Nederland beschouwd als ontwikkelingsland Bori m Een week si naar Schotland Onderwaterhockey: een soort krachtsport Kleine bond doet met weinig geld grote dingen Piet van der Kruk heeft brede schouders onder opbouw KNKB gezet Jubileum- toernooi duikclub Narracuda 479,-pp SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI NOOTDORP - Op i januari verscheen een rapport van de Europese Gewichtsheffederatie waarin een werkplan werd ont vouwd voor 1978. Onderdeel daarvan was het verlenen van hulp aan gewichthef-ontwikke lingslanden. Bij Piet van der Kruk thuis in Nootdorp hij is lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond als secretaris gewichtheffen technische zaken en onderhoudt voorts de inter nationale contacten gleed het werkplan in de bus. Tussen het rijtje „ontwikkelingslanden" ontwaarde Piet van der Kruk ook Nederland, in gezelschap van Albanië, IJsland, Ierland, Luxemburg, Monaco, Portugal, San Marino en Malta. Onmid dellijk reageerde hij met een brief aan Asen Stoev in Sofia, de secretaris van de Europese federatie. „We waren kwalita tief en kwantitatief steeds ver der achterop geraakt, de bond was technisch op sterven na dood maar we zijn begonnen met puin te ruimen, te stroom lijnen, en activiteiten te ont wikkelen en daarvan hopen we binnen afzienbare tijd de vruchten te plukken", aldus Piet van der Kruk, die in 1968 deelnam aan de Olympische Spelen in Mexico en de laatste Nederlandse gewichtheffer was die op internationaal niveau meesprak. Omdat hij terecht vond dat zijn maatschappelijke positie voor rang moest hebben en hij zich juist in de periode dat hij op zijn top stond in een levensgroot maatschappelijk dal bevond, hakte hij resoluut de knoop door en gaf de sport eraan. Maar gewichtheffen bleef zijn grote liefde en het kon dan ook moeilijk anders of hij zou na verloop van tijd weer in die contreien verzeild raken. Sinds twee jaar is Piet van der Kruk hoofdbestuurslid van de KNKB en heeft hij zijn niet te verwaar lozen brede schouders gezet on der de taak die hij zichzelf heeft gesteld: de krachtsport en derhalve vooral zijn part, het gewichtheffen en het power lif ting verheffen. Hij gooit er, naast zijn positie van hoofd bu reau sportzaken van de gemeen te Delft en zijn gezin met twee kinderen, menig uurtje „Soms denk ik wel eens te veel maar dat moet dan maar" Bespaar Piet van der Kruk de kwalificatie dat hij zich wil ont poppen als „de grote hervor mer". Maar er brak voor hem twee jaar geleden wel een perio de aan van opbouwen. Met de Amsterdammer Henk Stoltz die voor het worstelen dezelfde functie vervult, competitieleider Henk Smits uit Dordrecht en de secretaris van de scheidsrech- terscommissie, Jaques Wijk- mans uit Waalwijk, is het team genoemd dat in nauwe samen werking met Piet van der Kruk de KNKB wil hervormen tot een „bond van aanzien". Een moei lijk te realiseren opgave want sinds mensenheugenis zweeft het ledental tussen de duizend en twaalfhonderd. Een kleine bond derhalve die met weinig geld grote dingen wil gaan doen. Piet van der Kruk in zijn (nog) overblijvende vrije tijd een fer vent verzamelaar van oude sportboeken waarvoor hij menig antiquariaat bezoekt: „De KNKB heeft een sectie gewicht heffen en power lifting, en een voor worstelen (Grieks Romeins en vrije stijl) en Samboworste- len. De secties zijn technisch onaf hankelijk maar stellen wel, on der supervisie van het hoofdbe- stuur, gezamenlijk de begroting op. Er is dus een potje voor gewichtheffers en voor worste laars. Voor nationale wedstrij den wordt een bijdrage uit het potje verstrekt. Óp internatio naal vlak ligt het voor power lifting en Samboworstelen moei lijk want dat zijn geen Olympi sche Sporten. Is dat wel zo, dan krijgen we een bijdrage van het NOC en lotto-toto. Er zijn min der gewichtheffers dan worste laars. Voor internationaal werk kan onze bond geld opbrengen voor een tot drie gewichtheffers en een paar worstelaars meer. Maar het is zonder meer onmo gelijk om deel te nemen aan toernooien die in een ander we relddeel worden georganiseerd". Piet van der Kruk ziet best mogelijkheden voor zijn geliefde sport maar beseft dat het niet meteen kan. T j training voor senioren op Pa- nationale toernooien. Fred van J GUgCl pendal, elke eerste zaterdag van Rosmalen, zeventien jaar pas, is een uitzonderlijk talent. Hij be hoort in de lichtzwaargewicht klasse tot de top van Nederland, senioren incluis. Hij zit bij Atlas Nijmegen." Power lifting behoort ook tot de competentie van Piet van der Kruk. Een sport die snel groeit. „Power lifting had maar één evenement, de nationale titel strijd. Internationaal bestaat het uit bankdhikken, dead lift en kniebuigen maar Nederland deed niet aan dead lift. Dat is er bijgekomen en voor het eerst kan de bond er is helaas niet meer geld één powerlifter uitzenden naar de Europese ti telstrijd. Betrian is coach en hij „Omdat het gewichtheffen in Nederland op een dood punt was gekomen, omdat we niet meervooruit gingen moest er wat anders gebeuren. De jeugd, dat is duidelijk. We gaan dan ook niet naar het Europees kampioenschap gewichtheffen senioren in Tsjecho-Slowakije maar wel met twee junioren naar de E.K. in Saloniki." De jeugd heeft de toekomst geldt natuurlijk ook voor de krachtsportbond. Van der Kruk beperkt zich uiteraard tot de gewichtheffers en power lifters. Dat is zijn terrein in de bond. „Er was al lang een centrale training voor senioren op Pa pendal, elke eerste zaterdag van de maand. Die is er nu ook voor junioren. De Duitse bondscoach Friedrich Loof traint de senio ren, Marcel Betrian, een Antil liaan die bijzonder goed is, heeft de junioren onder zijn hoede. Ze komen uit alle delen van het land en het zijn niet alleen de pertinente uitblinkers. Die zitten trouwens bij Atlas uit Nijme gen, dat Betrian als trainer heeft. Hen hoeven we dus. niet te hebben. Zij worden al uitste kend getraind. Wie op Papendal komt, brengt zijn clubtrainer, mee. De junioren en hun trai ners dragen in hun club uit wat zij op Papendal leren. De besten gaan natuurlijk wel naar inter- schrijft een technisch verslag maar geeft later ook een appli catiecursus voor scheidsrechters zodat het profijt van die E.K. maximaal is." .,We hebben nu ook een cursus oefenmeester gewichtheffen. Dat is een schot in de roos gebleken. We konden financieel twintig man hebben voor een cursus, afwisselend op Papen dal en in Den Hommel te Ut recht. Negen zaterdagen van half tien tot een uur. „Er kwamen er eerst vieren twintig en dat liep op tot dertig. Die tien moeten alle kosten zelf dragen want dat kunnen wij niet. Maar ze blijven komen. Dat betekent dat velen voor dag en dauw op pad moeten. Er zijn Limburgers bij maar er zijn er ook uit Sneek, Alkmaar, Leiden en Arnhem, overal vandaan. Ze volgen enthousiast de cursus waarvoor docenten zijn dr. Jan Vos, fysioloog uit Nijmegen, de Duitse bondscoach Friedrich Loof, dr. Heeren van de NSF, Marcel Betrian en ik." „We hebben voorts wijziging ge bracht in het organiseren van het Nederlands kampioenschap dat altijd op één dag werd ge houden en waarvoor de atleten uren in touw waren. Dat kun je hen, de scheidsrechters en het publiek niet aandoen. Er zijn voorts minima gesteld aan ac commodaties. Er was een club die geen sanitaire voorzieningen had en de atleten moesten hun warming up in de open lucht doen, ook 's winters. Dat kan niet. Het heeft ons een paar verenigingen gekost maar we hopen dat ze blijven doorgaan en te zijner tijd aan de voor waarden kunnen voldoen. Onderbouw „Waarom zou Nederland niet net zo goed uit de voeten kun nen als een ander land? Ver houdingsgewijs hebben we evenveel sterke mannen als Duitsland en Rusland maar het ontbrak ons aan theoretische onderbouw." „Welnu, zo'n cur sus is gebaseerd op techniek. Loof doceert trainingsschema's en alles wat daarbij hoort, Vos bewegingsanatomie en fysiolo gie. CRM heeft ons in staat ge steld deze cursus te organiseren. De docenten passen hun oefen stof aan. Dat wil zeggen: ze verklaren alles zo duidelijk en met gewone woorden dat iede reen het kan volgen. We hebben op de cursus de secretaris van LKV uit Leiden, een Neerlandi cus, maar dat zijn ze nu een maal niet allemaal. En dat geeft niets want de docenten doen het geweldig en het enthousiasme is groot onder de deelnemers. Als we nu een vervolgcursus kun nen realiseren, kan men examen gaan doen voor een diploma oefenmeester dat door het rijk erkend is. We raakten steeds verder achterop maar we mo gen zeggen dat de zaak nu wordt aangepakt. We grijpen al les aan. We hebben ons gemeld voor uitzenden van een coach door het Leo van der Karfonds. Was nooit gebeurd. We willen deelnemen aan het werkplan van de Europese Federatie, dat voorziet in o.a. het geven van cursussen door internationale trainers, het sturen van Neder landse trainers naar elders om stage te lopen, hulp in de mate riële sector." Piet van der Kurk heeft meteen gereageerd bij de Europese Fe deratie. Er is hem veel aan gele gen dat de KNKB kan worden geschrapt van het lijstje van ontwikkelingslandeh op ge- wichthefgebied. HERMAN VAN BERGEM. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In verband met het 25-jarig jubileum van de onderwatersport vereniging Barracuda houdt deze club in november een vijflanden onder- waterhockeytoernooi. De organisatie verwacht deelna me van teams uit Engeland, Bel gië, Duitsland, Italië en Neder land. In welk zwembad dit inter nationale toernooi wordt afge werkt is nog niet bekend. Getooid met snorkel en duikbril storten onderwaterhockeyers zich op Twee spelers in een fel duel gewikkeld de puck, die enige kilo's weegt. DEN HAAG Een sport voor het publiek is het niet. Dat ervoeren zon dag ook de zestien spelers van de onderwaterhockeyploeg van Barracu da uit Den Haag. Na een demonstra-' tieduel na afloop van de Speedo-wed- strijden te Amersfoort waren er nog slechts twee toeschouwers, terwijl tij dens de races de tribunes goed waren bezet. Toch waren de spelers, onder wie Coen Broers niet teleurgesteld, want zo stelt Broers „Elke reclame die we voor onze jonge sport kunnen maken is. meegenomen en dat deze toeschouwers na een dag vol spekta kel naar huis willen is heel begrijpe- lijk. Het zou daarom beter zijn ge weest, wanneer we in de pauze had den kunnen optreden". Het is echter de vraag of het publiek dan wel was blijven zitten, want om het spel van buiten het bassin te vol gen is uiterst lastig. Onderwaterhoc key, de naam zegt het al, wordt name lijk op de bodem van het diepe bassin gespeeld. Van iedere partij gaan zes spelers (twee wisselspelers blijven op de kant) te water om met behulp van een houten stick, die de vorm heeft van een fors uitgevallen ijskrabber een loden puck in een vijftien centime ter breed doel te schuiven. Een ver- moeidende bezigheid, daar de spelers zijn uitgerust met een duikbril en snorkel en dus telkens boven moeten komen om lucht te happen. Daarbij heeft de loden puck een gewicht van enkele kilo's, waardoor hij na een slag met het houtje maar een paar meter verder schuift. Toch is deze sport, zo vertelt voorzit ter Max Funneman van de onderwa tersportvereniging Barracuda een uit stekende oefening voor het duiken. „Als oefenstof is deze sport verduiveld belangrijk, omdat je te maken krijgt met onverwachte momenten. In een spelmoment kan namelijk, net zoals bij het duiken overigens, van alles gebeuren en bovendien leer je om onder water samen te werken. Het zuurstofgebruik is hoog en het spelen eist vrij veel kracht". Kopje Onder Deze van oorsprong Nieuwzeelandse (of Zuidafrikaanse, daar is nog een felle discussie over gaande) sport wordt nu zes jaar bij Barracuda, be dreven. De club beschikt over drie teams, die alle aan de competitie meedoen. In het verleden is ook geex- perimenteerd met een damesteam, maar dat initiatief ging voortijdig kopje onder. „Omdat het een echte mannensport is", meent de vrouw van wedstrijdse cretaris Coen Boers. „Ik vind het te hard, want ga maar na als je een kleun met de stick op je hand krijgt". Haar man, die getooid is met een prachtige schram op het voorhoofd, formuleert het een stuk voorzichtiger. „Het is een soort krachtsport", meent Coen Broers „Het lichaam wordt na melijk door het water erg week en bij de minste of geringste aanraking kun je het open halen. Vandaar ook dat we met een handschoen, een cricket handschoen is het beste, spelen. Een probleem is ook de communicatie tus sen het arbitrale trio. Twee scheids rechters liggen om beurten op de bo dem van het bassin om het spel te volgen en geven een teken met een rode of witte handschoen aan de hoofdarbiter die het spel stop kan zetten. Deze hoofdscheidsrechter geeft dan via een buis die voor de helft in het water steekt een sein dat het spel dood is. Voordat het zover is gaat er echter een tijd overheen en daarin kan van alles gebeuren", aldus Coen Broers, die tevens scheidsrechter is. Zwemuren Het grootste probleem bij het beoefe nen van deze 25 jaar oude sport, die in 1980 in Engeland haar eerste we reldkampioenschap gaat beleven is de toegankelijkheid tot de zwembaden. Daar het recreatieve zwemmen voor rang krijgt bij de indeling van de zwemuren zijn de onderwaterhoc keyers aangewezen op de uren in de late avond. Dit maakt het spelen van een landelijke competitie bijna onmo gelijk in verband met de reistijden, terwijl ook de jeugd moeilijk komt te zitten met de studie. Bovendien is niet ieder zwembad geschikt voor on derwaterhockey, of zoals het in Enge land wordt genoemd „octo-push". Coen Broers: „Wij zijn genoodzaakt om over de breedte van het bad te spelen, daar de meeste bodems schuin aflopen In principe is een veld van twaalf bij vijftien meter al ideaal en dat is in Nederland wel uit te zetten. Het meest gebruikte spelsysteem is het 2-2-2- systeem, waarbij telkens twee spelers onder water zijn. Zijn deze twee uitgeput, dan duiken twee nieu we naar beneden en sluiten de ande ren van achteren aan. Daardoor kun nen er geen gaten in de verdediging vallen, wat gebeurt als je met zes man naar beneden zou gaan". Of er in de toekomst speciale voorzie ningen voor de onderwaterhockeyers zullen komen durven voorzitter Max Funneman, Coen Broers en zijn vrouw niet te \toorspellen. „We zijn pas begonnen", vertelt Coen Broers, „en we zijn nog druk bezig om gelijk luidende regels voor alle Tanden vast te stellen. Maar toch hebben we op het gebied van de accommodaties een klein succesje behaald. „We hebben namelijk de architekt van zwembad de Waterthor zover gekregen dat hij één geel tegeltje op de bodem van het bassin heeft gelegd dat dient als startplaats van onze wedstrijden en dat is in onze ogen al heel wat". BAS GROOT WESSELDIJK Vakantiereis van uw krant Uw krant biedt u wederom de mogelijkheid van eer zesdaagse voorjaarsvakantie in Schotland. Het land niei; alleen van whisky en kilts, maar ook van boeiend natuur-; schoon en fraaie historische monumenten. Een andere; wereld binnen de EEG, nog niet overstroomd door toeris ten. Een plek om op adem te komen. Bijna een week, om helemaal tot rust te komen in een land dat wej geven het toe niet uitblinkt door een zonnig klimaat Maar de uitspraak „Schotland is zelfs mooi bij slecht weer'* is een compliment op zich. Het is een ander land. Eenf reis die van alles biedt: stille natuur, levendige steden# historische bezienswaardigheden en kennismaking mef' nationale produkten. 9 Uw „thuis" in Schotland, het Loch Lomond Hotel i Balloch, met uitzicht op het legendarische meer. Reisplan: Het reisplan voor de ze reis naar Schotland ziet er als volgt uit: Maandag 13 maart: Inschepen op de terminal van North Sea Ferries in Europoort. De ver trektijden van de bussen naar Europoort (het is uiteraard ook mogelijk met eigen vervoer te gaan) zijn: Den Haag Centraal 15.00 uur; Rotterdamsch nieuwsblad. Coolsingel 67 15.45 uur. Diner aan boord. Dinsdag 14 maart: 8.30 uur: na ontscheping vertrek uit Hull per luxueuze Bee-line-bus. Tegen elf uur wordt de reis in Bo- roughbridge onderbroken voor een koffiestop. De lunch wordt gebruikt in het beroemde Gret na Hall Hotel in Gretna Green. Ruim tijd is er voor een bezoek aan de smederij, waar paartjes- op-de-loop zich konden laten huwen. Nu nog is de smid gaarne bereid een huwelijk te voltrekken. Hetgeen dan wette lijk van nul en gener waarde Vervolgens wordt de reis voort gezet naar Balloch naar het hotel aan de boorden van het legendarische Loch Lomond. In dat Lóch Lomond Hotel uw „huis" in Schotland wordt 's avonds ook het diner ge bruikt. Het hotel is een „familie-ho me". Op alle kamers stromend warm en koud water. Badka mers en toiletten zijn op de gang gegroepeerd. Woensdag 15 maart: 's Mor gens wordt een bezoek ge bracht aan de Eadie-Cearns whiskydistilleerderij. Proeven en eventueel kopen is daar mo gelijk. Na de lunch (in het Loch Lomond Hotel) een rondrit door het natuurgebied the Trossachs met een bezoek aan Aberfoyle en het historische Stirling Castle. Een prachtig bewaard gebleven vesting bij de vroegere hoofdstad van Schotland Donderdag 16 maart: De gehe le dag tussen ontbijt en diner wordt besteed aan een zoge naamde „Grand Highland Tour". De bus vervoert u via Crianlarich en Dalmally naar de vertederend historische haven stad Oban. Waar een bezoek wordt gebracht aan een glasfa briek. De lunch wordt gebruikt in MacTavish's Kitchen een res-" taurant dat uitkijkt over haven, waar hongerige zeehonden dB binnenlopende vissersschepen plegen te achtervolgen. Ze ko men waarschijnlijk zelfs naar u toe als u vanaf de kade vis voert. Er is ruimschoots reke ning gehouden met een opont houd in het havengebied. Met de bus worden de Schot- land-reizigers vervolgens naar MacDonald's Mill gebracht. waar een demonstratie in weven van de wereldberoei tartan-stoffen wordt gegeven, kunt er uiteraard kant-en-kli produkten kopen tegen ker voor Nederland alleszii aanvaardbare prijzen. De terugreis naar Balloch via Taynuilt. Inveraray en Arrc char I O] lÜi Vrijdag 17 maart: Deze gehi dag tot het diner is uitgeti ken voor een bezoek aan Ei burgh. volgens chauvinisten mooiste stad van Europa, is zeker de meest continentali stad van Groot-Brittannië. F< vente winkelaars zouden de hele dag gemakkelijk kunm besteden in de bekende Prinjnder cess Street, waar de ene g gesorteerde winkel naast andere ligt. Ook een bezi aan het boven Princess Str< uittorende kasteel en het di omheen gelegen oude stadsgei deelte is zeker de moeita waard. Om iedereen zoveel mo) gelijkheid te bieden zijn eigei wensen te volgen is de lund op deze dag niet door geregeld. Edinburgh is stad van uitgaanders er dan ook restaurants in soorten, maten en prijsklass aanwezig. In ons hotel wordt deze laats avond een diner-dansant houden. Op het menu zullen gasten ook het myseriei Schotse gerecht treffen. (En haggis vang je een bedauwd veld door op doedelzak te spelen. Of niet' Tijdens het diner zal in i( geval een doedelzakspeler treden. Zaterdag 18 maart: De tei reis naar Huil gaat weer Gretna Green (lunch) Scotch Corner. Om vijf uu^ scheept het gezelschap zich voor de terugvaart naar Ei poort waar men Zondag 19 maart: 's morgeri om acht uur zal arriveren. D terugreis naar Den Haag Rotterdam wordt weer per bu gemaakt. En dat alles voor de prijs va (gebaseerd op tweepersoor kamers) Toeslag voor een luxe ingericl te hut aan boord 40,- pei persoon. Inlichtingen over dezt reis en telefonische boekinge bij: North Sea Ferries, afdeliri Passage, mej. Joke Kriboo, te 01819-62077, toestel 131. Sijthoff Pers. Afd. Reizen. Wa genstraat 37. Den Haag. tel 070-624562, tst. 370. In de linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: Schotland. Ja. ik ga mee. Noteer mij/ons als deelne mers) aan de reis naar Schotland van 13 tot 20 maart 1978 voor de prijs van 479,- per persoon. M Na(a)m(en): dhr/mevr/mej-. ,Na(a)m(en): dhr/mevr/mej... Na(a)m(en): dhr/mevr/mej... Ik (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van het gratis busver voer van en naar Europoort. Ik/wij wil/willen wel/geen hut met douche en betalen daar voor dus wel/geen toeslag van 40,- per persoon Als u de bon heeft ingezonden stuurt North Sea Ferries u na dere gegevens over de reis en bevestiging van de boeking. Daarin staat hoe u de reissom kunt overmaken. Zodra de be taling is ontvangen zendt North Sea Ferries u de reisdocumen ten. Doorhalen wat niet van toepasssing is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8