Brandweerkazerne naar LAF-complex ota „Leiden maakt ïSchool" ruw in de grond geboord RENOVATIEPLAN VOOR 200 WONINGEN IN DIJKSTRAAT ÓNDANKS BEZWAREN OMWONENDEN 2 TESSELAAR MOET MET HERZIENE TGANGSPUNTEN TERUGKOMEN Leiden gaat „stoeien" met Den Haag Subtropisch park Holidome Inrijgt - papieren - gestalte Weinig animo voor buurtwinkelcentrum bij Groenesteeg JOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 3 ilfilm GrahiEIDEN - „Het feit, dat In je Leidse brandweer e- laar het LAF-complex aat verhuizen, roept bij lij geen hoerastemming j p. Ais de gemeente over seer geld had beschikt 1 Jonfan zou het waarschijn lijk anders zijn gelopen. 1 tl principe gaan alle ipmmissieleden met het lesluit van b en w ac- m goord. We konden ook e' a%oeilijk anders, hoe rot raalat dan ook voor de be- roners in en rondom de 2 is- en Paardenlaan mag Jjn", dit zei gisteravond avo"iethouder A. Verboom ,£gen de bewoners van iondpt Noorderkwartier en <lnje Kooi tijdens de com- aissievergadering van saPfolkshuisvesting. omefe bewoners van de Os- en I npardenlaan uitten hun be- jeeffvaar tegen de vestiging van de ijgefandweer in de voormalige ap- Bratenfabriek op grond van en aantal argumenten. Ener- ijds vrezen zij de toename van ierkeers- en geluidsoverlast, die a. iet af- en aanrijden van de j randweerauto's met zich mee- °Tengt, anderzijds zou de be- 'ps|emming van 't Spoortje, het jxjorwegemplacement van de 'ep ierensingel, door de bouw van er fen brandweerkazerne in ge- j"e 'par kunnen komen met het oog 9eb de sociale woningbouw van (ngeveer 50 premie-koopwonin- >n, die daar gepland zijn Hoe de raadscommissie op uit-, lering van H. Passchier IP) in principe met de over ling van de brandweer Het complex van de voormalige LAF-fabriek. v -uj, AS. naar het LAF-gebouw genoegen nam, stelden de leden unaniem, dat genoemde bezwaren nog eens flink bestudeerd zouden moeten worden, alvorens een definitief fiat aan het plan gege ven kan worden. Mevrouw H. Passchier vond dat de brandweer en de gemeente gezamenlijk moeten onderzoe ken of decentralisatie van de brandweer door middel van kleine kazernes in de stad geen .uitkomst zou bieden voor de geschetste situatie. Het loeien van de sirenes in een buurt met scholen en het met een frequen tie van 10.000 maal per jaar uitrijden van de brandweer over de permanente uitrukroutes in de wijk baarde bij de PSP-afge- vaardigde grote zorgen. „Die buurt staat toch al behoorlijk op de tocht wat haar sociale be hoeften betreft Ik vind het dan ook onduldbaar dat de bewo ners nog meer op de proef ge steld moeten worden. We moe ten toch nog eens bij het Rijk aankloppen of er nog een moge lijkheid is voor nieuwbouw", al dus mevrouw Passchier. Zoals al eerder door de L. C. is vermeld, zou de verbouwing van het LAF-gebouw tot brand weerkazerne zes miljoen gaan kosten. Nieuwbouw komt op zestien miljoen gulden te liggen. Voor het verschil van tien mil joen is het Rijk echter terugge- schokken en kende de Leidse brandweer derhalve geen nieuwbouwvoorziening toe. Met name de heer L. Beyen (PPR) vond de bezorgdheid van mevrouw Passchier wat over trokken. Hij wilde van de brandweer in kaart gebracht zien via welke routes de autos puiten en andere voertuigen de vuurhaarden denken te berei ken vanuit hun „toekomstige" kazerne. Van belang achtte hij hierbij welke tijd dergelijke uit rukkingen zouden vergen in ver gelijking tot de huidige stand van zaken. Brandweercommandant F. P. van der Staay die voor deze gelegenheid uitgenodigd was, verklaarde, dat het feit, dat de brandweer het best aan de bo vengrens van de binnenstad kan zitten, hetwelk het geval zou zijn in het Noorderkwartier, de snel heid van ingrijpen in geval van brand zou bespoedigen. „Tot nu toe is de enige centrale weg die we vanaf onze kazerne op de .Lange Brug constant moeten berijden de Boommarkt. In de toekomst zouden we gebruik kunnen maken van de Willem de Zwijgerlaan en de Leidse Singelwegen". De afgevaardigde van het Actie comité Plan-Noord, de heer J. Vervoorn voelde zich door de gemeente bedrogen. Hij stelde, dat het van meet af aan de bedoeling van de wijk is ge weest, na overleg met de ge meente, dat er voor het vrijko mende gebied, waarop het LAF- gebouw zich bevindt sociale wo ningbouw had moeten komen. Tevens zou het terrein een func tie in de sfeer van groenvoorzie ningen dienen te krijgen. Alle commissieleden betreurden dit eveneens, maar vonden hel verantwoordelijker aan een nieuwe kazerne de voorkeur te geven. Wethouder Verboom kon alleen aan de adspirant kopers van de premie-koopwoningen op 't Spoortje de garantie mee geven, dat indien door de ver bouwing van het LAF-complex, de woningbouw zou stagneren en dit tot uitdrukking gebracht mocht worden in de koop, de brandweer, in zo'n geval het extra bedrag zou moeten bijleg gen. LEIDEN „De Nota „Leiden maakt School" is een blaaskakerij, wanordelijk en warhoofdig werk, samengesteld met een huivering wekkende onzorgvuldigheid en met een overduidelijke minachting voor de mensen tot wie zij gericht is; de uitgangspunten van de nota zijn zo vaag dat je er een fascistische staat mee zou kunnen oprichten". Deze en nog veel meer onverbloemde kritiek werd gisteravond geuit op een door de Gemeentelijke Onderwijsinspec tie georganiseerde avond gewijd aan de nota „Leiden maakt School". ^Deze discussienota is ongeveer een jaar geleden verschenen en behandelt tal van facetten van het Leidse gemeentelijke onder wijs in al haar geledingen. Op de nota was inspraak van toepassing en dat leverde een groot aantal (vaak negatieve) reacties op. Aan wethouder Tes- selaar werd gisteravond verwe ten dat hij, door het organiseren iRoJvan een avond waarop reeds concrete punten uit de nota die apart in deelnota's zullen worden behandeld besproken zouden worden voorbij is ge gaan aan de kritiek. De felste kritiek was afkomstig uit de hoek van het voortgezet onderwijs. (Louise de Coligny, Stedelijk Gymnasium, Rem brandt). Vanuit deze hoek werd ook gesteld dat verder discussie ren over punten als selectie, in tegratie, ontklassikalisering, ou derparticipatie en tweede-kans onderwijs zinloos is als de uit gangspunten niet worden her zien. Hoewel de reacties vanuit de kringen van het lager- en kleuteronderwijs aanmerkelijk gematigder waren ging het leeu wendeel van de vergadering ak koord met het vanuit de zaal gelanceerde voorstel om de door Tesselaar toegezegde deelnota met gewijzigde uitgangspunten af te wachten alvorens over con crete zaken te gaan praten. Naast de door de wethouder toegezegde nieuwe deelnota „Uitgangspunten" valt er zeer binnenkort een deelnota „Sprei ding lagere- en kleuterscholen" te verwachten. In die nota zal een evenwichtiger verdeling van de schoolgebouwen in die sector aan de orde komen. Hetzelfde geldt voor een op een latere datum te verschijnen nota „Spreiding Voortgezet Onder wijs". Te verwachten zijn ver der nog deelnota's over de inte gratie in het onderwijs, de selec tie en de ouderparticipatie. I LEIDEN De gemeente zal de komende tijd met de Rijksambtenaren in Den Haag aan „de stoei" ?aan om de subsidie voor de renovatie van 200 na-oorlogse woningen in de Dijkstraat (Mors- I kwartier) er door te krijgen. Aanvankelijk wilde het Rijk de huizen tegen de vlakte jagen, maar J wethouder Verboom (Volkshuisvesting) wist de f verantwoordelijke gezagslieden hiervan af te houden. De huizen bevinden zich in een dergelij ke staat, dat het aanvankelijk herstelbedrag van 40.000 gulden tekortschiet. De huizen moeten gerestaureerd worden. Per woning zou dit een i som van 65.000 gulden betekenen, i Om de betrokken Rijksambtenaren van de reno- vatie te overtuigen is het volgens de wethouder noodzakelijk, dat zowel de partijen uit de gemeen teraad als de verschillende ambtenaren van het stadhuis ten aanzien van het gemeentelijk beleid ®én lijn trekken. Het zou er vooral op aan komen, nat de overheid ervan overtuigd raakt, dat met tanovatie de levensduur van de 200 huizen met vijftien jaar verlengd kan worden: voor de be trokken buurt zou de bruikbaarheid van de wo ningen in dit geval op ongeveer veertig jaar kunnen worden gesteld. Mocht Mocht Den Haag met het voorstel van Verboom accoord gaan, dan dient er ten aanzien van de dan geldende huur een bijstelling tot stand te komen. De huren zouden vergeleken met ande re gevallen extreem hoog uitvallen, omdat het bedrag van de renovatie „astronomisch" hoog zou zijn. Als tweede punt in de wijze van zo-diploma- tiek-mogelijk-met-Den Haag-omstrpingen acht de wethouder het noodzakelijk om in de verbouwing van de huizen zo min mogelijk luxe voorzieningen aan te vragen. Het criterium hiervoor behoort te zijn „sober en doelmatig verbouwen". De bewo ners van de Dijkstraat hebben het met genoemde beleidspolitiek moeilijk, omdat de huizen dermate vervallen zijn, dat de meest onwaarschijnlijke verbouwingen in hun geval al een luxe zouden De tuin van Holidome waarin een scheepspijp prijkt als attractief onderkomen voor restaurantbezoekers LEIDEN Holiday Inn heeft de tekeningen klaar voor het „subtropische evenementen- park" „Holidome", dat in de winter van 1979 gerealiseerd kan worden binnen de muren van het Leidse sport- en hotelcomplex. „Holidome" is een naar Amerikaanse leest gemodelleerde overdekking met zomerse temperaturen en tro pische plantengroei, waarin zowel de hotelgast als de burgerij van Leiden en ommelanden zich kan verpozen bij elke denkbare weersom standigheid. Het park is geprojecteerd op het thans, nog vrijliggende binnenterrein van het hotel. Vanuit hun motelkamers kunnen de kasten als het plan uitgevoerd is direct via zogenaamde scheepstrappen de tuin instappen, „waar het met bloemen behangen personeel", zoals manager Martin Spaargaren het plastisch uitdrukt, „hen onder de palmbomen opwacht om het ontbijt te serveren." De aankleding van de „Holidome" is geïnspi reerd op het maritieme karakter van de lage landen. Scheepsmodellen, reddingsboten, oude navigatiekaarten en patrijspoorten zullen her en der aan de wanden van het 1250 m2 grote, paradijselijk oord te vinden zijn. Het filmische décor, dat op het verhaal van Robinsom Crusoë en de muiterij op de Bounty lijkt afgestemd, is voor Nederlandse begrippen uniek. Ameri kaanse ervaringen leren, dat een „Holidome" een trekpleister wordt voor het weekendtoeris- me. Omzetstijgingen van 20 30 procent beho ren volgens de vestigingen in de V.S. niet tot de uitzonderingen. Martin Spaargaren hoopt in navolging van zijn overzeese collega's een der gelijk resultaat met zijn „Holidome" te kunnen behalen. „Juist de regionale bezoeker moet van onze overdekking gaan profiteren. De drempel vrees voor het afstandelijke en wat ouderwetse hotel moet weggenomen worden. Sommige mensen denken nog steeds, dat wil je van onze accommodatie kunnen genieten, je er ook een kamer bij dient te huren. Dat is onzin natuur lijk. Men kan hier gerust binnenstappen om een kopje thee te drinken of om van de squashbaan gebruik te maken", aldus de heer Spaargaren. De meubilering van de „Holidome" is modern en bijzonder gevarieerd. Midden in het park, dat op het moment nog een met sneeuw bedekt grastapijt is, heeft architect J. J. Barendse uit Haarlem, een ship ahoybar ontworpen, een ronde vesting met kanonnen, schietgaten en kleurige vlaggetjes. Boven op het fort is een klein restaurant ingericht, waar de bezoeker zijn maaltijd kan gebruiken. Het bouwwerk is omgeven door een vijver, die omzoomd is met ratelende watervallen, spuitfontijnen en pitto reske bruggetjes. In de buurt van het piratenei- land staan de resten van een stoomschip en met name een gygantische scheepspijp speelt in het geheel een belangrijke recreatieve rol. Rondom de stoompijp is een brug gecentreerd, die als showplatvorm dienst kan doen. Op de begane grond is een podium geprojecteerd, dat als een dansvloer kan fungeren. Voor de kinde ren is er een kinderparadijs met verschillende soorten spelen. De Holidome is éen open ruim te, zonder onderbrekingen, zodat men van het ene evenement, al wandelend, in het andere terechtkomt. Ouders, hotelgasten en mensen uit de zakenwereld vinden in dit complex genoeg diversiteit om zich zowel in te spannen als te ontspannen. 2o is er ondermeer een shuffle- board, een midgetgolf en een zwembad aanwe zig, waarbij als relaxerend attribuut plaats is gemaakt voor een sauna en een massageinrich ting. „Het geheel wordt muzikaal omlijst door het gefluit en gebabbel van papegaaien en andersoortige tropische vogels", aldus Martin Spaargaren, die samen met architect Barendse het plan binnenkort aan de gemeenteraad hoopt te ontvouwen. Een ander onderdeel van de overdekte tuin: een bar in een vesting met kanonnen, schietgaten en vlaggetjes Toon en toonsystemen Onder de titel toon en toonsystemen" houdt de heer J. Wiebes, medewerker bij het Kamerlingh Onnes- laboratorium van de Leidse Universiteit, een lezing over muziek. Hierin zal hij de natuurkundige as pek ten van de muziek benaderen. Begrippen zoals frequentie, dissonantie en bandbreedte zul len verklaard worden op een manier die ook voor een leek op dit gebied te begrijpen is. De lezing wordt gehouden op 16 februari in de zaal van de muziekschool aan het Rapen burg 22. Het begint om acht uur 's avonds. De toegang is gratis. Rijksdaalderconcert In de serie rijksdaalderconcerten van de Leidse Volksuni versiteit wordt morgenavond om kwart over acht een luit-recital gehouden door Kees Dirkx. Hierin bespeelt hij de Renaissance- en de Barokluit. Het concert wordt gegeven in de kapelzaal van het K. en O.-gebouw van de Leidse Volksuniversiteit. Een ander concert vindt plaats in de grote zaal van het Leidse volkshuis, Apothekersdijk 33. Dit wordt gegeven door het Leids Kamerorkest en vindt plaats op vrijdagavond 17 februari om half negen 's avonds. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en kosten 75 cent. Een week daarna, op 24 februari, vindt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een concert plaats door heüeugd- kamerorkest Jeugdkamerorkest Het orkest zal het werk van een groot aantal componisten ten gehore brengen. Het con cert begint om kwart over acht 's avonds en kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk. Nieuwe riolering De Nieuwe Rijn tussen de Herengracht en de Langestraat krijgt een nieuwe riolering. Tevens wordt de walmuur vernieuwd. Gisteren is aannemersbedrijf Van Heeswijk met de werkzaamheden begonnen. In verband met bet karwei zal dit gedeelte van de Nieuwe Rijn gedurende enige tijd zijn afgesloten voor het verkeer. Wanneer de nieuwe riole ring is aangelegd kan het wegdek weer zodanig worden hersteld dat verkeer toegelaten kan worden. De werkzaam heden aan riolering en walmuur duren ongeveer vier maan den. Kamerorkest Het Heidel berger Kammerorchester geeft vrijdag 17 februa ri een concert in Leiden. Dit Duitse orkest wordt geleid door dr. Klaus Preis, die bet clavecimbel bespeelt. Verder speelt het orkest met een bezetting van strijk- en blaasin strumenten. Dank zij een veelzijdig repertoire weet bet kamerorkest een uitgebreid publiek te bereiken. Er zijn dan ook al circa 500.000 grammofoonplaten van deze Duitse musici verkocht Het optreden vindt plaats in de Hartebrug- kerk en begint om acht uur 's avonds. Thomas van Aquino Het dispuut van Sint Thomas van Aquino houdt donderdag 16 februari een lezing in het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg 73. Paul Schaepman spreekt over het onderwerp „Persoon en identiteit". Het gaat hierbij over de ontwikkeling van de mensopvatting en de crisis van het persoonsbegrip. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Rock and Roll Het Leids Vrijetijdscentrum houdt vrijdag 17 februari een rock and roll-manifestatie. De Engelse formatie „The Flying Saucers" geeft vanaf acht uur vele nummers van deze onvolprezen muziek uit het begin van de jaren zestig ten beste. De groep bestaat uit: Ferry Earl (drums), Peter Pritchard (basgitaar), Jack Budden (sax en piano), Neggey Owen (sologitaar) en Sandy Ford (zang). De toegangsprijs voor dit concert is f 4,- voor leden van het Vrijetijdscentrum en f 6,- voor niet-leden. Streekschool Mr. F. H. A. M. Kruze, plaatsvervangend directeur-generaal van de Arbeidsvoorziening van het Ministerie van Sociale Zaken, zal de opening verrichten van de nieuwe streekschool aan het Lammenschanspark 1. Dit vindt plaats op vrijdag 24 februari om drie uur 's middags. LEIDEN De totstandkoming van een buurtwinkelcentrum in het Herengracht/Zijlsingel-ge- bied wil niet vlotten. De zes winkels zijn inmiddels ge bouwd, maar er blijkt geen ani mo bij de Leidse middenstand te bestaan om zich in de pan den te vestigen. Aanvankelijk waren in het ver lengde van de Groenesteeg tien winkels geprojecteerd. Tijdens de vergadering van de raads commissie voor economische aangelegenheden deed wethou der M van Aken gisteravond de wat merkwaardig aandoende mededeling dat hij niet wist wie de beslissing om dit aantal terug te brengen heeft genomen. Ach teraf is het niet zo'n ongelukki ge beslissing gebleken omdat het nu hoogst twijfelachtig is of de zes winkels wel zullen volko men. „Uit gesprekken met verschil lende winkeliers is naar voren gekomen dat men de winkelpan-' den niet exploitabel acht", aldus wethouder Van Aken. De pan den passen stedebouwkundig gezien bijzonder goed in het stadsvernieuwingsgebied. Dat betekent dat zij nogal klein zijn, tussen de vijftig en vijfentwintig vierkante meter. „Geen enkele zelfbedieningszaak ziet er brood in om zich in het buurtcentrum te vestigen" aldus de wethouder. Andere bezwaren van de winke liers zijn dat het buurtcentrum niet in een looproute ligt zoals bijvoorbeeld de Hoge Woerd. Tenslotte is er nog de huurprijs die vele winkeliers in de levens middelenbranche afschrikt Vooralsnog wil de gemeente om stedebouwkundige overwegin gen geen toestemming verlenen tot het samenvoegen van twee panden tot een pand. Dit zou de aantrekkelijkheid van het cen trum voor bijvoorbeeld de zelf bedieningszaken aanmerkelijk vergroten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3