Parlementaire molen maalt nu zeer snel Vredeling in aanvp tegen anti-EG-ers Israëlische nederzettingen zijn onwettig in Europa greep van kou CcidocSotwont Loonkosten in Nederland niet hoogste BEZUINIGINGEN EIND MEI BEKEND PvdA-CONGRES Engeland gedraagt zich niet als EG-lid Vragen rond de blauwe enveloppe 6 BINNEN LAND/BUITÉN LAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ir. Henk Vredeling is gisteravond in de aanval gegaan tegen die PvdA-ers die de Europese Gemeenschap afwijzen omdat ze kapita listisch zou zijn. Het is historisch onjuist, aldus Vredeling, dat multinationale ondernemingen de EG ten eigen bate hebben uitgevonden en er nu dankbaar van profiteren. De Europese Gemeen schap is door toedoen van politici, en met actieve steun van de PvdA tot stand gekomen. „Wel is juist dat de multinationals in de gemeenschap hebben geloofd en van meet af aan gewoon gedaan hebben alsof de gemeenschap een realiteit was. Ze hebben gebruik gemaakt van de gelegen heid die hun door politici werd geboden. We kunnen ze dat moeilijk kwalijk nemen. Integen deel, we zouden een voorbeeld moeten nemen aan hun realisme en inventiviteit". Ir. Vredeling, vice-voorzitter van de Europese com missie, zei dat gisteravond op het partijcongres van de PvdA dat in Den Haag wordt gehouden. Als er wat te verwijten valt dan moeten we de politici verwijten dat ze ondermeer verzuimd heb ben een controlesysteem uit te werken dat vat heeft op het doen en laten van de multinationals, zo meende Vredeling. Reden waarom de socialis ten zich voor de EEG moeten inzetten, want alleen op internationaal niveau is het volgens Vredeling mogelijk een dergelijk controlesysteem uit te wer ken en greep te krijgen op de multinationals. Het PvdA-bestuur heeft gisteravond van het con gres de opdracht gekregen er bij de Westduitse zusterpartij SPD op aan te dringen ervoor te zorgen dat het zogenaamde derde Russell-tribu- naal, dat de mogelijke schending van de mensen rechten in de Bondsrepubliek moet gaan onderzoe ken, in Duitsland kan plaatsvinden. Verder moet de SPD er volgens het PvdA-congres mee ophou den het tribunaal in een kwaad daglicht te stellen. Partijvoorzitter Ien van den Heuvel drong er bij het congres tevergeefs op aan de motie in te trekken. „Niet omdat ik bang ben voor de SPD en eventuele repercussies, maar omdat aannemen kanalen kan dichtgooien die nu open zijn om slachtoffers van de zogenaamde beroepsverboden te helpen". Vandaag zou er gestemd worden over een ont- werp-resolutie van het bestuur waarin het kabinet- Van Agt wordt afgeschilderd als „een bedreiging voor een rechtvaardiger verdeling van inkomen, macht en kennis". DEN HAAG (ANP) De hou ding van Groot-Brittannië in de visserijkwestie draagt er toe bij dat Engeland in toenemende mate wordt beschouwd als een land dat zich niet gedraagt als een lid van de Europese Ge meenschap. Hierover zal worden gesproken in de Europese raad van land bouwministers op 13 en 14 fe bruari a.s. en het Nederlandse kabinet nam hierover gisteren, tijdens het wekelijks beraad, een standpunt in. Uiteraard zullen ook de land bouwprijzen voor het jaar 1978- 1979 in de raad behandeld wor den, zo deelde premier Van Agt gisteren mee. Zwerfkatten in Vlaardingen zullen worden afgemaakt VLAARDINGEN (ANP) Als eerste gemeente in Nederland gaat Vlaardingen ertoe over het zwerfkattenprobleem op forse wijze aan te pakken. In de ko mende vier jaar zullen circa 8000 katten via een injectie, toegediend door een dierenarts worden afgemaakt. In tegenstelling tot buurgemeen te Rotterdam voelt Vlaardingen niets voor sterilisatie of castra tie „omdat", aldus burgemeester W. Kieboom op een persconfe rentie, „daarmee het probleem van de agressiviteit en de scha de voor de volksgezondheid niet wordt opgelost". De tijdelijk aangestelde katten- vanger start over twee weken met zijn activiteiten. In de wijk die het eerst aan de beurt is wordt huis aan huis een brief verspreid, waarin bewoners op de aanvangsdatum van de actie attent worden gemaakt. Om te voorkomen dat huiskat ten de dupe worden van de vangactie wordt in de algemene politieverordening een bepëling opgenomen, waarin eigenaren van katten verplicht worden hun huisdier een halsbandje om te doen. CYRUS VANCE: WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance heeft gisteren in Washington verklaard dat de Israëlische nederzettingen in de Sinai in strijd zijn met het internationaal recht en daarom niet behoren te bestaan. In krachtiger bewoordingen dan de Amerikaanse regering tot dusver heeft gebezigd over het Israëlische vestigingsbeleid zei Vance dat de ontmanteling van de nederzettingen in de Sinai geregeld moet worden in de onderhandelingen tussen Egypte en Israël. Vance meent dat Israël alle bouwactiviteit in de Sinai' moet staken. In de VN-commissie voor de rechten van de mens heeft Israël zich gisteren verweerd tegen aanvallen op zijn politiek in de bezette Arabische gebieden. Het hoofd van de Israëlische waarnemersdele gatie Joel Barromi zei dat het duistere beeld dat in de commissie wordt geschilderd in het geheel niet aan de realiteit beantwoordt. De Arabieren in die gebieden beschikken over volledige persvrij heid en zij leven onder democratische omstandigheden, aldus Barromi. De Egyptische afgevaardigde beschuldigde Israël van onverhulde expansiepolitiek en afwijzing van het zelfbeschikkings recht voor de Palestijnen. HAMBURG Kou, sneeuw en ijs heersen op het ogenblik in heel Europa. In het zuiden van Frankrijk viel vooral veel sneeuw in het hele massief van de Cevennes. Verscheidene dorpen werden geheel van de buitenwereld afgesloten. In het achterland van Nice viel in twaalf uur tijd veertig centimeter sneeuw. Ook in Zwitser land is het uitzonderlijk koud. Het vliegveld Cointrin was lange tijd gesloten daar de start- en landingsbanen onder sneeuw begraven waren. In het noorden van Spanje vriest het hard en in Noord-Italië zijn er sneeuwstormen. Op de Zugspitze, met 3000 meter Duitslands hoogste berg waagden zich in een ijzige storm slechts weinigen op de ski's. De temperatu ren waren dan ook gedaald tot 16 graden onder nul. Onderzoek gevraagd naar godslastering DEN HAAG Het Nederlands Comité tegen Godslastering vindt dat de film .Mantel der Liefde" Godslastering. Het comité heeft de minister van justitie gevraagd na te gaan of het hierbij gaat om een mis drijf. Godslastering staat als zo danig in het wetboek van straf recht. In mei vorig jaar heeft het comi té tegen Godslastering al een onderzoek gevraagd. De be windsman liet weten alleen ach teraf te kunnen optreden en niet toen de film nog gemaakt werd. De minister kan thans stappen ondernemen tegen vertoning van de film, nu de rolprent in vijftien Nederlandse bioscopen draait, veronderstelt het comité. Regisseur is Adriaan van Dit- voorst Joost Prinsen speelt de rol van God en Willeke van Ammelrooy die van de maagd Maria. Staatsiebezoek Koningin aan Suriname Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren tijdens hun bezoek aan Suriname een druk programma afgewerkt. Ondermeer hadden zij een gesprek met de opperhoofden van de Surinaamse bosnegers. Eerder op de dag legden zij een krans bij het monument voor de Surinaamse gevallenen in de Tweede Wereldoorlog Ook stond op het programma een bezoek aan het Surinaamse Blindeninstituut. Bovendien bracht de Koningin een bezoek aan de Estherstichting, een complex kleine woningen waar lepra-patiënten wonen. Zoals steeds werd de Vorstin ook hier enthousiast ontvangen (foto boven), 's Avonds was er ter ere van het koninklijk paar een receptie waar Koningin en Prins de hand moesten schudden van 900 Nederlanders. Een van hen was mevrouw Din Mohammed (foto onder) die de Nederlandse nationaliteit heeft behouden „omdat zij zoveel van de Koningin houdt" NAAST de koopsompolissen zijn er nog' véél meer con structies om de belasting te ontgaan zonder dat men echt fraude pleegt. De heer Schurer, voorzitter van de Vereni ging van Inspecteurs van 's Rijks belastingen, constateer de dat deze week in een interview in deze krant. Aanlei ding was uiteraard het rumoer rond de onbewezen be schuldiging, dat kamerleden en ministers nog nét gebruik zouden hebben gemaakt van de mazen van het fiscale net, om vervolgens die mogelijkheid voor „gewone" bur gers af te sluiten. De vraag of de actie, uitsluitend gebaseerd op een vijf maanden oud artikel in Het Parool, verstandig was, blijft Voorlopig onbeantwoord. De belastinginspecteurs krijgen echter op één punt ongetwijfeld hun zin: er zal zeker een brede discussie ontstaan over de fiscale wetgeving. Hun grieven zijn terecht. De wetgever heeft de belastingwet ten steeds gecompliceerder gemaakt, maar de belastingin spectie wordt niet in gelijke mate in staat gesteld om een oneigenlijk gebruik van die wetten tegen te gaan. En slechts een beperkt deel van de bevolking kan daar zijn voordeel mee doen. A.LS gevolg van die toenemende gecompliceerdheid komt ook de rechter in voorkomende gevallen niet meer tot een zinvolle uitspraak. Hij constateert bijvoorbeeld, dat men van mening kan verschillen over de aanvaardbaar heid van sommige constructies om de belasting te ont gaan, maar gezien de bewoordingen van de wettelijke bepalingen acht hij geen keiharde interpretatie mogelijk, die tot afwijzing leidt. Acht men deze constructies fiscaal ontoelaatbaar, aldus de rechter, dan moet de wet maar worden gewijzigd. Daarmee zou de vicieuze cirkel echter worden voortgezet: de belastingplichtige wacht rustig af welke nieuwe gren zen de wetgever in de wet heeft getrokken, vastbesloten hem daar dan ook letterlijk aan te houden met een nieuwe foef. Bovendien is hèt gevaar niet denkbeeldig, dat be paalde wetswijzigingen onbedoeld ook nadelige gevolgen hebben voor fiscale aftrekmogelijkheden, die wel degelijk verantwoord zijn. Door de regeling rond de koopsompolis bijvoorbeeld dreigde op een gegeven moment de aftrek mogelijkheid voor hypotheekrente in gevaar te komen. ElST het tempo waarin de fiscale spitsvondigheden elkaar opvolgen, niet een snel meefunctioneren van het recht9 Is de rechtspraak alleen bedoeld voor handhaving van het recht, of ook tot rechtsvorming? Als de wetgever niet bij machte is op zinvolle wijze afdoende regelingen te treffen voor nieuwe ontwikkelingen, heeft de rechtspraak dan niet een aanvullende functie? Moet niet veel meer volgens de geest, en minder volgens de letter van de wet worden gehandeld? Het lijkt de enige aanpak, die een verdere toename van het oneigenlijk gebruik van wetsbe palingen kan voorkomen. En met de verdere groei daar van zou ons land bepaald niet gediend zijn. DEN HAAG (ANP) Volgens een on derzoek van het bureau voor Sociaal- Economisch onderzoek van Philips beho ren de loonkosten van de Nederlandse industrie tot de hoogste in de wereld, maar zijn er toch nog enige landen met nog hogere loonkosten. In oktober 1977 bedroegen de gemiddelde bruto loonkos ten per uur, met inbegrip van de sociale kosten, in Nederland 19 gulden. In Bel gië was dat ƒ20.26; in West-Duitsland 19.93 en in de Verenigde Staten 19.25. Bij drie andere belangrijke concurrenten waren de loonkosten aanmerkelijk lager: In Frankrijk beliepen zij 12.93, in Italië 11.76 en in Engeland 9.16 of minder dan de helft van het Nederlands niveau. In 1977 was de toeneming van de gemid delde loonkosten in de verwerkende in dustrie in ons land minder groot dan in de zes andere industrielanden, die onze voornaamste concurrenten zijn. In Ne derland bedroeg de stijging van de ge middelde loonkosten per uur van man nen en vrouwen tezamen 8,3 procent, in West-Duitsland 8,5 procent, in de Ver enigde Staten 8,7 procent, in België 10 procent, in Engeland 11 procent, in Fran krijk 12 procent en in Italië 15 procent Behalve in West-Duitsland zal de stijging van de Nederlandse loonkosten in 1978 lager zijn dan in de andere landen, ver wacht dit Philips-bureau. Voor Neder land wordt de stijging van de gemiddelde loonkosten per uur geschat op 8 procent tegen 7 procent voor West-Duitsland. Schip gezonken In de haven van IJmuiden steken alleen de mast en de brug van de Duitse coas ter Tilla-Doris nog boven het water uit. Het r-, schip zonk na een aanvaring met het even- eens Duitse schip Yuma. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eind mei of begin juni zal het kabinet aan de Tweede Kamer bekend maken op welke wij ze men de overheidsuitgaven wil gaan besnoeien. Deze zogeheten ombuigingsoperatie, die met name neerkomt op een ver mindering van de groei van de over heidsuitgaven (tot 1980 minstens 4 miljard) wordt op dit moment door een studiecommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de verschil lende departementen, voorbereid. Premier Van Agt deelde gisteren na afloop van het kabinetsberaad mee, dat eerst begonnen wordt met het zoeken naar begrotingsposten waar op zonder veel pijn bezuinigd kan worden. Daarna zal de commissie (en vervolgens het kabinet) zich pas over de zwaardere bezuinigingen be- Nieuwe VS-ambassadrice MINNESOTA (UPI) Mevrouw Geri Joseph wordt de nieuwe Amerikaan se ambassadrice in Den Haag. Dat is gisteren in Minnesota bekendgemaakt. Mevrouw Joseph, echtgenote van een in Minneapolis wonende zakenman, werkte als jóurnaliste en rubriekschrijfster voor verscheidene kranten in Minneapolis en hield zich voor de democratische partij bezig met landbouw zaken. Zij volgt in Den Haag Robert McCloskey op, die naar Athene is overgeplaatst Herexamen autorijden RIJSWIJK - Rijexa men-kandidaten die de komende maanden sla gen voor het theoretisch gedeelte maar zakken voor het praktijk-ge deelte, kunnen toch ge woon binnen drie we ken herexamen aanvra- gen, ondanks de vakan tie van de rijschool. Dit heeft de directie van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen gisteren meegedeeld. Het CBR komt hiermee tegemoet aan de vele verzoeken uit de rij schoolwereld naar aan leiding van de dit jaar nieuw ingevoerde va kantieregeling. VLIEGENDE START VAN DE BEGROTINGEN-1978 DEN HAAG Normaal begint de Tweede Kamer eind oktober aan de behandeling vaa de begrotingen der verschillende minis teries. Door de langdurige kabinetsformatie en de komst van het nieuwe kabinet kon dit voor dit jaar pas afgelopen week het feval zijn. De Tweede Kamer is dus meer dan drie maanden achter en dat dwingt tot een snelle afdoening van de begrotingen. Wanneer de Tweede Kamer op 17 maart aan de paasvakantie begint, moet dit werk ach ter de rug zijn. Het voordeel van de versnelde behandeling in een beperkte periode is, dat de Tweede Kamer zich in de spreektijd moet beperken. De Kamerfracties hebben voor de totale behandeling van alle begrotingen een spreektijd toebedeeld gekregen, al naar hun grootte. Zo heeft de PvdA in totaal 635 niinuten spreektijd beschikbaar, het CDA 595, de VVD 370. De éénmansfracties van GPV, PSP, B.P. en D.S.'70 hebben elk zestig minuten voor alle begrotingen. Ze moeten dus kiezen aan welke van de vele onderwer pen zij die beperkte spreektijd willen beste den. De spreektijdbeperking voor alle Kamer fracties heeft veel aantrekkelijks. Er wordt beel nauwkeurig bijgehouden hoeveel spreektijd de verschillende woordvoerders gebruiken. Wordt bij één onderwerp de grens overschreden, dan is bij een ander onderwerp minder tijd beschikbaar. De Ka merleden worden op deze wijze gedwongen zich tot de hoofdlijnen van het beleid te beperken. Geen ellenlang gezeur over aller lei detailkwestietjes. Dat maakt het verteer baarder voor het publiek dat de debatten op de tribune volgt De begrotingsbehandeling begon deze week met de begroting van Landbouw en Visserij. Van der Stee was vanuit het vorige kabinet op zijn post blijven zitten. Als meest ervaren man mocht hij de spits afbijten. Hij maakte er geen enkel probleem van. Nu moet de Kamer bij Van der Stee trouwens niet moei lijk doen, want hij reageert meteen met veel bombarie in de trant van: wat wil die Kamer tegen mij, ministerDaar de belangrijk ste bebssingen op het gebied van landbouw en visserij in Brussel worden genomen, kan zo'n Kamerdebat hier alleen maar bestaan uit wat bijpraten, wensen ventileren en pro beren wat beleidsopvattingen aan de minis ter te ontlokken. Welke beleidsopvattingen Van der Stee erop nahoudt, wordt echter nooit zo gauw duidelijk. Begrotingen van de Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin leveren niet veel meer op dan vragen over de voorberei ding van de wetgeving die precies het lid maatschap van het koninklijk huis regelt. Minister Wiegel verdedigde de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Met zijn ruime parlementaire ervaring deed hij dat met gemak. Overigens zal bij deze versnelde begrotings behandeling slechts nu en dan iets duidelijk worden van de nieuwe beleidslijnen die het kabinet-Van Agt uitstippelt. De echte veran deringen in het beleid zullen pas zichtbaar worden in de rijksbegroting voor 1979 op de derde dinsdag van september: op Prins jesdag. In de komende week gaat de Tweede Kamer door met de behandeling van de begrotingen van defensie, financiën en ontwikkelingssa menwerking. Dan komen achtereenvolgens de ministers Kruisinga, Andriessen en De Koning aan bod. Vooral Kruisinga zal van de kant van de oppositie wel pittige vragen te beantwoorden krijgen over zijn voorgeno men defensiebeleid. De Tweede Kamer begint pas woensdagmid dag om drie uur. Want dinsdag en woensdag besteedt de Eerste Kamer de zitting aan de algemeen politieke beschouwingen. De Eer ste Kamer houdt zich niet bezig met de politieke zaken van alledag, maar bekijkt het beleid meer van een afstand en in grote lijnen. De beschouwingen in de Eerste Ka mer zijn dikwijls heel diepgaand en daarom kan het debat in de senaat dinsdag best boeiend worden. Veel meer aandacht dan de begrotingsbe handeling kreeg deze week een brief van twee verenigingen van belastingambtenaren, nl. van de belastinginspecteurs en de ad junct-inspecteurs. Ze zorgden voor deining door Kamervoorzitter Vondeling een brief te sturen met de inhoud van een artikel uit het Het Parool van vorig jaar september. De belastinginspecteurs verbaasden zich erover dat op het betrokken artikel niet was gerea geerd en ze vroegen alsnog om eén onder zoek. Dat onderzoek komt er. Vlak voor'zijn vertrek met een parlementaire delegatie naar het zonnige Nieuw-Zeeland heeft Ka mervoorzitter Vondeling oud-minister Klom- pé, oud-minister en oud-hoogleraar Hofstra en mr. R. J. Erdbrink, ombudsman bij de verzekeraars, in een commissie van onder zoek benoemd. Die commissie moet nagaan of Kamerleden, oud-Kamerleden en oud-mi nisters rond 1975 op onoirbare wijze belas tingvoordeeltjes hebben behaald bij het af sluiten van koopsompolissen. Volgens het betrokken dagbladartikel zou de toenmalige staatssecretaris Van Rooijen (financiën), nu Kamerlid voor het CDA, bewindslieden en Kamerleden hebben „getipt". „Laster" zegt de als onkreukbaar bekend staande finan ciële deskundige van de CDA-Kamerfractie, drs. Notenboom. Interessant is de volgende zin uit het artikel in het Parool: „De begeer te (om koopsompolissen af te sluiten. - red.) had zo snel om zich heen gegrepen dat een christen-democratische minister mij toen met statistische zekerheid vertelde dat er 38 Kamerleden, vrijwel allemaal van het CDA, en acht bewindslieden (onder wie twee so cialisten) waren, die nog snel een polisje hadden „gekocht". Formeel niet in strijd met de wet, maar wel wat al te gretig." De topman van de verzekeringsmaatschap pij Stad Rotterdam, een maatschappij die in koopsompolissen was gespecialiseerd, heeft zich afgevraagd na de hoeveelste whis ky die minister dat zal hebben gezegd. De topman is dr. L. van Leeuwen, in zijn vrije tijd voorzitter van de CHU. In politiek Den Haag vraagt men zich af wie de „christen democratische minister" geweest zal zijn. Vooralsnog lijkt het op grond van het voor lopige onderzoek in de Kamerfracties on waarschijnlijk dat zijn mededeling juist was. Misschien zal het onderzoek van mevrouw Klompé en de heren Hofstra en Erdbrink alleen maar aantonen dat er voor niets deining ontstaan is. Dan zijn de belastingin specteurs tevreden gesteld, want zo lieten zij weten dat was de enige bedoeling van hun brief: laten onderzoeken wat er van de beweringen al of niet klopt En in ieder geval moeten de kiezers weten dat ministers, staatssecretarissen en Kamerleden voor de wet gewone Nederlanders zijn, net als Jan en Alleman, ook al zitten ze dan „wat dichter bij het vuur." Er worden heel veel onnodige schriftelijke vragen aan ministers gesteld. De beantwoor ding ervan kost vaak tijd die beter besteed zou kunnen worden. Maar ja, het is altijd een mogelijkheid om aandacht te krijge- n Het Eerste-Kamerlid Fischer (PPR) heeft notabene op de laatste carnavalsdag dins dag dus, de dag vóór aswoensdag vragen gesteld aan de ministers Wiegel (Binnenland se Zaken) en Gardeniers-Berendsen (C.R.M.). En wat wil senator Fischer weten? Of de ministers het in overeenstemming achten met de waardigheid van het minister sambt om bij het carnaval in „gevangeniste nue" te verschijnen9 Wat moeten die minis ters nu aan met zo'n vraag. Heer Fischer wordt nog ernstiger realiseerde u zich tij dens dit carnavalsfeest, dat u zich bevond in de gemeente Maastricht, waar de gevan genis dagelijks in de publiciteit is, doordat zich daar enige „bijzondere" gevangenen (RAF-leden) bevinden? En het gebeurde alle maal op de dag dat in Rotterdam een de monstratie rond de vrouwengevangenis plaats had. Het Kamerlid ziet maar één uitweg: de twee ministers moeten „hun spijt over het gebeur de" aan de gedetineerden in Maastricht en Rotterdam aanbieden. Een radicale eis het woord is nu aan de ministers.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7