1499.- ^DIOCESANE PASTORALE RAAD GAAT PRATEN OVER PLAATS VAN GEHUWDE PRIESTER 6.95 kerk wereld üexbaron en hanteurs ichter tralies nfeilbaarheid eer in ^aandacht bij honderdste sterfdag Pius IX HET ALLERBESTE VAN.... VROOMS DREESM ANN Waar rook is, is vuur. Dat signaleert hef Siemens brandalarm onmiddellijk! 139; De Magic Sound Cosina filmcamera neemt ook bij schemer of kaarslicht perfektop. Perfekte Yendomatic kleuren-t.v. met vele pluspunten. En laat u zelfs de de nacht horen. ACJNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 )e Diocesane Pastorale Raad Rotterdam gaat in nei een extra vergadering wijden aan de problema- iek van de plaats van de gehuwde priester in de ;eloofsgemeenschap, meer bijzonder in het bisdom, jaartoe heeft de raad tijdens zijn vergadering Baandag in Delft besloten. )e extra vergadering, die een uitvloeisel is van noeilijkheden rond deze materie vorig jaar in Voor- jurg, zal een besloten karakter dragen. In het lorspronkelijke voorstel was ook het verzoek vervat ,an gehuwde priesters, die van de DPR deel uitma ten, niet aanwezig te zijn, maar daartegen werd jezwaar gemaakt. Men vond, dat zij dat zelf maar noesten beslissen, waartoe uiteindelijk werd beslo- en. Mgr. Simonis zei tegen hun aanwezigheid geen lezwaar te hebben, mits zij dan datgene wat ter rergadering eventueel hard kan aankomen, niet als twetsend zullen beschouwen. 3e beslotenheid wilde hij handhaven. De problema tiek van de gehuwde priester achtte hij een zaak van vele aspecten, waar misschien in de toekomst toch ontwikkeling zit. Openbaarheid zou grote scha de kunnen toebrengen. Niettemin bleef men hier en daar aankijken tegen het besloten karakter, waarna men vrede had met het voorstel van de voorzitter om tijdens de bedoelde vergadering te bekijken of na afloop een communiqué zou kunnen worden uitgegeven. Een ander punt, dat ter sprake kwam was het Breed Overleg inzake de ambtsopleiding, een orgaan van elf personen, dat werd ingesteld naar aanleiding van het beschikbaar stellen van bestemmingsgelden door mgr. Simonis aan het seminarie van Rolduc. Het Breed Overleg, dat vrijdag in achtste en waar schijnlijk laatste vergadering bijeenkomt, moet ad viezen formuleren over de opleidingen te Amster dam en Rolduc, waarna de bisschop zijn standpunt zal bepalen. Vanuit de raad werd aangedrongen op een uitge breide rapportage over het uiteindelijk advies van het Breed Overleg en het standpunt van de bis schop. Voorzitter Meulenbroek zei, dat de twee vertegenwoordigers, die de DPR in het Breed Over leg heeft, deze zaak daar aan de orde zouden stellen en stelde verder voor de kwestie uitvoering te bespreken in de DPR-vergadering van 3 april. Mgr. Simonis vroeg zich af wat men van een dergelijke bespreking van twee uur in een dergelijk groot gezelschap kon verwachten als het Breed Overleg zelf nu al zeven besprekingen heeft nodig gehad. Voorzitter Meulenbroek meende, dat men, de beper kingen in het oog houdend, toch wel een rapportage mocht verwachten. In de vergadering van 3 april zal de DPR trouwens ook de financiële jaarstukken van het bisdom moeten behandelen. Een emotioneel geladen onderdeel van de vergade ring vormde de bespreking van het interview, dat Elseviers Magazine onlangs met mgr. Simonis heeft gehad en waarin hij over allerlei zaken in de kerk een mistroostig oordeel had gegeven, dat door velen als kwetsend en verketterend was ervaren. Om iedereen gelegenheid te geven hierop te reage ren werd het als agendapunt opgevoerd, waardoor de bespreking van de Kaderwet permanent diaco naat zelfs kwam te vervallen. Een drietal leden kon zich om verschillende redenen wel achter de uitspraken van de bisschop stellen, maar van een aantal anderen kwam toch een grote hoeveelheid kritiek en ongenoegen los over de standpunten van mgr. Simonis, die onder meer reageerde met te stellen, dat hij recht toe, recht aan placht te spreken en dat zijn opmerkingen niet als theologische of dogmatische uitspraken gelezen dienden te worden, hetgeen helaas wel gebeurde. Hij bracht hier en daar nuances en verduidelijkin gen aan in wat hij had gezegd en betreurde het, dat velen zich gekwetst voelden. Hij had niemand willen beschuldigen of kwetsen, maar stelde wel vast, dat harde waarheden nu eenmaal als kwetsend kunnen worden ervaren. „Men zegt mij ook wel eens de waarheid". Dat hij zijn collega-bisschoppen zou zijn afgevallen, bestreed hij. Natuurlijk is er wel verdeeldheid tus sen de bisschoppen, zo zei hij, maar niet in geloof. Wel het schatten van de situatie. Hij noemde het een kwestie van aanvullen niet van afvallen: „Ik heb ook gezegd dat het goed is, dat er geen zeven Simonissen of zeven Gijsens of zeven Bluyssens zijn", aldus mgr. Simonis, die grote nadruk legde op zijn eigen positie als bisschop, bij wie de laatste verantwoordelijkheid ligt. De relatie tussen deze verantwoordelijkheid en het standpunt van een meerderheid, noemde hij een probleem, dat in onze kerk nog niet tot een oplossing is gebracht. "RECHT (ANP) Omdat hij ar schatting een miljoen gul van zijn werkgever achter- er had gpdrukt, heeft de chtbank in Utrecht gisteren 28-jarige Zeister boekhouder ols G. alias de sexbaron, ver- rdeeld tot een gevangenis- raf van anderhalfjaar, man maakte van zijn oneer- c verkregen gelden goede sier de Utrechtse sexclubs, Wild ove". Hij smeet daar letterlijk iet briefjes van duizend. Op en goede avond bestelde hij stig flessen champagne van inderdvijftig gulden per stuk. et schuim vloeide zo rijkelijk, it Alois later nog eens een kening kreeg gepresenteerd an de vloerbedekking die door et geestrijke vocht onherstel- aar was vernield. De boekhou- er liet zich in de sexclub graag Bet baron aanspreken. Officier an justitie mr. T. van Dijk eiste eertien dagen geleden twee aar gevangenisstraf tegen Uois. )e rechtbank veroordeelde vijf Itrechters, die ook een graantje tilden meepikken van de over moed en daarom Alois chanteer den tot straffen variërend van tier tot negen maanden. De offi cer had straffen geëist varië rend van 15 tot 21 maanden. Illlllllllllllliuilllliuillllllllllllllllllllllllllltlllllll Russisch in trek op scholen AMSTERDAM (ANP) - De commissie leerplan Russisch is optimistisch over de toekomst van het onderwijs in deze taai op middelbare scholen. Vier honderd VWO- en HAVO-leer- lingen hebben dit jaar Russisch in hun leerpakket opgenomen. Toen vijf jaar geleden het Rus sisch op middelbare scholen werd geïntroduceerd bedroeg het aantal leerlingen enkele tientallen. Vorig jaar deden 35 scholieren hun eindexamen Russisch. Op vijf plaatsen in ons land wordt momenteel Russisch in dagonderwijs gegeven: Deven ter, Zeist, Weert, Rotterdam en Oldenzaal. Avondcolleges op middelbaar niveau worden dit schooljaar voor het eerst gege ven en wel in Amsterdam, Den Haag en Leiden. IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIUIIIIIII1III1I1II1IIIIIU11IIIIIIIIIII aus Paulus zal zondag 5 maart Een andere kwestie die het pro- de St. Pieter in Rome de ces bemoeilijkt, is de houding mderdste verjaardag geden- van Pius IX tegenover de pro- •n van het overlijden van Pius testanten en joden. Hij verzette in 1878, na 32 jaar van paus- zich bijvoorbeeld tegen gelijke :hap. Pius IX was de laatste burgerrechten voor niet-kath- aus, die tevens koning was olieken in de Vatikaanse staat an de Vatikaanse staat. Hij en wilde zelfs gevangenisstraf ep in 1869 het eerste Vati- voor protestanten in Toscana aanse concilie bijeen, dat in die katholieken probeerden te erband met de Frans-Duitse bekeren. Voor wat betreft de orlog in 1870 ontijdig werd. joden opende Pius IX korte tijd fgebroken. Desondanks slaag- de poorten van het Romeinse Pius erin wel het dogma van ghetto om ze snel weer te slui- pauselijke onfeilbaarheid te ten. Bezwaren worden ook geuit oen afkondigen. door degenen, die van mening p het ogenblik worden er in zjjn dat Pius ongevoelig was ome pogingen in het werk ge- Voor de arbeiders problemen eld om een proces op gang te Ernstiger echter nog zijn de be rengen - voor de zalig- en later zwaren, die nog steeds worden rellicht heiligverklaring van de- gemaakt tegen de befaamde 5 paus. Er blijken echter nogal „Syllabus Errorum" (lijst van eel moeilijkheden te zijn. Een dwalingen), die Pius IX uitvaar van is juist het dogma van digde tegen vele nieuwe politie- onfeilbaarheid van de paus. ^e, historische en wetenschap- it is niet alleen een struikel- pelijke ideeën. Critici zijn van ok van de eerste orde in de mening, dat Pius IX met zijn erhouding met de andere chris- syllabus feitelijk probeerde ver- lijke kerken, maar nog steeds ouderde privileges van de kerk van discussie binnen de te Verdedigen, die in de moder- zelf. ne wereld geen schijn van kans tgeleden verscheen een boek hadden. de Zwitserse historicus, pa- Volgens de Vatikaanse jurist August B. Hasler over het Carlo Snider is men met de van de onfeilbaarheid, .bestudering van Pius IX nog heeft acht jaar op deze iang njet klaar. Het definitieve en komt tot de historische werk moet nog kan zeggen, dat steeds geschreven worden, vol- geen werkelijke discussie gens hem. Hij stelt echter wel, de pauselijke onfeilbaar- ^at pjus ix moet gezien worden is geweest en daarom is de ais een kind van zijn tijd en dat daarover niet geldig men hem niet met hedendaagse stelt een heel rijtje van maatstaven mag meten. Hij tijdens dit eerste Va- geeft toe, dat de toenmalige concilie op, waaruit paus met leerstellige documen- hem blijkt, dat de conci- ten heeft gereageerd, die te ne- niet vrij zijn geweest gatief waren. Hij ging daarmee hun discussies. Volgens Has- jn tegen een stormvloed van oefende Pius IX sterke druk nieuwe ideeën, die de positie de bisschoppen in de Van de kerk bedreigden.Maar en van de oosterse hij legde een dijk aan om die Ook zou hij in de ver- stormvloed te keren, hetgeen :hillende commissies bij voor- anderen, gelegenheid gaf om die voorstanders van de pau- nieuwe ideëen rustiger te ver onfeilbaarheid hebben werken en in te passen, aldus Snider. Een van de gevaarlijkste verschijnselen bij brand is de ontwikkeling van levensgevaarlijke rookgassen Het Siemens brandalarm is uitgerust met een opto-elektronisch waarschuwingssysteem, waardoor reeds bij een geringe koncentratie van rook een doordringende alarmtoon hoorbaar is. U wordt dus bij brand in een zeer vroeg stadium al gewaarschuwd. En dat is de grote kracht van dit levensreddende apparaat. Het is verder voorzien van een ingebouwde testknop, om op eenvoudige wijze op juiste werking gekontroleerd te kunnen worden. Kompleet met duidelijke gebruiksaanwijzing,' waardoor makkelijk zelf aan te brengen. Exclusief batterü |AA 8 Verlichte sensortoetscn voor 8 ver schillende programma's (voorkeuze). 56 Cm in-line beeldbuis. Makkelijk bedienbarc schuifrcgelaars voor helderheid, kontrast, geluids sterkte en klank. Inbouwdiepte slechts 41 cm. Uitgevoerd in mat noten. Tijdelijk van 1599.- voor Met draadloze afstandsbediening: van 1749.- voor 1649 Ook leverbaar in witte uitvoering tegen geringe meerprijs. BERGK AST VOL MOGELIJKHEDEN Een ideale bergkast: gemaakt van hoogwaardige gegalvaniseerde staalplaat, met twee schuifdeuren en opklapbaar bovendeksel, in de royale afmetingen 122 x 61 x 66 cm. Om van alles netjes en toch makkelijk bereikbaar op te bergen: vuilnisemmers, tuinspullen, gereedschappen, haardhout etc. Hij ziet er bovendien zo goed uit. dat u'm overal kunt plaatsen: op het balkon, in de tuin, de patio, de garage enz. /*- jacquesbru Een festival van wereldsterren op een fantastische kollektie stereo langspeelplaten. Keuze uit meer dan 30 verschillende elpees waaronder Hany Belafonte (o.a. Matilda, Jamaica Farewell), Jacques Brei (o.a. Les Flamandes, Les prènoms de Paris), Nana Mouskouri (o.a. Try to remember, Le Tournèsol), Fats Domino (o.a. Blueberry Hill, Jambalayo), Edith Piaf (o.a. L'Accordèoniste, Fais-moi valser), Demis Roussos (o.a. Forever and ever, goodbye, my love, goodbye), Barbara, Alain Barrière, Les Compagnons de la chanson, Juliette Gréco, Michel Legrand, Morie Lafoiet, Enrico Macias, Paul Mauriat, Mort Shuman, Ennio Morricone, Los Incas, Los Paraguayos, Gheorge Zamfir, Henry Salvador, De Cosina 5000XL Macro zoom is een geluidsfilmcamera uit de topklasse, gemaakt met supeneure techniek. De geluidsopname- voorziening registreert elk geluid feilloos en volkomen natuurgetrouw, of dit nu een popconcert of de nachtelijke geluiden in een bos zijn. Maar er is méér, bijvoorbeeld een reflexzoeker met deelbeeld-afstands- instelling en aanduiding van over- en onder belichting. Of het ingebouwde LED-signaal voor controle van korrekte geluidsregistratie. En dan is er ook nog een buitengewoon lichtsterk 1.2/8-40 mm objektief met macro instelling, dat perfekt filmen mogelijk maakt in de moeilijkste omstandigheden, zelfs bij schemer en kaarslicht, zonder filmzon! U ziet: de Cosina 5000 XL Macro zoom is een filmcamera met zulke geweldige technische voorzieningen, dat u al uw aandacht kunt richten op het artistieke gedeelte van uw hobby. Vroom Dreesmann biedt hem aan voor een pnjs waarover experts juichen: van 995.- nu voor 799.-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11