren om de Europese titel tegen de Fransman Tenet Een Belgisch jurylid was van mening dat de kampioen, Tenet, met twee pun ten moest worden verslagen en dat was niet gebeurd zodat hij Tenet zijn titel liet behouden. De Belg was evenwel fout en een maand later werd Van Kla veren alsnog de titel toegekend. EBU Maar nu is het mogelijk dat Rudie Koopmans zijn zuurbe- haalde titel wordt ontnomen. Vandaag al zou het dagelijks bestuur van de EBU zich over deze netelige en onverkwikke lijke a/faire buigen maar het kan nog lang duren eer de be slissing valt. Dan wordt wel weer Koopmans door de NBB onmiddellijk als uitdager voorgedragen maar hij zal het dan zeer moeilijk krij gen. Want Traversaro, die voor de eerste keer in zijn achtjarige carrière in het buitenland bok ste. zal dat nooit meer doen. En zoals gisteren ruim zesduizend toeschouwers zich in Ahoy' ach ter Rudie Koopmans schaarden en hem hartstochtelijk aanmoe digden, vooral in zijn moeilijke laatste ronden, zo heeft Aldo Traversaro in 'eigen land de steun van zijn pubhek. Kennelijk was niemand op het idee gekomen om te zeggen: of de uitslag büjft zo of jullie die nen maar een protest in bij de EBU. De heren Pini en Facien da maakten gebruik van de ver warring in de gelederen. Voor Rudie Koopmans is er maar een zaak die telt: „Ik ben Europees kampioen. Met de rest heb ik niks te maken." Helaas is Rudie Koopmans de EBU niet en zal hij lijdzaam moeten afwachten. HERMAN VAN BERGEM Wat is het geheim van die ner veuze, dribbelende Aldo Traver saro, die in een lelijke stijl bok st, met een hoge dekking en alleen vooruit stoot, zo vroeg men zich af. Rudie Koopmans prikte zijn linkse steeds door die dekking, trof Traversaro op de flanken, stootte series en steven de recht op een zege af. Hij bokste o.a. een formidabele der de ronde, hield de Italiaan op afstand en gebruikte zuinig zijn energie, wetend dat vijftien ron den erg Icing is. Koopmans „stond" en liet zich niet meesle pen in het hoge tempo van Tra versaro, dat nog werd opge voerd na de vijfde ronde, want Traversaro had een wond aan zijn rech terjukbeen opgelopen en had haast Koopmans bleef „zuinig" boksen en eerst later bleek dat hij zijn rechterhand had verslagen. In de partij was dat niet te merken. Geheim Maar hij zakte wel af. Hij plantte zijn benen niet meer zo stevig op de vloer. Zijn linke rarm, vermoeid door het vele „steken" richtte niet meer zo zuiver en de stootmachine Tra versaro ging maar door. Want dat is zijn geheim. Hij heeft een ongelooflijke con ditie en blijft komen. Zijn boks- kunde is beperkt, zijn lucht on beperkt Rudie Koopmans, die na de achtste ronde zodanig op punten voorstond, dat alleen een k.o. de Italiaan nog kon redden, ging echter met het hoofd werken, waarvoor hij in de tiende en twaalfde ronde een openbare waarschuwing kreeg en dat kost punten. Agostino, de manager van Tra versaro, schreeuwde als een be zetene naast de ring. Zijn pupil verhevigde zijn aanvallen en Koopmans mocht geen enkel ri sico meer nemen, want een der de waarschuwing zou diskwali ficatie betekenen. Van de dertiende ronde af had een verlammende moeheid bezit genomen van de Leeuwarde naar. Hij moest gaan hangen en eensklaps kon Traversaro ook meer dan recht vooruit stoten: hoeken en opstoten plaatsen. Hij denderde maar door en in de laatste ronde, de vijftiende, ging Rudie Koopmans acht tel len neer op een daverende rechtse. Hij haalde de ronde, maar had zoveel punten verlo ren in het tweede deel van het duel, dat zijn zege geenszins zonneklaar was. Met een puntenzege van scheidsrechter Perotti die zich had vergist, van de Brit Brim mel en een onbeslist van de Fransman Berlier, was Rudie Koopmans Europees kampioen Definitief of tijdelijk? In het bijprogramma kon veder- gewicht Roy Somer eindelijk, nadat eerder twee tegenstanders verstek hadden laten gaan, zijn profdebuut maken. Hij deed het uitstekend tegen de in België wonende Italiaan Angelo d'A- leo, die na zes ronden ver op punten achterstond. De Joegoslaaf Manjan Benes zal beseft hebben welk een be perkte bokser hij is. Een kracht mens zonder techniek. De Gha- nese zwaarwelter Tiger Quaye, die destijds een eind maakte aan de carrière van James Vrij, sloeg Benes, die geen enkele dekking heeft, in de derde ron de met een formidabele linkse lange hoek tegen het canvas. De Joegoslaaf probeerde driemaal op te staan, maar viel evenzo veel keren weer op zijn rug. Waggelend werd hij. tenslotte uitgeteld. De Antilliaanse weltergewicht Frank Albertus leed (weer) een puntennederlaag, tegen de Ar gentijn Guilotti, en de Turkse middengev,icht overwon de Belg Vert Pré met k.o. in de zesde ronde.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11