Steeds meer vraagtekens rond spreiding Schol- en tongvisserij gaat door RMS KANSLOOS OP MOLUKKEN Sneeuwbuien leggen verkeer lam ooo Dinsdag 14 februari 1978,68e jaargang no. 20967 DAGBLAD VOOR naam adres- woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: Weinig verandering Van Gogh Van Gogh en zijn schilderij „Ca féterras bij nacht" staan cen traal in „Beeldspraak" op Ned. I om 22.05 uur. Om 19.30 uur „Het kleine huis". Ned. II om 19.04 uur „Match point" om 20.25 uur amusement met „De Mounties-show" en om 22.10 uur Aktua-tv over ge strand booreiland. Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies plaatselijk sneeuwbuien. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende rich tingen. Maximum temp. om het vriespunt. Morgen zon: 7.56-17.53. Maan: ll.3fr-2.09. Scheveningen hoog water 8.22, 20.53. Laag water 3.56,16.27. Staatssecretaris Financiën: Inventarisatie zwakke plekken belasting wetgeving weinig zinvol DEN HAAG Staatssecretaris Noo te boom van Financiën vindt een inventarisatie van zwakke plekken in de belas tingwetgeving weinig zinvol en zelfs in sommige opzichten ge vaarlijk. Het zou alleen kunnen, zo zegt hij in antwoord op vra- pen van het Tweede Kamerlid De Kam (PvdA), als tegelijk wordt aangegeven welke wets wijzigingen wenselijk zijn en bovendien in de praktijk uit voerbaar- Indien dergelijke mogelijkheden aanwezig zijn, zullen voorstellen volgen. De staatssecretaris zegt voorts bereid te zijn over de wakke plekken overleg te voe ren met de financiële commissie uit de Tweede Kamer. Hij wijst er overigens op dat de mogelijk heden om met behulp van wet geving de zwakke plekken in het belastingstelsel op te heffen, niet onbeperkt zijn. Uitslaande brand verwoest pandje in Bakkersteeg LEIDEN Een omgevallen kaars is vannacht de oorzaak geweest van een felle uitslaan de brand in een woonhuis aan de Bakkersteeg in Leiden. Het woonhuis werd volledig ver nield. In de woning verbleef een 36-ja rige student Hij had een avond ONDANKS BROEDPERIODE VAN DE VIS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stopzetting van de vangst op jonge schol en tong tussen 19 februari en 6 maart waarvoor het Productschap voor vis had beijverd, gaat niet door. Minister van der Stee (Landbouw en Visserij) is niet bereid om de vangst van deze twee vissoorten tijdelijk te verbieden. De bewindsman is tot deze stap gekomen omdat volgens hem een dergelijke maatregel niet door de grote meerderheid van de leden van het Productschapsbestuur wordt gesteund. In een vergadering van het Productschap op 9 februari was de stemming over een dergelijk verbod: twaalf bestuursleden vóór, acht tegen en een onthouding. Volgens voor zitter De Jonge van het Productschap is het niet stopzetten van de schol en tongvisserij een belangrijke stap achteruit. „Na twee jaar hebben we een vangstverbod voor 98 procent rond. We zijn in het zicht van de haven gestrand". De Jonge stelt dat de bezwaren tegen de maatregel vooral afkomstig zijn van de vishan del en de visverwerking, die naar hij gelooft niet tot een financiële regeling hebben kunnen komen over de veertien dagen dat het vangstverbod zou gelden. Het verbodsvoorstel van het Product schap was vooral ingegeven door de slechte kwaliteit van de schol die eind februari begin maart vol kuit zit en daarom vaak doordraait op de visafslag. In de tweede plaats zou een grote vangst van schol in die periode een aantasting betekenen van de voortplantingscapaciteit van deze soort. Voorzitter De Jonge hoopt nu dat de vissers zichzelf een zekere beperking zullen opleggen. Editie voor Midden-Holland Man valt van ladder LEIDEN Een 34-jarige Leid- schendammer viel gistermiddag van een ladder tijdens bouw werkzaamheden aan het nieuwe restaurant bij de Leidse Groe- noordhallen. De ladder stond op enkele losse planken. De plan ken gleden weg waardoor de ladder kantelde. Met een been breuk is de man in het zieken huis opgenomen. Indonesische ambassadeur: DEN HAAG (ANP) Ir. Manusama ma, maar dat heeft hoegenaamd geen view werd gepubliceerd door de Indo- land Buru gebruikt als internerings- Hij gelooft dat de gijzelingsacties in richt die de goede naam van hun is kansloos bij elke poging de RMS- resultaat gehad. nesische ambassade in Den Haag. plaats voor gevangenen", aldus de am- Nederland veel Indonesiërs rijp heb- familie bezoedelen. Een andere reactie gedachte te verbreiden op de Moluk- Dat zegt de Indonesische ambassa- Volgens Sutopo Yuwono is het gebied bassadeur. „Infiltratie is alleen moge- ben gemaakt voor een dialoog met de was volgens de ambassadeur „deer- ken. Duizenden Zuidmolukkers heb- deur in Nederland Sutopo Yuwono in van de Molukken het „veiligste" in lijk als er op de Molukken een reële Zuidmolukkers in Nederland. Met na- nis" met jongeren, omdat deze een ben sinds 1973 Indonesië bezocht, een vraaggesprek met het Indonesi- Indonesië. „Om die reden heeft de aanhang zou bestaan van het separa- me van de Molukken afkomstige Indo- opgedrongen standpunt verdedigen waaronder ook mensen van Manusa- sche persbureau Antara. Het inter- regering in Djakarta het Molukse ei- tistische idee", zegt Sutopo Yuwono. nesiërs voelen zich beschaamd dat dat in strijd is met de ware toestand Molukse jongeren daden hebben ver- in Indonesië, aldus de ambassadeur. studeren afgesloten met een ste vig glas cognac bij kaarslicht. Wellicht enigszins onder invloed was hij in slaap gevallen. Om half twee schrok hij wakker door het springen van de ruiten. De student wist zich het vege lijf te redden door via de trap naar buiten te rennen. Hij alar meerde zelf de politie en brand weer. De brandweer bestreed het uitslaande vuur met vier stralen. Binnen tien minuten kon men het sein „brand mees ter" geven. Van de inboedel en het pandje was echter weinig overgebleven. Duitse politicus ontvoerd MÜNCHEN (DPA) Een vooraanstaand lid van de Christelijke Sociale Unie (CSU) van de Beierse leider Franz Jozef Strauss wordt sinds gisteren vermist. Waarschijnlijk is hij ontvoerd. Het gaat om de 30-jarige Dieter Huber, specialist op het gebied van buitenlandse zaken in het bestuur van de CSU. Hij verscheen, gisteren niet op zijn werk en bleek ook niet thuis te zijn. Zijn auto werd onafgesloten in een ondergrondse garage in de omgeving van zijn woning gevonden. Het contactsleuteltje stak in het contact en de hond van Huber zat naast de bestuurdersplaats. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Scheiding Siamese tweeling met ver groeid hart SALT LAKE CI TY (UPI) - Chi rurgen hebben za terdag in de Ame rikaanse stad Salt Lake City (Utah) een Siamese twee ling gescheiden waarvan de har ten gedeeltelijk, door een gemeen schappelijke hart kamer met elkaar vergroeid waren. De kinderen, op 2 februari geboren meisjes, deelden verder de lever en de buikwand. Het zwakste zusje had een ihartaf- wijking waardoor er geen bloed naar de longen werd gepompt, althans niet zelf standig. Na de scheiding slaagden de art sen erin het hart van het zwakste meisje zelfstandig te maken door middel van een verbinding tussen de lichaamsslaga der en de longa der. Man steekt zich voor rechtbank in brand (Van een onzer verslaggevers) Almelo In het brandwondencen trum Beverwijk is gisteravond een 41-jarige Italiaan overleden die zich eerder op de dag voor de rechtbank in Almelo met benzine had over goten en in brand gestoken. De man, die in Hengelo woont, had al eens eerder gedreigd zich in brand te steken. Hij vond dat zijn kinderen ten on rechte aan zijn •vrouw zijn toege wezen van wie hij is gescheiden. Hij was daartegen te vergeefs in beroep gegaan. NAAM MAG GEEN LANGDURIGE OPSTOPPING IN WASSENAAR NUMMER WORDEN MINNEAPOLIS (Reuter) De Amerikaan se docent maatschappijleer Michael Den- fier mag van de rechter zijn naam niet veranderen in het cijfer 1069. Dengier, die vanwege zijn excentrieke in zichten zonder werk is, probeert al geruime tijd van zijn naam juist dat nummer te maken. Het getal 1069 symboliseert, zegt hij, „mijn relatie met de maatschappij en is de uitdrukking van mijn individuele en levens beschouwelijke zelf". De rechter in Minneapolis ziet in Denglers idee echter juist „een elementaire inbreuk op de menselijke waardigheid". DEN HAAG Plotselinge, hevige sneeuwbuien hebben vanmorgen gezorgd voor chaotische tafe relen op de rijkswegen in de driehoek Den Haag- Utrecht-Breda. Tientallen auto's raakten in een slip, waardoor in veel gevallen kettingbotsingen ontstonden. In de loop van de ochtend vormden zich kilometerslange files. De hardnekkigste op stoppingen deden zich voor in Wassenaar en op de rijksweg Gorkum-Ridderkerk, waar twintig auto's op elkaar botsen. Honderden automobilisten uit Den Haag en omlig gende plaatsen zijn vanmorgen uren te laat op hun werk gearriveerd door de opstoppingen op de Wassenaarse Rijksstraatweg. Daar raakten rond kwart voor acht twee auto'a in een slip. Binnen een half uur ontstond een file van tien kilometer, vrijwel over de volle lengte van het traject Leiden- Den Haag. De twee autobestuurders liepen geen letsel op. Door de opstopping raakten al snel alle wegen van en naar Den Haag en Wassenaar geblokkeerd. Onder meer op de Van Alkemade- laan, de Bezuidenhoutseweg en de Landschei- dingsweg in Den Haag zat het verkeer alnge tijd muurvast. Eerst tegen het eind van de morgen kwam er weer enige beweging in de langgerekte autoslierten. Ook op de wegen Den Haag-Utrecht, Den Haag- Amsterdam via Voorburg, Breda-Rotterdam en Gorkum-Ridderkerk ontstonden files als gevolg van dwars over de weg geslipte wagens. Nabij Sliedrecht was men aan het eind van de ochtend nog dijik bezig twintig op elkaar geklapte auto's van de rijksweg te slepen. De Spoorwegen hebben weinig gemerkt van de problemen op de wegen. Wel spreekt men hier en daar van verhoogd passagiersaanbod Kissingers Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! Nog niets bekend over tweede fase Een hele collectie bustes van de vori ge Amerikaanse mi nister van buiten landse zaken Henry Kissinger siert het ministeriegebouw in Washington. Veel zijn er geschonken door buitenlandse regeringen. Van een aantal, waaron der dit vijftal, is de gever onbekend. Een laagje stof is hun deel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering weet op dit ogenblik niet duidelijk, wat zij precies met het spreidings- beleid aan moet. Dit is gisteren gebleken tijdens de behandeling in de Tweede Kamercommissie voor economische zaken van de nota regionaal sociaal-economisch beleid, toen zowel minister Van Aardenne van economische zaken, als minis ter Albeda van sociale zaken hierover verklarin gen aflegde. Bijna gelijktijdig gaf staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes van verkeer en waterstaat in Groningen haar mening over dit beleid. In april zullen vermoedelijk de nieuwe gegevens over de tweede fase van dit beleid bekend wor den. Minister Albeda: „aanvankelijk stond ik destijds als voorzitter van de regionale raad voor de Arbeidsmarkt in Zuid- Holland achter de spreidingsplannen van de rege ring. In latere jaren ging ik echter twijfelen of de spreiding wel zo snel moest worden doorgezet, gezien de tekenen van verzwakking van de Haagse arbeidsmarkt. Ik geloof dat we nu een en ander ook goed op zijn consequenties voor de Haagse arbeidsmarkt moeten bekijken." Minister Van Aardenne: „in de volgende fase van de operatie spreiding rijksdiensten zal in het bijzonder de nadruk moe ten liggen op nieuwe diensten en uitbreiding van bestaande diensten." Staatssecretaris Smit-Kroes: „de overplaatsing van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen moet slagen. Deze overplaat singsoperatie is een testcase voor het hele sprei dingsbeleid. Wanneer dit niet lukt zullen we in de toekomst er niet meer over hoeven piekeren, om nog spreiding voor te stellen. Dat kunnen we niet maken tegenover betrokkenen." De staatssecretaris achtte het, zei zij gisteren in Groningen, van zeer groot belang, dat de Haagse PTT'ers met eigen ogen de situatie in Groningen kunnen zien, „opdat vooroordelen kunnen worden weggenomen". In ieder geval werd gisteren in de Tweede Kamer duidelijk, dat minister Van Aardenne voorlopig voor wat de tweede fase van het spreidingsbeleid betreft wil vasthouden aan de cijfers van het kabinet-Den Uyl. Dat kabinet heeft in een nota becijferd, dat 4500 tot 5000 arbeidsplaatsen in de jaren 1980-1985 van de Randstad naar het noorden overgeplaatst moeten worden. Dit alles gaf het socialistisch Tweede Kamerlid Spieker gisteren tijdens de debatten in de mond, dat in feite van het spreidingsbeleid bitter weinig terecht is gekomen. Minister Van Aardenne wees hem er echter op, dat hij hierover weinig kon zeggen, omdat de eerste verantwoordelijkheid voor het spreidingsbe leid bij de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening ligt. Daarom kon hij ook geen concrete cijfers noemen over de tweede fase van de spreiding. Deze politieman houdt angstvallig afstand van de omgeslagen auto van Cheryl Sambucco uit Waterbury (Connecticut VS). Haar trouwe hond stond niet toe dat iemand zijn bazin benaderde al was het maar om haar uit haar netelige positie te bevrijden. Cheryls man moest er aan te pas komen om de hond te kalmeren. Cheryl liep overigens slechts lichte verwondingen op.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1