Handbalteam levert ongekende prestatie KLASSE KLADNO TE GROOT Parker superieur tegen Delta Lloyd enaar nergens met Olke Oostwijck POLEN WINT MET MINIMAAL VERSCHIL Nico Jansen blijft bij Fevenoord Den Bosch uit de race NK atletiek nu toch in Groninge SPORT DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 pagina Miep van Beek heeft de bal van Hannie de Kok ontvangen en passeert de Poolse doelvrouwe met een vallend s< vlekkeloos benut door de Poolse Eugenia Rzazewska, brachten de stand echter weer in even wicht. Hierna bleef de stand lange tijd gelijk, ondanks zo nu en dan slordig balverlies van Nederland. Trainer Jan Alma weet dit na afloop vooral aan de nervositeit „We moesten nu laten zien, wat we tijdens de WK hebben gepresteerd en dat drukte het spel", meende hij. Dit was onder andere te merken aan het bij tijd en wijle gefor ceerde samenspel in de Neder landse ploeg en het tot twee maal toe verliezen van de bal door jeugdspeelster Diana van Gelderen die door Jan Alma korte tijd werd ingezet en het missen van een strafworp door Hannie de Kok. Vlak voor rust liepen de Poolse dames uit tot 7—5 door een prachtig afgeron de break van Urszula Lietke en een goede actie van Barbara Krefft. Deze kleine voorsprong behield de Poolse ploeg ook gedurende de tweede helft Toen echter voor de derde maal een goedlo pende combinatie tussen Han nie de Kok en Miep van Beek de stand op 8—9 in het voordeel van de Poolse ploeg bracht, le ken de Poolse dames flink uit te lopen. Een schitterend val lend schot van Malgorzata Tra- falska bracht de stand op 19—8 en een goed benutte strafworp van Zurawska zorgde voor een verschil van drie punten. Nederland versnelde het samen spel, maar het ging te gefor ceerd om doelrijpe kansen te creëren. Peggy Brouwers door brak echter de impasse door met een sprongschot de stand op 9—11 te brengen en Hannie de Kok bracht via het benutten van een strafbal de stand op 10—11. Deze kleine marge werd tot het einde gehandhaafd, tel kens in het voordeel van de Poolse ploeg. Toen echter de laatste minuten werden aangekondigd brak de hel goed los. Zofia Lowczynska bracht 16—15 op het scorebord en in 'de laatste minuut trok Hannie de Kok de stand met een prachtig afstandsschot weer gelijk. Juist toen iedereen dacht, dat Nederland dit duel niet zou verliezen schoot dezelfde Lowc zynska de bal in een flitsende actie weer achter de uitstekende doelvrouwe Jenny Rogge, die tot op dat moment veel schoten uit zowel de eerste als tweede linie had gestopt. De op de valreep ontstane ne derlaag betekende slechts een kleine teleurstelling waar Jan Alma echter niet zwaar aan til de. „Het is alleen een stiir om op dezelfde manier di gaan. Want als iemand jaar geleden had gezegc Nederland met 17—16 van zou verliezen dan had een hem voor gek verklaard blijkt het echter mogeli zijn." BAS GROOT WESSEI De doelpuntenmakers wart Nederland: Miep van Beek Hannie de Kok (5x, waj twee strafworpen), I Smeets (lx), Nel Martens Peggy Brouwers (2x) en I van Noppen (lx). Polen: Zofia Lowczynska Malgorzata Trafalska (2x), zula Lietke (3x), Barbara K (3x), Eugenia Rzazewska beide uit strafworpen) en U la Zurawska (3x, alle uit i worpen). Marjo Smeets rond een break doeltreffend af. De Poolse Zofia Pniak komt te laat om haar nog af te stoppen. DEN HAAG Het publiek in sporthal De Vliegermolen te Voorburg genoot gisteravond zo van de handbalinterland tus sen Nederland en Polen dat het pas kort voor tijd besefte wat er voor zijn ogen gebeurde. Toen de omroeper bij de stand van IS—15 vertelde dat er nog slechts enkele minuten te spe len waren kwamen de emoties pas goed los en onder enthou siaste toejuichingen speelden de Nederlandse dames dit top- duel uit. Dat deze spannende strijd in de laatste seconden toch nog werd verloren, met 17—16, deed niets af aan de prestatie. Het resultaat van het eerste optreden van het hand balteam als A-land tegen de nummer twee van de wereld ranglijst was op dat moment een ongekende prestatie. Ook bondscoach Jan Alma was uiterst tevreden met deze eind stand, alhoewel hij beide teams verweet niet in zo'n vorm te spelen als tijdens het wereld kampioenschap in West-Duits- land. „Maar in zo'n toernooi speel je een reeks van wedstrij den en dan ga je steeds beter spelen. Toch was ook dit duel bijzonder goed. Vooral wanneer je nagaat dat ik sinds de WK de ploeg alleen zondag even bij elkaar heb gehad", vertelde een glunderende Jan Alma na afloop. Toch was het niet te merken dat de ploeg zich nauwelijks had voorbereid. De handbalsters wisten elkaar uitstekend te vin den, en het merendeel van de wissels in de aanval en verdedi ging verliep vlekkeloos. Geen moment wist de Poolse ploeg een grote afstand te nemen van de Nederlandse dames, die in de eerste minuten een voorsprong van 2—0, namen door treffers van Miep van Beek en Hannie de Kok. Twee strafworpen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Nico Jansen heeft gisteren besloten niet in te gaan op het aanbod van voorzitter De Stoop van FC Amsterdam om tot het einde van dit seizoen terug te keren naar zijn oude club. Directeur Guus Brox van Feyenoord had de keus na een aantal gesprek ken uiteindelijk aan Nico Jan sen zelf overgelaten. Gisteren berichtte hij Brox ech ter, dat hij liever bij zijn huidige werkgever blijft. Nico Jansen vatte zijn motivatie in het kort samen met: „Ik heb me voorge nomen een streep onder alle ellende van de laatste maanden te zetten. Voor tweehonderd procent zal ik me de komende weken inzetten Boskov zal straks gewoon niet meer om me heen kunnen. Na de wedstrijd tegen Ajax heeft hij openlijk gezegd, dat hij om een spits zit te springen. Nou, ik ben nog steeds de enige echte Feye- noord-spits. Voor mij is het sportief gezien nog steeds inte ressanter om bij Feyenoord te spelen dan bij Amsterdam. Dat is ook het belangrijkste motief om niet op het aanbod van Stoop in te gaan, al heb ik wel geaarzeld. Wie weet, als ik de laatste tien competitiewedstrij den goed draai, wat er dan alle maal voor mij mogelijk is. Ten slotte zijn de spitsen voor het Nederlandse elftal ook niet dik gezaaid". Spaanse beker MADRID Barcelona heeft de eerste wedstrijd in de kwartfi nales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker met 1—0 verloren van de tweede divisie club Alaves. De uitslagen in de kwartfinales zijn: Atletico Madrid—Las Pal- mas 3—2. Valencia—Real Socie- dad 1—1. Betis Sevilla—Gijon 3—1. Alaves—Barcelona 1—0. De returns worden op 22 fe bruari gespeeld DEN BOSCH Falcon/Den Bosch is door een nederlaag tegen Caen (89—91) uitgescha keld in het toernooi om de Euro pese basketbalbeker voor beker winnaars. De Bosschenaren hadden de wedstrijd met twaalf punten verschil moeten winnen om zich te kwalificeren voor de halve finales. Het verlies in Frankrijk (87—98) was hier de bet aan. De ruststand in Den Bosch was 4841. De uitslagen van de wedstrijden gisteravond gespeeld voor de- eredivisie van de nationale bas ketbalcompetitie zijn: (heren) BV Amstelveen—Arke Reizen 70—117, Parker—Delta Lloyd 10390. (Dames): BV Amstel veen—White Stars 3661. HEERENVEEN IJshockey van wereldformaat bracht de Tsjechische kampioen Kladno gisteravond in Heerenveen op nieuw in de finale van de Euro pa Cup strijd. Tegen zoveel klasse en techniek was Feen- stra Verwarming niet bestand. Niettegenstaande het enthou siasme van vierduizend toe schouwers werd het een neder laag van 13-5. Lang leek de Friese thuisclub de hoop op een beter resultaat dan de uitneder laag van 9-3 te kunnen verwe zenlijken. Maar in die tweede periode liet Kladno de Friese monden open staan van verba zing. De voorsprong van 3-2 van de eerste periode werd met wervelend spel tot 10-3 uitge breid. De slotperiode gebruiken de gasten om de zaak onder controle te houden. Met dezelfde voortvarendheid als een maand geleden in Tsje- cho-Slowakije, toen Kladno in enkele minuten een zij-voor sprong van 5-0 nam, gingen de gasten ook in Heerenveen uit de startblokken. Na ruim een mi nuut had Vejvoda de nerveuze Friezen al op achterstand gezet. Daarna zorgden Harry van Bil- sen en de staander ervoor dat de Tsjechische schutters wolk niet naar beneden kwam. Zelfs had Leo Koopmans na vijf mi nuten een ideale mogelijkheid te scoren, maar hij miste. Hoe het weel wel demonstreerde Kladno via Novotny, 0-2. Maar de Friese tegenstand was niet gebroken. Integendeel, steeds meer kreeg Feenstra vat op het spel van de gasten en na bijna elf minuten vond Leo Koopmans van af stand een lek. Doelman Kras a was geslagen, 1-2. Laaiend Tijd om af te koelen was er niet voor het laaiend enthousiaste publiek, want een weergaloze actie van Jack de Heer beteken de wel degelijk 2-2. De Tsjechi sche defensie moest op de tenen staan, maar juist in die fase kwam het flitsender spel van Kladno opnieuw tot uitbar sting. Milan Skrebek liet de gasten met een voorsprong van 3-2 de eerste rust ingaan. De tweede periode werd een wervelende one-team-show. De Tsjechische precisie en het flit sende spel draaiden de thuis club dol. Vijf minuten wervelen de actie bracht een achterstand van 7-2 op het scorebord. Via Kopeckzy, Reckziegel (twee maal) en Novodny zorgde Klad no vóór een nachtmerrie voor doelman Harry van Bilsen. Die liet zich vervangen door Johan Siemonsma, maar hoewel die enige minuten werd gespaard betekende het eerste Tsjechi sche schot van Muller wel een doelpunt Via Skrbek en Ned- ved liep Kladno uit tot 2-10. Pas daarna, toen Jack de Heer en -de grootse Frantisek Pospisil na een vuistgevecht op de straf bank zaten, kon Brian de Bruyn nog iets terugdoen, 3—10. De laatste periode leken de Ts jechen duidelijk een versnelling terug te hebben geschroefd. Zelfs een numerieke meerder heid leidde niet tot opvoering van de stand. De eerste tien minuten verliepen doelpuntloos, maar toen Brian de Bruyn scoorde, werden de gasten weer attenter. Pospisil beantwoordde dat met de elfde Tsjechische treffer. Maar nogmaals kwamen de Friezen via Leo Koopmans terug, 5-11. De allerlaatste wa penfeiten waren ook van Tsje chische makelijk. In de laatste minuut brachten Skrbek en Ko- pecky de stand alsnog op 5-13. Het Friese Europa cup-avontuur was afgelopen, de herinneringen aan het Tsjechische ijshockey blijven nog heel lang. (Van onze sportredactie) NOOTDORP Op papier ging het gistermiddag in de Baflop rijs maar tussen twee paarden. Dat waren Our Gentlemen met de Beverwijkse pikeur Aad Suykerbuyk en Olke Oostwijck met Jan Wagenaar. Temeer om dat een derde favoriet Oeganda met Harry Pools niet aan de start verscheen. Olke Oostwijck, die uit zijn laat ste vijf starts drie keer had gewonnen, kon plotseling het ene been niet voor het andere krijgen, maakte enkele keren een fout, werd daarvoor niet eens uitgeschakeld, maar kwam in de slotfase van deze 2380 meter lange draverij klasse te kort om aansluiting te krijgen met de overige paarden. Voor Our Gentlemen, die snel de leiding van het peloton van tien paarden op zich had geno men, was daardoor geen vuiltje aan de lucht. Voor de derde achtereenvolgende keer zege vierde de ruin, nu op Nootdorp. N1EUWOLDAPRUS 2000 m: 1. Odo- nne (mej. A. van Dijk) 1.29.2, 2. Otto, 3. Obert Voorne. Winn 4,30 pl 1,50 1,60 1,50 kopp 4,70 trio 32,20. ZOELENPRUS 2000 m: 1. Patsy Moore (A Niemeyer) 1.31.2, 2. Pronto Sanchez scoort driemaal voor Mexicanen MEXICO CITY Het nationa le voetbalelftal van Mexico heeft een oefenduel met San Salvador met 5-1 gewonnen. Hugo Sanchez (19) scoorde drie maal. Griekenland bereikte in Athene een 1-1 tegen Oostenrijk. Gala- kos scoorde voor de Grieken, Krankl zorgde voor de gelijkma ker. In de Franse competitie werd gisteren een compleet program ma afgewerkt Koploper Mona co, dat zelf niet speelde zag Marseille, dat met 4-0 won van Bordeaux, met een duel meer gespeeld naast zich aan de kop van de ranglijst komen. Nantes en Nice zijn gedeeld derde. Op de eerste dag na de winter stop in de Hongaarse competitie versloeg koploper Videoton Cse- 1 pel met niet minder dan 5-0 Spectaculair moment voor het doel van Griekenland, waar aanvaller Riedl niet gevaarlijk kan worden. Dosza Ujpest is met even veel punten (27 uit negentien wed strijden) tweede na de 2-2 tegen 26 punten, eenzelfde aantal als Disogyoer. Honved is derde met Vasas en MTK. Laguna, 3. Pjotr G. Winn 17,10 pl 3,30 1.30 3,70 kopp 18.10. Niet ge start: Penetrant. BAFLOPRUS 2380 m 1. Our Gent lemen (A. Suykerbuyk) 1.27.8, 2. Or son Anjo, 3. Nancy Volann. Winn 3,20 pl 1,40 2,40 2,90 kopp 17,90 tno 97,80. Niet gestart: Oeganda, Nita Careless, Luuk K. BELLING WEDDEPRIJS (le afd.) 2000 m; 1. Paula Antje (J. de Wit) 1.31.3, 2. Peter Kid, 3. Postduifie A. Winn 6,10 pl 1,50 1,20 1,20 kopp 10,80. EZINGEPRUS (le afd.) 2000 m: 1. Mike Areta (M. v. A Togt) 1.26.9, 2. Noeki Spencer, 3. Martin Tefka. Winn 3,90 pl 1,40 1,60 1,60 kopp 8,40 trio 189,—. MIDWOLDAPRUS 2380 nr 1. Pipo de Clown (C. Irnming) 1.29.3, 2. Our Wendy, 3. Prinses Yvonne. Winn 7,— pl 2,60 3,60 kopp 24,20. Niet gestart: res (P. J Zandt) 1.24.2, 2. Odette Ossewaard, 3. Nachtegaal K. Winn 4,20 pl 1,30 1,50 1,80 kopp 9,60 trio 68.80 LEENSPRUS 2000 m: 1. Lou Spen cer B (K P. W. Ast) 1.23.6. 2. Meind- ert O, 3. Mannette. Winn 7,40 pl 2,90 1,40 2,50 kopp 11,30. EZINGEPRUS (2e afd.) 2000 m: 1. Maybe (W. Duivenvoorden) 2.54.9, 2. Lord Easter, 3. Mr Alkestis. Winn 12, gl 3,50 1,20 1,20 kopp 10,10 trio BÈLLINGWEDDEPRUS (2e afd.) 2000 in: 1. Our Surprise (H. J. Pools) 1.30.4, 2. Peer Spencer. 3. Paloma D. Winn 5,60 pl 1,90 1,30 2,— kopp 12,40. Totalisatoromzet 247.257,—. LEIDEN In een van de beste wedstrijden van dit seizoen heeft Parker Delta Lloyd die per in de degradatiezorgen ge duwd. Met name de tweede helft toonde Parker zich in een wederom uitverkochte vijf-mei hal superieur aan de Amster dammers, hetgeen uiteindelijk goed was voor de 103-88 zege. Door dit resultaat beeft de Leidse ploeg zich vaster in de kopgroep van vier genesteld. De voorsprong op nummer vijf, het Haarlemse Buitoni be draagt al acht punten. Ai direct bleek dat Delta Lloyd niét de kracht bezat om het Parker echt moeilijk te maken. De ploeg van Hennie Blom startte als vanouds vanuit een man-to-man verdediging en speelde op hoog tempo. De ver- zekeringsploeg had daarop in eerste instantie weinig weer woord. Via een dunk van Sid Bruinsma kwam de Leidse ere- divisionist op 12-6 en die marge zou de eerste helft gehandhaafd blijven. Door defensief sterk spel van Harrie Kip en Vic Bar- tolome werden Al Davis en Hank Smith redelijk aan ban den gelegd en daarmee de gehe le Amsterdamse ploeg. Meer dan eens kwam de zwakte van Delta Lloyd naar boven drijven: de vrijwel volledige indienststel- ling voor de Amerikanen. Bij Parker lagen de scores duidelijk anders. Met name Harrie Kip had met twaalf punten een be langrijk aandeel in de goede eerste helft. Via 37-32 kon Par ker met 49-43 gaan rusten. In de tweede helft viel het von nis over Delta Lloyd al snel. Een uiterst gemotiveerd Parker schroefde het tempo nog hoger op en begon snel afstand te nemen. Coach Hennie Blom: „Ik had in de eerste helft ruim kun nen wisselen, mede doordat Pe ter Kop er steeds beter in begint te komen. Peter is meer zelfver zekerd en dat komt zijn spel ten goede. Mijn basis-vijftal was fit en dus konden we op tempo doorgaan" Parker speelde puntgaaf. Dunks van Collins, goed systeemspel van de gehele ploeg en Kip, die wederom Hank Smith uitschakelde. De Amerikaan ergerde zich in die fase aan alles wat los en vast zat, hetgeen de nodige reacties vanaf de tribunes opleverde. Parker liep uit naar 82-62. Het was duidelijk dat Delta Lloyd op was. De Amsterdammers moesten de rebounds aan Barto- lome overlaten en coach Blom ging snel wisselen. Collins wis selde voor Paulides en Bruins- ma voor Lamping. Met name Paulides speelde knap. Het duel bleef aantrekkelijk en wie an ders dan uitblinker Arthur Col lins scoorde Parker over de 100- streep: 101-83. Een soort wan- hoopspress van Delta Lloyd was er de oorzaak van dat de Am sterdammers de schade beperkt hielden tot de 103-88 eindstand. Topscorers Parker: Collins 36, Bruinsma 18, Kip 16, Plaat 14. Delta Lloyd: Smith 38, Kragt- wijk 15, Davis 13. Stand eredivisie; Donar 21-34; Falcon 18-32, Parker 21-28, Tripper 21-24, Buitoni 20-20, Vastgoed 19-18, Arke 21-18, Mu sette 21—16, Delta Lloyd 21-14, Amstelveen 21-0. GRONINGEN - De Neder se atletiekkampioenscha worden definitief op 4, 5 augustus in Groningen g< den. De uitverkiezing van nmgen stond op losse schrt door de problemen bij de van de nieuwe kunststofl Door verzakking van de oi grond leken de werkzaamh niet tijdig gereed te zijn. 1 de Groninger sportsticl heeft laten weten, dat de op 31 mei opgeleverd v zodat er voldoende tijd i baan te testen. De nationale kampioensc pen gelden onder meer als ste selectietest voor de Euro voortzetting, die eind augi in Praag plaats vindt Bij de internationale indoor tiekwedstrijden, die zonda Dortmund worden gehou komt een tiental Nederlai atleten aan de start. Zij een poging doen de limie halen om zich te kwalific voor de Europese indoork pioenschappen op 11 en maart in Milaan. In Dortm komen in actie: 400 meter: Olga Command Raymond Heerenveen, K Gijsbers. 1500 meter: Evert vmg, Arno Körmeling, Wybo lieveld, Klaas Lok, Cor Lou Joost Borm. Verspringen: Sedoc. De Manege boo: over indeling tenniscompetitie (Van onze sportredactie) APELDOORN - De A doornse tennisclub De Mai overweegt stappen tegen KNLTB, Omdat de vereni) het niet eens is met de inde voor de competitie voor kom seizoen in de eredivisie. De nege, dat zich heeft yerst met Judith Salome, Mai Schaar en de Engelsman drew Jarrett, had gerekend promotie bij keuze van hoofdklasse naar de erediv maar werd onaangenaam rast door het feit dat de b< alsnog het vorig jaar gede deerde Hilversum Voorrang verleend en daarin had ij deeld, omdat landskampi Tilburg zich uit de erediv had teruggetrokken. De indelingen van eredivisie hoofdklasse voor het seizr 1978 luiden als volgt: Eredivisie: Afdeling I: Leimonias I, Popeye I, Shot I, Joy Mozaiek I. Afdelini Leeuwenbergh I, Metselaars I, peye GS II. Hilversum I. Hoofdklasse: Afdeling I: Baronie I, Pellikaan nis I, Thor RW I, Jaagpad I. A ling II: Manege I, Racketed* ELTV I. Victoria I. EDE Nationaal kampioe Gerry van Soeren heeft beslol met turnen te stoppen. De 17 rige turnster uit Ede heefU betrekking aanvaard bij de A| hemse politie en volgt een op- ding aan de politieschool in chem. I

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10