OOK MIJNSTAKING ZET AMERIKANEN IN DE KOU Constitutionele crisis bij linkse zege in Frankrijk Europese ministers stellen richtlijnen voor Belgrado op lezers Britse partijen bespreken immigratieproblemen '"'BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 PAGINA 't (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De staking van 160.000 Amerikaanse mijnwerkers, die do al ruim twee maanden duurt, begint Invloed te krijgen op het Openbare le ven. In de zwaarst getroffen staat Ohio rijn intussen al een serie noodmaatrege len getroffen en ook in acht omliggende staten wordt de situatie steeds nijpen der. President Carter heeft opdracht gegeven voor een hulpplan, dat onder meer voor riet in het transporteren van kolen naar de schaarstegebieden en het toelaten van minder stringente milieu-eisen waardoor de produktie van electriciteit tijdelijk kan worden opgevoerd. Hij heeft ook ge dreigd de staking te breken; de stakers zijn opgeroepen om op het Witte Huis het loonoverleg te hervatten. Carter heeft de beschikking over een wettelijke afkoe lingsperiode van 80 dagen. In het ook al door zware sneeuwval getroffen Ohio (bijna 11 miljoen inwo ners) is men intussen nog maar enkele dagen verwijderd van het punt, waarop de kolenvoorraad een zo laag pijl heeft bereikt dat de electriciteitsproductie nog maar op halve kracht kan draaien. Dit kan al tot gevolg hebben dat 700.000 mensen binnen een week zonder werk komen te zitten. De staking werd begin december uitge roepen door de grootste mijnwerkers- bond UMW (United Mine Workers). Het betekende de sluiting van ruim de helft van de Amerikaanse mijnen. Vorige week leek een akkoord nabij. UMW-presi- dent Arnold Miller ondertekende zelfs al een voorlopig akkoord dat voorzag in een loonsverhoging van 37 procent in de ko mende drie jaar. Het akkoord werd ech ter door de onderhandelingsraad van de UMW met grote meerderheid verworpen. Grootste knelpunt is dat de flinke loons verhoging (van circa 19 tot ruim 25 gul den per uur in drie jaar) gepaard zou moeten gaan met een verbod op wilde of lokale stakingen. De mijnwerkers wil len echter het recht hebben om ook bij lokale geschillen desnoods naar het sta kingswapen te grijpen. Ze zijn vastbeslo ten om tot het uiterste te gaan „Desnoods tot het licht in Washingtom uitgaat", al dus een veelgehoorde stakingskreet De onderhandelingen zijn intussen weer volop aan de gang. Er wordt rekening mee gehouden, dat er voor april geen akkoord bereikt zal worden. Maar zelfs al zou er snel een akkoord komen, dan zullen in zeker negen staten de schade en het ongemak zeer aanzienlijk zijn. „We zijn nog maar een paar dagen ver wijderd van een economische schade van zeker 100 miljoen dollar per dag", aldus een woordvoerder van de Amerikaanse kamer van koophandel. Als de staking afloopt, zal het nog zeker drie weken duren voordat de produktie weer op peil Hoge stoomwolken rijzen op bij een krachtcentrale in de staat Indiana, waar men bevroren kolen ontdooit om ze te kunnen gebruiken, nu de aanvoer stagneert. De krachtcentrales in deze staat hebben een voorraad voor zes weken. B rr President Ferrier. koningin Julia- K /"kfï"ITinriTl PU ririnc na en mevrouw Ferrier kijken in ±\.\J 1111121111 C/II IJl Ulo Kwamala Samoetoe naar een ta- C7 1 fereeltje van het leven van alle r¥l T 1 da9: een indianenmoeder wast hkj 1 I |*i fh I Tl fl 121 Tl f*H haar kind in een p|astic emmer- PARAMARIBO Gisteren op de jg laatste dag van hun staatsbezoek aan Suriname zijn koningin Juliana en prins Bemhard met een helicopter naar het Trio Indianendorp Kwama la Samoetoe gevlogen. Het was de bedoeling dat ze er met een propeller- vliegtuig naar toe zouden gaan, maar omdat eerder op de dag: een eenmoto- rig vliegtuigje op het verharde air- stripje onherstelbare schade opliep besloot men met een helicopter te vliegen. Bij bet ongeluk met het vliegtuigje waarin vier Nederlandse fotojournalisten zaten, raakte nie mand gewond. Het bezoek aan het Indianendorp is een hoogte punt geworden van het staatsbezoek van zeven dagen dat de koningin en prins aan Suriname hebben gebracht. Het dorp ligt in het zuiden van Suriname, veertig kilometer van de Brazi liaanse grens op twee uur vliegen van Parama ribo. Bij de landingsbaan stonden een paar honderd beschilderde Indianen met rode lende doeken aan het koninklijk paar en president en mevrouw Ferrier op te wachten. Toen de koningin aankwam zongen kinderen in het Nederlands „Wees welkom koningin" en „Jesus houdt van alle kinderen" en een paar liedjes in het trio's. In een lange stoet Indianen met het opperhoofd in verentooi, liepen koningin en prins en president en mevrouw Ferrier naar een dorp. In een kerkhut sprak het opperhoofd de koningin toe. Eén van de weinige trio's die Nederlands spreekt vertaalde het. Hij zei onder meer dat hij het fijn vond dat zijn stam op deze plaats was komen wbnen. Na de plechtig heid in de kerkhut werden over en weer ca deaus aangeboden, lieten de bewoners in hun hutten onder meer zien hoe zij potten bakken, Bij de aankomst van de koningin bij het dorp manden vlechten, kleden weven, katoen spin- Kwamala Samoetoe liep de hele indianenbevolking, nen en cassavebrood bakken. uit om de hoge gast te begroeten. Consul-honorair van Nederland in Belem vermoord BELEM, (DPA) De politie in de Braziliaanse stad Belem stelt een onderzoek in naar de om standigheden rond de dood van de 51-jarige zakenman Wilson i de Souza Ferro, consul honorair in Belem voor Nederland, Suri name, Peru en Noorwegen. De Souza Ferro, firmant van het cargadoorsbedrijf „Dias Paes Ltda", werd gisteren met een levensgevaarlijke schot wond in het hoofd in zijn kan toor gevonden. Hij overleed tij dens het vervoer naar een zie kenhuis. De omstandigheden wijzen op misdaad. Twee doden in Jeruzalem na bomaanslag JERUZALEM (AP) - Twee mensen zijn gisteren om het leven gekomen en 45 gewond geraakt toen een bom in een autobus in Jeruzalem ontplofte. Volgens ooggetuigen had de ont ploffing zo'n kracht dat het ach terste stuk van de bus werd weggeblazen. Het metalen dak veranderde in een stuk ver wrongen metaal. Arabische terroristen hebben vaak geprobeerd bomaanslagen in autobussen te plegen, maar meestal worden de explosieven op tijd ontdekt en onschadelijk gemaakt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Callaghan, leider van de Britse minderheidsregering, stelt gezamenlijke besprekingen voor tussen de drie grote politieke partijen van zijn land „om de immigratiekwestie af te koelen". Recente verklaringen van Tory-leid- ster Margaret Thatcher, die gezegd heeft, dat haar partij, als ze aan het bewind komt, paal en perk zal stellen aan de immigratie, „om een vreselijke botsing tussen de rassen te voorkomen", heeft zowel in conservatieve als in socialistische ran gen scherpe reacties uitgelokt Labour beweert, dat het immigratieprobleem Groot-Brittannië's heetste hangijzer door Mar garet Thatcher misbruikt wordt als goedkope ver kiezingspropaganda. Premier Callaghan probeert dit vraagstuk buiten de komende verkiezingsstrijd te houden. Ondertussen koketteert hij met de kleurlingen. Hij heeft de stemmen nodig om La bours verliezen ten voordele van het Nationale Front te kunnen goedmaken. In de laagste rangen van de arbeidende klasse kiezen tegenwoordig steeds meer blanke Britten partij voor het extreem rechtse Nationale Front dat een racistische politiek propageert. De bijval van NF-slogans tegen de kleurlingen is grotendeels een gevolg van de ongunstige economische situa tie, waarin Groot-Brittannië verkeert Er zijn bijna anderhalf miljoen werklozen. De zwarte, bruine en gele immigranten worden steeds meer beschouwd als indringers, die arbeidsplaatsen en woongele genheid afsnoepen. Groot-Brittannië telt nu ongeveer 1,8 miljoen kleurlingen. Bij het begin van de jaren '80 zal hun getalsterkte naar schatting 2,6 miljoen bedragen. Hun aanwezigheid is in de eerste plaats een gevolg van een onvoorzichtige koloniale politiek, die aan Jan en Alleman de Britse nationaliteit verleend heeft In de jaren '50 en '60 werden voortdurend meer kleurlingen uit de vroegere kolonies naar het gewezen moederland gelokt om er werk te komen doen dat de blanken niet langer bevieL Vandaag de dag komen uit India, Pakistan en Bangladesj nog geregeld bloedverwanten en vrou wen aan van immigranten, die zich al gevestigd hebben in één of andere stad van het Britse rijk. Het is dan ook geen wonder, dat het meest bedreigde deel van de blanke Britten de arbei dersklasse zich ongerust begint te maken. Margaret Thatcher tracht die gevoelens te exploi teren om in de nabije toekomst stemmen te kun nen winnen. Als ze daarin slaagt een eerste opiniepeiling gaf haar partij al een voorsprong van elf percent op de socialisten wordt Labour wat het immigratieprobleem betreft door twee partijen bedreigd. Premier Callaghan beseft dit ernstige gevaar. Hij probeert het uit te schakelen door aan Margaret Thatcher besprekingen voor te stellen met hemzelf en de liberale leider David Steel. „Het immigratievraagstuk mag geen electorale belangen dienen", zegt hij< iniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KOPENHAGEN (ANP) - De mi nisters van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben gisteren in Kopenhagen overeen stemming bereikt over de richtlij nen die zij hun delegaties naar de conferentie over Europese veilig heid en samenwerking in Belgrado zullen geven. Zij zullen, zo bleek uit hetgeen minister Van der Klaauw na afloop van de confe rentie meedeelde, proberen om met instemming van de niet-ge- bonden landen, het ontwerp voor een slotverklaring dat deze landen hebben opgesteld zodanig te ver anderen dat de westelijke opvat tingen er beter in tot uitdrukking komen. Door tijdsgebrek, de vergadering duurde niet veel langer dan vier uur, is het Midden-Oosten nauwe lijks ter sprake gekomen. Nadat de ministers ongeveer twee uur over Belgrado hadden gespro ken en bijna anderhalf uur over de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika en de hoorn van Afrika, kwam de behandeling van het agendapunt Midden-Oosten er op neer dat men de Engelse en Westduitse ministers, David Owen en Hans-Dietrich Gen- scher, vroeg of president Sadat tij dens zijn bezoeken van vorige week nog iets bijzonders had ge zegd. Geen van de landen van de Euro pese Gemeenschap, aldus minister Van der Klaauw, heeft voorgesteld dat de negen een nieuwe verklaring over het Midden-Oosten publiceren en er zijn geen afspraken gemaakt over wat afzonderlijke Westeurope- se regeringen in hun contacten met Israël naar voren zullen brengen. Minister Van der Klaauw (m) in gesprek met lega Owen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het politieke leven in Frankrijk, en ook in verre gaande mate „het leven" als zodanig, staat nu sterk in het teken van de aanstaande ver kiezingen (12 en 19 maart) en de aanzienlijke veranderingen die daarvan verwacht wor den. Ondanks een uitzonder lijk doeltreffende redevoering die President Giscard enkele dagen geleden in verband met de keuze die de Fransen te maken hebben, heeft uitge sproken, heeft deze de kansen voor zijn rechtse meerderheid niet veranderd. En een aantal onhandigheden en ergernis aan linkse zijde (met name bij de communisten) hebben ook daar weinig wijzigen veroor zaakt. Men heeft de overtui ging dat de Fransen op de eerste plaats willen „dat de zaken veranderen", en dat is volgens hem alleen mogelijk door nu de oppositie de gele genheid te geven aan het be wind te komen. De jongste opinieonderzoeken wijzen uit dat, als de verkie zingen nu plaats zouden heb ben (de eerste ronde dus), de linkse oppositie 51 van de stemmen zou kunnen behalen. De regeringsmeerderheid, dus de rechtse liberale partijen zouden 45% van de stemmen behalen. Voor de einduitslag is veel afhankelijk van te sluiten kiesakkoorden voor de laatste stemronde van 19 maart, maar zoals de zaken nu staan, lijkt een overwinning van links met een 20 kamerzetels meerder heid, waarschijnlijk. Als gevolg daarvan zal presi dent Giscard over enkele we ken vermoedelijk een kabi netsraad voorzitten, die ten doel heeft een regeringspro gramma uit te voeren, dat hij steeds als rampzalig van de hand gewezen heeft. En het staatshoofd zou dan voor het eerst sedert twintig jaren een vijandige Kamermeerderheid, een vijandige eerste minister en een vijandig kabinet tegen over zich vinden, en volgens de leider van de neo-Caullis- ten, Chirac" zou Giscard „een gevangene zijn in zijn eigen paleis" tot zijn ambtsperiode in 1981 eindigt. Ook de socialistenleider Mit terrand heeft toespelingen ge maakt op het onvermijdelijke conflict tusen staatshoofd en regering. Premier Barre heeft daaraan een wat haastige en summiere uitleg gegeven door te verklaren dat Mitterrand wil proberen de grondwet te veranderen en eventueel een gewelddadig afzetten van de president beoogt teneinde het gemeenschappelijke linkse hervormingsprogramma er door te drukken. Deze mening wordt door een aantal politici gedeeld: zij zijn van oordeel dat de socialisten en commu nisten de positie van President Giscard onhoudbaar zullen willen maken door hem te dwingen de Nationale Verga dering (die dan immers pas opnieuw gekozen is) te ontbin den, nieuwe verkiezingen uit te schrijven en af te treden. De socialisten verklaren dat zij geenszins een dergelijke Machiavellistisch plan bera men en dat dit uitsluitend door rechts verkondigd is om de kiezers de schrik op het lijf te jagen. Eveneens zoals, zeg gen zij, de verzwakking van de Franse franc, die door de re gering in de hand gewerkt wordt om de indruk te geven dat de financiële wereld van een linkse verkiezingszege een economische ramp verwacht en nu al „uit de franc vlucht". Intussen hebben de rechtse partijen een blijkbaar doel treffende alliantie voor de ver kiezingen gesloten, terwijl bij links de zaken na de grote breuk van september nog niet al te duidelijk zijn. De commu nistenleider Marchais heeft enige weken geleden beweerd dat Als zijn partij niet meer dan 21 van de stemmen in de eerste ronde zou behalen de communisten in de tweede ronde niet de socialisten zou den steunen, geen linksbewind zouden helpen doen zegevie ren omdat hun rol daarin te gering zou zijn. En de zege zou dan „voor een andere keer" zijri. Nu eist Mar chais evenwel „zes of zeven belangrijke ministerportefeuil les" voor zijn partij. Het is bij dit alles waarschijnlijk dat de communisten uiteindelijk de socialisten in de tweede ronde zullen steunen, maar welk loon zij daarvoor ontvangen is nog niet duidelijk. Zes of ze ven belangrijke ministeries lij ken in dat geval nogal utopisti sch. Inmiddels heeft President Gis card gezegd dat hij in geval van een linkse zegen zal aan blijven en dat hij niets zal kunnen ondernemen om het uitvoeren van het gezamenlij ke linkse regeringsprogramma tegen te houden. Maar door zich openlijk voor de rechtse coalitie uit te spreken, heeft Giscard zichzelf ook in een merkwaardige en vooral moei lijke positie geplaatst, name lijk de eerder beschrevene, waarin hij zich aan het hoofd zal bevinden van een staat, waarvan parlement en rege ring een hem vijandige poli tiek nastreven. Hij heeft duidelijk gemaakt dat het gezamenlijke linkse programma rampzalig zal zijn voor het land, de economie zou uithollen en het land in ellende zou storten. De communisten blijven hun interpretatie van dat program ma luidkeels propageren: Mi nimumloon van 2400 frs (1200 gulden) per maand, aanzienlij ke verhoging van alle andere lonen, van de gezinstoelagen, de ouderdomsuitkeringen, het onmiddellijk scheppen van een half miljoen nieuwe werk gelegenheden, drastische ver laging van de pensioengerech tigde leeftijd, verkorting van de arbeidstijd en verlenging van vakanties. Een uiterst aan trekkelijk programma. Alleen blijven de communisten vaag over de financiering daarvan en hun voornaamste argument is, dat de rijken nu eens een keer zullen moeten betalen. Vrijwel iedereen is ervan over tuigd dat er werkelijk geen enkele mogelijkheid is dat een dergelijk wonderbaarlijk pro gramma inderdaad ten uitvoer gelegd kan worden. Alleen al de verhoging van het mini mumloon zou 37% betekenen, en de verhoging van alle lonen die niet minstens vier maal dit minimumloon bedragen zou erop neerkomen dat 97 van alle lonen en salarissen ver hoogd zouden moeten worden en dit zou binnen een jaar een verhoging van liefst 20 van de loonmassa in het land bete kenen. Om daaraan het hoofd te bieden zullen dus „de rijken moeten betalen", hetgeen bete kent dat de bedrijven en on dernemingen en uiteraard een aantal particulieren onder on gekend zware belastingdruk en sociale lasten gesteld zullen wordea Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. De visie van grootmoeder De theologische faculteit Til burg heeft een beroemd profes sor een rede laten houden, en deze beroemde man zei het vol gende: „Niet alleen kan men het bestaan van God niet bewijzen, men kan ook zijn met-bestaan niet bewijzen". Nu begrijp ik niet waarom daar zo'n wereld beroemd man voor moest ko men om dit te zeggen. Want in mijn jonge jaren zei mijn groot moeder uit Den Bosch: „Jonks- ke, God kun je niet begrijpen, je moet erin geloven." Na zijn redevoering zijn andere beroem de professoren op een ander onderwerp overgegaan en heb ben met betrekking tot de se- xualiteit een aanval op Rome gedaan. En dan herinner ik me weer een andere uitspraak van mijn grootmoeder: „Rome zit er niet voor zijn eigen plezier, maar in de plaats van O.L. Heer en die blijft altijd dezelfde." „En", zei ze tenslotte „kweek een consequente levenshouding aan en vraag daarvoor de kracht want uit jezelf kun je niets." Wij houden het maar op onze grootmoeder uit Den Bo sch. Den Haag H. Rutgen Bede in troonrede Premier Van Agt heeft onlangs in Voorhout zijn mening ken baar gemaakt over het al of niet gebruiken van Gods naam in de troonrede. Van Agt zei onder meer, dat beseft moet worden dat velen in dit land zich niet meer christelijk noemen. Voor premier Van Agt zou de zaak anders liggen als vanuit de be volking als geheel naar voren zou komen dat de gebedsformu le voor de bevolking een zinvol iets is. Juist premier Van Agt zou na de roerige afgelopen maanden kunnen en moeten beseffen hoe zinvol en wenselijk dit inder daad is, willen we nog niet ver der bergafwaarts gaan, en dat gebeurt als we zonder God ver der gaan en denken Hem niet meer nodig te hebben. Ik ben er overigens van overtuigd dat Van Agt verbaasd zou staan hoe groot het aantal mensen nog is dat de bede in de troonrede zinvol vindt Het zou zeker de moeite waard zijn een landelijke actie te ontketenen om dit aan te tonen. Den Haag M. van Loon-de Rooy Terugblik Naar aanleiding van de kritiek van uw tv.-recensent Hofhuizen in „Terugblik" over de klucht „Kom van het dak af', deel ik u mede, dat mijn kinderen har telijk gelachen hebben om deze voorstelling. Zij vinden het be ter, dan de platvloerse lol van cabaretier Paul van Vliet. Het was pretentieloos amusement maar ja, daar moet je misschien jong voor zijn om dat te kunnen waarderen. Den Haag J. Kock-Algra Werkgelegenheid Dagelijks melden de dagbladen ons over bedrijven die moeten sluiten en hun werknemers naar huis moeten zenden, of met enorme regeringssteun hun pro duktie en werkgelegenheid moe ten trachten te saneren. Is deze toestand gezond? Nee. Naast de steeds weer hoger opgevoerde lonen moet de enorme belasting druk als de voornaamste oor zaak van deze ongezonde situa tie worden aangemerkt Wat overigens andere economische factoren niet uitsluit. Men ver gaapt zich mijns inziens aan de gouden eieren en verliest de kip uit het oog, die sterven moet omdat zij geen „gewone eieren" legt We zitten met een enorme werkloosheid, die steeds weer wordt verhoogd door de belas tingdruk. Zou het niet verstan diger zijn om bedrijven die dank zij een goed beheer en overeenkomstige winsten, die ri sico's nemen en werkgelegen heid verschaffen, te honoeren en te animeren door ze een be duidende belastingaftrek toe te staan. Dat lijkt mij heel wat redelijker dan steun aan slecht lopende bedrijven. Overigens is dit geen nieuw geluid, integen deel. Naar ik meen gelezen te hebben, heeft dit onder meer in Duitsland succes opgeleverd. Heeze Fr. All ard pr. Hasj in brieven DÜSSELDORF (DPA) In Emmerik heeft een hasj- hond 17 brieven opge spoord, waarin in totaal 390 gram hasj zat. De brie ven waren uit Nederland verzonden naar gefingeer de adressen in Marl, Noor- drijn-Westfalen. Drie jeug dige postbestellers in die stad, die het goedje door verkochten, zijn aangehou den.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7