Gemeente Alkemade wist wel degelijk van CFI-aankoop Nieuwe brug in Aarlanderveer wordt niet onnodig duur Verwaarloosd paardje GEMOEDELIJK WERKBEZOEK MR. VROLIJK AAN ZEVENHOVEN Lichte boete geëist voor dodelijk ongeval RAADSHEREN VAN DE JOODE.CFI EN DIGROS: Onderzoek naar energiebesparing in vt Alkehad ■:N A C NOORDWIJK Een politiepa trouille heeft zich ontfermd over een paardje dat reeds een week of vier in een weiland aan de Leidse- vaart liep en waarnaar nie mand omkeek. Het dier dreigde te verkommeren in de besneeuwde vlakte met bevro ren sloten. De no dige bijvoedering ontbrak uiteraard. ■De politie-dieren- vrienden sjouw den hooi aan en hakten een gat in het ijs om het paardje te laten drinken. Het dier is van het ras New Forest en bruin- wit (bles). Tot he den is het niet ge lukt de eigenaar op te sporen. Mocht iemand een dergelijk paardje missen of weten aan wie het toebe hoort, dan wordt verzocht contact op te nemen met de politie. rfEGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 PAGINA i^rr. Nieuwkoop/Den Haag Een 52-jarige administrateur woonachtig in Uithoorn was bij de Haagse rechtbank diep onder de indruk van het dodelijk ongeluk dat hij op 23 juni van het vorig jaar met de door hem bestuurde auto te Nieuwkoop veroorzaakte. Hij reed in de richting Alphen aan Den Rijn over de provinciale weg en moest op een kruispunt voorrang verlenen aan een voor hem van rechts komende auto. Hij stopte en trok daarna zijn auto op. Doch achter de auto volgde een tweede die bestuurd werd door de marinier Noordzij. Diens auto werd in de flank aangereden zodat het voertuig tegen een boom terecht kwam. Hierdoor werd Noordzij zo zwaar gewond, dat hij overleed. Aan verdachte werd. nu verweten overtreding van de Wegenverkeerswet. Hij verklaarde vrijwel iedere dag over bedoeld kruispunt te rijden en dus ermee bekend te zijn. Hij had de tweede auto niet opgemerkt, mogelijk doordat deze kort achter de andere volgde en in een donkere plek reed hoewel de weersomstandigheden gunstig waren. „Het is een fout die vaker door autobestuurders wordt gemaakt",- constateerde de officier van justitie. Wanneer men aan een auto voorrang heeft verleend, houdt men vaak te weinig rekening met de mogelijkheid dat daar nog een ander achter volgt. Hier is geen sprake van wegpiraterij doch een triest gebeuren. Met de omstandigheden rekening houdend wilde de officier vol staan met een eis van 1.200 gulden boete en voorwaardelijk vijf maanden intrekking van het rijbewijs met proeftijd van 2 jaar. Vonnis over 14 dagen. DEN HAAG/ALKEMADE - Het enige nieuwe aspect dat in de juridische tweestrijd tussen de Alkemadese mid denstand enerzijds en aan de andere zijde de Amsterdamse projectontwikke laar De Joode, het Centraal Financie- rings Instituut en DIGROS, gisteren in de eerste ronde voor het Haagse ge rechtshof opdook, bleek een nog raad selachtiger rol van het gemeentebestuur in de hele kwestie. Tot nog toe was immers de indruk gewekt dat de ge meente evenals de plaatselijke midden stand geen notie had van de doorver koop van de voor de bouw van een winkelcentrum bestemde grond aan het Meerkreukplein in Oude Wetering. Gis teren werd een tipje van de mysterieuze sluier rond de gemeentelijk inbreng in het geheel opgelicht toen CFI-raadsheer mr. Vermeulen ten overstaan van het hof verklaarde bewijzen te kunnen overleggen die tegen de gemeente plei ten. Bewijzen in de vorm van de bouw vergunning voor het winkelcentrum die de gemeente niet aan De Joode, maar aan het CFI had verleend. Voor het overige verzandde het tot in het stadium van een gerechtshof-uitspraak belande kort ge ding, dat de middenstanders tegen de eerder ge noemde drie partijen aanspanden, meestentijds in oeverloos uitgekauwde explicaties over het al dan niet bedongen voorkeursrecht voor de plaatselijke middenstad voor wat betreft de bezetting van het juni vorig jaar gereed gekomen winkelcentrum De Meerkreuk. Afwezig Diezelfde middenstanders kregen in een eerdere fase van de strijd hun zin toen als resultaat van het door hen aangespannen kort geding, door de Haagse rechtbankpresident werd bepaald dat niet DIGROS, maar zij recht hadden op een plaats in het winkelcentrum. De drie gedaagden, De Joode, Het CFI en DI GROS, tekenden daarop hoger beroep aan. Gisteren bleek dat maar weinig nieuwe argumen ten door de drie appelanten konden worden aange voerd. Alleen het Alkemadese gemeentebestuur kreeg nog meer vegen uit de pan dan het in een eerder stadium al had dienen te accepteren. Ac cepteren omdat ook ditmaal iedere belichaming van Alkemadese autoriteit schitterde door afwezig heid. Evenals de vorige maal de rechtbankpresi dent bevreemdde het ook nu weer het hof, dat de gemeente die toch zo'n belangrijke rol in het geheel heeft vervuld, niet een afgevaardigde naar Den Haag had gezonden. Derhalve konden de respectievelijke raadsheren dan ook iedere ondui delijkheid en vaagheid in de gemeentelijke schoe nen schuiven. „Maar natuurlijk laat de gemeente zich niet zien", riep DIGROS-raadsheer mr. San ten op een gegeven moment triomfantelijk tot het hof. „Zij kijkt wel uit om haar vingers te branden. Zij weet dat zij fout zit en kan dat alleen verhullen door niet te verschijnen". Maar daarmee was de aanvalskoek van de DI GROS-raadsheer evenwel nog niet op. Een door middenstandsraad heer mr. Geelkerken aange voerde briefschijverij van de gemeente aan het adres van CFI en De Joode wist hij probleemloos in zijn voordeel te hanteren. „Inderdaad, de ge meente heeft in die brieven een waarschuwing aan het adres van De Joode gegeven. Alleen heeft zij het in die brief nadrukkelijk over zijn „juridisch" eigenaarschap, hetgeen er duidelijk op wijst dat de gemeente wel degelijk op de hoogte was van het feit dat De Joode al lang niet meer de werkelijke eigenaar was". Verkoop Overigens kwam er tussen de bedrijven door ook nog wel wat opheldering over de grondverkoop van De Joode aan het CFI. Nu pas werd duidelijk dat het CFI niet de eerste koper van de bewuste winkelcentrumgrond is geweest. In een eerder stadium, zo bleek gisteren voor het hof, verkocht De Joode de betreffende grond aan Grootstad, een financieringsmaatschappij, die de grond op haar beurt weer doorverkocht aan de projectontwikke lingsmaatschappij B&B. Pas daarna kon het CFI beslag leggen op de fel omstreden grond. Mr. Geelkerken deed de stand van zaken in het middenstanderskamp ten overstaan van het hof uit de doeken. Hij verklaarde dat bij de notaris stukken liggen, die zodra de middenstand defini tief in het gelijk zou worden gesteld, de oprichting van de Stichting Winkelcentrum Meerkreuk zullen betekenen. Een stichting die zich in combinatie met deskundigen van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de bezetting van het winkelcentrum zal moeten gaan regelen. Of het ooit zover zal komen blijft tot op z'n vroegst 23 maart de vraag. Dan zal het hof uitspraak doen in de controverse tussen de partijen. Schade De schade die door alle partijen tot nog toe geleden is, zo bleek gisteren tijdens de vele uren vergende pleidooien, inmiddels ook stevig in de papieren gelopen. De schade door leegstand van het winkelcentrum is voor de bouwer, het CFI, opgelopen tot vele tienduizenden guldens. Voor wat betreft de schade voor DIGROS voerde raads heer mr. Santen aan dat vele duizenden guldens verloren zijn gegaan met het tevergeefs (tot nog toe althans) aantrekken van personeel en het inkopen van seizoensgoederen. De schade van de plaatselijke middenstand is hoewel niet exact in geld uit te drukken, ook niet gering. Vele potentië le gegadigden moeten binnenkort hun huidige onderkomen verlaten, maar kunnen voor zover nu bekend nog niet in het winkelcentrum terecht. Mr. Geelkerken probeerde dan ook geheel volgens oud raadsherengebruik munt te slaan uit de onze kere positie waarin de „kleine" Alkemadese onder nemers verkeren. Hij merkte op dat indien de drie appelanten in het gelijk zouden worden gesteld de controverse nog vele maanden zou kunnen voort duren. Allereerst omdat de middenstand dan nog een beroepsmogelijkheid bij de Hoge Raad open staat, maar ook omdat daarna de gemeente Alke made nog eens met een veto voor Van den Broek over de brug kan komen. En al die tijd, zo verwoordde de raadsheer melodramatisch, zou het prachtige winkelcentrum leeg blijven staan. Voor waar een trieste zaak. Of het hof evenwel zo eenvoudig te bepraten is blijft natuurlijk nog maar de vraag. Maar dat is de eigenlijke bedoeling natuurlijk ook niet. Het vervelende blijft evenwel dat zowel DIGROS, alswel de plaatselijke middenstand alswel het CFI momenteel forse financiële schade lijden. En dat frusteert, zeker als men zich bedenkt dat projectontwikkelaar De Joode, aanstichter van al het onheil, nog maar nauwelijks enige financiële tegenspoed heeft ondervonden. Sterker nog, de Amsterdammer heeft zijn zakken met de grond- verkoop alleszins vorstelijk weten te vullen. We liswaar hebben de andere schakels (Grootstad en B&B) ook een aardige stuiver verdiend, maar tussen de 90 duizend gulden, die De Joode inder tijd aan de gemeente Alkemade betaalde en de ongeveer 1 miljoen gulden die het CFI voor de grond neertelde ligt nog altijd een aantrekkelijke financiële marge. Tenminste even groot als de verliezen die de minder „kwaadwillenden" tot nog toe hebben geleden. En dat is inderdaad een trieste zaak. ROELOFARENDSVEEN - De commissie financiën van de Alkemadese gemeenteraad heeft gisteravond een positief oordeel geveld over een voor stel van b en w om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden om in het Roe- lofarendsveense zwembad 't Alkebad energie te besparen. Volgens wethouder Rietbroek zijn er goede mogelijkheden en is de 3000 gulden, die het onderzoek zal kosten wel be steed. Het principe van de energie besparing in een zwembad is gelegen in de warmteterug- winning uit warme lucht, rookgas en water van dou ches e.d. De Stichting Sport fondsen heeft de gemeente een rekenvoorbeeld toege stuurd, waaruit blijkt dat bij een jaarlijks verbruik van 350 kub gas met een investering van 150.000 gulden veel geld is te besparen. Als de energie prijzen jaarlijks met acht pro cent stijgen, heeft de investe ring na 10 jaar al netto 25.000 gulden opgeleverd. Commissielid Nugteren ziet wel wat in deze investering, zo maakte hij gisteren in de commissievergadering duide lijk. Het is volgens hem vrij wel zeker een goede investe ring en hij acht het onderzoek naar de energiebesparing zin vol. Raadslid Akerboom was het met Nugteren eens, maar betwijfelde of het rendement van de investeringen in een betrekkelijk klein zwembad als Alkemade heeft ook zo gunstig zal liggen. De commissie financiën wan delde gisteren met groot ge mak over de voorstellen heen. De aanschaf van een hulpver leningsvoertuig voor brandweer (bestemd voor uitzagen van automobili: uit autowrakken) en de a; schaf van een brandweerbi (kosten: 25 000 gulden) gavj de commissieleden nau' lijks stof tot discussie. Coi missielid Nugteren deed deze agendapunten de bijj historische uitspraak, dat hoopte dat de aanschaf boot en auto weggegooid g< zal zijn. In de rondvraag stelde con missielid Kret aan wethoudi Rietbroek de vraag of b en tegen de afschaffing telefoonvergoedingen ambtenaren zijn. GS haddc b en w onlangs gewezen o een in september 1977 geni men besluit van het minist rie, dat de privé-telefoon va de ambtenaren niet langi vergoed mag worden. Ondc de brief van GS was de hee Kret de opmerking tegeng» komen „Zo negatief mogelij advies aan b en w voorlej gen". Deze opmerking wa bestemd voor de afhandelei de ambtenaar. Volgens wethouder Rietbroe is de opmerking afkomsti van gemeentesecretaris Brj ma en heeft het college va b en w zelf nog geen stanc punt bepaald. Het wachten op het ambtelijk advies. Kr< toonde zich een voorstande van het afschaffen van dez telefoonvergoeding: „Een telt foonaansluiting wordt tegen woordig als heel normaal be schouwd", aldus Kret. Hi, net kreeg van wethouder Riet] gele broek de toezegging dat ha tjng ambtelijk advies over dezj zaak ook aan de commissi y-ii zal worden voorgelegd. nee Ud' ft I 'de o ■ni st rj vaj ige I e e ZEVENHOVEN „Ten eerste wil ik burgemeester en wethou ders bedanken voor de manier waarop mijn vrouw en ik hier in Zevenhoven zijn ontvangen. Ik ben met enige nieuwsgierig heid naar Zevenhoven gekomen om het nieuwe raadhuis te be zichtigen. Daar had ik bij de officiële ingebruikneming in september 1976 door het prinse lijk paar Beatrix en Claus, door de drukte geen kans toe ge zien." Dit zei gisteren de Com missaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk voorafgaand aan de raadsvergadering die ter gele genheid van zijn werkbezoek aan Zevenhoven werd gehou den. In de vergadering werd ge vraagd of er in samenwerking met Provinciale Staten niet een plan opgezet kon worden voor fietspaden langs de Stationsweg en langs het Zuid- en Noord einde. Mr. Vrolijk wist te mel den dat als èr snel plannen op tafel kwamen, het in het urgen tieschema van Provinciale Sta ten zou worden opgenomen. Dit houdt in dat deze plannen bin nen vier jaar behandeld wor den. Op de vraag of de gemeen te in aanmerking komt voor subsidie van de provincie voor De dames Vrolijk en Wagenaar (rechts) bewonderden de expositie in de kerk aan het Noordeinde. de bouw van een medisch cen trum, moest hij ontkennend ant woorden maar hij voegde eraan toe dat eventueel wel subsidie bij CRM of Gezondheidszorg aangevraagd kan worden. Het voorstel van de gemeenteraad om een sportzaal in plaats van een gymnastiekzaal bij de Christelijke Nationale School te bouwen kwam ook aan de orde. Mr. Vrolijk zei dat eerst een onderzoek naar de behoefte aan een sportzaal verricht moest worden, alvorens met de bouw kon worden begonnen. „Tenslot te zijn er in de omgeving genoeg sportzalen. Er is zelfs èen sport hal in Alfen. Maar blijkt er be hoefte te bestaan aan een sport zaal in Zevenhoven, dan moet u deze zeker bouwen. Tenslotte is er al een ruimte voor gecreëerd daar u eerst van plan was een gymnastieklokaal te bouwen. Waarschijnlijk zullen er wat meer kosten aan de bouw van een sportzaal verbonden zijn, maar er wordt dan wel in een behoefte voorzien in de gemeen te," aldus de commissaris. Voor stellen voor verbetering van het streekvervoer door Zevenhoven, waarin voor meer diensten en betere bereikbare haltes werd gepleit, konden door de commis saris worden geaccepteerd. Hij vroeg het college een nader plan te maken over dit onderwerp en hij zou het dan zeker- bestude ren. Eerder op de dag bezochten de Commissaris van de Koningin en diens vrouw het clubgebouw van de voetbalvereniging „Spor tief". Daarna werd er een rit gemaakt over de Hogedijk naar „Sans Souci" en het terrein van de Belangenvereniging „Dolce Vita". Ook werd een bezoek ge bracht aan de moderne ligbo- xenstal van de heer F. de Groot. Na de lunch in het clubgebouw van Sportief, werden de kath olieke kerk aan het Noordeinde en de gerenoveerde Mariagrot bezichtigd. Pastoor R. van Essen S. J. toont mr. Vrolijk de pastorietuin met de fraai gerestaureerde Mariagrot (links) Kerktoren door brand verwoest Een uitslaande brand in de toren van de Hervormde kerk van Hillegom, die in het centrum van het dorp staat, heeft gisteren de ongeveer tien meter hoge spits van de toren verwoest. De brand ontstond tijdens restauratiewerkzaam heden, over de juiste oorzaak tast men nog in het duister. De schade wordt geschat op ongeveer 300.000 gulden. ALPHENSE WETHOUDER VAN LEEUWEN Alphen aan den Rijn De kosten die gepaard gaan met een aanpassing 400.000.-) of de vervanging 200.000.-) van de brug in de Kerkvaartseweg in Aar- landerveen, kunnen niet vergeleken worden met de recent aangelegde brug in Kamerik, die slechts 50.000.- heeft gekost. Dat maakte de Alphense wethouder voor de Openbare Werken, D. van Leeuwen, giste ren bekend op een persconferentie. Van Leeuwen had deze belegd, om opmerkingen van enkele Aarlanderveners, die vraagte kens hadden gezet bij de kosten die Alphen begroot had, te weerleggen. „Waar blijven de 350.000,-7", vroegen de inwoners zich af. Volgens Van Leeuwen is de brug in Kame rik qua oppervlakte slechts de helft van wat voor Aarlanderveen noodzakelijk is. Verder is de weg in Kamerik een B-weg, zodat de brug minder draagkrachtig hoeft te zijn. Toch schijnt dit allemaal niet zo gek veel uit te maken gezien het bedrag van 30.000.- waarvoor de brug op de begroting staat Volgens Van Leeuwen gaan het me rendeel van de kosten dan ook zitten in werkzaamheden rondom de brug. Bij de aanleg van een duiker zijn diverse werk zaamheden nodig waaronder de aansluiting öp de riolering. Verder moet er driftig ge sleuteld worden aan het wegdek, verkeers- voorzieningen getroffen en de oude brug gesloopt worden. Handhaven en aanpassen van de brug brengt volgens de wethouder nog eens een extra kostenpost van 200.000.- met zich mee, gezien de vele extra werkzaamheden die dan door de gemeente verricht moeten worden. Hoewel de wethouder de exacte specificatie niet wenste te verstrekken, wilde hij wel enige kostenposten er uit tillen. Volgens Van Leeuwen zal er dan meer gesloopt moeten worden wat zo'n 30.000.- zou betekenen. Een zelfde bedrag is de gemeente volgens hem kwijt omdat de „zin kers" moeten worden omgelegd. Voor een kleine 10.000.- staan dan ook nog extra verkeersvoorzieningen op de begroting. Dit jaar nog woningbouw op Joh. Postterrein Hazerswoude Nog dit jaar zal worden gestart met de bouw van dertien woningen op het terrein van de voormalige Johannes Postschool te Hazers- woude-dorp. Later zullen er ten oosten van de Gerelaan tWèeen- veertig huizen worden ge bouwd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat in dit plan, waarin een variatie aan priK-en voor de huizen wordt nage streefd, vierentwintig wonin gen zouden verrijzen. De niet meer in gebruik zijnde Johannes Postschool (de nieuwe aan de Sportparklaan vervangt het oude gebouw) raakt snel in verval: alle ramen zijn er al uit en vrijwel alle dicht getimmerd. De olanoloeiecommissie heeft intussen haar goedkeuring ge hecht aan de herziening van dit gedeelte van het bestemmings plan Dorpskern-oost. PvdA-er G. van de Lecq-de Knikker heeft in een bijeenkomst van genoemde commissie opgemerkt dat wat in dit plannetje op het voormalige schoolterrein in de vrije sector wordt gebouwd, misschien in minderine komt on Van Leeuwen stelde verder dat, als de Aa landerveners dan zo graag vergelijking! wilden treffen, dit zou moeten gebeuren m 'V een recent aangelegde brug in Uithoor ',ss „Deze is wel vergelijkbaar met de situal 'in Aarlanderveen en heeft", aldus Van Lee wen, 450.000.- gekost". De wethouder stelde gisteren opnieuw, voofj^j stander te zijn om de brug te vervang 5rei door een duiker. Volgens hem zou dat zeki e geen afbreuk doen aan het karakter vi lee Aarlanderveen. Van Leeuwen was van n nmg dat om die reden, een soortgelijke bn ej beter zou passen in de omgeving van L Zuideinde. „En dat zou ik veeleer wi bevorderen", aldus wethouder van Leeuwe ,rg* Van Leeuwen maakte gisteren ook beker dat hij voornemens is om in maart-april et ner achttal alternatieven in het college te bespr gerr ken. Daarna zullen de commissies van Opei bare Werken en Financiën zich over h voorstel van B. en W. kunnen uitsprek&put de gemeenteraad het laatste woor de woningbouwmogelijkhedjjn voor eigen mensen (ingezetenEjjjjj of economisch gebondeneflL^ Burgemeester J. ten HeuveMy, en gemeentesecretaris J. Verlig^ re hebben haar toegezegd dal t w zullen proberen de belofte vaj no hogerhand te krijgen dat de ciale woningbouwmogelijklif den niet zullen worden aang

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4