Artsen in actie om hartinfarct voor te zijn Haute couture Knipoog naar de lente Zwembroek ook in effen-tinten, 92-176. O.- S--gSm Bikini ook in gedessineerd. 92-170. IOr ff." f2.- j Corduroy jeans. 100% katoen. 86-176. 100% Katoenen shirt. 122-176. ff." f2.- Katoenen denim jeans. 122-176.16.' in- Katoenen jurkje in 2- dessins. 92-146. ft- Vrolijk zwem-pakje. 92-140. fO.- ff' Geruit katoenen smock-jurkje. 86-164. 16.- in- Katoenen jurkje met smock. 86-170. fa- 20" 99 Leuk geruit rokje. 86-170. fa- 18: Tekst: Tiny Francis SOMMIGEN TEGEN ..WURGENDE GREEP" VAN ONDERZOEKPROGRAMMA Scherpe medische controle in een der onderzoek-ruimten om het menselijke response op bepaalde chemicaliën te controleren. Video-recorders zorgen voor optimale overzichten in het mmi-hospitaal van het bedrijf (Johnson Wax. Racine. USA). Longcapaciteit wordt gemeten bij alle werknemers van Johnson Wax in Racine (USA) ierlai situat t het gem heeft j p dat in dei i ïeimzi care afdeling (voor werkne mers, die plotseling door een hartinfarct worden getroffen) met zuurstof apparatuur en een monitor. Een technicus kan bij een ongeval van elke plaats in de fabriek via de computer onmiddellijk gege vens zenden naar het hospi taal. Zo nodig is een ambulan ce-auto buiten het gebouw in 4 minuten ter plaatse. Alle werknemers vanaf 45 jaar krijgen kosteloos een jaarlijk se check up. Preventieve on derzoeken voor 20-jarigen elke 5 jaar; 30-jarigen elke 3 jaar. „Veel jonge mensen gaan niet naar de dokter voordat ze wer kelijk ziek zijn", zegt directeur dr. Herrmann. „Soms vinden we werkelijk iets op dê rontge- nafdeling of elders. Dan stu ren we de mensen met ver- wijsbrief naar een betreffende specialist. Wel doen we alle onderzoeken zelf van paptests tot oog- oor- en longonderzoek, stofwisselings- en maagonder- zoek met de modernste appa ratuur. Maar concurreren met een groot ziekenhuis doen we niet. We sporen hier alleen maar op". En- dit is het alge meen streven: „avant la let- tre", dus voortijdig weten wat iemand boven het hoofd kan hangen en daar een stokje voor proberen te steken. laatste vier weken! Deze borst pijn meldde zich zonder duide lijke extra cardiale oorzaak. Hoge bloeddruk is een factor, suikerziekte en de aanwezig heid van vocht in de longen. Als klachten telden ook mee: Kortademigheid, hartkloppin gen, het „zo maar" flauw val len." De studie is uitgegaan van de Erasmus universiteit (waar Dr. v«d. Does ook lector is), vakgroep huisartsgenees kunde (Hoofd Prof. Dr. H. J. Dokter) en de afdeling Cardio logie van het Thorax Centrum met als Hoofd Prof. P. G. Hu- genholtz, epidemioloog. is die 31% het hoogste wat ooit in de wereld op dit gebied gevonden is! De vraag is nu of het niet de moeite waard zou zijn dit tiental in het oog te houden, in ieder geval eens rustig met die mensen te be spreken of ze er iets aan wil len doen? Het zal er dan vaak op neerkomen dat er veelal een verandering van gedrag moet worden geadviseerd. Het belangrijkste is: niet roken, re delijk eten, behoorlijke bewe ging en meten van de bloed druk eenmaal per twee jaar". Borstpijn „Welke zijn de typische ver schijnselen van een aanko mend haertinfarct"? Dr. v.d. Does somt op: „We hielden negen factoren over uit de meer dan honderd, die bij droegen tot de mogelijkheid van een hartinfarct in de naas te toekomst, het mannelijk ge slacht draagt bij als factor, de leeftijd in jaren, bepaalde af wijkingen in het cardiogram, onstabiele angina petoris, dat is een nieuw opgetreden of reeds bekende, maar voor de hartlijder typische pijn in de borst met uitstraling naar de linkerarm. Verder recent op getreden andere borstpijnen en recent is in dit verband de In de maatschappij van nu komt het tijdig opsporen van gezondheidsbedreiging steeds meer aan de orde. Voorbeeld is het jarenlang bestaande borstonderzoek voor de hele bevolking, waarbij ook long kanker kan worden geconsta teerd. Deze screening is sinds kort uitgebreid met onderzoe ken in enkele gemeenten naar baarmoederhalskanker en- hart- en vaatziekten. Een prop- hylactisch denken dus. Scree ning voor preventie van an dersoortige ziekten is voorals nog een utopie. Men wil er wel naar toe. Gaat men het groot schalig uitvoeren eist dit om organisatorische redenen enorme voorbereiding, terwijl ook de mening van sommige artsen meetelt, dat zeniet graag Nederland in wat zij noemen de „wurgende greep van een screeningspro- gramma" zouden zien. Anders ligt het bij bedrijven, die hun werknemers gelegenheid wil len bieden regelmatig een keu ring te ondergaan. Steeds meer worden de werkers, vooral op hart- en vaatziekten gecontroleerd. Grootschalig onderzoek naar het hartin farct, nummer een op de geva- renlijst, staat dan ook het meest in de medische belang stelling. De „Commissie Op sporing en Preventie van Ischaemische Hartziekten", voorzitter Dr. F. H. Bonjer, cardioloog van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden is sinds 1971 bezig met het op sporen v^n hartziekten. De commissie heeft een relatie met de Nederlandse Vereni ging voor Arbeids- en Be drijfsgeneeskunde. Het onder zoek is erop gericht zoveel mo gelijk bekende- of vermoede risicofactoren in een research programma op te nemen. De gegevens worden routinematig met een computer bewerkt tot scores, die samen het risicop rofiel vormen. Aan het einde van een kalenderjaar worden ze geschikt gemaakt voor ver dere analyse van epidemiolo gisch onderzoek. Het program ma Wordt gefinancierd door de bedrijven, aangevuld door een subsidie van het Ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Aanleiding tot de oprichting van de zogenaamde „Cópih" was de duidelijke toe name van het aantal hartin farcten in 1965 tot 1968. Veel bedrijven werden hierdoor schichtig. Werkgevers en werknemers gingen hun onbe hagen aankaarten bij de eigen geneeskundige dienst Ongerust Bedrijfsartsen maakten zich ook ongerust en vroegen zich af of het niet mogelijk zou zijn het kwaad tijdig te keren. Een gezamenlijk overleg in maart 1970 leidde tot het oprichten van een informele werkgroep, die uitmondde in de „Copih", waarbij thans een groot aantal Nederlandse bedrijven zijn aangesloten. Ca. 108.000 werk nemers worden jaarlijks beke ken. De selectie van deelne mende bedrijven en organisa ties werden (vooral in het be gin) beinvloed door de vooruit strevendheid van de individue le bedrijfsartsen en niet door de aard of locatie van de be drijven. De eerste tien be drijfskundige diensten, die zich enthousiast aansloten wa ren: AMRO Bank, BGD De venter, BGD -Tiel, Centrale Werkplaats NS; DWM; BDG Oostelijk GelderlandJlijksuni versiteit Utrecht, Shell Neder land; later volgden Esso en nog veel meer. Het „Copih"- ►orden 1 baarh staat j an di e ins); rwijl 1 wor /an d 1 tijd ;e kit Zowel in de bedrijfssector als in de particuliere praktijk buigt men zich mondiaal over het vraagstuk: hartlijden. Hoe wel de geneeskundige zorg in de USA globaal genomen an ders geregeld is dan in Neder land, blijkt men bij sommige bedrijven al bijzonder alert. Aan het twee verdiepingen ho ge gebouw aan de Willow Ed. 64, Racine, waar het wereld concern Johnson Wax is ge vestigd, is een mini-ziekenhuis verbonden. Aan het hoofd staat een chirurg, bijgestaan door twee artsen en 11 ver pleegsters. Er is een intensive dwar I ond tenfc >eteki tekos? ie de behs NV. Boven de 45 iaar regelmatig cardiogram maken in het mini-hospitaal van het bedrijf (Johnson Wax. Racine.- USA) project wordt uitgevoerd op basis van vrijwilligheid, de uit komsten zijn vertrouwelijk; de huisarts krijgt de gegevens te horen. Dr. Bonjer:„We kunnen met twee groepen te maken krij gen, de groep met ernstige af wijkingen die „op passende wijze" door de huisarts wor den opgevangen en nog door verwezen, zodat „op passende wijze" op hun klachten kan worden gereageerd. En de groep van mensen met matig verhoogde bloeddruk, die door bevonden verschijnselen kan didaat zouden kunnen zijn voor het hartinfarct. De laat ste groep kan worden begeleid derzoek „Imminent Mayacar- dio-infarctio Rotterdam) opge zet. Aan 15 deelnemende huis artsen werd gevraagd alle mannen ouder dan 20 en vrou wen boven de 25 jaar, die met bepaalde (mogelijk voor een hartaandoening verdachte) klachten op het spreekuur kwamen in zijn totaliteit 1214 proefpersonen in de studie in te sluiten. Na lichamelijk on derzoek en uitvoerige anamne se maakte men een cardio gram en stelde een onderzoek in naar bepaalde stoffen in het bloed (enzymen), waarvan een verhoogde bloedspiegel op de aanwezigheid van het hartin farct zou kunnen wijzen". Alle mensen, die bij het eerste art s/patiënt contact geen hartin farct hadden, mar dus wel ver dachte klachten uitten, werden gedurende tien maanden ge volgd. Het bleek de onderzoe kers mogelijk om van de groep die werkelijk en hartin farct kregen in de vervolgpe- riode een groep af te scheiden, die een risico liep van 31% om in de naaste toekomst een har tinfarct onder ogen te zien. Dat betekent dus dat drie van de tien mensen uit de afge scheiden groep die kans lopen. „Helaas weten we niet welke drie van de tien dit betreft", zegt Dr. v.d.Does spijtig. „Wel door de bedrijfsarts". Minder te spreken is Dr. Bonjer over wat hij noemt „commer ciële instellingen" voor harton- derzoek. Hiervan zijn er een paar in Nederland. De onder zochte wordt met een bundel cardiogrammen onder de arm naar huis gestuurd, waarvan hij de betekenis niet weet. Hij staat met zijn eventuele „drei gend" hartinfarct mooi in de kou. Paal en Perk Het mankeert aan follow up. Soms durft hij niet naar zijn huisarts met de papieren, om dat hij zich op eigen houtje heeft laten onderzoeken. „Aan deze commerciële instellingen moet paal en perk worden ge steld", vindt Dr. Bonjer. Bij zonder interessant is het re cente onderzoek naar een op komst zijnd hartinfarct door een huisarts, E. v.d. Does en een epidemioloog J. Lubsen (met behulp van de Hartstich ting), waarop ze beiden kortge leden promoveerden. „We heb ben geprobeerd of het moge lijk is mensen die een ver hoogd risico lopen op het krij gen van een hartinfarct in de naaste toekomst, in een vroeg stadium op te sporen", vertelt Dr. v.d. Does. „Daartoe werd net zogenaamde „IMIR" (on- voor uitrij :>a tiert l De ljard B Natuurzijde cocktail ensem ble met witte nopjes op rose fond (foto links). Boothals en on derkant van de ruime tuniek zijn gesmokt. Wit gehaakt mutsje (Guy Laroche). Foto rechts: Ivoorkleurige wollen tailleur van Jean Patou. bestaande uit twee delen en een meterslange scarf Veel plooien. inpal - -ê( llenl latiéi ver oude Iets .Acacia Decurrens" is de officiële naam voor de lieve zonnige mimosa, lentebode, die echter het hele jaar dbor te krijgen is. dank zij de noeste vlijt in de kassen. Toch vallen we het meest voor de mimosa als het voorjaar in zicht komt Mimosa is een begrip, geënt op verblijf in zuidelijke streken, waar ze zich in hoge bomen trosvormig over oude muren pleegt te buigen. In Nederland verkoopt men mimosa in kleine bosjes, gewikkeld in papier of helemaal vierstopt in plastic. Het beste is ze in knop aan te schaffen, open verkocht blijft ze korter staan. De kleine steeltjes moeten een beetje worden afgeknipt en op warm water gezet met daarin opgeloste speciale mimosa-kristal.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11