'Ml L -. /.'i\ Werkloosheid blijft aan de einder gloren i fïXf li „Geef slagers in het onderwijs geen kans" mé, Prof. <1. Wemelsfelder wil statuut ter bescherming van leerling en student tap «Sü m jy - ^5? I- <- - yftJt imJt ,,De leerling rechteloos? Onzin. De leerling heeft weliswaar slechts één, maar wel een zeer fundamenteel recht. Het recht om spijker hard te werken". In een tijd waarin de bescherming van kind, dier en vrouw - om maar een paar zijstraten te noemen allang wettelijk is vastgelegd, geldt deze grap nog steeds als een geijkte methode om voorstellen tot rechtsbescherming van leerling en student, In hilari teit te smoren. De Eindhoven- ee hoogleraar In de economie J. Wemelsfelder zit dat behoorlijk dwars. Weliswaar niet dagelijks, maar toch wel met een zekere regelmaat, stoot hij op gevallen waarin leerlingen en studenten 'nadeel ondervinden van een onredelijke behandeling door hun docent. In het merendeel van de gevallen valt daar niets tegen te ondernemen. Een docent beschikt nu eenmaal over macht en als hij beperkt van blik of te kwader trouw Is, kón hij die macht misbruiken. „Daarom moet er een code komen die leerling en student tegen machtsmisbruik beschermt", Is zijn conclusie. „Dat kan bijvoorbeeld In de vorm van een statuut. In de medische wereld en In de wereld van de notarissen bestaat al heel lang een gedragscode die patiënt en cliënt tegen uit wassen beschermt. Het ligt voor de hand om naar dat model ook In het onderwijs een dam op te werpen tegen onredelijkheid. En net als In de medische en notariële sector zou |e commissies In het leven moeten roepen die over de toepassing van de gedragscode waken". Gevraagd aan welke vormen van onrecht hij denkt wil prof Wemelsfelder eerst het misver stand voorkomen als zou hij de doorsnee Nederlandse leraar aanzien voor een dictatoriale onbenul die geen kans voorbij laat gaan om een leerling een vieze streek te leveren ,,De overgrote meer derheid van het Nederlandse lerarenkorps bestaat natuurlijk uit hoogstfatsoenlijke en geduldige mensen Maar er lopen ook slagers rond Eigenzinnige lieden van ijzer en staal die de leerling ge woon afmaken, als hun dat goeddunkt Dat zijn misstan den en omdat elke misstand er een teveel is. moet je daar wat tegen doen Wemelsfel der onderstreept deze stelling met een reeks van voorbeel den die hij van nabij heeft meegemaakt Door met klem te verzoeken hierover niets te publiceren, onderstreept hij ongewild de kracht van zijn betoog ..Anders worden die kinderen straks nog eens extra gepakt Een paar andere gevallen, voor de juistheid waarvan hij eveneens instaat, wil hij zonder al te zeer m details te treden, wel publieke lijk kwijt: „Ik ken een Amsterdamse mammoet-school waaraan een leraar geschiedenis was verbonden die consequent 60 70 procent van de leerlingen een onvoldoende gaf Daar door benadeelde hij natuurlijk kinderen, die er bij de over gang zwak voorstonden en voor wie die ene onvoldoende voor geschiedenis, nou net fataal was Die man heeft zonder twijfel bepaalde leerlin gen in hun mogelijkheden kapot gemaakt. Of neem die inmiddels bekend geworden socioloog, die in de eind-fase van zijn studie een 1 haalde voor een bepaald vak Bij de herkansing die daarop volgde scoorde hij een 9. Zijn kennis niveau was toen kennelijk zeer behoorlijk toegenomen Toch kreeg hij als eindcijfer met meer dan het gemiddelde, een 5, en verspeelde daarmee het certificaat „cum laude" Een ander fraai voorbeeld is dat van een mij bekende Havo leerling die voor een werkstuk dat thuis gemaakt moest worden een 7 kreeg De leerling vond dat hij veel meer verdiende, maar hoe hij ook soebatte, de leraar wenste geen verantwoording af te leggen. Nou. die pupil had een grapje uitgehaald en de opgave laten maken door een hoogleraar scheikunde, die hij kende". „Dat soort gevallen' concludeert Wemelsfelder'. „zijn uitzonderingen, maar elke uitwas is er. zoals ae- zegd, één teveel en je kan ze proberen te voorkomen door in een statuut vast te leggen dat - scholieren/studenten/ouders recht hebben op overzichten van de cijfers per docent - bij herkansing steeds het hoogst behaalde cijfer geldt de docent verplicht is tot een verantwoording van de door hem gegeven beoordeling. De als econoom in ons land niet onbekende wetenschaps man heeft nog wel meer suggesties voor de invulling van een gedragscode voor docenten Als spreker op een onlangs in Lunteren gehouden congres van mavo-leraren stelde hij zijn publiek voor om scholieren/studenten - binnen het kader van het redelijke - recht op onbeperkte herkan sing te geven bij het maken van proefwerken en tenta mens „Het is toch eigenlijk merkwaardig", aldus zijn toelichting, „dat wij van kindsbeen af zijn getraind in de absurde gedachte „onvol doende blijft onvoldoende" Het is de taak van een school om voor zijn leerlingen de kans op succes zo groot mogelijk te maken. Leraren zouden dus blij moeten zijn als hun leerlingen vragen een proefwerk waarvoor ze een onvoldoende hebben gekre gen, over te mogen maken Toch is dit in het niet-universi- taire onderwijs doorgaans alleen in uitzonderingsgevallen mogelijk. Op universiteiten en hogescholen ligt de situatie gunstiger, maar ook hier valt nog een en ander te verbete ren Weliswaar zijn er prakti sche en financiële factoren die de mogelijkheden van herkan sing op een gegeven moment begrenzen, maar ik zeg ook: „onbeperkt, binnen het kader van het redelijke". Een belang rijk bijkomend voordeel van herkansing op grote schaal zou overigens ook nog zijn dat je af bent van het pro bleem dat een cijferreeks als bijvoorbeeld 1,6,7,7, altijd nog een onvoldoende oplevert. Ook dat is immers idioot". De onvoldoende-is-onvoldoen- de mentaliteit bereikt volgens prof Wemelsfelder een waar dieptepunt in die (vooral wettelijke) regelingen waarbij een onvoldoende voor één onderdeel van een examen ook andere onderdelen onvol doende maakt „Je ziet dat bijvoorbeeld bij de examenre geling voor havo. mavo. athenaeum en gymnasium. Als oen leerling zakt voor een herexamen, moet hij de hele troep overdoen. Ook bij het rij-examen bestaat dat sys teem. Als je twee keer bent gezakt voor het praktische gedeelte wordt je veronder steld de theoretische stof waarvan je al aangetoond hebt dat je die beheerst, opeens ook niet meer te kennen Volstrekt irrationeel en erg wreed, om niet te zeggen mensonwaardig tegenover de gedupeerde In het door mij voorgestelde statuut zou je dus als regel moeten opne men Een onvoldoende voor één of meerdere vakken mag - alweer binnen het kader van het redelijke - nooit andere cijfers onvoldoende maken". Een door Wemelsfelder be pleit. wel erg voor de hand liggend, recht van leerling en scholier luidt Een cijfer mag alleen worden gegeven op grond van een geleverde prestatie en mag niet door andere factoren worden béinvloed. „Heel voor de hand liggend, inderdaad, maar het blijkt domweg voor te komen dat Cijfers worden verlaagd op grond van afwijkend gedrag Gedonderjaag, zeg maar Of om andere redenen. Een heel kras geval dat mij bekend is betreft een leerling die op grond van de officieel geregi streerde cijfers voor overgang in aanmerking kwam. Omdat bepaalde leraren dachten dat de knaap het volgend jaar toch wel zou blijven zitten, moest hij een deel van zijn werk niettemin overmaken Een herkansing dus in de hoop dat de leerling het er in tweede instantie slechter zou afbrengen. Onredelijker lijkt me niet denkbaar" Nog een suggestie van de hoogleraar voor het onderwijs- statuut: Er mag alleen getoetst worden over duidelijk schriftelijk vastgelegde stof „Wie toetst wat mondeling is besproken, is unfair tegenover hen, die niet auditief zijn aangelegd. Dat wil dus zeggen tegenover die studenten die mondeling uitgelegde stof vrij moeilijk in zich opnemen. Maar ook tegenover leerlingen die slecht diktaat maken, ziek waren of toevallig even naar de vogeltjes buiten zaten te kijken. Uitzonderingsgevallen daargelaten - bijvoorbeeld waar tijdens een universitair college hoogst geavanceerde stof wordt uitgelegd, die met het kwartaal verandert - kan een leraar hetgeen hij uitlegt, altijd op schrift stellen. Vooral bij het wetenschappelijk onderwijs wordt dit in veel gevallen domweg geweigerd Docenten doen vaak net of de boekdrukkunst nog niet is uitgevonden en laten de studenten zaken opschrijven die men zelf ook weer heeft overgeschreven of samengevat uit de leerboeken. Een gang van zaken die behalve unfair ook weinig doeltreffend is. Volgens deskundigen is schriftelijke overdracht van basis-kennis efficiënter dan mondelinge. Achtergrond van al die nodeloze hoorcolleges is naar mijn oordeel puur egoisme. Docenten vinden het vervelend om voor een half of bijna lege zaal te staan praten en hebben er belang bij om de studenten van zich afhan kelijk te maken" „Eigenlijk", zo besluit prof Wemelsfelder. „is heel dat machtssysteem waarbij de leraren als het erop aankomt alles en de leerlingen niets te vertellen hebben terug te voeren op gemakzucht, lede reen vindt het nou eenmaal het prettigst alles naar eigen goeddunken te kunnen rege len. Maar in deze tijd waarin we op steeds meer gebieden bezig zijn de macht over steeds meer mensen te sprei den, moeten ook de docenten een stukje macht inleveren" jepj9A0Aetujooumeu -wq jj j HET HBO WORDT VERDEELD IN ACHT RICHTINGEN, TE WETEN: Het hoger technisch onderwijs Voorbeelden zijn de hogere technische scholen (hts), de opleidingsschool voor laboratoriumpersoneel. de opleiding voor stuurman/scheepswerktuigkundige en de opleiding voor verkeersvlieger/verkeers leider. Het technisch onderwijs vraagt van de leerling in het algemeen een exact pakket van havo-eindexamenvakken (ta len, wiskunde en natuurwetenschappen): het hoger huishoud- en nijverheidson derwijs (het hhno) Voorbeelden zijn de opleidingen voor diëtetiek, toegepaste huishoudweten- schappen, kinderverzorging en -opvoe ding en de opleidingen voor lerares huis houd- en nijverheidsonderwijs het hoger agrarisch onderwijs Voorbeelden zijn de hogere landbouw scholen, de hogere tuinbouwscholen, de hogere landbouwtechnologische scholen en de hogere bosbouw- en cultuurtechni sche school. Ook dit onderwijs eist de vakken natuurkunde en scheikunde het hoger economisch en administratief onderwijs (heao) Deze scholen bereiden voor op functies in het commerciële, administratieve, juri dische of automatiseringsvlak De vakken wiskunde, handelswetenschappen en economie zijn gewenst. Naast de heao- scholen bestaat er ook een school die voorbereidt op functies in het toeristische en recreatieve vlak het hoger mlddenstandsonderwijs Dit onderwijs wordt vertegenwoordigd door de hogere hotelscholen De han delsvakken en de talen zijn hier erg belangrijk. Naast een theoretisch gedeel te wordt ook aandacht besteed aan de praktijk. Aan deze scholen is een inter naat verbonden. het hoger sociaal-pedagogisch onder wijs. Voorbeelden zijn de opleidingen voor maatschappelijk en cultureel werk, jeugd- leiding, verpleging, bibliotheek, schooi en beroepskeuzewerk, journalistiek, ex pressie door woord en gebaar de opleidingen voor onderwijzend perso neel Voorbeelden zijn de onderwijzersoplei ding (pedagogische academie) en de le rarenopleidingen de opleiding voor de artistieke beroepen Voorbeelden zijn de academies voor beel dende kunsten, scholen voor muziekon derwijs en theateronderwijs (toneel, dans. kleinkunst, mime). Vele scholen stellen, naast de wettelijke eisen, vaak nog weer specifieke eisen en wensen ten aanzien van het pakket van vakken van de havo- leerling Universiteit of hbo opleidingen in het bedrijf wilden Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond liet zich daarover een duidelijke uitspraak ontlokken „Het LBO geeft meer dan in het verleden algemene vakken en minder beroepsonderwijs. De jongelui hebben daardoor als ze van school komen onvoldoende technische vakkennis." Een van de topambtenaren E Sociale Zaken ft vorig jaar verklaard dat ooi en arbeidsmarkt te weinig aansluiting hebben op elkaar De jongeren die na hun schoolopleiding aan het werk willen zijn in feite „overschoold". Ze hebben een teveel aan schoolse kennis die voor hun werk overbodig is Er staat tegenover dat er een duidelijke tendens bestaat waarbij jongelui met een hogere schoolopleiding banen accepteren die te laag zijn voor hun niveau. Waarmee men automatisch het ver schijnsel krijgt dat ingenieurs de hts-ers verdringen, de vwo-gediplomeerden de de universiteiten hebben ingesteld ze moesten wel. was eenvoudigweg geen plaats - hebben de stroom van kersverse wetenschapskandida ten, groen van de middelbare scholen af, wat omgebogen naar de hogere beroepsoplei dingen. Een proces dat al enkele jaren op gang is maar even droefgeestig lijkt te mislukken als het eertijds rooskleurig in gang ts gezet Net als de universiteiten zitten de hogere beroepsopleidingen bijna allemaal bomvol Voor bepaalde opleidingen is het al zover gekomen dat er vele malen meer aanmeldingen dan plaatsen zijn. De school voor de journalistiek in Utrecht is daar een fraai voorbeeld van Maar ook sociale en pedagogi sche academies worstelen met het plaatsprobleem, evenals hogere land- en tuinbouw scholen. Evenmin echter als voor de stroom doctorandi en docto randa die van de universiteiten komt is er voor de zondvloed van meer op de praktijk ingestelde beroepsmensen van de hbo's de zekerheid dat ze meteen een baan zullen vinden. De werkloosheid blijft aan de einder van de oplei ding gloren. Het is een wat pessimistische gedachte maar zeker niet van realiteit ont bloot Waarbij dan meteen moet worden opgemerkt dat de werkgevers, hoe graag ze ook hoogwaardig geschoold personeel willen hebben, vaak met zo juichend enthousiast zijn over die jonge broekjes, „die alles op de schoolbanken hebben geleerd". Veel liever zouden zij hen in hun eigen bedrijf - tegen een mini-mini mumsalaris of nog beter voor niets - hebben getraind. Dan zouden ze meteen nog wat hebben opgebracht ook. Het bedrijfsleven moppert, dat het onderwijs geen vakmensen meer aflevert. „Waar vind je nog een vakman? Bij het GAK, man1' verwoordde een andere cabaretier dit probleem. En voor wie dit allemaal wat te boud in de oren klinkt volgt hier een recente uitspraak van mr C. van Veen, de voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen: „Bij dit alles kan de relatte functie beloning niet ongestraft buiten beschouwing blijven. Iets doen aan de jeugdwerkloosheid betekent ook iets doen aan de relatief „hoge" prijs van de jongere in het arbeidsproces. Een meer gematigde ontwikke ling van het minimumloon in het algemeen en dat van de longeren in het bijzonder is absoluut noodzakelijk, wil men de jonge werknemer niet in toenemende mate uit de arbeidsmarkt prijzen. Dat is allerminst asociaal Het is asociaal de huidige ontwikke ling op zijn beloop te laten, want de jongeren zelf zijn er het slachtoffer van Nu gaat dit niet alleen op voor hbo-ers natuurlijk ook voor lbo-ers Vandaar dan ook dat bijvoorbeeld de werkgevers in de groot-metaal en de metaal nijverheid. met name in Twente, die van mening zijn dat het lagere beroepsonder wijs tekort schiet, eigen havo-jongens, de havo-knapen de mavo-diplomabezitters Wat dan op zich weer een pleidooi is voor het nastreven van een zo hoog mogelijke opleiding Of, om nog maar eens een cabaretier aan te halen ..Laat je zoon studeren, laat hem voor minister leren En dat alles tegen de achtergrond van die glorende werkloos heid Welke schoolkeuze moet een kind nu maken om tot het wetenschappelijk of het hoger-beroepsonderwijs te kunnen doordringen' Recht van toelating tot het weten schappelijk onderwijs hebben leerlingen met diploma van athemeum of gymnasuim (of ongedeeld VWO) in enkele gevallen kunnen ook HBO-ge- diplomeerden worden toegela ten Tot het HBO worden zowel leerlingen met een diploma havo of vwo als leerlingen r een diploma mbo toegela: „Meestertje, meestertje, waarom ben je doorgegaan na het aap, noot, mies", verzucht de cabaretier Wim Kan In een cynisch liedje over ons onderwijsbestel Het Is de klacht van de leerlingen die zich klaargestoomd weten voor de „betere" functies In de maatschappij ZIJ zijn de dragers van kostbare - maar steeds meer devaluerende papiertjes als diploma's van gymnasia, lycea, havo's. Ze kunnen verdergaan, nog meer „pompen", op bomvolle universiteiten of hbo's Om, als ze die, weer een papiertje rijker, hebben afgelopen, tot de ontdekking te komen, dat de maatschappij helemaal niet zit te wachten op een stroom wetenschappelijk gevormde psychologen, rechtskundigen, sociologen, noem maar op. Maar de stroom naar de universiteit neemt toe en gell|ke tred daarmee houdt de stroom van de universiteit af. De toelatingsbeperkingen die verscheidene faculteiten aan

Leidse Courant | 1978 | | pagina 27