Hans Knoop niet vervolgd door justitie Bedrijfsleven moet zwakke regio' s redden [eer gemeenten eisen economische binding Romantische zomermode van C en A Wij willen afrekenen met de folkloristische ideeën rond de mohammedaanse vrouw Argentinië is zaak van KNVB Jij Netam 200 op straat man v VOORZITTER VAN ABVA VREEST BEZUINIGINGEN Meteen spactrdeposiïo van de LEIDSE SPAARBANK Minimum melkprijs onmisbaar 'iNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) waar die eis vanaf begin volgende gulden, die door de eigenaar als eerste hoek, Boskoop, Delft, 's-Gravenzande, HAAG Een groter aantal ge- maand zal gelden is door de minister bewoner^ worden betrokken of door de Katwijk, Leiden, Leimuiden, De Lier, iten mag met ingang van 1 maart van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or- vorige eigenaar tenminste zes maanden Lisse, Maasland, Monster, Naaldwijk, eis stellen van economische gebon- dening vastgesteld. zijn bewoond. Noordwijk, Pijnacker, Rijnsaterwoude, id voor het betrekken van een Het gaat om eigen woningen met een Op de lijst staan ondermeer de gemeen- Schipluiden, Warmond, Wateringen en woning. De lijst met 64 gemeenten kale koopprijs van niet meer dan 200.000 ten Alkemade, Benthuizen, Bergschen- Zoeterwoude. rijfijs TERLOUW (D'66): ZWOLLE (ANP) Vol gens D'66 hoeven poli tieke partijen in de Ar- gentinië-affaire niet voor het volk te beslis sen: het is een zaak van de KNVB. Fractievoorzitter Jan Terlouw zei dat gister avond op een afdelings bijeenkomst van zijn partij in Zwolle. Wel heeft de fractie besloten dat zij zich er voor zal inzetten dat zowel voor als tijdens de wereld kampioenschappen voet bal zo veel mogelijk in formatie over de terreur en de schending van de mensenrechten in Ar gentinië zal worden ge geven. fV voorzichtig ositief over ciaal beleid :CHT Het Christelijk lationaal Vakverbond heeft ichtig positief' gerea- op de maatregelen die iter Albeda van Sociale heeft aangekondigd ter lering van de werkgele- leid. is het voor het CNV niet naai duidelijk of ook de idementspositie van een be- rijf in de overwegingen wordt trokken. „De indruk wordt wekt dat het om globale ïaatregelen gaat, terwijl het !NV altijd heeft aangedrongen p gerichte steun aan bedrijven 'e in moeilijkheden verkeren", s de christelijke vakbond. ROTTERDAM (ANP) Bij de Rotterdamse vestiging van de Nederlandse Tank- Apparaten en Machinefabriek Netam, ko men als het bedrijf wordt over genomen door het Amerikaanse Fruehauf, tweehonderd ar beidsplaatsen te vervallen. Netam, met vestigingen in vijf plaatsen (o.m. Den Haag) draait al enige jaren met verlies. In totaal werken bij Netam vier honderd mensen. Tweehonderd van hen kunnen na reorganisa tie bij Freuhauf blijven. Theo van der Nahmer exposeert Theo van der Nahmer (61) is een van de bekendste Haagse beeld houwers. Dat komt mede omdat enkele van zijn markante beel den bij een groot publiek popu lair werden, zoals zijn Coupe nis-monument „Eline Vere en het Elias-monument „Flaneur". Zijn werk is meerdere malen onderscheiden. Tweemaal kreeg hij de Jacob Hartog-prijs voor de beeldhouwkunst en in 1954 ontving hij de Jacob Maris-prijs. Tot 20 maart kan men plastie ken en tekeningen van hem zien in de Amro-bank aan de Kneu terdijk in Den Haag. Seasons Gallery, Javastraat 110 Den Haag, exposeert tot 17 niaart portretten van Henk den Dreems en gouaches van de Britse kunstenaar Mick Rooney. AMSTERDAM (ANP) - Er wordt geen strafvervolging in gesteld tegen de ex-hoofdredac teur van het weekblad „Ac cent" Hans Knoop naar aanlei ding van een klacht, die de echtgenote van de wegens oor logsmisdaden tot 15 jaar ver- Hoger beroep Rnut Folkerts uitgesteld AMSTERDAM (ANP) Op uit drukkelijk verzoek van de raadsman heeft het gerechtshof in Amsterdam de behandeling op 7 maart van het hoger be roep dat het Westduitse RAF- lid Knut Folkerts (26) heeft aangetekend- tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank uit gesteld tot dinsdag 18 april. De uitspraak kan dinsdagmor gen 2 mei worden verwacht. De rechtbank veroordeelde Fol-. kerts in december tot 20 jaar met aftrek van het voorarrest voor moord op een Utrechtse brigadier van politie en poging daartoe op een hoofdagent, al smede verboden vuurwapenbe zit. Folkerts, wiens uitlevering aan de Bondsrepubliek door de rechtbank Maastricht toelaat baar is geacht, is van deze be slissing in cassatie gegaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Deze behandelt dit cassatieberoep te gelijk met dat van de RAF-le- den Wackernagel en Schneider tegen de geüjke beslissing ten aanzien van hun uitlevering door de Haagse rechtbank. oordeelde Blaricumse miljonair Pieter Menton tegen hem had ingediend. Volgens de Amsterdamse offi cier van justitie mr. H. E. van Renesse heeft het onderzoek on voldoende feiten opgeleverd om tot vervolging over te gaan. In mei vorig jaar had mevrouw Meta Menten-Pauw de klacht in gediend naar aanleiding van de getuigenverklaring van de Am sterdamse freelance-fotograaf Guus de Jong in het proces tegen haar man. De Jong, als getuige door Mentens raadsman opgeroepen, had onder meer verklaard dat Knoop bezig was geweest met een plan om Men- ten te ontvoeren en dat hij con tacten zou hebben gehad met mensen uit het verzet die van plan zouden zijn geweest Men- ten te liquideren. Voorts zei De Jong dat Knoop een pistool meenam toen hij op een avond in augustus 1976 met de foto graaf in diens auto naar het huis van Menten reed die toen volgens Knoop wilde ontvlucht en. Griekenland - Cineast en foto graaf de heer W. Julsing ver toont op 17 februari om 20.15 uur twee films over Grieken land. De eerste gaat over het dagelijks leven op het eiland Kos en de tweede geeft een beeld van Athene en omgeving. De organisatie van deze avond is in handen van de stichting Holland-Hellas. Galerie Arti/Shock, School straat 26 Rijswijk, exposeert van 17 februari -10 maart goua ches van Annemarie Spijker man. MINISTER VAN AARDENNE: (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Minister Van Aardenne van economische zaken voelt niets voor oprichting van overheidsbedrijven in zwakke regio's. De minister stelt voldoende vertrouwen in het particuliere bedrijf sleven, dat kan profiteren van vestigings- en investeringspremies. Maar ook als het bedrijfsleven het laat afweten wil de bewinds man op enkele uitzonderingen na de oprichting van overheidsbe drijven niet bevorderen. Minister Van Aardenne zei dit gisteren tijdens een vergadering van de vaste tweede-kamercommissie voor economische zaken, die de nota regionaal sociaal-economisch beleid 1977-1980 behandelde. Hij liet bovendien weten dat het kabinet Van Agt de door zijn voorgangers ingediende nota heeft overgenomen, „zij het met enkele kanttekeningen". De minister zei het plan te hebben de werking van de wet Selectieve Investeringsregeling te gaan bekij ken. „Ik peins er echter niet over de werking van die wet over het hele land uit te breiden". In zijn betoog beklemtoonde de minister dat zonder een gezond nationaal sociaal-economisch beleid, een aangepast beleid voor de zwakke regio's (zoals het noorden van het land, Limburg, Twente, delen van Noord-Brabant en de grote steden in de Randstad) niet goed van de grond kan komen. In de veelheid van suggesties en moties van de kamerleden namen werkloosheidsbestrijding en scholingsmogelijkheden in de zwakke gebieden een belangrijke plaats in. Van alle kanten werd bovendien aangedrongen op decentralisatie van het regionale beleid en het toekennen van meer bevoegdheden aan provinciebesturen en regio nale organen. Hoewel daarover geen motie werd ingediend, drongen de meeste fracties er bij de regering op aan de Eemshaven te betrekken bij de plannen voor een terminal ten behoeve van gastankers, die aardgas importeren. Zoals bekend zijn ook de Maasvlakte en een eventueel industrie-eiland voor de kust genoemd als vestigings plaats voor de terminal. (Van een onzer verslag geefsters) AMSTERDAM C en A presenteert een zeer romantische zomermo- de. De sfeer is onge veer een moderne versie van Gejasgd door de wind met bro deries en volanten en veel gefladder en ge wapper. Het laagjes- werk viert hoogtij. Over een wijde onderrok, waarvan de broderie- strook volop zichtbaar blijft, komt een niet minder wijde overrok en daarop een blouse en nog een blouse of enigerlei jak of spen cer, soms van kantbrel- werk met machtige vleermuismouwen. Dat alles in vriendelijke specerijkleurtjes, van peper-en-zout tot en met paprika en saf fraan. Allerlei ruitjes kunnen bij elkaar wor den gecombineerd of wel samengevoegd met bloemetjes of effen materiaal. Er zijn trouwens ook jurken aan één stuk. Zijn die voorzien van een taille en eventueel een pierrotkraag, dan kan men ze desgewenst combineren met een onderrok en eventueel een wijde spencer. Sommige zijn heel wijd, met losse plooien vanaf de schouders. Ook die kunnen gevarieerd worden, al lenen ze zich niet zo zeer tot combinatie. Met een strakke ceintuur of elastiek in de taille kan van fleurige tropische tinten. En altijd zijn er de rokken. De kinderen zijn bij dit alles niet vergeten. Ze komen het podium ophuppelen in soortge- ronde hals waaraan een satijnen strikje kan worden gedragen, klo- krokken met kolossale ruiten, die dankzij de bescheiden zandkleuren toch niet wild aandoen, allerlei spencers en lijke kleurencombinaties vestjes en correcte als de moeders en grote zussen, maar ze hebben wat minder laagjes en volants. Ook de vaders verschijnen mogelijkheid behoort tot Een correctie stadsstijl het vakantieachtige genre, dat losbarst in een wilde mengeling blazers, blouses met pantalons geven hier plezierige combinatie mogelijkheden voor haar. Voor hem is er het keurige colbert of wel de speelsere combi natie van pantalon, geruit shirt plus jak. Tenslotte is er nog de bad- en strandkleding (Van een onzer verslaggevers) standers van bezuinigingen zijn. UTRECHT In zijn openingsrede tijdens de Hij sprak de vrees uit dat aftopping van de bondsvergadering van de Algemene Bond van hoogste salarissen niet voldoende zal zijn voor de Ambtenaren heeft ABVA-voorzitter J. W. Dutman miljoenenoperatie. „Wil Andriessen zijn miljoenen de ernstige vrees uitgesproken dat dit kabinet zal op tafel krijgen, dan zal een aanslag worden gaan bezuinigen ten koste van het totale over- gepleegd op al het overheidspersoneel." De heer heidspersoneel. Dutman benadrukte dat ambtenaren zich met alle Door de vakbondsvoorzitter werd er op gewezen mogelijke middelen moeten verzetten indien aan dat zowel minister Wiegel van Binnenlandse Zaken de positie van het overheidspersoneel wordt geko- als zijn collega Andriessen van Financiën voor- men. MEER NEDERLANDERS NAAR SPAANSE ZON DEN HAAG (ANP) Vorig jaar hebben 1.270.000 Nederlan ders een bezoek aan Spanje gebracht Dit is 21,6 procent meer dan in 1976. In totaal hebben in 1977 34 miljoen toeristen Spanje bezocht, bijna veertien procent van het internationale toeristenverkeer, dat in 1977 245 miljoen toeristen omvatte. Aan deviezen uit het reisverkeer heeft Spanje 10 miljard gulden ontvangen, hetgeen 30 procent meer was dan in 1976. ATHIA SYED: 99 AMSTERDAM „Wij willen afrekenen met de folkloristische ideeën rond de Mo hammedaanse vrouw. Over haar rol in ge zin en maatschappij bestaan in de westerse wereld de merkwaardigste misverstanden. Het gevolg is dat de Moslim vrouwen die in steeds grotere getalen naar Europa ko men, met de nek worden aangekeken en hun kinderen geisoleerd raken. Het moet maar eens uit zijn met de fabeltjes van 1000-en-een-nacht, met de haremsprookjes". Athia Syed die deze doelstelling formuleert, is voorzitster van de Nederlandse Islamiti sche Vrouwensociëteit (honderd leden). De vereniging houdt op 25 en 26 februari in de Amsterdamse Rai haar eerste Europese con gres, te openen door niemand minder dan Prinses Ramona Nasaruddin van Maleisië. Afgevaardigden uit om. Engeland, Fran krijk, Duitsland, Oostenrijk en Scandinavië gaan zich daar bezig houden met de wijze waarop Moslimvrouwen de uitdaging van de westerse wereld ervaren. Athia Syed: „We verwachten dat de beraadslagingen die voor iedereen toegankelijk zijn, zullen leiden tot een groter begrip aan de zijde van het westerse publiek voor de Islamitische opvat ting van de vrouw, haar status, haar reli gieuze plaats en haar positie in gezin en samenleving". De uit de weg te ruimen misvattingen blij ken vooral te liggen op het terrein van de onderschikte rol die de Mohammedaanse vrouw zou spelen, en van de veelwijverij. „Men denkt dat wij alleen goed zijn voor het huishouden en voor de opvoeding van de kinderen", zegt Athia Syed. „Dat wij geen rechten en geen geestelijk leven hebben. Dat wij geen ziel bezitten en niet naar de hemel gaan. Dergelijke nonsens leidt tot wrijvingen en vereenzaming in de westerse wijken waarin wij moeten leven. Terwijl niets min der waar is. De Islamitische vrouw heeft de vrijheid ieder gewenst beroep uit te oefenen. Ik zelf heb drieëneenhalf jaar gewerkt voor dat ik ging trouwen, en nu bekleed ik allerlei maatschappelijke functies. De Islamitische vrouw heeft gelijke rechten als de man. Zo schillende echtparen die geen kinderen kun nen krijgen, maar waarvan de man toch weigert een tweede vrouw te nemen". In Nederland wonen op het ogenblik naar schatting 5000 Islamitische vrouwen. In heel West-Europa zijn het er twee tot drie mil joen. Ze wensen niet alleen erkenning van hun waarden en normen, maar vinden ook dat ze de westerse samenleving een bood schap te bieden hebben. Daarover zegt dr. Hasan Askari, profesoor aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en een van de organisatoren van het congres: „De zogenaamde emancipatie is in wezen slechts een confrontatiè tussèn man en mag ze haar eigen bezit hebben, ook na het' vrouw die leidt tot vereenzaming aan beide huwelijk. Ze is politiek mondig - denk aan de vele vrouwen in de Palestijnse-bevrij- dingsbeweging. Ze kan een een eventueel leiderschap uitoefenen en een eigen geeste lijke orde stichten. De Islam kent veel vrou welijke heiligen. Wat de polygamie betreft: die komt steeds minder voor, ook in de Islamitische landen zelf. De veelwijverij is bij wijze van sociale maatregel ontstaan in de tijd van de heilige oorlogen toen veel gesneuvelde mannen weduwen met kinderen achterlieten waarvoor moest worden ge zorgd. Hij is niet verplicht, maar slechts toegestaan en dan nog louter wanneer de man meer vrouwen kan onderhouden, wan neer hij ze gelijke rechten kan waarborgen kanten. Het feminisme is met zichzelf in tegenspraak. Het is een symptoom van de emotionele crisis die heerst op allerlei terrei nen. Ik denk aan de kloof tussen jong en oud, tussen progressief en konservatief. Een zaamheid en polarisatie vormen de grootste bedreiging van de westerse wereld. „De Islam biedt een alternatief door de nadruk die het legt op een harmonieus, geintegreerd gezinsleven met de vrouw als spil en de kinderen als kostbaarste goed. Wij zien de individualiteit van de vrouw in geestelijke en sociale samenhang met die van de man". ,3irmen zo'n geintegreerde relatie laten alle conflicten zich in harmonie oplossen, want dan staan waarden van de mens voorop, dat en wanneer de eerste vrouw geen bezwaqr is wat wij onder feminisme verstaan. Zo heeft. In de moderne tijd is de polygamie luidt onze boodschap" een verdwijnend verschijnsel. Ik ken ver- PIET SNOEREN Zeer zeldzame plant gevonden UTRECHT (ANP) Onderzoe kers van Provinciale Water staat hebben in de provincie Utrecht bij Soest een zeer zeld zaam plantje gevonden. Het plantje, de klimopachtige ranonkel, groeit zover bekend slechts op vijf plaatsen in ons land. Volgens het Rijksinstituut voor Natuurbeheer is de vondst alleen al zeer verheugend omdat de plant alleen voorkomt op plaatsen waar het milieu zeer zuiver is. Ondernemersver- bond zeer teleurgesteld DEN Haag (ANP) Het Konin klijk Nederlands Ondernemers Verbond heeft ernstige twijfels of het pakket aanvullende rege ringsmaatregelen van 2,55 miljard wel zal leiden tot een economische versterking van het midden- en kleinbedrijf. Het KNOV stelt dat de onderne mers in deze sectoren nauwe lijks van het pakket gebruik zullen kunnen maken. „De be dragen die specifiek voor deze sector zijn uitgetrokken zijn wel bijzonder karig", aldus het KNOV. Het grootste deel van de subsidie is, zo is bij navraag gebleken, bedoeld als een recht streekse bijdrage aan individue le ondernemers. Nutsspaarbank 8%rente 0 Minimum inleg f1.000; 2,3,4of öjaar vast Sop bepaalde voorwaarden vervroegde terugbetaling mogelijk.Voor méér rente er even opuit naar de deeluitmakende van de Nutsspaarbank DEN HAAG De Nederlandse melkhandel, de veehouders en de melkindustrie kunnen een minimumprijs voor ver pakte volle melk niet missen. Tot die conclusie is gisteren een bestuurscommissie van het produktschap voor zuivel gekomen. De commissie reageerde met deze uitspraak op een recent arrest van het Hof van Justitie in Luxemburg. Het hof vindt de minimum melkprijs strijdig met het Europese gemeen schapsrecht. De commissie gaat donderdag weer praten over de melk prijzen. Ze wil dan een pre-advies opstellen voor het produktschap dat volgende week dinsdag vergadert. De commissie wil een minimumprijsregeling opstellen die wel aangepast is aan de uitspraak van het Hof in Luxemburg. Hasj-vangst De douanere cherche heeft in samenwerking met de Rotter damse politie een grote partij - hasj in beslag genomen. De hasj lag opge slagen op een schip aan de Schiemond. Er zijn verschillen de arrestaties verricht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9