Inspraak is louter bij premiewoningen volks verlakken j Zoeterwoude bereidt zich voor op verkiezingen K e VORIG JAAR IN SASSENHEIM 264 MISDRIJVEN Katwijk wil samenwerken met Bollenstreek én Leiden Vormingscentrum De Mast wil huisvestings probleem structureel aanpakken .cGIO JTA SASSENHEIMS BURGEMEESTER TEGEN PROGRESSIEVE FRACTIE: Spreekrecht CNV Noordwijk h b KORTWEG Concert Wilhelmina MUTATIES IN PROGRESSIEVE FRACTIE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 PAGINA (Van een onzer verslagge vers) SASSENHEIM - Pro gressief Sassenheim maakte tijdens de gister avond gehouden raads vergadering ernstig be zwaar tegen de bouw van 96 sociale sector-wonin gen aan de Sassenheimse Zuiderstraat. De bezwa ren van het progressieve raadslid mevrouw Hen stra richtten zich tegen het feit, dat de toekom stige bewoners geen in spraak hebben gehad in de bouwplannen. „We willen alleen aan de bouwplannen meewer ken, als de bewoners in spraak krijgen. We heb ben in bet verleden ge vraagd om een lijst van bewoners van een huur woning, die in het kader van de doorstroming in aanmerking zouden ko men voor een premiewo ning. Aan de band van zo'n lijst kun je zien wie de toekomstige bewoners van de Zuiderstraat zijn", zo stelde mevrouw Henstra, die aan haar be toog toevoegde, dat in andere gemeenten wel meegepraat kan worden over de bouw van sociale sector-woningen. Wethouder Westerbeek en bur gemeester Kret waren beiden van mening dat het onmogelijk is om vóór de toewijzing van de woningen in contact te treden met de aspirant-kopers en huur ders. „De toewijzing kan pas geschieden als de prijzen van de woningen bekend zijn. Kopers van premiewoningen zijn afhan kelijk van financiering. De be woners van woningwetwonin gen zijn in de meeste gevallen aangewezen op huursubsidie. Je kunt gewoon niet van te voren voorspellen wie de woningen straks kunnen gaan bewonen", concludeerde burgemeester Kret. Volksverlakkerij De inspraakprocedure in andere gemeenten werd door de burge meester bestempeld als „volks verlakkerij". „Het is best moge lijk om een inspraakprocedure te houden, maar dan wordt dat Tijdens de rondvraag deed bet WD-raadslid Horsman bet voorstel om op korte termijn een spreekrecht in te stellen voor inwoners van Sassenheim aan bet begin van de raadsvergadering. ,JIet is belangrijk om de bevolking te betrekken bij bet bestuur van zijn woonplaats. Onze medeburger komt niet met zijn denkbeelden naar voren door drempelvrees of omdat men niet weet dat je met vragen en opmerkingen bij bet gemeentebestuur terecht kunt", aldus de beer Horstman. De spreekrechtprocedure zou volgens de beer Horstman niet langer dan een kwartier van elke raadsvergadering in beslag nemen. „De wens tot spreken zou voor de raadsvergadering schriftelijk moeten worden bekend gemaakt. Het spreekrecht zou zicb moeten beperken tot onderwerpen die op de gemeente betrekking hebben, met uitzondering van politiek en acties". In overleg met bet college werd besloten om bet spreekrecht aan de orde te stellen in de vergadering van Sassenheimse fractievoorzit ters. gedaan onder een delegatie van mogelijke bewoners. En zelfs dan is het onmogelijk om die „toekomstige bewoners" toezeg gingen te doen. De rijksoverheid legt zulke strenge beperkingen op bij de bouw van woningwet woningen en premiewoningen, dat je toch niet verder komt dan wat knoeien in de marges. Je kunt alleen inspraak aan bewo ners geven in de vrije sector bouw en bij renovatieprojec ten." Progressief Sassenheim toonde zich niet tevreden met de gang van zaken en verklaarde tevens in het vervolg ook niet te zullen meewerken aan sociale bouw plannen die geen ruimte laten voor inspraak door de toekom stige bewoners. Het reconstructieplan Zuider- straat-Hoekstraat werd gister avond ondanks de progressieve tegenstemmen aangenomen door de Sassenheimse raad. In het reconstructieplangebied ver rijzen binnenkort 17 bejaarden woningen, 16 woningwetwonin gen, 54 premiewoningen en 9 vrije sector-woningen. De be jaardenwoningen worden ,vast- gebouwd aan het bejaardente huis Sint-Bernardus. De toe komstige bewoners van de hui zen kunnen hierdoor vrij ge makkelijk meeprofiteren van de dienstverlening van het tehuis. De huurprijzen van de eenge zinswoningen en bejaardenwo- ningen zijn voorlopig vastge steld op 400 en 360 gulden per maand. Een inzicht te krijgen in de toe komstige straatnamen in het plan Zuiderstraat leverde in verhouding tot het inzicht in het toekomstige bewonersbestand aanzienlijk minder moeite op. Gekozen werd voor de namen: Zuiderstraat, Van Zonneveld straat, Phüippostraat, Baart- manstraat, Koningstraat en Knorrenburgerlaan. De straten zijn vernoemd naar de uit dit gebied verdwenen bloembollen- bedrijven. W oonwagens De Sassenheimse gemeenteraad besloot gisteravond om een be zwaarschrift in te dienen tegen het woonwagenplan van het col lege van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. In het kader van de beoogde spreiding van woonwagens in de provincie, krijgt de gemeente Sassenheim de taak om vijf woonwagens op haar grondgebied onder te bren gen. Burgemeester en wethou ders zijn van mening dat Sas senheim niet genoeg' grond bezit om plaats in te ruimen voor een woonwagenstandplaats. Fractievoorzitter Ris van Pro gressief Sassenheim noemde het grondgebrekargument een „on deugdelijk" argument. „Het is de bedoeling om de woonwagen standplaatsen te verspreiden in de Leidse regio. Alle gemeenten in de Bollenstreek moeten een plaats dichtbij de dorpskerk vinden en er is geen gemeente die wel veel vrije grond in het centrum heeft", zo stelde de heer Ris, die met zijn twee frac tiegenoten tegen het indienen van het bezwaarschrift stemde. og van de pn Rniiw. viert zestigjarig van OJ O bond CNV viert morgen het 60-ja- rig bestaan, gelegenheid dit diamanten ju bileum wordt f £*£3*1 bestaan houden in De Rank aan de Noord wijkse Golfbaan. Vrijdag 17 februari wordt het jubileum gevierd m de leden en hun dames. Bondsvoorzitter D. van Commenee a het woord voeren en enkele jubilarissen huldigen. Een van he is de heer J. Vink, die vanaf de oprichtingsvergadering lid van de vakbondsafdeling. Het feestelijke gedeelte wodt vrijdi verzorgd door Bob Vrieling met de presentatie van zijn caban „Prikkebeen". De afdeling Noordwijk telt bij het 60-jarig bestaan ruim 200 lede Dankzij de activiteit van de na-oorlogse bestuurders kwam me in 1950 tot de oprichting van een CNV-afdeling in Noordwijkerhou De Noordwijkerhoutse dochter is altijd zeer nauw verbonde gebleven met haar Noordwrkse moeder. SASSENHEIM In het afgelopen jaar zijn in Sassenheim zo misdrijven gepleegd. Hiervan wist de politie er 106 op te lossei een hoog aantal in vergelijking met de landelijke gemiddeldei Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Rijkspolitie Groep Sassei heim. Het jaaroverzicht meldt, dat in '77 in totaal 89 inbraken werde gepleegd in het gebied van de Sassenheimse rijkspolitie die gemeenten Sassenheim en Warmond bestrijkt. Voorts werd 21 maa een proces-verbaal verbaal opgemaakt wegens het rijden onde invloed. Er werden in totaal 1080 verkeersovertredingen geconstateerd, politie behandelde 275 aanrijdingen, waarvan geen enkele me dodelijke slachtoffers, maar wel met in totaal 60 gewonden. Vie illegaal verblijvende vreemdelingen werden aangehouden en uitge wezen. De politie zegt in het jaaroverzicht dat een beduidend aanta misdrijven voorkomen kan worden door attenter gedrag van h« publiek. Ml IN Jubilarissen bij KBO Lisse LISSE Tijdens de zeer goed bezochte jaarvergadering van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel in cafe-restau- rant restaurant De Beurs wer den door de bestuurder van de bond de heer Castelein, enkele jubilarissen gehuldigd. De leden L. Wijnands, A. Harteveld en S. Langelaan kregen een insigne op de revers gespeld voor hun 25-jarig lidmaatschap en de heer C. Ransdorp voor zijn 40- jarig lidmaatschap. LISSE VW-Lisse houdt de jaarlijkse winterwandeltocht op zondag 19 februari. De gezins- tocht is 8 km lang en gaat door en rondom het Keukenhofbos. Naast wandelen is het puzzle- element aan het wintergebeuren toegevoegd. Deelnemers ontvan gen na afloop een fraaie medail le. Er wordt gestart tussen ne gen en twaalf uur vanaf het VW-kantoor aan de Lissese Heereweg. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 gulden. VVV-leden betalen 1 gulden. KATWIJK Het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) heeft de gemeenten Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg verzocht toe te treden tot dit overlegorgaan. Dit voorstel werd gisteravond aan de Katwijkse com missie voor bestuurs- en juridische zaken voorgelegd. De voorzitter van de commissie, burgemees ter mr. C. A. Bos, stelde dat het niet om een definitieve keuze gaat tussen het district Leiden en het SOB, omdat Katwijk op beide gewesten is aangewezen: „Toetreden tot de SOB is niet een zich afzetten tegen Leiden." Mr. J. van der Plas (Gem. Bel.) was het hier niet mee eens: „Ik vind dat we principieel moeten kiezen voor de bollenstreek. Al eer der heb ik naar voren gebracht dat Katwijk in het Streekplan van Zuid-Holland-West wordt beschouwd als een soort nutteloos aanhangsel van Leiden, terwijl we in de bollenstreek de grootste gemeente zijn. Van Leiden hebben we niets te verwachten, al moeten we ons ook niet te veel voorstellen van die samenwerking in de regio. Niettemin is het goed aansluiting te zoeken, al is het maar om een richting aan te geven voor de toekomst als er een nieuwe bestuurlijke indeling komt." Een dergelijke definitieve keuze wilden de andere commissieleden echter niet maken; de CDA-er H. J. Grimbergen vond: „We moeten naar twee kanten opereren." Drs. R. J. de Vries (PvdA) vroeg zich zelfs af of de bollenstreek niet verwaarloosd kon worden: „Voor het welzijnsbeleid bijvoorbeeld, zijn we op Leiden en Noordwijk aangewezen en de rest van de regio heeft ons wat dat betreft niets te bieden". Burgemeester Bos wees in dit verband inderdaad op onder meer de centrale antenne-installatie en de huisvesting. De heer J. Vink (CDA) zag niet zoveel in een hechte samenwerking met gemeenten in de bollenstreek, omdat z.i. de vaak tegenge stelde belangen nauwelijks zijn te beharti gen door één orgaan. De voorzitter voerde daar tegen aan, dat de aansluiting een vrij blijvende zaak is; de gemeenten betalen wel hun bijdrage 0,45 per bewoner per jaar), maar zijn niet gehouden voorstellen van het orgaan uit te voeren. Belangrijk is echter dat er een verdergaande samenwerking in de regio komt, die bijvoorbeeld tot uiting kan komen in het gezamenlijk uitbrengen van studies. Bovendien is regelmatig contact met de aangesloten gemeenten te prefereren boven incidentele besprekingen. Conclude: rend stelde de heer Bos vast: „Openheid naar Leiden moet er blijven, maar we staan als commissie niet afwijzend tegen samen werking met het SOB". Slechts de heer De Vries behield zijn bedenkingen. Voorts ging de commissie onder meer ak koord met de aanschaf van twee lichtge wicht kogelvrije vesten voor de politie en met de ombouw van de door de Politiever- bindingsdienst afgekeurde portofoons, die de politie op het ogenblik gebruikt. Met deze voorzieningen zijn bedragen gemoeid van resp. 2.000 en 1.525. De Rijnsburgse muziekver- Het programma werd afge- bliek beloonde „wnneimi eniging Wilhelmina trad gis- wisseld door het jeugdkoor na" na afloop met een teravond op in de Emma- Reddingius uit Deurne. De staande ovatie. De muziek nuelkerk, onder leiding van belangstelling was niet vereniging moest zelfs een dirigent Maarten Verhoef, groot. Het aanwezige pu- toegift geven. ZOETERWOUDE Alle gemeenteraadsle den van het CDA (7) en de VVD (3) zijn bereid zich beschikbaar te stellen voor een nieuwe zittingsperiode van vier jaar die in september van dit jaar aanvangt. Bij Pro gressief Zoeterwoude, de combinatie van PvdA. D'66 en de PPR die in de huidige raad 3 zetels bezet, ligt het anders. Zowel Frits de Winter als Frans de Graaff hebben besloten er een punt achter te zetten. Alleen fractievoorzitter Kees Straver wenst zijn raadslidmaatschap te verlengen. Het is niet waarschijnlijk dat nog meer groeperingen op 31 mei naar de gunst van de kiezer zullen dingen. In 1974 nam ook de Lijst Nieuw Gemeentebeleid nog deel aan de raadsverkiezingen. Zij behaalde toen slechts 86 stemmen en omdat de kiesdeler toen 252 bedroeg keerde haar enige verte genwoordiger niet in de raad terug. Als eerste gaat het CDA donderdag de volgorde bepalen van haar kandidaten. Vier jaar terug gebeurde dat nog door de KVP en de PCC afzonderlijk waarna beide lijsten volgens een vooraf bepaalde- formule in elkaar werden geschoven tot de CDA lijst. KVP-er P. v. Rijn werd daarbij lijsttrekker. Hij is als enige tussentijds uit de raadstrein gestapt wegens vertrek uit de gemeente. De heer A. v.d. Heijden werd zijn opvolger. De groslijststemming van deze week staat o.l.v. oud-KVP voorzitter L. v.d. Post waarbij de lijst trapsgewijs wordt samengesteld. Een procédé dat in de twee vorige keren naar tevredenheid heeft gewerkt. Naast de huidi ge 7 raadsleden zijn tot nu toe kandidaat gesteld; mevr. J. Overdevest-Welp en de heren B. Beskers, W. Delfos, D. Hulsbos, E. Plooij, C. Roessen en Th. v. Steijn. Na de pauze staat het concept-gemeenteprogram ma ter discussie. Nadat al eerder bekend was dat Frits de Winter geen kans meer ziet zijn drukke dagtaak te combineren met het raadswerk heeft ook Frans De Graaff het bestuur van P.Z. laten weten straks niet meer beschik baar te zijn. „Een zeer moeilijke beslissing", zo bekent De Graaff „want ik vind het raadswerk enorm boeiend". Gezin en werk krijgen echter voorrang. Een ernstig verlies voor de raad en P.Z. Over hun opvolging is nog niet veel bekend. Het bestuur van P.Z. heeft gisteravond de groslijst samengesteld die in de Algemene Ledenvergadering van maart in stemming wordt gebracht. Het werven van kandidaten blijkt vooral bij D'66 problemen te geven. Mr. Ton Smit, de ambi tieuze voorzitter van de vorig jaar opgerich te plaatselijke afdeling van de democraten, leek de meest aangewezen persoon te zijn. Hij heeft echter inmiddels een hoge plaats gekregen op de kandidatenlijst voor de Sta tenverkiezingen en komt bij verkiezing niet meer in aanmerking voor de raad. Mede op grond van de uitslag van de Tweede Kamer verkiezingen van vorig jaar laat het zich aanzien dat P.Z. op één raadszetel meer mag rekenen voor de volgende periode. Het eenvoudigst lijken de zaken te liggen bij de WD, overigens de fractie met de meeste mutaties in de lopende cyclus. Frac tievoorzitter Wiekmeijer en Mr. H. Overhoff haakten voortijdig af bij hun vertrek uit de gemeente. Zij werden opgevolgd door Mr. Michielsen, de huidige fractieleider, en drs. F. Mulder. Het afdelingsbestuur heeft inmid dels besloten de leden te adviseren de heer Maan, wethouder van financiën, onderwijs en sociale zaken boven aan de lijst te plaat sen gevolgd door Michielsen en Muidei Mevrouw Rijntjes-Lindhout, die momenta fractie-secretaresse is zou dan op de vierd plaats komen gevolgd door de heer Kremei De leden van de WD zullen zich op 1 maart uitspreken over dit advies. De uitsla van de raadsverkiezingen was in 1974 noga teleurstellend voor de liberalen. Zij krege bijna 200 stemmen minder dan bij de Sta tenvetkiezingen die twee maanden daarvoo waren gehouden. Bij de verkiezingen vaifl vorig jaar werd dit verlies echter wee geheel teniet gedaan, maar ook als hur. aanhang straks zou blijken op hetzelfde pei!' te zijn gebleven is daarvan nauwelijks zetel winst te verwachten. De Noordwijkerhoutse jeugd is veelal gehuisvest in te kleine kamers, vormingscentrum. NOORDWIJKERHOUT - Het bestuur van vormingscentrum „De Mast" aan de Noordwijkerhoutse Vlashoven heeft be sloten om een huisvestingswerkgroep op te richten. Op maandag 20 februari wordt de oprichtingsbijeenkomst gehou den in De Mast. De huisvestingswerk groep is een reactie op het woningbeleid van het gemeentebestuur van Noordwij- kerhout. In hun antwoord op de algeme ne beschouwingen tijdens de begrotings vergadering voor 1978 stelden b en w: „Lettend op het grote tekort aan wonin gen voor gezinnen is het onmogelijk een grote plaats in te ruimen voor de voor ziening in de woonbehoeften van jonge zelfstandigen". Niet alleen het tekort aan woonruimte voor de jonge zelfstandigen is in Noord wij kerhout een probleem. Ook de be staande woonruimte voor deze groep is niet altijd ideaal. Een van de stafleden van „De Mast": „In veel gevallen te klein, te duur en te onzeker. Dit is geen pro bleem van de laatste jaren, mAar een probleem dat al jaren speelt. We zijn al jaren bezig individuele brandjes op dit gebied te blussen, maar nu wordt het tijd dat we het probleem constructief en structureel gaan aanpakken. Samen kun je er ook meer aan doen". Tijdens dezelfde begrotingsvergadering verklaarde het college de ernst van de situatie wel in te zien. „Het is ons bekend dat het huidige tekort aan woonruimte voor jonge zelfstandigen heeft geleid tot; het creëren van woonruimte die niet aan de gestelde eisen voldoet." Tijdens dezelfde begrotingsvergadering verklaarde het college de ernst van de situatie wel in te zien. „Het is ons bekend dat het huidige tekort aan woonruimte voor jonge zelfstandigen heeft geleid tot het creëren van woonruimte die niet aan de gestelde eisen voldoet". Ook de huren en de rechten van de huurders voldoen in de meeste gevallen niet aan de bestaande eisen. Veel jonge ren ervaren dit aan den lijve. Een te hoge huurprijs is met behulp van de huurad viescommissie terug te brengen tot een redelijk bedrag. Niet veel jongeren doen een beroep op deze commissie omdat ze bang zijn hun onderdak te verliezen. De huurbaas slaagt er vaak in moeilijke huurders op straat te zetten. Er staan genoeg jongeren klaar die het niet in hun hoofd halen om te klagen. De bewoner van een zomerhuisje ervaart ook dikwijls de macht van zijn huurbaas. Soms wordt de huurder drie tot vier maanden ver plicht het huisje te verlaten, omdat het voor torenhoge prijzen wordt verhuurd aan vakantie vierende oosterburen. Sint Bavo Psychiatrische instellingen als Sint-Bavo en Sancta Maria verhogen het probleem.' Veel leerlingen worden van buiten Noordwijkerhout en Noordwijk aange trokken. Voor een gedeelte slagen de instellingen erin voor een behoorlijk on derdak te zorgen. Veel leerlingen zijn daarbij intern. Juist deze laatste groep heeft het moeilijk. Hun werksituatie en privésituatie zijn niet gescheiden. Voor de leerlingen van de Sint-Bavo, die niet uit Noordwijkerhout komen, komt nog een ander probleem om de hoek kijken. Zij kunnen zich niet bij de gemeente Noordwijkerhout inschrijven, om zodoen de in aanmerking te komen voor gepaste woonruimte. Het lijkt daarom begrijpe lijk, dat men soms overgaat tot het creer- en van woonruimten die niet aan de gestelde eisen voldoen, of zich neerlegt bij de soms te hoge huren en te weinig rechten die de huurbaas hen oplegt. Zeeburg In het kader van de voorbereiding voor het bestemmingsplan Zeeburg heeft hel bureau Associatie voor Planologie te Arnhem onderzoek gedaan naar de be hoefte aan kleinere woningen. Hieruit is geconcludeerd, dat 17% van het aantal in Zesburg te bouwen woningen gebouwd zal moeten worden ten behoeve van al leenstaanden en bejaarden. Dit omvat zo'n 135 woningen. Hiervan zullen circa 80 woningen toegewezen worden aan al leenstaanden. Hoeveel jongeren hierbij zullen zijn, is niet duidelijk. Niet alle alleenstaanden kun je namelijk rekenen tot de groep van de jongeren. In een reactie op het antwoord van hel college drong het GDA sterk aan op een stuk research naar de problemen van de jongerenhuisvesting. Mede in deze rich ting zou een op te richten huisvestings werkgroep zich sterk kunnen maken om de problemen onder de aandacht te bren gen en zodoende een oplossing te force ren of te versnellen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4