Leven werd goedkoper Wapenpakket voor deel Midden Oosten Textielarbeiders uit Engeland Ontvoerde medewerker van Strauss gevonden Schaap en agent zakken door ijs ONDANKS BEDRIJFSSANERINGEN: (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG Textielfabrikanten in Tilburg overwegen om in Engeland werknemers te gaan werven. Hoewel juist in de textielsector drastische sane ringen en inkrimpingen plaatsvinden en duizenden banen op de tocht staan, kun nen deze werkgevers geen arbeidskrach ten in eigen land vinden. Zij hebben voorzitter C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen tijdens de bestuursvergadering van gisteren dan ook opgedragen bij de regering aan te dringen op maatregelen ter bevordering van de arbeidsmobiliteit. Werkgeversorganisaties en vakbeweging spreken vanavond met een regeringsdele gatie over werkgelegenheidsvraagstuk ken. Mr. Van Veen zal dan eveneens voorreke nen dat de loonsomstijging dit jaar een half procent hoger zal uitpakken dan de 6,5 7 procent waarvan de regering uitgaat. Om die reden zal worden aange drongen op een verdere verlaging van de lasten van het bedrijfsleven met 500 mil joen gulden corresponderende met dat halve procent. Dit zou dan een blijvende lastenverlaging moeten worden. Intussen heeft het VNO de eis van de vakbeweging voor een extra loonsverho ging als compensatie voor de stijging van de BTW op aardgas „innerlijk tegenstrij dig" genoemd. Volgens het VNO zou door deze extra compensatie de gemiddelde werknemer er in inkomen op vooruit gaan, terwijl de vakbeweging toch ook de zogenaamde nullijn had aanvaard. ,V' Si Van half december tot half januari (Van onze sociaal-economische redactie) OEN HAAG De kosten van levensonder houd zijn tussen half december en half januari met 0,4 procent gedaald. Dit percen tage is waarschijnlijk iets geflatteerd omdat medio januari nog niet alle nieuwe tarieven voor de medische verzorging bekend waren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft deze ontwikkeling gisteren bekendge maakt aan de hand van een reeds eerder aangekondigde nieuwe cijferopstelling, die overigens in het totaal-resultaat nauwelijks afwijkt van de vorige. De nieuwe berekeningsmethode was nodig omdat de gezinnen in de loop der jaren hun huishoudgeld op een andere wijze zijn gaan besteden. Zou men de nieuwe cijferopstelling eerder hebben toege past, dan zouden de werknemers vorig jaar waar schijnlijk een iets lagere prijscompensatie hebben gekregen. Daarover is intussen al enig touwtrek ken ontstaan tussen de werkgeversorganisaties en de vakbeweging. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat de werknemers de lichte overcompensatie (circa 0,3 procent) zouden moeten teruggeven, omdat vorig jaar de oude cijferopstelling van het CBS de officiële cijfers waren. De prijsdalingen tussen half december en half januari waren vooral een gevolg van het uitver koopeffect. Met name bij kleding en schoeisel. Verder waren er dalingen bij aardappelen, groen ten, fruit, koffie, eieren, woningtextiel, vloerbedek king en benzine. Prijsstijgingen waren er bij onder meer brood, meubelen, electriciteit, water, medi sche verzorging in ziekenhuizen, boeken, kranten, weekbladen, omroepbijdrage en shag. De vakbeweging verwacht, dat als het met deze gunstige ontwikkeling zo doorgaat, het mogelijk is dit jaar dicht in de buurt te komen bij de geraamde prijsstijging van 5,5 procent. De werkge vers vinden het nog te vroeg om te juichen, omdat vorig jaar de aanvankelijke gunstige verwachtin gen evenmin zijn uitgekomen. Het afgelopen jaar is het leven 4,5 procent duurder geworden. Natuur- bloemen Valentijnsdag bracht nog andere verrassingen dan bloemen aan vele Nederlanders. In bijvoorbeeld Keu kenhof komen de narcissen al flink uit de grond. Men verwacht tijdens de vroege Paasdagen op 26 en 27 maart in Keukenhof al vol le bloei. Uit vrachtauto gesmeten München (AFP) - Dieter Huber (30), secretaris-buiten land van de christen sociale partij CSU in Beieren, die maandag onder geheimzinnige omstandigheden verdwenen was, is vanmorgen teruggevonden. Een woordvoerder van de politie in München zei dat Huber te kennen gaf dat hij op straat was gegooid uit de vrachtauto waarmee zijn ontvoerders hem in de omgeving van München hadden gebracht. Volgens de artsen die Huber onmiddellijk hebben onderzocht, lijdt hij aan een shock. Hij was nog niet in staat om ondervraagd te worden. Huber had zelf de politie telefonisch gewaarschuwd. Hij was maandagochtend verdwenen. Zijn auto was leeg aangetroffen bij de ondergrondse garage waar hij hem altijd parkeerde. Hij werkte sedert 1976 bij de CSU waarvan Franz-Josef Strauss de voorzitter is. Hij vergezelde Strauss dikwijls op zijn reizen naar het buitenland. Het Westduitse persbureau DPA had giste ren een brief ontvangen die was ondertekend met de letters „KGS" en waarin stond dat „Strauss nu kan tonen hoeveel vrijheid en menselijk leven hem waard zijn". NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Woensdag 15 februari Driesprong „Driesprong", Engels televisie spel op Ned. 1 om 20.00 uur. Om 20.55 uur. Het programma met de MAP over ouders in de school. Ned. II om 19.04 uur „De kathe- ralen" om 19.29 uur Kenmerk ver neutronenbom en om 21.30 uur Gefilmd portret van de be langrijke protestantse dichter Willem de Mérode. i, 68e jaargang no. 20968 Weinig verandering Opklaringen maar ook hier en daar nog een sneeuwbui en vooral in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. Max. temperaturen in het algemeen iets boven nul. Morgen zon: 7.54-17.55. Maan: 12.13-3.06. Scheveningen hoog water 9.24-22.00. Laag water: 4.45-17.31. aatssecretaris: federlander sterkere efensie !N HAAG (ANP) „De ge- NWB-' ddelde Nederlander is van 5! ning, dat de internationale 4i uatie dermate ernstig is, dat tic n defensieuitgaven verhoogd ^50. f «ten worden". Dit heeft G' ütssecretaris Van Eekelen n defensie gisteravond gecon- iteerd, nadat hij in een ra- 1 'uitzending geconfronteerd 1200 is met de uitslag van een 1,0 1 ante enquête over de om- v°n 'i 118 van de defensieuitgaven. or de vraag- hoe gedacht wordt •er de verhoging van de defen- uitgaven antwoordde 30 pro nt van de ondervraagden het armee volledig eens te zijn, ^2 procent het er ten dele eens te zijn en liet 38 pro nt weten het er in genendele eens te zijn. tssecretaris Van Eekelen mde de enquêteuitslag gun- omdat „62 procent van de erlanders vindt dat er een of een heleboel bij de iebegroting moet". De be sman herinnerde eraan, vier jaar geleden bij een uête, waarbij dezelfde vraag thans gesteld werd, 14 pro voor verhoging van de de- euitgaven was. krant ontvangen? Bel tus- 18.00 en 19.00 uur nummer 122244 en per speciale koe- wordt de krant alsnog ge- ALPHEN Een attente trein reiziger heeft gisteren het leven gered van een schaap. De trein reiziger zag in een weiland na bij Alphen aan den Rijn, dat een schaap door het ijs was gezakt. Het dier verkeerde in doodsangst en kon de walkant niet meer bereiken. De treinreiziger stapte op het - station Alphen uit de trein en alarmeerde op het perron de politie. Deze rukte met twee functionarissen uit. Bij de po gingen het dier op het droge te krijgen, zakte ook een van de twee redders door het ijs. De enig overgebleven droge agent wist zowel het schaap als zijn collega op de kant te trekken. Ongelukken door gladheid LEIDEN Het verkeer in Lei den en omstreken heeft de afge lopen nacht veel hinder onder vonden van plotselinge glad heid. De politiekorpsen in de diverse gemeenten assisteerden bij in totaal 25 aanrijdingen. Bij de aanrijdingen vielen geen ge wonden. De materiële schade was aanzienlijk. Congres vermoedelijk akkoord WASHINGTON (UPI/Rtr) In Washington verwacht men dat het Congres akkoord zal gaan met de leveranties van jachtbommen werpers aan Egypte en Saoedi-Arabië waar toe president Carter heeft besloten. De le veranties maken deel uit van een heel pak ket voor het Midden-Oosten, waarin Israël het overgrote deel is toegedacht. Egypte zou 50 relatief eenvoudige F-5's krijgen. Voor Saoedi-Arabië zijn 60 F-15's gereserveerd, het beste toestel dat de wereld kent, terwijl Israël, dat al 25 van die toestellen bezit, nog eens vijftien F-15's zou krijgen plus 75 van de eveneens veelzij dige F-16's. Het Congres kan deze transacties tegenhouden, maar Washington verwacht dat het na een stevig debat akkoord zal gaan met de leverantie. Israël heeft negatief gereageerd op de Amerikaan se plannen. Minister Dajan ziet de militaire balans in het nadeel van Israël doorslaan, nu Egypte voor het eerst „dodelijk" militair materieel krijgt. Vol gens Dajan is de krachtsverhouding al 3:1 in het voordeel van de Arabieren, maar alle westerse experts zijn van mening dat Israël in bewapening veruit superieur is aan zijn Arabische buurlanden. Anderzijds zal ook Egypte meer hebben verwacht dan de 5-5, die in bewapening en actie-radius het moet afleggen tegen de toestellen die Israël krijgt. De F& is volgens het ministerie van buitenlandse zaken echter bedoeld als versterking van de verde diging tegenover de Russische Migs van het buur land Libië. Aanwas wereldbevolking dalend WASHINGTON (Reuter) Dankzij een afnemend geboortencijfer in een groot deel van de ontwikkelingslanden is de wereldbevol kingsgroei, na een piek in 1970, thans relatief dalende. Tot deze verrassende bevinding zijn Amerikaanse demografen gekomen. Zij maakten dit gisteren bekend tijdens het jaarcongres in Washington van de Amerikaanse vereniging voor wetenschapsbe vordering. Volgens dr. Nick Ebersiadt van de Harvarduniversiteit is het tijd om de prognoses voor de wereldbevolking bij te stellen. Tot dusver hielden wetenschappelijke studies van de Verenigde Naties het er op, dat de wereldbevolking van thans 4,1 miljard in het jaar 2000 zou zijn aangegroeid tot 6,5 miljard mensen. Eberstadt trekt daar vanwege de dalende trend één miljard mensen van af en komt op een prognose van 5,5 miljard mensen rond de eeuwwisseling. Loods na val overleden HOEK VAN HOLLAND - Bij een val uit een veiligheidsriem is gisteren op de Noordzee de 54-jarige loods A. C. Schaap uit Hoek van Holland omgekomen. Het ongeluk gebeurde toen de loods aan boord van het Noorse schip .Star Esfahan' werd gehe sen. Hij maakte een val van negen meter en kwam op xijn rug op het water terecht. Voetganger aangereden LEIDEN Een 66-jarige voet ganger is gistermiddag met zwaar hersenletsel opgenomen in het Diaconnessenhuis. De man was betrokken bij een on geval op de hoek Churchillaan- Vijf Meilaan, gistermiddag om twee uur. De voetganger werd aangereden door een vrachtwa gen bestuurd door een 34-jarige inwoner van Eindhoven. De Leidse politie vraagt getuigen van het ongeval zich in verbin ding te stellen met de verkeers dienst, tel. 149619. Sneeuw doet inbreker de das om (Van een onzer verslaggevers) MIERLO Vers gevallen sneeuw heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 19-ja rige inbreker uit Mierlo de das omgedaan. De jongeman kon kort nadat hij had ingebroken in een gepar keerde personenauto worden gearresteerd, omdat de voetspo ren in de vers gevallen sneeuw rechtstreeks naar zijn woning leidden. De buit, een auto-radio, werd bij de man teruggevonden. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje. nietwaar! 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. (excl. BTW) 0,40 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal 41,75: jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Meer overleg CDA-VVD (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De fractie-voor zitter van de CDA in de Tweede Kamer, Mr. W. Aantjes, en de fractie-voorzitter van de WD, Mr. J. Rietkerk, hebben afge sproken meer overleg met el kaar te plegen om irritaties tus sen de twee regeringspartijen te voorkomen. Rietkerk heeft een aantal zaken met Aantjes willen uitpraten omdat "in de WD gebelgdheid was ontstaan over de uitspraken van oud-minister Boersma en over het feit dat het CDA zich zonder overleg tegen de neutro nenbom had uitgesproken. Gis teren hebben de beide fractie voorzitters afgesproken dat zij elkaar op de hoogte zullen hou den van de standpunten die in hun partij over belangrijke poli tieke zaken worden ingenomen. Fransen willen vroeger met pensioen PARIJS (AIP) Een op de twee Fransen wil uiterlijk op zijn 55ste met pensioen, zo blijkt uit het resultaat van een opiniepeiling van het instituut IFOP dat in het tijdschrift „Le Nouvel Age" werd gepubli ceerd. Van de ondervraagden stond ongeveer drie kwart positief te genover het denkbeeld van een pensionering met uiterlijk 55 jaar. Achtenveertig procent wil tussen de 50 en 55 met pensioen, en 28 pet wil nog tot 60 jaar werken en acht pet tot 65 jaar. Premier Van Agt werd gisteren - op Valentijnsdag - verrast met een fraai boeket bloemen. De verrassing werd hem bereid door leerlingen van de Haagse Tilanusschool. Mevrouw Van Agt deelde mee in de Valetijn-vreugde. (Van een onzer verslaggevers) HAAG De trekkers van sociale loondervingsverzekeringen Ziektewet, WAO) moeten volgens het Verbond van Neder- Ondernemingen voortaan dezelfde sociale premies gaan als de actieven. Doordat werklozen, zieken en arbeidsonge- over him sociale uitkeringen doorgaans minder premies dan over het loon verschuldigd is, krijgen zij duidelijk dan in de bedoeling van de wetgever lag, aldus iringen die bedoeld waren als 75 of 80 procent van het loon ;en daardoor in feite soms 5 a 10 procent hoger uit. heffen van dezelfde premies over alle uitkeringen als over loon betekent niet alleen een administratieve vereenvoudiging, en besparing, die in het kader van het ombuigingsbeleid is", zo meent het VNO. Als men vervolgens de daglo- de uitkeringen worden berekend, zuiverder vaststelt er geen elementen in op te nemen die er niet in thuis horen, er nog veel meer bespaard worden. Het VNO becijfert in het 'x jaar een besparing van ongeveer 2 miljard gulden en later van 3,2 miljard gulden per jaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1